NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Donderdag 10 December 1891. No. 2588. A EOS NEMESTSPRIJS ADVERTBNTllK: STADSNIEUWS. Séance voor Kamermuziek. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,85. Afzonderlijke nummer*. 0,05. Dit blad sersohflnt dagelgki, behalve op Zon- en Feestdagen. Hurran Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telef.onnnnuner 1SS. Directeur-Uitgever van 15 regel* 50 Centsiedere regel meer 10 Centa. Groc te letten naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanxienlijk rabat. Abonnementen es Advertentie» worde» aangenomen door ome agenten ea door alle boekhandelaren ea eonrantiers. FEEBEBOOM. Hoofdagenten roof het Buitenland: Comrognie Générale ie Fuhlioilf Ktrangire 0, L. DJDBE fr Co., JOHH 7. JOH SB, Buce-, Foryt Slhis Tmlourf Moxtmnrtre. Haarlem, 9 December 1891. Heden ontvingen de leden der kies vereeniging „Vooruitgang" de gedrukte voorstellen van het bestuur tot wijziging van de inrichting dier vereeniging. Reeds vroeger deelden wij mede, welke in hoofdzaak de voorgestelde veranderingen zijn. In art. 32 wordt buitendien de volgende bepaling voor gesteld „de te maken kosten mogen de beschikbare middelen der vereeniging niet te boven gaan." Wat de inkrimping van de publiciteit betreft, wordt voorgesteld, dat aan de verslaggevers der pers niet zal worden toegestaan verslag te geven van verga deringen waarin bespreking van de can- didaten en de stemming daarover plaats heeft. Het bestuur kan aan de pers een bericht over eene zoodanige vergadering zenden. Bovendien stelt het bestuur voer te bepalen, dat alleen die leden, welke kiezers zijn voor het College waarvoor de verkiezing moet plaats hebben, aan die stemming deelnemen. Vrijdag 18 dezer zal de kiesvereeni- ging bijeenkomen, om over de Bestuurs voorstellen te beraadslagen. De heer Dr. H. A. J. Valkema BJouw heeft als Bestuurslid ontslag ge- Zooals onze lezers zich zullen herin neren, hebben wij eenigen tijd geleden eene oproeping in ons blad opgenomen, waarbij' men werd uitgenood gd blijk, van belangstelling te geven in de op richting eener burger-kiesvereeniging, waarvan zekere personen, advokaten, onderwijzers enz. uitgesloten zouden zijn en die op onpartijdige wijze zich met verkiezingen zou bezighouden. Wij vernemen nu, dat een 2otal in gezetenen blijk van instemming met dit plan hebben gegeven en Vrijdagavond e. k op de bovenzaal van de sociëteit „de Kroon" zullen bijeenkomen, ten einde een voorloopig bestuur te be noemen, en de nieuwe vereeniging een naam te geven. In een van de kleine zalen van „Felix Favore," hield Dinsdagavond de heer C. de Vries, hoofd eener school alhier, voor de vereeniging „Volksbelang" een voordracht over „Opvoeding." De heer D. de Clercq, voorzitter van „Volks belang," opende de vergadering mei de mededeeling, dat de onderwerpen, welke gedurende dit seizoen zullen worden behandeld, door de leden van „Volks belang" zeiven zijn gekozen, daarna ver leende hij het woord aan den heer de Vries. Spreker begon met te vertellen, dat bij de opvoeding van kinderen drie zaken vooral in acht moeten worden genomen voor het bevorderen der ont wikkeling van het lichaam en den geest, nml.i°. een geregelde levenswijze 2° een geregelde voeding; 30. een gere gelde slaap, vooral op dit laatste werd door den spreker zeer gedrukt. Een moeielijk vraagstuk in de opvoe ding is dit, nml. in hoeverre de ouders dwang moeten uitoefenen op de kinde ren, en in welke opzichten zij hen vol strekte vrijheid van handelen moeten geven. De innige betrekking, die er bestaat tusschen moeder en kind, is oorzaak, dat zij wel de voornaamste rol in de opvoeding speelt, en haar is dan ook de taak opgedragen om bij de kinderen huiselijkheid aan te kweeken, en heo op die wijze van de verkeerdheden al te houdeD, die zij langs straat zwervende leeren. Ook zij, volgens spreker, den ouders