BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. GEMEN&D NIEUWS. Funkia, met een afbeelding. Ingezon den Crysanthemums te 's Gravenhage. De bloembinderij. Crysanthemum- Plebisciet. Een hulde aan de nage dachtenis van B. S. Williams Knoopen uit aardappelen vervaardigd. Een volksstemming. Eucalyptusbladeren. Een vriendelijk verzoek. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Plantkunde, afdeeling Leiden en Omstreken. Boekaankondiging. Verschillende mededeelingen. VraagbordEnkel- bloemige Crysanthemum indicum. Weêrsgesteldheid. Inhoud van het Nederl. Tuinbouwblad. Door den minister van Wa' terstaat is met ingang van 16 Nov. F J. H. M. Thijs, civiel ingenieur te Ouder" kerk, voor den tijd van 3 maanden be" noemd tot buitengewoon opzichter bij de opneming der kleine rivieren in Friesland, in verband met het onder zoek naar een waterstaatkundigen toe stand des lands, (dng.) OPPICIEËLE BEMC1ITEN. De Stel. bevat eene beschikking van den minister van Waterstaat, handel en nijverheid, regelende den ijk en herijk van maten, gewichten en gasmeters voor het jaar 1892. Bij kon. besl. van 5 Nov. zijn op grond van den uitslag van het door hen afgelegd examen, met ingang van 16 Nov. benoemd tot surnumerairs der posterijenJ. A. Feickens, W. Fraucken mej. R. S. van Gigh, J. Rambonnet, N. C. A. Hakbijl, A. L. Krook, T de Boer, mej. D. E. Waltheer, A. J C de Bruyn, H. Palm, E. G. Rijstenbil A. van Oosten, J. F. J. Buning, T, O verdiep, W. H. F. Vogel, E. A. L E. H. G. Thesing, H. de Jong. Bij kon. besl. van g Nov. is vergun ning verleend tot het aannemen der ordeteekenen achter hunne namen ver meld, hun geschonken door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen aan G. van Diesen te 's Gra venhage, inspectear van den waterstaat, ridder 2e kl. van de Kroonorde van PruisenJ. H. Nivel te Utrecht, secre taris en plaatsverv. directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, ridder 2« kl. van de Kroonorde van Pruisen; E. J. B. M. Engeringh teUtrecht, chef van dienst der explottatie bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, ridder 3e kl. kl. van de Kroonorde van Pruisen P. A. Sterk, te 's-Gravenhage, stationschef bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, ridder 40 kl. van de Kroonorde van PruisenH. A. van Vassen te Arasterdam, stationschef bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij, ridder 4e kl van de Kroonorde van Pruisen. aan huis in al onze dorpen wappert de driekleur. Zondagavond is hem door het fanfarekorps onzer beide gemeenten eene serenade gebraht. Eene treurige ontmoeting heeft de veehouder H.V. uit Loosdrecht gehad. Met paard en wagen op reis ijnde, zag hij in een boschje nabij De Bilt iemand liggen. Meenende dat die persoon sliep, wilde hij hem, met het oog op de koude, wekken. Toen hij naderbij 'kwam, be merkte hij, tot zijnen schrik, dat de bewuste persoon, een officier uit Utrecht, was overleden. Het lijk werd geschouwd en naar De Bilt overgebracht. Te Utrecht is Vrijdagna- middag de oppasser G. in zijne woning van de trappen gevallen, waardoor hij een arm- en beenbreuk bekwam. Zijne vrouw schrikte hiervan zoo, dat zij plotseling stierf, ArhCl.) Uit Tie 1 k0 m t h e t b e r ic h t, dat het lid der Tweede Kamer mr. H. J. Dijckmeester, aldaar onverwachts is overleden. Op vermoeden van valse h- heid heeft de rijksontvanger te Gulpen twee güldens in beslag genomen. Willem