POLITIEK OVERZICHT. ƒ2418,48» zöodat er een nadeelïg saldo was van 455 34, dat wel is waar uit: batige saldo's van vorige jaren kan gedekt worden, maar wat tevens als aansporing mocht zijn (zegt de ver slaggever) tot meer en krachtiger steun van hen, die weduwen en wezen willen helpen. Op Zaterdag 28 Nov. e. k. zal prof. A. Pierson als spreker optreden in de buitengewone vergadering van de afd. Amsterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Examens in de vrije en orde oeteniügen der gymnastiek te Amster dam op 23 November. Toegelaten de heeren J. Vis, van CalandsoogJ. W. Wooldrik, van Hilversum, L. Drieber gen en H. Ott, van Beemster; P. C. Rampen, van Wormerveer; P. Rond, van Zaandam; W. Termie, van Amster dam en T. Ero, van Rijp. Te 's-Hage opgekomen 10 mannelijke candidaten, afgewezen 3 toegelaten 7, te weten de heeren A. Visser, L. Bouter en E. W. Lindeijer, alien uit Kethel A. 't Hart, uit DelftJ. A. Loué, uit HillegersbergJ. van der Spek, uit Rotterdam en D. G. van der Horst, uit Voorschoten. In het wagenpark van de Staatsspoorwegmaatsehappij te Amster dam is door de American Petroleum Company een veertigtal nieuwe ketel wagens geplaatst en in gebruik gegeven, uitsluitend voor vervoer van hare pe troleum. Zondag 11. brak er brand ui', in het werkhuis te Krommenie, waar een hoeveelheid vuurmakers waren ge borgen. Het huis is tot den grond af gebrand. Alles was verzekerd. De goederen, welke in den afgeloopen zomer en herfst uit het wrak der lutine zijn opgehaald, hebben in veiling ongeveer f 43 opgebracht, 't Blijft voortdurend een slechte specu latie Te Naarden heeft Zondag avond gedurende de godsdienstoefening een brutale diefstal plaats gehad. Ge bruik makende van de afwezigheid der bewoners, is de dief of zijn de dieven in het achterhuis gedrongen van den heer P. De Graaf, en na zich toegang verschaft te hebben tot de plaats waar genoemde heer zijne effecten bewaarde, is door hem of hen de trommel met den geheelen inhoud, men schat de waarde op circa dertigduizend gulden benevens ƒ35 aan contanten medege nomen. Daar de nommers der effecten bekend zijn, is da elijk aan de justitie van het voorgevallene kennis gegeven. De leege trommel is Maandag op den vestingwal teruggevonden. Uit het hotel van den e n- gelscben gezant aan het nederlandsche hof zijn verschillende zilveren voorwer pen ontvreemd. Door de haigsche po litie wordt de ops/.oring en aanhouding verzocht Maandagmiddag werden in Den Haag door twee politieagenten twee kinderen, hoogstens 6 jaar oud, huiswaarts gebracht, die.... met messen hadden gevochten. Een der dreumesen had zelfs eene kleine wonde bekomen! Men meldt uit Delft van 23 NovemberHedennacht is te Hof van Delft in den ouderdom van 61 jaren overleden de heer C. J. deBruyn Kops. Na voleindiging zijner studiën aan de polytechnische school, toenmaals nog Kon. Academie, werd hij den 31c December 1855 benoemd tot directeur der gemeente-gasfabriek en den 23' December 1856 tot gemeente architect alhier. In den loop van dit jaar werd hij, wegens langdurige ziekte, eervol uit beide betrekkingen ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, aan de gemeente be wezen. Zaterdagavond is te A r n- p'êïsVnecht A. v. G, besehuldigd van poging tot doodslag, dien morgen ge pleegd op de echtgenooten L. bij wie hij in dienst was. Zondagnacht, even vóór half twee, is brand ontstaan op de bo ven achterkamers van het „Hotel la Station" te Utrecht, bewoond door den chef kok van dat logement. Naar wij vernemen, lag de man reeds te bed en werd hij wakker door de hitte en het geknetter der vlammen. Hij had nog den tijd om te ontkomen. Fiuks was de brandweer ter plaatse, doch eenige beambten der staatsspoor weg-maatschappij waren eveneens op het terrein met hunne slangen verschenen en gaven het eerst water. Brandweer een staatsspoorbeambten, ieder met twee slangen op de waterleiding geschroefd, hadden in een kwartier de vlammen bedwongen, zoodat te i{ uur reeds van den toren het signaal werd gegeven het alarm te staken, waardoor slechts weinig menschen op de been waren