NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dinsdag 20 October 1801 No. 2544 A BOH N EM EU T8PRIJ8 ADVERTEN TIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON* III SBVAIIII MAI. 9e Jaargang. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per o maanden1,20. Franc» door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer»0,06. Dit blad verschijnt ilageiy'ki, behalvs op Zon- en Feestdagen. Human Kleins Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 128, v&s 15 regel* 50 Cei?.U; iedere regel m«e? 10 Cents. Grofcte letters na-a? plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen es Advertesstiëa worde* aacgewomes door onz® agenten ea door aUfc|boekhftndelar«n ea courantiert. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Gfnérale de Fubliciié Mtrangere G» L. HA V BB Co», JOHN F, JQNJË8, 8vccF ar ijl 31èir Faubourg Montnmrtrr* Haarlem, 19 October 1891 De duitsche recitatrice barones Osten Sacken houdt Woensdag 21 October hier ter stede hare eerste voordracht in de „Vereeniging." Zij draagt dan voor „Frau Holde", van R. Baumback, een der beste scheppingen van dezen on langs ontslapen dichter. Het is de ge schiedenis eener fee, die de goeden be loont en de slechten strait. Baumbachs werken zijn in Duitschland algemeen bekend en bemind ondanks hun be trekkelijk nog kort bestaan. Barones Osten Sacken heeft in haar vierjarige tournée een deel van Duitsch land, Zweden en Engeland bereisd en mocht overal veel bijval verwerven. Dezen winter bereist zij Holland en de Rijnprovinciën. Hare wijze van voor dragen is natuurlijk, zonder gemaakt heid, effectbejag oi larmoyeeren. Elke voordracht geschiedt *it het geheugen. Zondagavond werd voor een flink ge vulde zaal in onzen schouwburg door het Nederlandsch Tooneel opgevoerd „Frou Frou". Dat alle rangen goed bezet waren, vond ongetwijfeld hierin zijn oorzaak, dat in dit aan onze schouwburgbezoekers welbekende tooneelstuk van Henri Meilhac de hoofd- en titelrol werd ver vuld door mevr. Frenkel-Bouwmeester, die in die rol ruimschoots gelegenheid had om met haar talent te schitteren, zoodat dan ook haar spel, vooral na het derde en vierde bedrijf, luiden bijval aan het publiek ontlokte. Z. E. de minister van Oorlog, verge zeld van den generaal-majoor inspecteur der genie, bezochten jl. Zaterdag de inundatiewerken te Spaarnwoude en Spaar n dam. Het verzoek om ook trein 70, te 4.55 uit Haarlem vertrekkende, te Halfweg te doen stoppen, zal door de admini stratie der Holl. IJz. Spw.-Mij. in over weging worden genomen. Namens H. M. de Regentes is aan de vereeniging „Ginoech Hania- rim" te Amsterdam, welke zich ten doel stelt behoeftige israëlietische kna pen bij hunne kerkelijke aanneming van kleederen en kerkelijke benoodigd- heden te voorzien, f 100 gratificatie ge geven. HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes schonken ieder 150 voor het ziekenhuis Modjo War no, te 's-Hage. H. K. H. de Groothertogin van Saksen, Prinses Sophie der Neder landen, heeft giften geschonken aan de Zondagsschool der Ned. Herv. kerk te Terschelling en aan de Vereeniging tot oprichting van kinderbevvaarplaatsen te 's Hage. OFFICIEELS BERICHTE:* Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag J. H. Jansen, ontvanger te Wijck (Maastricht) bij waarborg van gouden en zilveren werken benoemd tot controleurste Alkmaar Balfoort thans commies-stempelaar te Amsterdam te Rotterdam, Warmoldts, thans contr. te Utrecht; tot Essaieur te Rotterdam Bernhard, thans te Leeuwardentot commies - stempelaar te Amsterdam Warmoldts Jr. thans te Arnhemtot controleur te Utrecht mr. H. van Lier, thans te Leeuwardentot essaieur te Leeuwarden, Langedijk, thans te Gro ningen tot controleur te Leeuwarden Popta, thans te Roosendaaltot essaieur te Groningen Huber, thans commies te Leeuwarden; tot controleur te Roosen daal Van der Pluijm, thans essaieur te Maastricht. Voorts benoemd tot essaieur te