POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. K. Ph. F, R. van Hasselt te Amster- Mysterious Star. ;Men begrijpt, een dam, administrateur der H. IJ. Spw.- maatsch., ridder 20 kl. R. O. van Manen te Haarlem, hoofdingenieur van den Waterstaat, ridder 3e kl.; W. F. Leemans te 's-Hage, hoofdingenieur vaa den Waterstaat, ridder 3e kl.C. C. Vermeer te Rotterdam, rijks- en ge meente-havenmeester, ridder 3e kl.A. N. van bon te Rotterdam, stationschef bij de Maatsch. tot expl. van Stspw., ridder 4* kl., allen van de Kroonorde van Pruisen. De gewone audiëntie van den minister van Buitenlandsche Zaken zal 30 dezer niet plaats hebben. Tevens wordt be kend gemaakt dat de audientiën van genoemden minister voor hen, die hem over zaken, zijn departement betreffende, wenschen te spreken, voortaan eiken Vrydag tusschen 2 en 3 uren zullen plaats hebben. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan 'Ie Com missarissen der Koningin in de provinciën de volgende missive gezonden: Wegens het doel, waarmede de verlof gangers der militie te lande bij art. 138 der militiewet aan een jaarlijksch onder zoek door den militie-commissaris worden onderworpen, bestaat er, naar mijn oor deel, grond om van dit onderzoek vrij te stellen de verlofgangers, die zich in Juni met de vereischte toestemming buitenslands bevonden en daarom niet in genoemde maand ter inspectie be hoefden op te komen, indien zij in latere maanden van het jaar aan eene krachtens art. 125 van voormelde wet te hunnen aanzien gedane oproeping onder de wapenen hebben voldaan. Mijn ambtgenoot van Oorlog, daarover door mij geraadpleegd, deelt mij bij schrijven van 19 Oct., VIL» afd. M. en S., n° 90, mede, dat hij zich met dat gevoelen vereenigen kan. De londenschecorrespon dent der N R. C. seint van Donderdag middag De stoomboot der Cunard-\i]n Scytliia heeft gisteren het stoomschip Edam der Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart-Maatschappij, te Queenstown bin nengesleept. De passagiers dezer boot deelen de volgende bizonderheden mede. Zij verlieten Rotterdam den 3a October met 68 eerste, 490 tweede klasse-passa giers, hadden stormweder voorbij Wight, maar geen ongelukken tot den 130, toen hevige zuidwestelijke orkaangolven alle schroefbladen afrukten, zoodat voort- stoomen onmogelijk werd. De kapitein en de scheepsofficieren kalmeerden de verschrikte passagiers. Drie dagen werd er gezeild. Den 1611 ontmoette de Edam de herwaarts stoomende Scythia op 490 23' Noorderbreedte en 310 42'Wes terlengte. Het aanbod van den kapitein om de Edam te Queenstown binnen te sleepen, werd aangenomenzwaar weder vertraagde het vastmaken der sleepkabels, terwijl in het geheel de overtocht stormachtig was. Den 17° maakte de Scythia 142, den i8n 202, den 19a 204, den 20a 198 en den 21° 165 mijlen. Twee sleepbootjes sleepten de Edam in het Victoria dok, waar het reparatiën ondergaat. De passagiers, die allen welvarend zijn, aanvaardden de reis naar Amerika op eene amerikaan- sche stoomboot. Dezelfde correspondent schrijft De door de ruwe elementen veroor zaakte verwikkelingen voor het hol- landsche eskader te Portland zijn nog niet ten einde. Op verzoek van den opperbevelhebber is de ho'.landsche consul te Londen, de heer Maas, naar Weymouth vertrokken, om de operaties tegen den vijand te helpen leiden. Die vijand is hier de engelsche afzetter en speculant, welke een voordeeltje zoekt te halen uit het gebeurde met de oorlogsschip van eenen Staat „zoo rijk als Holland", dat komt niet eiken dag voor; dat is een buitenkansje, hetwelk men niet mag laten glippen. De slimme strandbewoners van Zuid-Engeland zien de kans schoon om hunnen slag te slaan. Niet alleen wordt door hen de schade aan de Mysterious Star toege bracht, geweldig overdreven, maar ook zoeken zij het sleep- en bergloon voor gemeld barkschip op de Hollanders te verhalen. <£350 wordt geeischt enkel voor sleeploon Maar tusschen vragen en krijgen is de gaping groot. Het es kader zal zich weten te weren, ook tegen afzetters. De heer J. A. Verkuyl, on derwijzer te Amsterdam, is benoemd tot leeraar in de nederlandsche