DERDE BLAD behookende bij HAARLEM S DAGBLAD van Donderdag 3 December 1891. BINNENLAND. Wij lazen in de N. Rott. Ct. het navolgende stukje en plaatsen daaronder liet daarop verschenen ant woord. De heer Victor De Stuers. de omnis homo der vorige Regeering, waar deze iets te doen had op het gebied van kunst en kunstni j verheid of heraldiek of iets dergelijks, is bij de tegen woordige ministers minder gelukkig. De minister van financiën keurt de door hem ontworpen nieuwe munt biljetten en eveneens de gouden tien- Ij es, naar zijn model geslagen, on voorwaardelijk af. De minister van waterstaat is niet zoo ver gegaan misschien was het ook reeds te laat en heeft de nieuwe postzegels met het borstbeeld van Koningin Wilhelmina ook door jhr. de Stuers get ee kend in gebruik doen stellen, maar reel genoegen beleeft de ontwerper ook hiervan niet. Iedereen vindt ze srg leelijk, en terecht. Zij maken in- lerdaad meer den indruk van valsche lostzegels, zooals die wel eens in de ilbums van eerstbeginnende verza- nelaars gevonden worden, dan van ichte, in den allerlaatsten tijd ver- aardigd naar de opgaven van een tundig teekenaar met ontwikkeld kunstgevoel. Ook de Koningin-Regentes was niet cvreden over een ander werk van en heer De Stuers. Zooals ik ge- uimen tijd geleden schreef, had deze teekeningen gemaakt voor de nieuwe ridderorde van Oranje-Nassau. )e nu aan de. Staten Generaal voor- estelde versierselen der orde wijken ogal belangrijk af van die teeke- ingen, en wel omdat de Koningin- egentes het oorspronkelijke ontwerp leeft afgekeurd en verschillende wij- gingen heeft verlangd. Vandaar dat de indiening van het wetsontwerp zoolang is vertraagd. In de N. RottCtvan 29 No vember is een bericht overgenomen, aan de Middelb. Ct. gezonden door haren Haagschen correspondent, waar in beweerd wordt: 1°. dat ik de omnis homo der vo rige regeering geweest ben. waar deze iets te doen had op het gebied van kunst enz.; 2°. dat ik de ontwerper zou zijn van de door den tegenwoordigen minister van financiën afgekeurde muntbiljetten 3>Ö. dat ik de ontwerper zou zijn van het model der nieuwe gouden tientjes; 4°. dat de tegenwoordige minister van financiën deze tientjes zou hebben afgekeurd 5°. dat ik de nieuwe postzegels met het borstbeeld van Koningin Wilhelmina zou hebben geteekend 6°. dat ik de teekening zou hebben gemaakt voor de nieuwe ridderorde, welke H. M. de Koningin-regentes zou hebben afgekeurd. Van dit alles is niets waar. De heer E. W. Moes wees in het Nieuws van den Dag van 5 Sept. jl. ten aanzien van de gewelfschilderin gen van Scorel uit de kerk te War- menhuizen, „er met nadruk op, dat „het publiek om den tuin geleid wordt, „want dat de tafereelen niet meer „van de hand van Jan van Scorel zijn, „maar van de schilders die ze opge knapt, gedeeltelijk nieuw ontworpen „hebben". Inderdaad, het publiek is om den (Moes-) tuin geleidt; ook dit bericht toch is geheel onwaar. Victor de Stuers. 30 November 1891. De aandeelhouders der Ne- derlaudsehe bank hebben in plaats van den heer Van den Berg die tot president van de bank is benoemd, tot directeur gekozen den heer Van ïïeukelom en tot commissaris, in de plaats van den heer Van Tienhoven, jhr. Backer. Maandagmiddag gaf de heer Gleichman, voorzitter van de Twee de Kam ei*, aan de leden van dit wetgevend lichaam een groot diner in het hotel Den Ouden Doelen, te 's Ilage waarvoor de groote eetzaal fraai gedecoreerd was. Er namen 90 leden aan deel, ook het jongste lid, de heer Havelaar. De gastheer zat tusschen de hee- ren Van Houten en Beelaerts van Blokland. B ij het hoofdbestuur der Ned. Juristenvereeniging is een voor stel ingekomen van de Ned. Maat schappij van geneeskunde, om saam te werken tot het benoemen eener commissie van juristen en medici, ten einde praeadvies uit te brengen over vragen, de afzondering en verpleging van krankzinnige misdadigers betref fende. Vooral wordt door de M. v. ge neeskunde noodig geacht te overwe gen of er voor dergelijke patiënten, gestichten moeten worden opgericht, en hoe daar het toezicht en de be waking dan moeten worden ingericht, om de maatschappij voldoende tegen krankzinnige misdadigers te bescher men. Ook wordt door de Maatschappij overleg tusschen artsen en juristen gewenscht omtrent de behandeling en verpleging van jeugdige personen, die zoodanige afwijking in het karak ter vertoonen, dat zij als toekomstige misdadigers mogen worden beschouwd. Het