NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9<> Jaargang. Vrijdag- 4 December 1891. No. 2583, A BON NEMEN TSPRIJS ADVEETENTIÉN: STADSNIEUWS. Provinciale Staten. te BINNENLAND. FEUILLETON; HAARLEM'S DAGBLAD Directeur-Uitgever 1. C. PEEK EB Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheeïe Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. ran 1-5 regel» 50 CesSa; iedere regol meer lOCente, tirotte letters naar plaatsraimte. Bij AbonneEseiiï asnilenlijk rabat. Dit. bind «OTchijat dagelps, behalve op Zou- en Feestdagen. Wurm» Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefti.xBHiuner 123. AbonserosEten e» Adïert»»ti<S»s wordt» «angescwe» door ome agwatc™ w doer alia beefebeBdel&rea en conrantiers. OOM. Hoofdagente?, voor tiet BuitenlandOmpaqnie Gfnéralt és IPwllieiU Birangiri 13, L. BAVB& Co., JOEJf 7JC.VS3. &uce.t Berfa 3Hu Bewioetrq Jdoniautrtrt. bWCL' Haarlem, 3 December 1891. Het uitvoerig verslag van de gemeen teraadszitting van 2 dezer, zal bij ons volgend nummer worden gevoegd. Naar wij vernemen heeft de heer mr H. Enschedé zich bereid verklaard, zijne benoeming tot wethouder dezer Gemeen te, in de gemeenteraadszitting van Woensdag uitgebracht, aan te nemen. Het college van burgemeester en wethouders bestaat derhalve nu uit den burgemeester en 4 wethouders de heeren M. O. de Kanter, mr. A. C. Waller, dr. D. de Haan en mr. H. Enschedé. Nadat de Holl. IJzeren Spoor zelfs geeD antwoord had gegeven op de aan bieding van den Raad dezer gemeente, die 2% ton gouds aan de Maatschappij wilde vergoeden, wanneer deze het zoo genaamde plan-Telders uitvoerde, bleef de zaak van de opheffing der gevaar lijke overwegen van den spoorweg, de verbetering van het station enz een tijdlang rusten. Op dit oogenblik bevindt zich ten Raadhuize onzer gemeente een voorstel, afkomstig van de Holiandsche Spoor zelve, gedaan aan den minister van Waterstaat en door Z. E. aan het Ge meentebestuur toegezonden. Naar men ons mededeelt, is in dat voorstel echter niet genoegzaam met Haarlems belangen rekening gehouden. Indien dit zoo is, dan zal, naar wij ons overtuigd houden, de Gemeenteraad zich met dit plan niet vereenigen. Te lang hebben wij ons den gebrekkigen en gevaarlijken toestand getroost, te veel moeite is aangewend om de bezwaren uit den weg te ruimen, dan dat men zich r,u met eene halve verbetering zou kunnen vergenoegen. In de gemeenteraadszitting van Woensdag werd nog besloten tot het versterken van de leerkracht aan de H. B. S. met gjarigen cursus, en wel door de tijdelijke aanstelling van een leeraar voor elk der moderne talen. B. en W. droegen daarvoor 3 per sonen voor, van wie slechts een de vereischte bevoegdheid bezit. Daar evenwel inmiddels zich nieuwe sollici tanten hadden voorgedaan, werd nog niet tot de benoeming dier 3 titularissen besloten. Door den directeur van het Stads Armen- en Ziekenhuis (het zoogenaamde Buitenhuis) is ingediend een voorstel tot gedeeltelijke verbouwing van die inrichting. Door net Burgerlijk Armbestuur wor den de daarin aangewezen veranderin gen aanbevolen, maar tevens erop ge wezen, dat daardoor toch geen afdoende verbetering zon kunnen worden ver kregen. Door den commandant van het 4e reg. inf., kolonel Vogel is bepaald, dat wan neer voortaan een vacature voor adjudant onderofficier bij het reg. ontstaat, hier voor examen zal worden afgenomen waaraan niet alleen sergeanten majoor maar ook sergeanten en fouriers mogen deelnemen. Tot nog toe werden de sergeanten majoor volgens een beoordee- lingslijst zonder examen tot adjudant onderofficier bevorderd. De adspiranten voor bovengenoemd examen mogen niet ouder dan 35 jaar zijn. Voor rekeniDg der Exploitatie-maat schappij zijn aan de Nederl. fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel te Amsterdam en aan die van den heer J. J. Beijnes alhier, belangrijke bestel lingen opgedragen tot leveling van spoorwegrijtuigen. Wie in de voorstelling van Carl Mil- löckers operette vaudeville „ein Blitz- madel" gemeend heeft een waardigen tegenhanger te zullen vinden van diens geliefde operette „der Bettelstudent", die zal Woensdagavond in onzen schouw burg een teleurstelling ondervonden hebben. „Ein Blitzma.de)" is een blijspel met zang, geen operette en de zang is er niet het voornaamste van. Als blijspel heeft het, gespeeld door het gezelschap onder directie vaD den heer Laska, zeer zeker verdiensten, te danken aan mejuf frouw Lidy Bodroghi, welke de titelrol vervulde, en de heeren Carl Wallner en Julius Laska. Vooral het derde en het vierde bedrijf wekten herhaaldelijk den lachlust op en al kreeg men Diet wat velen verwachtten, toch was het publiek blijkbaar over de vertolking zeer te vreden. Het publiek was reeds (in weerwil van den ongunstigen avond, drie dagen voor St. Nicolaas) veel talrijker dan bij de opvoering van den „Vogelh&ndler". Wanneer het Laska-gezelschap eerst daags eens met een eigenlijk gezegde operette kwam (Fledermaus, Boccacio of der Seekadet) zou het zich wellicht in een geheel bezetten schouwburg mogen verheugen. Waarschijnlijk zullen in de volgende week in onzen Schouwburg de rotter- damsche tooneelislen optreden met Willem van Zuylen, om op te voeren het bekende blijspel „Onze Don Juans." Woensdag e. k. concert van het Ste delijk Muziekkorps voor de Leden der Sociëteit Vereeniging. Bij die gelegen heid zal tevens optreden de heer A C. Reisig, tenorzanger uit den Haag, met eene Aria uit „de Schepping," Ave Maria van Gounod en „Verhulst's Lied der Bloemen." De heer Reisig is voor velen onzer muziekbeoefenende stadgenooten geen onbekende. De opbrengst der Noord-Zuid Holl. Stoomtramweg Mpij. HaarlemLeiden bedroeg in Nov. 1891 759679 „1890,, 7170.09 sedert 1 Januari 1891 92357.21V2 tegen 927°9-95 over hetzelfde tijd vak van 1890. Zitting van Donderdag 3 December. (te 12 uur.) De geloofsbrieven van het nieuwbe noemd lid van Prov. Staten, den heer D. J. O. Dikkers, werden onderzocht en goedgekeurd. De nieuwbenoemde legde in handen van den voorzitter de vereischte eeden af en nam zitting. De vereeniging voor Scheepvaartbe- langen verzocht voor eenigen tijd aan Provinciale Staten, om een jaarlijks sub sidie van f 20,000, voor het openhouden bij vorst van het Noordzeekanaal. De commissie uit Prov. Staten, be noemd om over dat adres advies uit te brengen, stelde voor te veileenen eene bijdrage van 12000 per jaar, echter alleen in de gewone exploitatiekosten en niet voor het openhouden van het water binnen Amsterdam en op voor waarde, dat ook de gemeente Amster dam en het Rijk een zelfde bedrag toe stonden. Op verzoek van den minister van Waterstaat is over den zaak op 24 Nov. j*l. eene confeientie gehouden tusschen gecommitteerden van het Rijk, van de Provincie, van de stad Amsterdam en de commissie voor advies uit Prov. Staten, Laatstgenoemde commissie stelt nu voor om voor 28 jaar een jaarlijksche bijdrage toe te staan van f 9000 en bovendien in de exploitatiekosten gedurende den winter (met uitzondering van de binnenvaart door de gemeente Amsterdam) tot een maximum van 3000 gulden. De heeren Groen van Waarder, Btlchner, CoDinck Westenberg, Boisse- vain, Zür Muhlen en Mouthaan voeren hierover het woord. Met algemeene stemmen wordt het voorstel goedgekeurd. Zonder discussie wordt goedgekeurd het voorstel van Ged Staten, om aan i de vereeniging „Ambachtsschool" te Haarlem voor 5 jaar subsidie toe te I kennen, van f 3000 voor het eerste jaar en f 1500 voor elk der vier vol gende jaren. Voorts werd aan de orde gesteld een concept-verordening op de beplan ting der duinen in