Janssen van Wei tenHeerle, dienstknecht bij den mo lenaar Kruis, geraakte Vrijdagnamiddag onder zijn voertuig en was bijna on middellijk dood. VISSCHERIJ. IJ mui den, 16 November. Van de beugvisscherij binnen de sloepen P R 41, met 1400 en P R 3, met 2500 schelv.; M D 12, met 800 en M D 32, met 1500 schelv.; Z W. 15, met 2000 schelv. Prijzen schelvisch (sloepen) per groot honderd 27 tot f 38J£. Naar zee vertrokken: M D 12 en 32 en Z W 15. de Sasaks, tegen hun vorst zijn opge staan en de tegen hen onder aanvoering van een zijner zonen uitgezonden troe pen hebben verslagen, terwijl een andere zoon op Bali, tegen de Klonkongers te velde getrokken, de nederlaag heeft ge leden. Tegen onze regeering zijn geene feitelijkheden gepleegd. Het oorlogsschip Java, dat oorspron kelijk bestemd was om het dok van Soe- rabaja hierheen te convooieeren, be vindt zich reeds in de wateren van Lombok, terwijl de pantserdekkorvet Sumatra, die hier in het midden dezer maand verwacht wordt, dadelijk naar het blokkade-eskader van Atjeh zal worden gedirigeerd. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de indische bladen van 2 tot 9 Oct.) Geboorten Mevr. Jones, Wickers d. - E. A. M. KoomansZiedses Desplantes z. L. A. LaunijHam d.; J. E. de Senerpont Domis Be lauwt z.A. C. PatiwaelSchrader d.F. C. SimonsImbert z. j C. ReijnhartIhnend. G. E. JoostenszCoorengel z L. Nahapiet Krause z., allen te Batavia. - J. van DijkVan Olm z. Gombong. - M. AmentSuermondt d Kramat. - J. ClausingDe Granje z.H. Ju3t- mauDubois d.M. WetzelPostma d., allen te Soerabaia. - J. A. ClarenbachNottebaert d.; L. P. W. DijkstraVan Dam d., beiden te Se- marang. Gehuwd J. H. de Heer en H. L. A. J. Veenstra, Soerabaia. - Th. Elliott Sansom en C. Mulder, Hongkong. - K. N. HeijUgers en W. F. J. Hof. - G. F. Roorda en J. M. Reinders, Batavia. Overleden: A. P. van Middelkoop 7 j.; R. W. Scheepe 8 m.K. F. Bor 1% m.M. M. van Sprew 2J£ j.; M. C. Sleebos 22 j.; J. C. MeijerNagel 31 j.J. W. F. Staargaard 1 j J. Diederiks 72 j.; C. E. Ham 47 j. J. A. Schreiner 50 j.J. Ponchevanne, allen te Soe rabaia. - M. ArstAklin 45 j.L. J. J. Pan- lidoe 3 m. A. E. L. van der Heijde 4 m.P. Munnich 68 j., allen te Batavia. - C. Sleebos, Soerabaja. - C. LumkemanMooijaart, Madioen. - J. J. Mantz, Padang. - C. L. Arnold 30 j. BlankenheimD. Boeke 59 j.j J. Korthoven 4 j.j C. F. Vodegel 17 d., allen te Semarang. - M. van Bronckhorst 61 j.. Baudong. - Jongste kindje van D. Sijbrandi 6 m. Semarang. - A. N. E. van Harrevelt 9 j. Weltevreden. Onze landgenoot de heer C. Rozenraad, beheerend directeur der English Italian Batiking Corporation is gekozen tot bestuurslid van de itali- aansche Kamer van Koophandel te Londen. Vrijdag moet te Amsterdam weder een persoon het slachtoffer zijn geworden van zoogenaamde kwartjes vindersde man verloor ruim 150. Men meldt uit Graft van 7 November: Heden herdenkt de heer Appel, burgemeester van de gemeenten De Rijp en Graft, den dag, dat hij vóór 40 jaren als secretaris van de ge meente De Rijp in functie trad. Huis KOLONIËN. In eenen Atjeh brief van den Java- bode wordt het volgende verhaald: „Den 22a bemerkte men te Ketapan Doewa, dat een Atjeher, be kend wegens zijne aanhoudende aan vallen op de maréchaussées, de linie binnensloop en in een „bevriende" kampong verdween. Oogenblikkelijk werd hem een patrouille nagezonden. Iedereen in de kampong, zelfs het hoofd, verklaarde den man niet