Maastricht Lentz, thans commies te Amsterdamtot comm. stempelaar te Leeuwarden, jhr. Van Andringa de Kempenaer, thans te Schoonhoventot commies-stempelaar te Amsterdam Lluy- gens, tha s aide essayeur te 's Hagetot commies stempelaar te Arnhem Güppertz, thans aide-assayeur te Rotterdamtot commies-stempelaar te Schoonhoven Zur Mtlhlenjr., thans aide-essayeur te Am sterdam. Bij kon. besluit is T. P. Schdten, voorzitter van de commissie van bestuur der fabriekschool te Enschedé, benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De gewone audiëntie van den minis ter van Oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Bij kon. besluit van 5 Oct. j.l. is, met ingang van 1 Nov. a. s., aan de betrekking van ontvanger-entreposeur der invoerrechten en accijnzen te Rot terdam verbonden een traktement van 'ƒ4400 'sjaars en eene jaarlijksche ver goeding voor bureaukosten van ƒ5100, met bepaling, dat de titularis jaarlijks een bedrag van ten minste 5000 moet besteden tot bezoldiging van boekhou ders en klerken, waarvan maandelijks moet blijken. Gedurende deafgeloopen week hielden de twee afdeelingen van de commissie voor de arbeidsenquête, voorgezeten door de heeren Rochussen en Kerdijk, te 's-Hage zitting in de gebouwen der Staten-Generaal tot voort zetting van de getuigenverhooren. Als de politieke leider der anti-revolutionrnfire Kamerclub is naar wij vernemen aangewezen jhr. mr. Beelaerts van Blokland. (JV. R. C.) De meeste commission van rapporteurs voor de in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzochte hoofd stukken der staalsbegrooting voor 1892 zullen in deze week bijeenkomen tot het opmaken der verslagen. Zaterdag hield de staats commissie voor de administratieve rechts spraak hare tweede vergadering te 's Hage. De president van de fran sche Republiek heeft benoemd tot rid der van het Legioen van Eer den heer mr. H. Zillisen, den verdienstelijken algerneenen secretaris van het jongste internationaal lar-.db^uwcongres, en baron R. H. O. van der Capellen, ritmeester instructeur bij het 30 regiment huzaren, die de onlangs door het fransche leger gehouden manoeuvres heeft bijgewoond. R 0 0 d e Kruis-tentoonstel ling. In Februari van het volgende jaar zal onder bescherming van HH. MM. den keizer en de keizerin van Duitsch land en de koningin van Saksen een Roode Kruis-tentoonstelling te Leipzig worden gehouden Deze tentoonstelling zal niet alleen omvatten voorwerpen, die op verpleging te velde van zieken en gekwetsten be trekking hebben, maar worden uitge breid tot de verpleging der strijdkrach ten. Ingezonden kan worden alles wat betrekking heeft op voeding en kleeding van den soldaat, zoowel in oorlogs als in vredestijd, voorts zaken betreffende hygiëne en alles wat daarmede in ver band staat. Bovendien strekt de tentoonstelling zich uit tot de kookkunst, het bakkers- en slagersbedrijf, de koek- en pasteibak kerij, dranken en huisraad, benoodigd- heden voor hotels en restaurants, meu belen, keukengerij, eindelijk verwarming en verlichting eu ten slotte geschriften betreffende al deze artikelen. Tot agent voor ons land is aangesteld de heer L. Puns, Warmoesstraat 185, te Amsterdam. Uit Londen word* van 18 Oct. aan Lloyd's O. geseindDe stoom boot Eider, van New York naar Sou thampton, die hedenmorgen Kaap Lizard passeerde, bericht het volgendeWij praaiden het nederlandsche stoomschip Edam, op 49° NB. en 34® WL. De Edam had zijne schroef verloren, uiaar het zeiltuig was in goeden staat. Eene familie te Rotterdam kreeg deze week onverwacht bezoek van een tienjarig neefje uit De Lemmer. De knaap had den weg uit Friesland naar Rotterdam te voet afgelegd, on derweg eten en onderkomen verzoekend. Oom, die een stedelijke betrekking te Rotterdam heeft, had een paar dagen van zijn verlof in De Lemmer doorge bracht en daar zulke prachtige tafe- reelen van Rotterdam opgehangen, dat het zijne uitwerking op het gemoed van den knaap niet