POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS voren en Hindeloopen, volgens de andere dooidat het op het Noordhaven hoofd geloopen was is kort daarop gezonken. De opvarenden zijn allen behouden aan wal gekomen. ONDERWIJ S, De examens vrije en orde oefeningen der gymnastiek te 's Hage zijn geëin digd. In 't geheel hebben zich aangemeld 538 mannel. en vr. adspiranten. Vóór het examen teruggetrokken 4 niet op gekomen zijn 28 mannel. eo 1 vr. tijdens het examen trokken zich terug 1 mannel en 1 vr adsp., zoodat het geheele examen is afgelegd door 509 mannel. adsp., waarvan geslaagd 304 en afgewezen 295 en door 76 vr. adsp., van wie geslaagd 52 en afgewezen 24, Alzoo is van de mannel. adsp. 59.7 en van de vr. 67.5 pCt. laas aan; helaas niet allen. Van M. I Haasnoot en Co. ontbreekt KW 67, sch. B. van Duijn. Nog steeds koesterde men een flauwe hoop, dat zij met an dere netten vischte, doch ook deze is thans vervlogen. Officieel heeft men van het vaartuig niets vernomeen. RECHTSZAKEN. Bij vonnis van de arrond rechtbank te 's-Hage werd Maandag veroor deeldJ. H. E., tapper te Rotterdam, die in den avond van den 15den Sept. jl. jhr. v. B. op het Binnenhof te 's-Hage zijne portemonnaie ontroofde, tot 2 jaren gevangenisstraf Is koken een lijdend of een bedrijvend werkwoord? Als b. v. een zeepmassa ziedt, nadat het vuur gebluscht, kan men dan van koken spreken Ja zeker, zeggen de rijks ambtenaren te Maastricht, die wegens te laat invaten van zeep, in verband met het koken, twee zeipfabrikanten aldaar bekeurden. Neen stellig niet. zeggen de fabrikanten; zoodra niet meer gestookt wordt, kan ook van koken geen sprake wezen. De rechtbank te Maastricht sprak de beklaagden vrij, het Gerechtshof te ls Bosch veroordeelde hen tot f 200 boete en nu zal den 2i9ten de Hooge Raad beslissen. VISSCHERIJ. Scheveningen, 6 December. De KOLONIËN. BATAVIA, 6 November. volgende schuiten kwamen van de ha ringvisscherij terugTheodoor johan sch. K. PluggeVw. Jacobasch. C Pronk Heiligerlee, sch. W. Dijkhui zen2 Gezusterssch. C de Best Sailor shome, sch. K. Keus; Clara sch. T. de Ruiter Jr., Leendert Maartensch. S Plugge met vangsten van 40 tot 120 ton haring. Per kantje steurharing werd gisteren namiddag be steed J 13 13 50 I Verreweg het groote gedeelte der haring is te Scheveningen teruggekeerd. Geen der aangekomen schippers heeft van de schuit Zeven Gebroedersschip per D. Verbeen, reeder W. van de Zwet, iets ontdekt of gezien, zood. t thans het ergste omtrent dien bodem wordt gevreesd, te meer nog omdat na den storm van 11 November 11. zijn aokertu:g en een deel zijner netten reeds te Scheveningen zijn aangebracht. Scheveningen, 7 Dec. Succes sievelijk zetten de haringschuiten aan het strandzoo volgdenP. Varke- vissersch. A. v. d. Zwan Ar gosch. A. Grootveld Maria Jacobasch. W. Pronk Jonge Gerardsch. G. Cuis Neerlandsck Trouwen J. den Heijer; Catharine 6° Elisabethsch. A Blok Nooit volmaakt, sch. J Bronsveld Navigatorsch. P. IJspelderHolland 111, sch. L. Spaans; Neeltjesch. M. Keus De meeste hebben van 40 tot 70 ton haring, doch velen maakten steur en geen pekelharing. Katwijk aan Zee, 6 Dec. Na ons laatste bericht is nog aangekomen; KW. 27. He vrouw Geertruisch. Jb. Remmelzwaal, reeder M. Haasnoot en Co., met 130 kistjes. Der traditie ge trouw zijn de schuiten rnet $t. Nico Aan het verslag Jer voornuamste gebeurtenis- sen in het goevernement Atjeh en Onderhoorig heden, loopende van 11 tot en reet 24 October wordt het volgende outleend A. Groot-Atjeh. Gedarende dezen veralagtijd was in de 26 Moekims eenige meerdere bcdrij vigheid bij den vijand waar te nemen. In