NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Zaterdag 12 December 1891. No. 2590 ABONNEMENTSPKIJS: AD VERTEN TIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden f 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefeonsmamier 122, ?&B 15 regels 50 Cents; iedere regel niaer 10 (Jen It, Grot te letters naar pits,tiran*ie. Bij Abonnement aanzienlijk ralai Abotusmectes e*> Adveriéxtiëk worde* asEgeaciaefc door os.#t Êgefcte» ex door alls, böekbftfcd«lfer«a os conrantisrs. Directeur-üitgöver J. C. PEEBEBO0M Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale ie FublidU Btrangbe L, BAUBM f Con JOHN JONM, Succ., ï*r$t 815& lenbourf Mfmèmartrt. Het bijvoegsel van ons bladdat morgenavo7id verschijntzal bevatten: Een eigefiaardige Wedstrijd. Haarlemmer Halletjes Ho. CXX. Natuurkundige proeven voor iedereen XV. Bimien- en Buitenlands .he berichten. Varia. Advertentiën enz Haarlem, ii December 1891 Door den heer D. Francken Dz. te Le Vecinet werd aan het Museum van Kunstnijverheid alhier, een in hout sneden fresvulling uit de vorige eeuw in den stijl Lodewijk XV aan het Museum ten geschenke aangeboden, dit fres is thans in het Museum geplaatst. Met het opstellen van het wapenbord van Philips de Goede hertog van Bour- gondië als stichter en grootmeester der orde van het guldenvlies, ter herinnering van het 9I0 kapittel der orde, gehou den te 's Hage op 4 Mei 1456, is een begin gemaakt. Het oorspronkelijke stuk in gepolychromeerd eikenhout hangt in de Jacobskerk te 's-Hage. Des Zondags is de toegang vrij. De heer dr. H. D. Kruseman, apo theker alhier, is bij kon besluit van 9 Dec. benoemd voor 1892 tot plaats vervangend lid van den geneeskundigen raad voor Noordholland. Zaterdag e. k. voert de haarlemsche afdeeling der Maatschappij van Toon kunst in onze geliefde concertzaal in de Vereeniging Haydns oratorium „die Jahreszeiten" uit. De uitvoeringen van Toonkunst zijn zoo geliefd bij iederdie muziek waardeert, dat waarlijk een aanbeveling niet noodu is, om het publiek tot den gang naar de fraaie concertzaal te be wegen. Toch wenschen wij nog even in herinnering te brengen, dat Zaterdag avond alle gegevens daar zijn, om een bizonder schoon geheel tot stand te brengen. Het heerlijke toonwerk van „vader Haydn," uitgevoerd door de zang- vereeniging van onze afdeeling, door een orkest als dat van het Concertge bouw en door solisten als mevrouw Haase en de heeren Rogmans en Mes- schaert dit alles belooft een avond van kunstgenot. Men ve' zoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat voor het Zondag avond te geven Populair Concert door het Stedelijk Muziekkorps, des middags niet meer plaatsen zullen worden uit gegeven, dan er zitplaatsen beschikbaar zijn, Het zal dus zaak wezen, zich vroeg tijdig van plaats te voorzien. Wij vestigen hierop te meer de aan dacht, omdat dit concert naar alle waar schijnlijk zeer druk zal worden bezocht, daar de heer Kriens zooals wij gisteren reeds meldden, een solo klarinet zal blazen, op uitnoodiging van het bestuur van de Vereeniging. Het is zeker overbodig, het talent van den heer Kriens als klarinettist het publiek onder de oogen te brengen. Zeer velen zullen van het niet al te veel vuldig genot om hem te hooren, niet willen verstoken zijn. Donderdag e. k. zal Het Nederl. Tooneel in onzen schouwburg Maal- drinks drama //Cleopatra" ten tooneele voeren, met mevr. Frenkel in de titelrol. Ook de heer Bouwmeester werkt mede. Het zal de voorstelling niet weinig releveeren, dat het gezelschap het spe ciaal voor dit stuk gemaakte décor medebrengt. Uit Leiden wordt gemeld Sequah komt hier de volgende week. Hij heeft voor minstens drie weken de zaal in het „Café Vondelhoven", aan den Stationsweg, afgehuurd en zal a. s. Maandagavond zijne séances van zeven tot acht uren beginnen. Op Zon- en feestdagen zal hij rust nemen. Graan- en zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 10 Dec. witte tarwe 6.2c rt 9 25, rogge ƒ7.75 f 8.25, haver ƒ7.