hoofdbestuur stelt daarom de Juristen- vereeniging voor, eenige harer leden te verzoeken, met de gedele geerden van de Geneeskundige Maat schappij, de lieeren: dr. C. Winkler, dr. A. O. H. Teilegen en dr. G. Jel- gersma, in deze zaak praeadvies aan de Maatschappij van geneeskunde uit te brengen, in verband met het ver handelde, op de laatste algemeene vergadering der Maatschappij te Zut- fon gehouden. Demi n ister van Oor log heeft aan de verschillende militaire auto riteiten gevraagd hun zienswijze ken baar te maken aangaande gewenschte wijzigingen in de uniformen der mili tairen, vooral der infanterie. In het algemeen genomen wordt door ons burgers de kleeding der militairen en vooral van de infante rie niet mooi gevonden en minder practisch, en zulks omdat in de maat schappij iemand, die bekend staat zich goed te kleeden, uitblinkt door eenvoud en goeden snit zijner klee- dingstukken. Ziedaar nu juist twee zaken, waar in onze militaire kleeding niet uitblinkt. Geel, veel geel, ja heel veel geel, een niet zeer elegant gesneden jas en pantalon en daarbij een werkeiijk niet schoon hoofddeksel maken de dracht van onzen infanterist uit. Wanneer men nu eens begon met een goed model jas en pantalon, zoo als men in het buitenland wel aan treft; daarbij een doelmatige inrich ting als hoofddeksel voegt, dan is er met een eenvoudige ornernenteering toc.li wel iets nets en practisch tot stand te brengen. Het is opmerkelijk, dat men ten plattelande soms veldwachters ziet, die zeer eenvoudig zijn gekleed en beter militaire vertooning maken dan de soldaten en ik geloof, dat het ge heim juist in den eenvoud zit. POLITIEK OVERZICHT. Nadere berichten uit China zijn niet geschikt om de vrees voor de veiligheid der Europeërs daar te lande te verminderen. Een officieel telegram uit Peking meldt, dat de opstande lingen uit het noorden in massa's komen opzetten en reeds tot op een afstand van 300 mijlen van do hoofd stad zijn genaderd. Overal onderweg hebben zij gewoed onder de Chris tenen men schat het aantal alleen der omgebrachte inlandsche Christenen op 5500. Wanneer niet het chineesche leger erin slaagt, de opstandelingen te ver drijven, dan is het einde van de gru welen niet te overzien. Nog altijd is de ellende in Rusland groot. Hoe mild ook vloeiende, de gaven kunnen den nood in zijn vollen omvang niet lenigen. In tal van dis tricten zijn de boeren zoodanig in de 1 engte gedreven, dat zij hunne wo ningen verkoopan voor vier a vijf roebels, d. i. nog geen tien gulden, om, althans voor eenïgen tijd, weer voedsel te kunnen koopen. Terwijl Rusland aldus in zijn in nerlijk zulke hevige schokken gevoelt, is het uitwendige vreedzaam en vrede lievend. Het Journal de St. Peters- bourgdat eenigermate als toongevend wordt beschouwd, zegt dat de samen komsten van den eersten minister Yon Giers met de diplomatie van Italië, Duitschland en Frankrijk, den politieken toestand zeer veel hebben verbeterd en den vrede, dien ieder hunner wil, hebben bevestigd. Zóó vreedzaam is men echter in den Elzas niet, of men is er bang voor spionnen. Zoo is, op last van den kommandant van Metz, de direc teur van een linnenfabriek te Sédan, Paul Mangur, gevangen genomen, naar men vermoedt op beschuldiging van spionnagc. Terwijl voor eenigen tijd de lust tot koloniseeren bij alle europeesche volkeren groot was en men met be schermheerschappij over roode en zwarte menschen scherp concurreerde (zonder die rooden en zwarten er in te moeien) komt nu allengs de re actie. Men heeft ontdekt, dat niet alles „pur bénófice" was, ja zelfs, dat sommige punten van den aardbol het bloed en de kosten, bij de anexatie gestort, niet waard waren. De duit- sche bezittingen in zuidwestelijk Afrika zijn, naar in den Rijksdag bij de be handeling van het hoofdstuk Kolo niën werd medegedeeld, aan een consortium voor 3 millioen mark (1.800.000 gulden) verkocht. Een aardig sommetje voorzeker, maar toch niet zoo groot als de waarde, die gronden in de Dabijheid van de Transvaalsche grenzen schijnen te bezitten. Men heeft daar namelijk een goudhoudende streek ontdekt, en de vraag rijst: wie is de geluk kige bezitter? Portugal zegt dat hij het is, maar de Engelschman die overal te vinden is waar geld verdiend kan worden, zegt dat het hem eerlijk toekomt. Het arme Por tugal! zal de rechten van den zoo veel grooteren koloniseerenden broe-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 7