NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Dinsdag 3 November 1891. No. 2556 A BONNEMENTSPRIJS ADYERTBNTIÊN: STADSNIEUWS. 001 BIAISII. BINNENLAND. FEUILLETON^ HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maanden1,20, Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden 1,85, Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad perBefajJïit dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen, Hurean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem, Telefoonnummer 123. ren 1—5 regels 50 Cents; ieders regel eiser lOCeut». Groei® letter» natar plsmtenuimt®. Bij Abonnement ftansienlijk ratat. Abwanementna es Advertentie* wordo» aangenomen door onze .genten es door al!t§boekhandelsren ea coarctation. msm Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOJa en J, B. AVig. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie OfnéraU it Tnhlieki Mrangirt ff. SJVBS f Co,, JOH? JOSM8, Sacc-, P»r$i 31 Ui Itmbawf Houtmarkt. Haarlem, 2 November 1891. Bij kon. besluit is het bij kon. be sluiten van 5 December 1851 (Stbl. No. 49) en van 30 Dec. 1866 (Stbl. No. 244) ingestelde eereteeken tot belooning van eer vollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen, toegekend aan de heeren E. A. W. Pauw, kapi tein, en W. F. Roosdorp, ia luit kwart.- meester, beiden bij de dd. schutterij alhier. Door B. en W. is benoemd tot stadsaanplakker A. Russ, alhier. Het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier, werd in de maand October jl. bezocht door 271 personen tegen betaling en door 360 personen zonder betaling. Gisteren (Zondag) ondervond de heer J. Spaan Sr. tal van blijken van be langstelling bij zijn 50-jarig jubileum als onderwijzer. De huofden van scholen in deze gemeente, benevens onderwij zers, die vroeger tot het personeel van den jubelaris hadden behoord, boden hem met een hartelijke toespraak van den heer P. H. Donck, hoofd der Rijks leerschool, een tweetal gravures in lijst en een paar vazen aan, vergezeld van een gecalligrafeerd album, waarin de namen der gevers, en dat sierlijk be werkt was door den heer M. A. van den Berg. Die namen zijn de navolgende P. H. F. Bakker, C. de Beer, P. H. Douck, J. D. Franse, M. L. van Gemert, P. D Gra^ff, M. Groot es (oud-hoofd- onderw.), H. M. Hubregtse, J. Klein (oud-hooldonderw.), mej. C. J. Klomp, J. de Koek, P. H. van der Leij, H. S. Loran, J. Meurs Rzn. (oud-hoofd- onderw.) T. C. Niephaus (oud-hoofd- onderw.) H. J. Overbeek, B. Seraé Jr., M. Sterk (nieuw hoofd D), J. G. Tuijtel (leeraar), K. K. A. Valken, C. W. Val ken (oud-hoofd, thans den Haag), R. Vermeulen (oud-hoofdonderw.), C. de Vries Nzn., L. van der Wilk. Het opschrift in het album luidt: Blijk van hulde en waardeering, onzen I hooggeachten ambtgenoot en vriend J. SPAAN SR. aangeboden ter herinnering aan zijn 50-jarig jubilaeum als onderwijzer te Haarlem. De jubilaris ontving dien dag tal van bezoeken en bewijzen van belangstelling. Onder diegenen, die hem aan zijne woning bezochtenwaren o. a. de districts- en de arrondissements-school- opzieners, de heeren Poutsma en Van der Ven. Naar men ons mededeelt, zal eerst daags het duitsche operettengezelschap directie Julius Laska, dat den vorigen winter een piar malen te Haarlem op trad, in den schouwburg in de Jansstraat de operette „der Vogelhandler" op> De tijding, dat door het gezelschap der heeren Gebr. van Lier, in onzen schouwburg „Oom Braesig" ten too- neele zou worden gevoerd, had Vrijdag avond tal van bewonderaars van den gevierden duitschen schrijyer Frits Reu ter derwaarts doen gaan, ofschoon wij het beminde gezelschap gaarne een grooter publiek hadden toegewenscht, want het had dit waarlijk wel ver diend. Wij zullen eene bespreking der moeielijkheden, die eene goede vertol king uit den