In den regen, langs het glanzig zwarte water dat den spoorweg begrenst, liep en sprong men door het kiezelzand, telkens verward in de telegraafdraden. Men werd nu in ledige, niet verlichte wagens derde klasse gestopt en onder vele guitigheden van de fransche ar- tisten, t >ie de toepasselijke strophe uit de Dahin-opera ten beste gaven, reed men langzaam naar Rotterdam, verheugd dat de vernieling van de Aeolosharp der telegraaf, voor de reizigers geen an dere gevolgen had gehad dan juist an derhalf uur oponthoud. Dinsdagavond hadden aan de Schiekade W.Z. te Rotterdam eenige straatslijpers de baldadigheid aan de jas van een voorbijganger eene in petroleurn gedompelde lont vast te maken en die aan te steken, waardoor de man plot seling door het vlam vatten zijner klee deren in lichte laaie stond. Door eenige voorbijgangers werd het vuur gedoofd, zoodat de man slechts geringe brand wonden bekwam. Leger en Vloot. De gepensioneerde kapt. ter zee P. Ie Comte, ridder der Militaire Willems orde, is te Karlsbad in den ouderdom van 50 jaren overleden. Reeds op 17 jarigen leeftijd benoemd tot adelborst ie kl., deed hij zich spoedig als een- goed zeeman kennen en doorliep hij in korten tijd de verschillende rangen in 1861 tot luit. ter zee 20 kl. en in 1S72- tot luit. ter zee i» kl. bevorderd, nam hij deel aan de ie en 2" expeditie tegen. Atjeh, waar hij zich bizonder onder scheidde en daarvoor tot ridder der Militaire Willemsorde 41 kl werd be noemd In 1883 kapt. luit. ter zee en in 1887 tot kapt. ter zee bevorderd, was hij ongeveer een jaar geleden uit-. Indië teruggekeerd, doch met de kiemen eener ziekte, die hem noopte den in April van dit jaar den zeedienst met pensioen te verlaten. De overledene was versierd met het onderscheidingsteeken voor 30-jarigen officiersdienst, met de- Atjeh medaille en met het expeditie - kruis. De ie-luit G. W. F. Epkema, van het 3e reg. inf., wordt met 1 Dec. definitief werkman gesteld als leeraar in de wiskunde en het rechtlijnig teekenen bij de Kon. Mil. Academie te Breda, en zulks ter vervanging van den kapt. H. A J. A. Timmerman, die op dien dien datum overgeplaatst bij het 3 reg. inf. te Breda. Financieels mededeellngen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 10 Nov. loopende, door hun tus- schenkomst verhandeld. •de heer Wolffr&ïö, die den goeden voorzorg had genomen om het hek te sluiten, verklaart pertinent, dat be klaagde niet naar het huis toeging, maar er reeds voorbij was. Bovendien zei Volkcr, toen hij werd aangehouden „Toe, meneer, die mag ik wel hebben 1" Ook voor hem wordt 6 weken ge vraagd. Het treurigste geval van de vier, is dat van J H Bakhuis Rozeboom. Deze 51 jarige man heeft, terwijl hij dienst deed als brandweerman, in den nacht van den brand op „de Phoenix", zich meester gemaakt van een kleerborstel, een fleschje met ale, een flesch eau de cologne, drie kleine fleschjes met eau de cologne, 12 vorken, 8 lepels, 20 theelepeltjes en 13 likeurlepeltjes. Dit alles werd bij zijn arrestatie op hem gebonden. Rozeboom is 24^ jaar bij de gemeente als straatmaker in dienst en heeft nog nooit met de justitie kennis gemaakt. Hij kan niet zeggen, hoe hij er toe is ge komen, maar verklaart, aangedaan, dat hij een borreltje ophad. Ook voor hem is de eisch 6 weken. In al deze zaken zal uitspraak gedaan worden op Donderdag 19 dezer. (Zie vervolg Stadsnieuws op de 3® pagina Letteren en Kunst* In den loop der volgende week zal bij de firma A. W. Sijthoff te Leiden het licht zien een prachtwerk over de kattenschilderes mevrouw Henriëtte Ronner. Enkele bladen berichtten on langs, dat de firma Cassell Co. te Londen een werk over onze landgenoote zou doen verschijnen deze uitgave is echter geene andere als de hier aange kondigde, welke tegelijk het licht zal zien in Nederland, Frankrijk en Enge land te Parijs bij Boussod, Valadon Co., te Londen bij de genoemde firma. Het prachtwerk zal i evatten. behalve het portret der kunstenares, twaalf illu stration in photogravure en zestien ty- pogravures; de tekst zal voor de drie landen verschillend zijn. Havard schrijft den franschen tekst, Spielmann den engelschen, Johan Gram den neder- landschen. - Toen Bosboom nog jong was, in het allereerste begin van zijn loopbaan, en hij voornamelijk stadsgezichtjes be oefende, was hij reeds uiterst actief, on ophoudelijk bezig met het maken van studietjes^ en aan zijne jeugdige vrienden verkocht hij die kleine aquarellen dan tegen.... 