den avond van 20 October bespeurde eeue brigade marechau?sés, die tasschen de verster king Tjot Iri en het blokhuis aan de Kroeng Lingkar in hinderlaag lag, dat ecne atjehsche bende over de spoorbaan binnen de linie kwam. Eenige salvo's deden de bende uit elkaar stuiven verdwijnen. Toen kort na het gebeurde eene patrouille, die onder bevel van den commandant van Tjot Iri, den len luitenant der infanterie J. H. Cor nelissen, nit de versterking naar het blokhuis aan de Kioeng Lingkar gegiau was, terugkeerde, weid deze onverwachts door den vijand aauge- vallen, waarbij de le luitenant Cornolissen sneu velde. l-'e patrouille hield stand en verdreef den vijand door haar vuur, doch bekwam vier ge wonden, onder welke één zwaar. Volgens later ingekomen berichten, werd de vijandelijke bende aangevoerd door Tengkoe Sahah en bestond zij uit volgelingen van Habib Sanu- langa eo van Po Tjoet Mat Tahir. B. O nder ho0 righeden. Noordkust. Onze versterking te Segli werd op enkele dagen zwak. en gedarende eenige dagen in het geheel niet. beschoten. De verdrijving van Tengkoe Moeda Latief van Merdoe door zijnen broeder, het hoofd van ge noemd landschap, had ten gevolge, dat eerstge noemde met p.m. 3000 van zijne volgelingen de wijk nam naar de IX Moekims Kembangan, ter wijl zijne twee zonen, Tengkoe Soeltau en Teng koe Bin Pakan, met hunne vronwen en kinderen en een tachtigtal volgelingen naar de zeezijde gavlucht, zich bij een onzer oorlogschepen meld den en naar Segli overgebracht werden. Van hier nit begaf het grootste deel der vluchteling! zich naar het gebied van Tengkoe Bintara Kern- bangan. Toen het stoomschip Reael der Paketvaa-t maatschappij den 2'eu dezer door de cederpassnge naar Oleh-leh stoomde, werd het van nit Poelau Angkassa vruchteloos door eenige lieden beschoten. Oostkust. In het edische was het door het gansche land zeer rustig. Beoosten Edi heerscht rijstgebrek. Roofpartijen in Edi Tjoet en Bagoh werden door de hooiden dier landschappen krachtdadig onderdrukt. Aan de monding der Soengei Raja-rivier werd een vaartuig door Lengsareezen aangevallen en daaruit voor eene waarde van pl.m. 5 geroofd. WestkuBt. Niets bizonders. Er woeien oostenwinden, gepaard met regens en drukkende warmte. De gezondheidstoestand is over het algemeen gunstiger. Het gemiddelde zioktecijfer per dsg in het groot militair hospitaal te Kota-Radja is 22.4 tegen 24.5, en dat der beri-beri 7.6 tegen 8. gedurende den vorigen tgd. De stand der beri-beri is dus gunstiger. Het sterftecijfer iB hooger. Den len dezer is de spoorwegliju Padang Pandjangtort de Koek geopend. De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van 1 etroleumbronnen in Neder- landsch Indië heeft goedkeuring verzocht van do tusschen haar en het zelfbestuur van Langkat (Oostkust van Sumatra) gefloten overeenkomst tot bet doen van mijnbouwkundige opsporingen in genoemd landschap. De resident van genoemd gewest heeft het verzoek met een gunstig advies aan de regeering doorgezonden. Hr. Ms. stoomschip Vau Speijk in station in de wateren van B»li en Lombok, begeeft zich in het begin der volgende maand naar Soerabaja, ten einde alvorens de terugreis naar Nederland te aanvaarden aldaar eenige voorzieningen te ondergaan. Terwijl Z'cb in Indië reeds langde behoefte aan meer pasmunt liet gevoelen, waarom dan ook in hst vorige jaar het daarvan toegelaten bedrag is verhoogd, hrd men tot nog toe stand penningen genoeg. Maar ook daaraan schijnt thans gehrek te komen. Gisteren toch heeft een handelshuis alhier zich te vergeefs tot de Ja- vasche Bank gewend om halve guldensde 'i-nk kon Z9 niet geven, omdat haar