groote voorzichtigheid aanbevolen wat betreft hun zedelijk overwicht op de kinderen. Laten zij door het goede voorbeeld eerbied en ontzag bij hunne kinderen afdwingen, maar dit niet door dwang trachten te doen, want dwang maatregelen spruiten meestal voort uit egoïsme der ouders Een rnoeielijke kwestie is ook nog deze, dat de ouders wat hunne ver standelijke ontwikkeling betreft, hun overwicht op de kinderen dikwijls ver liezen, maar dit zal bij een verstandige opvoeding den kinderlijken eerbied niet schaden. Ten slotte'zeide spreker nog, dd ouders om hunne kinderen te kunnen opvoeden, moeten beginnen met ze te leeren kennen, en bij de opvoeding moeten te raden gaan met het karakter der kleinen. Dat dit onderwerp bij de talrijk op- gekomenen veel belangstelling wekte, bleek uit het levendig debat, hetwelk volgde, waarbij sommige puntende ontwikkeling der ouders in vergelijking met die hunner kinderen, de karakter vorming, de beleefdheid der kinderen, het ontzag voor de ouders, nader wer den besproken en toegelicht. Naar men ons mededeelt is de apo theker S., die den heer Davenport (Sequah) vergezelt, hedenmiddag wegens schuld door den deurwaarder A. Glaser gegijzeld en onder toezicht der politie naar het Huis van Bewaring alhier over gebracht. Ouder de talrijke concerten, die het muziekminnend publiek in Haarlem wor den aangeboden, nemen de séances voor kamermuziek van den heer Schlegel eene eerste plaats in. Men kent hem en zijne getrouwe medewerkers, de heeren Cra mer en Bosmans, reeds sinds jaren als musici, die geene lauweren meer be hoeven te verdienen, doch zich alleen de moeite moeten geven, die te be waren. Wanneer men de muziek in soorten ging verdeelen, dan zou men het draai orgel op den laagsten, deze séances op den hoogsten trap van den (toon)ladder kunnen plaatsen. Daartusschen op de andere sporten ligt veelde uitvoerin gen van orkesten, ook van groote, van zangvereenigingen, van opera's en wat al niet meer. Feitelijk is ieder mensch vatbaar voor muziek, maar zoo goed als er zijn die inslapen bij een symphonie, zoo goed zijn er, die hunne ooren wel zouden willen dichthouden, als ze een draai orgel voorbijgaan. Het veel hooren van goede muziek verfijnt de smaak, doet de eischen hooger steil m zonder nog te spreken van den goeden invloed, dien het, ook als dilettant beoefenen van de muziek op smaak en op gevoel moet te weeg brengen. Nu kan niet ieder zich op muziek toeleggen, en het getal van hen die vele concerten kunnen bijwonen, is be trekkelijk gering. Vandaar dan ook, dat hooge kunstuitingen, zooals die welke wij op de séances van den heer Schlegel te hooren krijgen, niet door een al te uitgebreid publiek worden genoten. Ze dragen een eigenaardig karakter van intimiteit, die sc iAes? Men -komt er om muziek te hooren, om niets anders. Waar musici als de bovengenoemde ons die muziek laten hooren, daar kan van kritiek weinig sprake wezen, de verslaggever kan hoogstens constateereD, wat hem van de nummers op het pro gramma het meest heeft getroffen. Ons frappeerden het meesthet andante cantabile uit Beethovens Quatuor, voor piano, viool, alt en violoncel op. 16, het allegro voor piano en viool van Schumann (op. 70) en Mendelssohns trio in C mol (op. 66). De heer Cramer voerde de vioolpartij uit in Schumann's romances voor piano en viool en het adagio en allegro van denzelfde. Zijn wijze van spelen was vol gloed en kracht als altijd en bezit toch dat elegante en gracieuse, dat het zoo sympathiek maakt Onnoodig is het om te zeggen, dat èn de concertgever de heer Schlegel èn de heer Bosmans hun welverdienden roem handhaafden. Hun valt het inder daad niet zwaar, om zooals wij hierbo ven zeiden, „hunne lauweren te be waren." De altpartij in het kwartet werd zeer verdienstelijk vervuld door den heer Steenman, dien wij als artist van jonger datum, gaarne in het goede gezelschap van