POLITIEK OVERZICHT. INGEZONDEN. GEMENGD NIEDWS. Ie Het talrijke publiek stond om het station geschaard en liet Hare Majes teiten onder luide hoera's vertrekken. De verandering der Kon. wachtka mers aan het Rijnstation te 's-Hage zijn uitgevoerd door de firma H. P- Mutters en Zn. Uit de fraaie betimme ring en keurige, smaakvolle versiering en meubileering blijkt duidelijk, dat dit werk aan goede handen was toe vertrouwd, zoowel de vestibule als de anti chambre, de salon-ontvangkamer en toiletkamer zijn vorstelijk en deftig ingericht. De gewone audiëntie van den minister van Marinè zal op Vrij dag 4 December a. s niet plaats heb- ben. Naar wij met belangstel- ling vernemen, heeft het hoofdbestuur der vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland," die zich ten doel stelt, aan de nog overgebleven oud-strijders van 1830—31 een onbezorgden ouden te verschaffen, nu ongeveer 22.000 ontvangen Dit is echter nog te weinig, de re geering heeft f 10.000 gegeven. Een ieders deelneming in deze goede zaak is zeer gewenscht. De teraardebestelling van den raadsheer in den Hoogen Raad mr. van den Acker, zal plaats hebben a.s. Vrijdag des namiddags ten 2ure op het r. k. kerkhof van uit het zieken- huis Be Beoin het Westeinde, waar heen het lijk is overgebracht. De heer du Saar zal Zondag 13 December a. s. trachten het 12-uurs wegrecord op den tweewieler te ver beteren, om, indien hij slaagt, den vol genden Zaterdagnacht en Zondag te trachtten het 24-uurs wegrecord verbeteren. De heer Du Saar kiest deze datums om des nachts bij maanlicht te kun nen rijden. De heer Louis Bouwmeester is ongesteld, doch gelukkig niet ernstig. Een bezoeker van „Krasna- polsky" te Amsterdam heeft Maandag bij het eten van eene biefstuk een stukje vleesch in de luchtpijp gekregen en is kort daarna aan de gevolgen over leden. Door de afdeeling Wad dingsveen en omstreken van den „Bond van nederlandsche onderwijzers" is een adres gezonden aan Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland waarin zij zich beklaagt over de karige bezoldiging van het onderwijzerspersoneel, en aan dit college verzoekt haar invloed aan te wenden om daarin verbetering te brengen. Dinsdagavond is door de politie te Delft aangehouden en naar 's-Hage overgebracht Ph. J. P., oud 25 jaar, gegageerd luselier van het O.-I. leger, die zich uitgaf voor jhr. Taets van Amerongen, ie luitenant kwartier meester van het O.-I. leger met verlof, onder dien naam eene kamer had ge huurd, zich bij een der winkeliers een faDtasiehoed, een paar dassen, eenige fronts en handboorden had aanges< en van een der boekdrukkers 100 visitekaarten had gekocht met naam en kwaliteit als boven genoemd. Hij had zelfs de brutaliteit zich op een bal te laten introduceeren en van een heer geld te leenen, voorgevende dat hij slechts in bezit was van Oost- Indisch geld. Ook heeft hij getracht een der kleer makers voor een pak kleederen beet te nemen, doch deze was zoo voorzich alvorens tot de levering over te gaan de politie om raad te vragen. Dinsdag avond bevonden zich eenige bezoekers in eene tapperij aan den schiedaraschen dijk te Rotter dam en bezichtigden een ravolver, die men meende dat ongeladen was. De wel bekende Piet Sas stak spelender wijze den loop in den mond, en ongelukkigerwijze ging het schot af,waardoor hij ernstig werd verwond. De kogel schijnt benedenwaarts te zijn gegaan, en is vermoedelijk ter hoogten van den long blijven zitten. Sas werd naar het ziekenhuis overgebracht, zijn toestand was heden namiddag niet gevaarlijk. Een onder-inspecteur van politie, die een krankzinnige, ontvlucht uit het gesticht