NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Donderdag 12 November 1891. No. 2564 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIÊN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maanden1,20. Franco door het geheele Bijt, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer». 0,05. Dit blad rerBChtfnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Boroan Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefeonnnnuner 122. T»n 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10Cent». Groete letter» naar plaatiraiiate. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiëa worden aangenomen door ome agenten es door alkgboekhandeUrm en ooorantier». Directeuren-Uitgevers J. C. PEEBEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Puhlicü- Btrangbe 8, L DjIUBB f Co,, JOHN I. JOKBS, Sum., Purge 31 hit laxhour/ Montmurtre. Haarlem, ii November 1891. Bij kon. besluit is eervol ontslag verleend aan den ie luitenant der dd. schutterij alhier, mr. A. J. Heshuysen, en benoemd tot ie luitenant F. P. du Rieu, thans 2e luit., en tot 2e luit. mr, E. A. A. S. van Stralen, thans 2e luite nant la suite, en tot 20 luits. i. 1. s. W. C. L. Bronsveld en K. J. Blok van Laer, thans schutters. Bij kon. besl. is aan A. A. Sprenger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer bij den cursus tot op leiding van gymnastiekonderwijzers alhier. Naar wij vernemen komt Sequah reeds Zondag of Maandag a. s. hier ter stede en vangt hij Dinsdag zijne be handeling van rhumatieklijders in „Felix Favore" aan. Naar wij vernemen, zal ouze stadge noot de heer K. Pander dit seizoen weder aan de wedstrijden in het schaat senrijden deelnemen. Dinsdagavond had in de groote zaal van de sociëteit „Véreeniging" het aan gekondigde concert plaats van de dames Louise en Johanna Heijmann, met medewerking van de heeren H. Buziau, solo-fluitist, en Johan Wijsman, accom- pagnateur. Was het publiek ook niet zeer talrijk (de zaal was voor een derde gevuld), wie er was heeft genoten. Beide zusters handhaafden den goeden naam, dien zij in de laatste jaren hebben veroverd op het gebied der kunst. De heeren Buziau en Wijsman, even eens voor den muziekliefhebber geene onbekenden, vervulden hun minder op den voorgrond tredend werk zeer ver dienstelijk. Het huis op den hoek van de Anegang en de Lange Veerstraat, waarin de firma Broekmeijer sinds tal van jaren een handel in visch, fruit en comestibles uitoefent, heeft een groote verandering, voor zoover den winkel betreft, onder gaan. Wel had ook de ouderwetsche win kel zijn bizondere aantrekkelijkheid door de typische uitstalling der waren, maar de heer Broekmeijer, als jong en ijverig winkelier, kon niet dulden, dat zijn zaak, wat het uiterlijk betrof, geen gelijken tred hield met de fraaie omliggende win kelpuien en daarom werden de bekwame architecten Roog en Yan den Ban be last met een nieuw geheel te ontwerpen, dat door den aannemer Cobelens werd uitgevoerd. De fraaie gevel maakt thans een goeden indruk, de onderpui is van gelen zandsteen opgetrokken geleverd door den heer F. Baas en heeft rui me uitstalkasten en een Hinken ingang met eikenhouten deur. Het inwendige van den winkel is geheel naar verhouding, en met de eischen van het vak is overal rekening gehouden, alles is even frisch en ruim; men vindt een marmeren toon bank, nette kasten met schuifdeuren, een vloer van uiozaïektegels', verlichting door Wenhamlampen enz. enz. Een tweetal tegelversieringen, boven de deuren aangebracht door de kunst vaardige hand van den heer Beynen, decoratie-schilder, maakt een goeden indrukdit schilderwerk, blauw op wit, doet in alles aan het vak van vis- scherij denken. Voor een keurige uit stalling zorgde natuurlijk de heer Broek meijer zelf. Hedenavond wordt de ver nieuwde en verjongde winkel geopend en hij zal zeker niet weinig de aandacht trekken. Moge de bloeiende oude zaak er de goede gevolgen van ondervinden {Zie vervolg pagina'. Siadsnieuws op de g Te Sloten zijn door de politie aan gehouden en gevankelijk