DERDE BLAD BINNENLAND. Leger en Vloot. GEMENGD NIEUWS. Letteren en Kunst. BEHOORENDS BIJ HAARLEM'S DAGBLAD VAN Maandag 23 November 1891. De jongeheer V. te Vuren was op de jacht. Een eind voor hem liep de stokkendrager, die echter niet veel te dragen had. Plotseling sprong voor de beenen van den stokkendrager een haasje op en de uitmuntende schutter achter hem gaf vuur, trof den haas doodelijk en den stokkendrager in de beenen. De arme man moest ernstig gekwetst naar Gorinchem gebracht wor den om zich onder geneeskundige be handeling te stellen. .Uit Gennep wordt geschre ven De groote turksche trommelslager van de harmonie St. H. heeft ter gelegen heid van een te Oeffeit gegeven concert zijn ontslag genomen, omdat de dirigent op klompen verscheen. De man ergerde zich zoodanig over dit gebrek aan galanterie, dat hij na het eerste nommer de turksche in den steek liet en er van door ging ('s H. Ct.) Sedert de laatste koffie- veiling der Nederlandsche Handel-Maat- schappij zijn de prijzen van dat artikel weder aanmerkelijk gestegen, zoodat in Amsterdam de gezamenlijke winkeliers hunne prijzen met 5 cent per 5 ons hebben moeten verhoogende prijs van goede ordinaire Javakoffie is nu reeds weder 54 cent bij partij en de eerstvol gende koffieveiling zal eerst plaats heb ben in de tweede helft van Jan. 1892. (R. N.) De heer B. D. E e r d m a n s, ge boren te Maasdam, is Vrijdag aan de universiteit te Leiden bevorderd tot doc tor in de godgeleerdheid, na in het open baar verdedigen van een acad. proef schrift, getiteld „Melekdienst en vereering van hemellichamen in Israels Assyrische periode." Volgens verklaring van en kele schippers van visscherssehepen drijft op de Noordzee onderstboven een bomschuit, welke blijkbaar nog kort in de vaart is. Daar geen teekens zichtbaar waren, is voorshands nog niet uit te maken of het een scheveningsche, een katwijksche of een noordwijksche schuit is. Men verneemt dat op den 18den dezer door een rijksveldwachter van Rotterdam tegen 2J, zegge een en twintig, bierhuishouders te Feyenoord, gemeente Rotterdam, proces-verbaal is opgemaakt wegens het tappen van ster- ken drank en dien in het klein voorhanden te hebben, zonder vergunning van bur gemeester en wethouders dier gemeente. De Nederlandsche Commissie voor Liefdadigheid te Parijs mocht zich dezer dagen verheugen in de ontvangst eener som van f 150 van H. M. de Ko ningin en van f100 van H. M. de Ko ningin-W eduwe. Wegens gebrek aan arbei derstelegrafist bij de S. S. Maatschappij is door den directeur-generaal bepaald, dat aan elk ambtenaar, die vóór 1 Jan. 1892 een werkman voor het examen van telegrafist heeft bekwaamdeen premie van f5 zal worden toegekend. Een zeldzaam feest wordt heden, Zaterdag, te Leiden gevierd. De gepensionneerde kolonel Vogel zal als dan 60 jaren getrouwd zijn. Zijne zoons zijn allen officieren van het Nederland sche leger. (L. D.) De Koning van Italië heeft benoemd tot groot-officier der Italiaan- sche Kroonorde baron Taets van Ame- rongen, hofmaarschalk; tot commandeur dier orde baron Bentinck, eerste stal meester van H. M. de Koningin; tot ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus den heer Hudig, consul van Italië te Rotterdam. Een Duitscher met zeer goed voorkomen, goed gekleed, gouden hor loge met ketting, gouden ring, korten baard, langen knevel, oud ongeveer 40 jaren, voorgevende reiziger te zijn in chemische waren voor een amsterdamsch huis, maakt er zijn werk van gratis in de beste hotels te logeeren en zich fijn