overzicht in den laatsten tijd zoo weinig belangrijks over Europa te vertellen heeft, 't Beweegt zich alles om China, Chili, Brazilië. Beginnen wij met China, dan blijkt dat daar de zaken niet slecht gaan. Uit Tientsin is aan de congregatiën der mongoolsche missiën te Brussel, geseind door den missionaris der Lazaristen al daar, Wijnhoven, dat de Belgen gered zijn en dat de daar vermoorde christe nen uitsluitend inlanders zijn geweest. De regeering heeft met groote gestreng heid aan de provinciale en stede lijke autoriteiten in de provinciën, waar opstandelingen verblijven, bevel gegeven om geen enkelen christenmoord meer te dulden De engelsche consul-generaal te Shanghai geeft bericht, dat de troepen ten tweeden male de oproerlingen heb ben uiteengejaagd en over het algemeen verwacht men, dat de troebelen nie' lang meer zullen duren. De stad Chao Yang, die de oproeri- gen hadden bezet, is tengevolge van hun nederlaag, door de keizerlijke troe pen weer hernomen, Chili peinst er nog over, of het den Vereenigden Staten al dan niet genoeg doening zal geven voor een aanval, ge - pleegd te Valparaiso op amerikaansche matrozen. Denkelijk zal volledige satis factie gegeven worden, want president Harrison heeft te kennen gegeven, dat in het tegenovergestelde geval, scherpe maaregelen genomen zouden woiden. Een oorlog tusschen Chili en de Ver- eenigde Staten zou v©or Chili vrijwel roekeloosheid wezen. Eindelijk Brazilië. Daar schijnt de rust allengs terug te keeren. Castelho heeft den post yan goeverneur van Rio Grande geweigerd en nu is benoemd Osorio, die bij de bewoners zeer gezien is. De regeering is zoo gerust over den toestand, dat zij last heeft gegeven de nationale garde weer te ontwapenen. Deze gelukkige gebeurtenis valt samen met den dood van Brazilië's voorma- ligen keizer. Hem zal men in de po litiek niet missen, als vorst had hij af gedaan, maar wie hem kenden, betreu ren zijn dood als het heengaan van een braaf mensch. En dat zegt ook iets. De duitsche Rijksdag heeft een wets ontwerp strekkende tot aanvulling van het grondwetsartikel, dat handelt over de onschendbaarheid der atgevaardigden, gesteld in handen van eene commissie van 14 leden. De vrijzinnige en de so cialistische partij verklaarden zich er tegen, maar de minister Von Boetticher stelde den Rijksdag voor een moeilijke keus- wVerwierp men het ontwerp, dan zou", zoo zeide hij, „de regeering voor taan niet bij machte zijn, om de afge vaardigden te beschermen bij mogelijke moeilijkheden met de rechterlijke macht." Misschien zouden de leden dan wat voorzichtiger worden in hunne uitdruk kingen. Hoe zou, als men niet van straf feloosheid zeker was, de italiaansche Kamer van afgevaardigden dikwijls zulke rumoerige tooneelen kunnen opleveren Zaterdag jl. bij de interpellatie over de binnenlandsche staatkunde ten opzichte der geestelijkheid lieten én Imbriani én Crispi zich zeer scherp uit. De laatste sprak ook nog over het drievoudig verbond, waaraan ook hij nog heeft medegewerkt zooals men weet. Hoezeer dat verbond ook ver dedigend, we<.s hij er op, dat de eerst volgende oorlog een algemeene krijg zal wezen en elk rijk zich door eigen kracht moet weten te verdedigen, ook Italië. Op denzelfden dag heeft de krijgsraad te Rome luitenani Livraghi, Adam Aga en 9 inlandsche politie-agenten vrijge sproken van den hun ten laste gelegde slachting, maar een anderen politie agent Abdherraman, wegens moord op zekeren Gheteon tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Dat de invoer in de Vereenigde verminderd, blijkt uit het bericht, dat de invoerrechten sedert primo Juli (dus in vijf maanden) 38 millioen minder dan ten vorigen jare hebben opgebracht. Dynamiet-aanslag te Hew-York. zou de heer Russell Sage reeds vroeger herhaaldelijk dreigbrieven hebben ge- kreged. DOOD VAN DOM PEDRO, ex«keizer Yan Brazilië. Vrijdagmiddag ongeveer te twaalf uur traden twee personen het kantoor van een der grootste bankiers te New-York, den heer Russel Sage, Broadway n°. 