NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Maandag 14 December 1891 No. 2591. ABONNEMENTSPRIJS: A D V E R T E iN T I N Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. A HAARLEM'S DAGBLAD Voor lisarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer»0,05. Dit blad rerschQet dagelgk», behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12S". ras 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 Cent». Groste letter» naar piaateraisete. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abot»Keiï.er«fcfïi Advert»?. tië* worces. s&ag«aoM«i& doe* oasis agente» doe? elle. bo&fch&Ë deibrss coaraïtèsers» Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicise Mranghe L. LA Go~, JOBM I. &ucc.> J&rit SIhu MonèB&riïi, EERSTE BLAD. Haarlem, 12 December 1891. Ter voldoeniug aan den maatregel van Z. E. den M. v. Oorlog, om de miliciens verlofgangers, zooveel moge lijk in de nabijheid hunner woonplaat sen in garnizoen te brengen, ter be spoediging van de opkomst onder de wa penen bij mobilisatie van het leger, hebben op den ioejl. de overplaatsingen bij het 4e reg. inf. reeds plaats gehad, voor zoover deze betreft van het eene bataljon van het korps bij het andere. Aan de miliciens, die voor over plaatsing in aanmerking komen, zal worden medegedeeld tot welke com pagnie zij voortaan behooren en waar zij onder de wapenen moeten opkomen. Benoemd tot onderwijzer, aan de 2e christelijke school alhier, de heer J- Schakel, onderwijzer aan de ie openbare school te Lekkerkerk. Voor het examen geschiedenis M. O. is te 's Hage gisteren geslaagd, de heer C. ten Lintum, alhier. Toen Leon Treptow het kluchtspel schreef, dat Faassen in het nederlandsch over bi acht en onder den naam van „De Don Juans" op de planken bracht, toen moet zijn pen naar ons dunkt, gebeefd hebben van het lachen om al die dolle toestanden en zotte uitvallen. Het moet ons van 't hart, dat wij zelden met zooveel genoegen de ver- tooniug van een kluchtspel hebben bijgewoond. Een ijsbeer zou ervan aan 't lachen raken. En zouden wij nu den korten inhoud van het stuk hier gaan mededeelen In geenen deele, dat zou toch een zeer onvolkomen in druk geven, omdat wij er niet bij zou den kunnen geven den toon en de muziek van de artisten. En die komen er in een stuk als dit dubbel en dwars op aan. Willem van Zuylen, als Hugo Zwaluw, was uitstekend als altijd. Als een doorkneed acteur verkrijgt hij zijne effecten met niets of bijna niets, met een knipje met het oog, met een geringe stemverheffiug of met een haast onmerkbare beweging van hand of arm. Ook zijn grime was goed. Hem komt de eerste lofiuiling toe, maar aan wien nu de tweede Aan de drie Don Juans, pyiamidaal-faraeus kolossale types, reproducties van de parijsche Guy, Gaston en Gontran Aan Kathinka, het allerguitigste naïef je Of aan den zenuwachtigen Nicolaas Koek? Of an de poëtische Lena, met hare beeld-van-de-Faam-achtige poses Wij durven geen keuze doen en zullen maar liever volstaan met te zeggen, dat het ensemble niets te wenschen overliet. De coupletten zijn niet het minsj aantrekkelijke van dit stuk. En die van Van Zuylen en die van mevrouw Aug. van Biene Poolman, werden zeer toe gejuicht. Van Zuijlen vergat niet om Sequah te bezingen en ziet, daar ver scheen in de pauze de heer Daveuport met zijne echtgenoote in den schouw burg en woonde het laatste bedrijf nog bij. Een deel van het publiek schreeuwde: „leve Sequah anderen rekten de hal zen uit om hem te zien en Davenport gekleed in zijn platformcustuum zat in de loge van het balkon, recht genoeg lijk te glimlachen. De schouwburg was geheel vol en wij zouden durven zeggen, dat niet een van de aanwezigen onvoldaan is heen gegaan. Io langen tijd heeft deze Tem pel der Muzen niet zooveel en zoo har telijk hooren