sen. Ameublementen, Bedden, Dekens. iN. Natuurkundige Proeven voor Iedereen. die gelegenheid verscheiden graden uit haar loopbaan is geslingerd geworden, zoodat zij thans wel twintigduizend mijlen dichter tot de aarde is genaderd. Welken invloed dit op den natuurlijken loop der dingen zal uitoefenen, kan ik, zooals te begrypen valt, onmogelijk voorspellen. Maar aangezien, de omwen teling der maan haar oorzaak vindt in een oogenblikkelijke macht, die ~nze machten in de onmetelijke ruimte slin gerde aangezien zij hier voortdurend door de aarde wordt aangetrokkenaan gezien deze gestadige aantrekkingskracht vermeerdert naar gelang de afstand ver mindert, en wel in omgekeerde vierkants verhoudingaangezien daarenboven do juist genoemde oogenblikkelijke macht dezelfde blijft, zoo is het bestaande even wicht tusschen de beide krachten ver broken. Door de opheffing dezer harmo nische werking zal de maan ten slotte met een onnoemelijk geiceld op de aarde neer vallenen vreeselijk zal de verplettering zijndie deze val teweegbrengtZoo zou dus in de toekomst kunnen worden ver wacht een toekomstdie niet verre kan zijn dat maan en aarde zich vereeni gen en weer één geheel vormenzooals een maal het geval wasver terug in de eeuwig heidin de geschiedenis van het heelal" Wetgevende Macht. Staatsbegrooting. I. In aansluiting aan hetgeen reeds bij de algemeene beschouwingen is gezegd, doet de minister van Oorlog opmerken, dat, al ware de Legerwet-Bergansius aangenomen waaromtrent bij velen evenwel zeer ernstige twijfel bestaat daarmede nog niets zou zijn gewonnen, zoolang niet de Invoeringswet in het Staatsblad zou zyn verschenen, die wel licht de invoering van sommige hoofd bepalingen der Legerwet tot een ver wijderd tijdstip bovendien zou hebben verschoven. Het tydstip van indiening van eene! nieuwe legerwet hangt niet af van den! wil der Regeering alleen, die echter ernstig er naar zal streven baar zoo spoedig mogelyk aanhangig te maken. Een wettelyke organisatie van de, landmacht zal worden voorgedragen. De wet op het vestingstelsel zal moeten Morden herzien. Maar de reorganisatie der levende strijdkrachten mag daarop niet wachten. Eene herziening van de wet op de bevordering enz. is niet te wachten buiten verband met de voorstellen tot definitieve regeling van het krijgswezen. De rains, van Oorlog of Marine moe ten niet de opperste leiding der verde diging in oorlogstyd op zich nemen. Zij moeten geen feitelijk commando uit oefenen. De vrijwillige oefeningen in den wa penhandel zyn slechts eene aansluiting aan hetgeen op dit gebied sinds jaren is geschied. Vertraging, bij mobilisatie, der opkomst van het kader behoeft daar van niet gevreesd te worden. Naar algemeene deelneming aan de oefeningen zal worden gestreefd, daarbij rekeniDg houdende met den beschikbaren tijd van den ambachtsman. Gedurende de wintermaanden worden geene mili ciens naar hunne haardsteden gezonden, tenzij zij het verlangen. Klachten over de opkomst der miliciens voor inspectie en herhalingsoefeningen zijn bij den Min. niet ingekomen. Tot schadevergoeding aan miliciens bij de opkomst, bestaat, meent de Min., geen aanleiding. Versnippering van onze macht langs de grenzen (bij de dislocatie) ligt niet in '8 Min. bedoeling. De vestiging van twee compagnieën infanterie te Roermond en te Venlo was noodig, hoofdzakelijk in 't belang eener eventueele mobilisatie. Tot de verplaatsing van den staf en één bataljon van het 2e reg. infanterie van Maastricht naar Den Bosch, was reeds 1881 in beginsel besloten en de noodzakelijkheid daarvan, in het mobi lisatie-belang, is door eenige Regeeringen herhaaldelijk in de Kamers erkend. Het garnizoen te Willemstad kan niet worden uitgebreid. De militaire wielrijders hebben by de groote najaar8-manoeuvres goede diensten bewezen. Hun is dan ook een woord van bizonderen lof door den leider der manoeuvres gebracht. we getrouwd warend Als een getrouwd man zijn hand schoenen kwijt is, zegt hy niet//Waar heb ik ze gelegd maar vraagt aan zyn vrouw wwaar heb je ze gelaten Een man, die aan een niet al te jonge dame eens een cadeautje wil geven, vraagt aan haar zesjarig broertje Vertel me nu eens, wanneer is Marie jarig? z/Marie? O, die is al zoo lang nooit meer jarig Er heerseht tegenwoordig in Brussel eene plagerij, die de huurkoetsiers razend maakt. Er komt iemand, die aan een wachtenden koetsier vraagt: ,/Koetsier, ben je vrij //Jawel, meneer." z/Ik ook. Leve