10 centen 't stuk, teneinde zich er een weekgeld uit te verschaffen. Dat die centen weldra guldens en \an lie verlede tientjes en bankjes van 100 werden, zal ik wel niet hebben te ver melden. In Pulchri hangt dan ook nu een schat, die niet alleen uit een artistiek maar ook uit een financieel oogpunt eene onschatbare waarde vertegen woordigt. Fad.) Henry Irving heeft de zitting der „Edinburgh Philosophical Society" ge opend met eene belangrijke redevoe ring over de kunst van tooneelspelen. Volgens hem moet dé „ware tooneel speler nooit geheel vergeten dat hij fjpeelt. Wel zal hij eenige ontroering gevoelen, maar het is eene andere dan die} yelké door dê werkelijke gebeur tenissen van het leven zou worden ge wekt." Te Londen is een mooi boek over muziek in Zuidelijk-Indië ver schenen. Het bevat van instrumenten, maar bovendien melo dieën in moderne toonzetting, met aan- teekeningen over het onderwerp, enz. Deze arbeid is van den heer Hipkins. Zaterdag heeft men te Eisenach, aan dén voet van den Wartbarg, eene gedenkplaats bevestigd aan den gevel der villa, waar „Fritz Reuter zijnen le vensavond, 1868—1874" doorbracht. De schrijver had dat Helm zelf doen bouwen. BINNENLAND. De staatscommissie voor den landbouw zal tegen het einde dezer maand waarschijnlijk 23 Novem ber worden bijeengeroepen tot het houden van hare laatste vergadering. Tot de zaken van landbouw, welke van het departement van Water staat naar het ministerie van Biunenl. Zaken zullen worden overgebracht, be- hooren de landbouwproefstations, de subsidiën voor verbetering der paarden rassen en de bijdragen voor proefvelden. De uitvoering van de boterwet blijft bij Waterstaat. OFFUIEELE bekicuten. Bij kon. besl. is jhr. John Loudon, doctor in de staatswetenschap, benoemd tot gezantschaps-attaché in algemeenen dienst. Bij kon. besl. is H. C. Mees, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. Bij kon. besl. zijn, met ingang van 1 Januari 1892, benoemd tot leden in de commissie, belast met de directie der weduwen- en weezenkas voor de officie ren van de landmacht, H. F. Alings, generaal-majoor, inspecteur van het militair onderwijs, A. C. baron Snouckaart van Schouburg, gepens. majoor der cavalerie, en P. van der Burg, gepens. kapitein der artillerie. De gewone audientiën van de ministers van Marine en Koloniën zullen op Vrijdag 13 dezer niet plaats hebben. Naar wij vernemen heeft de heer Schaepman bij de behandeling van de militaire noodwet in de afdee- lingen der Kamer eene nota ingediend. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn gekozen tot rap porteurs voor de Borneo overeenkomst de 'neeren Bool, v. Bylandt, Geertsema, Boreel van Hooglanden en Brantsen van de Zijpover de afwijkingswetten voor de heffing der plaatselijke belas tingen en de begrooting der lands drukkerij de heerenLevy, Kerdijk, Huber, Ferf en Zaaijeren over de wetsontwerpen tot wijziging der militie- en schutterijwetten de heeren Rutgers van Rozenburg, Land, Schimmelpen ninck van der Oye, Van der Felz en Guyot. De afgevaardigde van Ti 1 burg, mr. Bahlmann, zal zich binnen kort metterwoon te Amsterdam vesti gen. Men meldt (de Meuse)het aanstaande huwelijk van den heer Henri de Bourbon, zoon van wijlen den kapt. Adalbert de Bourbon, met de gravin An toinette de Ficquelmont de Vyle. De D e li Cl. melding ma kende van den moord op den heer Marsmann in Pagaroewan zegt: Een niet minder droevig sterfgeval