POLITIEK OVERZICHT. HEMENG-D NIEUWS. 'straten ver meegesleept. verkoop der middelen belast willen worden. Ondertusschen heeft de justitie hare tot dusver lijdelijke houding laten va ren. Den apotheker van Sequah is Maandag aangezegd, dat proces-verbaal zou worden opgemaakt, zoo hij met den verkoop der middelen voortgaat. In verband hiermede is de verkoop ge staakt. Ook eenige patiënten, die in hunne woning behandeld werden, zijn in een gerechtelijk onderzoek betrokken tot het geven-van inlichtingen. Hblad Verleden week werd uit Amsterdam gemeld dat aldaar op straat gevonden was een in vieren gevouwen stukje wit papier, dat kennelijk ecnigen tijd in den zak gedragen was en waarop met zwarten inkt in vrij goed schrift eenige woorden geschreven stonden, wélke de commissaris van poli.ie inde 2e sectie aldaar aanleiding gaven om te verzoeken dat, indien het geschrevene als aanwijzing kon dienen in zake een gepleegden en misschien herstelden diefstal, hem daarvan hericht zou wor den gezonden. Men heeft nu een tooneelstukje laten zien, getiteld: „Pierre, de galeiboef, of de onschuld veroordeeld,'1 drama in vijf bedrijven, door E. S. Culp (derde druk) en in 1887 verschenen bij den heer Laurens Van Hulst te Kampen. Daarin lezen we op blz. 26, in het negende tooneel aan het slot van het tweede bedrijf, als de vermogende grond eigenaar Bichon, nadat allen zijn ver trokken, alleen op het tooneel is ge bleven, dat deze zegt „Laat eens zien (Hij leest het briefje, dat Ploury, een bediende van den pach ter Martin, hem heeft gegeven). „Uwe bevelen zijn ten uitvoer gebracht. Het is mij gelukt in de woning van Pierre (ook een bediende van Martin) te klimmen, zonder dat iemand mij be merkte. Ik heb de bankbiljetten in eene kast gelegd. Ik verwacht zoo spoedig mogelijk mijne belooning. Uw dienaar Ploury." Deze woorden komen inderdaad ge heel overeen met die, welke op het bewuste gevonden briefje voorkwamen. Dit heeft dus bepaald behoord aan iemand, die bij eene opvoering van bo vengenoemd drama moest medewerken, de bedoelde zinsnede op een stukje pa pier had geschreven, endit heeft verloren Het is zeer zeker eene eigenaardige oplossing van een misdrijf, dat veron dersteld werd gepleegd te zijn, doch waarvan niets naders werd vernomen en waarvan alzoo de geheimzinnige sluier wel nooit kon worden opgeheven. De heer De B., architect te Sche veuingen, werd Zondagnamiddag het slachtoffer van eene laaghartige en on- verhoedsche mishandeling. Toen tegen ongeveer 4 uren zijne betrekkingen en eenige bezoekers zijne woning aan den Gevers Deynootweg hadden verlaten en de heer De B. zich een oogenblik in zijn kantoor ophield, kwam daar een aannemer binnen van een te Sche- veningen gebouwd huis, waarvan die heer architect was. Na een paar woor den met den heer De B. gewisseld te hebben, ging bedoelde aannemer hem onverwachts te lijf, bracht hem eenige slagen, stompen en krabben in 't aan gezicht toe, waardoor bloedende wonden werden veroorzaakt, onder het uiten van hevige bedreigingen tegen den niets kwaads vermoedenden architect. De aanvaller werd in zijn verder opzet gestoord door de komst van den broeder van den mishandelde. De politie is met deze brutale aan randing in kennis gesteld. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren M. te Arnhem, die leeft met een vrouw, met wie hij niet gehuwd is, en bij den bur gerlijken stand de kinderen als wettig geboren aangaf. Naar men uit Oldebroek meldt, moet bij de gisteren gehouden' gerechtelijke lijkschouwing geconstateerd zijn, dat de 19 jarige Wm. van der noemmg Meulen niet tengevolge van mishande- 7an ^et regiment grenadiers en jagers ling, maar van longontsteking moet »n Plaats k°lonel Verschoor, overleden zijn. De vermelde lichaams- Lsger Eli Vloot. Carthisten den strijd tegen de Parnel- Nader verneemt men, dat bij de een kolonel-commandant beleediging schijnt, als van vroeger datum, niet met het overlijden in ver band te staan. Zaterdagmiddag had in het Ziekenhuis te 's Bosch een droevig on geval plaats. Met een gemakkelijke trap, voorzien van een flinke, breede leuning, komt men de vraag gerezen is of het bevel over dat korps zal worden opgedragen aan een der Kolonels van de infanterie, thans adjudant in gewonen dienst van H. M., dan wel aan een hoofdofficier van het wapen, buiten het Militaire Huis. Financiesle mededselingen. De Maatschappij voor gemeentecre- op de bovenzalen, welke zijn in- djet 'te Amsterdam stelt den 3^ No- ericht voor de militaire zieken. Vele vember, tegen den koers van 92^ pet., herstellenden, die nu en dan eene wan- de inschrijving open op f 500,000 drie deling in den tuin gaan doen, laten pets. obligatien, vormende een gedeelte millioen. zich of uit aardigheid ol om spoedigervau de g seriC} gr00t beneden te zijn, langs de leuning naar j beneden glijden. Zaterdag deed dit ook t uit het op Dinsdag te Amsterdam in de milicien der infanterie W. v. T. Hijde algemeene vergadering van aandeel- had echter het ongeluk, onder het i houders in de Nederlandsche scheep- glijden het evenwicht te verliezen, zoo-vaart maatschappij uitgebracht verslag dat hij van de leuning viel en met hetbïeek 0t m> het volgende hoofd op den hardsteenen vloer terechtyan het maatschappelijk kapitaal ad kwam. f 2,500,000, zijn twee serieen tot een Met zwaar gekneusden schedel werd'bedrag van 1,000,000 geheel geplaatst; hij opgenomen. Anderhalf uur later i waarvoor de navolgende stalen schepen overleed de ongelukkige aan de gevol-gebouwd zijn i°. De Ruyter1689 gen van den val. j reg. tons bij de heeren Huygens en Te W a a 1 w ij k heeft in de', yan Gelder te Amsterdam 20. Tromp kerk eene kloppartij plaats gehad tus-,1670 reg- tons hij de heeren L. Smit schen twee dames uit den z. g. netten en Zoon te Kinderdijk30. Everisen stand. Een harer werd zelfs, na het reg. tons, bij de heeren Rijken uitdeelen en ontvangen van eeuige en (j0> te Rotterdam; 40. Van Galen klappen en stooten, bewusteloos uit de 137& reg. tons bij den heer Jan F. kerk in een nabij zijnde woning ge- Meursing te Amsterdam. De gemelde dragen en bleef tot in den namiddagschepen zijn in April en Juli van dit buiten kennis. De aanleiding tot dezen |jaar naar Indië en Australië met stuk- twist, dien zij wel op eene andere g0ed en cokes vertrokken, waarvan drie plaats hadden kunnen beslechten, moet j reeds aangekomen en tegen bevredi- gezocht worden in de kibbelpartijen,gende cijfers terugbevracht zijn met welke de kinderen der dames op schoolsuiker en graan. Van het saidoderge- hadden. j boekte rente tijdens den bouw werd Zeer ongewoon was de zaak; besloten de post oprichting en onkosten van eene vrouw uit Bergen-op-Zoom 1 aj te schrijven, en het restant op nieuwe ODgewoon, niet het bedreven feit, rekening over te brengen. Van de ge zagvoerders der schepen werden gun maar de strafzaak zelve die verder voor de arrondissements-rechtbank te Breda voor was, van eene vrouw, die door een paar onderofficieren van het regiment infanterie was aangeklaagd