naar Amster dam overgebracht vier personen, die zich ten nadeele van een landbouwer in den IJpolder, hadden schuldig ge maakt aan diefstal van aardappelen. Letteren en Kunst. Tooneclwedstrijd Antwerpen. De uitslag van den op last van den gemeenteraad te Antwerpen door den stedelijken tooneelraad van den Ned. schouwburg aldaar uitgeschreven too- neelwedstrijd is als volgt Drama'8: De prijs wordt niet toe gekend. Als aanmoedigingsprijs wordt een som verleend van 300 francs aan „Petrus Dathenus," in 5 bedr., door mr. G. L. Hoogerwerff, leeraar te Amers foort, en aan „Lotos," in 3 bedr.. door mevrouw Snijder van Wissenkerke te 's Hage. Eervolle vermeldingen zijn toegekend aan „Tristan en Isolde," in 5 bedr. „De roekelooze," in 5 bedr.; „Soort zoekt soort," in 5 bedr.; „Liefdedrift,* in 4 bedr.„Camoens," in 5 bedr. „Fesenez Renyi," in 3 bedr; „De ma troosvrouw," in 4 bedr.; „Geld," in 3 bedr. ComédiesDe prijs is niet toegekend. Als aanmoedigingsprijs is 250 francs toegewezen aan „Een illusie," in 3 bedr., door mevrouw Snijder van Wissenkerke 's Hage, en aan „Strijd om het mees terschap," in 4 bear., door mr. Gustaaf Dielemans, te Antwerpen. Eervolle vermeldingen zijn toegewezen aan „Meda," in 3 bedr.„De meester," in 4 bedr.„Tehuis blijven," in 1 bedr. „Geluk is broos/' in 2 bedr.en „Coeur d'or," in 1 bedr. Blijspelen de prijs van 300 francs is met 4 stemmen toegekend aan „De fa milie van zijn vrouw," in 4 bedr., door G. Delattin, te Antwerpen. De 50 stem viel ten deel aan „Prima-donna," in 3 bedr. Eervolle vermeldingen zijn toegekend aan „Betsy," in 1 bedr.; „Bedrogen," in 1 bedr.„De nachtcactus," in 2 bedr.„Eva's dochter of verbiedt geen jonge vrouwen iets," in 1 bedr.; „De oom uit Amerika," in 1 bedr. Naar wij vernemen zegt de Avondp. is onze stadgenoote mevr. Snijder Van Wissenkerke, die twee aanmoedigings prijzen ontving, voor „Lotos" en „Een Illusie," ook de schrijfster van „Geluk is broos," in twee bedrijven, en „Coeur d'or," in één bedrijf, waaraan door de jury in de afdeeling Comédies eer volle vermeldingen werden toegewezen. De auteur Piet Vluchtig, die ook wel eens F. Smit Kleine heet, heeft eene satire geschreven op tegenwoor dige toestanden, die hij den naam van „Mijnwerkers Een delversnovelle" heeft gegeven. 't Verhaal „speelt" in Patagonie en heet „uit het patagoonsch" vertaald. Hoe wel het maar drie vel druks beslaat, is het hier en daar wat gerekt, maar aan den anderen kant komen er dingen in voor, die de overdenking waard zijn. De heer L J. Veen, te Amsterdam, heeft het uitgegeven. De heer Oppedijk, lid van de Tweede Kamer, heeft bericht, dat zijn gezondheidstoestand hem verhin dert, vooreerst de vergaderingen bij te wonen. OFFICIEELS) BERICHTEN. Bij kon. besl. is aan H. J. Pool, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de rijkswerkinrichting nabij en het huis van bewaring te Lei den, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. „In de vorige eeuw" zegt de Avpwerd, om een sedert vergeten reden, een militaire wacht geplaatst aan den ingang van het Bosch in den Haag. De reden verviel, maar zooals 't het militaire wel meer gebeurt de wacht bleef, en dag aan dag trekken, tot op den huidigen dag, soldaten op en neer om dien voorpost te bezetten. De tegenwoordige minister schijnt daar eindelijk zijn aandacht aan te hebben geschonken. Althans men ver neemt, dat de wachtpost zal worden opgeheven. Het hoofdbestuur van den Nederl. Protestantenbond is voor het jaar 1891 92 samengesteld als volgt luiden. Handvatsels en scharnieren zijn prof. dr. J. Knappert, voorzitter; dr. van zilver. Van binnen is zij gecapi- W. Lieftinck, vice-voorzitterdr. J. tonneerd met crème satijn, van den Berg, secretarisJ. G. Brouwer Het wrak van de Blanco NijhoÖ, penningmeestermr. J. H. Bncaladohet chileensche oorlogsvaar- Gleichman, E. C. Jungius en dr. G. tuig, dat in den thans geèindigden bur- D. Tjeenk Willink. geroorlog in de baai van Caldera in De heer H. J. Fijnebuik, pre- den grond werd geboord door torpedo- dikant der hervormde