lachen Waarschijnlijk zullen de Don Juans nog wel eens voor het voetlicht van het haarlemsche theater verschijnen, nu de eerste kennismaking zoo gunstig is geweest. Veertien leden van het Stedelijk Mu ziekkorps maakten verdienstelijk de muziek van het accompagnement. De firma Perrv Co., die hier ter stede haar magazijn heelt in de Bar- teljorisstraat, heeft een nieuwigheid uit gevonden op het gebied van spaarpotten. De spaarpot is ingericht voor kwartjes of centen en het eigenaardige daarvan is, dat men die alleen kan ledigen, wanneer ze geheel vol is. Eerst dan toch laat een veer het gespaarde geld er uit vallen. De uitvindster noemt dit „Magische Spaarpot," in het nederlandsch „Too verspaarpot." Heden morgen omstreeks 11/12 ure is brand uitgebroken in de werkplaats van vuurmakers van J. van Boren, ge legen in een poort aan den Burgwal No. 55A, ontstaan, doordat de vlam van het vuur in de kokende harst sloeg. Een gedeelte van die werkplaats be nevens het dak en een houten schoor steen zijn daarbij verbrand. De politie met haar slangenwagen en spuit 3 heb ben hulp verleend en den brand ge bluscht. De schade is vooral door het water vrij belangrijk en niets is ver zekerd. Wij vernemen dat de zaak tegen Hendrik de Boer (diefstal gemeente begraatplaats) op den 23» December a. s. voor het Gerechtshof te Amster dam, in hooger beroep zal worden be> handeld. zwaren bovenlast op, en men vreest, dat zijn schip in den storm gebleven is. Door eene onbekende oorzaak is huis en inboedel verbrand van C. Bakker Sectie B te Haarlemmermeer. Door den feilen wind was blusschen onmogelijk, zoodat dan ook van den ioboedel zeer weinig gered is kunnen worden. Wegens het overlijden van den hoogleeraar dr. A. Kuenen heeft het leidsche studentenkorps voor den tijd van zes weken den gebruikelijken rouw aangenomen. Te Rotterdam was Vrijdag een hoog watergetij. Men vreesde voor overstroomiüg van een deel der buiten- stad. Omtrent de te Velingen ge pleegde gruweldaad vernemen wij nog, dat de aangevallene, kort nadat men hem vond, overleed. De verslagene en de moordenaars, drie in getal, waren Duitschers. De moord moet zeker in dronkenschap bedreven zijn, daar het anders niet te begrijpen is, hoe men zon wreed- als hie hon te werk gaan. Den verslagene waren de ingewanden uitgerukt en de teenen afgehakt, waarna men hem weer de schoenen aandeed. Uit Stolwijk wordt gemeld: Tijdens den halven storm, die Vrijdag ochtend woedde, bega! zich onze vroe gere molenaar A. Z. naar het water achter zijne woning, om een emmer water te scheppen. Waarschijnlijk is hij door een rukwind van den kant geslagen, ten minste, toen hij na eenigen tijd niet terugkeerde en hem ging zoeken, vond men hem verdronken. De werkstakers te Tjalle- bert verlangen 2 cent per kub. meter meer te hebben, zoodat zij dangemid deld 70 75 ct. per dag zouden kunnen verdienen. Het O. M. bij de rechtbank te Heeren veen heeft tegen den postbode Schaafsma, te Balk, wegens verduistering, anderhalf jaar gevangenisstraf geëscht. Uit Heerenveen meldt men: Men maakt zich ernstig ongerust over den beurtschipper op Amsterdam, die Woensdag Damiddag laatstgenoemde stad verliet en reeds lang aan had moe ten zijn. Naar men zegt, had hij een De zaak van den aartsbisschop van Aix en de nasleep daarvan hield nog gisteren de fransche kamer van afge vaardigden bezig, druk bezig zelfs, want er heerschte al heel spoedig een groot tumult. Toen de afgevaardigde de Faillières den bisschop van Bordeaux rechtvaardigde, begon de lumoerigste Kamer van Europa (op de italiaansche na) zich weer te gedragen als een ver zameling van jongens, in plaats van als een college van ontwikkelde mannen. Floquet werd door den levenmaker Paul de Cassagnac met woeste bewe gingen geïnterpelleerd en niet dan