NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Donderdag 22 October 1891. i\ O. 2546 A BON N EMENTSPRIJS ADVERTENTIÊN: STADSNIEUWS. Letteren en Kunst; BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer». 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 121, ..VU';! ▼an 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10Cent». Groete letter» naar plaatsruimte; Bij Abonnement aanzienlijk rabat! Abonnementen onie agenten ei n Advertenties worden aangenomen door door allegboekhandelarea en courantieri. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten eoor het buitenlana-. Compagnie Gfnéralt de FMiciU Biranghrt ff. I Tij UBS Co., JOHN F. JONES, Suce,, Faryi SlèU Imubonrg Montmarirt. Haarlem, 21 October 1891 Bij het naderen van den winter, wordt van vele zijden er werk van gemaakt, om in de nooddrult van onze behoeftige stadgenooten, gedurende het koude jaar getijde zooveel mogelyk te voorzien. Onder de instellingen, die reeds sedert jaren in die richting werkzaam zijn, noemen wij de commissie ter spijsuit deeling aan behoeftigen, wier inrichting vroeger in een gemeente-gebouw op het Klein-Heiligland, en thans in een eigen gebouw in de Jacobstraat is gevestigd. Dat die instelling welke reeds sedert ongeveer een eeuw bestaat en die vroe ger bekend was onder den naam van „commissie t«t aanmoediging van ar beidzaamheid" zich in de sympathie der ingezetenen mag verheugen, is het vorig jaar ten duidelijkste gebleken, toen voor de stichting van het nieuwe gebouw ongeveer ƒ8000. noodigwas, welke som in korten tijd voor verreweg het grootste gedeelte, door vrijwillige giften werd bijeengebracht. De goede inrichting van het gebouw is dezen win ter ten duidelijkste gebleken en zoowel de nieuwe stoommachine als de kook- ketels hebben uitstekend voldaan. In het laatste seizoen is de hulp der commissie weder zeer noodig geweest aan niet minder toch dan 489 gezinnen met 2678 personen werd gedurende 13 weken van 15 December 1890 tot 14 Maart 1891 geregeld twee malen 's weeks warm en krachtig voedsel uit gereikt. Bovendien stelde de commissie, daartoe gesteund door milde bijdragen, gedurende de koude winterdagen, zeven weken achtereen, de gelegenheid voor ieder open, die zich daartoe aanmeldde, om in de kookzaal het middagmaal te nuttigen gemiddeld 220 personen daags maakten daarvan gebruik, waarvoor iï.575 portiën spijs noodig waren. Gedurende den winter werden in het geheel uitgereikt 85.400 portiën, ter be reiding waarvan noodig waren, 9760 kilo gort, 630 kilo haverdegort, 1727 kilo rundvleesch en 764 kilo zout, ter wijl bovendien aan Israelietische gezin nen 676 portiën droge gort werden ver strekt. Wanneer nu binnenkort de commissie weder de gelegenheid opent, om zich aan te melden voor ondersteuning ge durende dnn aanstaanden winter, dan laat het zich aanzien, dat het getal aan vragen ditmaal niet minder groot zal zijn en gaarne zoude de commissie allen willen helpen. Fondsen heelt zij echter niet, hare uitgaven moeten geheel ge dekt worden door bijdragen van de meergegoeden en wanneer de commissie door middel van rondgezonden circu laires thans evenals vorige jaren een beroep doet op de weldadigheid van hen, die wat missen kunnen, dan is het voorzeker te hopen en te verwachten, dat het haar ook dit jaar aan den noo- digen steun niet zal ontbreken. Gisteren namiddag is uit de toon banklade bij den winkelier E. in de Spaarnwouderstraat ongeveer zes gulden ontvreemd. De sleutel die op de lade stak, heeft den diefstal weder gemak kelijk gemaakt. Aan het stoomgemaal Cruquius te Haarlemmermeer, is door onbekende personen inbraak gepleegd. Door het verbreken van een grendelslot, zijn ze een kantoor binnengedrongen, hebben een lessenaar geopend en daaruit eenig geld ontvreemd. De politie doet onder zoek. Gisteren avond is door de duister nis een oppassend werkman in het Noordzeekanaal bij den Houtrakpolder geloopen en verdronken. De heer Ludwig Schwarz heeft het directeurschap der duitsche opera te Amsterdam reeds nedergelegd. De voor naamste leden van het gezelschap heb ben zich nu