GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. zeggen, zich schor had gepraat, las Floquet niet minder dan acht moties voor. Eerst werd behandeld die van Mgr. Freppe!, strekkende om over te gaan tot de orde van den dag, maar met opsteken der handen werd deze motie verwerpen en toen nu de regee ring verklaarde in te stemmen met de motie van den heer Rivet, werd deze met eene weliswaar zeer kleine meer derheid (243 voor, 223 tegen) aangeno men. Deze motie behelst dat de jongste manifestation van de clericale partij den socialen vrede zouden kunnen bedrei gen en een volslagen inbreuk zijn op de rechten van den staat; vertrouwen stellende in de verklaringen der regee ring zoo luidde deze motie verder er op rekenende, dat de regeering al die maatregelen zal nemen waardooi van allen eerbiediging kan worden ge ëischt van de wetten des lands, gaat de Kamer over tot de orde van den dag. Aanvankelijk hadden de stemmen over deze motie gestaakt, Toen ze met de bovengenoemde kleine meerderheid was aangenomen ging de Kamer zeer opgewonden uit een. Wat den heer Fallières betreft, men hoopt hem nog te doen terugkomen op zijn besluit, om ontslag te nemen De berichten uit China zijn niet rooskleurig. Men slaat weinig geloot aan het berichtj dat de keizerlijke troepen èéné overwinning in het noorden zouden hebben behaald, om dat van uit Peking nog voortdurend troepen naar de oproerige streken wor den gezonden. De correspondent van den Daily Chronicle seinde aan zijn blad, dat allerwege onder de bevolking gisting heerscht. Alzoo schijnt het gevaar yoor eene uitbreiding van den opstand grooter te zijn, (*an meP aanvankelijk heeft gemeend. Sedert ee^gèn tijd leggen de Ëngel- kchèn in Kashmir krijgswegen aan, maar zoo heel gemakkelijk gaat dat niet. De arbeiders moeten voortdurend dooreen sterke troepenmacht worden beschermd en gevechten met de inboorlingen zijn niet zeldzaam. Ook thans heeit weder een bloedig gevecht plaats gehad tus- schen de engelsche soldaten en de Hunja-Nagar stammen. De verschan singen der inboorlingen werden genomen, nadat de soldaten de poort van het tort in de lucht hadden laten vliegen. In de provincie Rio de Janeiro zal denkelijk de rust wel spoedig hersteld wezen, want de niet gewilde £^^erneur Postello, heeit zijn om aatrnif nex°anuciTzou hebben gekregen. Maar nu is er weer revolutie in den staat Honduras. Zekere generaal Borilla is tot president uitgeroepen en de op standelingen zullen met een leger van 14000 man weldra slag leveren aan de Regeeringstroepen. Tusschen den minister van Openbare Werken Sivewrigt en de Nederlandsch- Zuid-Atrikaansche spoorweg-maatschap pij, is, onder garantie van de regeering der Transvaal, eene overeenkomst ge sloten tot spoedige voleinding van den spoorweg Praetoria-Vaalrivier, in verbin ding met de lijn naar de Kaap. De regeering van Kaapland schiet hiertoe vierhonderdduizend pond sterling voor en verwerft het recht om van de nieuwe lijn gebruik te maken, zoodat ^running power zal hebben tot Praetoria. Den 1 7 n wordt te Antwer-I pen het nieuwe orgel ingewijd, een geschenk van een rijke dame aan de hoofdkerk, met 6000 pijpen, 90 registers en 4 klaviaturen. De blaasbalg wordt door een gasmotor van drie paarden krachten in beweging gebracht. O. a. Widor en Mailey zullen het instrument bespelen op den 1711. Te Schaerbeek reed een trein van Antwerpen op een verkeerde lijn en kwam tegen een anderen trein aan, die gereed stond naar het Zuider station te gaan. De locomotief van den trein van Antwerpen vernielde den ba gagewagen van den tweeden trein ge - heelde stoker, de machinist, een con ducteur en een reiziger werden gewond. Zwaar heef de storm te Cardiff' gewoed. De Dumblair 1900 tons zeilschip, van Liverpool Zuid Australië bestemd, verging op de klippen en ook de reddingsboot, door 14 man in zee gezet, verongelukte. Eene sleepboot redde de drenkelingen. Ook uit Folkstone, Dover en Ramsgate komen stormberichten. De visschersvloot