taal en letterkunde en de geschiedenis aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Uit Amsterdam wordt ge meld Dinsdag vergadert de gemeente raad te 1 uur, ter behandeling o. a. van het rapport der taptoe-commissie en de daarbij behooreude stukken van de heeren Steenkamp en Stork; de rege ling van het presentiegeld de gemeen tebegrooting en andere onderwerpen. De vergadering zal zoo noodig de volgende dagen, en des Donderdags- avonds en volgende avonden worden voortgezet. In navolging van hetgeen op initiatief der Pereenig ingtotbevord. van Fabrieks- en Randwerksnijverheid te Leiden en Schiedam reeds geschiedde, wenscht men ook te Amsterdam wed strijden voor handwerkslieden van Am sterdam en omliggende gemeenten te houden. In een op groote schaal ver spreide circulaire, waarbij de ingezetenen worden uitgenoodigd geldelijk bij te dragen in de kosten van den wedstrijd, wordt er op gewezen, hoe de nijverheid, welke concentratie in groote werkplaatsen en fabrieken medebrengt, in onze tegen woordige maatschappij in tegenstelling met hetgeen plaats had ten tijde der gilden den eigenlijken vervaardiger van een werkstuk op den achtergrond doet treden. En de meening wordt uit gedrukt, dat wedstrijden tusschen werk lieden, waarbij dezen kunnen toonen wat zij vermogen, tot de krachtigste middelen behooren om de liefde tot het ambacht te vermeerderen en den werk man in eigen en anderer oogen te ver heffen. De wedstrijden, welke men te Amsterdam wenscht in het leven te roepen, zullen van tweeerlei aard zijn. In den (zoogenaamden) vrijen wed strijd zal ieder kunnen inzenden het geen hij heeft vervaardigd; voor den (zoogenaamden) gebonden wedstrijd zullen teekeningen worden verstrekt, waarnaar moet worden gewerkt. Al het ingezondene zal worden beoordeeld door een jury, gedeeltelijk door de inzenders te kiezen, en tentoongesteld in de zalen van het Paleis voor "Volksvlijt. Om het plan te kunnen volvoeren, is een betrekkelijk aanzienlijke som noodig, voornamelijk voor bekroningen (geld en medailles), voor publiciteit, voor voor schotten tot het aankoopen van mate rialen, noodig voor het vervaardigen der voorwerpen, en voor de bedoelde, niet te vermijden tentoonstelling. Met voordacht zeggen de onderge- teekenden, „een betrekkelijk aanzien lijke som". Zij weten dat in Amsterdam iedere goede, nuttige en menschlieven- de zaak op ruimen zedelijken en gel delijke steun kan rekenen, en dat er bovendien in Amsterdam liefde bestaat voor den werkman, die lang ordelijken weg lotsverbetering aanwijst. Het comité-generaal is aldus samen gesteld I. Gosschalk, presidentJacob F. Klinkhamer, vice-president; J. L. Bienfait, ie penningmeester; Johan H. Schmitz, 2e penningmeester; C. A. A. Roever, J. C. Spakler Jr., ic secretaris H. P. Boerlage Nzn2e secretaris. De officier v a n j u s t i t i e t e 's Hage verzoekt aanhouding eD opzen ding van 10. F. K. F. Dee, 33 jaar, laatst huisbediende te 's Hage, 20. P. Tighlman, ongeveer 30 jaar, vroeger als klerk in betrekking geweest bij consu laten van de Vereenigde Staten van Amerika, doch wegens oneerlijkheden uit den consulairen dienst ontslagen. Beiden zijn thans voortvluchtig. Tegen hen is door de arrond.-rechtbank te Hage rechtsingang met last tot in stiuctie en bevel tot gevangenneming verleend, tegen den eerste ter zake van verduistering, tegen den tweede ter zake van oplichting. Donderdag herdacht de heer H. W. Moulijn, hoofd-inspecteur van politie van den actieven dienst te Rotterdam, den dag, dat hij 25 jaren als inspecteur van politie aldaar werk zaam was. Naar wij vernemen zegt de N. R. C. zijn er thans maatre gelen genomen, om aan Lieftink, zich noemende „koopman" en nog altijd met den even beruchten Van Ommeren wonende aan den Noordsiugel te Rot terdam, te beletten het koninklijk wa pen als hofleverancier te voeren, waar door reeds verschillende handelaren zijn misleid geworden. Bij onderzoek gebleken, dat hem de titel van hofle verancier verleend werd tijdens hij te Utrecht poelier was. De hofcommissie is echter van oordeel, dat hem bij zijn tegenwoordig bedrijl die titel