miste. De jongen werd natuurlijk dadelijk per spoor aan zijne doodelijk ongeruste ouders terugge zonden. Maasb Uit Delft meldt men: Zaterdagnacht bemerkte een politie agent aon den Parallelweg een man, die een kruiwagen voortduwdebij de nadering van den agent liet de man den wagen in den steek en ging aan den loop, zoo dat de agent hem niet meer kon vatten. Op den kruiwagen stond eene brandkast, waarin f 50, die door middel, van in- en uitwendige braak was ontvreemd uit eene timmer- loods in de Raamstraat. Detoestand der delftsche jonge dame B., wie Vrijdag te 's Hage het bekende ongeluk met de stoomtram wedervoer, was Zaterdag bevredigend. In het begin dezer week had een mevrouw uit Aardenburg het ongeluk bij vergissing te Vlissingen op de mailboot te gaan, meenende dat deze de breskensche boot was. Toen de boot in zee ging, bemerkte zij op een verkeerde boot te zijn echter moest zij de reis naar Qeensborough meemaken en daar gekomen, hoezeer nog niet hersteld van zeeziekte, weer mee terug de reis aanvaarden, wijl ze natuurlijk niet in Engeland kon overblijven, daar ze te A. thuis verwacht werd. Den volgen den morgen werd Vlissingen, het punt van afvaart, gelukkig weer bereikt, en kon mevrouw A. de reis naar Breskens en verder naar A. op d*: „goede* boot voortzetten. Behalve het onaangename ervan, kostte deze reis haar tweemaal de volle passagevracht, {f 48.) Uit Eede schrijft men: Het bericht, als zou de geheele familie Knuttel deze gemeente gaan verlaten, is onjuist. Mevr. K. heeft voor 6 maanden een huis gehuurd te Arn hem. Of de ongeregeldheden daarvoo de beweegreden zijn, blijft de vraag Een gehuwde zoon heeft reeds te voren naar eene andere woonplaats uitgezien, en een andere zoon, die in het groot het landbouwbedrijf uitoefent, heeft geen plan dat bedrijf neer te leggen. Eene op zich zelf wonende dochter gaat vóór den winter op reis volgens een lang te voren beraamd plan. Tijdens een hevig onweder is Donderdag de landbouwer J. Karre- mans uit Zegge, onder Rozendaal, door den bliksem doodelijk getroffen. Vrijdag is het met beetwor- telen geladen schip van C. van Deurzen, liggende vóór de Rozendaalsche en Steenbergsche Vliet, door een rukwind omgeslagen. Schip en lading zijn verloren. De opvarenden hebben zich metgroote moeite kunnen redden. Alleen de lading was verzekerd. Vrijdag werden door de rijkspolitie te Rozendaal twee jongens van 17 en 18 jaar uit Antwerpen over de grenzen gezet. Zonder een cent op zak hadden zij zich op eene boot van de „Red Star Line" verscholen, met het doel de reis naar Amerika kosteloos mede te maken. Daar zij vermeenden reeds in volle zee te zijn, kwamen zij uit hunnen schuilhoek te voorschijn, doch konden nog juist te Vlissingen aan wal gezet worden. De heer R. W. B werkzaam ten kantore van de waterleiding te Zutfen, die Vrijdagochtend te 9 uren zijne woning verlaten had en aldaar een adres had achtergelaten, is, na den ganschen dag in de omstreken van Warnsveld gezworven te hebben, en in verschillende herbergen iets gebruikt te hebben, Vrijdagavond ter hoogte van den zandweg, die van de Kapper-allée naar het Huis den Dam leidt, aange troffen door den paardenkoopman M. Samen zijn zij naar het Lindeboompje opgewandeld, waar men eerst bemerkte dat B. eene bloedende wonde aan den hals had en hem dus geen drank meer gegeven werd. Naar de aanleiding zijner verwonding gevraagd, deelde hij mede door drie mannen te zijn aangegrepen en gestoken, na twist te hebben gekregen over het Heilsleger. Men heeft hem toen naar bet zieken huis geleid, waar hem spoedig genees kundige hulp verleend werd en waar hij ook weldra door de justitie werd onder vragd. Thans hield B. de bewering zijner aanranding volzonderling vond men het dat hij op de wandeling met M. op den bovengenoemden zandweg tot bij het Lindeboompje niets over dat ge vecht met drie mannen had gesproken 42. HOOFDSTUK XVII. „Ja, dat is waar. Kom, laat