gemeente te booten van de partij van Balmaceda, Zevenaar, herdacht Zondag 11. zijn gojari- vormt een beletsel voor de scheepvaart, gen predikdienst daar ter plaatse. j De voorloopige regeering van Chili Talrijk waren de geschenken, aan den heeft in het laatst van September eene jubilaris vereerd. Door zijne gemeentena -! commissie benoemd om te onderzoeken ren werd hem o. a. een prachtige Sta-of het mogelijk is het schip te lichten, tenbijbel met gouden beslag, en door de Onze landgenoot, de civiel-ingenieur katholieke ingezetenen een sierlijke J. Kraus, indertijd tot hoogleeraar be- fauteuil aangeboden. De woning van den noemd aan de universiteit te Santiago, jubilaris was versierd, en van de huizen thans tijdelijk als hoofd ingenieur werk- der protestanten en eenige katholieken zaam aan de fransche bouwonderneming wapperde de nationale vlag. Des avonds van het droogdok te Falcahuano, maakt werd hem eene serenade gebracht doordeel uit van die commissie, het fanfare-gezelschap. Behalve zijne materieele waarde heeft Eenige dames te Zwolle,1 de Blanco Encalado voor de Chileenen leden van den Protestantenbond, hebben j nog eene bizondere beteekenis om de het plan opgevat op een avond in de j roemrijke overwinningen, daarmede in week clubjes van meisjes uit de volks- j den oorlog tegen Peru behaald klasse van 15 tot 18 jaar om zich teJ Te Genua zijn verscheidene verzamelen en aangenaam en nuttig personen gearresteerd wegens bedriegerij bezig te houden, om zoodoende tot hare met valsche diamanten. Zij brachten ontwikkeling mede te werken. j die naar de bank van leening of ver- De oogst van tabak in Ne»;kochten ze aan juweliers en particu - derland was enkele jaren geleden eenige1 lieren voor zoover men kan nagaan millioenen kilo's groot; die van dit'tot een bedrag van 8000 lire. De zoo jaar zal nog geen driekwart millioen be- genaamde juweelen zeer kunstig na dragen. [gemaakt zijn van bergkristal uit de Wanneer er geene verandering ten1 steengroeven van Carrara vervaardigd goede komt, zal de tabaksteelt weldra'en hier in ons land bewerkt. Men ver uitsterven en geheel plaats maken voormoedt niet een wijdvertakte bende te de teelt van andere gewassen. j doen te hebben, die waarschijnlijk ook Hulde a a 71 iv ij I en onzen in vele andere steden hare oplichterijen Kofiing. Een groot aantal Neder-1 heeft gepleegd. landers en hunne afstammelingen in de j In de D el i Cl. v a n 10 Oct. Transvaal, den Oranje Vrijstaat, Natal; leest men: en de Kaapkolonie heeft gelden bijeen- j „Volgens ontvangen telegrafisch be- gebracht om op den 2311 November j richt is in de afdeeling Pagoerawan een a. s., den sterfdag van Koning Willem j adsistent vermoord, de heer E. Mars- III, uit Zuid-Afrika hulde te brengen j mann, die in een schuitje geld naar aan de nagedachtenis van onzen be-; eene der ondernemingen vervoerde, treurden vorst. Deze hulde zal bestaan in j Het geld ging verloren, het lijk werd een krans van immortellen, vergezeld gevonden. Nadere bizonderheden ont- van een adres aan Hare Majesteit de i breken. Koningin-Weduwe, waarin verzocht I „Voor zoover wij weten is dit de wordt de krans op het graf van Z. M. j eerste maal dat een adsistent op geld- den Koning te doen plaatsen als een j transport werd afgemaakt, en het is ee n blijk van gehechtheid aan en eerbied wenk voor die heeren om voortaan bij voor het Huis van Oranje. j die gelegenheden de grootste voorzich- De krans is vervaardigd te Kaapstad tigheid in acht te nemenniet alleen en vertoont in het midden een konings -1 gewapend te zijn, maar hunne revolver kroon. Op een oranjestrik staat gebor- steeds in de hand of vlak voor het duurd„Van de treurende onderdanen grijpen te houden en de begeleidende van wijlen Z. M. Willem III en de inlanders niet uit het oog te verliezen." afstammelingen van Nederlanders in Uit Volendam wordt ge- Zuid-Afrika. 