gezien te heb ben. Na lang zoeken vond men hem in een kist in de woning van den burge meester. Ofschoon hij bij hoog en laag beweerde onschuldig te zijn, nam de patrouille èn hoofd èn vijand gevanke lijk mede." Bij een in de Java Cl. opgeno men besluit is bepaald dat zal worden geopend a. eene openbare lagere school voor meisjes te Pekalongan b. eene tweede openbare eerste lagere school voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden te Djokjakarta. Volgens eene advertentie in de Java Ct. is het aantal adspirant officieren, dat in 1892 kan worden aangenomen, vastgesteld op zestien. Naar wij vernemen zal in het be gin der volgende maand, zoodra het soerabajaasch dok hier zal zijn aange komen, de exploitatie der havenwerken te Tandjong Priok overgaan op de in Nederland gevormde nieuwe Maat schappij. Een gedeelte van het thans te Priok werkzame tijdelijke personeel zal mede overgaan, De resident van Bali en Lombok In de hongaarsche Kamer van Afge vaardigden is aangenomen het wets ontwerp betreffende het sluiten van voorloopige handelsverdragen met Tur kije, Bulgarije, Spanje en Portugal. De Kamer nam daarna nota van de verklaringen van den minister van Eere- dienst. aangaande de benoeming van den primaat van Hongarije De financieele commissie schonk ha: e goedkeuring aan het algemeen begroo- tingsverslag. Uit Madrid zijn te Londen berichten aangekomen, welke gewagen van eene nieuwe samenzwering, die in Portugal zou zijn ontdekt. Een van deelneming verdachte korporaal werd te Elvas ge vat en bleek in het bezit te zijn van papieren, welke het bewijs leverden van het bestaan eener republikeinsche be weging, ten doel hebbende de bezetting dezer sterk bevestigde stad door toezeg gingen van promotie voor de republi keinsche zaak te winnen. Daily News verneemt uit Petersburg, dat de oproerlingen van Starodoeb drie honderd zweepslagen hebben ontvangen. De goeverneur van Simbirsk is zeer gestreng tegen de hongerlijdende boeren, die in opstand kwamen, opgetreden. Drie boeren werden zoo erg geslagen dat zij overleden. Tal van paarden worden, nu de oogst mislukt is, afge maakt. Alleen in de omstreken van Woronesch, de stad aan de rivier van dien naam, werden er vijfduizend ge> dood. De Tartaren koopen het vleesch op. Hoe kort en bondig het bericht over de jongste gebeurtenissen in Brazilië ook heeft bericht, dat de mohamedaausche luidde, zoo kan men toch tusschen de onderdanen van den radja van Lombok, regels doorlezen, dat de jonge Zuid Amerikaansche republiek opnieuw voor een revolutie staat, en dat men aan geen straatoproer, gelijk het eenige weken geleden werd bericht, moet denken, maar leitelijk aan een opstand, die zijn zetel heeft binnen de volksvertegenwoordiging. Daar de regeering streng waakt over de telegraaf weet men tot heden niet veel meer dan dat een conflict is gerezen tusschen den president Da Fonseca en het congres, de militaire wet is afgekon digd en de dictatuur is hersteld. Omtrent hetgeen vooraf is gegaan aan dit geschil, valt het volgende te berichten. Sedert geruimen tijd had de ontevre denheid des volks over de financieele politiek der regeering en de schandalen van het nepotisme weerklank gevonden in het parlementin September was de oppositie reeds zoo gesterkt, dat zij de meerderheid van het congres leidde en elke gelegenheid aangreep om langs wettigen parlementairen weg de regeering te bemoeilijken en het ontslag van