voorraad was uitgeput. Misschien is de voorraad standpen ningen op zich zelf groot genoeg en ligt de schuld alleen aan de verdeeling, waar het is ook zeer goed mogelijk dat, nu er geen standpenningen meer worden aangemunt, haar aantal voor het verkeer te klein is geworden. Zoolang ditaiieou voor halve gulden» geldt, kan onder do bestaande muntwetgeviog in de meerdere behoefte worden voorzien door rijksdaalders en guldens in halve guldens om te munten. Doch guldens zijn er ook niet te veel en door ommuating verplaatst men alleen het kwaad. Ommunting is in hare gevolgen op den duur het eenige afdoende mid del, doch dit wordt natuurlijk zoo laug mogelijk uitgesteld en voor het volgende jaar is er dan ook door den minister van Financiën niet op gerekend Javabode Den 5 n Nov. overleed te Batavia aan malaria-koortsen de generaal-majoor der artillerie G. A. Deibei. Generaal Deibel wer«i den 12° Nov. I^34 geboren. D_*n 20. Aug. trad hij als cadet in militairen dienst, en den 30-» Juni 1856 werd hij tot 2* luitenant der artillerie bij het Indisch leger bevor derd. Sedert 9 Aug. 1886 kolonel, comman dant van hel wapen der artillerie, ver kreeg hij in laatstgenoemde hoedanigheid den rang van generaal-majoor den 231 Nov. 1889, Hij was gedecoreerd met den Nederl. Leeuw en het eereteeken voor militaire krijgsverrichtingen. De heer P. A. Barkeij, notaris te Malang, heeft verlenging verzocht met één jaar van den termijn voor de aan vaarding van de hem verleende concessie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg in de afdeelingMalang, alsmede van den termijn voor de storting van het waarborgkapitaal bepaald. In het Socr. Hbld wordt mede gedeeld dat aan iemand die verzocht had mijnbouwkundige opsporingen en onderzoekingen te mogen doen in het rijk van Bwool op Celebes' Noordkust, door den resident van Menado is te kennen gegeven, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar was, „aangezien de Goeverneur-Generaal het niet wen schelijk acht dat in de zeltbesturende rijken aan de Tominibocht en de Noord kust van Celebes gelegen, althans in den eer-ten tijd mijnbouwkundige opsporingen en onderzoekingen gedaan worden.' De Soer. Ct schrijft De atdeeling Loemadjang wordt stellig evenals Bandjoewangi een suikerland en de vraag naar gronden voor de suiker cultuur neemt toe met den dag. Bij de districtsplaats Tempeh in de afdeeling Loemadjang is de heer v. den Berg van Heijnenoord bezig een suikerfabriek te bouweu voor rekening van de kongsie Maxwell,den werktuigkundige te Djocdja. Overal zoekt men geschikte gronden, tot zelfs midden tusschen de tuinen van Djocdja voor het bouwen van een suiker fabriek,zijn gronden gekocht gefinclaveerd door de tuinen van de fabriek „Soeko dono" in Loemadjang. De firma Fraser, Eaton Co. is bezig twee fabrieken in Loemadjang! te buuwen en wel in de nabijheid van Randoe Agoong. Er zijn nog veel meer liefhebbers, die hun fortuin in die streken met de sui kerfabrieken willen gaan beproeven. De heer Etty van Probolingo en andere zijn nog doende om geschikte gronden te zoeken. Nu het met de tabak in Loemadjang zoo erg min gaat, schijnt het dat de suikercultuur er zich meer en meer zal uitbreiden. Voor eenigen rijd deelden wij mede, dat de Sultan van Turkije niets at of dronk dat niet vooraf door een zijner vertrouwden was geproefd. Dit scheen te duiden op overdreven bezorgdheid, maar wanneer de laatste berichten uit Konstantinopel waar zijn, dan was de Sultan toch niet geheel ten onrechte bezorgd voor zijne veiligheid. Men heeft althans eene samenzwering van officieren tot onttrooning van den Sul tan ontdekt en zelfs 