NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Gerard Keller, mm minister. 9e Jaargang. Woensdag 21 October 1891 No. 2545 A BONK EM EKTSMHJS: 1#1 AD VERTENTIÉN: Vijf Eti twintig Cents J. C. PEEREBOOM ea J. B. AVIS. STADSNIEUWS. Bach-Vereeniging. 1 Door de p0l;t;e is aangehouden de FEUILLETON^ II! llflllll MAL HAARLEM" DAGBLAD Voor Haarlet» per 3 maande»f 1,20. Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden 1,85. Afzonderlijke nummers. 0,0b. Dï{; blad verschijnt dagelijks, bah al va op Zon- a» Fesartdagea. Korean Kleiaia Hontrnraat No. 9, Haarlem, Telefoonnummer Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B van 1—5 regeltë 50 Omtsieder® r®g"«I mm? lOCent». Gro©ts ietter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aansisnlijk rabat. Aboaaamentea en Advertenties worden aaageaomea doos? os*» agente» es* door allfc|boekh®»d©!area ooasfèfefcion. AVIS. Hoofdagenten noot hei Buitenland'. Compagnie Qfnérdle ie Bulblkiié Mtrangfoê ï?9 Ir. BAVBM Oo^ JOHN Fo JONJiïiïj Sucen Farjfs 31 Ik Faubourg Mfmtmart/rt-. •.vi^s«SBK0»iK«ifc^WiSjSe Geen aangenamer, onderhoudender novellist dan Gerard Keller. Hij verstaat de moeilijke kunst, om in weinige trek ken portretten te teekenen, in weinige woorden geschiedenissen te verhalen, die treffen door waarheid van voor stelling. Wat hij ziet, bekijkt hij „uit den vroolijke" en daardoor is de lezing van zijne werken een gezonde uitspan- i ning voor iedereen. Een zijner laatste bundels heet „ONZE MINISTER" en andere Novellen. Die andere Novellen zijn tien in getal en aldus getiteld Een drukke Dag. Een drukke Avond. De Wraak van den Majoor. Een Turksch Bad. Zijn Schoonmoeder. Een Bemoedigend Verhaal voor Som- Jmigen. Een Eindje Sigaar. In een Spoorwegcoupé. Twaalf uren uit het leven van een Hgroote stad. Buiten de Tentooastelling. Het boekje is 234 bladzijden dik. Wij [kunnen het onzen Geabonneerden aan bieden voor slechts er exemplaar. In ons Nummer van Donderdagavond k. zal een BON worden opgenomen, ;egen afgifte waarvan en betaling van 25 Cents, het boek aan ons Bureau zal sijn te bekomen. Wij vestigen er evenwel de aan lacht op, dat wij alleen afleveren zoo- /er de Voorraad (400 exemplaren) strekt. Directeuren- Uitgevers Haarlem, 20 OcL ber 1891 Zooals onzen lezers bekend zal zijn, raidt telken jare de concept gemeente- legrooting vooraf behandeld door den Laad, die zich daartoe in drie aldee- ngen splitst en door de Commissie [an Financiën. Alle vier deze commis ion brengen van hunn-j discussien rap- j |ort uit De eerste afd. (rapporteur de heer j )hs. de Breuk) liet hare aandacht n op de steeds vermeerderde werk-1 tamheden van den gemeente-ontvanger; aanleiding om verhooging van dezen post voor te stellen, werd voor het oogen- blik niet gevonden. Met de voorgestelde verhoogingen van jaarwedden kon zich de afd. wel ver eenigen. De vraag werd gedaan, of bij eventueele reorganisatie van den dienst op het Raadhuis, ook de verhooging van andere tractementen in aanmerking zoude behoor en te komen. Gunstig denkt de atd. over een ver zoek van de ambtenaren F. C. Misset en J. Hahn, om verhooging met f 50 van hun tractementen, eveneens met 200 van een der ambtenaren van den ge meente-ontvanger. De afdeeling wenschte inlichtingen omtrent kosten van aanleg en onderhoud en omtrent de wenschelijkheid eeae asphalt-bestrating. Zij spreekt de wenschelijkheid uit, dat verscherpte bewaking van den Hout wordt verkregen. In de tweede afd. (rapporteur de heer D. de Clercq) werd door eenige leden gevraagd, of de brugwachters wel eens vrije Zondagen hebben en zoo niet, of daarin dan niet zou kunnen worden voorzien, door de noodhulpen b v. om de week in te laten springen. De afd. wenscht het looa der plant soen-arbeiders te verhoogen (van ƒ7.20) tot ƒ8.40 per week, evenzeer dat van 3 arbeiders aan de begraafplaats. Voorts i wenscht zij een cursus voor politie- j agenten te doen houden over de eerste hulp bij ongelukken eene billijke ver andering te brengen in de verhouding der belooningen van assistenten aan de Burgeravondschool: en de vigeerende