Noord-Holland, tot voorkoming van zandverstuiving. Dit voorstel komt ongeveer hierop neer, dat eigenaars van duinen in de provincie hunne terreinen binnen den tijd van 3 jaar behoorlijk moeten beplanten. Zijn die terreinen te groot, dan kan de termijn worden verlengd en als de eige naars financiëelen steun noodig hebben, dan kan die door hen aan Provinciale Staten worden gevraagd en zullen Prov. Staten daarover beslissen. Besloten wordt deze zaak uit te stellen tot heden over veertien dagen. Heden morgen ten 7^ uur is brand ontstaan in een lokaal behoorende tot de Sociëteit Vereeniging in de L. Be gijnestraat, zijnde het zoogenaamde lampenhok. De oorzaak is onbekend, maar wordt toegeschreven aan onvoor zichtigheid met licht. De brand werd door den lampenist ontdekt en is door de politie met haar slangenwagen en het personeel van de drukkerij der heeren Enschedé en Zoon gebluscht. Alles is verzekerd. In de gisteren te Heemstede gehou den raadsvergadering werd de nieuw benoemde burgemeester de heer Mr. D. C. van Lennep plechtig geïnstalleerd. Wegens het overlijden van den heer Arnoud van Lennep zijn de feestelijk heden 4 weken uitgesteld. Uit Haarlemmermeer schrijft men Nu de aflevering der suikerbieten te Haarlemmermeer is geëindigd, verneemt men algemeen, dat 't gewas zeer tegen gevallen is. De gemiddelde opbrengst van den oogst is ongeveer 20,000 KG. per HA. en voegt men hierbij, dat dit jaar den landbouwer 9,50 per 1000 KG. is uitbetaald tegen f 11 ƒ11,50 in vorige jaren, dan is "t niet te verwonde ren, dat hier de lust voor beetwortel- verbouw zeer is afgenomen. Dit jaar was dan ook slechts een derde van de hoeveelheid land van andere jaren met beetwortelen bezet. Het driemaststoomschip 1] stroom, kapitein Parlevliet, geraakte hedenmor gen ongeveer te 6 uur, nabij Zandvoort vast op de tweede bank. Het schip, komende van Londen en gaande naar Amsterdam, was geladen met thee en stukgoederen. Reeds zijn twee sleepbooten uit IJmui- den aangekomen om te trachten het schip vlot te krijgen. Hedenmiddag om ongeveer 4 uur is het „hoog water", zoodat voor dien tijd van afbrengen geen sprake zal zijn. Of het dan gelukken zal is nog lang niet zekerwellicht zal het eerst gelost moe ten worden De reddingboot van Zandvoort was dadelijk ter plaatse aanwezig, om hulp te bieden. Een der opvarenden verliet het schip. Woensdagmorgen te 10% uur was het met groote krachtinspanning gelukt het eerste spoor vrij te maken; de treinen konden dus doorrijden, zoodat in den dienst eenige verbetering kwam. Te 3 uur 15 min. was ook het tweede spoor vrij, zoodat na dit uur de treinenloop weder geregeld plaats had. Met nieuwe ploegen arbeiders begon men Woensdagavond met het sloopen der zware stukken en het vervoer naar de werkplaatsen te Haarlem; ofschoon de dikke mist de werkzaamheden zeer belemmerde, was hedenmorgen reeds heel wat opgeruimd. De „Thomas Kempis" (de locomo tief) ligt nog waar ze gevallen is; deze op de rails te brengen, gaat niet ge makkelijk. Volgens onderzoek zou gebleken zijn, dat de machinist met volle vaart op het zijspoor heeft gereden; hij beweert, dat er wel is geremd geworden, doch dat het seinlicht, om op dat spoor te rijden, te laat werd gegeven om een trein uit 60 goederen- en steenkolenwagons be staande, waarvan slechts 5 wagons kon den remmen, in tijds te doen stilstaan; 1 reeds zou daarvoor het voorgaande blok I „onveilig" hebben moeten staan. Naar men evenwel verneemt, schijnt er in het geheel niet geremd te zijn, zoodat de machinist wellicht in de mee- ning verkeerde door te kunnen rijden naar Haarlem, wat meestal gebeurde. 