deze, zijne drie oudere kunstbroe ders zien. Te Hoofddorp, zoowel als te Aalsmee1 heerscht veel opgewektheid voor de vrijwillige oefeningen in den wapen handel. Reeds 12 jongelieden van 1719 jaar hebben zich te Hoofddorp aange meld, terwijl te Aalsmeer 35 aan de oefeningen deelnemen. Lettsrsn en Kunst. De fransche Névada-troupe, met Strakosch als directeur en Desuiten als impresario, word t in den loop dezer maand in den Haag verwacht. De voor stellingen worden in het „Gebouw voor K. en W." gegeven en geopend met Le Barbier waarop La Somnambule en Lu cia zullen volgen. Behalve genoemde ster is ook de beroemde tenor Revelli aan het gezelschap verbonden, dat een een paar maanden in den Haag zal vertoeven cn ook teRotte rdam en Amsterdam zal optred d. Of h gezelschap ook in Haarlem zal o re 3cn, is nog niet bekend. Door H. M. de Koningin is, als blijk van H. D. belangstelling in de stichting van het kerkgebouw der Ned. herv. gem. te Apeldoorn, eene "gift van 1000 geschonken, terwijl de vereeni ging tot bevordering van het onderwijs van schipperskinderen in de provinciën Overijsel en Drente èn van wege H. M. de Koningin Regentes èn van de groothertogin van Saksen, prinses der Nederlanden, een gift van 100 heelt ontvangen. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 12 December niet plaats hebben. De heer Schepel heeft de volgende motie ingediend ter behandeling bij de begrooting van het departement van binnenlandsche zaken in de Tweede Kamer „De Kamer, van oordeel, dat 's lands belang nog meer bevorderd zal worden door het instellen van een ministerieel departement van landbouw dan door het aanstellen van een inspecteur van het landbouw-onderwijs, verzoekt de regee ring de daarvoor noodige maatregelen te willen nemen, en gaat over tot de orde van den dag." In overleg met den verant woordelijken redacteur van Recht voor Allen is door den centralen raad van den sociaal-democratischen Bond be noemd tot medewerker-redacteur van dat blad J. Cornelissen, leeraar aan de rijksnormaalschool te Middelburg, onder de sociaal democraten bekend als Cle mens. Dinsdagavond werden ten huize van mr. Van Tienhoven te Am sterdam door de presidenten der Werk lieden-V ereenigingen onder welke de Ned. R.-K. Volksbond die den afgetreden burgemeester een blijk van erkentelijke sympathie wilden geven, de twee fauteuils aangeboden, waarvan wij vroeger reeds spraken. De prachtig ge beeldhouwde fauteuils zijn vervaardigd door de firma J. Haag Zoon te Am sterdam In de Dinsdag onder lei ding van doctor Barncuw te Amsterdam gehouden jaarvergadering der Noord- hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" werd in plaats van den heer B. J. Ferf, die met 1 Januati als bestuur der wenscht af te treden, gekozen de heer P. J. van Eldik Thieme, te Bloe- mendaal Zonder discussie of stemming stond de vergadering subsidie aanvragen toe uit de renten van het stamkapitaal over 1891: aan Alkmaar 500 voor meubileering van het badhuis aan Beverwijk f2 00 \oor aankoop van materiaal en verstrekking van ver sterkende middelen aan reconvales centenaan Graft f 300 voor het zelfde doel; aan Bloemendaal 100 wegens derving van eene subsidie van het gemeentebestuur van hetzelfde be drag aan Haarlemmermeer 300 voor een ijskelder Haarlem en Hilversum wenschten te mogen beschikken over het aan beide afdeelingen toekomende bedrag van 4500, ieder voor den bouw van volks badhuizen, en voor de exploi tatie daarvan ƒ300 voor ieder. Beide aanvragen worden toegestaan, wat Haarlem betreft ouder voorwaarde dat gedurende 25 jaren telken jare 100 worde afgelost. Zonder debat of stemming werden toegestaan de volgende subsidie-aan vragen uit de renten van het stamka pitaal aan Monnikendam f 300 voor een ijskelder, De Rijp ƒ300 tot aan vulling van materieel en het verstrek ken van versterkende middelen aan herstellende, behoeftige ingezetenen, Winkel 350 