V A E I A. Natuurkundige Proeven voor Iedereen. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken, kind moet behoeden voor het stooten van zijn teentjes tegen op zijn pad lig gende steentjes. De courant zij een spie gelbeeld van alles wat er op de wereld en vooral van wat in onze onmiddellijke omgeving geschiedt. Daarbij hoede zij zich echter (en daarop wil ik den nadruk leggen) daarby hoede zij zich voor het afkeuren zoowel als voor het aanbevelen van dingen, die zij niet au fond kent. Binnenkort zal er gelegenheid te over wezen, om Sequah na te gaan en een oordeel ovei hom te vellen. Dan tevens is het vroeg geDoeg, om ïn dit blad te zeggen, wat de redacteuren van hem denken. Ook voor de uiting van de opinie van het publiek zal ons blad openstaan. Korporaal (tot recruutj. Kerel, je bent zoo log en dik, aleof al de keukenmeiden in de stad verliefd op je zyn Rechter (tot inbreker) Waarom ga je toch met je misdaden voort? Hoe heb je zoo'n ellendig handwerk kunnen kiezen Inbreker. Och, het handwerk is goed genoeg, maar UEdolachtbare en de po litie bederven het heelemaal. In de rijschool. Luitenant. Himmel- kreuzbombenelement, Meyer, je zit daar op je paard als een verschrikte ooievaar op een tweowioler. Meer of minderGeneraal, op inspec tie. //Beo je tevreden over het vleesch, korporaal?'' z/Om u te dienen, generaal." //Krijgen al de manschappen wel even veel, of de een meer en de ander minder z/Neen, generaal, ze krijgen allemaal minder." Eene weduwe was getrouwd met den broeder van baar eersten man. Toen nu een barer vriendinnen een loftuiting uit sprak over hare fraaie meubelen, zei ze met een zucht//Och ja, wijlen mijn schoonbroeder was een man van voel smaak." z/Is je oom dood, Karei? Ja? Vertel me eens, was hij eigenlijk wel goed bij 't hoofd? z/Ik kan het u op 't oogenblik nog niet zeggen, het testament is nog niet geopend. Het spreekuur van den dokter. Eerste patient. //Ik lijd aan maagpyn, dokter. z/Zoo. Rookt u? z/Nog al veel. z/Dan moet u dat laten. Tweede patient. //Ik sukkel lang aan pijn in de maag, dokter. z/Zoo. Rookt u //Heelemaal niet. z/Dan was het niet kwaad, eiken dag eens een paar lichte sigaren terooken." z/Ik heb onlangs in een tijdschrift ge lezen, dat een mensch voor een groot deel de eigenschappen overneemt van de dingeD, die hij het liefst eet, en ik ge loof ook, dat het zoo is." Aldus een jongmensch tot zyne buur dame op een diner. Juist op dat oogen blik zeide de gastvrouw //Meneer Jansen, bedien u nog eens van dat gebraden varkensvleesch. Ik weet, dat u daar zooveel van houdt AmsterdammerMen zegt wel eens, dat de eene helft van de menschheid niet weet, hoe de andere helft leeft. Alkmaarder. Wie dat zegt, heeft nooit in Alkmaar gewoond. //Lieve Marie, hoe heb je je man er toe kunnen krijgen, om zijn groote baard te laten afscheren //O, heel gemakkelijk ,/ik heb hem op zijn verjaardag een juweelen dasspeld ca deau gedaan." Een grappenmaker, die zelf een grap verdragen kon, kwam by e6n apotheker en vroeg om morphine, maar de bediende maakte bezwaar het zonder recept te geven. z/Zie ik er uit als iemand, die zich van kant wil maken?" vroeg de klant. nNu, als ik er uitzag zooals u," zei de bediende, „dan zou ik er toch toe kunnen komen." Een man die veel last had van hoofd pijn, stak toen hij 'a morgens uitging een paar Urbanuspillen in den zak. Op hetzeltde oogenblik viel een paarlmoeren knoopje uit zijn overhemd en hy raapte het op en borg dat in denzelfden zak. Een uur later kreeg hy hoofdpijn, greep in den zak en slikte een pil naar binnen. Dadelijk was de hoofdpijn over, maar toen hij later het knoopje zocht vond hij wel twee pillen, maar geen knoopje meer. De bankier X. zette laatst boven een nieuw kasboek Eerlyk duurt het langst. De boekhouder schreef er onderDa's waar, want zoolang ik hier ben, hebben we er nooit van gebruikt. LouisaZou je denken, oom, dat Ge orge laag genoeg zou kunnen zyn om my te vragen om my a geld? Oom. Dan moet je me eerst vertellen, meidlief, hoeveel je hebt. Huwelijksaanzoek. Een heer die een groote en elegante verzameling linnen goed bezit, alles gemerkt M. P., dat hy gekocht heeft voor zijne onlangs gestor ven bruid, wenscht met het oog op een huwelijk in kennis te komen met eene jonge dame, die dezelfde voorletters heeft. „Je bent dus geëngageerd O, vertel me eens hoe dat gegaan is," zei een meisje tot hare vriendin. „Wel, hij vroeg me en ik zei ja en toen stond hy op en sloeg zyn armen over elkaar." „Hè, wat koelzei het meisje te leurgesteld." „Ja,maar toen hy dat deed, lag ik erin." Aan het dessert. Papa. „Jantje, wat wil je hebben, een appel of een peer Jan, op een perzik wijzende. „Ik wou zoo graag die fluweelen peer hebben, pa." Complimentjes. Mijn compliment, mevrouw, over uw kunst om jong te blijven. U is bepaald sprekend uw dochter. Ik ben dan ook de dochter, mynheer. Verandering van lucht. Mevrouw. Lieve man, de dokter heeft mij gezegd, dat verandering van lucht zeer