oorspronkelijken platduit- schen tekst biedt, ter zijde laten, even min de vraag beantwoorden of de han deling voor ons hollandsche tooneel geschikt is, daar men zich blijkbaar goed heeft geamuseerd, getuige de warme toejuichingen en de terugroepingen, dat den acteurs ten deel viel. Op eigenaar dige wijze had men het platduitsch om gezet in een soort van dialect, dat ons nu eens aan Cremers novellen, dan weder aan dat, hetwelk in het overmaassche gesproken wordt, deed herinneren. Konden wij ons niet in alle opzich ten vereenigen met het type, dat de heer Bigot ons van „Onkel Braesig" te aanschouwen gaf, toch had deze acteur veel goeds. Wel had hij de grime en de bewegingen van den ouden „inspec tor" goed nagebootst, maar in zijn spel ontbrak het eenigszins goedmoedige, het „gemtlthliche" dat de oorspronkelijke fi guur ondanks zijn heftig en bemoeiziek karakter toch onloochenbaar eigen is en overdreef hij een enkele maal door te veel in zijn (Bigot's) „fort" van pot sierlijkheid te vervallen. Beter geteekend was Karei Haver- mann, waarvan de heer Lageman eene zeer goede opvatting had, ofschoon zijn spel in den aanvang niet van eenige stijfheid was vrij te pleiten. Over 't al gemeen geraakten de acteurs in de laatste bedrijven meer op dreet en won het geheel daardoor merkbaar. Dit was o. a. het geval met Fritz Triddelfitz, die een bepaald karakter moet bezitten, een mengelmoes van groote beweeglijkheid en „Schulze"-achtige manieren, welke hem totaal ontbraken. De kleine tooneeltjes, waarin dit wonderlijke personage moet uitkomen, verliepen daardoor te traag en alleen zijn goed uitgesproken ste reotiep stopwoord „bon" redde dezen acteur van een volkomen fiasco. Een kostelijken Mozes leverde de heer Bouwmeester, vooral trof ons zijn spel in de scène, waarin hij de familie van Rambow uit den geldclijken nood redt. De heer Chrispijn vertolkte de rol van Axel van Rambow goed, maar het was jammer, dat hij voortdurend zoo'n ontzettend strak gezicht zette en zich daardoor te veel aan zijne omgeving onttrok. Mevr. Kley had als Frida, zijne vrouw, zeer goede oogenblikken. Haar rol is niet groot, maar zij toonde een zeer schoone, waardige opvatting daarvan. Over Pomuchelskopp kon men tevre den zijn. De heer Resselink had een eigenaardig type geleverd en deed het duivelachtige in deze persoonlijkheid goed uitkomen. Mevr. Albregt Engelman gaf ons een goede Brigitta te aanschouwen. Mej. Cehen vervulde de rol van Louise, dochter van Havermann, op bevredigende wijze en een paar aardige landmeisjes gaven de dames Albregt en Hens Jr. te aanschouwen in Lina en Mina, de dochters van het echtpaar Ntlssler. De heer Koster maakte van Joch en het bekende typische figuur. Over het algemeen mag gezegd wor den, dat het stuk, op eene kleine uit zondering 11a, goed tot zijn recht kwam en een woord van warme hulde het verdienstelijke gezelschap niet mag wor den onthouden. Ds. C. van Koetsveld CEzn. predi kant te Houtrak en Polanen, heeft een beroep ontvangen naar Hees en Leene te Leimuiden is beroepen ds. Hartge- rink te Monnikendam. Te Houtrak en Polanen is onder leiding van den heer J. Wils eene dames- zangvereeniging opgericht. Te Aalsmeer zal dezen winter als proef, onderwijs gegeven werden in de plantkunde. De kosten van dit onderwijs zullen gedragen worden door de land- en tuin- bouwvereenïging. Zondag jl. is het 30 jaar geleden, dat te Nieuw-Vennep de 2e Hervormde Kerk plechtig werd ingewijd. Als spreker trad toen voor die gele genheid op de eerste predikant, ds. L. Tin holt, te Hoofddorp. Door bekende socialistische sprekers uit de hoofdstad, is te Aalsmeer een lokaal gehuurd, tot het houden van bijeenkomsten. Men meldt uit Beverwijk van 30 dezer In de heden avond gehouden gemeente raadszitting werd door burgemeester en wethouders aangeboden de begrooting voor 1892, die in ontvangst en uitgaven sloot met f 37,592.11^. Mede werd aangeboden eene nieuwe verordening op den brandspuitdienst. De locaaltreinen tusschen Haarlem en Leiden, stoppen met ingang van 1 November, bij tijdig verzoek, ook aan het „Manneupad". Ter voorkoming van ongeregeldheden, thans eiken Zaterdag- en Zondag avond de politie te Halfweg met twee man versterkt, zoolang de campagne aan de suikerfabriek duurt. Bij koninklijk besluit van 29 October n<>. 