tot dekking van een tekort op de exploitatie van het ton nenstelsel, Zaandam ƒ300 tot vermeer dering van materieel, Zaandijk f 300 als tegemoetkoming in de exploitatie kosten van de badinrichting enz. Haar lemmermeer 300 voor een ijskelder. Na korte discussie over enkele pun ten werd de begrooting vooi 1892 40) HOOFDSTUK XXV. De hond ging mee en blafte nog steeds van woede. Zijn wond was klaarblijkelijk weer genezen, maar het dier was nog niet .zoo sterk als vroeger, want eerst verminderde zijn snelheid en eenige oogenblikken later viel hij van vermoeidheid op den grond neer. Het gezelschap was toen juist bij een heuveltje gekomen. Polydorus maakte daar een legertje van gras en bladeren en legde er Vrijdag op neer. Een beekje ruischte niet ver van daar, zoodat het armé dier daar zijn dorst kou lesschen. Men gaf hem nu den schoen en het stuk laken terug. Dadelijk strekte de hond er begeerig zijn poot naar uit, terwijl hij een dreigend gebrom liet hooren. „Dat is wel goed," zeide de baszanger, „houd je toorn maar levendig. Als jij er weer toe in staat bent, moet jij op je beuit gaan zoeken en jezelf en ons wreken, braaf dier." Vnj lag blafte alsof hij de toespraak begrepen had en beloofde te gehoorzamen. Barnabin was intusschen reeds ongeduldig geworden over dit opont oud. Hij dacht slechts aan zijn doel en riep zijne twee luitenants bij zich. „Hier zijn wij alweer," zeide de baszanger, „nu kunnen wij onzen ontdekkingstocht verder voortzetten." Weldra kwamen zij aan de groote steengroeve van Romain- ville. „Ik herken deze plaats," riep Mariol uit, „want hier heb ik juffrouw Humbert gevonden." „Die arme moeder," zeide Barnabin, „maar schijnt het niet alsof God ons hier geleidt Zij vervolgden nu hun weg, maar ofschoon het hooge gras en het kreupelhout het spoor onduidelijker maakten, slaagden zij er toch in het tot aan den muur van den bouwval, ja, zells tot aan het gat te volgen. Zelfs tot in den tuin kon men den voetstap duidelijk onder scheiden. Zij beraadslaagden nu of zij zich daar zouden wagen. Eensklaps 1 iep Mariol uit „O, nu herinner ik mij alles weer. Den dag voor den moord, bij het vallen van den avond, zat daar op die bank een ge bochelde. Ik vergis mij niet. Later heb ik dienzelfden man teiug- gezien, maar hij zag er toen geheel anders uit, en was in gezel schap van Gontran, wiens ex-leermeester hij is, geloof ik." „De man, die met Gontran in het rijtuig zat. Daar blijft nu geen twijfel meer over, laten wij maar in den tuin gaan," riep Barnabin uit. Maar Polydorus hield hem terug. „Wacht eens, joDge wijsgeer, ik ben zoo voorzichtig als een slang. Laten wij eerst eens zien nadere inlichtingen te bekomen." „Bij wie „Bij mijne tante, die hier in de buurt woont. Dan kunnen wij haar meteen om een ontbijt vragen, waai door wij weer kracht zullen krijgen om onzen ontdekkingstocht voort te zetten." „Hoe heet uwe tante?" „Juffrouw de weduwe La Picarde, of zooals zij gewoonlijk kort weg genoemd wordt, La Picarde." HOOFDSTUK XXVI. Hier en daar Tante La Picarde was zeer goed gehumeurd. Haar zoon zou nl. van Portugal terugkomen, daar zijne moeder hem met het geld van juffrouw Humbert had losgekocht. Moeder La Picarde was een beste vrouw, die haar jongen aan bad en haar zeer dankbaar was, die haar in staat gesteld had hem terug te zien. Zij beschouwde het, toen ons drietal haar een bezoek bracht, als een groote eer, dat haar neef, de kunste naar, haar eens opzocht. Zij ontving hen dus heel hartelijk en onthaalde hen weldra op een smakelijk ontbijt. Toen onze kapitein haar echter wilde uithooren over den bouwval en zijne bewoners, ging dit zoo gemakkelijk niet,want La Picarde was bang voor Jacobus en vreesde bovendien, dat, als er iets ontdekt werd, zij de som zou moeten teruggeven. „Wel neen," antwoordde Polydorus op dit laatste bezwaar, „me,!

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1