van laatstgenoemde plaats had de grootste moeite de haven binnen te loopen. Eene der schuiten sloeg tegen het hoofd en verging. Par neli's nalatenschap is voor een waarde van 11.174 P^- st 7 sh. 3 pence aangegeven. Een Engelschman, de heer Robert Peel, van Londen, is op den spoorweg tusschen Laroche en Nuits cous Ranières bestolen voor een waarde van 14,000 fres. aan banknoten en byouterieen. De heer Peel had zijn waggon te Laroche verlaten en plaats genomen in den waggon-restaurant. Toen hij m zijn conpé terugkeerde, bemerkte hij den j dietstal. Bij aankomst te Dijon gaf hij zaak aan, en de polite verwltt.gde per telegraaf den stationschef te Mdcon, die gelukkig genoeg was de twee dieven te pakken. Het gestolene werd bij hen geB°dffl»orde«aar vau baron nes Dellard is nog niet gevonden Niet minder dan 14 personen werden op éen dag aan de politie als de ver moedelijke daders aangewezen, maar bij onderzoek bleek dat geen de schul- d'Koc"l's tuberculinemoest nu ook als middel om de diagnose voor tuberculose te bepalen onbettouw- haar ziin gebleken, en wel in he. ber- lijnsche Genootschap voor Inwendige Geneeskunde. In de haven vanHamburg U een boot met 10 arbeiders dom een stoomboot overvaren. De boot zon.. 3 mannen verdronken- De duitscb'. keizer blijlt ïyne aandacht Jctaenkcu aan het too nccl te Berlijn en verdeelt de stukken, zooals" de vogels verdeeld worden, in nutüge én schadelijke. Op zrjne inge nomenheid met het stuk, waarmede socialisme op de planken werd «bracht is thans gevolgd eene onmiddellijk geuite «g«E,s °Vf .„^„oeknel van Marco rraga, aai voor het Lessiug-theater was jerteMd, onder den titel „Eme ideale Frau. Het is"verboden, als „het insurant van den echt vijandelijk gezind. De Steinitz zal het echter in druk foeu verschijnen, opdat „de literarre wereld oordeelen kunne over de juist- nVeandiDTr«-liJU drama u in het graafschap Wieselburg (Oostenrijk) plaats gehad W geleden vertrok een boerenjongen uit een klein dorn naar Amerika en dezer dagen keerde hij onverwacht van daar terug met een aardig s0™™^e' oe vader herkende den Tongen dadelijk, maar Sen waan bracht, dat het een vreemde ling was, die bij hen zou overnachten. In 't holst van den nacht stond de vrouw op, beheerscht door de zucht nm zich van den buit des vreemde- lings meester te maken en doodde hem, SSor hem den hals al te smjden. 's Morgens deelde de vader het nu zoo vreeselijk geheim aan de moeder mede, die^ vernemende dat zij haar eigen zoon had vermoord, plotseling als een lijk ineenzonk. Een mijnwerker teMyslo- witz slaapt nu reeds drie maanden achtereen en leeft nog altijd. Hij ligt in het ziekenhuis en wordt gevoed met melk. Influenza. Men schat het getal lijders te Odessa op 26000. Onder de behoeftige klasse is de sterfte zeer groot en steeds toenemende. Daar de Koningin van De- jiemarken blijft w eigeren haar gemaal naar Potsdam te vergezellen, wordt het als vaststaande beschouwd, dat Keizer Wilhelm niet naar Kopenhagen zal gaan om de gouden bruilott van het deensche koningspaar bij te wonen. Door de kantonnale Regee ringen van Bern en Aargau werd onlangs het bij de Israëlieten gebruikelijke stelsel van geslachten der runderen als dierenmishandeling verboden. De Israëlieten hebben zich daarop bij adres tot den Nationalen Raad gewend, om deze beslissingen te doen vernietigen. Na een tweedaagsch debat heeft de vergadering gisteren met 80 tegen 43 stemmen beslist, dat de joodsche slacht wijze hoegenaamd niet wreed is, en dat het verbieden daarvan ook zou indrui schen tegen de heilige beginselen van geloofs en gewetensvrijheid. Kort voor zijn dood heeft Dom Pedrö nog een eigennaardig, half dichterlijk, half wetenschappelijk werkje voltooid en te Avignon uitgegeven. Het is een vertaling van eenige ritueel-jood sche zangen ia het provengaalsch dia lect. Vooral de uit het chaldeeuwsch overgebrachte Paaschzaagen over „'t lam. dat vader voor twee suseis kocht" en over „het huis door Jaacob gebouwd", die