POLITIES OVERZICHT. Financieels msdedeelingen. GEMENGD NIEUWS. Dupont (overleden). Het hoofdbestuur stelt verder o. a. nog voor, in 1892 te Breda of te Haar lem de algemeene vergadering te doen houden. Uit het verslag blijkt, dat de Ver- eeniging 798 leden telt. In het vorig jaar werd ƒ987 ontvangen en 782 uitgegeven. Het fonds voor lijkovens bezit f 19.571. Reeds is gemeld dat het plan is opgevat, wederom wedstrijden voor handwerkslieden van Amsterdam en omliggende gemeenten te doen hou den. Door com missiën uic de Vereeni- ging tot bevordering van tabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland heb ben zulke wedstrijden reeds te Leiden en te Schiedam plaats gehad, en worden er in andere plaatsen voorbereid. Voor Amsterdam heeft zich nu ook zulk eene commissie gevormd met den burge meester, mr. S. A. Vening Meinesz, als ecre-voorz. Zij wil wedstrijden van tweeërlei aard houdenden vrijen wedstrijd, waarin ieder zal kunnen inzenden wat hij ver vaardigd heeften den gebonden wed strijd, waarvoor naar verstrekte teeke ningen gewerkt moet worden. Het in- gezondene zal worden ten toon gesteld in het Paleis voor Volksvlijt en worden beoordeeld door eene jury, gedeeltelijk door de inzenders te kiezen. In het comité generaal hebben o. a. zitting genomen de burgemeesters van Nieuwer-Amstel, Sloten, Weesp, Mui den, Naarden, Bussum, Nieuwendam, vele leden van den gemeenteraad architecten, bouwmeesters en voorzitters van werklieden-vereenigingen. Het uitvoerend comité bestaat uit de heerenI. Gosschalk, presidentJacob van Klinkhamer, vice-president J. L. Bienfait, ip, en Joan H. Schmitz, 2e pen ningmeester G. A. A. Dudok de Wit, J. J. Reese, mr. N. de Roever, J. C. Spakler Jr., ie, en H. P. Berlage Nz., 2e secretaris. Een scboone verzameling postzegels, Zaterdag door den heer H. G. Bom te Amsterdam geveild, heeft ƒ815 opgebracht. De heer Jacques Schuiten- voerder (Aug. de Domme), is naar men weet, een der slachtoffers geweest van het onheil, dat het circus Carré onlangs in Duitschland heeft getroffen. De heer Schuitenvoerder heeft zich uit de arena teruggetrokken en opend een koffiehuis in de hoofdstad. Op de thans gehouden wor dende tentoonstelling van voedings middelen enz. te Weenen is eene gou den medaille toegekend aan den heer C. Verwer, fabrikant te Krommenie, voor vernis en geverniste bussen ter voorkoming van tinvergiftiging door in blikken geconserveerde levensmiddelen. Dezer dagen deed een jong meisje in Den Haag een poging tot zelfmoord, zoo hardnekkig en wel overwogen, dat men moeite had om haar te redden, omdat zij uit haar dienst was gejaagd tengevolge van lasterpraat jes eener vrouw, die haar wilde dwingen om het slechte pad te betreden. En "die vrouw was haar moeder. Dezer dagen werd door ie mand uit Hazerswoude in het N. v. d. D. een stel koetstuigen geadverteerd, waarop hij spoedig een brief ontving om inlichtingen en prijsbepaling, van iemand uit de omstreken van Den Haag, gevolgd door een tweeden brief, ver meldende, dat de prijs naar genoegen was, doch aangezien mijnheer noch zijn koetsier kan komen, om de tuigen in oogenschouw te nemen, verzocht hij, deze voor zijn rekening per Staats- en Holl. Spoor toe te zenden, waarna bij accoordbevinding direct betaling zou volgen. Voorgelicht door een op dat gebied ervaren en verstandig inge zetene, besloot bedoelde persoon zelf eens met genoemden heer te gaan spre ken, eer hij iets afzond. Aan het be doelde adres gekomen wisten de naaste buren hem niet te recht te brengen en waarschuwden hem voor bedriegerij waarop hij bij het aangegeven huisnum mer aanbelde en den bedoelden heer of zijn koetsier niet thuis treffende (sic 1) merkte hij uit de omgeving (een bo venkamer) opperbest, dat deze wouldbe- rijke man het vooralsnog wel buiten eene equipage en buiten fijne koets- tuigen zcu kunnen stellen. Woensdag ochtend, o m - streeks half negen, is een 48-jarig werkman in de stoomhoutzagerij van den heer