TIERDE BLAD Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIES. Grelderscïie Worst, GEROOKT VLEESCH. Versche EIEREN, H. VELDWIJK, Lange Veerstraat 81. CARTO^NAGES. Surprises. LUXE-POST. Prentenboeken, D. L. STAAL, BEHOORENDE BIJ HAARLEM9DAGBLAD VAN Maandag 23 November 1891 Van de conservatieve rijkspartij en het centrum is bij den Duitschen Rijksdag een voorstel ingekomen om de regeering uit te noodigen, in den loop van dit zittingjaar een wetsontwerp in te dienenwaarbij handel op tijd, inzonderheid in voe dingsartikelen voor het volk, straf baar gesteld wordt als spel in han delszaken, en voorts om de Beurs onder toezicht te stellen van den staat. geering schorste de «Russkya Gizn" wegens eene critiek van de russi- sche financiën. Men beschouwt het gevaar voor een verbod van tarwe geweken door het Vrijdag verschenen besluit, hetwelk de vermenging van tarwe 'oij den uitvoer met meer dan 8 pet. van andere graansoorten verbiedt. Luidens eene Vrijdag door den minister van Financiën afgekondig de verordening, mag de inmenging van graansoortenwier uitvoer ver boden isbij tarwe voor den uit voer naar het buitenland niet meer dan 8 pet. bedragen. Vrijdagmiddag heeft de russi- sche minister Giers te Parijs een bezoek gebracht eerst aan president Carnot en vervolgens aan de minis ters Freycinet en Ribot. Naar de «Daily Telegraph" uit Petersburg verneemtheeft de keizerlijke rekenkamer goedkeuring verleend op een voorstel van den minister van marine, strekkende tot belangrijke versterking van de vloot. Men verwacht mede goed keuring der voorstellen van den minister van oorlog. Bij gevolL worden het oorlogsbudget en het marine budget, ondanks de veel zijdige crises in den lande, aanzien lijk hooger. De «Daily News" ver nam uit Peterburg dat de comman danten der troepen aan de zuid westelijke grens gezegelde orders ontvingen. De troepenbeweging westwaarts wordt door de regeering verhaast, met gelijktijdige concen tratie in de oostelijke en zuidelijke centrumswijl de overheden aldaar boerenonlusten vreezen. Wegens het mislukken derparijsche leenings- operatiezal de regeering eene driepercents leening elders zoeken te plaatsen waarvan de «Novosti" de noodzakelijkheid erkent. De re Fonseca aftreedt en de grondwet tige rechten hersteld worden. Geen vredeherstel is mogelijk, zegt de «Junta», tenzij Fonseca heengaat en het Congres weder bijeenkomt, Fonseca heeft alle afgevaardig den van Rio Grande, uitgezonderd vier, van wie twee aanhangers van den dictator en twee anderen ontvloden zijn, in de gevangenis doen zetten. Evenzoo admiraal Wan- denkol. Volgens berichten uit Brazilië is de geheele provincie Rio Grande in oproer. Dertigduizend man hebben de wapenen tegen den dic tator opgevat. Brasil, het hoofd van het comité der insurgenten heeft een telegram gezonden aan baron Lucena, Fonseca's kabinets chef, ten eide het afzetten van Fonseca te verlangen. Voorts heeft Brasil de provincie Santa Caterina uitgenoodigd zich bij den opstand aan te sluiten. De opstandelingen in Rio Grande do Sul ondervinden moeielijkheden bij het kleeden en wapenen hunner 50,000 recruten. Generaal Osorio heeft in eene proclamatie gedreigd op Rio de Janeiro te zullen aan rukken. De hoofden van den opstand zijn verrast over de werkeloosheid van den dictator. Om de stad Rio Grande hebben de opstandelingen versterkingen aangelegd. De argen- tijnsche kanonneerboot «Rosales' is aldaar aangekomen en deEngel- sche kruiser «Cleopatra" wordt er verwacht. Van de zijde der studenten te Madrid, hebben er eenige manife station zonder beteekenis plaats ge had. Eenigen hunner zijn in ver zekerde bewaring genomen. De orde is hersteld. In een onder voorzitterschap van de koningin-regentes gehouden mi nisterraad heeft de minister-presi dent den finaneieelen toestand des lands uiteengezet. Hij heeft ver klaard dat de pogingen der regee- ring strekken om den toestand bin nen den kortst mogelijken tijd te verbeteren. Uit Santiago wordt aan de «Ti mes» gemeld dat, in naam van Fonseca, baron Lucena aan de re volutionaire «Junta» te Rio Grande getelegrapheerd heeft om den vrede te handhaven, onder aanbieding! Volgens berichten van Sydney elk door de bevolking van Rio heeft een vloedgolf de Gilbert-ei- Grande gekozen bewind te zullen landen in de Stille Zuidzee over erkennen. Daarop seinde de «Junta» terug, dat de troepen de wapenen stroomd; er zijn veel slachtoffers en er is groote schade aan eigen dommen. Te Londen is eenejeugdige dienst bode Alice Rogier, van fransclie afkomstdie beschuldigd werd van diefstal, op de volgende merkwaar dige wijze uit de gevangenis ont snapt. Zij was voor de politie- 'echtbank van Westminster ver schenen, onder beschuldiging 1250 francs van haar meesteresMiss Helen Clarke te hebben gestolen. De rechtbank had de zaak acht dagen uitgesteld en het jonge meisje werd in de zaal gebracht, waarin de vrouwelijke gevangenen werden bewaard. De vensters van deze zaal zijn voorzien van ijzeren tra lies die op een afstand van 15 cen timeter van elkander zijn geplaatst. Nauwelijks was Alice in deze zaal gebracht, of er meldde zich eene jonge vrouw aandie beweerde haar zuster te zijn en die bij haar wenschte te worden toegelaten. Men willigde dit verzoek in. Beide zusters hadden een langdurig on derhoud in de fransche taal, ge durende welk de bewaakster, die over de gevangen vrouwen was aangesteld, bij andere gevangenen geroepen werd. Toen zij een half uur later terug kwamontmoette zij de zuster van Alice, die weg ging. De bewaakster trad de ge vangenzaal binnen en zij was ten hoogste verbaasd, toen zij consta teerde, dat de zaal leeg was. Een inspecteur, die door haar geroepen was, constateerde, dat de gevangene op een der houten barrières was geklommenwelke de verschillende kribben der ge vangenen afscheiden, zich aaneen zolderbalk had opgetrokken en met eene buitengewone behendigheid zich daarlangs had gewerkt tot een |der zoldervensters, die met tralies voorzien waren. Dat venster was geopend. twee staven doorgewrongen en zoo het dak van een aangrenzend huis van twee verdiepingen bereikt. Van daar had zij een merkwaardiger! sprong gemaakt van een hoogte van 3 Meter, op het dak van de wachtkamer der politie-rechtbank. liet meisje was daarna langs dit dak gegaan en had zoo den nok van een loods bereikt, die daaraan grensde. Een tweede sprong van 4 Meter, bracht haai' in Vincent Square en was zij vrij. Haar vrijheid duurde echter niet lang. Denzelfden avond werd zij door de ijverige politie weder op gespoord en gevangen genomen. De vluchtelinge had zich tusschen de 5 Ons 45 bij 5 Pond 42 Cent. PUIK per Stukje van 2 tot 4 Pond 75 Ct. 3V2, 4 en 5 Cent. BIJ Begijnestraat S. Catalogus gratis en franco

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 11