pensioenverordening te herzien en meer in overeenstemming te brengen met de j nieuwe rijks-pensioenwet. Bovendien is aan dit rapport toege- voegd liet volgende voorstel van den heer D. de Clercq. «Oadergetoekende lieet't met verwondering «vernomen, bij de behandeling van Volgn. No. «60, Hoofd uitgaven der geraeente-begrooting «voor bet jaar 1892, <la'c de drukwerken der gemeente Haarlem voor het meerendeel te «Utrecht worden gedrukt, terwijl toch onze ge- «meente tal van groote en kleine drukkerijen «kan aanwijzen, in staat dit werk naar behooron «te verrichten. «Hij meent de mogelijkheid te mogen aanne- "men dat de oorzaak hiervan gelegen is in een «legeren loonstandaard te Utrecht dan hier, zoo- «dat in dit geval een klein voordeel voor de «gemeentekas zonde verkregen zijii, ten koste «van werklieden die hun verdiensten hebben «moeten zien afknibbelen. «Ten eiude hieraan voor het vervolg een einde «te maken, stelt oudergeteekende voor, hij een «hernieuwde uitbesteding, in het bestek een «artikel op te nemen, waarbij het uitbetalen van «een minimum-loon wordt voorgeschreven. «Ten voorbeeld mogen strekken de bepalingen «hieromtrent in bijgaand bestek v-.n de gemeente -ichaerbcek, onder Art. 41, voorkomend. j De hoegrootheid van het minimam wordt in «België bepaald op voordracht van de «Chambre «syndicale", terwijl men bij ons ter stede hier- «toe da Typografen-Vereeniging zonde kunnen «raadplegen. «Op deze wijze voorkomt men dat deconcur- «rentie in plaats van de prodnictie-wijze te ver- «beteren, zich werpt op .bet schadelijkste wat er «is uit een economisch oogpunt, nl. het verklei- «nen van hst aandeel van den arbeider in het «arbeidsproduct, wat tengevolge moet hebben «dat het evenwicht tus3cheu produktie en con- «snmtie hoe langer hoe meer verbroken wordt, «de ecouomische wanverhoudingen steeds giooter «afmetingen aannemen, en daarmede de Maat- «schappelijke Vooruitgang wordt tegengehouden. «Moge de Raad van Haarlem in deze eens het «voorbeeld geven, dat, ik ben er zeker van, «spoedig door andere gemeenten zal gevolgd «worden." Ook in de derde afd. wenschte mei) den brugwachters, door vermeerdering van het aantal noodhulpen, nu en dan een vrijen dag te verschaffen, en wenschte zij eene vergelijkende opgave van de kosten van aanleg en onderhoud van asfalt- en keibestrating. De meerderheid wil de daggelden voor de vaste en losse plantsoenarbeiders (thans resp. 8.40 en f 7.20) verhoogd zien tot f 9.-—en f 7 80 per week. Een lid wilde de vuilnisschuiten in de schafturen laten bewaken, om te be letten dat de straatjongens het vuil in de gracht werpen en in dicht bevolkte buurten algemeene vuilnisbakken laten plaatsen, om tegen te gaan dat vuilnis in het water worde geworpen. Een ander lid zou beerputten aangelegd willen zien op de plaatsen, waai tjjans de riolen in de grachten uitmonden,. Wanneer de plantsoenarbeiders hooger traktement krijgen, zou de afd. eene verhooging van f 8.40 en f 7.20 resp. tot 9.en f 7.80 voor de drie vaste werklieden op de begraafplaats billijk achten. Naar de meening van de Afdeeling behoort gebroken te worden met de sinds eenige jaren aangenomen opvatting, dat de 12 pc. vergoeding, uitbetaald aan den hoofdopzichter van de gemeente reiniging en diens staf, berekend moet worden naar de ontvangstin plaats van naar de opbrengst, der verkochte pro ducten. De Afdeeling is van oordeel dat in ieder geval van de f 4600. te ontvangen voor het verwisselen van tonnen, geen 12 pc. behoort te worden uitbetaald. De afdeeling sloot zich aan bij de meening van een harer leden, die een onderzoek wenschte te doen instellen naar de mogelijkheid om de haarlemsche gemeente-reiniging met meer voordeel te exploiteeren door er, evenals te Am sterdam, fabrikatie van zwavelzure am moniak aan te verbinden. Het geringe aantal leerlingen, dat, blijkens de memorie van toelichting, de Hoogere Burgerschool ter opleiding van Handel en Nijverheid bezoekt-, gaf aan leiding dat door de afdeeling, met het oog op de waarschijnlijkheid dat eer lang een tweede Hoogere Burgerschool met 5jarigen cursus zal