raw min NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 4ÊÊÊ& 9e Jaargang. Maandag 23 November 1891 No. 2573 ABONNEMENTSPRIJS: A I) VERTEN-TI ÉS: Dit nummer bestaat uit vier bladen. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Adverientiëii. lieu iiatioiiuiii belang. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Mannen-Zangvereenlglng D. E. V. 0. nieuwe Seliouwburg, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. Horoan Kleine Houtstraat No. 9. Haarlem. Telefoonnauiaer 12$, 1-5 regelt 50 Cent»; iedere regel masr 10 Cento. Grosts lettert naai plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen eu Advertenties worden aangenomen door i'.i, agenten et door allt^boekbaBdelare» ea conraatiert. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en 3. B. AVIS. Hoofdagenten mor het Buitenland: Compagnie Ohtrale ie Fulliclii Strut,gir:. 8. i DAB Bi Co., JOSH F JOS US, Stxc,, Furft Slhit iauiourg Montmtrtru EERSTE BLAD. Haarlem, 21 November 1891. Op de laatst gehouden tentoonstel ling van pluimgedierte te Weesp, geor ganiseerd door de postd. ver. „de Hoop" aldaar, viel de ie prqs voor de schoonste, tevens grootste verzameling postduiven ten deel aan de alhier gevestigde postd. ver. „de Snelvlieger." Deze hoogste onderscheiding bestaat uit een verg. zilv. medaille, geschonken door Z E. den min. v. O. en een di ploma van de feestvierende vereeniging, benevens 50 der inleggelden. Tevens werd voor de schoonste duif, uitgereikt aan de heeren Jan Faber de ie prijs, A. W. v. IJseldijk de 3e en 4° nriis terwii] de heer Joh. Jung een ter harte gaan, 0. a. van H. Koningin-Regentesjj Emma en Hdz. dochter. Voorts tal van vignetten naar beroemde schilderijen ol ontleend aan tijdschriften enz. Behalve een zoo goed als voor een Nederl. Almanak volledigen tekst, bevat dit werk een groot aantal advertentiën op allerlei gebied uit den lande. Het zal zijn wel wel vinden. Men verzoekt ons te berichten, dat hier ter stede is opgericht eene nieuwe raannenzangvereeniging onder de initialen D. E. V. O. Hierop slaat eene advertentie, voor komende in dit nummer. M. de cM. A. P., te stellen op 50 cM. A. P.; door het sluiten van genoemde duikersluis en het openen alleen bij hoogeren waterstand dan de hier boven omschrevene, zou dat peil, dat de polderkaden niet zal schaden, be houden kunnen worden naar de bescheiden meening van adressanten, zou door dezen hoogeren waterstand de toestand reeds veel ver beteren Dit adres werd gesteld in handen van burgemeester en wethouders ter afdoening. De heer B. Langeveld heeft zijn bê kend magazijn van sigaren, cigaretten en tabak van de Groote Houtstraat 143, overgebracht naar de overzijde No. 140, welk perceel ^doo!" hem geheel is verbouwd. Dit hoekhuis is thans een magazijn geworden, dat ieders aandacht moet en ook mag trekken.. .1ST De heer M. van der Eist, sedert 46 jaar lid van den raad en 43 jaar wet houder der gemeente Bennebroek, heeft wegens hoogen leeftijd (85 jaar) zijn ontslag gevraagd. Te Sloten (N.-H.) is door den chef veldwachter proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren W van Haarlemmermeer, wegens het mishandelen en verwonden Perk te 's Hage (herkiesbaar), jhr. H. Hora Siccama te 's Hage, H. P. Ma- ronier te Rotterdam, dr. D. de Loos en prof. dr. A. P. N. Franchimont te Leiden (alle vier niet herkiesbaar) en dr. F. J. Dupont (overleden) werden gekozen Joh. J. Perk, J. M. Pijnacker Hordijk, 's HageM. Symons, Rotter dam P. H. Y. van Lissa, Leiden prof. V. A. Julius, Utrecht; di. Justus de Vrij, Rotterdam. Als plaats voor de in 1892 te houden algemeene vergadering werd aangewezen Haarlem Ten slotte, en dit was zeker de ge wichtigste zaak die de vergadering be handelde, werd aan het Hoofdbestuur machtiging gegeven tot aarkoop voor f 1400 van een terrein in de gemeente Hilversum en besloten daarop een ge bouw tot crematorium en columbarium, met een crematieoven naar het systeem van den ingenieur Bourry, te doen stichten. Door dit besluit heeft de Vereeniging de zaak der lijkverbranding in Neder land een grooten stap vooruit gebracht. Bij de firma H. D. Tjeenk Wiliink is de „Nederlandsche Almanak" weder verschenen, voor het jaar 1892. Het is een fraai uitgevoerd werk met passenden omslag, welke het beeld vertoont van H. M. Koningin Wilhelmina, omgeven door een krans van rozen, in