verbonden de zaak voort te zetten en de heeren zijn begonnen den koristen de achterstallige gage te betalen. Het gezelschap zal vermoede lijk met eenige krachten worden ver meerderd. Uit Amsterdam deelt men ons mede, dat de heer Brondgeest, de echtgenoot van mevrouw Theo Freükel-Bouw- meester, binnenkort in een paar voor stellingen van „Het Nederl. Tooneel" als gast zal optreden, en wel in de rollen van Armand üuval in Margai eiha Gautieren als Loris Ipanowin Fedora, twee der beste rollen van mevr. Brond geestBouwmeester. (N. P. C.) Bedrog f De heer Jan Veth schrijft in het weekblad De Amster dammer „Het kan van belang zijn omtrent sommige in omloop zijnde werken van Bosboom uit later tijd eene mededeeling te doen. Bosboom had een arm schilder aan de hand, dien hij voorthielp, een stadsgezichtschilder. Hij teekende hem motieven voor om uit te voeren. Die losse project-teeke- ningen in O.-I. inkt zijn prachtig. De ander maakte daar een schilderij naar, dat dan door Bosboom nog weer een beetje opgeschilderd werd en om het verkoopbaar te maken met zijn B ge- teekend werd. De naam van den zoo genereus geholpen schilder begon ook met een B. Enkele van deze schilderijen zijn in omloop als Bosbooms, terwijl Bosboom aan wat zij zijn toch maar een gering aandeel had." Woensdag is te Amsterdam de eerste heipaal geslagen voor de fun deeiiug van den „Artis-Schouwburg." Voor het daar op te treden operet- tengezelschap hebben zich thans tegen primo Mei 1892 verbonden de dames Buderman-v. Dijk, E Heilbron, Joh. Terhoeven, Angèle Gorez, Marie v. Westerhoven, Kiehl Hieselaar en Kelly- Wolff, en de heeren Kreeft, Buderman, Kelly, Kiehl, S. van Beem, Jos. Wil- iemse en M. C. J. Albers. Als orkest directeur zal de heer J. J. Renard op treden. Verder wordt nog met holland- sche artisten van naam onderhandeld. De haagsche correspondent der Prov. Gr011. Ct. vertelt het volgendeDe leden van Pulchri Studio hadden allen met de gjpotst'e onbaatzuchtigheid eene teekening, schets, schilderstudie of schilderij afgestaan, ten bate van het ondersteuningsfonds hunner bent. Deze verzameling zou in den loop van Oct. tentoongesteld en zooveel mogelijk ver kocht worden ten behoeve van genoemd fonds. Doch wat gebeurt? Men komt in aanraking met een kunstkoopér, die de gansche verzameling voor tien duizend gulden koopt. Pulchri slaat toe, want dit was de som, welke het destijds, als kapitaal in het fonds ten behoeve van den koop van het huis, zich zeiven geleend had. Zoo weten schilders zich te helpen! Nu zijn de tienduizend gulden weder in het zakje, en Pulchri is die zelfde som rijker. „Mijn bericht dat de leger- wet gereed ligt ter verzending aan den Raad van State, wordt door het Vader land tegengesproken, 't Is inderdaad mogelijk, dat de handteekening of de puntjes op de i's er nog aan ontbre ken en Het Vad. dus naar de letter gelijk heeft." Aldus de haagsche corr. der zwolsche. Tegenover deze quasi-geestige opmer king, moeten wij herhalen, dat het bericht geheel uit de lucht was gegrepen. Wanneer de nieuwe legerwet gereed zal" zijn, is nog onmogelijk te voorzien. Het zou trouwens een treurigen indruk geven van den ernst des Ministers, als hij nu reeds gereed was, of als, gelijk de corr. mede te verstaan gaf, zijn ont werp slechts eer.igszins zou afwijken van het door hem zoo heftig en zoo herhaaldelijk veroordeelde ontwerp Ber- gansius. Vad.) Nader vernemen wij, dat het maximum-bedrag van de voor te stellen staatsgeldleening zal bedragen 40 millioen gulden, hoofdzakelijk te gebruiken tot consolidatie van vlottende schuld en tot dekking der uitgaven wegens de overname van de Rijnspoor weg maatschappij. (IV. P. C De haagsche correspondent van de Zutph. Ct. deelt mede Ben ik goed ingelicht, dan zal de minister Pierson binnenkort komen met een omvangrijk plan, waardoor o. a. een einde zal worden gemaakt aan het pri vilegie van het roerend vermogen. Te vens is in bewerking eene nieuwe be lasting op het personeel. Omtrent de divisie oor logsschepen onder bevel van den kapt. t. z. IC. A. Stakman Bosse, verneemt men, dat Hr. Ms. Van