's Sultans adjudant, generaal Mchmed Daaed, deed daaraan mede. Tal van officieren zijn gevangen genomen. De krijgsraad zal werk krijgen. Men is dat zoo niet gewoon van Turkije, samenzweringen passen beter voor Rusland. Er schijnt nu ten ko-1 ninklijke paleize te St. Petersburg eene samenzweerster te zijn, die niemand minder is dan de prinses van Wales, de schoonzuster van den Czaar. Hare bondgenooten zijn menschlievendheid en rechtvaardigheid. En de uitslag vau het complot Die is, dat zij den Czaar heeft w-ten te bewegen, nieuwe be sluiten ten aanzien der Jodenvervolging, te verscheuren. Het ware te wenschen, dat er van meer zulke complotten de tijding uit Rusland tot ons kwam. Overigens vinden wij lange berichten over de handelstractaten tusschen België Duitschland en België en Oosten rijk. Duitschland staat o. a. aan Belgii verminderde rechten toe op katoenen dekens, ijzerwaren, gedroogde cichorei, leder, jutegaren, naaigaren, aardnoten- olie, papier, porselein, aardewerk, enz. Ten opzichte van oorlogsbehoeften is volle vrijheid behouden voor verbod van uitvoer onder baitengewone om standigheden. De rechten en bevoegd heden der handelsreizigers zijn op den voet van wederzijdsche gelijkheid ge regeld, met dien verstande dat de duitsche handelsreizigers ook in den vervolge in Belgie vrij van belasting zullen zijnzoo lang hetzeltde Duitschland het geval is. Van den kant van België werd er veel aan gehecht belangrijke voorrechten en verzekeringeu ten aanzien van het duitsche spoor wegentarief voor den in- en uitvoer over belgische havens te verwerven. Er scheen geen bezwaar te bestaan voor de belgische spoorwegtransporten, onder voorwaarde van wederkeerigheid gelijk stelling met de duitsche toe te staan, evenals dit krachtens het nieuwe trac- taat met Oostenrijk Hongarije ook aan deze mogendheid is verleend. Wat de tegemoetkomingen van Belgie betreft, deze bestaan hoofdzakelijk uit tariefverlaging voor rammen, schape: en lammeren, verder voor bier, wild eenige andere artikelen Beperking van de rechten op machinerieën weigerde België bepaald, zoodat men zich heeft beperkt tot een lijst van die werktuigen, welke in hoofdzaak naar Belgie worden uitgevoerd en daarvoor eeti maximum bepaald. Duitschland heeft zich voorbehouden, ook aan andere landen dezeltde voor rechten toe te staan. De correspondent van de N. E. C. weet uit goede broD, dat thans Duitschland met Nederland Denemarken over handelstractaten zal onderhandelen. Minder belangstelling zullen onze lezers wijden aan de door Duitschland met Italië en Oostenrijk gesleten trac taten, daar die voor onzen handel toch van minder belang zijn. Het duitsch- oostenrijksche verdrag werd Maandag, het oostenrijksch belgische zal heden worden geteekend. Wie thans iu Rio de Janeiro ver toefde, zou kunnen zien, hoe groote lietde velen daar den overleden ex keizer toedroegen. Zondag en Maandag hingen overal vlaggen halfstok, het grootste gedeelte van de zaken stond Maandag stil. Woensdag zal er door de royalisten een openbare betooging van rouw over Dom Pedro's overlijden worden ge houden. In de italiaansche Kamer van afge vaardigden is het debat over de bin- nenlandsche kerkelijke staatkunde der Regeering geëindigd met een motie van vertrouwen in het beleid der Regeering, die met 248 tegen 92 stemmen werd aangenomen. In een ander wetgevend lichaam Reuter telegrammen wordt de nederlaag van de opstandelingen in China bij Chao Yang bevestigd. Thans verneemt men nadere bizonderheden over het gevecht. Wel beschikte de generaal Nieh over 4500 en de chef der oproerlingen over slechts 3000 man, maar de laa.sten