Vermaes te Delft tusschen een in beweging zijnd wiel gevallen en daar door verpletterd. Men vermoedt dat de man, die een drijfriem over een der wielen moest werpen, en hiertoe eene ladder gebruikte, daarmee is omgevallen, daar de ladder eveneens is verbrijzeld De man laat eene weduwe met 8 kinderen achter. Te 's-Hertognbosch duren de wanordelijkheden voort. De politie had Dinsdag de handen vol om cle zingende en woelende menigte uit elkander te drijven. Terwijl de commissaris van politie de man wiens persoon al die oproerige tooneelen gelden tehuis blijft, ziet men eiken avond den burgemeester, den procureur-generaal en den officier van justitie op de straat werkzaam om de orde te handhaven. Uit de notulen van den meenteraad te Valkenburg (L.), op Don derdag 22 October jl. De Voorzitter. Ik kan daarop niet antwoorden, omdat ik niet tegenwoordig was bij het onderzoek in de groeve ea zulks om reden ik niet kon vermoeden, dat dit onderzoek zou plaats hebben, wijl het was uitgesteld tot een volgenden DrEr ens, wethouderDus, ik ben een leugenaar De Vooorzitter. Ik beweer geenszins, dat gij liegtik houd alleen vol, dat ons voorgenomen onderzoek was uitge steld en ik bijgevolg ook niet daartoe opgekomen ben. Dr. Erens. Neen, ik ben geen leuge naar, maar gij, Voorzitter liegt, gelijk gij ook bij andere gelegenheden, b> trekking hebbende op de groeve, ge logen hebt. (De redenaar slaat herhaal delijk met de vuist op de tafel.) De Voorzitter. Ik zou die vuistslagen maar liever achterwege laten, aangezien zij hoogst oppassend zijn en uwe vuisten toch niet tegen de tafel bestand zijn. Dr. Erens. Die vuisten zou ik des noods ook nog op eene andere wijze kunnen gebruiken. De Voorzitter. Ik raad u toch ernstig aan om zulks niet te wagen, want dit durft gij niet. Dr. Ei ens geeft een onverstaanbaar antwoord. De Voorzitter. Ik sommeer u, Dr, Erens, de beschuldiging van leugenaar, die gij mij toegevoegd hebt, schriftelijk te staven, opdat ik dezelve kan weer- leggen. De heer Meeuwissen. Ik geef den Voorzitter in overweging de vergade ring te sluiten, om aan het schandaal een einde te maken. De Voorzitter. Ik sluit de vergadering Sedert Dinsdagavond wordt te Bolnes vermist de verver F. P.: werkzaam op de scheepswerf van de heeren Gebr. Pot aldaar. Genoemde P. die zich tot het Verrichten van eenig verfwerk had begeven op een voorden wal in de rivier de Maas liggend lich- terschip, was eenigen tijd daarna spoor loos verdwenen. Naar men reden heeft te vermoeden, is hij overboord gevallen en verdronken. R in al do R in al din i. Door de politie te Maastricht is Woensdag in den vroegen ocntend gearresteerd eene bende van 7 personen, die in eene der voormalige kazematten huisde en ver dacht wordt niet vreemd te zijn aan verschillende kleine diefstallen, welke in den jongsten tijd te Maastricht plaats hebben gehad. Bij de komst der politie lag het 7 tal heel romantisch bij het vuur te slapen. Onlangs kwam te Tilburg eene vrouw uit Loon op Zand onder stand vragen voor hair huishouden, bestaande uit man, vrouw en drie groote kinderen. Op de haar gestelde vraag hoe* het kwam, dat ze den kost niet kon ver dienen, antwoordde zeHaar oudste jongen zou gaan trouwen en zou reeds ondertrouwd zijn, maar hij moest eerst voor zes weken naar de „parapluie," wegens mishandeling en dronkenschap vader moest voor veertien dagen naar de „parapluie" wegens„smokkelarij", en als vader terug was, dan ging moeder, want „da. weette wel, samen gaat dat niet"; tegelijkertijd moest ook het jongste dochtertje naar de „parapluie". De slotsom dezer rekening was, dat lui, die zoo gratis aan den kost komen, geen onderstand noodig hebben. (7 C.) Het fraaie Gobelin-behang sel in de eetzaal van het huis te Lin- schoten is, naar ia het JV. v. d. D. gemeld wordt, voor f 10,000 verkocht. Woensdag is te Middelburg gevankelijk binnengebracht zekere J. P., 19 jaar, bediende te Amsterdam, tegen wien door de rechtbank aldaar rechts ingang verleend is ter zake van diefstal. J. P. bevond zich sedert een twaalftal dagen te Vlissingen met het voornemen om dienst te nemen als koloniaal. Te St. Nicolaasga (Fr.) is door het aardappelrooien en lijsterstrik ken het schoolverzuim tegenwoordig zeer groot. De hoogste klasse telt thans twee leerlingen. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 27 Oct. Gisteren en heden werd alhier aangevoerd 2100 kg. bot, prijs 20 c. per kg., 58 manden gar nalen, prijs 75 c. per mand; 520 kg. paling, prijs 60 k 90 c. per kg., en 3 tal (een tal 200 stuks) Zuiderzeeharing, prijs onbekend. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 27 Oct. loopende, door hun tus- schenkomst verhandeld. Aand. Alg. Handelsbl. (in de helft van het) a 105 pet. Aand. Ned. Bouw Mpij. f 212. Aand. Ned.-Zuid Afrik. Hypotheekb., Serie B f 50. Aand. Poolsche K^ffieh. (Mij. t. Expl. van het) 95 Oblig. Bouw-Maatsch. Scheveningén '71J6 Aand- Asah. Cult.-Mpij. „10% Aand. Java Spw.-Mpij. te 's-Hage 28 Aand. Amst. Rijt.-Mpij. 30 Inkomsten Oblig. Ned. Z.-O. Spoorweg-Mpij. 30 Aand. Oosterst.tr-Mpij. '70 Oblig. Fabr. v. Prod, uit Beenderen (Lijm- en Gelatinefabr. te Delft) 60 Aand. Ned. Fabriek v. Werkt, en Spoorweg- materieel A50 Oblig. idem idem idem 100% Oblig. idem idem Aand. in de overwinst 1-2 Aand. Nederl. Oliefabr. te Delft 125-130 Cert. Staat Maryland adm. Amsterdam 94^ Obl. Western New-York Pennsylvania 20 Hyp. Debentures 10% Aand. Batav. Zee- en Brand Assur.-Mpij. 90 Aand. Utr. Alg. Brand- Verz.-Maatschappij 176 Nauwelijks is het graf boven Parnell gesloten, of het onverzoenlijke element binnen de iersche partij, de mannen van het dynamiet, door Parnell binnen de perken gehouden, doen weer van zich spreken. .Maandagavond is te Dublin een poging aangewend on de bureau's van de National Presshet anti-par- nellistisch orgaan in de lucht te doen springen, door middel van een dynamiet - bom, naar het schijnt, vóór het gebouw neergelegd. Het boos opzet is niet gelukt, wel is groote schade aan het gebouw toegebracht, doch niemand werd gewond, ofschoon het redactie-personeel en de letterzetters op dat oogenblik allen aanwezig waren. De knal was zóo hevig, dat men het geluid tot op drie, vier mijlen afstand hooide. De vensterruiten spron- gen, het plafond barstte, de deuren spron gen open en geraakten uit de hengsels. Met moeite konden sommigen der ar beidenden ontkomen. De vensters van het tegenoverliggend huis sprongen doer den hevigen druk, terwijl ook andere omliggende huizen beschadigd werden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de politie vermoedelijk met opzet werd afgeleid door een schijngevecht tusschen twee mannen van een ongunstig uiter- terlijk en men dit oogenblik waarnam om den bom door een venster te werpen. De schuldigen is men nog niet op het spoor. Uit Cork wordt gemeld, dat Dillon en Obrien, gevolgd door een troep anti- parnellisten, Dinsdag aldaar binnen reden. De parnellisten natten de voet paden in beslag onder voortdurend- razen en tieren. Slechts de overtalrijke politie verhinderde vechtpartijen. Latei- beproefde Dillon en Obrien het volk toe te spreken, doch te vergeefs, daar de kreten „Moordenaars Verraders Laf- aardshunne stemmen versmoorden. De overheid moest 's avonds troepen doen aanrukken alvorens de orde te kunnen horstellen. De zoogenaamde „engelsche legitimis ten" hebben Dinsdag hunne eerste partij vergadering te Saintives gehouden, waarop tegen de omwenteling van 1688 en over de aanspraken der Stuarts op den troon druk geredevoerd werd. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld, dat graaf Daupias aan de re geering verklaarde dat de uitvoering van de concessie der Delagao-Kaapcompagnie alleen mogelijk is indien de regeering de verplichting intrekt van het bouwen der 700 mijlen spoorweg naar het Nyassa-meer, hetgeen 10 raillioen kosten zou, wel neemt de concessionaris den gedeeltelij keu spoorwegbouw aan, terwijl het bouwen der andere gedeelten zou uitgesteld worden totdat het eerste gedeelte productief is. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung neemt op de plaats harer hoofdarti kelen kennis van een opstel in het zoo even verschenen nummer van het tijd schrift Nord und Süd onder den titel: MarquisRudini und Italienische politik. De Norddeutsche meent dat het opstel geschreven is door een bevoegd per soon. Daarin wordt ontwikkeld dat Ru- dine zonder twijfel een betrouwbaar bondgenoot is van Duitschland en Oos tenrijk-Hongarije. Rudini is vredelie vend, maar vast besloten het evenwicht in de Middellandsche Zee te behouden, waaruit als regel voor de italiaansche politiek volgt, om met alle kracht en middelen elk verder vooruitdringen van Frankrijks macht in de Middellandsche Zee tegen te gaan. Rudini heeft te zij ner tijd het eerst den wensch te kennen gegeven, dat Italië het drievoudig ver bond moge vernieuwen. Het initiatief daartoe werd onder den druk der re- publikeinsche partijen vroeger genomen, dan onder andere omstandigheden het geval zou geweest zijn. Het verzet der republikeinsche partijen tegen het drie voudig verbond is verklaarbaar uit de werkzaamheid van het verbond tegen de republikeinsche propaganda. Sedert de schikkingen tusschen Duitschland en Italië in 1882 is de gemeenschap van belangen tusschen beide landen voortdurend inniger geworden. De ver nieuwing van het drievoudig verbond is inderdaad met biitengewonen spoed tot stand gekomen, en het werd ge sloten voor eene verlenging van zes jaren, eene gebeurtenis van het grootste belang voor geheel Europa, die allen twijfel opheft en klaarheid in eiken toestand brengt, daar de groe peering der mogendheden voor zes jaren verzekerd is. De Reichsanxeiger meldt dat Emin met Stuhlmann in het begin van Juli van het Albert Eduard meer naar het Albert-meer opgetrokken is Met het verlaten van het duitsche gebied heeft Emin tegen zijne •fficiëele opdracht ge handeld. Hij zal dus alleen de verant woordelijkheid voor zijne handelwijze te dragen hebben. De bladen der Unie maken den tekst der krasse nota van de Unie-regeering aan Chili bekend, welke telegrafisch den gezant der Unie gezonden werd. De nota wijst er voornamelijk, op, dat de aangerande matrozen der Unie onge wapend waren, terwijl, hoewel zonder eenige provocatie, talrijke Chilenen allen gewapend waren, waaruit blijkt dat de aanranding gericht was tegen de marine matrozen als Amerikanen. Bovendien toont het karakter der toegebrachte wonden aan, dat het publiek en de politie de aanranders bijstonden. De correspondent te New York van de Daily Telegraph interviewde den staatspresident, die zeide iedere uiting eener rneening mijnerzijds zou den tegenwoordigen loop der onderhande- liogen met Chili kunnen bederven maar zijn onze rapporten, gelijk wij aannemen, juist, dan was de aanranding ongeprovoceerd. Wij betreuren de wer keloosheid der chileensche regeering in de opsporing en bestraffing der aanran ders. Ik geloof niet dat de zaak ernstige gevolgen zal hebben, want ongetwijfeld zal de rechtvaardigheidszin der Chilenen hen bewegen voldoening te verschaffen. Ik kan niet zeggen welke maatregelen de regeering eventueel zou nemen; er is nog geene beslissing dienaangaande genomen. Maar het regeeringsbeleid zal zonder eenige aarzeling gebaseerd zijn op de noodzakelijke protectie der ame- rikaansche vlag. In andere berichten wordt het optre den der Unie tegen Chili voorgesteld als eene stembusmanoeuvre, om voor de republikeinen stemmen te winnen. Blaine moet omzichtig optreden, daar Chili hem kan doodslaan met zijn eigene argumenten tegenover Italië we gens het gebeurde te New-Orleans. Het vertrek van een kruiser naar Valparaiso heeft geen beteekenis, vermits dat reeds bevolen was alvorens de aanranding bekend was. Op 15 November zal in Bel- gië een internationaal congres van socialistische studenten gehouden worden, tot bijwoning waarvan eene uitnoodiging is gericht