36 is bepaald, dat de stembriefjes ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofd kiesdistrict Helder, op 3 November en, in geval van herstemming, op 17 No vember daaraanvolgende in te leveren, zullen geopend worden op 5 en 19 No vember daaraanvolgende. 0FFI6IEELE BEttïCHTEN. Bij kon. besl. van 22 Oct. is aaD mr. F. S. K. J. graaf van Randwijk, cere moniemeester van H. M. de Koningin, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder 2de klasse met de Ster der Orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen geschonken. De minister van Oorlog, vergezeld van zijn adjudaDt, begaf zich Zaterdag naar de stelling van Amster dam en bezocht ook het fort aan het Pampus. Het was Vrijdag 25 jaar ge- leden, dat mr. L. Haffmans zitting nam als lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Tot ambtenaar van den burgelijken stand is door den gemeen teraad van Amsterdam met algemeene stemmen benoemd mr. S. A. Vening Meinesz, die ook benoemd werd tot gecommitteerde van de zes noordhol- landsche steden. De Exploitatie-maatschappij heeft den geldigheidsduur harer retour biljetten over Viissingen—Londen thans wederom bepaald op 2 maanden. De ie luitenant der infan terie van het Indische leger J. H. Cor- nelissen is te Atjeh gesneuveld. De overledene was slechts 25 jaar oud. Op 20 jarigen leeftijd officier, was hij eerst onlangs tot zijn nieuwen rang bevorderd. Woensdag 21 October 11. hield de vereeniging van wiskundige adviseurs bij Nederlandsche Maatschap pijen van levensverzekering hare ver gadering te Utrecht in het gebouw van de Levensverzekering-maatschappij Utrecht. Na afdoening van enkele huishoude lijke zaken kwam in behandeling „d méthode continue in verband met re serve- en premie berekening," naar aan leiding van de studie van dr. G. J. D. Mounier, die volgeDs opdracht van de Vereeniging geplaatst was in de Oester- reichische Vers.-Zeitung. Dit onderwerp leidde tot belangrijke besprekingen, waarbij tevens in het licht werd gesteld, dat het onjuist is, dat de wet van Gompertz uitgaat van de hy pothese, dat de sterftekansen gedurende een jaar eene meetkunstige reeks vormen. Daarna kwam in behandeling „de risico-reserves," naar aanleiding van een artikel van dr. G. J. D. Mounier inde Verzekeringsbode, waarin wordt aange toond, dat tegen de theorie van prof. Witstein betrekkelijk deze kwestie zeer gegronde bezwaren bestaan. Enkele moeilijkheden, die zich bij de bespreking voordeden, werden voor latere behandeling overgelaten. Maar toch werd aangetoond, dat het mathematisch risico niet geschikt is om op billijke wijze rekening er mede te houden bij de samenstelling van tarieven. Vzb.) Uit Utrecht wordt gemeld: Reeds sedert eenigen tijd is er sprake van eene verplaatsing van den zetel der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen naar Amsterdam. Uit goede bron kan worden medegedeeld, dat tot voor korten tijd met het ge meentebestuur van Utrecht werd onder handeld over den aankoop van het bui tengoed „Puntenburg" dat, in de na bijheid gelegen van de tegenwoordige bureaux der Maatschappij, het meest geschikte terrein is om voor uitbreiding van het centraal administratiegebouw te dienen. 