is dat van den heer Beekman, in leven gezagvoerder van het s. s. Medan, die rzich bij aUe passagiers, welke met dat stoomschip een rèi§ maakten, bemind wist te maken en in de kracht ven het leven werd weggerukt. Slechts één week was voldoende om dat jonge, bij uitstek krachtige gestel te sloopen. Dat hij zich veel vrienden gemaakt heeftr üjdt geen twijfel en zij zullen zich zijner zeker nog lang herinneren. Als een klein bewijs, welke ontzettende sommen ook bij onze ma rine door de artillerie worden verslonden, diece het volgendeDezer dagen zijn bij de directie der marine te Willems oord "een aantal kanonnen van 23 cM,s die vóór eenige jaren, ongerekend dè daarbij behoorende affuiten, ongeveer 25,000 gulden gekost hebben, thans in het publiek verkocht voorf 26. Deze stukken brachten dus slechts ongeveer het duizendste deel op van hetgeen zij gekost hebben. D s. J. H. Maronier te Rot terdam herdacht ji. Zondag, onder zeer vele blijken van achting en waardeering, zijne veertigjarige evange liebediening bij de Remonstrantsche Broederschap. Voor debetrekking van directeur der gemeentelijke gasfabriek te Assen op eene bezoldiging van 1200 met vrij gas en cokeshebben zich 25 sollicitanten aangemeld. Men meldt uit Amsterdam van 11 November: De vrije-vrouwen- vereeniging heeft gisferenavond eene vergadering gehouden in Consicintia. De opkomst was uiterst gering Uit het jaarverslag bleek, dat de Vereeniging onderscheiden leden had verloren, maar dat zij daardoor in kwaliteit had ge wonnen. De financiën stonden ook niet bizonder gunstig. Toch kon de Ver eeniging met voldoening op het atge- loopen jaar terugzien. Zij had op al lerlei wijze getracht, het lot der vrouw te verbeterenwel hadden hare po gingen niet de gewenschte vruchten ge dragen, maar men begon met de Ver- eenigiug te rekenen. Er moeste drie nieuwe bestuursleden worden verkozen. Mej. Drucker zeide uitdrukkelijk, dat zij niet weder voor presidente wenschte in aanmerking te komen. Mej. Wrendenberg en mej Duiven- bode worden gekozen. De keuze eener presidente wordt uitgeteld tot de eerst volgende vergadering, omdat 40 leden afwezig zijn en mej. Drucker eene wij ziging voorstelt Zij wil dat men, in navolging van de Vrouwen vereeniging in Frankrijk, geene vaste presidente zou benoemende vergadering kon dan elke maand door een der leden, welke daartoe gekozen werd, geleid worden. Dit voorstel werd tot de volgende ver gadering aangehouden, maar een der leden meende, dat dit de dood der/ Vereeniging zou zijn Mevrouw Schook werd nu met 19 stemmen tot commissaresse verkozen. Nu las de presidente eenige brieven voor1®. het ontwerp van een open brief, welke in het engelsch, fransch, duitsch en hollandsch aan alle vrouwen- vereenigingen hier en in andere landen zal worden gezonden. Dit werd op het Congres te Brussel afgesproken; men zal ook van de buitenlandsche vereeni- giugen wederkeerig mededeelingen ont vangen. 2°. De circulaire betreffende de op richting eener openbare bad en wasch- inrichting volgens het Glasgowsche systeem. Deze circulaire werd aan tal van vereenigingen hier ter stede gezon den tegen half December wordt het antwoord hierop ingewacht 3°. Een brief van de Dnie, om zich bij haar aan te sluiten in de be kende zaak van mr. Treub contra de gasfabriek, wegens het ontslaan van een werkman. Nadat de presidente allen had opge wekt, de vrouwen vergadering bij te wonen, waarop hedenavond mevrouw De Klerck het woord zal voeren, werd de vergadering te elf uren gesloten. Dinsdag nacht zijn door de politie te Sloterdijk vier personen in hunne gemeenschappelijke woning in hechtenis genomen, als verdacht van herhaalde diefstallen van aardappelen, bij den landbouwer S. te IJpolder, In de woning werden 5 HL. aardappels in kisten gevonden. De vier personen zijn tér beschikking gesteld van de justitie te Amsterdam. Zij hebben.de misdaad reeds bekend. Te Amsterdam heeft een arme stakker, een venter