moeten worden opgericht, de vraag wordt gedaan of het niet raadzaam is in de inrichting van eerstgenoemde school zoodanige wijziging te brengen, dat aansluiting ver kregen wordt tusschen hare hoogste klasse en de 4e klasse van den gjarigen cursus. De Commissie van financiën wenscht, dat aan de bestrating voortdurend aau- dacht gewijd worde en acht adviezen uit andere gemeenten nuttig. Zij vindt dat er wel termen bestaan om de trak tementen der plantsoenarbeiders eenigs zins te verhoogen, maar wil het advies van B. en W. afwachten. Beter toezicht in den Hout ware gewenscht. Ingeval van traktementsverhooging der plant soenarbeiders, zou gelijke regeling voor de werklieden der begraafplaats moeten worden getroffen. De Comm. is van oordeel, dat ver andering moet worden gebracht in de regeling van de uitkeering der percenten over de ontvangsten van de gemeente reiniging. De overige opmerkingen van de af deelingen en van de Comm. v. Fin. gelden meer de redactie der begrooting. Maandag in den vooravond ontsliep hier ter stede de heer mr. J. P. van Wickevoort Crommelin. De overledene, die in een groot fortuin zich mocht ver heugen, was een vriend en weldoener der armen. Hij bereikte den leeftijd van ruim een en zestig jaren. Ofschoon door gezichtszwakte verhinderd om in persoon als bestuurder zijne zorgen te wijden aan instellingen van openbaar of bi zonder belang, mochten, met name die van philanthropischen aard, zijn steun j meermalen in ruime mate ondervinden. Door wijlen Mej. H. M. Petitpierre, onlangs alhier overleden, is aan j de Diakonie der Ned. Hervormde Ge I meente aldaar vermaakt een legaat van 1000. Het strijkorkest van het Stedelijk Muziekkorps zal in den aanstaanden winter weer, evenals ten vorigen jare, vijftien concerten geven in de groote 1 zaal van de Sociëteit Vereeniging en voor de leden dier sociëteit. j digen dag in het leven van die zoo bloeien de en op 'tgebied der kunst zoo voorname Vereeniging, niet onopgemerkt wil laten voorbijgaan. Evenals altijd zullen er in dit jaar ook weder: vijf concerten worden gegeven, maar men is van plan het eerste concert te doen samenvallen met bovengenoemden daturn om daaraan eenig feestelijk karakter, alhoewel op kleinere schaal, te verleenen. Daarna zullen in dezen winter twee concer ten volgen en in het volgende seizoen de beide andere. Den i6n December zal het orkest van Kes medewerken en zal optreden Mevr. Falck-Mehlig, de beroemde pianiste uit Antwerpen, die ook reeds vroeger op trad en bij die gelegenheid tot eerelid der Bachvereeniging werd benoemd. Tevens zal dan optreden mej. Ribbe, concert-zangeres uit Amsterdam. Op het tweede concert in Januari, treedt de amerikaansche zangeres Nikita op, eene ster van den eersten rang en op het derde concert zal het orkest van Coenen medewerken. Het plan bestaat om in Mei het 2o-jarig bestaan te vieren en wel door een tweedaagsch muziekfeest. Op den in dag zullen door het orkest van Kes orkestwerken worden ten ge- hoore gebracht en op den tweeden dag eene matinée worden gegeven waarop be roemde solisten zich zullen doen hooren. Wat echter den eersten dag een bizon deren luister zal schenken, is, dat onze stadgenoot de heer Leander Schlegel, bestuurslid der B. V., een door hem voor deze gelegenheid gecomponeerd piano-concert zal uitvoeren. Den i6e!| December 1871 werd de Haarlemsche Bachvereeniging opgericht door de heeren Bastiaans, van der Heyden en E. A. Kraseman, waarvan nog slechts de laatste in leven is en steeds met dezelfde toewijding en ijver zijn be langrijke betrekking als secretaris der ver eeniging vervult, zoodat hij 16 Dec. e,k. mede zijn twintigjarig jubilé als zoodanig viert. Dat het hem dien dag niet aan blijken van genegenheid en waardeering van de zijde van hen die hem kennen zal ontbreken, is zeker wel aan geen twijfel onderhevig. De 68-jarige J. van Maas, die de vorige week door een wagen met stee- nen aan de Schalk wij kerbmg is over- I reden, is aan de bekomen kneuzingen I overleden. 