kleuren druk gelithografeerd. Verder is de inhoud geschoeid op dien van vorige jaren. Hij bevat tal van portretten van beroemde personen uit ons land en uit den vreemde, die in de twee laatste jaren overleden ot op politiek terrein een rol hebben gespeeld ot nog ver vullen, (keizer Wilhelm, Caprivi, Windt- horst, Balmaceda enz.) alsmede van be kende personen, die ons Nederlanders naar de ouderlijke woning is overge bracht. ERRATUM. In het ingez. stuk van „een zeven- procenter", in ons vorig, nummer is een fout ingeslopen, die verbetering eischt. Er staat namelijk in het begin: „Daar nu die 6 700 gezinnen zoo ongeveer 70 0 0 onzer bevolking uitma ken Dit moet zijn „zoo ongeveer 7 °'0." In de jongste raadsvergadering te Arasterdam kwam ter tafel een adres van den heer L. J. Vallentgoed c. s te Houtrak en Polanen, in zake de Haarlemmer trekvaart, luidende als volgt „Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, inwo ners van Houtrak en Polanen, ge meente Haarlemmerlie<jé en Spaarn- woude, dat naar aanleiding van een ingezonden klacht van den onhoud baren toestand, waarin zich de Haar lemmertrekvaart in de kom van net dorp bevond, in Augustus 1889 door hen van den heer adjunct inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht bericht werd ontvangen, dat bij onder zoek de klacht gegrind was bevonden en ZEd. zich daarover tot het gemeen tebestuur van Haarlemmerliede c. a had gewend. Ruim 2 jaar zijn sedert verloopen en nog niets is ter verbetering aange wend. Adressanten richten zich daarom tot het bestuur der gemeente Amsterdam met het verzoek om het peil van den waterstand, dat thans door het geregeld openstaan van de duikersluis te Half weg, afwisselt tusschen 65 en '70 aërianascne uruen. Bij kon. besl. van 18 Nov. is aan mr. W. K. vanderBreggen,op verzoek, eer vol ontslag verleend als kantonr.-plaats- verv. in het tweede kanton te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de doorhem in die betrekking bewezen diensten. Bij kon. besl. van 19 Nov. is benoemd tot notaris binnen her arrond. Alkmaar, ter standplaats Schoorldam, gemeente Warmenhuizen, B. van der Veen, cand.- not. te Alkmaar. Bij kon. besl. van 18 Nov. is benoemd tot 20 luit. bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indie, de cadet G. van Ginkel, herkomstig van de Kon. Mil. Academie. Bij kon. besl. van 19 Nov. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat F. Frommlet, van het kol. werf depot}, vergunning verleend tot het dragen van de hèïlnneringsmedaille voor het deelnemen aan de fransche expeditie in Tonkin, China en Annam. l'oor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich. niet aansprakelijk. aldaar gehouden tentoonstelling is veel vooruitgang te bemerken. Vooral meer verscheidenheid van voorwerpen, meer smaak in de motieven en wat het meest zegt, reeds een zekere overgang tot de beeldsnijkunst in hout, eenmaal den roem onzer vaderen. Die tentoonstelling bevestigt mijne overtuiging dat, zal zich hier ooit weder een herlevende nationale kunstvlijt ont wikkelen, deze moet uitgaan van de eenvoudigste beginselen, die nog in en kelen uit het volk sluimeren. Daarom beveel ik mijne landgenooten dringend aan, de tentoonstelling te Am sterdam te bezoeken. Zij zullen behalve het houtsnijwerk, ook uitstekende ver zamelingen vinden van nationaal aarde werk en porselein uit Makkum, Har- üngen en den Haag. De meeste voorwerpen zijn billijk in prijs en geschikt voor St. Nicolaas-ge- schenken. Onze geëerbiedigde Koningin Regentes heeft het voorbeeld gegeven, door den aankoop der verdienstelijkste werk stukken van de friesche houtsnijders. Ik hoop dat velen dit edele voorbeeld zullen volgen en alzoo een nieuwe en glansrijke toekomst voor onze nationale kunstnijverheid voorbereiden. F. W. van EEDEN. HaarlemNov. 1891. TELEGRAMMEN- PETERSBURG 21 Nov. {Reuter.) Dè ministerieele aanschrijving waarbij ook de uitvoer van tarwe verboden wordt, is heden openbaar gemaakt. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Eddm, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar New-York, vertrok Vrijdag 20 Nov. van Queens- town. Het stoomschip Werkendamder N. A. S. M., arriveerde den 20a Nov, van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Voorwaarts arriveerde 20 Nov. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Zuid-Hollandvan Rotterdam naar Java, vertrok 17 Nov. van Suez. Het stoomschip Bataviavan Java naar Rotterdam, vertrok 20 Nov. van Port-Said. Geboorten: 17 Nov. A. E. Huls bosch-Kuiken z. - 20. A. C. Voorting- Goes z. - 21. C. M. Nouwland-Wesse- ling d. - M. de Zwart-Slieker d. (levenh) Overleden 19 Nov. C. Mes 15 md. d. N. Kruisstr. - H. Honing 13 md. z. Leidschestr. FAMILIEBERICHTEN uit de VOORNAAMSTE DAGBLADEN. Geboorten: 19 Nov. A. M. van TienhovenVan Linden Tolz. Venloo. - A. M. C. HarveyIordens z. Sto- neygate. - 20. A. Maijer—Ott d. Amst. - Mevr. Verbeek van der Sande—Boeker d. Amst. Gehuwd 18. Nov. H. Wessel Burke C. J. A. Bothe. Hoorn. - 19. M. P. J. Snijders en G. E. J. KuDst. Dor drecht. - U. W. A. Dijckmeester cnC. Evekink. Tiel. - J. Nieuwenhuissen, wedr. van S. W. van Schaick, en A. W. Brandenburg van der Gronden. Amst. Overleden: 16 Nov. E.Enschede Schalkwijk 34 j. Soerabaia. - 17. A. Roegholt Breede. - M. Schrikker 3 2 j Amst. J. Stok—Wilier. Batavia. - 18 L. Houwert 68 j. Medemblik. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede, Derde en Vierde Blad. J. DE W1LDT, apotheker betuigt, ook namens zijne kinderen en behuwdkinderen, oprechten dank voor de re e bewij zen van deelne ming, ondervonden bij het overlij den zijner geliefde echtgenoote Mevrouw MARIA CORNELIA FRANS. Haarlem, 2 November 1891. CORRESPONDENT! E. Den heer J. D. H. alhier. Over deze zaak is reeds een ingezonden stuk in ons vorig nummer geplaatst, waar door, zooals u zien zult, dit misverstand is opgehelderd. Red. In het gebouw der Maatschappij ter bevordering der Bouwkunst in de Mar- nixslraat 402 te Amsterdam, is sedert Zondag 11. eene bizondere tentoonstelling geopend van houtsnijwerk als huisvlijt. Daar zijn vereenigd de voortbreng selen van de overal in ons land op nieuw ontwakende kunstvlijt, zoo boeiend beschreven door den heer Hugo Suringar de" w. "en in Eigen Haard. Van verschillende provinciën zijn fraaie inzendingen inge komen, en vooral Friesland, Zeeland, Gelderland en Noord-Holland munten uit door karaktervolle voorwerpen. Aa?i Geabonneerden op dit Blad en hu7i7ie huisgenooten worden aan het BureauKleine Houtstraat 9, op aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze Betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Winkeljuffr. manuf., goed verk., bek. m. h. vak. 2. Uem. fr. on a. fr. R. P. menu bona certf. de pref. bonn. cout., aupr. fille 8 ans all. en cl. 3. Coupeuse. Voor kl. zaak tegen Jan. of Febr. volk. bekw. intern 6 800 aal. 4. Coa- tuumnaaiatera. 5. liuish. gevr. liefst P. G. bij een üeer, die een geheel buia bewoont. Liefst een burgerjuffr. of wed. vin middelb. leeft. Ook moed. en docbt. knnn. in aanm. komen. Sal. nad. te bepalen. 6. Vaate min gevr. 7« Hulp- fitter 7 p. w. 8. Veerbaas pontveer, bekw. en geschikt. Aanb> in persoon. 9. Mannel. assist, apotb. n. w. in een niet drukke apoth. zoo spoedig mog., tijdelijk (3 a 4 m.) teg. gen. v. vrije woning, koat en aal. Overvl. v. tijd voor studie. 10. Koetaier-rijkn getr. zond. kind gew. met raspaarden om te gaan zachte behand., vrij feld. des win. in den Haag, In vergelijking met de voor 2 jaar monsters voorz. at. dr., bek. m. taf« des zom. in Gelderl. Beh. vr. won. 7 gulden in livrei. De vr. geacb. voor cenig hniaw. 11. Koetsier v. d. wintermaanden, dir. in dienst kunn. tr., gew. m. 2 en 8 span, goed bek. m. d. stad en fl. kunn. vr. sal. ƒ12 per w. Alleen zij die van g. get. zijn voorz. aanm. 'a morg. 1012 uur. 12. Steendrukker, zoo ap. mog., v-i-- au0 voork. werken en v. g. get. en bekw. Voor de vele bewijzen van har telijke deelDemiDg, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Uit aller naam Wed J. RUSTIGE- geb. M. Wildschut. 21 November 1891 Zij, die lid van deze vereeniging wenschen te worden, vervoegen zich bij den Heer N. W. SCHUUR- MANS, Sophiastraat 55. HAARLEM. ,Het Neder landseh Tooneel". Donderdag 28 Hovember 1891, (3e Voorstelling vlh,. Abonnement.) Tooneelspel in 3 bedrijven, naar ERCKMANN-CHATRIAN's Roman. Aanvang 7Vs nur. FV David Sicbel, Rabbijn, de Heer LOUIS BOUWMEESTER. Bekende prijzen. BV Nieuwe Schouwburg. Door Inspanning Uitspan ningZondag 22 November, TWEE WEEZEN, beroemd drama in acht tafereelen. Prijzen f 0,75, /0,50, ƒ0,30. Kaarten le Bang toegang tot het BAL. Aanvang 7 uur precies.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1