van postpa pier, een buitenkansje gehad, n. 1. een erfenis van 17.000. De man schijnt echter de waarde van het geld niet te kennen, hij tracteert zijne vrienden in de kroegenen doet allerlei dingen, waardoor het geld wel spoedig op zal zijn. Men meldt uit 's-Hage: Aan de regeering is f 10,000 subsidie aangevraagd ten behoeve van de inter nationale sport- en paardententoonstel- ling te Scheveningen. Bij het examen voor leer ling consul te 's Hage zijn van de 8 candidaten 5 gelaagd, nl. de heeren A. F. van den Bosch Blokhuis, Den Haag E. M. van Lee, Amsterdam; A. F. van Leijden, AmsterdamH. van Oordt, Rotterdam, en F. D. van Walree, Brummen. Ten gevolge van den hevi- gen wind is Woensdagmiddag in Den Haag een gedeelte van de kroon van den St. Jacobs toren afgerukt en omlaag gestort, gelukkig zonder nadeel aan te richten. Aan de N. R. C. wordt van Woensdag gemeld De reizigers in den trein, welke te half vijf uit 's Hage naar Rotterdam vertrekt, werden heaennamiddag hevig verschrikt door een ongeval op de lijn even vóór het station Deltt. Er woei een erge wind, het was bijna een storm en terwijl sommigeD, in de gesprekjes die den rit moesten korten, er elkander op wezen dat het nu op zee zeker ver schrikkelijk zoude zijn, dacht een en kele, dat het iu het open landschap, waardoor de trein heenstoof, ook niet pluis was. Huizen en signalen duidden aan, dat men Delft naderdemen was het Ag- netapark voorbij, toen zich plotseling boven den waggon een spattend gekraak deed hooren, een scherp geluid als van een lang aanhoudend bersten. Angstig vraagde men elkander af, wat het zijn kon, men dacht aan het springen der gasleiding of der Westinghouse en ver wachtte eene ontploffing; een paar rei zigers kropen vol angst weg tegen de banken, een ander trachtte het altoos zoo zware portier te openen, waar door hij eerst in staat zou zijn aan het noodsignaal te trekkentoen de trein stil hield. Het bleek nu, dat, juist over de fa briek van den heer Van Marken, een niet gestutte telegraafpaal omge vallen en tusschen de wagens van den trein gekomen was. Het dradennet lag ook op den trein en het waren de hevig getrokken draden, die in alle wagens dat sterk snerpende geluid hadden doen ontstaan. Dat er geene ongelukken heb ben plaats gehad, is werkelijk een won der; het ongeval had de aanleiding kunnen zijn tot eer. déraillement of tot andere, hoogst ernstige onheilen. De ontsteltenis was natnurlijk groot, te meer, daar men alras begon te vree zen, dat de sneltrein van vïjt uur uit 's Hage Diet gewaarschuwd zoude zijn. Menigeen trachtte uit den trein te stap pen, doch dit werd verhinderd. Het was een algemeene herrie achter en in de portieren, een geroep en geschreeuw, dat, zelfs bij de groote duisternis buiten en het noodweder, een komischen kant had. In de trein bevonden zich de ar tisten der opera in Den Haag, die te Rotterdam Mignon moesten spelen en deze dames en heeren hadden het be grijpelijkerwijze bizonder druk. Eene zeer welgedane juffrouw, die uit het ge sprek der Franschen begreep, dat de sneltrein haar achterop kwam, „in den rug", gelijk de fransche uitdrukking luidt, kreeg het bijna op haar zenuwen. Een Engelschman verloochende zijn landaard niet, door zoodra men eenigs- zins wist wat er te doen was, te vragen hoe laat is het nu Na een half uur wachtens, vernar en de reizigers uit het achterste deel van den trein, dat zij moesten uitstappen. dienst. Al deze hongerige menschen begonnen te eten en strekten hunne kromme vingers gretig naar een geliefkoosd beetje uit. „Geef mij eerst een beefsteak!" riep Poljdorus uit; „die is voedzaam. Het feest begint." Eenige oogenblikken te voren waren Noel en Pepita, in ge- zeischap van Jacob, reeds aangekomen en sloegen een blik op den feestdisch. „Kijk," zeide de grijsaard, „dit zijn nu de gevolgen van een zwervend leven." Maar de jenge Italiaansche dacht slechts aan het doel, waar voor zij hier gekomen was. „Denk er