te laten bedienen. De vorige week werd te Reuven, deze week te Arcen een hotelhouder door hem opgelicht. Een zeeman kwam D o n d er- dag, na 9 jaren afwezig geweest te zijn, onverwacht bij zijne moeder in de Wes terstraat te Arnhem. Door den schok der vreugde van het wederzien kreeg de vrouw eene beroerte. (Tijd.) Bij den landbouwer P. B. in de gemeente Venhuizen, zijn deze week des nachts 13 halve mudden aardap pelen ontvreemd uit een in het land gegraven kuil, die met stroo en aarde vorstvrij gesloten was. De politie doet onderzoek. De vader van de dienstbode J. H., die verdacht werd van heling van door zijne dochter ten huize van den heer A. H. te Pienkum ontvreem de gelden, tot een bedrag van f 1200. en die dientengevolge in het begin dezer maand naar Arnhem werd ge transporteerd, is weder op vrije voeten gesteld. Donderdag werden in De Brakke Grond te Amsterdam geveild 1255 pakken Sumatra-, 75 pakken Bor neo-, 8 pakken Java- en 2 pakken Ma nilla-tabak, zijnde een gedeelte dei- door water, ten gevolge van den brand op de Brouwersgracht, beschadigde ta bak. Er heerschte veel kooplust. De geheele opbrengst was f 44,071. Het Dagblad bevat den vol- genden staat van de vreemdelingen en landgenooten die te Scheveningen en 's-Gravenhage gedurende het badsei zoen 1891 verblijf hebben gehouden: Amerika 3513 (meerendeels toeristen en in 's-Gravenhage verbleven)Duitsch- land 3230 (bijna uitsluitend badgasten, met lang verblijf te Scheveningen); Engeland 2030 (grootendeels toeristen met verblijf te 's-Gravenhage); Frank rijk 1322 en België 1111 (idem); Oos tenrijk 778 (uitsluitend badgasten, met lang verblijf te Scheveningen); Pmsland 125, Italië 92, Zwitserland 84, Dene marken 54, Spanje 46, Zweden en Noorwegen 43, Portugal 32, Transvaal 19, Rumenië 15, Argentinië 15, Bra zilië 14, Japan 11, Turkije 10, Zuid- Afrika 7, Egypte 4, Australië 3, Servië 2, Mexico, Griekenland en Venezuela ieder 1. (De vreemdelingen uit deze landen vertoefden voor het grootste deel te 's-Gravenhage). Het totaal van de genoemde landen klimt tot het cijfer van 12,564. Het aantal Nederlanders, dat gedu rende het badseizoen in de hotels te Scheveningen en te 's-Gravenhage ver blijf heeft gehouden, waaronder tevens begrepen zijn de niet-haagsche familiën die den zomer villa's te Scheveningen bewonen, zoomede een vrij groot aan tal excursionisten, beloopt het cijfer van 14,368. In het geheel werden Scheveningen en 's-Gravenhage dus in den afgeloopen zomer bezocht door 26,932 vreemde lingen en landgenooten na aftrek van 766 personen die tot het bedienend personeel behoorden. Dat is wat anders dan Zandvoort! Wegens de vele diensten, aan Portugal bewezen, zoo leest men in de te Pretoria verschijnende Volksvriend is de heer S. Ali Cohen, vroeger te Meppel, door den koning van dat rijk in den adelstand opgenomen en hem het recht verleend den titel van Baron te voeren. Van een vlaardinger logger, zoo verhaalt iemand, die er bij tegen woordig was, viel een man over boord, Op een stuk hout, dat hij bemachtigd had, bleef hij eenigen tijd drijvende tot zijn hulpgeroep door de bemanning van een ander schip gehoord werd. Ter stond stelde men popingen in het werk om hem te redden, maar onbegrijpelijk snel schoot een groote visch (vermoe delijk een bruinvisch) toe, welke hem in de diepte meenam. De N. R. C. meldt: Betref- fende den moordaanslag, die jl. Dinsdag- in eene tapperij aan de Botersloot plaats had, kan nog worden medegedeeld, dat het hoofdzakelijk te danken is aan het flink