na langen tijd keerde de kalmte terug. En nu is het zelfs op Samoa niet rustig. Matoafa treedt op tegen Malietoa (twee inlandsche hoofden) en de po gingen van internationale zijde nogal, aangewend om vastheid te verkrijgen in het bewind, dreigen schipbreuk te zullen lijden. De belasting wordt niet betaald en de schatkist blijft daardoor ledig. Nu, onvastheid in het bewind is niet alleen op Samoa te vinden. De berichten uit Rio de Janeiro bijvoor beeld luiden weer zeer ongunstig. De stad Campos is in opstand tegen de regeering. Zoo iets kunnen wij ons in Nederland niet voorstellen. Verbeeld u, b. v. Purmerend in op stand tegen de regeering Of Kampen, of Leeuwarden Maar ginds schijnt de mogelijkheid te bestaan en dat het niet zoo maar gekheid is, blijkt voldoende uit de mededeeling, dat een gevecht tusschen staatstroepen en opstandelingen tien dooden heeft gekost, terwijl dertig strijders werden gekwetst. De goeverneur van Rio de Janeiro wil, hoewel door de regeering daartoe uitgenoodigd, niet altreden en de her vorming van een militairen goeverneur is waarschijnlijk. Uit China verneemt men, dat de oproerigen daar weer een groote neder laag hebben gelegen en dat de keizer bezig is om eDgelsch te leeren. Velen zijner hooggeplaatste ambtenaren zijn daarover niet tevreden, maar de keizerin moedigt haar gemaal zeer aan. Het is dus duidelijk, dat hoe ook de Chineezen zeiven tegenover de Euro peanen gestemd mogen wezen, de keizer en de keizerin hunne vestiging in het Hemelsche Rijk gaarne zien. In den duitschen Rijksdag heeft men Vrijdag gedebatteerd over de handels- tractaten. Dinsdag zal de 2e lezing aan vangen,^ maar de 3e lezing eerst na Kerstmis. In Engeland is het tegenwoordig kalm. lei land roert zich weinig meer en het eenige wat er ditmaal van vermeld kan worden is, dat de koningin de benoe- ming van lord Dufierin tot gezant te Parijs heeft bekrachtigd en dat de great I old man, Gladstone, weer eene rede- j voeriDg heeft gehouden op het dejeuner ivan het congres van landhervorming- Hij stelde de noodzakelijkheid in het licht om den toestand der plattelands- j bevolking te verbeteren en den aan- j drang van deze om naar de steden te trekken, weg te nemen. Gladstone ver klaarde zich voor het denkbeeld, in d? plattelandsdistricten meer candidaten voor het Parlement te doen optreden, zonder eene daarmede gepaard gaande verhooging der verkiezingsonkosten. Voorts pleitte hij voor eene rechtvaar digere verdeeling der gemeentelijke be lastingen, en voor wijzigirjg van de be staande wet om den bóeren-arbeiders toe te staan vereenigingen op te richten tot verkrijging van hooger loon. Te Castleford (W ales) is brand ontstaan in een groote mijn. Hoewel er slechts weinig mannen aan den arbeid waren, zijn er nog vijf menschenlevens te betieuren, De brand is zoo uitgebreid, dat men de geheele mijn zal moeten over- stroomen. Daardoor raakt natuurlijk de bevolking zonder werk. Aartshertog Heinrich en zijn vronw, baronesse VVa'deck, die op denzelfden dag als offers van de influ enza vielen, zijn Woensdag te Bozen met groote uleebtïgheid begraven. Aartshertog Sigismund vertegenwoor digde den keizer. Uit Petersburg wordt ge" schreven Bij het zware ongelnk op den Orel- Griasi-spoorweg is ook weder de grof heid en brutaliteit van russische beamb ten in haar geheeleu omvang gebleken. Toen drie uur na het voorval eindelijk de hulptreiD met het ambulance-personeel en den stationschef van Domnino aan kwam, verboden de stationchef ter plaatse en de gendarmen verdere nasporingen onder de verbrijzelde waggons te doen en bevalen, de komst van den rechter van instructie af te wachten. Het ver ontwaardigde publiek moest gehoorza men, ofschoon men nog een paar menschenlevens had kunnen redden. Onder de gedooden bevinden zich gene raal A. D. Markoff; overste Tscheby- schoff. Mevrouw Rüdiger, hare dcchler 43 HOOFDSTUK XXVII. 