— £t 7 65, win- tergerst 5 5.60, zomergerst 5 25, duivenboonen f 7.25 Èt f 7.45, paardenboonen ƒ66o f 6 80, bruine boonen 11.12.25, groene erwten ƒ8 k f 9.80, capucijners 9 37VS, kanariezaad 6.50. Naar men vermeldt, zou H. M. de Regentes andermaal geweigerd hebben de benoeming te teekenen van een door den minister van Oorlog voorgedragen commandant van het reg. grenadiers en jagers. Uit Londen wordt gemeld, dat de Royal Agriculetural Society den heer mr. C. J. Sickesz, voorzitter der Nederlandsche Landbouw commissie, tot haar eerelid benoemd heeft als erken ning zijner verdiensten ten opzichte van den landbouw. Op last van het ministerie van Binnenl. Zaken zijn thans in druk verschenen de uitkomsten der 7e alge- meene volkstelling, voor zooveel het 1 ijk betreft. Alleen de beroepsstatistiek is daaronder niet opgenomen. Hieruit blijkt dat in Nederland op 31 Dec. 1889 bestonden 811,353 bewoonde en 35,680 onbewoonde woonhuizen, 2264 woonhuizendie in aanbouw waren, en verder 9788 bewoonde sche pen. Bij de telling waren aanwezig 2,144 111 mannen en 2,227,382 vrou wen. Tijdelijk af.vezig 84,376 mannen en 55 546 vrouwen, hetwelk een totaal geelt van 4,511,415 inwoners. Het getal huisgezinnen bedroeg 910,930, wier leden verdeeld waren als volgt mannelijke hoofden van gezinnen 787,824, vrouwelijke id. 123,106 kin deren 2,199,492, personen in dienstbe trekking 228,497 (waarvan mannen 70,520, vrouwen 157,977), overige leden der gezinnen 1,024,151; afzonderlijk leefden 26,091 mannen en 40,894 vrou wen, De bevolking van gestichten en andere instellingen onder éen bestuur te zamen wonende, bestond uit 47,970 mannen en 33.390 vrouwen. In oppervlakte bedroeg het rijk 3,253,826,52 hectaren, d.i. 1368,42 in woners per 1000 hectaren. Naar de geloofsbelijdenis was. de be volking van Nederland verdeeld als volgt: nederduitsch hervormden 2,194,049, waalsch hervormden 10,299, remon stranten I4,8?q, christelijk gereformeer den 189,251, doopsgezinden 53,572, evangelisch lutheruchen 63,703,hersteld lutherschen 20.176, leder der neder- duitsche gereformeerde, kerken 181.017, roomsch katholieken 1,596,482, oud- roomschen 7687, nederlandsch israëlie- ten 92,254portugeesche israëlieten 5070, tot een ander ol tot geen kerkgenootschap behoorende of onbe kend 82 366. Het getal blinden bedroeg 2114, waarvan 441 onderwijs genoten heb ben dat der doofstommen was 1977, waarvan 1451 het voor doofstommen bestemde onderwijs genieten of genoten hebben. Bij de Woensdag te Hooge veen gehouden herstemming voor een lid der Staten van Drente zijn 2340 stemmen aangebracht. Hiervan verkreeg de heer mr. M. Oldenhuis GratamaLz. (lib.) 1281 en de heer H. Timmer (1antirte Meppel 1038 stemmen. Alzoo is eerstgenoemde gekozen. Uit Leiden wordt gemeld, dat professor A. Kuenen Donderdag na een langdurig lijden is overleden. Tw ijfelachtige districten. De Te?nps ontviDg, of meende te ont vangen, uit 's-Hage het bericht, dat „in een twijfelachtig verkiezingsdistrict, de liberale candidaat, de heer de Tiel ge kozen is." De twijfelachtigheid van het district bestond voor de redactie van het parijsche blad blijkbaar in eenen anderen zin dan voor de Nederlanders, deze zich onder geneeskundige behan- die in in deze verkiezing belang hebben j deling moest stellen. Het gevolg was, gesteld. Op het IJ bij Amsterdam is een schippersvrouw die op een turf- schuit aan het roer stond, overboord De schipper bemerkte, door het uit den koers raken van zijn schuit, dat er een ongeluk was gebeurd, en hoewel hij onmiddellijk naar achteren liep en in een vlet sprong, om zijn vrouw