wegens mishandeling van een trekhond. Zij had, zelve op de hondenkar zittende, en terwijl die kar zich bewoog op een weeken zandweg vol wagensporen, zich er dermate over geergerd, dat het beest niet verder trok en ging liggen, dat zij van den wagen sprong en er met de zweep ongemakkelijk op los ranselde, zoodat het beest jankte en kermde. De vrouw verklaarde, dat ze erg driftig was uitgevallen, wat ook bleek uit hare houding voor de rechtbank. De officier van justitie eischte hare veroordeeling tot 12 dagen gevangenis straf. Deze zaak zij een les voor velen, die van honden en paarden belangrijke diensten genieten en desniettemin hunne dieren op ergerlijke wijze mishandelen. Geen verstandig mensch zal vorderen, dat honden en katten in dekentjes gewik keld worden, of dat een oude vuile mop met taartjes wordt gevoedmaar aan den anderen kant is het te roemen, dat ook dieren beschermd worden tegen wreed heid en ruwheid van onbeschaafde lieden. Zij spiegelen zich aan 't bovenstaande (N. Bred. Ct.) De echtgenoote van den heer G. R., te Amersfoort trof een ernstig ongeluk. Voor haar woning staande, terwijl een baal meel naar boven werd geheschen, viel een luik van den bergzolder naar beneden, en trof haar zoodanig op het hoofd, dat zij bewusteloos ineenzeeg en nog, ten gevolge van een gapende wond, zich in zorgvollen toestand bevindt. Het schijnt, dat het hijschtouw het luik van achteren heeft gepakt en het alzoo uit de scharnieren heeft gelicht. stige berichten omtrent den soliden bouw en de zeewaardigheid der schepen ontvangen VISSCHERIJ. Tessel, 19 October. Door eenige Noordzeevisschers van hier zijn in de fgeloopen week elders ter markt ge bracht een partijtje groote tongen en 30 manden wijting. De tongen brachten 1 op per stukde wijting gold 1 per mand. Het socialisten-congres te Erfurt heeft Maandag met algemeene stemmen aan genomen eene conclusie van den afge vaardigde Bebel, verklarende dat de tot dusverre gevolgde taktiek (agitatie voor de verkiezingen van den Rijksdag en Landdag) moet worden behouden, overal waar kans op succes bestaat en geen principes ten offer behoeven te worden gebracht. "de ellenlange discussies, daar bescheiden openbaar maken, wier inhoud voldoende zal wezen, om de geheele partij van Mac Carthy onmogelijk te maken." Dat is de doom, die het ergst in Enge- lands lichaam schrijnt, die iersche kwestie. De doorn die den duitschen keizer kwelt (zijn „likdoorn", zooals een humoristisch blad onlangs met meer vrijmoedigheid dan sierlijkheid het noem de) is de gewezen rijkskanselier Von Bismarck en zijn getrouw orgaan, de Hamburger NacJirichten. Dat blad deelt nu weer mede, dat bij de aan staande beraadslagingen in den Rijks dag, ophelderingen zullen worden ge geven over het ontslag als rijkskanse lier van Von Bismarck, waardoor alle misvatting zal worden weggenomen, 't Is duidelijk, dat die ophelderingen zullen komen van Von Bismarck zelf of van een zijner vrienden en het is zeer wel mogelijk, dat op dien dag de doom van den duitschen keizer hem weer pijn zal doen. „Wacht u voor den barbaar I" is tegenwoordig in Europa het wachtwoord, maar het wordt gefluisterdhet uitroe pen durft men niet, om den barbaar niet boos te maken. Die barbaar is Rusland. Duitschland is heel wel met hem, maar voorzichtig, Oostenrijk moet niets van hem hebben, Engeland nog veel minder, Turkije kijkt hem naar de oogen en alleen Frankrijk haalt hem in. Hoedt u voor den man van de knoet!" riep onlangs de schrijver vau eene