optreden van den agent van politie' D. van Klaveren, die in burgerkleeding zich in die tapperij bevond, dat er geen ongelukken gebeurd zijn. Nadat het eerste schot op de vrouw gelost was, zonder haar te treffen, werd onmiddellijk ander maal de revolver op haar gericht, doch vóórdat de man tijd had om te schieten, sprong Van Klaveren voor hem, duwde de hand waarin hij het wapen hield omlaag, en maakte hem daarna de revol ver afhandig, die nog met vijf scherpe patronen was geladen. Op den man werd nog gevonden een doosje met vijf scherpe patronen, terwijl hij tevens in het bezit was van een groot scherp mes. De dader verklaarde, dat het zijn voornemen was geweest de vrouw te dooden. D ondermorgen werd het lijk van den bekenden wielrijder, den heer H. F. L. C. Roosdorp, op de Ooster begraafplaats te Amsterdam ter aarde besteld. De aanwezigheid van een groot aantal vrienden, en de fraaie kransen die het lijkkleed sierden, leverden het voor allen zichtbare bewijs van de deel neming, die dit plotseling sterfgeval in de omgeving van den kloeken jongen man verwekte. Onder de kransen werd er een opgemerkt van de „Winners van de Voute cup", waartoe de heer Roos dorp behoort heeft. Op Tessel bestaat eene zang- vereeniging onder den kunstvollen naam van„Hard gaat ie" Of daar geschreeuwd zal worden De minister van Oorlog heeft de plaatselijke en garnizoenscomman danten gemachtigd om met het aan staande St. Nicolaasfeest, alsmede op den oude- en den nieuwejaarsdag mili Bij koninklijk besluit is bepaald, dat bij de militaire hospitalen 1ste en 2de klasse, met name die in de garnizoenen Amsterdam, 's Gravenhage en Utrecht van de 1ste, Arnhem, Bergen-op-Zoom, Breda, Haarlem. Leeuwarden en Leiden, van de 2de klasse, de betrekking van kok, ook wat het pensioen betreft, zal gelijkgesteld zijn met den graad van sergeant, en dat daarin zal worden ge noten een daggeld, gelijk aan dat, voor de portiers bij de militaire ziekenin- richtingen vastgesteld. Een inzender in de N. R. C. schrijft: De onderscheidingsteekenen voor lang- durigen trouwen en eerlijken dienst voor het leger h. t. 1., zijn niet allen van dien aard dat men ze als een sieraad op het kleedingst.uk van den oud-militar kan beschouweu. Zooals zij nu zijn (dit is, éèn roode chevron voor 6jarigen trouwen dienst, twee roode chevrons voor lSjarigen, en drie roode voor 30jarigen dienst), geloof ik wel zeker de tolk te kunnen zijn van ijna allen, die gerechtigd zijn tot het dragen van chevrons, dat zij gaarne die decoratiën door andere zouden zien vervangen. Dat het alléén niet eene mooie dracht is (wat, als men hieromtrent in het bui tenland eens een kijkje neemt, men zal toestemmen), maar ook tevens is het eene dure dracht, daar zij op 's man rekening wordt gebracht, dikwerf ver nieuwing eischt, terwijl de onderoffi cieren er in het geheel geen voordeel van trekken en slechts voor de minderen voor de chevron van öjarigen dienst eene soldijverhooging van 2 '/2 cent wordt tairen ter beschikking te stellen van de directeuren van postkantoren en van de pakketpost. Ook wat de medailles voor 12, 24 en BGjarigen dienst betreft, zou men gerust kunnen zeggen, dat zij veel meer over eenkomst hebben met de behaalde prijzen op schermconcoursen, schietwedstrijden enz. enz., dan op een eereteeken van den militair. Hierin zou, volgens de bescheiden meening van inzender dezes, eene ge makkelijke wijziging tot aller genoegen kunnen worden gebracht; door kosteloos te doen verstrekken de navolgende eere- teekens, daarvoor in plaats te stellen. Voor 6 jarigen dienst een bronzen kruisje 12 1 „18 zilver 24 1 i, 30 i, i, gouden 36 1 Even als nu een en ander hangende aan oranjelint. 