door de Israëlieten over gansch de wereld nog in de eerste Paaschavonden worden gezongen, zijn karakteristiek. Zaterdag jl. is de trein, welke het lijk van Don Pedro ver voerde om half twaalf te Lissabon aangekomen, en aldaar ontvangen door den koning, in groot uniform, verge zeld van zijn hot, zijne ministers en verscheidene Brazilianen, ook waren vele dames aanwezig. De prachtige lijkwagen werd door met" zwart behangen paarden ge- getrokken, en de groote stoet, ook het gansche garnizoen maakte hiervan deel uit, richtte zich naar de kathedraal Saint-Vincênt, waar de koningin van Portugal reeds aanwezig was. Nadat de nvs was afgeloopen begaf zich de stoet naar het Pantheon, waar de lijkkist plechtig w:_ï', bijgezet. Half drie was de plechtigheid afge loopen, waarvan het indrukwekkende aog verhoogd werd door de salvo's der schepen in de haven. De keizerlijke familie keert binnen eenige dagen naar Frankrijk terug. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Geachte Redactie Toen ik mijn artikeltje in uw blad van 9 December opgenomen zag, kon ik wel vermoeden dat er een hagelbui van verontwaardigings-betuigingen over mijne stoutmoedigheidonbillijkheid, miskenning, enz. zou losbreken. Nu, erg bang was ik voor die ha gelbui niet, vooreerst zijn wij kwakzal ver bestrijders gewend aan deze pole teresseerd zijn bij de exploitatie der kwakzalverij dikwijls zijn het de kwakzalvers zelf öf menschen zijn, die het niet erg ver in de kunst van zichzelf of anderen waarnemen gebracht hebben en zich nu in hun eigenliefde gekrenkt voelen, omdat aangetoond wordt, dat zij bijgeloovig zijn op het punt van genezing en geneesmiddelen. En dat uit zich natuurlijk in het door dik en dun verdedigen van hun afgod. Het kan dan ook niet van mij ge vergd worden dat ikiederen anonymus in het bizonder zal antwoorden. Het antwoord op de vragen van diegenen onder hen, die het serieus meenen, en ter goeder trouw zijn, is te vinden in al hetgeen ia het Maandblad en de bijvoegsels over de Sequah Maatschappij en haren agent voor Nederland geschre ven is. Daarom kom ik nu wat ruimte vra gen en misschien later nog wel eens wêer om een dwaalbegrip te wêer- leggen, opdat het verstandige deel van Haarlem's ingezetenen nog eens her innerd worde hoe de vork in den steel zit. Want waarlijk als men het ge schrijf van die diepdoordenkende on bekenden leest, krijgt het den schijn alsof wij het publiek beliegen en op lichten, alsof wij voor een maat schappij werken die gaarne een groot dividend aan hare aandeelhouders uit deelt. Onder de door mij bedoelde inge zonden stukken zonder ik dat van den heer van Deurzen Jr. in uw blad van 10 Dec. 1.1. uit. Als ik in zijn plaats was zou ik misschien evenzoo doen en voor mijn zieken vader hulp zoeken, daar waar ik het meende te vinden, alleen zou ik toch altijd op mijn hoede zijn voor een onbekenden Engelschman, die door twee officieren van Justitie een schurk en een oplichter is genoemd, en ik zou in het publiekals leek het woord verknoeien door een dokter niet durven gebruiken, wijl ik zou vree zen in mijn onkunde een geneesheer te verongelijken. Was ik wel overtuigd van het knoeien, dan zou ik onderzoe ken of een of. anders bepaling uit de Strafwet toepasselijk was. Ik zal op het schrijven niet verder iügaan, omdat de heer D., ook wat betreft het ver levendigen van een ijdele hoop bij zijn vader, maar halt toerekenbaar is. In de eerste plaats M. de R. weet ik in het licht te stellen, dat de ver- eeniging tegen de Kwakzalverij in wier naam ik in uw blad nu niet schrijf niet is een vereeöiging van doktoren en apothekers, die uit broodnijd de Kwakzalverij bestrijden. Dit wordt wel door de meeste dag bladen ook door u, zie ons Maand blad van Dec. 1888 als vaststaand aangenomen, doch het is een praatje dat door de kwakzalvers uitgestrooid wordt. Onze engelsche snuiter heeft natuurlijk daar druk aan meegedaan. Het is een vereeniging van omstreeks 1000 leden, door het heele land ver