brochure over den politieken toestand, met emphase uit. „Als hij met zijn on metelijke legers Europa overstroomt, vaarwel onze beschaving I" Zoover is het nog wel niet, maar woelig is Rusland in den laatsten tijd zeker. Nu weer heeft een chineesch ambtenaar op de grenzen van het Hemelsche Rijk een russische expeditie aangetroffen, die er zeer militair uitzag en verkenningen scheen te doen. In weerwil van zijne protesten, trok de expeditie voorwaarts en scheidde zich spoedig in tweeen, naar het scheen om' den loop van een groote rivier na te gaan. Overigens biedt het theater der politiek geen nieuwe stukken, noch nieuwe acteurs aan. Te Parijs heeft de com missie uit den Senaat een recht op amerikaansch gezouten vleesch van 25 francs goedgekeurd en men wacht in die stad den 29«ten deu russischen rijks kanselier V011 Giers. Te Budapest heb ben in eene zitting der kamer de voor zitter en de afgevaardigde Apponyi elkaar wederkeerig voor politieke knoeiers uitgemaakt, wat niet heel beleefd, maar in dat college ook niet heel ongewoon is. Van meer belang is dan ook, dat de braziliaansche kamer van afgevaardigden besloten heeft, de uitgifte van papiergeld vanwege den Staat te beperken, omdat deae niet in verhouding staat tot het aanwezige geld in specie en verder om in te trekken de bepaling, dat inkomende rechten in goud moeten worden betaald. moeten komen. In 1891 was het aantal 14,309 °P de 162.891 veroordeelden, daarvan zijn er 332 opnieuw voor den rechter moeten komen. Koning Leopold van België, de vorige week een wandeling: makend langs den dijk te Ostende, ontmoette aldaar den heer Armand Villette van den Gaulois en baron de S. Met beide heeren zette hij zijn weg voort en had daarop een gesprek met den eersten over de beruchte medeelingen der fransche bladen betrekkelijk het bond genootschap dat door België met Duitschland zou zijn gesloten. „Is men nog altijd in Frankrijk over tuigd," vroeg de koning onverwacht, „dat ik België aan een vreemde mogendheid heb overgeleverd?" Op de vraag van den heer Villette wat de toespraak van burgemeester Buis te Marseille beteekende, zeide de koning, dat diens rede volkomen zijn gedachten had weergeven; indien hij zich in de plaats van den heer Buis had bevonden, zou hij niet anders heb ben gesproken. Ook bevestigde Z. M. het bericht dat de heer Buis voor zijn vertrek naar Marseille een lang onder houd roet hem had gehad- Alle overige verhalen, door de fransche pers te zijnen koste opgedischt, o. a. dat hij na 1871 bij Thiers en Bismarck stappen zou heb ben gedaan ten gunste van zijn candi- datuur voor den franschen troon en over het onderteekenen van het be ruchte tractaat, noemde de koning ver zinsels. België als neutrale mogendheid mag noch voor den eenen noch voor den anderen staat partij nemen. Schen ding van belgisch grondgebied achtte hij door geen zijner naburen mogelijk. Z. M. scheen zeer ontstemd en op gewonden over de hem door de fransche bladen toegedichte plannen en eindigde zijn gesprek met de hoop te uiten, dat de confrères van den heer Villette nu niet zouden gaan vertellen, dat zij met hun drieën op den dijk te Ostende een duister complot hadden gesmeed. De boeren in N ede rover- Heuiboek in België zijn zoo gebeten op rijwielen en hunne berijders, dat er geen week voorbijgaat of zij hebben vechtpartijtjes met velocipedisten. Toen voor een afstandsrit tusschen Brussel Antwerpen tien jongelieden zich traineerden en door Neder over-Hem- beek kwamen, zakten drie hunner