NIEUWS- EN ERTEN TIËBLAi). IAGELSJLAG 9e Jaarna lig. Maandag 26 October J.8S1 '3549 ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. Limburg en Noord-Brabant. STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. KENNISGEVING. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. HAARLEM'S DAGBLAD A HONNEMENTSPBIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer»0,0;'. Dit blad vereckfjnt üagelpke, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleine Hontetraat No. 9, Haarlem. Telefooonnjsmer 32 van 15 regels 50 Cent»; iedere regel meer lOCenis. Groite letter* naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abo&sosneafcga sa Advsrfcaatiëï: wordiss. stsageaorct-fc dc«>s GXf&s sgestea es, docr sUfclboekhaadrisrcsa ee ccuranthrc. Directeuren-Uitgevers J. C. PSSREBOOiH en J. B. AVIS. Hoofdagenten zoor het BuitenlandCompagnie Ghéraïe de jPublicüé Mrcmgsr* I, DAVEB Go», JGïlJtf JOKHS, 8ucc J?ar$g Blbit laubourg Mofdm&rirs. EERSTE BLAD. Door deu omvang van dit Nummer onzer Conranl, kon iet tot ons leedwezen niet precies ip den gewonen tijd gereed zijn. Eenige advertentiën, waarvoor geen ilaats was, moeten wij laten liggen. Directeuren- Uitgevers. in de Provinciën en Wethouders van AARLEM brengen ter kennis an de ingezetenen dezer gemeente, dat door Hare Majesteit de Koningin- eduwe-Regeutes van het Koning- lijk machtiging is verleend tot het .ouden eener Collecte in het ge- eele Rijk, ter tegemoetkoming in en nood der slachtoffers van den gelslag, die omstreeks 1 Juli jl. de provinciën Limburg en Noord- Brabant heeft geteisterd en dat die ollecte op Dinsdag den 27en ezer van hunnentwege in deze emeente zal gehouden worden. Zij noodigen een ieder uit, daarin _iildelijk bij te dragen, opdat de daartoe benoemde Commissiën in staat gesteld worden den nood der bevolking van de provinciën Lim burg en Noord-Brabant zooveel mogelijk te lenigen, zullende de op brengst, in verhouding van de ge leden schade, tusschen de twee provinciën worden verdeeld. Haarlem, 23 October 1891. en Wethouders voornoemd E. A. IORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. Haarlem, 24 OcUber 1891. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlein, op Woensdag 28 Oct. 1891, des voormiddags te 10 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken; 2. Ontwerp-begrooting voor 1892 met bijbehoorende stukken. Het stoffelijk overschot van den heer J. van Ek zal op Maandag e. k. ten 12 uur worden ter aarde besteld op de begraafplaats onder Schoten. Dr. C. Veen te Schiedam heeft het ieroep naar hier aangenomen. Morgen (Zondag) beginnen weer de volksconcerten van het Stedelijk Mu- iekkorps in de „Vereeniging." Het is eker wel overbodig, daarop nog eens de andacht te vestigen de velen, die in len vorigen winter deze concerten heb- )en bijgewoond, zullen ongetwijfeld eene angename herinnering daaraan hebben )ewaard, en daarvan door een geregeld >ezoek van die concerten in dezen winter, doen blijken. Zooals reeds is aangekondigd, treedt üevrouw Osten-Sacken Maandagavond 'eder in de „Vereeniging" op. De tukken, die zij alsdan zal voordragen, dndt men vermeld in de verschillende tnnonees in de dagbladen. Wie zich !en avond van literair kunstgenot wil 'erschaffen, verzuime niet deze voor dacht bij te wonen. De heer G. Schous heeft zijn maga- :yn van ijzerwaren overgeplaatst van de Paarlaarsteeg naar de Ged. Oude Gracht No. 30, het huis waar vroeger wijlen zijn vader gedurende lange jaren het zelfde vak beoefende. Overigens verwijzen wij naar de ach terstaande advertentie. De 3ojarige vrouw A. U. Gerritsen, die in het begin dezer maand is aan gehouden ter zake van diefstal van eene parapluie in de R.-K. Kerk aan het Spaarne, is naar het gesticht voor krank zinnigen Meerenberg overgebracht. Vrijdag avond omstreeks 7 uur heeft een beging van brand plaats gehad bij den haarlemmeroliefabrikant J. H- Wa ning, woonachtig aan de Doelstraat N». 13, welke brand is ontstaan door het overkoken van een pot met olie. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en gebluscht door de bewoners en eenige agenten van politie, zoodat de schade zeer gering is. Dezer dagen zijn door de politie al hier een iotal winkeliers bekeurd ter zake van het voorhanden hebben van maten en gewichten, die niet voorzien waren van de ijk-letter voor het dienst jaar 1891. De maten en gewichten zijn in beslag genomen. De ie luit. J. L. Ranneft, van de pantserfortcompagnie aan den Hoek van Holland, is op zijn verzoek overge plaatst bij dé pantserfortcomp. te IJmuiden. De minister van Marine is Donderdag naar Amsterdam vertrokken tot het bezoeken der marine-etablisse menten aldaar. Onze voormalige landge noot, de hoogleeraarMoIeschott, te Rome, heeft een zwaar verlies geleden door het overlijden zijner echtgenoote, een Duit- sche van geboorte. OFFICIEELS BERICHTEN'. Bij kon. besluit van 22 Oct. is, met ingang van 1 Nov., aan mr. W. R. Boer, op verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van de gemeente Utrecht en als curator der rijks uni versiteit aldaar, met dankbetuiging voor de diensten, door hem in beide betrek kingen bewezen. Bij kon. besluit van 22 Oct. is be noemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde de luit. ter zee 20 kl. S. Waldringh, en is bepaald dat bij af zonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de bootsmansmaat C. Grin en de matroos ie kl. J. F. de Jong, en zulks ter zake van hun gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh gedurende het jaar 1890. Een verblijdend verschijnsel is onge twijfeld, dat er eene aanmerkelijke verbetering valt waar te nemen in de verhouding tusschen Frankrijk en Italië, in spijt van de pogingen van een Crispi e. t. q. om het vuur van oneenigheid aan te blazen. In de eerste plaats zijn de onderhan- lingen tusschen de beide landen over de afbakening der grenzen van elks gebied in Afrika weder opgevat en ten tweede valt te wijaen op het voorstel van de fransche regeering aan de Kamer van afgevaardigden te Parijs om de uitzonderingsrechten af te schaffen, welke tot heden van italiaansche producten, in Frankrijk ingevoerd, geheven werden. Uit een en ander blijkt, dat het Frankrijk ernst is geweest met de ver zekering, dat het zou trachten met alle mogendheden op een voet van vriend schap te staan. Aan het departement van Buitenl. Zaken te Berlijn, is van een aanstaand bezoek van den Czaar te Berlijn tot dusver nog niets bekend. Daarentegen is er in hof kringen weder sprake van een bezoek der koningin-regentes en der koningin der Nederlanden te Berlijn. De hongaarsche kamer heeft het suppletoir krediet van 5 millioen fl., ten behoeve van het departement der natio nale verdediging, toegestaan. Aan de Daily News wordt gemeld, dat er een overvloedigen regen gevallen is in Zuid-Rusland daardoor verbeter den aanmerkelijk de vooruitzichten op den oagst. Ook heerscht er eene betere stemming jegens de joden in de beamb tenwereld en in de pershet heet dat er plannen ontworpen zijn. om landerijen aan de joden af te staan in denTrans- Ural en in het Amur-gebied. De Politische Corr. verneemt uit Constantinopel, dat de commissie, welke zich met de opmaking van het handels verdrag tusschen Oostenrijk—Hongarije en Turkije bezig houdt, hare taak bijna ten einde heeft gebracht. Ten opzichte van alle punten, twee uitgezonderd, is reeds overeenstemming verkregen. Ook de voorbereidingen tot het verdrag met Italië kan men als voltooid beschouwen, terwijl in het britsoh-turksche verdrag nog vier ot vijf punten een onderwerp van bespreking uitmaken. Met Rusland gaan de zaken minder voorspoedig. Daar in verband met de nieuwe verdragen de organisatie der in- en uitvoerrechten op nieuwe leest geschoeid zal moeten worden, zal het nog eenigen tijd duren, voor aan een en ander uitvoering ge geven kan worden. Zoo is ook de op 26 Aug. 1890 gesloten overeenkomst tusschen Turkije en Dui! chland, die in Maart 1891 zou ingaan, nog niet in werking getreden. De egyptische regeering heeft beslo ten, de toepassing van het politie-regle ment, waartegen van de zijde der fransche regeering geprotesteerd is, ten aanzien van Franschen op te schorten. De ministerraad heeft Tigrane-Pacha opgedragenover de verschilpunten onderhandelingen aan te knoopen. De crisis in Zanzibar is geëindigd met de samenstelling eener nieuwe regeeringgeneraal Mathews treedt thans als voorzitter van het nieuwe Ka binet op. Voor de civiele lijst