te Ermeloo, te Rotter dam had aangehouden in een logement in de Raamstraat, werd met de overbrenging derwaarts belast. In een rijtuig gezeten, werd hij door den krankzinnige aange vallen en aan de handen verwond. Hij bleef echter de baas en bewerkstelligde de overbrenging. Aan het poiitie-bureau aan de Pauwensteeg te Rotterdam werd kennis gegeven, dat eene moeder en zoon in hoogst armoedigen en ziekelij- ken toestand zich bevonden in hunne bovenkamer in pand No. 3 aan het Spinhuiswater. Bij onderzoek bleek dat beide personen zich geruimen tijd van de wereld hadden afgezonderd en van de door hen bewoonde kamer niet afkwamen; de deur hielden zij steeds zorgvuldig gesloten. Zij leefden van eten dat hun soms door de buren door eene opening in het beschot werd toe gestoken. De politie verschafte zich toegang. In het vertrek vond men niets anders dan een hoop lorren, waaronder de bewo ners, die nagenoeg van kleederen waren ontdaan, sliepen. 1 )e kleur van hun huid was niet te onderkennen onder de laag vuil die er op lag. Zij waren na genoeg wezenloos en toonden zich men- schenschuw. Per ziekenwagen werden zij naar het Ziekenhuis overgebracht. he ti p 0 li tie zonder ku nst ge voel. Vrijdagavond voerde het tooneelge- zelschap der heeren Van Lier te Apel doorn „Oom Br&sig" op. Nauw was het vierde tafereel ten eiude toen de artisten van het hoofd der ge meentepolitie het bevel ontvingen, zoo meldt de N. Ap. Ctdat de voor stelling 11 uur moest zijn geëindigd. Het gevolg hiervan was, dat het publiek slechts een klein gedeelte van de twee laatste tafereelen te hooren kreeg, welke aanmerkelijk bekort met groote haast werden afgespeeld. In het Militair Hospitaal te Schoonhoven worden zooveel lijders aan influenza verpleegd, dat men in de kazerne eene kamer voor zieken heeft moeten inrichten. De oorzaak van den opstand in het Noorden schijnt daarin te liggen, dat de vrouw van een bendehoofd is weg gevoerd. Door wien wordt er niet bij heid van italiaansche forten op te nemen. lijkheid van een exceptioneele regeling, No., zjch ook uitstrekkende tot ambtenaren van andere takken van dienst die (ge- in het V. V. betreffende het inge- Latteren en Kunst. Rosa Bonheur heeft een reusachtig doek voltooid, waaraan zij 3 jaren werkte. Het stelt voor tien paarden levensgroot, die door een graanveld draven. Men heeft haar reeds 300 000 frs. er voor geboden. Financieels mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat 0. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 1 Dec. loopende, door hun tus- schenkomst verhandeld. Aand. Alg. Bouw-Mpij. f 25. Aand. Alg Waarb.-Mpij. 90 Aand. Bouwondernem. „Willemspark" 512%. pet. Aand. Ned. Bouw-Mpij. Aand. Weltevreden, expl.- Mpij. van Bouwterr. Aand. Ned. Mij. v. kunst matige Oesterteelt te Bergen op-Zoom Aand. Billiton Mpij. 2e rubriek te 's Hage Aand. Ned. Fabr. van Werkt, en Spoorweg- materieel A Oblig. idem idem idem Oblig. idem idem Aan- deelen in de overw. Aand. Ned. Oliefabr. te Delft Aand. Ned. Stoombl. te Nijverdal Aand. Bestelhuis van den Nederl. Boekhandel r f 210. 32 35 f 2000 49 100JÉ iX-s 97Ü 100% RECHTSZAKEN. Woensdag heeft het gerechtshof te '3 Bosch uitspraak gedaan in zake M. H. K., 31 jaren, leiendekker, geboren te Schimmert, wonende te Valkenburg, appellant van een vonnis der rechtbank te Maastricht, dat vonnis bevestigd be. halve wat den duur der opgeiegde ge vangenisstraf betreft, het op dat punt vernietigd, aangenomen dat de straf moet worden verzwaard, hem schuldig verklaard aan mishandeling die den dood tengevolge heeft, gepleegd met voorbedachten rade en veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf, met