1 Woensdag bezochten honderden van elders de plaats des onheils. De beide koninginnen z ij n J Weensdag te 3.36 per Staatsspoor van het Loo in de residentie teruggekeerd, en H. H. M. M. werden aan het station door de gewone autoriteiten ontvangen. Hare majesteiten vertoefden geruim en tijd in de nieuw ingerichte wachtka mers waar zij alles begeleid door den directeur-generaal der maatschappij, in oogenschouw namen. 35) HOOFDSTUK XXIII. Weldra teekent zich de omtrek van een rijtuig, zonder verlichte lantaarns tegen de zwarte schaduwen af. Op twee schreden afstands van de schuilplaats van Barnabin, houdt het rijtuig stil. Een hoofd komt door het raam van het portier te voorschijn en keert zich naar het huisje, welks raam verlicht is, maar zoo flauw, dat men het nauwelijks in den nacht kan onderscheiden. „Als hij daar eens was," mompelt hij, die naar het huisje kijkt. „Dat kunnen wij wel te weten komen," antwoordt eene andere stem. „Wacht maar." Eene groote lantaarn wordt in het rijtuig aangestoken, en da; gaat voort in de duisternis, als een groot vraagteeken. Bijna op hetzelfde oogenblik stijgt een vuurpijl op uit den kuil, waarin Martin de Eenoog verborgen is. Toen een tweede en een derde. „Hij is er," zegt men in het rijtuig. „Hij is er al drie uur. Laten wij ons dus haasten." Men keert met het rijtuig, terwijl de lantaarn wordt uitge blazen, nadat zij nog het gelaat verlicht heeft van hen, naar wie zij gekeerd was. Barnabin had zooeven de twee mannen herkend, die in het rijtuig zaten, nl. Gontran en Jacobus. „Die ellendelingen zegt hij. „Ik wou, dat ik hun spion, dien man met de pijp eens goed kon opnemen. Maar geduld, want eerst moet ik mijn broer gaan waarschuwen, omdat zij nu onge twijfeld naar het gerecht zijn gegaan om het zijn schuilpiaats aan te wijzen. Vlug Barnabin snelde nu naar huis. Mariol zat op zijn drempel. „Nu is het uwe beurt, Mariol, om op den loer te gaan liggen," zegt Barnabin. Toen loopt hij op de teenen naar de kamer der gewonde. Een nachtlichtje verspreidt een zwak licht over de voorwer pen in het vertrek. Catharina ligt in een armstoel te sluimeren. Jean Baptiste zit op een stoel en kijkt naar zijn moeder, die onbeweeglijk ligt, maar soms in haar slaap zucht. „Broer," zegt Barnabin heel zachtjes, „het is tijd om naar Jacob te gaan." „Waarom „Stil. Kom mee, dan zal ik je alles vertellen." De twee broers hebben zich van het bed verwijderd. De jongste deelt in weinig woorden mede, wat hij zooeven heeft gezien. Ofschoon hij heel stil gesproken heeft, schijnt de zieke er toch iets van gehoord te hebben. Zij beweegt zich en opent haar mond. „Mijne kinderen I mijne kindt-ren Zij komen dadelijk naar haar toe. „Moeder, denk om het voorschrift van den dokter. Spreek niet en beweeg u niet. Wij zijn hier. Vrees niets, maar wees stil." Zij ziet ze beurtelings glimlachend aan. Drie dagen zijn er verloopen, sedert men den kogel uit haa borst heeft verwijderd. De doktoren schijnen tevreden te zijn over haar toestand. Hunne hoop wordt verwezenlijkt, maar zij eischen nu meer dan ooit, dat iedere aandoening zal worden "vermeden. Zoolang haar twee kinderen bij haar zijn of zij hen ten minste in hare nabijheid gevoelt, is Madeleine rustig en kalm. Den ge- heelen dag is Jean Baptiste echter afwezig geweest; eerst door de begrafenis, later door zijn inhechtenisneming. Toen hij eindelijk door zijn broer uit de gevangenis was be vrijd en weer thuis is gekomen, begon hunne moeder zich reeds over zijn lang wegblijven ongerust te maken. Wat zou er toch zijn, dat hem van haar verwijderd houdt? En wie weet of hij misschien in langen tijd niet weerkomt. „Moeder," zegt hij, terwijl hij tracht haar op de aanstaande scheiding voor te bereiden, „lieve moeder, beloof mij, dat gij verstandig zult zijn. Gij zijt nu al veel beter. Ik moet nu mijn arbeid weer hervatten. Er is veel werk in de fabriek. Men kan mij niet missen. Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1