aan de socialisti sche studenten van Amsterdam en Delft die de uitnoodiging hebben aangenomen' een geheel anderen toon ,/Ik heb toch niet gedroomd, dat gy mij een borrel hebt be loofd, wel?" ,/Laat ons hier binnengaan 1zeide Jean Baptiste. Zy namen plaats, terwijl Mariol nog steeds onder het drinken over zijn ideaal uitweidde. Jean Baptiste schonk in. In het eerste glas had hij het slaapmiddeltje gedaan. Mariol had er niets van gemerkt. Weldra klaagde deze over slaperigheid. Hij verlangde naar frissche lucht en het tweetal verliet dus de herberg. Zijne woorden werden verward, zijne oogleden sloten zich on danks zichzelven, zyne knieën knikten. Hij ging aan den kant van een sloot zitten. Eenige oogenblikken later was hy in diepen slaap verzonken. Er was niemand in de nabyheid; men hoorde zelfs geen enkel geluid. Jean BaptiBte nam Mariol op den rug, en nadat hy dwars door het veld gegaan was, bracht hy hem thuis. Groot was de verwondering van Jean Baptiste, toen hy den volgenden morgen ontwaakte. Hy lag in een zacht bed onder nieuwe dekens en helderwitte lakens. De gordynen voor het venster waren eveneens wit. Een zonne straal scheen door dé heldere ruiten. Er stond een kast en een waschtafel van notenhout, stoelen met nieuwe zittingen. Het be hangsel, het plafond, zelfs de grond, alles zag er even helder uit •n deed het oog aangenaam aan. Mariol wreef zyne oogen; misschien droomde hy nog. Maar neen, neen, het was alles werkelijkheid. Hy stond op en zocht de lompen, die hij den vorigen dag ge dragen had. In hunne plaats lag er een goed werkpak op den stoel, dat pas uit de handen van den kleermaker scheen te komen, „Ik heb my zeker in de deur vergist/ mompelde hij. /,Ik ken mijne kleeren niet meer. Dat is niet van my. Ik wed, dat geen enkel kleedingstuk my past. Hy zou verloren hebben, als bij eene weddingschap hierover had aangegaan; alles paste hem en sat zoo netjes alsof het aan zyn lyf gegoten was. //Drommels riep hij uit, //ben ik dan met blindheid geslagen. Vrouw Mariol, kom eens hier?" Niemand antwoordde, niemand kwam. z/Catharina De deur werd geopend en Catharina trad binnen. Ja, het was wel Catharina. Van vrouw Mariol had ze niets overgehouden dan een weinig bleekheid. Haar slanke figuur kwam voordeelig uit in een geheel nieuwe katoenen japen. Haar mooi haar, dat netjes gevlochten was, was bedekt door een lief, helder wit mutsje. Zy zag er levendig en vlug uit; hare oogen schitter den. Het was Catharina, zooals zij voor haar huwelyk was. //Sapperloot/' riep haar man uit, //was onze ellende dan een droom Zijn wy dan niet vier jaar getrouwd Gisteren z/Dwaas," zeide Catharina, //ziet gij onze kinderen niet?" De kinderen waren binnengekomen. De driejarige jongen en het lieve meisje, dat nauwelijks loopen kon, waren beiden keurig netjes gekleed en hadden ieder een stuk speelgoed in de hand. wis dat mijn kroost vroeg Mariol. //Maar ik had kleine wil den achtergelaten en ik vind twee koningskinderen terug." z/Wilt gij ze niet als uw kinderen erkennen vroeg Catharina, terwijl zij ze op zijne knieën zette. De kleinen omhelsden en kustten Mariol om het hardst. z/Ah, ik herken ze nu, maar wat zien ze er lief uit. Ik dacht op mijn eerewoord niet, dat ze zoo flink opgegroeid waren," stamelde de ongelukkige vader, die tegelijkertijd lachte en schreide. //Komaan," hernam de moeder, *ik heb u tot 9 uur laten slapen omdat gy gisterenavond een weinig vermoeid scheen te zijn. Daar gy nu weer opgeknapt zyt, moet gy naar de fabriek gaan, maar laten wy eerst gaan ontbyten." Zy bracht haar man naar de eetkamer. Dit vertrek diende ook tot keuken. Alles ademde er orde en netheid. uWaar zyn wy toch?" vroeg Mariol, die hoe langer hoe meer verwonderd was; „welk huisje is dat toch «Wat?" antwoordde Catharina, //herinnert gy u dat huisje niet meer, dat gy zoo graag wildet hebben z/Ja, maar dat huisje is helaas voor ons niet te krygen." Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2