van den sultan zullen jaarlijks drie lakhs ropijeu worden afgezonderdhet overige bedrag der inkomsten zal dan besteed worden aan de bezoldiging der politie, de verbete ring van haven- en andere publieke werken. De uitgaven, daartoe benoodigd, staan onder controle van den sultan en den britschen agent tn consul generaal, den heer Gerald Portal. De Times verneemt uit Cairo, dat majoor Von Wissmann aldaar ongeveer 3000 soedaneesche soldaten tracht aan te werven voor den dienst in duitsch Oost-Afrika. Intusschen moet luitenant Prince der duitsche koloniale troepen met 80 in boorlingen naar het binnenland vertrok ken zijn in de richting van Kondoaen Tunungun, terwijl volgens de laatste berichten Emin pacha zich thans op britsch grondgebied bevindt. Nadere berichten over San Francisco uit Shanghai geven bizonderheden om- trênt den opstand in Foeking welke zijn middelpunt had in de stad Thema. Otschoon de opstand gericht heette tegen het zoutmonopolie, hadden de opstandelingen, ter sterkte van 2000 onder aanvoering van zekeren Chue, een vaandel, waarop stond Weg met de keizerlijke dynastie Duizenden vrijwilli gers verdedigden Thema, totdat de leef tocht uitgeput was, waarna de opstande lingen de stad vermeesterden. Vervolgens werden 1000 man regeeringstroepen gezonden, waarop de opstandelingen de stad verlieten. Generaal Howard, bevelhebber in de oostelijke militaire afdeeling der Ver. Staten, heeft in zijn jaarlijksch rapport eenige beschouwingen over de kustver dediging opgenomen, uit welke ander maal blijkt dat de tijd, waarin de V. S. zich van militaire uitgaven onthiel den, op zijn eind loopt. Hij begint met er opmerkzaam op te maken, dat de engelsche scheepsmacht in de ameri- kaansche wateren reeds sedert jaren geregeld sterker wordt gemaakt, ten einde het overwicht van Groot-Brittan- nie op de zeeën die de Nieuwe Wereld bespoelen, onbetwistbaar te doen zijn. Vier stations op of bij de Oostkust van Amerika, namelijk Halifax, Bermuda, Kingston en St, Lucia, stellen de brit- sche vloot in de gelegenheid zich van kolen, levensmiddelen en oorlogsbe hoeften te voorzien en te allen tijde, bizonder in de West-Indische wateren, gewapenderhand op te treden. Dit raakt schrijft de generaal onze nationale veiligheid, maar bovendien hebben wij plichten als beschaafde mo gendheid te vervullen, door toe te zien dat er op de West-Indische eilan den eene regeering en een maatschap pelijke toestand gehandhaafd worden, waardoor de veiligheid van personen en bezittingen verzekerd blijft. Ont trekken wij ons daaraan, dan zijn wij verplicht ons geheel onverschillig te toonen, het Monroe-beginsel op te geven en de europeesche natiën vrijheid te laten om het noodige te doen. Er is echter geen Amerikaan, die dat verkiest. Bovendien hebben wij de belan gen te beschermen van diegenen onzer landgenooten, die zich inlaten met ondernemingen of geldbeleggingen in zoodanige landen, waar geen duur zame regeering gevestigd is. Ten einde deze verplichtingen in haar geheelen omvang na te kunnen komen, hebben wij niet alleen oorlogsschepen en kolenstations noodig, maar ook goed versterkte zeehavens, met doelmatige tusschenruimten, langs onze geheele kust. Tot minister van Buitenlandsche Zaken in Argentinië is benoemd de heer Estanislao Zeballos, en tot minister van Justitie en Eeredienst de heer JuanBa- lestra. Overleden 23 Oct. P. D. Schefier 13 m. z. Klein Heiligl. - J. v. Maas 5 m- z- Essenstraat. RECLAMES. 25 Cents per regel. Letteren en Kunst. Met 1 Januari a. s. komt de betrekking open van organist in de Willemskerk te 's Gravenhage. De heer Janson, de tegenwoordige organist, is door ziekte verhinderd langer de betrek king waar te nemen. Binnenkort wordt eene oproeping verwacht van candidaten om aan een vergelijkend examen deel te nemen ter voorzieping in de opengeko- men plaats. Te Kopenhagen heeft zich een leerling van de militaire school aldaar, Simonsen, een feest dat aan de school werd gegeven, in zijne kamer teruggetrokken en daar zich met een revolverschot gedood. Toen rijn boe zemvriend, prins Christiaan, zoon van den kroonprins, ging zien waar Simon sen bleef, vond hij hem stervend. Inmiddels zong de vader van den jongen, een beroemd