gebracht. Evenwel, het vuur brak kort daarop opnieuw uit en bleek zich tusschenhet plafond en de bebording te hebben ont wikkeld, waardoor de brandweerlieden met hunnen commandant genoodzaakt waren het zinken plat boven die kamer op te breken, wat met veel moeite en krachtsinspanning gelukte en waardoor het vuur geheel kon worden gebluscht, wat dan ook omstreeks 3 uur plaars had. De logés van het hotel vlogen ver schrikt ten bedde uit, doch behoefden geen ander logies op te zoeken. UD Maandagnamiddag is de meesterknecht van de firma Nourv Van der Lande te Deventer op de stoommeelfabriek tusschen een der machines geraakt. Hij was onmiddellijk dood. De officieren van justiti in de noordelijke provinciën hebben er in den laatsten tijd moeite mee, de veroordeelden hunne straf te doen on dergaan, wegens gebrek aan plaats in de gevangenissen. De cellulaire gevan genis te Groningen is bezet, die te Sneek idem, in die te Arnhem kwam Vrijdag een plaatsje open, dat Zaterdag ingenomen werd door een steenwijker, die nog wat te goed had en wegens gebrek aan plaats tot nog toe op vrije voeten was. Dezer dagen vertrok de zoon van den vrachtrijder van B. uit U., een jongen van twintig jaar, des nachts per brandkar naar Schaik. On derweg sprongen twee kerels uit een boschje te voorschijn, die hem, onder bedreiging met den dood, zijn geld af- eischten. „Geld geven doe ik niet en sterven is nog tijd genoeg, doch ik zal je een kleinigheid geven," sprak de onverschrokken ferme voerman. Meteen weet hij zich meester te maken van een ter zijde der kar hangend houweel en geeft daarmede den grootste zulk een flinken slag op het hoofd, dat hij be wusteloos neertuimeltintusschen komt nommer twee met een mes te voorschijn, doch ook deze wordt zoo geducht toe getakeld, dat hij een plaatsje naast zijn buurman bekomt, daarna rijdt de voer man weg. Men meldt uit Molenaars- tigheid nopen, vooral tegenover het zoo onrustbarend toenemen der Vrijdags bezoekers, die bij drommen huis aan huis afloopen, maar al te dikwijls meer bewijzen leveren van verregaande bruta liteit dan van wezenlijke armoede. Een der daders van den diefstal te Liesel, gemeente Deurne, in den nacht van 11 op 12 October, is nu aangehouden en gevankelijk naar Roer mond gebracht. Hij is genaamd Fer dinand Smits, een belgisch deserteur en heeft reeds bekentenis afgelegd. Te Zwolle is in hechtenis genomen H. Bringmann, die in Duitsch land wegens meineed wordt vervolgd en wiens uitlevering was gevraagd. Hij is ter beschikking der justitie gesteld naar het huis van bewaring over gebracht. Maan'lag nacht is er te Borne (Overijsel) brand uitgebroken in de cichoreifabriek van den heer A. Fisscher. De brand, die zich in den beginne dreigend liet aanzien, werd door de spoedig aanwezige brandweer weldra bedwongen. De gebouwen wa ren tegen brandschade verzekerd. De schade is betrekkelijk gering. Oorzaak van den brand is onbekend. De dertigjarige jongedocli ter N. C. te Heerenveen, die bij hare moeder eene weduwe inwoonde, stond Maandagochtend als gewoonlijk ten 6 ure op. Onder het kleeden kwam zij te dicht bij het luik van den zolder, waarop zij haar slaapplaats had, deed een mispas en stortte naar beneden. Met gespleten hersenpan werd ze op genomen en na een vreeselijk lijden van anderhalf uur, blies zij den laatsten adem uit. veldwachter, die daarvoor fooitjes ont- vaDgl, ook alweer met toestemming van den burgemeester. Een gevolg van die regeling schijnt geweest te zijn eenig geknoei, en naar aanleiding daarvan waren de verwijtende woorden gevallen. De beide wethouders der gemeente, als getuigen gehoord, bevestigden de verklaring van den veldwachter om trent het fooieustelsel, dat zij zeer na tuurlijk vonden en hetwelk dateerde De heer Groeneveldt is naar Rembang vertrokken tegelijk met den hoofdinspecteur voor de opium-aangele genheden Te Mechelen op diens vaartuig Pekalongan. Op 19 Oct. zijn hier begraven 35 lijken van inlanders van welke 10 aan cholera overleden zijn. Bij den post- en telegraafdienst doet zich het zeldzame geval voor, dat er ■'■even plaatsen van