bepaling dat de tijd door den veroordeelde voor de ten uitvoerlegging van het vonnis doorgebracht bij de hem opgelegde vangenisstrat geheel zal worden in min dering gebracht. VfSSCHERIJ. K a t w ij k a/Z e e, 1 Dec. Heden kwamen aanKW 71 Kaiwyk a\Zee lil, sch. Jb. van Duijn, van de „ree derij Katwijk a/Zee," en KW 21 Kat wijk II, sch. C. van den Oever, reed. W Taat, respect, met 100 en 10 k. Van vóór den storm ontbraken nog de meergenoemde KW 67 en KW 35 Barott van IVassenaer van Catwijck sch. D. Ros, van den reeder N. Haas noot Nzn. Zooals het dikwijls gaat bij verre op standen, verschillen de berichten over de onlusten in China niet weinig. Ter wijl de eerste telegrammen aan groot gevaar voor de omverwerping der dynastie en voor de veiligheid der Christenen deden denken, wordt nu geseind, dat die berichten zeer over dreven zijn geweest. Wanneer de laatste berichten beter zijn te gelooven, dan de eerste, dan zou de geheele macht van de opstandelingen uit niet meer dan 1500 man bestaan. Zesduizend sol daten zijn hen tegemoet getrokken en zullen hen uit elkander jagen. Dat zij tot nu toe hebben kunnen doen wat zij gedaan hebben, is, naar de regeering zegt, toe te schrijven aan het slappe optreden van de plaatselijke overheden. In ieder geval hebben dezen dan toch schandelijk hun plicht ver zuimd en waar, zooals te Takow, een rijksambtenaar de oproerlingen een feestmaal voorzet, mag eerder aan mede plichtigheid dan aan zwakheid worden gedacht Met het aannemen van deze berich ten dient men omzichtig te wezen. Niet minder trouwens dan met het geloof hechten aan de verhalen, die den laatsten tijd over den duitschen keizer in de wandeling zijn. Onze lezers zullen zich zonder twijfel herinneren, dat voor eenige we ken een fransch blad eene uitvoerige mededeeling gaf van een aanval van waanzin, dien de keizer op de Hohen- zollern zou hebben aangegrepen. Thans deelt een duitsch blad den inhoud mede van een toespraak, die de keizer zou hebben gehouden bij de onlangs plaats gehad hebbende beëediging van de rekruten der garde te Potsdam. Die toespraak dan, zou aldus, luiden „Rekruten Gij hebt thans ten aan- hoore van dienaren van God en voor dit altaar mij trouw gezworen. Gij zijt nog te jong om de ware beteekenis van hetgeen zoo even gesproken is te be grijpen. Maar streeft in de eerste plaats er naar om de u gegeven voorschriften en lessen altijd op te volgen. Gij hebt mij trouw gezworen: dit, kinderen mij ner garde, beteekent dat gij nu mijne soldaten zijt. Gij hebt u aan mij met lijf en ziel verbonden. Er bestaat voor slechts éen vijand, en deze is mijn vijand. Bij de tegenwoordige socialisti sche woeiingen kan het gebeuren, dat ik u beveel uwe bloedverwanten, uwe broeders, ja, uwe ouders neer te schieten, hetgeen God verhoede moge. Maarzoo neen, dan moet gij mijne bevelen zon der morren opvolgen." In dezen toon gaat de geheele toe spraak door. De groote bladen dringen er op aan, dat deze mededeeling offici eel worde gelogenstraft, maar tot nu toe is dit niet geschied. „Dan zal het toch wel waar wezen," zal men zeg gen. Maar wanneer de regeering alle onwaarheden en onjuistheden offi cieel wilde tegenspreken waar zou zij dan beginnen en waar eindigen Ook deze overweging kan de oorzaak van het stilzwijgen zijn. Dat de keizer de socialisten niet tot zijne vrienden mag rekenen, is welbe kend. Het is opnieuw bewezen in een der laatste zittingen van den Rijksdag, waar de socialistische afgevaardigde Heine zeide: „Wij willen uw zwart-wit roode vlag niet, wij marcheeren verder onder de roode vlag." Hij werd door den voorzitter, met