NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Dinsdag 15 December 1891 No. 2592. A BON NEMEN TSPRIJ8 STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer». 0,05. Dit blad rerschflut dageljjk», behalve op Zon- on Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer I2SS, A D VERTEN TI ran 1—5 regel#. 50 Out*ieder* regel meer lüCeiitc, Grotle letters pis^teraimtet Bij AbonneiseaS feausiesiiji rabat Abonnementen ess Advertenties wordt® ftattigeaoasiea doe? ons* agenten e;s door alle boekhaadelaïeB ea cour»» tiara. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Oénéraït ik Publidèé Btrangbi L» DAVBM f Co^ JOHM I. JONMSy SvcCc, Burjjt Slbü Icubourg Moafanrtrt, Haarlem, 14 December 1891. VER GADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 16 Dec. 1891, des namiddags te 1 uur. Plaats van samenkomst Statenzaal, in gang Pandpoort (naast bureau Ge meente-werken) of Prinsenhof. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. Mededeeliogen en ingekomen stuk ken; Goedgekeurde besluiten; Proces verbaal keurmeester slachtvee afkeuring paardAdressen eervol ontslag onder wijzer en onderwijzeres lager onderwijs. 1. Voorstel B. en W.W. en voorstel rechtsgeleerde commissie op adressen prostitutie; 2. Id. id. vaststelling i0 suppletoir kohier plaatselijke directe be lasting dienst 1891 3. Id. id. niet- verhuring voormalige woning mej. Von Schubertz aan Prinsenhof, doch aanwen ding daarvan voor den publieken dienst; 4. Id. id. verhuring en ver koop van grond aan den heer J. H. Stoel Az., met advies comm. van in. 5. Id. id. verhooging crediet gemeente reiniging dienst 1891; 6. Id. id. verhu ring grond bezuiden Zijlweg met advies comm. v. fin.7. Id. id. op voorstel der heeren Sneltjes en Sabelis, tot aan koop van grond buiten de Amsterdam- sche poort enz.; 8. Rapport comm. v. fin. op rekening bank van leening ia halfjaar 1891 9 Voorstel B. en W W. vaststelling staat onvoorziene uitgaven, met advies comm. v. fin.10. Benoe ming leden plaatselijke commissie van toezicht op lager onderwijs; 11. Idem leden commissie stadsapotheek; 12. Id. lid commissie art. 40 gascontract; 13. Idem curator gymnasium; 14. Idem regent Barbaragasthuis15 Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzer ie klasse kostel, school lett. C. Stukken van den Raad. Ontslag wordt verzocht door den heer C. Sorgdrager, uit zijne betrekking als ie onderwijzer aan school C tegen 1® Januari. Eveneens door mej. E. P. M. van Thiel, wegens vertrek naar Ned.-Indië, uit hare betrekking als onderwijzeres aan de opleidingsschool voor meisjes, legen 10 Januari.. Wegens het aftreden van dr. Bosscha als curator van het Gymnasium worden daarvoor door het college van curatoren voorgedragen i° de heer mr. Th. de Haan Hugenholtz, 20 de heer jhr. mr. A. G. de Geer van Lintelo. B. en W. geven het denkbeeld aan, om het voormalige woonhuis van mej. Von Schubertz te bestemmen tot bu reau van gemeentewerken, in het tegen woordige bureau van gemeentewerken het nieuwe archief te vestigen, en in de vleeschhal het oud archief en de bibli otheek te bergen. De geneeskundige armen commissie is niet ingenomen met het voorstel van B. en W., om al de gemeente doctoren te verplichten assistentie te verleenen, wanneer de politie die inroept, tegen f 1.50 per vacatie. Zij is van oordeel, dat daardoor aan de leden der com missie nieuwe verplichtingen zouden worden opgelegd, waartoe zij zich bij de aanvaarding hunner functie aller minst hebben verbondenomdat ook niet ieder lid der Commissie in gevallen ■die tot de heelkunde behooren, hulp wenscht te verleenen, en dat snelle hulp door den maatregel zelf niet zal worden bevorderd. Beter acht de Gomm. het dat aan alle genees- en heelkundigen in de stad worde gevraagd of zij bij aauvrage vanwege de politie bereid zijn hulp te verleenen. In élk geval acht Zij desom van 1.50 per vacatie te gering. B. en W., advies uitbrengende over het bekende voorstel van de hee ren Sneltjes en Sabelis