1 Met een kroontje er boven Van de bij het wapen der artillerie bevorderde en overgeplaatste hoofdof ficieren komen of blijven in garnizoen): kolonel, K. M. Verschoor, commandant van het 2e reg. veld-art., te 's-Hage; kolonel G. F. W. Borel, gouverneur der Kon. Mil. Academie, te Breda; kolonel M. J. Soutendam, directeur der artillerie inrichtingen, te Delft; luit.-kolonel J. G. F. van Houtum, hoofd der constructie werkplaatsen, te Delftluitenant-kolonel J. H. Yrancken, commandant van het 2e reg. vesting-art., te Amsterdam; luit.- kolonel P. J. Li de Betou, van het 4e reg. vesting-art., te 's-Hage. Steeds groeit het getal aan, van hen, die voldoend examen aflegden voor den graad van sergeant, doch wegens gebrek aan vacaturen niet konden worden aan gesteld. Reeds zijn er meer dan 300 kor poraals in het leger, die het brevet voor onderofficier hebben verworven en hals reikend uitzien naar een openvallend plaatsje. Intusschen is nog steeds niet tot uitvoering gekomen artikel 11 van de wet op het Militair onderwijs, die eeds dateert van 20 Juli 1890 en waarin wordt voorgeschreven, dat de onder officieren van den hoofdcursus boven de sterkte worden gevoerd. Honderd vacaturen zou reeds ®/3 der sollicitanten helpen! Prins J o h a n van Orleans, zoon van den hertog van Chartres, treedt in deenschen militairen dienst. Volgens een bericht uit Mannheim zijn er Woensdag in het Badensche Oberland aardschuddingen waargenomen, hier en daar van zoodani- gen aard, dat de bewoners uit vrees voor instorting hunne huizen ontvluchtten. In den loop van het vorig jaar hebben in Duitschland niet minder dan 35,058 personen zich zonder gel dige reden aan den militairen dienst onttrokken. Van hen zijn 19,880 des wege veroordeeld; in de overige geval len moet nog eene beslissing worden geveld. Sedert eenigen tijd schrijft koningin Victoria niet meer en verlangt van haar particuliere secretarissen ook geen geschreven schrift. De schrijfma chine (typewriter) is bij hare majesteit zeer in gunst gekomen en alle bevelen, lijsten van gasten, enz., die vroeger geschreven werden, worden nu door de machine gedrukt. Ofschoon vele londensche en nieuw-yorksche kantoren al sedert jaren voor hun corresponden tie de schrijfmachine gebruiken, is deze nog verre van algemeen. Nu de koningin echter het voorbeeld heeft gegeven, be loven de fabrikanten zich gouden bergen. Honderdvijftig vermoord! geen menschen gelukkig, maar honden. Onlangs stierf te Parijs een zekere Ha loter onder omstandighedendie aan hondsdolheid deden denken. Het bleek weldra, dat de man kort te voren door zijn hondje was gebeten en dat het beest daarna tal van honden uit de straat Folie- Regnault had aangevallen. Al de verdachte honden, 150 in getal zijn nu afgemaakt. Intusschen is Haloter dood. Zou het niet beter zijn geweest, als de dieren allen behoorlijk gemuilband waren geweest? Een postambtenaar uit Luxem burg is met aangeteelcende brieven ter waarde van 25.000 frs. (12.500 gulden) op den loop gegaan. Hij moet in Brussel vertoeven, maar de politie is zijn spoor kwijt. Op last van den koning van Zweden wordt te Stockholm een groot gebouw gezet, waarin dagelijks 3000 menschen lmnnen worden gespijzigd. Prins Carl, tweede zoon des konings, zal deze stichting beheeren. Uit Saint-Louis in Senegal wordt aan de Indépendance geschreven, dat den 29stcn October