POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op veeleer altijd iets oudachtigs, reeds met f 26,703, en daarna de vergadering volle rimpels. gesloten. 1 Maandagavond is de trein Het eenvoudig gedenktee- van Breda naar Amsterdam 45 minuten ken, dat een aantal vrienden en ver- over den bepaalden tijd aangekomen, eerders op het grai van wijlen dr. Het oponthoud onstond doordien, in de Westerman plaatsten, is Dinsdag te nabijheid van 's Bosch, de locomotief Amsterdam ia tegenwoordigheid van van den trein, van Breda naar Arnhem meest alle commissieleden en naaste bestemd, uit het spoor geraakte. Alleen bloedverwanten van den ontslapene aan materieele schade is aangericht, de familie overgedragen. De commissie Bij de weduwe J.te Me ij el handelde geheel in den geest van den brak in korten tijd viermaal brand uit. ontslapene door het monument enkel te zonder dat men de oorzaak daarvan doen bestaan in een familiegraf, omge- wist. Haar 10 jarige zoontje heeft nu ven door een laag gesmeed ijzeren hek. bekend, den brand gesticht te hebben, Op den deksteen rust een bronzen af- Hij haalde het vuur uit de kachel en gietsel van den hond, die zijn meester bracht dat in den stal. geheel zijn leven trouw bewaakte, ter- j Te Nieuw- Buinen doet zich wijl aan de oostzijde in zandsteen het een geval van nona voor. De 17 jarige welgelijkend portret van Westerman Chr. Heinz is reeds sedert drie dagen door Teixsira de Mattos is gebeiteld. in een diepen slaap gedompeld. Alle Aan de achterzijde van het monument pogingen om hem tot bewustziju te zijn emblemata van dood en opstanding brengen, bleven tot nog toe vruchte gebracht met de woorden„Hulde loos. rijen een vrij voordeelig jaar zijn. Scheveningen, 8 December. Van de haringvisscherij zijn aangekomen Leendert Ariet schr. J. den Duik5 Gebroedersschr. A. Rog Doggersbatik, schr. J. den Duik; Holland II, schr. C den DuikJonge Emma, schr. J. Pronk; Jonge Gunrtjeschr. F. Zuur mond Dirk Johatmaschr. M. v. d Zwan, en Antonschr. W. v. d. Zwan met kleine vangstea van 70 tot 80 ton. Van Nieuwediep waren 1500 schelvis- schen die 25 tot 60 c bedongen. Circa 100 manden scholletjes (deden 2.50 tot 4. aan werkkracht, volharding en humani teit.' Uit Heerenveen meldt men: Er is Dinsdag eene werkstaking uitge De overdracht geschiedde op den j broken onder het volk bij het w.jk geboortedag van den overledene en'graven in den polder van Tjalleberd, werd o. a. bijgewoond door den minister j De werkstakers eischen hooger loon Van Tienhoven. j Heden werd appèl gehouden. Alles is Er werden toespraken gehouden door intu.schen rustig, prof. Weber, die Westerman schetste j Uit Oldenzaal wordt aan voornamelijk als zoöloog door den heer l de Z. C. gemeld In het laatst der Wertheim namens de commissie. De j vorige week vervoegde zich alhier eene schoonzoon van den overledene, mr.1 Mouthaan, aanvaardde namens de familie het geschenk. Het adres van de Nederl Vereeniging van werktuig- en scheeps bouwkundigen, te Amsterdam, aan H. M. de Regentes, naar aanleiding van het voornemen der Regeering om, met voorbijgang van 's Rijks instellingen voor scheepsbouw, een oorlogsschip ten behoeve der indische marine in het bui tenland te laten vervaardigen, is thans verzonden. Naar De Och ten db ode ver neemt, wordt te Amsterdam een onder zoek ingesteld naar het buizennet der Im perial, in verband met het feit, dat aan de directie, door veel minder ontvangsten bij veel meer gasverbruik, moet gebleken zijn, dat dagelijks een zeer groote hoe veelheid gas op de eene of andere wijze ontsnapt. IJzeren pijpen worden op of naast de grondleidingen in de straat geslagen, om zoodoende gasreuk waar te nemen. Tot nog toe leverde dat onderzoek niets merkwaardigs op. Maandagavond hield de politie te Amsterdam eene generale op ruiming in de Nes onder de meisjes beneden de jaren, die daar als kellnerin diensten verrichten. Dinsdag en Maandag zijn wederom een aantal vrouwspersonen, voor het meerendeel van duitsche afkomst, over de grenzen van ons land gezetonder haar waren er, die haar domicilie