betreffende den schoolbouw, zijn het, wat de meerder heid aangaat, daarmee oneens. Een nieuwe school zou moeten worden ge bouwd op een stuk grond aan het Hee renhek. B. en W. stellen dus voor, het voorstel van de heeren Sneltjes en Sabelis niet aan te nemen. Voordracht voor onderwijzer ia klasse aan school C: 1. B. J. Visscher, 2. P. C. Bouwmeester, 3. H. KiDgma, allen alhier. De eerste bijeenkomst van de nieuw op te richten Kies vereening heeft Vrij- dag jl. plaats gehad in de sociëteit „de Kroon". Ofschoon door bizondere om standigheden, niet talrijk bezocht, werd bij stemming toch aan haar den naam gegeven van „Haarlemsche Kiesver- eeniging Burgerplicht". Als zoodanig werd zij geconstitueerd en Vrijdag a. s. zal een tweede bijeenkomst plaats heb ben, als wanneer dan een voorloopig bestuur zal worden benoemd om de verdere voorbereidende zaken in orde te brengen. Sequah schijnt den smaak weg te krijgen van onzen schouwburg, tenminste Zondagavond was hij aldaar weer tegen woordig bij het opvoeren van het hier welbekende drama „Narciss." Ruimschoots was hij in de gelegen heid om de artisten van het Neder- landsch Tooneel te bewonderen. Waar personen als mevr. Frenkel-Bouwmees- ter en de heer Louis Bouwmeester spelen, kan men van het succes verze kerd zijn, vooral wanneer de andere rollen in zulke goede handen zijn als dit bij „Narciss" het geval was, als hertog de Choiseul was bijv. de heer van Schoonhoven zeer goed en werkte hierin zijn gestalte ook zeer mee. De fraaie kostuums va.» het fransche hof ten tijde van Lodewijk XV waren wel in staat om het oog van het publiek te bekoren. De zaal was tamelijk goed bezet vooral op de hoogere rangen. Hieruit blijkt dat de raeesten wel iets goeds verwachtten, daar de schouwburg een zwaren concurrent had in het con cert van het stedelijk muziekkorps in de „Vereeniging". Nog moeten wij ver melden dat een standje, plaats vindende op de gaanderij, bij den aanvang van het laatste bedrijf, voor de toeschou wers èn voor de spelers hoogst storend was. Wegens de groote uitgebreidheid van een tweetal actueele ingezonden stukken, moeten twee verslagen van muziekuit voeringen tot het volgend nummer blij- vr.T lipy^r. Aan den minister vanMa- rine is een adres gericht door schippers, visschers en varensgezellen, wonende te Goedereede, Stellendam, Ouddorp en Hellevoetsluis. Zij verzoeken daarin, de gevaarlijke wrakkcfc.j die zich in de laatste jaren in het goereesche gat door het verongelukken van schepen, hebben gevormd, te doen opruimen, zoodat zij niet langer gevaar opleveren voer de scheepvaart. Uit het jaarverslag van den Raad van beheer der kon. vereeniging Het Nederlandsch Tooneel" is gebleken dat het jaar 1890/91 zeer ongunstig is geweest. Dit wordt door den raad van beheer gedeeltelijk geweten aan de ongun stige kritiek. Het stoifelijk overschot van den voormaligen badarts dr. Mess, te Scheveningen, zal vun (daar naar Gotha worden overgebracht om daar, naar den wil van den overledene, het crematie-proces te ondergaan. Een onzer landgenooten, die zaken te Batavia had te behandelen, vertrok den 6u October uit den Haag, scheepte zich op den 8 a Oct. te Genua in op het stoomschip Burgemeester deti Texkwam te Batavia aan, behandelde er zijne zaak, vertrok den im Nov. per Ardjoeno en was den 8a dezer weder te 's tlage. In ruim twee maan den dus uit en thuis. De recla me voor cacao weet telkens iets nieuws te verzinnen. Zoo heeft de firma A. Driessen te Rotterdam ons vloeibladen toegezonden en verder verspreid, van een handig formaat, versierd met eene aanbeveling van haar fabrikaat. En daar het cadeautje te prac- tisch is om het niet te gebruiken, zal deze reclame zeker wel doel treffen. In de N. R. Ct. werdgemeld, dat de spits van den toren der in aan bouw zijnde Noorderkerk in de Jacob- Catsstraat te Rotterdam door den hevi- gen wind zooveel had geleden, dat zij overhelde. Men heeft nu echter verzocht mede te deelen dat dit bericht op een misverstand