een voormalig vorstSamba-Yayevan een brug af in de rivier gesprongen en verdronken is In 1883 was deze man onder den naam Ahmady N'Goué Fall, koning van Cayor geworden en werd aangebeden door zijn volk, hoofdzakelijk omdat hij hun eerste koning was, die de zee had durven zien. Geen zijner voorgangers, gedreven door bijgeloovige vrees, had dit ooit aangedurfd. Maar Ahmady kreeg slechte gewoon ten; hij ging zich vooral te buiten aan sterken drank, zoodat Frankrijk hem na drie jaar dwong om afstand te doen van den troon. Spoedig daarna zette hij zijne slechte gewoonten aan kant en kreeg van de fransche regeering een ruim pensioen, maar de gedachte aan zijn vroegere grootheid maakte hem somber en bracht hem tot zelfmoord. Men zal zich herinneren dat toen de weduwe van Parnell nog me vrouw O'Shea was, zij een erfenis van verscheidene millioenen gekregen heeft, en dat hare broeders generaal Wood en de advokaat Wood haar een proces had den aangedaan, omdat zij meenden, dat hun de erfenis toekwam. Parnells weduwe heeft nu echter het proces een einde doen nemen door min nelijke schikking. Zij zal namelijk de millioenen met hare broeders deelen. Dier en plant te y e lijk! Het italiaansche tijdschrift Bollettino del na- tura'lista bevat de volgende merkwaar dige mededeeling: Een van de merkwaardigste wezens der schepping is zonder twijfel de Acoeto. Men kan niet zeggen, of het tot de fauna of tot de flora van Nieuw-Zeeland be hoort, daar het tegelijkertijd dier en plant is, terwijl het in den laatsten tijd van zijn leven uitsluitend aan het plan tenrijk toebehoort. Het is de rups van een insect, dat Hïpiolis virescens ge naamd wordt. Zij kan een lengte her eiken van 3 tot 4 engelsche duim en leeft uit sluitend op een boom, dien de inboor lingen Rata noemen, een soort mirt met roode bloemen. In den eersten tijd van haar leven gedraagt zich deze rups zooals alle an dere rupsen, maar in een zeker stadium van hare ontwikkeling kruipt zij eenige centimeters onder den grond. Op dit oogenblik vestigt zich, hoe is onbekend, een van de sporen van den paddenstoel Sphaeria Robertsii in de rups achter den kop, vat daar wortel en komt uit den grond te voorschijn als een volkomen paddenstoel, ontwikkelt zich gelijktijdig en vult het lichaam van de rups geheel, zonder haren vorm te veranderen, ter wijl de dierlijke zelfstandigheid geheel door plantaardige wordt vervangen. Is de omzetting voltooid, dan sterven rups en champignonzij worden droog en hard, doch zonder verschrompelen. De levende Acoeto is groen en de Maoris eten haar, zoolang zij zacht is zij heeft den smaak en de consistentie van merg. Is zij droog, dan maken zij een poeder er van, waaruit zij een kleurstof trekken waarmede zij zich tatoeëeren. Rups en paddenstoel zijn als het ware voor elkan der geschapen. Men vindt nooit de een zonder den ander. Het is het merkwaar digst bekende geval van symbiose. Een groot aantal japansche officieren hebben opdracht ontvangen om verschillende legers in Europa te bestudeeren en vooral over de oefeningen rapport uit te brengen. Wij kunnen ons de verlegenheid voorstellen van La Belgique militairedie waarlijk niet weet, welke oefeningen de belgi- scbe legermacht zal laten zien aan de weetgierige Japanners, De sterkte der Sempervirens No. 47. Inhoud: Levensduur, IV. Anasta- tica hierochuntica, De roos van Jericho, met een afbeelding. De Chrysanthe mums op het Damrak te Amsterdam. Chrysanthemum Ada Spaulding. Bouvardia's. Nuttige Planten. Vluchtige oliën uit bloemen. De