algemeene instem ming van de vergadering tot de orde geroepen. Als vervolg cp onze vroegere mede deeling betreffende eene vooi genomen uitbreiding van Oostenrijks oorlogsvloot kan het bericht dienen, dat de hon- gaarsche minister van oorlog voorne mens is, den diensttijd voor de infan terie te brengen op twee jaar en het aantal manschappen, van alle wapens, te vergrooten. De oostenrijksche mi nister van oorlog wenschte zich over het beginsel van 2jarigen dienst nog niet uit te spreken, voor dit principe nader was onderzocht. Terwijl in Oostenrijk aldus de weer baarheid wordt verhoogd, schijnt Rusland eene mobilisatie le worden voorbereid. Men leidt dit af uit het feit, datde sabels er worden ge slepen Volge. s een particulier telegram aan de N. R. Ct. heeft in Nieuw Zuid Wales het Lagerhuis een wetsontwerp, strekkende tot invoering van den acht urigen arbeidsdag bekrachtigd. Vreemd klinkt het, dat in datzelfde wetgevend lichaam, naast dezen radicalen maat regel wordt voorgesteld invoerrechten te heffen op cacao, tabak, suiker, vruchten, ijzer, olieën engraan gewassen, benevens (wat zich beter laat hooren) een recht van niet minder dan 15 percent op artikelen van weelde, zooals zijde, fluweel, schilderijen, juwee- ien, rijtuigen etc. Slechts 200 onbelang- artikelen zouden aldus van invoerrechten zijn vrijgesteld. Naar aanleiding hiervan heeft de minister van Oorlog te Rome een verscherpt toezicht aan de grens gelast. Keizer Frans Jozef wilde Dinsdag een bezoek brengen aan de dochter van den overleden Aartshertog Hendrik. Z. M. maakte échter een vergeefsche tocht, want de 17 jarige baronesse Waldeck, die in weinige uren haar moeder en vader verloor, was niet in staat den keizer te ontvangen. Z. M. ging toen naar Aartshertog Reinier, den broeder van den doode en zijn erfgenaam in de familiebezittingen ten gunste van zijn dochter had de Aartshertog een le vensverzekering van fl 500,000 gesloten. De stoomboot Roseville heeft op elf mijlen van kaap Lizard een brik gezien, de Tahitidie met de kiel omhoog* op de golven dobberde. Bij nader onderzoek vond men aan boord honderde lijken. De Tahiti had 270 slaven aan boord, bestemd voor eene mexicaansche plantage en voerde zelf een bemanning bestaande uit 15 koppen. In een jachtpark bij Caro zello, in Italië, werden drie heeren aangevallen door een groot hert, dat zij viuchteloos met hunne stokken tracht ten af te weren. Eén hunner werd dood gestoken, een ander kreeg wonden aan 't been, de derde aan den arm. Eerst toen gewapende jachtopzieners toescho ten, werden zij ontzet. In de russische provincie Kasan worden dagelijks honderden paarden geslacht, teneinde de ont brekende levensmiddelen zooveel moge lijk aan te vullen. Een faillissement te Phi ladelphia. De firma Field, Lindley Co. is onlangs gefailleerd. Eduard Field, zoon van den beroemden inge nieur, die de eerste transatlantischen kabel legde, en commanditair vennoot der firma was, is gek gewordeo.Zijn vader heeft dadelijk zijn gansche fortuin ter beschikking van de aandeelhouders ge steld en wil hen ten volle uitbetalen. Indien zij dit edelmoedige aanbod aan nemen, zal de beroemde ingenieur voor drievierde geruïneerd wezen. lijk trokken wetsontwerp wordt aangewezen) in soortgelijke omstandigheden verkee- ren als de stenographen. D. w. z. de bepaling zou kunnen omvatten, der halve de ambtenaren bij den steno- graphischen dienst, tot de landmeters en de ambtenaren bij de telegraphie. De heer De Beaufort is den heer Bevers dankbaar dat hij dit onderwerp heeft ter sprake gebracht en refereert zich aan hetgeen bij de behaudeling der pensioenwet