het onpopulaire kabinet-Lucena te erlangen. Reeds de behandeling der financieele crisis en het wetsontwerp tot reorgani satie der republiek gaf tot ernstige bot singen aanleiding, vooral door twee wetten had het congres de regeering scherp getroffen, waartegen de president zijn velo uitsprak, ten teeken dat de breuk tusschen de uitvoerende en de wetgeven de macht een feit was. Bij de eene wet werd verboden verscheidene ambten in de unie en in de staten tegelijkertijd te bekleeden en het andere beperkte de macht der goeverneur der staten. President Da Fonseca gat als motief voor zijn veto dat de wetten in strijd waren met de constitutiehet congres liet zich geen schrik aanjagen, behan delde de wetsontwerpen op nieuw, daar een wet, indien zij ten tweedenmale wordt goedgekeurd met een meerderheid van tweederden der stemmen, ook on danks het veto van den president kan uitgevoerd worden. In den senaat ontbrak aan de meerderheid één stemdeze Pyrrhus-overwinning droeg voor de regeering een des te bedenkelijker karak ter, wijl de broeder van den president Da Fonseca in strijd met de bepalingen der grondwet mede had gestemd. Met 23 tegen 21 stemmen werd dientenge volge het votum niet geldig verklaard. Hoe dit conflict verder is afgeloopen, weet men nog niet, doch dat de ontbin ding van het congres en de invoering der militaire wet in verband staan met dezen sjrijd tusschen den president en de volksvertegenwoordiging, blijkt uit het door de braziliaansche regeering aan haar legaties te Lenden en Parijs ver zonden bericht, dat die maatregelen zijn genomen wegens de houding van het congres. Tevens wordt verklaard dat raonar chistische woelingen in het spel zijn, wat van andere goed ingelichte zijde in twijfel wordt getrokken. De president zal de natie oproepen ter verkiezing van nieuwe vertegenwoordigers op een nog nader vast te stellen datum. Rio de Janeiro en Nitheroy zijn in staat van beleg verklaard voor den duur van twee maanden. Ten slotte heet het nog in het tele gram, dat de regeering verzekerd is van den steun van leger en vloot, wat trou wens bij een militaire dictatuur was te verwachten. Ook ontbreekt niet de traditioneele toevoeging van officieele mededeelingen over revolutionnaire be wegingen, dat overal in het land rust heerscht, de regeering deze ook verder zal handhaven en de grondwet zal eer biedigen, evenals alle door de natie aangegane verbintenissen. Voorts bericht zij nog, dat de goe verneur der voornaamste provinciën den heer Da Fonseca hebben gelukgewenscht. omdat hij de handhaving der orde heeft gewaarborgd. In zijn laatste manifest belooft de maarschalk-president de handhaving van de grondwet, de vrijheid der verkiezin gen en de onschendbaarheid van alle geldelijke en contractueele verbintenis sen. Hij zal geen enkele wet intrekken, behalve die, welke in strijd mochten zijn met het algemeene welzijn en de zekerheid der regeering. De legatie van Brazilië te Londen heeft tegengesproken de berichten aan gaande straatgevechten te Rio de Janeiro, berichten waarin zelfs werd gewaagd van gedoode personen. Vol gens de legatie zou te Rio eene volkomen rust bestaan. Te Londen ontvangen telegrammen zeggen echter het tegendeel en gewagen van een werkelijk schrik bewind. De president der Republikein sche Bank Mayring zou den toestand beheerschen en vervolgt al zijne vijanden. Graaf Figueredo staat onder gestadig toezicht der politie en