71 binnen en een hunner gat zijn visite kaartje aan een der bedienden en ver zocht, om den bankier zelf te mogen spreken. Volgens zijn kaartje heette de man Lord. Hoewel de heer Sage hem niet kende, gaf hij order om den man in zijn particulier kabinet toe te laten. Nauwelijks was Lord binnengetreden, of hij trok uit den zak een kogelvor mig voorwerp te voorschijn en riep „Als gij mij niet onmiddellijk een mil lioen dollars betaalt, werp ik dezen bom tegen den muur en vliegt uw heele kantoor in de lucht." De bankier, niet wetende of hij met een misdadiger dan wel met een krank zinnige te doen had, wilde hem tot bedaren brengen en in elk geval tijd winnen. Maar de indringer luisterde niet en zonder zijn eisch te herhalen, wierp hij het kogeltje met kracht tegen den muur. Onmiddellijk daarop volgde een geweldige ontploffing. Een gedeelte van het kantoor stortte in. De dader van den aanslag lag naast den bankier op den grond, de eerste stervende, de tweede zwaar gewond. Een paar schre den verder lag het lijk van den parti culieren secretaris van den heer Sage. Het hoofd was hem geheel van den romp gescheurd, in een hoek lag een zijner armen. Een bediende werd door de ruiten geworpen. Zijn lichaam werd in stukken op straat gevonden. Twee voorbijgangers werden door de rond vliegende stukken glas zwaar gekwetst. In de vestibule van het gebouw lag het verminkte lijk van een anderen bediende. Lord werd overgebracht naar het naastbij zijnde hospitaal, maar stierf wel dra, zonder iets anders te hebben kun nen mededeelen, dan dat hij 45 jaar oud was. De man, die met hem het kantoor was binnengetreden, had de vlucht genomen, maar werd weldra ge arresteerd. Hij geeft op Wilson te heeten en van hem zal men licht moeten ver krijgen over dezen verschrikkelijken aan slag. Het mag een wonder heeten, dat er nog niet meer ongelukken zijn gebeurd. In hetzelfde gebouw toch waren meer dere kantoren gevestigd o. a. dat van George Gould, den zoon van den be kenden spoorwegkoning. Onmiddellijk na de ontploffing ontstond een hevige brand, die het geheele gebouw ver nielde. maar allen die erin waren, kon den nog ontkomen. De schade bedraagt een millioen dollars precies de som (treffende ironie) die de misdadiger eischte. Onder de puinhoopen heeft men nog het lijk van eene vrouw gevonden, die door een boekdrukker met een bood schap was gezonden. Ook haarlichaam was verminkt. De tijding van het ongeval heeft op de Beurs te New-York eene verlaging ten gevolge gehad van de aandeelen in die spoorwegen, waarbij de firma's die in het gebouw kantoor hielden, waren be trokken. Intusschen is, volgens de laatste be- De ex-keizer van Brazilië, dom Pedro is Zaterdagnacht te Parijs in het h£tel„Bed- ford" overleden. De ziekte, waardoor hij was "aangetast, was in den beginne zeer zachtaardig, maar is weldra in iong- ontsteking veranderd Eenige dagen ge leden heeft de keizer kou gevat bij het verlaten van het Instituut. Zijn dochter, de gravin d'Eu, zijn kleinzoon, de prins van Saxen-Coburg, zijn schoonzoon, en alle lamilieleden in Parijs woonachtig, waren aan zijn sterf bed tegenwoordig, toen hij den laatsten adem uitblies. De eerste jaren van zijn regeering waren voor hem zeer moeielijke jaren, door de terugslag van de beweging tegen de constitutie, die zich onder de laatste regeeringsjaren van den stichter van het keizerrijk, Dom Pedro I deed gevoelen. In 1831 werd Dom Pedro d'Alcantara, toen 10 jaar oud, voor eenige dagen van-zijn troon ontzet, tengevolge van een opstand der repu blikeinen de monarchale partij behield evenwel de overhand en de oproerlingen werden streng gestraft. Toen hij echter meerderjaiig was geworden, en zelf de teugels van het bewind in handen nam, leerde Brazilië hem kennen als een van de zachtaardigste en vrijgevigste monar chen. Dit land heeft zijn snelle vooruit gang voornamelijk aan zijn beleidvol .bestuur te danken, hoewel verscheidene oorlogen met Paraguay en verschillende republikeinsche woelingen herhaaldelijk het land hebben geteisterd. Dom Pedro heeft