tusschen de Kamer en den Minister is behandeld. Achtereenvolgens worden, zonder hoofdelijke stemming, aangenomen, de wetsontwerpen totWijziging der Spoor- wegbegrootifig voor 1890. Wijziging van Hoofdstuk XI der Staatsbegrooting voor 1890. Onteigening voor den aanleg van een boezem-kanaal in Delf land. Onteigening ten behoeve van het Heusdensche kanaal Verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1891. Onteigening voor den aanleg van een straat te Nieuwer-AmsteL Bekrachtiging van provinciale hef fing in Overijsel. Natuialisatie van H. J. Koning c. s Over eenkomst met België omtrent loods wezen en gemeenschappelijk toezicht op de Schelde. De goedkeuring van verkoop van vestinggrond te Groningen de ruiling van gebouwen en grond met Rotterdam De min. v. Oorlog verklaarde aan den heer Schreinemacher dat de mili taire belangen verbieden, terug te ko men op den reeds in 1881 beslisten maatregel tot garnizoensvermindering te Maastricht. Bij de behandeling van de Begrooting van Buitenlandsche Zaken drongen de heeren Michiels en van Nunen aan op herstel van de missie bij den Paus, hetgeen de heer van Kamebeek be streed. Er werden nog vele andere punten, vooral ook in verband met de handelstractaten, behandeld. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. De laatste week zijn te Londen dertien personen aan influenza gestorven. De Bivorce Court te Londen heeft weder eens een sensatie-proces te behandelen, waarbij een der aanzien lijkste namen in Engeland ten nauwste betrokken is. Lady Russell namelijk heeft een [eisch tot echtscheiding inge steld tegen haren echtgenoot, graaf Russell, die door haar beschuldigd wordt van de schandelijkste mishandelingen. O. alegde de gravin de verklaring af, dat zij eens 's nachts door haren heer gemaal uit het bed gesleurd en zoo afge ranseld werd, dat zij bewusteloos op den grond bleef liggen. Deze en andere van even veel kiesch gevoel getuigende onthullingen der lady werden gretig aangehoord door een publiek, dat bijna uitsluitend bestond uit de aanzienlijkste leden der groote wereld in Engeland. Lord Russell ontkent. Het moet gebleken zijn, dat fransche luchtsckfppers er den laatsten tijd hun werk van maken de gesteld Mijnheer de Redacteur Wat was ieder gisteren dankbaar ge stemd dat het weder zoodanig was, dat men kon wandelen en zijn hart ophalen aan 't „winkels zien." Uit dat aloude gebruik van „zien" komt voort het koopei en weinig winkelier is dankbaarder ge stemd dan de wandelaars, wanneer hij goede zaken maakt. Temidden vau de aangename straat winkeldrukte had gisteren (als zoo dikwerf) het volgende tafereel plaats: „Een vuile mestkar der gemeente reiniging ontsierde n. 1. weer de straat en stond dan hier dan daar stil, opdat de geleider er den inhoud der zinkput ten in kan werpen en lietst 's middags tusschen 2 en 4 uur. Is 't niet ongehoord, dergelijk tafe reel vlak voor de winkelimten en deu ren, op een tijd an den dag dat juist vele wandelaars zich vertoonen, waar door de winkeliers dikwerf geruimen tijd verstoken zijn van de gunst der wandelaars, om wier wil zij hun étalag< hebben gereed gemaakt I Zou zulks niet veel beter 's morgen; kunnen gedaan worden, zooals in vele plaatsen tusschen 3 en 8 uurdan heeft althans geen patetit- en belaslingbete. lende er last van en de wandelaars zijn bevrijd van de verpestende lucht. Hier bij zij nog gevoegd, dat de werkman met deze bezigheid belast, geruimen tijd nutteloos den wagen liet staan (om zich ot zijn paard misschien even rust te gunnen) voor den winkel van onderge toekende, die tot zijne niet geringe teleurstelling vele wandelaars naar de overzijde zag gaan, om de vuile ge schiedenis te ontloopen. Moge deze regelen op de betrokken ambtenaren der gemeente de ge wenschte uitwerking hebbendan zijn velen dankbaar gestemd, althans ondergetee- kende. Haarlem3 Bee. Een Opmerker. 