Galen bij het stormweder in het Kanaal reeds averij bekwam aan de voelhorens en de sche pen in het algemeen eenige schade moesten herstellen, waartoe de divisie Donderdag in Portland Harbour binnen liep. In den nacht van Donderdag op Vrijdag raakte de Johan Willem Priso los van het anker en werd; drif tig, waardoor hij tegen de Van Galen kwam, die daarbij schade aan ver schansing, boegspriet en davits beliep en nu ook het anker liet glippen, met het gevolg, dat de Van Galen tegen de engelsche bark Mysterious Star kwam. Er is een eisch tot schadever goeding ingesteld, waarvan het gevolg zal zijn, dat de divisie nog eenige dagen in Engeland zal moeten vertoe ven, alvorens de reis te kunnen voort zetten. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Het particulier vermogen in Nederland. In de jongste aflevering van de Eco nomist geeft de bekende staathuishoud kundige de heer G. M. Boissevain uit Amsterdam eene berekening van het particulier vermogen in Nederland. Uit een vergelijking van de nalaten schappen, die in de jaren 1880 tot '84 en in de jaren 1886 tot '90 zijn aan gegeven, blijkt in de eerste plaats, dat de eindcijfers voor beide perioden on geveer gelijk zijn, namelijk gemiddeld 253 millioen. Let men evenwel op de bestanddeelen der nalatenschappen, dan ziet men, dat de verhouding der on roerende zaken tot de roerende in het eerste tijdvak was als 41.83 tot 6939; in de jaren '88—'90 echter als. 36,04! tot 7S 52- l^e conclusie hieruit is, dat' in den laatsten tijd de totale waarde der onroerende zaken vrij aanzienlijk is verminderd, maar dat tengevolge öf van waardevermeerdering der roerende be zittingen óf van nieuwe kapitaalsvor ming, het gezamenlijk particulier ver mogen toch geen verlaging ondervond. En in de werkelijkheid is de loop der zaken ook zoo geweest. De onge 1 bouwde eigendommen en de gebouwde voor een deel, zijn in waarde achter uitgegaan, terwijl de fondsen (b.v. ta baksondernemingen) in geldswaarde zijn gestegen. Zonderling is hec, merkt de heer Boissevain op, dat het verhoudings- cijfer der Nederl. staatsschuld als be standdeel van het particulier vermogen, geen verhooging onderging, terwijl toch het bedrag der staatsschuld niet onaan zienlijk is vermeerderd Uit de successie-statistiek berekent de schrijver nu het particulier vermo gen, nalatenschappen beneden 300 buiten rekening latend. Hij komt op een cijfer van 10700 millioen gulden. Aan onroerende zaken bedraagt het o. a. ƒ4,160,000,000 aan rentegevende schuldvorderingen 1,862,400,000, en aan buitenl. fondsen 2,770,200,000. Het bedrag der staatsschuld is f 583,000.000 Dat dit cijfer sedert 1880'84 stationnair is gebleven schrijft de heer Boissevain toe aan het toene mend bezit van onze staatsschuld in het buitenland en in de doode hand. Te Rotterdam heeft zich eene commissie gevormd, om aan den afgetreden burgemeester Vening Mei- nesz. een blijk van hoogachting te geven. Met goedkeuring van den heer Memesz zal de kunstschilder Josselin de Jong zijn portret maken, dat in het Museum Boymans een plaats vinden zal. Een album met de namen der deelnemers zal daarbij worden aange boden. Ook t e G r 0 n i n g e n i s t h a n s een publiek telefoon station in inter communaal verkeer. Te Amsterdam is op zeer hoogen leeftijd overleden de heer S. Mendes da Costa, die een groot aantal jaren secretaris en administrateur is ge weest van de Nederlandsche Bouwmaat schappij. Tot kort vóór zijn overlijden nam hij nog met ijver deze betrekking waar, waarin hij, indertijd als medewerker van dr. Sarphati, een belangrijk aandeel heeft gehad in de uitbreiding der hoofd stad. De heer Mendes da Costa was algemeen geëerd als een ijverig, nauw gezet en tevens bescheiden man. Te Amsterdam is het plan gevormd om de geneeswijze van Sequah op den duur toe te passen. Naar ons wordt medegedeeld, heeft een consortium f 120,000 beschikbaar gesteld voor een sanatorium, dat aldaar zou verrijzen en zou staan onder de leiding van een hier gevestigd masseur, die dan op meer „wetenschappelijke" manier dan Sequah de olie zou inwrijven. De uitvoering van