de vrijheid'en de vrager wandelt weg. een rijk heer vriendelijk tot een armen bloedverwant. //.Is overmorgen niet evengoed vroeg de ander bedeesd. //Zeker, maar waarom morgen niet?" Je vrouw heeft mij al gevraagd voor morgen. Een meisje van vyftien jaar te kleeden is voor een naaister inspanningeen jonge dame van twintig een genoegen en een van vyf en dertig een kunstwerk. VARIA. //Waarom trouw je toch niet?" //Omdat de tegenwoordige jonge dames zijn als de leliën des velds: zij zaaien niet en maaien niet en toch was Salomo, in al zijne heerlijkheid, minder schoon gekleed dan een van haar. ,/Wat kijkt u boos, oom Zijn uw gewichten niet goedgekeurd „Die ellendige gewichtenPraat me er niet van." „Waren ze te licht „Te licht? Erger dan dat, ze zijn te zwaar." „Wat is het heerlijk weer," z Vrolijk tot Nurks. „Nou ja, hi6r, maar 't zal wel weer ergens regenen!" „Die knobbel op uw hoofd meneer, is een bewijs, dat u verbeeldingskracht heeft. U moest romans schrijven," zei een geleerde tot een bezoeker. „Dat doe ik ook," zei de bezoeker, „gisteren nog presenteerde ik een roman aan een uitgever te koop, maar hy liet mij de deur uitgooien en toen heb ik dien knobbel opgedaan. 7W~ /ademloo A* A: XIV. De waterhamer. Neem een kleinen flacon, welke met een glazen stop is gesloten, nadat zij voor drie vierden met water is gevuld en ats den flacon in een pannetje, dat met water, waarin zout is opgelost, op het vuur is geplaatst. Daar zout water eerst op 109° kookt zult ge een tempe ratuur verkrijgen, die voldoende is om het water in den flacon aan het koken te krygen. Wanneer de ontsnappende damp bijna alle lucht verdreven heeft, die de flacon bevatte, sluit men hem snel en neemt hem uit het kokende zoute water terug, na bovendien de sluiting nog met was volkomen te he&ben gemaakt. Dc damp, die zich boven de vloeistof be vond koelt af en verandert weer in water, hetgeen een luchtledig veroor zaakt, welk voldoende is om de proef te nemen, die bekend is onder den naam „waterhamer". Men keert zachtjes den flacon om, den stop naar beneden en vervolgens zet men hem vlug weder overeind of wel men geve hem lichte schokken. In beide gevallen zult ge con stateeren dat het water den bodem treft in eene enkele massa en een metaalachtig geluid maakt. De schok kan zoo hevig zijn, dat de flacon erdoor breekt. Dit komt omdat het water niet meer in afzonderlijke druppels is verdeeld, zoo als in de lucht het geval zou zijn en zich geheel gedraagt als een vast lichaam. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Woensdagavond 7 nre, Knottenbelt. Bakenetser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Ar. 5 ure, van Mantgem, pred. Ie Harderwijk. Donderdagavond 7% ure, Schotel. Luther scha Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Herdenking 25 -jarige Evangeliebediening te I Haarlem. 's Avonds, geen dienst. Kerk der Veresmg-U Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 ure, Hesta. Bidstond. Remonstrantsc/ie Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Donderdagmiddag 12% ure, Tideman. Huwelijksinwijding. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool Lange Heerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Sam. 5 1 tv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal nWeten en Werken». Donderdagavond 8 ure, van Lenuep. Bijbellezing. Joh. 7 1 vv. Noorderkerk Ridderstraat.) Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Langhout. Woensdagavond 8 ure, Langhout. n - -V-V Hfcriy pil Nederd. Herv. Kerlt. gSenraetoroelte, Voorm 10 ure, Lieftinck. Theol. Candidaat. SBeverroyk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doops bediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Goulag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. SSSfi-ejreaeffaeSe&S Voorm. 10 ure, J. D. van Arkeï. SSeemsSede. Nam. 2% ure, J. Kuylmau. Doopsbediening. Voorm. 10 nre, M. Buchii Feat. SSoutiiJk esa foSasaen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 1% ure, Zondagschool. $asr*ipo®r$. Voorm. 10 ure J. van Locnen Martinet. ©gsaaa'aadam. Voorm. 10 ure, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Welsesa. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 7 ure, B. van Zweden. Evangelieverk. Donderdagavond 7% ure, H. Waardenburg. Bijbell. Zaterdagavond 8 ure, B. v. Zweden. Bijbell. j Voorm. 10 ure, C. Barueveld. Nam. 2 ure, C. Barueveld.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 12