1891. Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 2 December De beraadslagingen over Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1892 (Hooge Colleges van Staat) worden geopend. De heer Bevers besprak de vraag, in het voorloopig verslag gedaan, ot de Regeering voornemens is het ingetrok ken wetsontwerp omtrent de pensioenen der stenographen weder in te dienen, Door den Minister was in de M. v. A, daarop geantwoord, dat het bij de ken nisneming der gewisselde stukken tot regeling van den diensttijd der amb tenaren van den stenographischen dienst zijne aandacht had getrokken, dat nu reeds eene afwijking wordt voorgesteld van de algemeene bepalingen der eerst sedert 1 Januari jl. in werking zijnde pensioenwet. Spreker bepleitte de bil- P er Telegraaf- Zitting van Bonderdag 3 December Begrooting van BuitenL Zaken. De heer Boreel sloot zich aan bij" den aandrang naar meerdere openbaar heid in onze buitenlandsche aangele genheden en de heer Pyttersen wees op de ellendige behandeling van ne derlandsche laudverhuizers in Argentinië en drong op regeeringshulp aan Spieker betoogde ook de wenschelijkheid van kolonisatie van Europeanen naar Suri- uame. De heer Smit klaagde over niet naleving van het zalmtractaat door Duitschland ten nadeele onzer zalm- visscherij. De heer Bahlmann raadde aan, een handelspolitiek te volgen, hierop neerkomende, dat geen tractaat wordt gesloten, zonder dai ons tarief worde herzien, opdat wij een ver hoogd en generaal tarief kunnen invoe ren om maxima vast te stellen. De heer Van Kerkwijk vei zette zich tegen het denkbeeld om aan alie banden tusschen Nederland en Luxemburg een einde te maken. De heer V. By landt sloot zich aan bij mr. Bahlmann en verdedigde de houding der vorige reg. in zake de legerkwesiie en h.i tractaat. met Suriname. Door den Minister van Builenland- sche Zaken werd medegedeeld dat de regeering het herstel van de missie bij den Paus thans nog Diet dooi staats belang gevorderd acht, dat zij voldoe ning zal vragen over den hoon, de nationale vlag op bet Congo gebied aan gedaan. althans indien de feiten juist zijn, wat onwaarschijnlijk is. Bij het sluiten van handelstractaten zal de reg. de handelsvrijheid zoo duur mogelijk ver- koopen. De toestand onze- landgenoo- ten in Argentinië was niet aan den con sul generaal te wijten, doch dikwijls aan de landverhuizers zeiven, die zich niet in het nieuwe leven konden schikken. De Staat kan hier geen hulp bieden, wel arme Nederlanders toelagen ver- leenen als onvermijdelijk noodig is. Wel wil de regeering eene speciale regeling voor de landverhuizing over wegen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Ardjoenovan Java naar Rotterdam, is 1 Dec. van Port-Said vei trokken. Het stoomschip Burgemeester den Tex vertrok 2 December van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Alexander> van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Dec. van Genua. Het stoomschip Conrad, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 1 Dec. te Padang. Het stoomschip Bromo, van Rotter dam naar Java, arriveerde 2 December te Poit Said. Het stoomschip Schiedamder N. A. S. M., arriveerde den 2a Dec. van Bal- timore te Arasterdam. Het stoomschip Edamder N. A. S. M., van Ro.terdam naar New-York, arriveerde Woensdag 2 Dec., des voor- middags te New-York.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2