te Rotterdam, 's Hage en elders hadden. Indien de inschrijvers het plan goedkeuren zal de momumentale fontein, die in het Vondelspark te Am sterdam zou worden opgericht, welk plan echter afsprong, thans verrijzen op .het Frederiksplein voor het Paleis voor Volksvlijt. De kleinste volwassen in woonster van Leiden is niet meer' De bij elkeen daar ter stede bekende „Wimpie", heetende inderdaad Wilhel- mina Ju, is overleden in het Hópital wallon t? Leiden. Zij bereikte den leef tijd "van 52 jaten én was slechts zeéfj korten tijd ongesteld „Wimpie" was fecht Van lijf ên. leden, vlug in hare bewegingen en handig met naald en breipennen, dank zij hare opvoeding in het Weeshuis, welke haudigheid, g.- paard gaande met een ijver, bij vele grooteren tevergeefs te zoeken, haar in staat stelde geheel voor zichzelve te zorgen, zoodat zij niemand tot last was Zij was slechts 0.8 M. lang, de lengte ongeveer dus van een zesjarig Haar gelaat had echter niets jei duitsche dame aan i.ct hotel „de Ster' en verzocht om logies, voorgevend dat zij haar zuster in het klooster te Dene kamp wilde b.-z jeken. Daar heen per rijtuig vertrokken keerde z.j evenwel spoedig onverrichter zake terug, logeerde des nachts in het hótel en vertrok den volgenden morgen, om in een der kloosters alhier naar haar zuster te zoeken. In het hótel „De Ster" keerde zij niet terug, haar nota onbetaald achter latend. Na nog op dezelfde wijze getracht te hebben anderen op te lichten, is zij des avonds in de richting van Bentheim vertrokken. Niets werd meer van haar vernomen, totdat de rijksveldwachter Altenaende gemeente-veldwachter Van der Gouw Maandagavond vernamendat eene dame, die gelogeerd had bij den restau rateur Masseur te Bentheim, vandaar vertrokken was zonder de logieskosten te betalen en met medeneming vaneen dozijn zilveren lepeltjes en een zwarte japon. Terstond werd een onderzoek ingesteld en mocht het hun gelukken in een slaapstee de bewuste dame aan te treffen in het bezit van al de lepeltjes en uitgedost in de gestolen japon. De vrouw van den restaurateur, daar toe overgekomen, herkende de gestolen voorwerpen. In het verhoor genomen, bekende zij terstond haar misdrijfdat zij van Berlijn afkomstig is en wegens gebrek aan geld zich tot stelen gedrongen zag. Heden zou zij ter beschikking gesteld worden van den officier van justitie te Almeloo, kind. VISSCHERIJ. Uit IJ muiden is telegrafisch be richt ontvangen, dat aldaar de Scheve- ningsche schuit Cornells en Mar ga- retha sch. I. Bal, is binnengeloopeo, met verlies van een Egmonder raatroos, die overboord is geslagen en verdron kene P? raan laat vrouw en 4 kinderen achter. Katwijk aan Zee, 8 December. Hier werden afgeslagen 1 partij (10,200 stuks) steurharing voor f 18.45 Per 1000 en 1 partijtje (10 kantjes) idem voor f 14.20 per kantje met de ton, een partij pekelharing (volle) uit de hand ver kocht voor ƒ17.35 de ton. Bijna alle schuiten staan reeds opge trokken tegen het duin. In weerwil der verliezen aan netten en touwen zal het haringjaar 1891 voor de meeste reede- RECHTSZAKEN. Aan den burgemeester van Wessem, gedetineerd te Roermond, die den 15a dezer voor de arrondissements rechtbank aldaar zal terecht staan, wordt ten laste gelegd. dat hij bij de op 21 Juli 189 c plaats gehad hebbende verkiezing van twee leden van den gemeenteraad als voorzit ter van het bureau opzettelijk en be- driegelgk een stembriefje, waarop de namen A. van Hoef en A. Tijssen voor kwamen, heeft verwisseld of doen ver wisselen met een stembriefje, bevattende de namen J. M Tijssen en J. R. Ver linden, tengevolge waarvan deze laatstge noemde personen de volstrekte meerder heid van stemmen hadden en dus gekozen waren, terwijl zij anders of niet gekozen óf in herstemming zouden zijn gekomen, en alzoo aan die stemming een andere uitslag is gegeven, dan door de wetti; ingeleverde stembiljetten zoude zijn verkregen. En verder op 22 Juli 1891, iu zijne voornoemde qualiteit, bij het openen der stembus, het proces-verbaal van opening per ingeleverde stembriefjes, zijnde dit