de hoofdredacteur van het Jornal werd met verbanning bedreigd. De meeste leden van het Congres hebben Rio verlaten. Uit Santiago wordt gemeld, dat er in eene vergadering op de „Plaza" sprake is geweest van het ontdekken eener samenzwering tegen generaal Canto, gesmeed door in het gezanischaps- hotel der Vereenigde Stalen vertoevende vluchtelingen. De gezant Egan heeft de „Junta" doen weten, dat hij haar voor eiken aanval op het gezantschap ver antwoordelijk stelde, en de „Junta" heeft hierop het hotel door de gewa pende macht doen bewaken. Waarschijnlijk ingevolge het afkeurend oordeel, door het laatste congres van onderwijzers te flrnssel met betrekkelijk geringe meerderheid geveld over liet schoolsparen, heeft het bestuur der „Caisse d'Epargne" bepaald, dat in het vervolg den onderwijzers wekelijks eene premie van 2 centimen zal worden uitgekeerd voor elk door hen ingeleverd spaarboekje. Zelfs de warmste voorstander van het sohoolsparen zal met dezen zonderlingen maatregel geen vrede kunnen hebben,, en verklaarbarerwijze protesteert dan ook het onderwijzersblad, VEducation, daar tegen. Het schoolsparen is, zegt het, vóór alles een opvoedingsmiddel, en daarom is het de [dicht des onderwijzers het toe te passen (tenzij hij op deugde lijke gronden bezwaar heeft tegen Hen aard van dit opvoedingsmiddel, had het blad er wel mogen bijvoegen). De spaarkas evenwel ziet voor z!ch slechts één belang uitbreiding van haren dienst, daarom biedt zij den onderwijzers eene premie aan. Maar dit aanbod is onaannemelijk, ja zelfs beleedigend. De bezwaren der tegenstanders tegen het schoolsparen zijn van paedagogischen, zuiver moreelen aardimmoreel is deze poging om den onderwijzer tusschen zijne beurs en zijn geweten te plaatsen. In het circus -1! use li te Brussel treedt een vuuruicnsch op, die zijne naakte armen en beenen streelt met een gloeiende ijzeren staaf en die daarna met de handen doorbreekt. Hij besluit z;jne toeren met rond te wande len in een kooi van gloeiend ijzer. Nóg een schandaalproces. De londensche advokaat Fawcett heeft voor zijne cliénte, mevrouw Rosalie Bonaparte, verzoek tot echtscheiding ingediend. Haar echtgenoot, Clovis, is een zoon van prins Lucien Bonaparte en door dezen erkend. Zijn vrouw had in 1884 den heer Mezone gehuwd en ging in 1886 met Clovis er van door. Mezone verkreeg eehtscheiding en zijn vrouw trouwde met Clovis. Maar laatstgenoemde op zijn beurt, verliet haar voor een andere vrouw en nu vraagt zij echt scheiding. Op de plaats, waar zij zat en in de houding, welke de kun stenaar haar liet aannemen, kon de prinses Jacob niet zien. Dit was niet het geval met Valentine. Toen zij op een tabouret, aan de voeten van haar moeder, plaats nam, ontmoette hare oogen die van den grijsaard, die haar in stilte zat te bewonderen. Valentine ontstelde, maar gelukkig ontging hare moeder die plotselinge ontroering. De oude man scheen haar te smeeken zich stil te houden; zij zweeg dus. Zij werd aangetrokken door de zachte uitdrukking van zijn oogen en kon den blik maar niet van hem afwenden, en gelijktijdig verspreidde zich een glimlach op beider gelaat. „Zeer goed 1" zeide Max Sterner, terwijl hij zich aan het werk zette. Men sprak over de nieuwtjes van den dag, totdat de bediende het bezoek van den ridder Capriola aankondigde. Ditmaal was de prinses hare ontroering niet meester. Haar eerste aandrang was om den binnenkomende tegemoet