zijn regeering bekroond met een schoone daad ter bevordering van de beschavinghet afschaften van de sla vernij. Door deze daad heeft hij helaas zijn vijanden een geducht wapen in handen gegeven. Onder het volk ver oorzaakte zij groote blijdschap, maar het gevolg was tevens, dat de meeste planters en eigenaars van slaven zich nu onder de oppositie schaarden, zcodat de partij der republikeinen aanzienlijk werd versterkt. Van dien tijd at dag teekenen de schermutselingen tusschen de noordelijke en zuidelijke pro vinden, de groote landeigenaars van het noorden konden nu geen werk krachten vinden: voor het bebouwen hunner plantages, terwijl in het zuiden, waar men nooit gebrek had aan arbeids krachten, de bevolking nog zeer gehecht bleef aan de dynastie van het huis van Braganza, waarvan Don Pedro de laat ste mannelijke afstammeling was. Roepen wij in ons geheugen terug de schoone woorden welke hij sprak tot Alphonse Karr, toen hij dezen te Cannes bezocht, korten tijd na zijn aankomst in Europa, toen hij reeds ontroond was. Karr keek den keizer aan en zag een somberen trek op zijn gelaat. „Ik weet waarom gij bedroefd zijt. Het is niet om uw verloren kroon, maar om uw verloren vaderland." „Vriend, gij kent mij, gij hebt juist geraden. Wat zoudt gij zeggen, wanneer de bloemen, die gij zelf gekweekt hebt en daarom liethebt, u uit uw tuin ver joegen? Ja, ondankbaarheid is het ge voel, dat de grootste wonden slaat." Met zijn langen, witten baard, zijn GEMENGD NIEUWS. j bondenfimet eene jvrouw van 82 jaar Het oude paar is flink en gezond. Het in de belgische kamer: V®or hetkeize r-F r i e d r i c h- behandelde wetsontwerp op Iiypno- monument bij Wörth is een prijsvraag tisme is aangenomen, en bevat o. a. uitgeschreven. Op de heuvelenrij ten de volgende bepalingen: Oosten van Wörth, vanwaar men het Op het hypnotiseeren als openbaar slagveld geheel overziet, moet 't beeld schouwspel zijn gevangenisstraffen van van den kroonprins, die van daar den 14 dagen tot een half jaar en boetenveldslag leidde, te paard, in uniform van 25 tot 1000 francs gesteld; op het voorgesteld worden. Het voetstuk moet hypnotiseeren van personen beneden in schrift of bas relief de broederschap jaar of van personen, die niet van Noord- en Zuid-Duitschland en de de geheel bij hun verstand zijn,'door an- i verovering van Elzas Lotharingen in deren dan geneeskundigen, hetzij al herinnering brengen, alles op een of niet als openbaar schouwspel, gevan-plateau, met trappen te bereiken. Het genisstraf tot een jaar en gelijke boeten.beeld moet van broos, het voetstuk van Door de heeren Erhard e n marmer zijn. Voor 't geheele werk is Lambotte zijn in het tijdschrif L-iel gt200*000 mark disponibel. De drie best Terre de uitkomsten openbaar gemaaktëekeurde ontwerpen worden met 4000 van een door hen gedaan onderzoek imar^ bekroond; daaruit geschiedt de betreffende de verschillende gevallen, j keuze der jury, die uit 7 deskundigen waarbij «ver het jaar 1889 in België jbestaat- de^ bliksem is ingeslagen. Daaruit! Te Genève vond men onlangs blijkt, dat genoemde heeren tot het een heel huisgezin, vader, moeder en twee besluit zijn gekomen, dat telegraaf- en j kinderen, door kolendamp geslikt, telefoon-geleidingen op hooge gebouwen Naar alle waarschijnlijkheid had armoede als bliksem-afleiders werken en het ge vaar van het inslaan van den bliksem in de huizen daardoor verminderd wordt. De riw^^-cerrespondent te St Petersburg deelt mede, dat de rnssi- sehe zeemacht op het oogenblik als volgt is samengesteld 36 eerste klasse schepen, waarvan 28 in de Oostzee en 8 in de Zwarte Zee 58 tweede klasse schepen, waarvan 38 in de Oostzee en 10 in de Zwarte Zee88 derde klasse schepen, namelijk 49 in de Oostzee, 27 in de Zwarte Zee, 7 in de Kaspische Zee en 5 in de haven van Vladiwostock. Daarbij komen nog 20 vierde klasse schepen, waarvan 17 in de Oostzee en 3 in de Zwarte Zee gestationeerd zijn. De barones ücllard w o nende op den boulevard du Temple te Parijs, is vermoord op klaarlichten