dit plan zou echter afhangen van de „Sequah Company," daar de ontwerpers met den alleen- Naar het fransch van CHARLES DESLYS. HOOFDSTUK I. Het Gevecht. Omstreeks 60 jaar geleden, had er op een geringen afstand van Parijs een gevecht plaats tusschen de straatjongens van Villette en die van Belleville. Zij hadden elk een leger gevormd en waren voorzien van houten sabels, bogen en slingerwerktuigen. Zulke gevechten werden gewoonlijk op de heuvels van Chau- mont geleverd. Zij, die tegenwoordig het prachtige wandelpark bezoeken, dat daar sedert kort is aangelegd, kunnen zich niet voor stellen, dat er zulk eene geheele gedaanteverwisseling heeft plaats gehad- In den tijd, waarvan wij nu spreken, vond men daar dorre heugels, vlakten met rotskloven, modderpoelen en rots spleten. Straatwegen waren er niet; eenige voetpaden slingerden zich door het kreupelhout en voerden tót aan de heuvel toppen In de richting van de voorstad, op de plaats waar de galg van Montfaucon gestaan had, zag men niets dan bouwvallen van groote huizen en loodsen. De grond zag er, evenals zijne bewo ners, eenigszins woest en wild uit. Hier en daar zag men roof nesten, die voor de bewoneis min of meer gevaarlijk waren. Op klaarlichten dag was die streek geheel verlaten; 's nachts was het veiliger en beter zich er niet te wagen. Voor personen, die de eenzaamheid zochten of een schilder achtig plekje wilden zien, had deze streek veel bekoorlijks door het woeste landschap en de vele landelijke genoegens. Menige vlieger werd hier opgelaten; talrijke geiten zag men er huppelen en balspelers hunne kunsten verrichten. Er waren vele herbergen en het was dus niet te verwonderen, dat deze Zondags vele menschen lokten. Dit was ook het geval op den mooien Zondag in het begin van September, waarop ons verhaal begint. In Parijs is er geen schouwspel, dat geen toeschouwers lokt en vooral niet, als men er gratis van kan genieten. Stel u dus eene groote menigte nieuwsgierigen voor, die zich in de nabij heid van de plaats bevinden, waarop het gevecht tusschen de straatjongens van la Villette en Belleville geleverd zal worden. Deze laatsten waren in een zeer opgewonden, ongeduldige stemming. Hun bevelhebber liet op zich wachten. Reeds hoorde men hen allerlei verwijtingen en scheldnamen aan zijn adres uiten. „Verraadhij is een deserteurdie lafaardwij zullen hem degradeeren, weg met den kapitein Eensklaps kwam de kapitein met groote stappen van een na- burigen heuvel afhollen en ging onverschrokken te midden van zijne oproerige soldaten staan. „Hier ben ik. Wie twijfelt nog aan kapitein Barnabin, bijge naamd Rataplan?" Het was een echte parijsche straatjongen, mager, levendig met een onbeschaamden wipneus, heldere oogen en lange, kas tanjebruine haren, die in den wind fladderden. Zoowel zijn gang als de uitdrukking van zijn gelaat, toonden schranderheid en eene vrijmoedigheid, die aangenaam waren om te zien. In zijn wijde kiel, die zijn hals geheel bloot liet, zag men menige scheur en vlek, aan zijn gordel hing een soort van degen, terwijl zijn hoofd bedekt was met een bordpapieren shako met dito gouden rand, waarop een groote roode pluim wapperde. Hij kwam geheel buiten adem aan. De geheele bende juichte hem toe. „Ik dank u, mijne kinderen, ik dank u," zeide hij. „Gij moet niet boos op mij zijn, want het was mijn moeders schuld. Die arme moeder! Zij had mij op de vierde verdieping opgesloten. Maar ik heb de gordijnen en dekens te baat genomen en ben als een kat langs de goot naar beneden gekropen. Mijn eer was er ook mee gemoeid." De geheele bende riep dadelijk uit „BravoLeve Barnabin leve Rataplan leve de kapitein." Terwijl Rataplan met een plechtig gebaar de geestdrift deed bedaren, zeide hij „Nu hebben wij genoeg gepraat. Het oogenblik tot handelen is gekomen. Nu zal ik mijn arendsblik eens over het slagveld laten gaan." Hij hield zijne beide handen boven de oogen om beter te kunnen zien en nam zoo de plaats, waar de strijd zou beslecht worden, en die nu door de zon beschenen werd, in oogen-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1