wa ren .neerendeels flinke, geharde ruiters, terwijl de kavallerie van de keizerlijke troepen zwak was. Aanvankelijk be haalden de muiters succès doordien zij de regeeringstroepen deden afdeinzen, maar de laatsten herstelden zich en met be won derens waardige doodsverachting deed hun ruiterij eene charge, die verwar ring bracht in de gelederen der opstan- delinge. Generaal Nieh maakte van dit voordeel onverwijld gebruik en binnen weinige oogenblikken sl«eg het leger den «pstandelingen op de vlucht Van beide kanten werd geen gratie gegeven. Wie gewond of gevangen genomen was, werd afgemaakt en gedold. Op hun terugtocht hebben de mui ters ieder, dien zij ontmoetten, over de kling gejaagd en overal waar zij door kwamen, geplunderd en «ebrand. Het haast ongelooflijk, hoe zij vóór de komst van de keizerlijke troepen heb ben huisgehouden. Er heerschte een waar schrikbewind, eiken dag vergezeld door een nieuw bloedbad. Zelfs de door de zendelingen opgerichte weeshuizen werden in brand gestokeu, elk christen wreed om het leven gebracht. De christenen die ontvluchtten, hadden op de lange reis naar veiliger streken, met honger en dorst te kampen, zoodat velen omkwamen van ontbering. Wilde honden verscheurden hunne lijken. Door den franschen gezant wordt er krachtig bij de chineesche regeeiing op aangedrongen, dat deze hare belofte nakomen en contracten sluiten zal voor de levering van fransch spoonvegmate- rieel De gezant verklaarde, dat de vriendschappelijke verhouding tusschen de beide landen van het besluit der chineesche regeering afhangt. Koningin Victoria bracht een deel van den dag van Zaterdag bij de ex-keizerin Eugéiiie te Fariiboroiigli door. De Hei tog van Edinburg heeft nu ook onlangs op een concert te Ply mouth in het orkest meegewerkt en wel als 1» violist. De engelse he pers is over 't geheel zeer ingenomen met de uit spraak iu zake het Russell-sclieidiiigs proces. De gravin, die met geringe be schuldigingen, waarvan zij nauwelijks een kon bewijzen, het proces begon en de laagste middelen niet ontzag om haar vrijheid terug te krijgen, heeft blijkbaar de sympathie van het publiek geheel verbeurd. Een 111 s t r u m c 111 ui a k c r te Londen stond terecht, omdat hij zijn vaderlijke tuchtiging zoover dreef van zijn 10 jarig kind met ecu gloeienden pook te brandmerken. De man werd tot een halt jaar dwangarbeid veroor deeld Een vrouw, die te Bristol haar zesjarig zoontje, dat een penny gestolen had, dezelfde wreede tuchti ging toediende, kwam er met twee maanden dwangarbeid af. De liefhebbers van schaat seurijden kunnen zich in Stephen's Hall te Londen reeds sedert eenigen tijd vermaken op een kunstijsbaan, voor gewoae schaatsen geschikt. De uitvinder van dit nieuwe kunstijs is een Armenier, dr. Calantariento. Als een zij dorus „Kom, laten, wij maar voortgaan." Een weinig verder weken de stappen weer van den rechten weg af in de richting van vader Robinson's huisje. „Zou hij daar zijn vroeg Mariol. „Opgelet," zeide Polydorus, „opgepast, mijne strijdgenooten. Laten wij onze tomahawks klaar houden." De twee mannen waren voorzien van stokken, die zij onder weg hadden opgeraapt. Barnabin had een grooten keisteen in zijn zakdoek gewikkeld Zwijgend trokken zij voort ever als jagers, die zich dicht bij het wild wanen. De deur van het huisje stond open. Men hoorde geen enkel geluid. „Vrijdag moet toch in huis zijn, want Jacob heeft hem hier gebracht; het is vreemd, dat hij niet op onze nadering begint te brommen." Mariol liep om het huisje heen en keek door het venster. Toen keerde hij zich wee*- tot zijne metgezellen en zeide„er is niemand in