plot seling met hunne wielen weg. De nijdige boeren hadden groote kuilen in den weg gegraven en die met takjes en bladeren gemaskeerd. Twee der machines waren gebroken en een der rijders bezeerde den voet. Een goede t ij di ng. Paul Dérouléde heeft lier en zwaard voor den ploeg verwisseld. Een reporter trachtte hera weer op het politieke slagveld te lokken, maar kreeg ten antwoord: „Uw brief vond mij te midden mijner akkers en van mijn vee, ver van alle politiek krakeel, zoodat een interview onmogelijk is. (get.) „Dérouléde, landbouwer Moge de man voortaan kool blijven Na al gevoerd, is men op dit congres alzoo jjet is dan ook wat vreemd van een J planten Staat, wanneer hij zóo duidelijk de voor-Te Bcaucaire hebben keur aan den dag legt voor een munt,eenige losgebroken stieren schrik ver die hij weinig uitgeeft, vooral daar waar 1 spreid, verwoestingen aangericht en, de Staat zelf degene is die ontvangt, j wat erger is, een viertal personen ernstig [gekwetst. Een hunner werd zelfs eenige Een telegraafambtenaar te In België is bij d e w e t v a n Memel, die.zijn eed van geheimhouding bedoelen te verwezenlijken. In Amerika,31 Mei 1888 de voorwaardelijke In- had geschonden, is deswege tot twee vanwaar de iersche beweging niet minder vrijheidstelling en de voorwaardelijke jaren gevangenisstraf veroordeeld, ter- krijgt dan uit _het land zelf, veroordeeling ingevoerd. Omtrent de wijl een koopman, die hem tot het isdrijf overhaalde, er met zes maanden tot eenstemmigheid gekomen, gevoe lende de waarheid van de ook bij ons Nederlanders zoo veelgeliefde spreuk eendracht maakt macht. Niet aldus de leiders van de bewoging in Ierland Al is het graf boven Parnell gesloten, zijn persoon speelt nu nog een rol onder hen, die de afhankelijkheid van Ierland voedsel krijgt dan uit heeft pas de nationalist Devoy een hef- tigen aanval gericht tegen Davitt, waarin hij Parnell verdedigt, maar Davitt be schuldigt. „Parnell"zoo zegt hij „trachtte uitvoering te geven aan het program, dat hij, Davitt en ik in 1879 te Dublin hebben samengesteld, maar i zijn er in 't geheel uitgesproken 217,504 Davitt offerde de zaak altijd op aan jop de 447,470 veroordeelden; daarvan Omtrent werking dier wet wordt bericht, dat tot nog toe 278 voorwaardelijke invrijheid- afkwam. stellingen zijn toegestaan, waarvan 8 Omtrent het ongeluk met moesten worden herroepen in 1890 zijn den sneltrein nitlliimhnrg naar Berlijn, er 106 toegestaan, waarvan 1 is herroe-waarvan per telegraaf melding is ge- pen. Voorwaardelijke veroordeelingen maakt, blijkt thans nader, dat de trein -•-* in bij het binnenrijden van het station Kohlfurt ter zijde door eene rangeer zijne eigen belangen. Wanneer de Mac i zijn er 578 op nieuw voor den rechter machine werd aangeloopen, met het Schouw. Zijne soldaten stonden onbeweeglijk voor hem en wachtten zijne bevelen af. Op een kleinen afstand stonden eenige nietsdoeners te kijken, doch spraken geen enkel woord. Eensklaps werd de stilte verbroken door het geluid van een doedelzak, begeleid door dat van een tamboerijn. Het waren twee rondreizende muzikanten, een jongen en een meisje. Hunne italiaansche kleeding, die zeer verkleurd en versleten was, droeg duidelijke sporen van de vele reizen, die zij had meegemaakt en het slechte weer, dat zij had moeten trotseeren. Zij waren beiden zeer bevallig en mooi, maar toch van eene zeer verschillende schoonheid. Het meisje, dat hoogstens 12 of 13 jaar oud was, had een zeer bruine gelaatskleur en groote