te gaan, maar zij bedwong zich, boog zich over hare dochter heen en omhelsde haar, alsof zij bij haar bescherming zocht. De oogen van Jacob fonkelden bij dit gezicht, van veront waarding en toorn, maar hij bedwong zich en trok zich nog meer in zijn hoek terug. De Italiaan was ondertusschen binnengekomen. Het was eene jonge man met een bizonder bevalligen gang en van eene opmerkelijke schoonheid. Zijne zwarte oogen oefen den eene onwederstaanbare aantrekkingskracht uit op ieder, die met hem in aanraking kwam. Men kon, als men hem zag, zeer goed begrijpen, dat hij met het meeste gemak alle jonge meis jeshoofden op hol kon brengen. Nadat hij de prinses en Valentine met eene diepe buiging begroet, de hand van den schilder aangeraakt en diens werk be wonderd had, riep hij uit: „WatIs de vicomte nog niet bij u, dames Ik had hem in uw naam verlof gegeven om hier bij u te komen. Ik hoop, dat gij hem wilt verontschuldigen. Hij is vanmorgen pas uit Duitsch- and gekomen en heeft eerst zijn oom, den graaf d'Al vim are, een bezoek moeten brengen. Deze oom is een echte Nabob, een Croesus, zoodat men zoo iemand weljin waarde mag houden." Op deze wijze werd het gesprek voortgezet. De ridder legde er zich vooral op toe om de loftrompet over Gontran te steken; ai zijne vleiende woorden waren natuurlijk tot Valentine gericht. Eenige minuten later kwam Gontran binnen. Valentine kon een gevoel van afkeer niet onderdrukken, Jacob werd er hevig door aangedaan. De prinses zelf was niet in staat eene zekere onaangename gewaarding te verbergen; zij beschouwde den vicomte oplettend. Ongelukkig kon zulk eene nauwkeurige beschouwing niet anders dan in zijn voordeel uitvallen. Hij was een echt man van de wereld, zijn terughoudendheid werd als goeden smaak beschouwd en bovendien droeg hij een mooien naam. Ongetwijfeld was dit een geschikt echtgenoot voor Valentine. Nauwelijks had Gontran eenige woorden met de dames ge sproken, toen een derde bezoeker werd aangediend; ditmaal was het een zeer burgerlijke naam, nl. Jean Baptiste. De oogen van Valentine schitterden van blijdschap. Jakob hief het hoofd op. De prinses scheen zeer verwonderd te zijn. „Mama" zeide het jonge meisje, „de prins heeft mijnheer Hum- bert verzocht ons portret te komen zien en hem zijne meening er over te zeggen. Hij teekent en schildert zelf, en is geloof ik den vriend van mijnheer Sterner." „Ja," stemde de schilder toe, en als mevrouw de prinses hare toestemming geeft dan. „Laat mijnheer binnenkomen," viel de prinses hem ih de rede. Daar het onderhoud, dat de graaf d' Alvimare met zijn neef had gehad, alle plannen van eerstgenoemde veranderde, had hij Jean-Baptiste verlof gegeven om heen te gaan. Deze wist welk huwelijk Valentine bedreigde. Hij wilde haar daarom van de terugkomst van Gontran verwittigen, en daar hij zich het verzoek van den prins herinnerde, haastte hij zich naar het atelier van Max Sterner. Sedert Jean-Baptiste de school voor kunsten en wetenschappen had verlaten, had hij zelf, door vlijtig te werken, zijne studie voltooid, aan zijne opvoeding was in het huis van den prins Lubanoff de laatste hand gelegd geworden. Hij was een van die menschen, die van natuur beschaafd en welopgevoed, daardoor overal op hunne plaats zijn. Hij schikte zich spoedig in iedere omgeving en was meer dan gewoon werkbaas, eerder een werktuigkundige. Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2