berust. De zaak isdat de ijzeren stang der windvaan uit haren stand is geraakt, maar zonder veel moeite kan worden recht gezet. Er is dus geen sprake van eenige noodzake lijkheid om een gedeelte van den toren af te breken en te herbouwen. Voor de op 1 Mei 1892 in gaande betrekking van zetkastelein in de buiten sociëteit „Amalia" te Amersfoort, tegen een salaris van f 700 's jaars met vrije woning, enz. hebben zich reeds meer dan honderd en-tachtig sollici tanten aangemeld, waaronder zich zelfs eenige leeraren bij het middelbaar onderwijs bevinden. Oj£.trent Aarnout Kempe schrijft de "Middelt. Ci. Nog niet lang geleden was zijn naam op aller lippen i2--V-gf^and met de droeve gebeurtenis, te MefiSJs?Tke voor gevallen. Eene opeenstapeling van fèi-' ten, gezegden en vermoedens gaf der justitie het recht om hem van eene vreeselijke misdaad te verdenkenen hem daarom gevangen te nemen. Maar spoedig is het net van toevallige om standigheden, waai in hij als het ware verward was geraakt, ontward en bleek zonneklaar zijne onschuld. Men liet hem weêr op vrije voeten; en hij kon fier het hoofd weêr op heffen. Maar zoo dachten zij, onder wie hij steeds verkeerde, er niet over. Bij hen bleet hij nog steeds gebrandmerkt als een misdadiger; bij hen is het ge loof aan zijne schuld Dog niet verdwe nen. Waar hij zich ook wendde om werk, om eerlijken arbeid, daar keert men hem den rug toe. Zelfs waar hij vraagt om kosteloos te mogen arbeiden om toch maar iets te mogen doen in de hoop aldus langzamerhand wêer in de verdiensten te geraken, daar wil men zelfs hem hierin niet behulpzaam zijn. Alsof hij de grootste misdadiger ware zoo wordt hij bejegend. Alsof er zelfs het geringste vermoeden bestaat omtrent zijn schuld of de minste twijfel aan zijn onschuld, zoo ziet men hem aan. En voor niets is minder grond dan juist daarvoor. Zijn onschuld is dag helder gebleken. Er is duidelijk aan het licht gekomen dat hij onmogelijk de misdaad kaD begaan hebben. Dit alles kunnen wij op grond van inlich tingen, ons van alleszins vertrouwbare zijde verstrekt, ten stelligste verzekeren. Zoo er nog eenige twijfel, hoe gering ook, aan zijne schuld had bestaan, hij ware niet zoo spoedig vrijgelaten. En men bedenke wel, dat er een zeer groot onderscheid bestaat tusschen het loslaten van een verdachte wegens ge brek aan bewijs of het zooals met Aarnout Kempe het geval is geweest vrijlaten, omdat de onschuld van een verdachte volkomen bleek. Te H i 11 e g e r s b e r g is een valsch kwartje ontvangen, dragende de beeltenis van Koning Willem den tweede en het jaartal 1849. Het komt overeen met de rijksmunt, doch is blauwachtig van kleur en slordig af gewerkt. Te Veendam zijn valsche guldens met het jaartal 1864 en de beeltenis van Willem III, zonder randschrift, in omloop gebracht. Als vervaardiger en uitgever hebben de maréchausseés aangehouden zekeren J. B. en diens huisvrouw D. D. aldaar. Uit Ried wordt gemeld: Pas vijf weken geleden had hier eene droevige gebeurtenis plaats. De dienst meid van den predikant was eensklaps verdwenen en werd den volgenden dag in een sloot met weinig water, TvUbl bil de pastoiie, gevonden, terwijl zij "de hanuvn °P de borst hield ge' kiemd. En thanFM'^ftelift ÏSfé "fe gelijks plaats gehad. De tegenwoordige dienstmaagd is gisteren op dezelfde plaats in dezelfde houding gevonden. Tusschen vijf en zeven uur 's avonds heeft men haar lijk opgehaald. Dacht men vroeger aan zelfmoord, thans vraagt men zich af, of hier niet eene misdaad in het spel is. Letteren en Kunst» Dr. R. A. Kollewijn, van Amster dam, heeft zijn opstel „Onze lastige spelling", uit de Yragen van den Dag, bij H. Ger lings te Amsterdam afzon derlijk uitgegeven en in een naschrift roept hij allen, die geraken willen tot vereenvoudiging van onze spelling en daartoe met hem pogingen willen aan wenden, op, hem voor 1 Febr. hun naam en adres te willen opgevenin eene vergadering zullen dan bepaalde voor stellen moeten ingediend en