te hulp te komen, mocht hem dit niet ge lukken, daar de drenkelinge reeds in de diepte was weggezonken. Door een hevigen rukwind werd Donderdag middag aan 't Om en Bij in Den Haag een oud vrouwtje te water geworpen. Hoewel eenige in de nabijheid zijnde schippers oogenblik- kelijk pogingen aanwendde om haar te redden, kon men slechts een lijk uit het water ophalen. Bij aankomst van eene ree- der ij boot op Feijenoord is Donderdag namiddag, door een agent-majoor der politie, aangehouden de minderjarige J. Laög, die de ouderlijke woning in Duitschland heimelijk had verlaten en wiens opsporing door zijn vader ver zocht was. De jongen was hier heen gekomen om een schip te zoeken, waarmede hij naar zee wilde gaan. Hij werd ter beschikking gesteld van den hoofdcommissaris van politie. Te Gorinchem ziju onge veer 1200 influenza-lijdei s. Er zijn eenige gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. De ziekte schijnt echter nu een heviger karakter te krijgen, al thans in den afgeloopen nacht zijn drie lijders aan de gevolgen overleden. Ook in de omliggende dorpen van Gorinchem heerscht de influenza zeer hevig. Woensdagmorgen was een jong paartje op het Stadhuis te Utrecht gekomen, toen de vader van de bruid werd vermist. Na eenig wachten ging de bruidegom, op aanraden van de bruid, eens zien waar vader bleef. Na eenige herbergen te hebben bezocht, begaf hij zich naar 's vaders woning, waar deze was, maar niet in staat om mede te gaan. De bruidegom keerde terug naar het Stadhuis, maar zijn bruidje was, toen de trouwtijd voorbij ging, begeleid van een troep jongens, van de beslommeringen van den dag uitrusten in een herberg. Te 's Bosch is gevankelijk binnengebracht zekere M die de firma B., aldaar, voor 2000 heeft bena deeld. Onlajngs gingen te Breda twee vrienden jagen, dat hij een oog moet missen, waardoor hij zeer veel schade in zijne zaak, waarvan hij moest bestaan, ondervindt. Een tweede gevolg was, dat hij eene actie van schadevergoeding tegen den slechten schutter instelde die, met aard- sche goederen ruim bedeeld, evenals de eend eenige veeren zal moeten laten. De eisch is groot f 10 000 Vrouw R. te Helmond ging Maandag, na hare werkzaamheden ver richt te hebben, in haren leuningstoel zitten om uit te rusten. Men kan zich de ontsteltenis van haar echtgenoot voorstellen, toen deze haar willende aanspreken, tot de ontdekking kwam, da* zijn vrouw een lijk was. Tegen den heer Nawijn, hoofd der openbare school te Beets (Fr.), is door den gemeente-veldwach ter aldaar proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 8 der wet tegen besmettelijke ziekten. De hefc< heer N. heeft ul. een aan roodvonk overleden kind helpen kisten en deel genomen aan de begrafenis. Enkele stakers te T j a 11 e- berd zijn genegen het werk te her vatten. Anderen trachten dit te belet ten. De rijks veld wacht is naar het ter rein vertrokken. Te Ga nz e dij k, b ij Fi n s 1 er- wold, is het zevenjarig dochtertje van B. Lamfers te dicht bij de wieken van een watermolen gekomen, waardoor het eenige mAers ver werd weggeslingerd. Het werd zoo vreeselijk aan het ge zicht en hoofd verwond, dat het kort overleed. Lsttsrsn sn Kaast. Inhoud van de Nieuwe Gids afl. II. Ons volksonderwijs, Tj. Nawijn; Al- kibiades, Dr. Ch M. van Deventer Uitvaart, Eene Bloem, Delang Ge dichten in Proza, Mr. Frans Erens Gekken VI, Jac. van Looy; Lombroso over de spiritische verschijnselen, Dr. F. van EedenChristelijk Sociaal Con gres, P. L Tak; Menschen en Bergen, L. van DeysselMelodie en Gedachte, Dr. Alphons DiepenbroekBoekbeoor- deelingen, F. van Eeden, L. van Deys sel, Jan Veth; Vari RECHTSZAKEN. De Rechtbank te 's Hage veroor deelde Donderdag H. R., koopman in varkens te Hazerswoude, wegens be drieglijke bankbreuk, tot 6 maanden De