10 HOOFDSTUK VI. Zonder iets te zeggen, greep Jacob de hand van Jean Bap- tiste en drukte die in de zijne. „Den volgenden herfst," hernam de werkbaas, „trad ik bij mijnheer Dalvimare in dienst, en reeds vergat ik mijne vrienden uit Chdlons, toen een nieuw voorval mij toegang tot hun huis, dat zij in Parijs bewoonden, verschafte. Eiken dag werden daar groote partijen gegeven, want de prinses houdt van leven en vroolijkheid. Zij bracht haar dochter reeds in de wereld en pronkte met haar. Het arme kind! Wat heb ik haar dikwijls bleek en uitgeput gezien van al de feesten, die zij meegemaakt had. Hoe dikwijls heb ik den prins niet hooren mompelenHet is te veel; zij moet meer rust en slaap hebben. Op deze wijze zal men haar nog dooden." „Zoo," zeide Jacob verwonderd, „hij houdt dus veel van haar „Zeker,* antwoordde Jean Baptiste, „wie zou haar niet lief hebben? Zelfs ik, een vreemdeling, begon mij ernstig ongerust over haar gezondheid te maken, toen den volgenden winter plot seling eene zonderlinge verandering bij de prinses plaatsgreep. Zij kwam op een leeftijd, waarop men alles vermijdt, wat dien zou kunnen bewijzen. Zij wilde zeer jong schijnen en met haar dochter naast zich, was haar dit onmogelijk. Valentine was geen kind meer, maar een jong meisje in al de bekoolijkheid van haar ontluikende schoonheid. Haar moeder werd jaloersch op de blikken van bewondering, die het meisje tot zich trok." „Eene moeder," mompelde Jacob. „Zij verwijderde haar dochter," vervolgde Jean Baptiste, „en hield haar op den achtergrond. Valentine geeft weinig om par tijen, maar meende, dat hare moeder niet meer van haar hield. De liefde van hare moeder was haar geluk, haar leven. Zij werd treurig en terneer geslagen. Eens verraste ik haar, terwijl zij in diepe verslagenheid zat te schreien. Ik waagde het naar de reden van haar verdriet te vragen. Zij stelde vertrouwen in mij. Eene diepe droefgeestigheid had, naar zij mij vertelde, zich van haar meester gemaakt. Zij voelde, dat zij zoo niet langer kon leven en wilde sterven." „Wilde zij sterven riep Jacob uit, terwijl hij van schrik beefde. „Ik slaagde er gelukkig in haar te doen begrijpen, dat, wan neer men j«ng, rijk en eene christin is, men verplichtingen jegens armen heeft en men moet weldoen. Ik vertelde haar de geschiedenis van Mariol. Zijne vrouw zal u het overige verteld hebben. Toen het jonge meisje dezen morgen de vrouw van den werkman verliet, was zij getroost en de hoop had weer in haar hart postgevat. Zij voelt zich nuttig, omdat zij goed kan doen» Dit is het geneesmiddel voor haar liefhebbende, edelmoedige ziel. Men moest haar haar plicht aanwijzen, en nu zal zij niet meer in gebreke blijven, hem goed te vervullen. Gij wildetalles weten, Jacob, nu weet gij alles." Opnieuw drukte de oude kluizenaar de hand van Jean Baptiste. Toen zeide hij nogmaals met eene uitdrukking van vrees in zijne stem „Maar als gij haar nu toch eens bemindet „Als ik," antwoordde de werkbaas openhartig, „het ongeluk had haar te beminnen, dan zou ik met mijne moeder en broer van hier vertrekken en zoo ver gaan, dat wij elkander nooit zouden weerzien." „Jean Baptiste," zeide Jacob ten slotte, „ik vraag u duizend maal vergeving voor de achterdocht, die ik tegen u voelde. Gij zijt een eerlijk man." En hij verwijderde zich, terwijl hij Jean Baptiste in diepe ge dachten achterliet. Deze vroeg zich af, wat toch de reden kon zijn van de angst en nieuwsgierigheid, die hij voor de weldoende fee aan den dag legde, wat was toch het geheim van Jacob HOOFDSTUK VII. De weduwe Humbert. Tegen den middag had mijnheer Dalvimare op zijn beurt de vrouw van Mariol ondervraagd; 's avonds in de heuvels sprak hij geruimen tijd met zijn vriend Robinson. De edelmoedigheid en eerlijkheid van Jean Baptiste, was beid

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1