niet meer toekomt. Van hooger hand is daarom aan de politie aldaar verzocht toe te zien, dat Lieftink geen gebruik meer make van het koninklijk wapen en den ticel van hofleverancier. De zweedsche journalist Uddgren kwam 11. Zaterdag, des na middags om half drie, van Dordrecht te Moerdijk in de haven. Zijne ranke boot, 5,5 M. lang en 1,15 M. breed, is met mahoniehouten randen versierd en van 3 paar riemen voorzien, terwijl zij van boven voor het grootste gedeelte gedekt is tot berging van proviand. Hij vertrok met den trein naar Ant werpen, keerde Zondagavond terug en zette Maandagavond om 10 uur in zijne boot de reis voort naar Ter Neuzen en vervolgens naar Ostende. Van daar wil de heer U. naar Engeland oversteken, steeds roeiende, en daarna naar Dene marken vertrekken. Door de douanen te Emme rik is eene groote kist met anarchistische geschriften in beslag genomen. De kist was te Londen afgezonden, als postpapier aangegeven en voo: Berlijn bestemd. De verpakking whs zoo kunstmatig, dat men oppervlakkig slechts onbedrukt papier kon waarnemen. tiet zou zijn gederailleerd, hetgeen ge lukkig niet het geval was geweest, daar de lorrie, na tusschen de buffers van de locomotief te zijn beklemd geraakt, door de locomotief over de rails was vooruitgeschoven tot station De Punt, zonder te worden omvergeworpen. Vijf getuigen werden gehoord, namelijk de twee Rijksopzieners op de spoorweg diensten, te Groningen en te Zwolle ge vestigd, de stationschef van station De Punt, de machinist van de locomotief van den goederentrein en een arbeider, die zich in gezelschap van den ploeg baas op de lorrie had bevonden. De subst.-ofï. van justitie mr. W. C. A. Scholten was van oordeel, dat uit de verklaringen van de twee Rijks opzieners gebleken was, dat door de botsing van de locomotief van den goederentrein met de lorrie gevaar had bestaan voor déraillement van de loco motief en vorderde de veroordeeling van den beklaagde tot een hechtenis van 14 dagen wegens het door schuld doen ontstaan van gevaar voor het ver keer door stoomvermogen over een spoorweg. De rechtbank veroordeelde den ploeg baas tot een hechtenis van 7 dagen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 22 Oct. Door 4 korders werden hier heden 5 tut 70 groote-, 10 tot 60 kl. tongen, 2 tot 8 roggen, 1 tarbot, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden scharen door trekkers 40 tal haring aangevoerd gr tong gold 65 c. f i.20, kl. id. 25 30 c., rog 1.50 per stuk, de tarbot 8, kl. schul 4 ft 4.50 per mandje, schar f 3.50 h 4 per mand en haring 5.50 k 6.25 per tal. TweeEgmonder bommen, sch. F. Zwaan en sch. Kl. Glas, brachten respectievelijk voor f65 en f 35 tong, schol en schar ter geleden de engelsche vlag plantte op Matakong. Een fransch postschip, dat voorbij kwam, deed de vlag wegnemen en Smith voorloopig gevangen nemen. Dépêches uit Canada maken melding van een ernstige crisis, als gevolg van het britsche regeeringsberel, den goe- verneur-generaal en de canadeesche regeering gelastende den minister van Openbare Werken, Lagevin, als lid van den Staatsraad te schrappen wegens soortgelijke redenen als te Londen inder tijd Sir Charles Dilke, Men gelooft, dat de goeverneur-generaal het geheele ministe rie weldra ontslag geven zal. Het regeeringsblad Electeur richt een heftigen aanval tegen den minister in een sensatie-artikel, waarin gezegd wordt dat Quebec op zelfverdediging moet bedacht zijn, wanneer de goeverneur- generaal het niet verdedigt, waaruit afgeleid wordt, dat de partij van het tegenwoordige Kabinet casu quo de annexatie van Quebec door Noord-Ame rika zou voorstaan. De Times meldt uit Singapore, dat volgens dépêches uit China er schijn baar rust heersent in het geheele rijk. ofschoon de schriftelijke ophitsingen voortduren. De consuls raden de zen delingen niet aan, terug te gaan naar het binnenland. Aan de Times wordt uit Valparaiso geseind, dat de Junta eene algemeene politieke amnestie in overweging heeft genomen, waarvan uitgezonderd zullen zijn allen, die misdaden pleegden tegen het gemeene recht. Volgens de Daily News beteekent het outslag van den argentijnschen mi nister van Financiën, dat zijn opvolger zal moeten verklaren, dat Argentinië nog 2 rnillioen schuldig is, welke regeling vereischen nog vóór de staats schuld. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Assen stond terecht J. B., ploegbaas in dienst van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, bij wachtpost no. 50 tusschen de stations De Punt en Vries Zuidlaren, ter zake, dat hij in den avond van 23 Augustus met een onder zijn toezicht staande lorrie (dienstwagen) van gemelden wachtpost had gereden naar station Vries-Zuidlaren (ten einde aldaar zijn vrouw, met den personen trein aangekomen, af te halen), niet tegenstaande hij wist, althans kon en moest weten, dat de goederentrein van Zwolle naar Groningen op denzelfden tijd op hetzelfde spoor tusschen gemelde stations te wachten was, terwijl hij de lorrie niet tijdig vóór de aankomst van den goederentrein uit het spoor had verwijderd, ten gevolge van welke zeer onvoorzichtige handelwijze de locomo De iersche afgevaardigde John Red mond heeft Woensdag in eene toespraak te Cork verklaard, dat hij als het ge kozen hoofd van de iersch-parlementaire partij sprak, In de algemeene vergadering der socialistische partij te Erfurt, is het ont werp voor het partij programma aange nomen. Vervolgens werd uit Berlijn be richt ontvangen, dat 600 partijgenooien aldaar zich aan de zijde der oppositie mannen hebben geschaard. Vervolgens hield de voorzitter eene rede, hoofd zakelijk nederkomende op een aanspo ring tot eendracht. Daarna werd de algemeene vergadering onder het zingen der Werklieden Marseillaise gesloten. De uit Erfurt teruggekeerde gedele geerden Schulze en Baetge gaven te Maagdenburg voor twee duizend bijeen gekomen socialisten eene verklaring van hun uittreden uit de partij. Na een zeer opgewonden woordenwisseling, welke niet minder dan vijf uren duurde, ver klaarde de vergadering zich tegen de houding der oppositie, makende radicale „jongeren." Voorts werd de dagblad schrijver Koester beschuldigd zich geld van de partij te hebben toegeëigend. De commissie der Kamer van Koop handel te Madrid, heeft zich tot alle Kamers van koophandel in het land gewend om haar gevoelen te hooren over de kwestie betreffende den wijn en de verandering van het tarief. De minis- van De gewezen kolonel Willi- am Gordon Camming', de bekende „held" van het huecaratsdiaudaal in Engeland, heeft aan den gemeenteraad van Elgin een schrijven gezonden, waarin hij heftig opkomt tegen de zeer hooge uitgaven, welke de gemeenteraad heeft besteed aan vlaggen, eerebogen, lampions enz. voor de ontvangst van den hertog en de hertogin van Fife, schoonzoon en dochter van den prins van Wales. Gordon Cumming schijnt dus tot eiken prijs en op alle manieren den piins van Wales, op wiens getuigenis hij zijn proces verloor, het leven zuur te willen maken. Aan kapitein Shaw is thans ontslag verleend als kommandant der londensche brandweer, met eeis pensioen van f 12.000. Het blijkt dat Parnell zander testament overleed, daar hij verzuimd had het testament vóór zijn huwelijk ten gunste van mevr. O'Shea gemaakt, opnieuw op te stellendien tengevolge erft zijne vrouw slechts één derde der onroerende goederen en de helft der roerende. Ret beste middel om dieve7i te vangen. Een correspondent van de Newspaper geeft een beschrijving van een methode om inbrekers te ontvangen, die hij met het grootste succes had toegepast. 'iet zou dom van mij zijn, ongewapend ter van Binnenlaudsche Zaken heeft j naar beneden te gaan geef ik er de verklaard, dat hij met groote behoed- i voorkeur aan gewapend te gaan, dan is zaamheid zal te werk gaan. Volgens berichten uit Lissabon zijn tie! van den goederentrein in botsing was gekomen met de lorrie, waardoor Dudok de Wit, J. J. Reese, mr. N. de er gevaar had bestaan, dat de locomo - 90 gevangenen, die veroordeeld waren om naar Afrika te worden verzonden, in opstand gekomenzij steenigden de politie en werden eerst bedwongen, nadat militairen waren aangerukt. Uit Sierra Leoua komt het bericht, dat de grondeigenaar Smith zes maanden de keuze