eene schoot1 gevangenisstraf. op een eendvogel, maar raakte tevens Het Hof te 's Bosch heeft C. O., zijn vriend zoodanig in het oog, dat20 jaar oud, koopvrouw in fruit en 42 HOOFDSTUK XXVII. „Wilt gij dus nog voor mij poseeren?" „Waarom niet? Uw schilderij is nog niet af. Ik kom,als naar gewoonte, hier om u als model te dienen, met dit verschil, dat gij vandaag niet zult betalen, dat is alles. Ik heb u een gunst te vrageD, en ik hoop, dat gij aan mijn verzoek zult willen voldoen." „Verklaar u eens nader." „Dat zal ik doen. Maar geef mij eerst den byzantijnschen mantel, opdat ik mijn kapotjas daaronder kan verbergen. Mijn ridderorde moet ook onzichtbaar zijn Reeds zestien jaar heb ik haar trouwens reeds verborgen, zonder haar onwaardig te zijn geworden. Kom, ik moet mij haasten. De dames zullen zoo aanstonds zeker wel komen." Max Sterner liet hem op zijne gewone plaats zitten en hulde hem in den mantel van Belisarius. „Nu is het in orde," zeide de grijsaard, „maar plaats dat groote doek een weinig voor mij, zoodat het mij evenals onlangs gedeeltelijk onzichtbaar maakt. Zoo is het goed. Ga nu voort met uw schilderij. Als het portret aan de beurt komt, moet gij mij hier laten zitten en mij vergeten, dat is alles, wat ik u vraag." „Maar...." „Vraag mij liever niets. Wat ik ook zeg of doe, verwonder u over niets. Ik zal geen misbruik maken van uwe gastvrijheid, maar heb een doel voor oogen. Vertrouw daar maar op." „Nu, ik zal de zaak dan maar verder aan u overlaten." Max Sterner nam nu zijn penseel op en begon stilzwijgend te werken. Spoedig hoorde men voetstappen naderen en de bediende kon digde de prinses Lubanoff aan. Jacob ging nog een weinig met zijn stoel achteruit, zoodat hij bijna geheel in de schaduw zat. De prinses en hare dochter waren niet samen, maar werden ver gezeld van Pepita. Eene volkomen gedaantenverwisseling had bij haar plaatsge grepen. Zij was nu niet meer de kleine zwervelinge in haar rood jurkje met het groene boezelaartje. Eenige dagen waren voor Valentine voldoende geweest om van haar een echt dametje te maken. Pepita bewoog zich gemakkelijk in haar nieuw, eenvoudig en smaakvol kostuum. Haar groote zwarte oogen fonkelden; nooit had zij er bekoorlijker uitgezien. Toen zij voor den eersten keer in het atelier van den schilder kwam, had deze dadelijk verzocht haar ook op het portret te mogen vereeuwigen, en wel aan de voeten van Valentine. Pepita zat nu met het hoofd naar hare weldoenster gekeerd en keek deze van haar zitplaats aan. Eene innige dankbaarheid stond op haar gelaat te lezen. Valentine legde een vinger op den mond en scheen haar te willen beduiden, in diezelfde hou ding te blijven zitten. Dat was juist het moeilijkste. De kunstenaar kende de leven digheid van het jonge meisje, hij begon daarom met haar en gaf haar hare vrijheid terug zoodra de beide andere dames aan de beurt waren. „Signorina, gij moogt de schilderijen nu wel eens bekijken," zeide hij tot Pepita. Dat liet deze zich geen tweemaal zeggen. Nauwelijks had zij eenige schreden gedaan, toen zij Jacob be? merkte. Een lichte kreet ontsnapte haar. Jacob legde een vinger op den mond. „Wat hebt gij vroeg de prinses, zonder evenwel het hoofd om te wenden. Maar Valentine had dezen geheimzinnigen grijsaard, die sedert eenigen tijd haar gedachten bezighield, reeds opgemerkt. Pepita was Jacob ondertusschen genaderd. Hij mompelde zoo zacht, dat hij slechts door haar kon wor den verstaan. „Het gaat raet Noël zeer goed, hij denkt veel aan u en heeft u nog altijd even lief. De jonge italiaansche moest zich zeer bedwingen om niet van blijdschap op te springen. „Maar wat js er toch?" herhaalde de prinses. „Niets," zeide Pepita, terwijl zij voor Jacob giDg staan, die

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1