bloem- kweekerij in de Vereenigde Stalen. Tentoonstelling van bloeiende Bol- en Knolgewassen te Oegstgeest in Maart 1892. Hoe verklaren we de voorliefde die zich allerwege voor de Winter-Aster, openbaart? Een waarschuwing aan bloemisten. De geur der bloemen. Nieuwe planten uit de Flora van Cali- fornië. Ingezonden. Vergadering- der Bloemen- en Planten-Gommissie, gehouden op Zaterdag 14 November. Boekaankondiging. Verschillende mededeelingen. Weersgesteldheid. Inhoud van het Nederlandsch Tuin bouwblad. afdeelingen zucht het militair orgaan is, dank zij de voortreffelijke maatregelen van den heer Pontus, den Oorlogsminister, zóó gering, dat wij in de wintermaanden niets anders doen dan eeuwigdurend.theorie houden. Hartverheffende oefening Voor zoover wij weten, zal de ne derlandsche armée geen bezoek van de vreemde deputatie ontvangen, en wij gelooven, dat dit in de gegeven omstandigheden ook maar 't best is. ArnhCt.) VARIA. Emmy. Ik ga van avond naar een partijtje bij de familie Jansen, maar ik weet nog niet hoe ik mij kleeden zal. Als gij mijn gezicht hadt, lieve Fanny, wat zoudl gij aan doen? Fanny. Een dichten sluier. Eene weduwe hertrouwde zeer spoedig oa den dood van haar eersten man. Toon een vriendin haar vroeg, waarom zij oiet wat langer gewacht had, gaf zij ten antwoord vmijn overleden man zei altijd stel nooit tot morgen uit, wat je vandaag doen kunt Een waar verhaal. //Midden in het woedend gevecht/' zoo vertelde een oud gediende, sneuvelde onze kapitein. Een kanonskogel nam zgn hoofd weg. Het laatste wat hg zei, was „Als ik mocht vallen, begraaft mij dan Een pas gedecsreerd heer kwam dezer dagen aan .het stadhuis, om een afschrift van zgn geboorteake te vragen. Toon hem die gegeven werd, las hg ze door en vroeg toen zeer vriendelijk, aan den ambtenaar Kunt ge er niet bijschrijven //Ridder van de Eikenkroon?" z/Je weet niet hoe duur mgn vrouw is," zei een bierdrinker tot een vriend. ^Vanavond heeft ze mij uit mgn humeur gemaakt en nu drink ik bier, om weer plezierig te worden, maar nu heb ik al het zesde glas en nóg ben ik ontstemd. Ik zeg, dat zoo'n vrouw heelwat geld kost Rrinkelroers-logica. Zal ik nóg een glaasje nemen Mijn hoofd zegt neen, mgn maag zegt ja. Maar mgn hoofd is wijzer dan mgn maag en de wijste geeft toe ik zal er dus nog eentje nemen. #Ik weet wel, dat ik soms lastig en humeurig ben, Jan maar als ik mgn leven opnieuw moest beginnen, zou ik je tóch weer trouwen." Aldus spreekt mevrouw na een van tiara vele booze buien. „Ik betwgfel het, lieve," zegt meneer leukjes. Een zondeling onder de negers hield eens, ontmoedigd over het geringe suc ces, dat hg bg hen verwierf, de volgende toespraak: //Vrienden, mijn huid raag blank zgn, gelooft mij, mijn hart is zwart." Jong meisje tot haar vriendin. //Ik heb al wel tien huwelijksaanzoeken gehad." //Zooveel. En van wie //Van George." Rechter. Beklaagde, heb je nog iets te zeggen Beklaagde, (een kapper) Ja, edelacht bare, uw haar moet noodig geknipt worden. Op het kantoor der brandassurantie. z/Wat ia er van uw dienst, mevrouw?" „O meneer, ik kom mgn huis ver zekeren het is juist in brand go- raakt." Een echtpaar is sedert een week op teis. Opeens roept meneer: ffDaar heb ik zoowaar vergeten, onze poes eten ge noeg te geven en we zgn al een week Weg. 't Beest moet dood wezen!" ;/Geen nood," antwoordde zijn vrouw. //Toen we weggingen heb ik een bus gecondenseerde melk op tafel gezet en het sardinenmesje ernaast."

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 9