heilzaam zal zijn voor myn gestel. Mijnheer. Wat voor verandering? Mevrouw. Hij zegt, dat ik in wat hoo- ger streek moet wonen. Mijnheer. Dat is Dog al verstandig en dat kan ons meteen wat goedkooper uit komen. Mevrouw. Goedkooper uitkomen Mijnheer* Ja zeker. Wij betalen nu ƒ1000 voor onze benedenwoning en wy kunnen de bovenwoning krygen voor 600. Een raad aan huisvrouwen de win teraardappelen berge men op den zolder in een groote kist gevuld met stroohaksel, zoodanig dat de aardappelen tusschen en onder het gehakte stroo liggen. Dit mid del schijnt de aardappelen tot den vol genden zomer goed te houden. XI. Krokodïllentraneti. Men kent de kleurende eigenschap van aniline-verven. Een decigram violet of anilioe-groen is voldoende om een liter water of alcohol een kleur te geven, welke dicht genoeg is om alle doorschijnend heid weg te nemen. Maar onder deze kleuren is er een, fluoresceïne, welke merkwaardig is wegens de groene kleur die zij aan het water geeft, alsmede de zonderlinge phosphoresceerende eigen schap die zy het verleent. Eenige jaren geleden wierp men in een der bronnen van den Donau 10 kilo fluoresceïne, en, drie dagen later, con stateerde men dat de rivier de Aaeh groen gekleurd was, hetgeen bewees dat deze rivier gevormd werd door de in- filtratrie van het water van den Donau. De 10 kilogram fluoresceïne waren vol doende geweest om 200 millioen liter water te kleuren, of, wat op hetzelfde neerkomt, 1 gram kleurstof was te on derkennen, ofschoon opgelost, in 20.000 liter vloeistof! Men kan dezelfde proef herhalen, wan neer men den Donau voorstelt door een glazen bokaal met water gevuld. Daar de fluoresceïne moeilyk te verkrijgen is, zullen wij haar trekken uit een bizon der geprepareerd papier, dat verkocht wordt onder den naam van „krokodil lentranen". Dit papier is niet anders dan vloeipapier dat in een zwakke oplossing van fluoresceïne is gedoopt, vervolgens gedroogd, en daarna in kleine vierkante stukjes geknipt. Men legt een dier stuk jes ter grootte van 1 cM3 op het water, dat volkomen in rust moet zyn. Zoodra het water in het sïukje papier is ge drongen zal men daaruit lange groene lichtende druppels zien vloeien en deze druppels gelijken op tranen. Wanneer men aan het water een lichte draaiende beweging geeft, zal men deze tranen be vallige spiraalvormen zien aannemen. Met zout water zal men het verschijnsel zich langzaam zien ontwikkelen en de vor ming der tranen is dan gemakkelijker na te gaan. Men zal versteld staan over de menigte tranen, die uit het stukje papier te voor schijn komen, welke een, maar omge keerde, voorstelling geven van de „lich tende fonteinen.// Ten Blotte lossen zij zich geheel in hot water op, dat dan een prachtige smaragdgroene tint verkrijgt. Op verzoek zal men in iedere apotheek wel bereid zijn het bedoelde papier te vervaardigen. TE HAARLEM, op ZONDAG 8 N ov. 1891. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, Barbas. Nam. 2 ure, Swaan. 2e Zoudag. 'a Avonds 6 ur«, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet, J ant-Kerk. Voormiddag 10 ure, Moeton. Maand*gavond 6 ure, Swaan. Openbare catechisatie. Matth. 13 53 vv. Woensdagavond 7 u^e, Barbas. Bakenester Kerk. (V oor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Swaan. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Av. o ure, Mulder. Klein Heiligland. Luthersche Kerk, Voorm. 10 ure, Poolman. rs Avonds 6 ure. Mees. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandijk. Avondmaal. *8 Avond 6 ure, de Vries. Dankzegging. Remonstrantsche Kerk. Vooam. 10 ure, H. S. Balsem, pred te Beek. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bew aar school Lange Jleerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Sam. 2 1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal Weten en Werken Donderdagavond 8 ure, Knottenbelt. Bijbel'ezing. Joh. 6 1 vv. Noorderker,k Ridderstraat. Nederd. Geref, Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Langbout. Arondmaal en Dankzegging. Woensdagavond 8 ure, Langhout. Nederd. Herv. Kerk. ISeaaaRePifiroek» Nam. 2 ure, J. Kuyltnan, Pred. te Heemstede Beverwp. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. éloetnendaftï. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. ileemsiede. Voorm 10 ure, J. Kuylmau. Woensdagavond 6% ure, J. Kuylman. Hlllegom. Voorm. 10 ure, J. C. Knuttel, O.-I. pred. Woendagavond 6 ure, M. Buchli Pest. Voorbereiding. Moiatryk en Polanem. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 1% ure, Zondagschool. Santpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martinet. §paarndam. Nam. 2 ure, J. C. Boon, pred. te Beverwijk. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 's Av. 5 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 8 ure, B. van Zweden. Evangeliever! Donderdagavond 7% ure, H. Waardenburg, Bybe'Ji Zaterdagavond 8 ure, B. v. Zweden. Bijbell. Joh. 11 12—25. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 10