daarover een beslissing genomen worden. Ook Zaterdag ging het in de fransche Kamer van afgevaardigden verre van kalm toe. Toen de discussiën ophielden omdat ieder die meende iets te moeten 44) HOOFDSTUK XXVIII. De gang en de vestibule waren verlateu. Nooit heerschte er zulk eene stilte in het kasteel Lubanoff als nu. Men gevoelde, dat het de neerdrukkende kalmte was, die den storm voorafgaat. De voormalige hetman der kozakken, had zijn uniform aan getrokken, waarin zijn flinke gestalte zeer voordeelig uitkwam; hij zag er waarlijk vorstelijk uit. Toen zijne dochter hem glimlachende maar bleek en koud als een beeld tegemoet trad, beklemde een angstig voorgevoel eens klaps het hart van den grijsaard. „Mijn kind," riep hij uit, „ik wil mij wel opofferen, maar als dit huwelijk u den minsten tegenzin inboezemt, dan mag het niet gebeuren." „Mijn vader, ik zweer u." „Bij uwe moeder zullen wij dit nader bespreken; zij zal in haar boudoir zijn, laat ons daarheen gaan." Door Valentine ondersteund, begaf de prins zich op wegnaar de kamer van zijne echtgenoote Het vertrek van den prins was door een laDgen gang van het boudoir van de prinses gescheiden. Een dikke looper bedekte den vloer, zoodat de voetstappen bijna geheel onhoorbaar waren. Dikke gordijnen hingen voor den ingang. Zij waren nu geheel toegeschoven, zoodat er bijna geen lichtstraaltje kon door dringen. De grijsaard vergiste zich niet; zijne vrouw was in haar vertrek. Als eene echte vrouw van de wereld, kon de prinses hare aandoening zeer goed verbergen. Geen spoor van de vertwijfe ling, waaraan zij de laatste oogenblikken ten prooi was geweest, was meer op haar gezicht te vinden. Zij was nu gekleed in een zwart fluweelen japon, terwijl een diamanten speld in heur haar, haar eenig sieraad uitmaakte. Nooit was zij zoo betooverend schoon geweest. Juist had zij aan een lakei dit bevel gegeven„Zoo aanstonds zal hier een man komen met een militair voorkomen, ridder van het Legioen van Eer, en die een lidteeken op zijn voor hoofd heeft. Gij moet hem naar zijn naam vragen en hem aan dienen." Daarna was zij gaan zitten om haar bezoeker af te wachten. Toen de prins de portière wilde wegschuiven, beefde hij eens klaps van het hoofd tot de voeten, bleef staan en legde Valen tine door een teeken het stilzwijgen op. Door de andere deur was een lakei het boudoir binnengeko men en had dezen naam aangekondigd „Kolonel Jacob Bernard." Jacob trad binnen. De prinses was opgestaan en keek hem zeer verschrikt aan. Kalm en waardig trad hij voorwaarts en groette. „Ja, hij is het," zeide zij eindelijk met gesmoorde stem. „Mevrouw," antwoordde hij, „wat wij met elkander te bespre ken hebben, moet door niemand vernomen worden, ik verzoek u dus de dein: te willen sluiten." „Dat is gedaan, niemand zal hier binnenkomen, noch ons kunnen hooren." „Laat ons dan plaats nemen mevrouw en tot de zaak komen." Zij wees hem een stoel aan bij den haard. Aan den anderen kant van de kamer liet zij zich op een sofa neervallen, terwijl zij haar blik strak op hem vestigde. Zij zaten daar nu door eene tafel gescheiden waarop een lamp stond, die hen beiden geheel verlichtte. Men gevoelde, dat onder de schijnbare kalmte van Jacob een diepe ontroering en hevige smart verborgen waren. Na een kort stilzwijgen, gedurende welke hij met een bitteren glimlach op de lippen de prinses beschouwde, begon de kolonel Jacob Bernard aldus „Bedaar wat, mevrouw, ik ben geen spook. Gij hebt niets van mij te vreezen. Eenige woorden tot verklaring zullen u alles doen begrijpen." Zij gaf hem door een gebaar verlof om verder te spreken. Hij leunde met het hoofd in de handen als om zich de geheele gebeurtenis in het geheugen terug te roepen. Toen zeide hij, terwij 1 hij met den vinger naar het lidteeken op zijn voorhoofd wees „Deze sabelhouw ontving ik bij den overtocht over den Elster, eenige oogenblikken na den dood van Poniatowski. Ik had zijn

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1