aan," zeide zij, terwijl zij op haar portefeuille wees, „waarvoor wij hier zijn gekomen." Jacob gaf hen een wenk om in de schaduw te blijven; hij zelf richtte zijne schreden naar den haard, waaromheen de gas ten zaten. Op zijn naderen weken enkele mannen, wier gezichten er meer verdacht uitzagen, dan die van hunne kameraden, in de scha duw terug. Kameraden," zeide hij, „heet een van u niet Martin de Eenoog?" Hum" bromde eene schorre stem in den verstverwijderden hoek, „wie roept mij daar?" Tegelijkertijd verhief zich eene menschelijke gedaantede man met de jas. ,Ahzeide Jacob, terwijl hij hem doordringend aanzag, „zijt gij Martin de Eenoog?" Hij draalde met te antwoorden. Polydorus meende tusschenbeide te moeten komen. „De Eenoog, wel, dat kan men immers zien; maar er zijn meer hondjes, die Bello heeten. Is hij wel de bedoelde „Ja, zeker," ri:pen verscheidene stemmen. „Wij kennen hem wel, het is Martin de cycloop." De geheele vergadering barstte in lachen uit. De man met de jas had liever niet zooveel succes gehad; het zou hem aangenamer geweest zijn, als hij wat meer onbekend was gebleven. Hij vestigde een gejaagden, onrustigen blik op het gezelschap. Eensklaps, toen hij het bleeke gezicht van Noël zag, dat uit de duisternis als een schim opdaagde, bleef hij geheel onbe weeglijk zitten. Pepita naderde ondertusschen ook met den brief in den hand. Zij stapte dapper voorwaarts om hem Martin de Eenoog te overhandigen. Deze nam hem eindelijk verlegen en ontsteld aan. Hij keerde hem onhandig in zijn viDgers om, toen de baszanger, gewapend met een brandende toorts, hem dit toezong: „Laat mij u bijlichten, mijnheer! Lees hem dan." Alle omstanders herhaalden deze laatste woorden. Martin de Eenoog gehoorzaamde en verbrak het zegel. Hij haalde den brief uit het couvert en begon onverschillig te lezen. Maar nauwelijks had hij de eerste regels gelezen, toen hij be gon te beven en een onrustigen blik op Noël wierp. Daarna zette hij zijne leetuur voort. Zijne hand trilde en zijne boezem hijgde. De eene of andere vreeselijke herinnering kwam Aand.Amst Galerij-Mij. 80 pet. Oblig. Bouv/ Maatsch. Scheveningen Aand. Landbouw Mpij. „Ngoepit" 120 Aand. Mijnbouw Mpij. „Tambang" Letter A. 10JÓ Aand. Ned. Fabr. van Werkt, en Spoorweg materieel A50 Oblig. idem idem idem 100^ Oblig. idem idem idem Aand. in de overw. 1 Aand. Ned. Plantenboter Maatschappij 22 Aand. Baarnsche Koud- water Geneesinr. 40 Cert. Staat Maryland adm. Amsterdam 94^ Aand Russische Zuidw.- Spw. Action de Jouiss f 20. Aand. Bat Zee- en Br. Assurantie Mpij. 90 Aand. Brandverz. Mpij. „Europa". 16 stellig bij hem op. Nog eens keek hij Noël aan en deinsde voor hem terug, alsof hij een spook had gezien. Het uur van den dag, de plaats, waar zij zich bevonden, de rookwolken, het schijnsel van het licht en deze vreemde aange zichten, dit alles werkte samen om het geheel een fantastisch aanzien te geven. Niemand lachte; men zweeg en keek elkander aan met verwon derde oogen en open mond. Toen Martin de Eenoog alles gelezen had, bleef hij als aan den grond genageld zitten. Het scheen alsof hij evenals een slak, die in zijn schelp kruipt, zich wel in zijn jas had willen ver bergen. Maar Jacob naderde hem en klopte hem op den schouder. „Nu," zeide hij. „wat antwoordt gij op dezen brief?" „Spreek dan toch," zeide Pepita, bevende van ongeduld. Met schrik ontwaakte hij uit zijne overpeinzingen. Toen ver scheurde hij den brief en wierp de stukken in het vuur, waar de vlam, door de buitenlucht aangewakkerd, ze weldra verslond. Een luid gemompel ging ender de omstanders op. Eenige stemmen, die vertoornd waren over zijn stilzwijgen en de daar opvolgende handelwijze, vroegen hem hiervan rekenschap. „Wel, hij is verbrand," zeide hij eindelijk. „Ik heb hierop niets te antwoorden. Er heeft eene vergissing met den brief plaatsgehad, want hij was niet voor mij bestemd." {Wtrdi vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2