spreid, waarvan de kern omstreeks de helft, bestaat uit geneesheeren en apo thekers wijl die uit den aard der zaak het best kunnen beoordeelen wat kwakzalverij is en wat hare heillooze gevolgen zijn en verder ongeveer Zoudt u denken dat ik, die door mijne betrekking niet het minste of geringste voordeel ondervind bij het op treden van kwakzalvers, mijn tijd zou besteden met zulke lieden te bestrijden Neen, M. d. R. het doel der Vereeni ging waaraan zoovelen die niets met de geneeskunde te maken hebben, hunne krachten wijden de afdeelings-be- sturen bijv. zijn op een enkele uilzon dering na uit particulieren gevormd is iet of wat anders, het is zooals het lid der Vereeniging Mr. A. Kerdijk in het Sociaal Weekblad schreefde bestrijding van een maatschappelijk kwaad. Is het waar wat men mij schrijft, dat de sympathie voor den agent van Sequah in Haarlem op dit oogenblik groot is en dat zelfs de aristocratie hem viert uit de andere plaatsen kwamen in het laatst van zijn verblijf precies dezelfde ge ruchten, die bij onderzoek bleken on waar of sterk overdreven te zijn, wel een bewijs voor een eenheid van af komst och die roes gaat weer voorbij, niets is zoo wuft als de volksgunst, vooral als die guust op zeepbellen be rust. Is zij voorbij en heeft het verstand weder de overhand, en weet men hoe het met de voor eenige maan den behandelde patiënten, gaat nl. met die patiëuten, wier ongesteldheid een tijdelijke beterschap veroorloofde, dan zal menigeen nog -el eens tot inkeer komen en, het dividend vernemende dat aan de aandeelhouders na afloop van het tweede jaar uitgekeerd wordt, zich voor zichzelf schamen onwillens medegewerkt te hebben aan zulk een zwendel. Als mijn tijd het mij veroorlooft M* d. R-, zal ik zoo nu en dan het een en ander mededeelen van hetgeen wij ver* nomen hebben of nog vernemen over het merkwaardig verschijnsel op het gebied der kwakzalverij. Een kleinigheid nog tot besluit van dezen. Wie goed koop medicijnen wil hebben, is dwaas als hij de middelen der Sequah mij neemt. Want ƒ1.25 voor een Aeschje gevuld met 15 gram levertraan, 30 gram ter- 7' pentijn en een weinig sassalras-olie is erg duur, evenals ƒ1.25 voor 45 gram aftreksel van rhabarber, zelfs al is er, zooals in sommige fleschjes voorkomt, een weinig aloë bij. Ik zend u hier te vens een lijst bij van de juristen die in 1888 lid der Vereeniging waren op een paar veranderingen na, geldt deze lijst ook voor dit jaar. G. B. SCHMIDT. Amsterdam. In de vorige week hebben wij, om der wille van de onpartijdigheid, het stuk van den heer G B Schmidt tegen Sequah opgenomen en om dezelfde reden plaatsen wij ook het bovenstaande weder. Maar terwijl wij het toen niet noodig achtten, er onze opmerkingen onder te plaatsen, kunnen wij thans niec nalaten, den heer Schmidt op een en ander van wat hij schrijft, even van re pliek te dienen. Laat ons beginnen met den heer Schmidt er op te wijzen, dat zijne bestrijding van Davenport - Sequah juist d- tegenovergestelde uitwerking heeft als hij zich wellicht _a„AJ voorstelt. Na de een vijf honderdtal personen, corporaties verschijning van zijn eerste stuk in ons enz. die niets met de geneeskunde teblad, is men de paarden van het rijtuig maken hebben. Er zijn onder die van den heer Davenport gaan afspannen, tweede helft eenige leden van den Staten- voor dien tijd was het enthousiasme Generaal, ongeveer zestig juristen, een nog niet zoo hoog geklommen, miek, en dan ook is de argumentatie, stuk of wat gyranastiek-gezelschappen,1 Dit op den voorgrond. Verder voert die het soort beoordeelaars dat ik be-eenige vrijmetselaars loges, een paar ge-de heer Schmidt den strijd niet -op de doel, gebruikt, iu den regel en uit den meentebesturen, enz. enz. Wie zal beste manier, hij houde ons de opmer -v-, ..vuwuu»; en ter king ten goede. De beschuit" dat deel van het publiek, dat in deze goedertrouw zijnde, om te blijven vol-omkooperij vormt de kern zaken objectief oordeelt, o, zoo hecht houden dat