adjunet-commies j vau.i.v.v,x van. tx 'cvtii piaaio^ix van av.xj ttusi-i.uiiJiiij.ca vroeger, toen te Poeldijk nog geenopen zijn en geen sollicitanten, terwijl Leger en Vloot De minister van Oorlog heeft de aan dacht der korpscommandanten bij het wapen der infanterie doen vestigen op de marsch-snelheid, daar uit de rappor ten der divisiecommandanten blijkt, dat de reglementair voorgeschreven snelheid en lengte van den pas in den regel ter nauwernood of niet worden bereikt. Daarbij is er op gewezen, dat het eerste onderricht in het marcheeren voortaan met de meeste zorg volgens gewijzigde bepalingen moet plaats hebben, en dat voortdurend ook bij de gewone oefening op deze aangelegenheid de aandacht der officieren gevestigd moet blijven. hulpkantoor voor de belasting was het meermalen Bekl beweerde dat de veldwachter hem gezocht had naar aanleiding van eene vroegere kwestie en verklaarde zeer pertinent, dat de veldwachter hem in de gelegenheid had gesteld om te knoeien onder toevoeging van de woorden „kom looden pijpen samendeden". Uit het getuigenverhoor bleek evenwel niets van de kwade trouw van den veld wachter. Het O. M. wees daarop in zijn requisitoir; keurde sterk de genoemde regeling in zake de belasting at, doch wees er op dat het een misbruik is dat in bijna alle plattelandsgemeenten van ons land bestaat. Volstrekt is echter niets bewezen om trent knoeierijen van den veldwachter, doch de ten laste gelegde beleedigende woorden zijn daarentegen wel bewezen. Met het oog op de zeer beleedigende woorden door beklaagde gebezigd, vor derde de substituut officier van justitie 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Stipriaan Luisgius, wijzende op de ontkentenis van bekl. en op de verklaring van slechts één getuige den beleedigden veld wachter betwistte dat het overtuigend bewijs geleverd was en verzocht den rechters, al is ook het wettig bewijs ge leverd, bekl., die algemeen geacht en geëerd is in zijne gemeente, vrij te spreken. Uitspraak over 8 dagen. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft Johanna Maria de Rooy schuldig bevonden aan moord, gepleegd op drie kinderen, doch haar, als lijdende aan verstandsverbijstering, niet toere kenbaar verklaard, en bevolen, dat zij in een krankzinnigengesticht zal worden opgesloten gedurende den proeftijd van een jaar. Mochten we hier tot heden, en met recht, ons verheugen in algemeene veiligheid van personen en goederen, niet weinigen zullen opgeschrikt zijn door de brutale inbraak met diefstal, waarvan de watermolenaar K. B. Zondag avond de dupe is geworden. Terwijl deze met zijn gezin ter kerke was, heeft rr.en zich verschaffen tot den RECHTSZAKEN. Een oud bekende van de justitie, P. F. E., broodbakkersleerling te Leid- schendam, reeds 4 malen veroordeeld wegens oplichting, stond Maandag voor de rechtbank te 's-Hage wederom terecht, ter zake van verduistering van geiden, zijnen baas toebehoorende. Het O. M. vorderde 18 maanden gevangenisstraf, terwijl voor P. K., te Zoeterwoude, die aldaar een aalfuik zou hebben ontvreemd, 45 dagen werd ge- eischt, en voor W. D. K. te Leiden, die aldaar een agent van politie mis handelde natuurlijk ook alweer in dronkenschap 1 maand gevangenis straf. Een inwoner van Poeldijk, L. K., tuinier aldaar, kreeg het op een avond in September te kwaad met den veld wachter dier gemeente en voegde dezen, onder meer liefelijkheden toe„Ik zal morgen eens een boekje van je open doen bij den burgemeester; jij hebt 3 jaren lang de gemeente bestolen, door mijn hond als kettinghond in rekening te brengen, in plaats van als losloo I pende, waarvan je elk jaar 50 centen in VISSCHERIJ. Enkhuizen, 22 Nov. Gisteren werd alhier aangevoerd 15,000 kg. schol, prijs /3 5 per 50 kg.; 1950kg. bot, prijs 22 c. per kg., en 62 manden garn., prijs 1 2 per mand. Gedurende de vorige week werd in het geheel aangevoerd 8550 kg, bot, prijs 22 c. per kg., en 106 manden garnalen, prijs f 1 2 per mand. T essel, 21 Nov. Voor de rookerijen zijn in de afgeloopen week weer flinke hoeveelheden scharren aangevoerd, tegen f 1 2 per