23-jarige S., die zich had schuldig ge- i maakt aan diefstal van een paardestaart, Den i6n December a. s. zal het 20 eenige dagen geleden, uit een wagen jaar geleden zijn, dat de Haarlemsche staande aan den Burgwal. Bach-Vereeniging werd opgericht. Geen wonder is het,dat men dezen gedenkwaar- HOOFDSTUK XVII. {Slot.) Te halftwaalt des nachts sliep hij rustig. Zijn vrouw zat bij ijn bed en wachtte tot de vijand zou komen, om dien te be- frijden. Zij gevoelde, dat deze nacht over hun toekomst en die |n hunne kinderen zou beslissen als George den duivel weer- jtpud, een leven vol geluk en liefde; bezweek hij, dan was hij |>or goed verloren. Met een blik van onbeschrijfelijke liefde aarde Nettie op het gelaat van hem, die haar hoop en trots is geweest, en dat, in weerwil van zijn vreeselijk gebrek, nóg ^as. „Had ik het eerder ontdekt," zei Nettie, halfluid in zich- lve, „dan had ik den armen, lieven man zóóveel leeds kunnen paren!" Zij dacht nauwelijks aan de mogelijkheid, dat George tsiaal wel eens voor den duivel zou kunnen zwichten. Het was ongeveer éen uur, toen hij zijn hoofd omdraaide op et kussen, alsof hij wakker zou worden. Nettie hield den adem en wachtte. Maar hij werd gauw weer rustig en sliep door» ettie had geen boek genomen, uit vrees dat ze dan in slaap zou vallen, maar niets doen kon ze toch heelemaal niet Op de teenen ging ze haar breiwerk halen en regelmatig tikten de pen nen tegen elkaar, als accompagnement van de rustige ademhaling van haar slapenden man. Langzaam bekroop haar de slaap, zoo langzaam, dat zij het niet bemerkte en werktuigelijk bleef door breien, totdat opeens vermoeidheid haar overmeesterde en zij tegen de rug van den grooten fauteuil in slaap viel. Opeens, met een schrik, werd zij wakker. Met een kreet sprong zij op en keek naar het bed. In het schijnsel van de kleine lamp zag zij haar man daar liggen, kalm en rustig, de armen gevouwen boven het hoofd en hij knikte haar toe. „Geörge 1" riep zij beschaamd, „ik ben ingeslapen „Des te beter, lieve." „Waarom des te beter „Omdat ik nu den vijand alléén heb verslagen, zonder iemands hulp." „George riep zij uit en hare oogen fonkelden. „Is het al voorbij „Ja, Nettie, ja. Het heeft niet lang geduurd, maar vijf minuten, deuk ik. Ik wilde je eerst roepen, maar ik heb het niet gedaan. Zie, Nettie, ik moesi het nu alleen doen, dat kon de overwinning pas volkomen maken." Toen zij haar hoofd schreiend van geluk aan zijn borst legde, viel er een zonnestraal door de luiken, „Doe open dat luik, Nettie. De nacht is voorbij, de zon komt op, ook voor ons, Zie je wel, Nettie, de zon Zij is ons het teeken van een nieuw leven dat ons nu wacht. Goddank, dat ik nu weer kan opeien naar de zon, zonder angst voor den nacht. Nettie, het is me alsof we nóg inniger aan elkaar zijn verbonden, nu jij me gered hebtgered van mijzei ven. Ik wil de kinderen zien, zooals ze daar liggen in hun bedjes, onschuldig, onbewust van de ver achtelijke zwakheid van hun vader. Als ze groot zijn, zullen ze het weten, Nettie, hoe laag hun vader gezonken was en hoe hunne moeder hem gered heeft. Dat zal hen waarschuwen tegen zelfbedrog en de liefde voor hunne moeder vergrooten Vs George Atheling gaf zijn slavenwerk wel op, maar daarom zat hij niet ledig. Mannen van letterkundigen naam erkennen hem als hun gelijke en de kring van menschen, die zijn vrouw en hij op hunne kleine partijtjes ontvangen, is voor de familie Patager te deftig gewordendeze aangename familie komt dan ook niet meer bij hen aan huis, waarin Nettie zich ten slotte heeft geschikt. Alleen Horatio schrijft nu en dan briefjes om aan zijn zuster geld ter leen te vragen, maar krijgt daar nooit antwoord op, omdat hij minder dan ooit geneigd is om het zelf met werken te verdienen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat George Atheling zelf aan zijn vrouw heeft verteld, dat John Carew met Elizabeth Thanet is verloofd. Nettie heeft hem toen in de oogen gekeken, maar zijn vroolijke, heldere blik waarin zooveel liefde voor haar ligt, heeft haar gerust gesteld voor de laatste vrees, die zij voor hun toekomst koesterde.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1