van wapens zeer moeilijk. Neem ik slechts een stok mede, dan heeft hij hoogstwaarschijnlijk een dikkeren. Een degen komt niet in aanmerking; deze zou buitendien spoedig uit mijn handen zijn. Een revolver zou het beste zijn er zijn echter twee ernstige bedenkin gen tegen het gebruik hiervan. In de eerste plaats is het zeer moeilijk een slapen, heeft hij zijn slaapplaats zeker weer aan iemand afgestaan, die nog armer is dan hijzelf. Ha, nu weet ik het. Hij heeft geen dak, door de weldadigheid, die hij aan de zwervelingen heeft bewezen. Ik moet wel eerbied voor hem koesteren." Hij wachtte en beschouwde onderwijl twee andere slapende mannen, die zich daar bevonden. Van den eerste kon men niets onderscheiden. Het geheele bovenste deel van het lichaam, benevens het hoofd, was in een mantel met diiedubbelen kraag gewikkeld. „Wat een weeldedacht Barnabin bij zichzelven. „Een over jas en laarzen, die nog geen luchtgaten hebben. Dat is geen gewone bezoeker." De onbekende niesde. „Het schynt," vervolgde Barnabin, „dat hij, niettegenstaande de jas, toch nog last heeft van den tocht. Maar wat spartelt hij met de beenen. Pas maar op, of gij zult nog op de straat terecht komen. Kijk, de jas wordt losgemaakt. Drommels, daar is de man, wat een leelijk gezicht. Hij lijkt de duivel wel in persoon." Inderdaad was het gezicht, dat men even kon zien, ver van innemend; een bleeke gelaatskleur, terugstootende trekken en het had eene afschuwelijke uitdrukking. Nu sliep de man met de jas nog, hoe zou hij er wel uitzien, als hij wakker was. Onze straatjongen verwijderde zich, terwijl hij zijne alleen spraak vervolgde „Hij heeft de nachtmerrie. Dat is niet het geval met vader Robinson ot met dien andere, die daarginds ligt te snorken. Genadige hemel! het is Polydorus, de baszanger van den schouw burg te Belleville." De leerling-baszanger was jong, zeer lang en mager; aan zijne beenen scheen geen eind te zullen komen. Zijn kolossale neus liet een zwaar gesnork hooren. Rataplan liep om hem heen en beschouwde hem met ontzag. De parijsche straatjongen eerbiedigt zijn meester en ook den komediant. „Bij Apollo 1" zeide hij, „deze mantel, waarin hij gehuld is, schijnt hetzelfde kleedingstuk wel te zijn, die hij in „Montano en Stefanie" draagt. Het komt er bij Polydorus niet op aan, hij koopt zijn beddegoed in een kleedermagazijn. Maar wat staat er toch op dat papier, dat op zijn rug gespeld is. Men heeft er iets op geschreven. Kom, dat moet ik lezen." Barnabin bukte zich om het beter te kunnen zien en met de beide handen op zijne knieën leunende, las hij deze kennisgeving „Ik verzoek aan den een of ander, die in mijne nabijheid komt, mij vóór negen uur te wekken. Ik moet om negen uur de „Sénéchal de Jean de Paris" repeteeren en vanavond in die rol optreden." Rataplan barstte in lachen uit. „Vóór negen uurGij hebt te veel op den een of ander ver trouwd. Hola, mijnheer de sénéchal." „C'est la princesse de Navarre. Que je vous annonce en ces lieux...." Polydorus richtte zich eensklaps op. „Wie ontneemt mij daar mijn rol?" „Dat geval zou u wel eens kunnen overkomen, aangezien gij veel te laat zijc, mijnheer." „Wat. Hoe laat is het dan „Twaalf uur." „Twaalf uur. Drommels, dan zal ik beboet worden. Dat is hard, als men maar 15 gulden per maand verdient. Maar basta I ik heb mijne toekomst in mijne hand. Ik heb mijn stem, die zal mij wel verder brengen. Dank je wel, Barnabin, ik zal nu maar naar de repetitie ijlen." „Mijnheer Polydorus, gij geeft mij tot belooning vanavond toch zeker een vrijkaartje voor de komedie?" De baszanger was reeds ver en zong met voilé stem dit cou plet uit de „Robin des Bois" L'amour, le jeu, ie bon vin, Voilé, mon joyeux refrain Et ma philosophic ie, iè. De man met de jas ontwaakte en sprong op. Barnabin groette hem op eene bevallige wijze, en toen hij eene nieuwe bizonderheid in het leelijke gezicht van den onbekende ontdekte, riep hij *it: „Volmaakthij heeft maar éen oog." De eenoogige liet een uitroep van woede hooren en dreigde hem met de vuist. Toen ging hij brommende heen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2