mand. De Noordzeevisschers besomden van j 40 tot 50 per schuit. Naar België werden flinke partijen alikruiken afgeleverd tegen 2,25 2.50 per HL. De vangst van paling was van geen beteekeniser werd van 20 65 c. betaald per l kg. Naar Huil en Londen werden mooie partijtjes garnalen ver scheept. De visschers ontvingen gemid deld 2 per mand. De meeste kokerijen hebben de werkzaamheden hervat. gebeurd dat jonge lieden geruimen tijd zonder tiakte- ment als surnumerair dienst deden om bij de eerste vacature te kunnen invallen. Er zijn bij den genoemden dienst 20 plaatsen als adjunct-commies op een traktement van 50, en 20 op een van f 80. Binnen het jaar brengt men het zeker tot de tweede categorie, en in dien men inmiddels het niet zware examen voor commies 3e klasse heeft afgelegd, kan men in een paar jaar tot dien rang optreden. Naar men verneemt, werd er bij de regeering ernstig over gedacht het nieuwe reglement op de pandhuispacht eenigszins naar den wensch der pachters te wijzigen. Uit Malang schrijft men dd. 15 Oct. dat op den Ardjoeno op verschil lende plaatsen geduchte boschbranden heerschten, en dat volgens een loopend gerucht op het kinalaud Djoerang. Kwali omstreeks 100 bouws aanplant en de administrateurs woning door de vlam men waren vernield. Volgens de SoerCt. is het kam pement piins Hendrik te Soerabaja, dat uit een hygiënisch oogpunt zulk een slechten naam heeft, afgekeurd, zoodat hét wel voor afbraak zal worden verkocht. De heer F. W. de Rijk, koopman te Soerabaja, heeft de commissie ver zocht tot den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Kamal, via Bengkalan naar Toendjoeng, residentie Madura De reis van den inspecteur der in en uitvoerrechten en accijnzen, Vermeulen, die naar Soerabaja vertrok ken is, staat, naar men mededeelt, in verband met de vraag, ot het uitvoer recht op suiker voorgoed zal warden afgeschaft en dat op tabak zal besten digd blijven. toegang weten te door hem bewoonden, eenzaam staanden je zak hebt gestoken." watermolen, en hem ontdaan van zijn I )e behandeling der zaak voor de geld en geldswaardig papier. Het is te j haagsche rechtbank gaf een zonderling hopen dat het moge gelukken den dader j kijkje in de huishouding der gemeente (of de daders) in handen te krijgen. Poeldijk. De hondenbelasting mag daar Zonder daarom nog eene bepaalde met toestemming van den burgemeester hem uit Doesburg gevankelijk binnen-verdenking te uiten, moge deze eerste aldus verklaarde de veldwachter gebracht de vijlen twintigjarige schip goed geslaagde poging velen tot omzich-aangegeven en geïnd worden door den KOLONIËN. (Uit de bataviasche bladen van 17 23 en de Deli Ct. tot den 28a October.) BATAVIA, 23 October. Het 3000 tons dok, dat den 15° Oct. door twee schepen der goeverne- mentsmarine en drie hopperbarges van Soerabaja hierheen is gesleept, is be houden te Tandjong Priok aangekomen. Uit Atjeh ontvangt de Javabode het volgende raadselachtige bericht „over een paar maanden komt er een nieuw stelsel, waardoor wij zeker ii botsing met den vijand zullen gexa- ken." Uit Berlijn wordt gemeld, dat voor zoover de pers zich met het bezoek van den russischen minister Giers bezig houdt, algemeen wordt erkend dat hij een vredelievend man is, die evenwel slechts een matigen invloed bezit en ten slotte doen moet wat de Czaar wil. Zijn bezoek aan Berlijn brengt geen wijziging in den algemeenen europee- schen toestand, al wordt hij ook officieel door den keizer en door Caprivi ont vangen, en als Rusland am deu staat van oeconomischen oorlog tegenover Duitschland een einde wenscht gemaakt te zien, dan moeten de eerste stappen daartoe van russische zijde worden ge daan. Hiermede is de strekking weer gegeven van de beschouwingen der onafhankelijke bladen. In een daarentegen naar allen schijn officieus communiqué wordt uitdrukkelijk verklaard, dat Duitschland geenszins met zoo bizonder verlangen naar eene tegemoetkomende politiek van Rusland uitziethet voorbereiden van vriend- schappelijker betrekkingen blijft door de logica der feiten aan de russische politiek voorbehoudenwelke