een authentieke akte om te doen blijken van den uitslag der plaats gehad hebbende verkiezing, valschelijk heeft opgemaakt en doen opmaken, met het oogmerk het te gebruiken en door anderen te doen gebruiken als ware het echt en onvervalscht, door in dat proces verbaal opzettelijk in strijd met de waar heid te doen vermelden en door de stemopnemers te doen vermelden, dat de zegels der voormelde bus bij onderzoek zijn bevonden ongeschonden te zijn niettegenstaande toen, zooals hij wist die zegels geschonden waren en dat bij genoemde stemming waren uitgebracht op J. M. Tijssen 28, J. R. Verlinden 28, A. van Hoef 26 en A Tijssen 26 stemmen en alzoo het getal der op dien datum op elk der voornoemde personen uitgebrachte stemmen een ander was, dan in het proces verbaal staat aange geven En eindelijk op 23 Juli 1891 het proces-verbaal; waarvan hiervoren sprake, als ware het echt en onvervalscht, in zijne voornoemde kwaliteit te hebben gebruikt door hét aan den Raad in te zenden, daarvan afschriften te doen aanplakken en ter secretarie ter inzage neder te leggen, zoodat J. M. Tijssen en J. R. Verlinden, alhoewel niet gekozen zijnde, toch als leden van den Raad zijn toegelaten, genoemde verkiezing een ander resultaat heeft behouden dan door de inlevering der stembriefjes verkregen was en derhalve uit dat gebruik nadeel ontstond. keurd, of hij heeft een voorstel gedaan, strekkende tot het verleenen van amnes tie aan allen, die wegens politieke ver grijpen veroordeeld zijn of in hechtenis gehouden worden. De regéering stond onmiddellijke behandeling toe, maar verklaarde zich tegen het voorstel en het gevolg was, dat het dan ook met 398 tegen 113 stemmen werd ver worpen. In de couloirs wordt beweerd, dat de regeering zich bij de aanstaande inter pellatie betreffende de opzegging van het concordaat, zal verklaren tegen de scheiding van Kerk en Staat, maar tevens beloften zal doen tot het beper ken van de bevoegdheid der bisschoppen en geestelijken. Wannneer deze kwestie beslist wordt, zal er een groot strijdpunt minder in de fransche Kamer wezen, hoe dan ook i de beslissing moge uitvallen, wat op dit oogenblik niemand met zekerheid kan voorspellen. In Zwitserland heeft men over een ernstige zaak pas beslist. Dit klein, maar dapper staatje houdt er zooals bekend is, een soort van volkstemming op na voor belangrijke zaken. Dit noemt men een referendum. Een zoodanige stemming heeft dezer dagen plaats gehad over de vraag, of de Staat een der spoorweg lijnen toe zich zou trekken en met een grooto meerderheid heeft men zich daartegen verklaard Dit geval heeft een vervolg. De pre sident van den Bond, de heer Welti tevens hoofd van het departement voor spoorwegzaken, heeft in dit besluit een motie van afkeuring van zijn beleid meenen te zien en heeft zijn ontslag uit beide betrekkingen genomen. Balmaceda is dood, maar naar het schijnt spookt hij neg in Chili. Althans de New-York Herald weet te vertellen, dat er in de artilleriekazerne te Santiago duizende revolvers vermist worden, hetgeen men toeschrijft aan een opstand, die door voorstanders van wijlen Balmaceda zou worden gereed gemaakt. De regeering neemt bij voorbaat hare maatregelen. De soldaten worden in de kazernes gehouden, waarom blijkt niet.' Is het om de soldaten altijd bij de hand te hebben, als een opstand uitbreekt? Of is het om de soldaten zeiven beter in het oog te kunnen houden? In die zuid-amerikaansche Staten toch maakt het leger bijna altijd de revolutie. Hoe dit zij, de marine artilleristen in de forten van Valparaiso zijn vervangen door matrozen en zelfs heeft men de vroeger gevangen genomen soldaten, aanhangers van Balmaceda, naar een afgelegen plek overgebracht, om hen van alle verkeer met de buitenwereld at te sluiten Bij eventueelen opstand zouden zij natuurlijk de eersten zijn, om mede te werken tot den val van de tegenwoordige regeering. Terwijl aldus de Congressisten zich wapenen voor een oproer, heeft Por tugal in Afrika eene overwinning be haald. Nog altijd moest de herinnering aan een nederlaag van de Portugeezen in een strijd met het opperhoofd Mah- madou Diola worden uitgewischt. Een andere stam van inlanders heeft Por tugal schitterend gewroken en Mahmadou Diola zulk een bloedige nederlaag toe gebracht, dat de verslagene zich ir allerijl met het overschot van zijne troepen naar de kust heeft moeten De getuigen zijn: 27 kiezers, de twee wethouders, de gemeente-veldwachter,terugtrekken een rijksambtenaar. In China schijnt de rust geheel her- - - - - 1 r\_ _i_:i_ .