zwarte oogen; zij was eene echte zigeunerin. Haar metgezel scheen 4 of 5 jaar ouder te zijn. Hij was groot en slank, had regelmatige trekken, blauwe oogen en blond haar. Zijne bleekheid maakte zijn gezicht zeer belangwekkend. Men kon zien, dat hij niet oorspronkelijk een gitano was, maar dit door toeval was geworden. Zijn gezicht had eene uitdrukking van verwondering en onschuld. Hij was klaarblijkelijk een droo- mer. Het was duidelijk te zien, dat zijne jonge gezellin hem leidde en beschermde. Deze laatste bood een bekoorlijk gezicht aan, zooals zij daar in de schilderachtige kleederdracht van calabreesche vrouwen was uitgedost. Zij slingerde de tamboerijn om haar bruingelokt hoofd, waar alles tegelijkertijd fonkelde en lachte, hare oogen, tan den en lippen, terwijl zij onder het dansen de lenigheid van haar lichaam en de vlugheid van hare bewegingen deed uitkomen. Zij leefde van beweging en vroolijkheid. De jongen daarentegen, blies onverschillig op zijn doedelzak, terwijl hij zijne mooie blauwe oogen ten hemel hief. Kapitein Barnabin beval de jonge zwervelingen met de mnziek op te houden. „Genoeg," zeide hij, terwijl hij met den voet op den grond stampte, „dit leven belet mij het denken. Zwijgt." En alle andere straatjongens riepen als uit éen mond „Wig met de muziek." De twee muzikanten hielden dadelijk op; de jongen scheen het onverschillig te zijn of hij blies of niet, maar op het gelaat van het meisje kon men duidelijk teleurstelling lezen. Zij dacht aan de verloren ontvangst. Zonder muziek kreeg zij geen geld, zonder geld geen brood. Zij zou het toch maar eens wagen om centen te vragen. Ter wijl zij haar tamboerijn omkeerde, ging zij daarmee bij het publiek geld ophalen. Door sommigen werd zij afgewezen, maar anderen gaven haar eene kleinigheid, zoodat haar ontvangst nog eenige stuivers bedroeg. Dit was genoeg om haar vroolijkheid weer op te wekken. Zij haastte zich om weer bij haar metgezel te komen, en in die welluidende italiaansche taal, die zoo zacht en vleiend klinkt, zeide zy „Noël, gij zult wel honger hebben. Kom met Pepita mee, wilt gij Op de eerste vraag had Noël met een bevestigenden hoofd" knik geantwoord. Op dezelfde wijze beantwoordde hij de tweede vraag ontkennend. Pepita glimlachte, en op vleienden toon, alsof zij tot een kind sprak, zeide zij „Ik wed, dat dit schouwspel u bevalt. Welnu, blijf dan hier zitten, terwijl ik wat levensmiddelen ga koopen en zoo gauw mogelijk terugkom. Gij zult immers wel op mij wachten? Tot straks." En terwijl zij vlug als een hinde opsprong, verdween zij. In dien tijd, dat de twee zwervelingen dit met elkander af spraken, had kapitein Barnabin zijn plan vastgesteld. Hij begon zijne toespraak aldus „Vrienden van Belleville, deze zon, die uwe hoofden beschijnt, is dezelfde, die het slagveld van Austerlitz bescheen. Bedenkt, dat de heuvels van Chaumont, dat geheel Parijs op u nederziet. Laat de trompetten schallen. Trommelslagers doet uw plicht." Plotseling afbrekende, zeide hij op zijn gewonen toon: „Ja, dat ontbreekt ons nog, krijgsmuziek. Als wij den doedelzak blazer eens vroegen wat muziek te maken, dan zouden wij op de schotsche volksstammen gelijken, waarvan Walter Scott spreekt." Toen liep hij naar den jongen toe en terwijl hij hem een geldstuk ter waarde van 50 centimes liet zien, zeide hij „Wilt gij ons in de overwinning met muziek begeleiden?" Noël keek hem glimlachende aan, maar bleef onbeweeglijk zitten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2