1 Jacob naderde haar niet minder bewogen en zeide op tluiste- renden toon Ik moet mevrouw de prinses nog heden spreken voor het ieékenen van het huweltjkscontract zal plaats hebben; het moet, ik wil het." Goed," stamelde zij. „Dezen avond om acht uur zal ik u verwachten." En terwijl zij hevig ontdaan den arm van Valentine nam, die naar haar was toegesneld, verliet zij, gevolgd door Pepita, het atelier. Jacob wendde zich beurtelings tot de drie manneD, die met hem in het vertrek gebleven waren, en zeide „Max Sterner, ik bid u om vergeving voor wat ik gedaan heb. Mijnheer de ridder Capriela, ik raad u niet aan naar het kasteel van prins Lubanoff terug te keeren. Vicomte, gij, die anderen beschuldigt, pas op, dat zij op hunne beurt niet u aankla- >en." „Hoe durft gij u vermeten, mij zoo te beleedigenr" riep Gontran, die eindelijk boos werd. „Wat weet gij?" „Ik weet, dat gij een giijsaard hebt aangeklaagd, die de vriend van uw oom was, en dat is schande. Ik weet, dat gij gisteren avond, toen het duister was, een zoon hebt bespied, die bij zijne stervende moeder waakte, en dat is laf." „Ellendelingriep de vicomte uit, terwijl hij hem met de hand dreigde. Jacob greep eerst deze hand, daarna de andere, die de eerste trachtte los te wiiügen, en terwijl hij beide in zijn ijzeren vuist klemde, zeide hij „Maar ziet gij dan niet, dat ik een oud soldaat ben. Wij zullen elkaar wel eens weerzien, wees daarvan verzekerd, en als het moet, zal ik je dooden. Ik hoop evenwel, dat God mij hiervan zal verschoonen. Tot van avond." En terwijl hij Max Sterner met de hand groette, vertrok hij. HOOFDSTUK XXVIII. Angstige uren. De prinses was in het rijtuig, dat haar naar het kasteel Luba noff bracht, onbeweeglijk en stilzwijgend blijven zitten. Het scheen wel alsof zij uit een diepen slaap ontwaakte en haar geest nog zweefde tusschen droom en werkelijkheid. Valentine nam de hand harer moeder in de hare en sprak allerlei lieve woordjes tot haar. De prinses beantwoordde deze ternauwernood door een zonderlingen glimlach. Hare gedachten waren elders. Het geknars van de deuren van het kasteel, die voor haar geopend werden, deed haar ontwaken. Zij keek met zekeren angst om zich heen. Toen snelde zij het huis binnen en spoedde zich naar de trap, die naar hare kamers voerde. „Mama, wat scheelt u toch," vroeg Valentine, die zeer onge rust was, en haar op den voet volgde. «Niets," antwoordde zij, terwijl zij haar zenuwachtig in haie armen sloot. „Maar laat mij nu gaan, ik verlang alleen te zijn." Zij verdween, sloot zich in haar boudoir op, waar zij geheel terneergeslagen in een leuningstoel neerviel. „Neen," herhaalde zij op doffen toon. „De dooden komen niet terug. Dat is onmogelijk." Valentine, die hoe langer hoe meer verwonderd was over het zonderlinge gedrag van hare moeder, gevoelde zich zeer angstig te moede. Bovendien naderde het noodlottige joogenblik, dat over haar leven zou beslissen. Ook zij verlangde naar eenzaam heid. Maar de prins had het rijtuig hooren terugkomen en liet zijne dochter verzoekeD, bij hem te komen. De dag neigde reeds ten einde. Het was bijna geheel donker in de kamer waar de grijsaard zich bevond. Men kon als men binnen kwam, niets onderscheiden dan de grijze haren van den prins, en zijne groote, donkere oogen, die dezen avond bizonder schitterden. „Zoo, zijt gij daar lief kind," riep hg uit. „Ivanowitch breng spoedig licht, opdat ik mijne dochter kan zien." En nog in de duisternis omhelsde hij haar met uitroepen van groote vreugde, zoodra de lamp evenwel gebracht was, zeide hij „Wat zijt gij bleek Gij ziet er ook bedroefd uit. Wat scheelt

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1