- De deskundigen de heeren J. Schui temaker en J. Snackers, onderwijzers te Roermond. De verdedigersmr. G. Tripels, uit Maastricht en jhr. mr. L. Michiels van Kessenich, uit Roermond. steld te zijn. De chineesche legatie te Londen heeft althans uit Peking een officieel bericht ontvangen, dat de op stand in Mongolië totaal is gedempt. zijn hoofd, de Khedive beweegt het linkerbeen, keizer Wilhelm trekt met kracht aan zijn knevel, terwijl koning Humbert die zacht door zijn vingers it gaan. Baron Hirsch heeft tot di recteur van de kolonisatie der russi- scke joden in Argentinië benoemd een te Buenos-Ayres wonenden Hongaar, Adolf Roth genaamd Te Marane, in Frankrijk,, vloog Maandag een kruitfabriek in de lucht. Vier personen zijn gedood en verscheidene gewonddrie zeer ernstig. Te San Sebastian heeft de kanselier van het fransche Consulaat,. Giraud mot een revolver geschoten op den consul Despréaux en zich daarna doodgeschoten. Despréaux is stervende. In het dorp Sclielestadtin den Elzas is in den nacht van Maandag op Diüsdag een hevige brand uitge broken. Geheele straten gingen in vlam men op, tachtig huizen werden vernietigd. Te Hamburg z ij n verled en week 13000 nieuwe gevallen van in fluenza voorgekomen. De oudste zoon van den kroonprins van Denemarken, prins Christiaan, offi cier der dragonders in Jutland, is door de ziekte aangetast. Een reeds vroeger ver spreid bericht, dat de kroonprins van llumenië, prins Ferdinand Van Hohen- zollern, inde volgende maand Bngeland zal bezoeken, wordt thans door de Ti" mes bevestigd. Het blad voegt er bij,, dat de prins waarschijnlijk vergezeld zal. zijn door zijn vader (dus niet door den koning van Rumenië.) De Times zegt verder: „De huwelijksplannen in ver band met dit bezoek zijn niet langer een geheim. Er kan bijgevoegd worden, dat de koningin van Rumenië haar gezondheid weer herwonnen heeft en dat de huwelijksplannen, waarvan hier spraak is, haar vnlkomen goedkeuring wegdragen." Zooals men weet weidt bedoeld een huwelijk tusschen prins Ferdinand en de oudste dochter van den herto 1 van Edinburg, koningin Victoria's tweeden zoon, gehuwd met de eenige zuster van den czaar. Henri Stratton, een ameri- kaansche beroeps hongerlijder is ge storven. Hij wilde Succi overtreffen en daarom langer dan 45 dagen zonder voedsel blijven. Gedurende 36 dagen ging alles goed, maar op den 37 n kreeg hij duizelingèn en raadde zijn dokter hem aan,,de proef op te geven, of dien hij dat niet wilde, dan eiken dag een paar glr te drinken. Stratton deed lv /.--n-, maar middel was t-rger ,1e champagne smaakt, v. j j t. hij er zich aan 39a dag groote ^uK. Het gevolg was, dat hem den 42Q dag naar het hospitaal moest bren gen, waar hij nu gestorven is. Tusschen Moultan en La hore, in Britsch Indio heeft een bot sing van twee treinen plaats gehad, waarbij 34 menschen om het leven kwamen en velen ernstig werden ge kwetst. Een zonderling feit mag het heettn, dat al de dooden en gewonden inlan ders zijn. Geen der Europeanen in den trein bekwam letsel. De t oe s t a n d v a n d e m e e s t e der gewonden bij de dynamiet ont ploffing te Ncw-Xork is bedenkelijk. Gisteren is een journ list, die krankzinnig is geweest, gearresteerd, vei dacht van medeplichtigheidhij ontkent echter alles. Nauwelijks is de verkiezing van La- fargue in de fransche Kamer goedge- Vorstelijke eigenaardig;- heden. De prins van Wales knipt onder het spreken met het linkeroog, de Czaar strijkt met zijn hand over LAATSTE BERICHTEN- In het kiesditrict Tiel, is heden tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer mr. Tydeman (lib.) met een meer derheid van ongeveer 600 st. Vele ka tholieken hadden zich van stemming onthouden. zou haar eer verdubbelen, en ik verklaar bij dezen, dat ik als 't noodig is, voor u zal zorgen. Gij kookt lekker, maar gij kunt nog gezelliger praten. Geef ons nu, als het u blieft, de inlich tingen, die wij wenschen." Zij aarzelde. „Komaan, tante," zeide Polydorus, „gij hebt ons nu zoceven reeds gezegd, dat gij den leelijken gebochelde kent, dat gij zijn huishouden doet en de dame in het zwart hebt geholpen om in zijn huis te komen. Dat is al veel. Ik zou dat goede werk nu maar voltooien door ons alles mede te deelen. Gij kunt er niet anders dan wel bij varen, geloof mij." Nu nam Barnabin het woord. Hij verhaalde, hoe vurig hij zijne moeder liefhad, hoe erg zij gewond was en hoeveel zij daardoor moest lijden; verder aan welke afschuwelijke vervolging zijn broer was blootgesteld. Hij vertelde dit alles met tranen in de oogen en smeekte haar op zoo treffende wijze hen te helpen, dat La Picarde er eindelijk door bewogen werd en toegaf. Bovendien waren zij nu tot het dessert genaderd. De goede vrouw had eenige glaasjes wijn gedronken en was daardoor wat mededeelzamer geworden. „Ik zal dan voor u doen, wat ik voor juffrouw Humbert ge daan heb," zeide zij, „maar meer ook niet. Ik zal u op het balkon brengen, de deur even voor u openen en dan maak ik mij uit de voeten." „Deze voorzichtigheid doet u alle eer aan, tante. Wij nemen het aan; kom, laat ons nu dadelijk maar op weg gaan." „Neen, neet, dat gaat maar zoo gemakkelijk niet Het is nu klaarlichte dag. De oude gaat niet voor den avond uit. Misschien is hij nu wel niet eens alleen." „Wat denkt ge dan?" „Wel, ik vermoed, dat er deze laatste drie dagen iemand in huis verborgen is." „Waar dan „Ja, dat weet ik niet. Ik ben er ook nieuwsgierig naar, maar heb tevergeefs beproefd achter de waarheid te komen. De bouw val is net een roofnest. Ik geloof, dat er geheime gangen en kelders in zijn. Maar nu moet ik weg, want het wordt tijd om naar den ouden Jacobus te gaan. Hij heeft ©nlangs niet het minste vermoeden op mij gehad. De gebroken ruit is met papier be plakt. Gij moet dan uw hand daar maar doorsteken en zoo het raam van binnen openen. Nu, vaarweltot vanavond." De drie kameraden spraken nu at om dien avond op een be paald uur weer bij La Picarde te zijn en toen ging ieder zijns weegs. Polydorus ging naar de komedie, Mariol naar de fabriek en Barnabin naar zijne moeder. Zij waren overeengekomen om de zaak voor ieder geheim te houden, zelfs voor vader Robinson en Jean Baptiste. l.a Picarde en Barnabin waren daar vooral zeer op gesteld; de eerste was bang, dat zij verraden zou worden en Rataplan had gezegd „Ik wil hun bewijzen, dat ik een man ben en dat ik ze liefheb." „Het zou mijn grootste genot zijn, als ik mijn broeder uit dé gevangenis kon verlossen en mijne moeders vijanden kon ont dekken, en als ik dat geheel alleen kon doen." „Ondankbare," zeide Mariol, „rekent gij Polydorus en mij dan niet mede „Vergeef mij," zeide de zoon van Madeleine, terwijl hij zijne beide vrienden de hand drukte. „Nu, ik geloof, dat wij het geheim wel spoedig ontdekt zullen hebben," zeide de baszanger. Nadat Rataplan Mariol had verlaten, die zich naar de fabriek begaf, bemerkte hij, toen hij op honderd schreden afstand van het huisje van Mariol was, dat een man zich ijlings daaruit ver wijderde en den tegenovergestelden weg insloeg. Deze man, die geheel in 't zwart gekleed was, droeg een hoed met breeden rand, die over zijne oogen hing. Hij liep zoo ge jaagd en schuw als een roofdier, die op roof is uitgeweest. Barnabin, die goede oogen had, herkende dadelijk Jacobus. Een akelig voorgevoel beklemde hem. Hij ijlde naar het huisje- waar hij de vrouw van Mariol alleen vond. „Catharina," vroeg hij, „wie was die man, die zooeven dit huisje verliet." „Dat weet dat gij komt, dokter." ik niet, mijnheer Barnabin,. maar ik ben blij,, want het was een zonderling bezoek van dien'. Wordt, vcrvol^a.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2