dag, door een net gekleed jongmensch, die den baron haar zoon wenschte te spreken, maar bij d- barones werd toegelaten, daar haar zoon, ambtenaar bij het ministerie van oorlog, niet thuis was. Ook de dienstbode was uitgegaan en toen zij tegen 4 uur terugkeerde, was het donker. „Waar is u, mevrouw riep zij. Onmiddellijk sprong een man uit den salon te voorschijn, die de ver schrikte dienstbode aangreep en haar drie messteken in de keel'gaf. Toen vluchtte hij naar beneden, zeide aan den portier dat er dieven in huis waren eD ging bedaard zijns weegs. De dienstbode sleepte zich met moeite naar beneden en maakte alarm. Men vond de barones dood, met messteken doorboord. Alle kasten waren opengebroken. Diefstal was dus blijkbaar het doel van den aanslag. Het mes waarmee de moord werd gepleegd, is eeu dolk van 37 centimeter. Terwijl men het lijk der barones op nam, bracht een bode van het minis terie een briefje van den jongen baron, waarin hij zijne moeder berichtte, dat hij niet thuis kwam eten. De toestand der dienstbode is wel zorgelijk, doch men hoopt haar nog te kunnen behouden. In de franse he akademie van wetenschappen zijn door professor Velain voor eenigen tijd kleine diaman ten vertoond, die naar hij zeide afkom stig waren uit de rivier Poz in russisch Lapland. peinzend gelaat, zijn hoofd eenigzins' De Russen hebben in die rivier uit richten, de heer Russell Sage niet zoo j naar links gebogen, en zijn langzamen gebreide onderzoekingen ingesteld, maar zwaar gekwetst als men aanvankelijk tred, had hij het voorkomen van een1 niets gevonden, meende en heeft hij eenige journalisten groot geleerde, of een droomenden dich-1 Een van de laatste Duit- inlichtingen kunnen verschaffen. I ter, maar niet van een keizer over zulksellers, die de oorlog-en van Napoleon Naar men zegt, zijn beide boosdoe- 1 een uitgestrekt gebied, |I heeft medegemaakt is... gestorven, ners, Wilson en Lord, uit een krank-1 Dom Pedro was, hetgeen een zeer I zal men denken, neen, hij is getrouwd! zinnigengesticht ontsnapt,maar bevestigd zeldzame eer is voor een vorst, lid vanDe man, die Salzer heet en in 1795 Staten sedert de wet van Mac Kin ley is word dit bericht nog niet. Van Wilson het fransche Instituut. I geboren is, heeft zich in den echt ver hen tot zelfmoord gedreven. Op den 301 November had er op den spoorweg naar Zurich eene botsing plaats tusschen een locomotief in volle vaart en een personentrein. De machinist van de locomotief, zekere Dienerschoot er het leven bij in, vier andere personea werden gewond. Diener was door de maatschappij ont slagen en was, om zich te wreken, met zijn locomotief, zoo snel deze kon, op den personentrein ingeloopen. D e „G azette de Moscou" heeft eene tweede waarschuwing van de russische regeering ontvangen, omdat het blad telegrammen had opgenomen over den toestand van de voorraden voedingsmiddelen in het Rijk, die niet overeenkwamen met de officieele cijfers, door de regeering gegeven. Echt russisch! De russische Regeering; ontving dezer dagen van een onbe kende een gift van 300.000 roebels voor de noodlijdenden. De koningin van Roeme nie, beter bekend onder haren schrijf- stersnaam Carmen Sylva is, herstellen den. Zij mag zich nog niet met litera tuur bezighouden. Be inhalige Inrkoetsier maakt weinig onderscheid wie in zijn klauwen valt Een van hen nu te Chicago, kwam dezen keer zeer be drogen uit, daar het slachtoffer van zijne inhaligheid niemand anders was dan de mayor van Chicago zelf, die hem strafte met hem zijne „license" (vergunning) af te nemen. Hij reed in cab 138 van het „Grand Pacific" naar het Virginia hfttel, een toertje dat, volgens het wettig tarief, 50 cent kost. De koetsier rekende evenwel 75. De mayor gaf een biljetje van 1 dollar en xeide verstoord Laat het overige geld maar blij ven dat kunt gij morgen wel op 't kantoor van den mayor bezorgen 1 Zijt gij mayor Washburne vroeg, de koetsier in angst. -Ja! As je blieft dan, hier is uw geld mijne bedoeling was slechts een hal ven dollar te rekenen. Neen, ik