toch eenmaal zonder bitterheid en ook onomwonden hare bedoelingen zal moeten uitspreken. Graaf Herbert Bismarck, die tegelijk met Giers te Parijs was, heeft daar wel de russische grootvorsten ontmoet, maar eene samenkomst met Giers had hij Jean Baptiste, veronderstellende, dat het Gontran was, ging hem te gemoet. De blikken van George vestigden zich op den stoel, die door een mantel bedekt was, waaronder men eene ziellooze mensche- lijke gedaante raadde. Hij naderde en stak de hand naar den mantel uit. De vicomte verscheen bevende op den drempel, stamelde eenige banale gezegden, maar dorst zijne oogen niet opslaan. Die ontsteltenis was zeer natuurlijk. Men kon ze aan verdriet toeschrijven. Eensklaps liet George den mantel vallen en maakte zoo het lijk voor aller oogen zichtbaar. Gontran kon een luiden gil niet onderdrukken. De zoon wendde zich naar den neef. Hunne blikken ontmoe ten elkaar. Het gelaat van Gontran was nog bleeker dan dat van George. „Mijnheer de vicomte," zeide Jean Baptiste, „er hebben hier hedennacht ernstige gebeurtenissen plaatsgegrepen. Het is onze plicht er u mee bekend te maken." In eenige eenvoudige en waardige woorden deelde hij Gontran alles mede, wat deze eenige oogenblikken vroeger in eene andere plaats door Martin den Eenoog had vernomen. De vicomte wist zichzelf te beheerschen en onder een onver stoorbare kalmte verborg hij de smartelijke aandoeningen, -die zijne ziel beheerschten. Onbeweeglijk hoorde hij Jean Baptiste aan. Toen deze eindigde, zeide hij, met den vinger op Noël wij zende: „Dit is George d'Alviraare, de zoon van uw neet. Hij heeft hem als zijn zoon erkend. Deze grijsaard en dit meisje waren er bij tegenwoordig en zullen het voor God getuigen." Jacob en Pepita waren naderbij gekomen. Door gebaren en blikken bevestigden zij, wat Jean Baptiste had gezegd. Gontran antwoordde niet; zijne oogen bleven op George ge vestigd. De oude Ambrosius kwam tusschenbeide. „God zelf schijnt zijn naam in zijn gelaat te hebben gegrift; hij is een echte d'Alvimare." De vicomte zweeg nog steeds. „Veroorloof mij u mijne verwondering mede te deelen," her nam Jean Baptiste. „In uwe plaats zou ik bij het lijk van den graat d'Alvimare, dat nauwelijks koud is, de armen voor den zoon geopend en hem toegeroepen hebben „Mijn beste broer!" De trotsch van Gontran verzette zich. „Ik neem geen raadgevingen aan, en ik ben den leeftijd te boven, waarop men zich alleen aan zijn gevoel overgeeft. Ik zal er eens over nadenken; dan zullen wij verder wel zien. Ik moet eerst bewijzen hebben." Jacob en Jean Baptiste wisselden een veelbeteekenenden blik. Toen zeide de laatste: „Mijnheer de vicomte, wij moeten het gerecht nog in kennis stellen van het gebeurde, opdat het den moordenaar kan straffen." „Hebt gij eenig vermoeden?" „Meer dan vermoeden," antwoordde Jacob, „wij hebben zeker heid. Deze twee kinderen hebben den moordenaar gezien. Wjj ken nen hem. Hij heet Martin de Eenoog." De vicomte was niet in staat eene plotselinge ontroering te verbergen. „Kent gij dezen ellendeling vroeg Jean Baptiste verwonderd» „Neen, ik herinner het mij ten minste niet." Gontran hield stil; hij herinnerde zich, dat den vorigen avond,, dicht bij de fabriek, zijn paard was vastgehouden door den man met de jas, en dat hij dien geld had gegeven. Als men ze eens gezien had. De verlegenheid van den vicomte werd door alle aanwezigen opgemerkt. Gelukkig voor hem, kwam een ander persoon op dit oogenblik de kamer binnen. Het was MarioL „Jean Baptiste," zeide hij aarzelend, „ik kom hier om u te zeggen, dat gij bij ons moet komen, omdat uwe moeder bij ons op u wacht." „Mijne moeder bij u op dit uur. Waarvoor?" Mariol antwoordde eindelijk: „Dezen morgen kort geleden, vond ik bij de groote steen groeve, aan den kant van Romainville, eene gewonde vrouw, dat was juffrouw Humbert. Jean Baptiste snelde naar buiten. „Zijne moeder," mompelde Gontran, „het was dus zijne moeder." Nadat hij de noodige bevelen had gegeven, keerde hij weer naar huis terug. Hij vond er Jacobus. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2