zanger, de rol van Willem Teil in de opera van de hoofd stad. In Engelsch Indic lijdt men zeer door de droogte, en niet zoo gelukkig als de Amerikanen die regen maken, hebben de Hindoe's getracht hunne goden te verbidden door een menschenoffer, dat de engelsche autori teiten niet hebben kunnen beletten. Een engelsch geleerde, dr. Philip Carpenter, heeft zich met chlo roform van kant gemaakt. Geldgebrek maakte hem zwaarmoedig en in zijne familie is krankzinnigheid niets onge woons, zoodat men gelooft, dat hij in een oogenblik van waanzin de hand aan zichzelven heeft geslagen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Obdamder N. A. S. M., arriveerde 23 October van New- York te Rotterdam. Het stoomschip Samarangvan Java naar Rotterdam, vertrok 23 Oct. van Colombo. Geboorten 23 Oct. M. Koeleraij- Silkens d. - 14. A. Scholten-Dragstra - P. J. A. Huijboom-van Zalen z. De voornaamste gebeurtenis dezer week te Luik, en die stellig de dames het meest interesseert, is de tentoonstelling, door de Compagnie Lyonnaise gearrangeerd van hare fraaie nouveautés zoowel als van hare élégante modellen robes en mantels voor het winterseizoen. Speciaal en eenig in haar soort is de Compagnie Lyonnaise (leveran cierster van H. M. de Koningin) het huis der hooge naaikunst ge- worden, bevoorrecht door de gegoede klasse, en het vereenigicgspunt van de wereldsche bevalligheden nog voor diegenen onzer lezeressen welke nog niet den goeden naam van dat huis mochten kennen, voegen wij er bij, dat zij dit in geen opzicht moeten verwarren met de zooge naamde nouveautés-huizen, welke alles behalve nouveautés verkoopen. De Compagnie bezit de modellen der eerste gesloten huizen van Parija en, voorzien van hun naamteekening, zijn de stoffen welke zij aanbiedt, uitsluitend bij haar verkrijgbaar, zij kenmerken zich door uiterst goeden smaak en kleuren, waardoor zij zich onderscheiden van hetgeen elder* gevonden wordt; zij is het eenige des lands, dat werkelijk coupeur» en kleêrmakers voor dames gebruikt zoowel als coupeuses van Parijsook doorstaan snit en uitvoering den toets der uiterste volmaaktheid, het geen de Compagnie Lyonnaise zich dan ook wel wil bewust zijn, want op tableaux, welke al de zalen ver sieren, kan men lezen«Zonder het minste bezwaar kan men elk kleedingstuk, waarop het minst af te dingen valt, zelfs bij passen, weigeren.» Kortom, de uitstallingen van dit huis zijn altijd zeer interessant en bieden het doel tot eene aangename wandelingzoodat wij onze leze ressen niets beter kunnen aanraden dan ze met een bezoek te vereeren, stellig zullen zij er ons dankbaar voor ziin. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat bij bnnne beschikking van 8 October j. 1. aan A. K. Verelzen vergunning is verleend tot oprichting van eene metaalslij perij, door gaskrachc gedreven, in het perceel aan den ^inderhnissingel No. 58 Kad. Sectie C.No. 1047 ,- en bij hnnpe beschikking van 15 October j. 1. aan a. F. Peters tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan liet Groot-Heiligland No. 4'a/47 Kad. Seetie I) No. 311 313. Aan Geabonneerden op dit Blad en hufine huisgenooten worden aan het BureauKleine Houtstraat 9, op aanvrage de adressen medegedeeldwaar deze Beirekkingen zijfi te bevragen Abo?i?iés buiten Haarlem ontvangen in- lichtifig tegen toezending van postzegel. 1. Directrice eener meisjes- dag- en kostschool, tegen 1 Jan. e. k. Sollicitaties voor Nov. m, opg. r. leeftbevoegdheden, vroegere en legenw. betrekk. Traktement ƒ2000. benev. inkomBt. u. d. kostschool voortvl. 2. Juffr. uit fats. bur- gerst. bij heer en zijn zoontje, om de geh. kl. huish. net en zuinig waar te nem. Leeft. 30 A 35 j. Br. m. opg. v. ref. v. godsd. en veri. sal. 3. Kinderjuffr,, vele jar. m. kind. hebbende omgeg. 4. Bonne fran^iBe on suisse fran9aise, ponr soign. 2 enf., ayant déjA rempii en Holl. nne fonct. anal. Par lettre avec. cortif. indiq. les prétent on pessonnellement. 5. Degelijk Agent, bekend m. goede bnrger-clientèle, voor oud Hais in wijnen en gediitill. te Bordeaux. Goede positie. 6. Bediende schoenenmagazijn, extern. Die m. nette client, kan omg. en xn. tal. bekend zijn, geniet, voorkenr.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1