denk, dat je 't maar hou den moet. De mayor verklaarde den volgenden morgen de „license" voor nietig. Een schatrijk Amerikaan, Terry, zal voor 1 millioen fr. eigenaar worden vau het kasteel Chenonceaux,.. dat het Crédit-Foncier voor 800.000 fr. kocht bij de verkooping van mevr. Pelouze's nalatenschap. De transvaalsche Boers zullen binnenkort hun jaarlij ksche Dira- gaan'sdag houden te SLrugersdorp. In, dat stadje werd de eed van getrouwheid Jean Baptiste streed inwendig tegen de vreeselijke logica van de gevolgtrekkingen van Jacob. Zij bezwaarden hem als een akeligen droom. Een gevoel van groote vermoeidheid overviel hem; hij mompelde „Tot alles in staat, maar dan zal hij mij ook bij haar gaan aanklagen en beschuldigen." Jacob legde zijne hand op zijn schouder, als om hem op te beuren en keek hem glimlachende in het gelaat. „Vergeef mij, Jacob," zeide nu Jean Baptiste, „maar ziet gij, dat smart mij het meest, dan vrees ik het ergst. Ik denk er voortdurend aan. Als men haar zei, dat ik een ellendeling, een moordenaar ben, en als Valentine het dan eens geloofde 1" „Dat zal zij niet gelooven," zeide de grijsaard. „Een vriend zal u verdedigen." „Welke vriend?" Jacob nam nu de lamp, en nadat hij een brief uit zijn zak gehaald had, gaf hij dien geopend aan Jean Baptiste. „Lees." De brief, die door Max Sterner onderteekend was, luidde als volgt: „Mijn oude Sambre-et-Meuse. Reeds drie dagen verwacht ik mijn Belisarius. Om ver zekerd te zijn hem morgen bij mij te zullen zien, raad ik hem aan om dan in mijn atelier te komen, daar mevrouw de prinses L. en hare dochter voor den laatsten keer voor haar portret zullen poseeren." Jean Baptiste kon een kreet van blijdschap niet onder drukken. „Gij gaat er heen, Jacob „Ja, Max Sterner is ook uw vriend. Reken op ons." „Gij zijt zoo goed. Heb dank, Jacob, heb dank." „Laat ons nu aan onze rust denken," hernam de grijsaard. „Uwe oogen vallen reeds toe. Gij zijt nu bij mij, dus ik moet op mijne wijze de plichten der gastvrijheid vervullen en zal daarom uw bed gaan opmaken." In den versten, donkersten hoek spreidde de grijsaard wat gras over den grond en dwong den jongen man om daar te gaan liggen. Deze bood weinig tegenstand. Hij was reeds half ingeslapen. Zijn gastheer verwijderde zich nu naar het eerste hol, maar bleef daar wakker liggen, en dacht nog eens dieper na over de ver moedens, die zijn instinkt, zijn voorgevoel hem hadden ingegeven. Tegen het aanbreken van den dag bereikte een zacht getuit het oor van Jacob. „Dat is Barnabin," mompelde hij. Hij liet een touw met knoopen zakken en riep naar boven „Klim hier bij op." In een oogwenk was Barnabin bij Jacob. „En hoe is het met. mijn broer?" vroeg hij. „Stil," zeide de grijsaard, „hij slaapt. Hoe heeft uwe moeder den nacht doorgebracht?" „In diepe verdooving, maar zij had koorts. Telkens hoorden wij afgebroken woorden; zij moet voortdurend denzelfden droom gehad hebben, want zij sprak steeds dezelfde woorden." „Welke woorden „Ik heb ze goed onthouden, want zij heeft ze zoo dikwijls herhaald: „de schrijftafel.... daar, in het midden van de zaal...,, de groote schrijftatel.... in de rechter lade.... een dubbele bodem... een brief... een brief aan den porcureur des konings. Ah! dat is het bewijs!" Gedurende eenige seconden keken de grijsaard en de jongen elkander stilzwijgend aan. „Wat kan dat beteekenen vroeg de laatste „Begrijpt gij het, vader Robinson?" „Neen. Het is waarschijnlijk eene herinnering aan den nacht van den mooril." „Dat is ook mijne meening," zeide Barnabin. „Alles is in mijn hoofd gegrift. Ik zal er eens over nadenken. Maar gij hebt mij: nu niet noodig, wel? Ik moet daarom maar heengaan." „Hebt gij zoo'n haast?" „Ja-" „Waar gaat gij heen?" „Dat is mijn geheim." Reeds had onze vriend het touw weer gegrepen en wilde ver trekken op dezelfde wijze als hij gekomen was. „Ik ho#p, dat er nu geen sprake meer van zal zijn een slui- pertje te maken," zeide de grijsaard, tot hem. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2