23 Nov. 1890." j meldDe bestaande Zuiderzeehaven De kist, waarin de krans aan Hare alhier is te klein voor onze visschers- Majesteit zal worden aangeboden, is vloot; daarbij komt dat zij met rech gemaakt van geel hout en „stinkhout," eene „vluchthaven" mag genoemd wor- zooals de zuid-afrikaansche benamingen den, omdat zij daartoe steeds wordt voor de fijnste houtsoorten des lands gebruikt. Het bestuur van Edam, waartoe 17 HOOFDSTUK XII. Dit woord kwetste ongetwijfeld den trouwen bediende; hij was juist van plan de goudstukken op te nemen, maar nu verhief hij zich plotseling en weigerde ze met eene beweging van de hand. Zijn meester stak hem de zijne toe. Ivanowitch wierp zich nu aan zijne voeten, kuste hem de hand en verliet buigende en steeds achteruitloopende de kamer. Valentine maakte een bevseging om hem terug te roepen. „En het geld „Maak u daarover maar niet ongerust," zeide de prins. „Hij zal het wel komen opzoeken, als wij er niet meer zijn." Toen zeide hij op vroolijken toon tot het meisje „Ga tegenover mij zitten, kindlief, dan kunnen wij eens wat praten. Als gij mij verlaat, word ik doof en blind, maar zoodra zijt gij niet terug of ik zie en hoor weer." „Goede, beste vader," zeide «ij, terwijl zij hem op het voor hoofd kuste. „Wel, hoe is het portret?" „Prachtig. Het is een waar meesterstuk. Dat is ook de mee ning van Jean Baptiste. Hij heeft gezegd, dat hij spoedig hier zal zijn." „Zooveel te beter. Hij heeft een helder verstand en een edel hart. En bovendien is het een man met een sterken wil. Ik vind, dat gij vandaag zeer opgeruimd zijt," vervolgde de prins. „Is er geen sprake meer van het huwelijk De glimlach, waardoor Valentine's gelaat verhelderd werd, verdween plotseling. De grijsaard fronste de wenkbrauwen. „Zoo," zeide hij, „bestaan die plannen nog? Maar als gij er echter iets tegen hebt, dan moet gij het mij zeggen." „Het is de wensch van mama," mompelde zij. „Uwe moeder. Ja, ik heb haar zeer bemind; ik doe het nog. Maar uw geluk gaat boven alles, kindlief. Ik heb er ook veel belang bij. Spreek dus vrij uit." Zij antwoordde nog niet, maar scheen naar iets te luisteren. „Hadaar komt iemand. Het is zeker Jean Baptiste." Jean Baptiste gaf verslag van zijne zending. Hij herhaalde ten naastebij de woorden van Valentine. „Ik ben tevreden," zeide de Rus „Als mijne dochter mij den een of anderen dag eens verlaat om haar man te volgen, dan zal ik ten minste haar portret nog hebben." Jean Baptiste en Valentine hadden tegelijkertijd de oogea naar elkander opgeheven; zij sloegen ze nu ook tegelijkertijd neer. „Maar dit is niet alles," hernam de grijsaard. „Men heelt mij van eene zekere fee verteld, van eene weldoende fee voor dg arme arbeiders. Dat is edel. Als uwe beschermelingen zich die weldaad waardig toonen, dan zal ik hun het huisje present doen. Zeg hen dat van mij, Jean Baptiste, en hoor eens, daar wij alle drie zoo opgeruimd en tevreden zijn, zouden wij wel meer in onze vreugde willen doen deelen, weet gij niemand, wien wij een weldaad zouden kunnen bewijzen?" De jonge werkbaas keek Valentine aan. „Ik wacht uwe bevelen, juffrouw." „Ah I" zeide de oude Dimitri, „zijt gij het, mijn kind, die zulk eene ellende en smart kunt raden „Misschien, vadertje." „Vertel er mij dan eens meer van." Valentine bedacht zich een oogenblik, alsof zij eene gebeur tenis in haar geheugen wilde terugroepen. Toen *eide zij „Vadêr, herinnert gij u nog wel, dat ik eens, toen ik in den tuin speelde, zeer verschrikte Ik was nog een kind en speelde onder de lindeboomen. De poort van den tuin was open, eens klaps kwam er een man in den tuin, vloog naar mij toe, tilde mij van den grond en kuste mij. Ik schreeuwde luidkeels, de bedienden kwamen aansnellen en de man ontvluchtte." „Ja, ik herinner het mij nog wel," zeide de prins „Maar het is al zeer lang geleden, want gij zijt nu al bijna 18 jaar, lieveling." „Het gezicht van dezen onbekënde, had mij getroffen," var- volgde zij; „hij scheen zeer ontroerd en schreide. Eenigen tijd later keek ik eens door het venster op de straat en zag hem weer; hij keek mij aan. Nog zie ik dezen vreemdeling soms ia

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1