ons dan maar weer vrede sluiten." George was vergevensgezind. Hij zette zijn hoed af en ging weer op zijn gewone plaats zitten. „Geef mij de schaar en pen en inkt maar eens aan; ik blijf mede-uitgever." In de maanden Augustus en September, wanneer zelfs de be woners van deze streek, als zij het ten minste niet al te zuinig hebben, zich de weelde van een uitgaansdag veroorloven, was George nog aan zijn kantoor verbonden gebleven. Als bij zwij gende overeenkomst, hadden man en vrouw nooit over dien vreeselijken nacht gespreken. Na eene tweede besliste overwinning zoudon zij hunne Maat regelen voor de toekomst nemen. Er zouden dan stellig grooto veranderingen in hunne geheele levenswijze gebracht worden. Nettie vond nu reeds, dat het huis te klein was; zij had al meer behoeften en vond eene vermeerdering van haar huishoudgeld allerhoodiak el ij kat. „Vandaag over vier weken, lieve, dan hebben wij weer ee 3 aanval te verwachten," zeide George op den eersten September. „Gij zijt sterker dan ooit, George; ik kan zien, dat gij veran derd zijt. Zelfs uwe oogen staan flinker." „Over drie weken," zeide hij, „den achtsten September." „Daar gij dien nacht den duivel zoo goed bevochten hebt, zult gij dat over drie weken nog wel beter kunnen doen." „Nu is het nog maar veertien dagen," zeide hij op den vijf tienden van de maand. „Hoe eer het komt, hoe beter. Ik zal weer juist als den eersten keer, den geheelen nacht bij u opblijven." „Over een week zullen wij hes nu hebben," zeide hij op den twee en twintigsten. „Nu, dan zal het gauw achter den rug zijn." Eindelijk kwam de dag, waarop George zeide„nu is het vanavond, Nettie." „Ga eens een flinke wandeling maken, en denk dan maar aan niets anders dan aan kracht en overwinning. Wat zijt gij toch een forsch man, George, zoo stevig en breedgeschouderd. Een sterker man dan gij bestaat er bijna niet. Gij zijt geboren om te strijden en te overwinnen „Gij zijt eene vleiende sirene. Ik ben wel een weinig zenuw achtig ea zal daarom uw goeden raad maar opvolgen. Wij zul len om half acht eten, nietwaar Daarna kunnen wij ons dan tot dea strijd voorbereiden." „Denkt gij, dat Mavis zal komen?" „Ik weet het niet. Na Juli heeft hij geen teeken van leven gegeven. Laat hem maar komen als hij wiL" George maakte eene wandeling van 30 mijlen. Toen hij tehuis kwam, was hij een weinig vermoeid, maar zag er blozend en frisch uit. Nettie en hij gingen over allerlei dingen zitten praten, i over de kinderen en over nietsbeduidende zaken, die het huis- i houden betroffen. Maar van tijd tot tijd wierp Nettie ter sluiks een blik op George. Hij werd stil en zat in gedachten verzon- ken, maar er lag eene uitdrukking van vastberadenheid over zijn gelaat. Zij had het nog eens zoo gezien, in dien nacht, dat hij haar hand zoo krampachtig vasthield, alsof die handdruk hem kracht kon geven. Ik geloof, dat George haar door niets zoo dierbaar was geworden als door dat geringe verzoek of zij zijn hand wilde vasthouden, terwijl hij den drankduivel bevocht. De avond was donker en koud. De lamp was opgestoken, de kinderen waren in bed, man en vrouw zaten tegenover elkander en zeiden geen enkel woord. Eensklaps werd de deur onhoorbaar geopend, en Mavis stond voor hen. Hij stond daar met neergeslagen oogen en hield zijn hoed met beide handen vast. Zijn gezicht scheen bleeker te zijn dan ooit. Hij zeide geen enkel woord. „George gaat toch niet met dien man mee," riep Nettie, ter wijl zij opsprong en haar armen om zijn hals sloeg. „Wees maar gerust lieve. Wat komt ge hier doen Mavis?" „Hé, zijt gij vergeten, dat wij vandaag naar Boston moeten om onze zaken daar af te doen?" „O, ik dacht, dat gij wel begrepen had, dat ik deze karrewei in het laatst van Juli had opgegeven. Ik heb geen zaken meer in Boston en evenmin heb ik voortaan iets met tt maken, Mavis." Mavis deed een stap verder in de kamer.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1