huis, zelfs Vrijdag niet." Zij gingen naar binnen en zagen daar, dat de hond verdwe nen was. Op zijne legerstee van drooge bladeren lag een stuk grijsach tig laken. Barnabin raapte het op, bekeek het van naderbij en weldra mompelde hij „De man met de jas." „Is die hier geweest?" vroeg Polydorus. „Daar is het spoor van zijne beslijkte schoenen. Zij gaan tot aan den drempel. Drommels, wat een atstand is dat hierVerder niets meer. Ja toch, bijna twee meters verder is weer een diep afdruksel; hij heeft een flinken sprong moeten maken." Barnabin stond in gedachten verdiept. Eensklaps klopte hij zich op het voorhoofd en riep uit: „Nu begrijp ik alles. De moordenaar is Martin de Eenoog, nietwaar? Wij weten bovendien, dat hij, toen hij door den hond achtervolgd werd, dien een messteek heeft toegebracht en hoe deze zijne woede op hem nog steeds koelt door op dit stuk laken te bijten, maar wij weten nog niet wie de man is, die eergisteren bij het huisje van Mariol op den loer lag. Ik beweer, dat dit ook Martin de Eenoog is, en dat zal ik bewijzen. Luis ter maar eens." „Spreek maar ronduit," zeide Mariol. „Gij doet mij denken aan een opperhoofd der wilden," zeide Polydorus. Barnabin zette nu zijne meening uiteen. „De spion van ginds heeft hier ook den boel ook eens goed willen opnemen. Toen hij geen licht zag en niets hoorde is hij waarschijnlijk naar binnen gegaan, daar zal Vrijdag hem zeker herkend en zich op hem geworpen hebben. Dat kan men op maken uit de ver van elkaar verwijderde voetstappen.Ik weet nu ook, dat wij de pooten van den hond naast de voetstappen van den man zullen zien." Deze veronderstelling werd bewaarheid. „Wat een groot opperhoofd," riep Polydorus uit, „wat zijtgij toch een uitstekend bevelhebber." Barnabin dacht nu niet aan schertsen; hij liep snel naar het dan ook van minder beteekenis, is I warme vloeistof wordt het ter dikte van een gewichtig besluit genomen. Na een 4^ duim op eene asphalt vlakte uitge- langdurige beraadslaging toch heeft de spreid. Is het afgekoeld, dan ziet het brusselscbe gemeenteraad, naar aanlei wit, is bizonder hard en bijna even ding van een voorstel ten gunste van'glad als natuurlijk ijs. De baan wordt het algemeen stemrecht, met 17 tegenjzeer druk bereden en is 113 voet lang 10 stemmen besloten over te gaan toten 46 voet breed. De charnpion- de orde van den dag. schoonrijder van Duitschland, de heer In de gisteren door ons me leg^deel L Stiegert, nam ook reeds een proef Zit buiten. Weldra zag men in de verte een dier naderen. „Zou het een beer zijn?" vroeg Polydorus. „Wel neen," antwoordde Barnabin, „het is Vrijdag." Ook dezen keer had hij juist geraden. Vrijdag herkende zijne vrienden, liet zich door hen liefkoozen en beloonde hen daarvoor met een blik van dankbaarheid, maar toen men hem uit een gat wilde halen, waarin hij gevallen was, liet het dier zijne tanden zien. „Wat heeft hij tech?" vroeg Mariol. „Het schijnt wei alsof hij iets onder zich verbergt. Kom, beste hond, laat ons maar eens zien." „Ik zie het al," riep Barnabin uit, „het is eene schoen, de schoen van Martin de Eenoog." „Het is een prachtip voorwerp," zeide Polydorus, terwijl hij hem met de punt van zijn stok omhoog hief. „Kijk eens aan, de schoen gelijkt warempel op zijn meester, want hij heeft éénoog en het slijk bedekt hem als een mantel." Polydorus wilde het vuile voorwerp weggooien, maar hij hield het aan de punt van zijn stok, toen hij zag, dat Vrijdag er zich weer van meester wilde maken. „Wil jij het prachtstuk hebben, brave hond? Ga dan maar mee, dan kunt jé onze gids wezen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2