die allen jaarlijks hunne antwoorden op alles wat vov. is als spinrag in een flinke bries. Encontributie en dikwijls nog eene extra port wordt aangevoerd. Maar wij zou - - - „„uïtt1. - - .j.w ~w5 WG14G calk* puii wurui aangevoerd, maar wij zou- waarom? Óch doodeenvoudig.Om- bijdrage beschikbaar stellen, alleen om den willen vragen: als werkelijk Da- dat die beoordeelaars, die merkwaar-eene vereeniging van doktoren en venport door het stelselmatig tooien digerwijze gewoonlijk hun naam ver- apothekers in staat te stellen de con-en douceurtjes uitdeelen zijne reputatie zwijgen, en zich A, Nemo, Waarheid, currenten van deze beide categoriën te verkreeg, of die reputatie dan weken enz. enz. teekenen, óf geldelijk geïn-1 bestrijden? bij weken zich zou kunnen handhaven dood willen wreken. Men meende, dat ik dood was, en daar de terugtocht in alle haast moest geschieden, liet men mij in de sneeuw achter. Eenige Kozakken kwamen naar mij toe en plun derden mij. Daar ik van kou lag te rillen, bemerkten zij, dat ik nog leefde en brachten mij naar het hospitaal, vanwaar ik naar Siberië vervoerd werd. Daar heb ik twee jaar in de mijnen moeten werken onder de bedreiging van den knoet, terwijl ik onder 't zwoegen van woede weende. Ik beweende niet alleen mijne vrijheid, het vaderland èn het daglicht, maar vooral het gemis van u, mijne vrouw, die ik als een dwaas hartstochtelijk beminde. O, als ik den dag na uw huwelijk met den prins terug gekomen was, dan zou ik u beiden gedood hebben. Stel u nu echter gerust. Zeventien jaar zijn er verloopen sinds ik die kwellingen in Siberië ondervond, ik kom hier nu terug, niet als echtgenoot maar als vader." Kolonel Bernard had dit laatste woord, dat door een kreet van toorn was voorafgegaan, met onuitsprekelijke teederheid uit gesproken. „Ja, als vader," vervolgde hij. „Voor ik mijn vaderland ver liet, had ik mijn dochtertje, dat kort te voren geboren was, om helsd. Ik had de herinnering behouden aan haar eersten glimlach. Hij bleef mii overal bij, zelfs tot in de ingewanden der aarde, en was de eenige lichtstraal op mijn somber levenspad. Ik zag in mijne verbeelding de wieg waarin mijn kind rustte en soms als ik de wanhoop nabij was, werd ik bemoedigd door de gedachte „zij zal u misschien noodig hebben, ge hebt niet het recht om te sterven. Daarvoor heb ik geleefd mevrouw; die gedachte heeft mij genoeg kracht geschonken om eene ontvluchting mo gelijk te maken. Ik ontvluchtte uit de mijnen, maar dat was nog niet alles. Ik moest Rusland en Duitschland doortrekken, waar ik door vele gevaren omringd was. Ik heb honger geleden en moest soms bedelen. Ja, ik, kolonel Bernard. Maar wat konden mij die vernederingen en het lijden, dat ik heb moeten verdragen, schelen Altijd werd ik bemoedigd door de gedachte Mijn dochter is daarginds. M'jne vrouw wacht mij. Domoor, die ik was Geen woorden kunnen de bitterheid weergeven, die uit het sarkasme sprak, waarmede de oude soldaat zichzelve beoordeelde. Het drong door tot in het hart van haar, die luisterde. Zij sloeg de oogen neer, boog het hoofd en mompelde: „O, Jacob, Jacob vergeving I" Hij werd plotseling weer kalm en zeide zacht „Ik heb u reeds sedert lang vergiffenis geschonken en het was slechts onwillekeurig, dat ik dit verwijt heb laten ontsnappen. Laat mij eindigen. Eindelijk kwam ik thuis, mijne ziel vervuld van de vreugde, die het weerzien ons zou schenken. Ik ver nam, dat de weduwe van kolonel Bernard nu prinses Lubanoff was. Ach, ik geloofde, dat ik aan wonden gewend was geraakt. Ik had een gespleten schedel gehad, nu was mijD hart gebroken Ik werd zwaar ziek en dacht, dat ik zou sterven. Maar ik heb een sterk gestel, naar het schijnt. Toen ik weer hersteld was, begaf ik mij op weg naar uwe woning. De muur, die den tuin omgaf, werd toen hersteld Het was op een sombere winter avond. Ik kwam door het gat van den muur in den tuin, waar een verlicht venster mij aantrok. Het was het raam van uw boudoir. Ja, mevrouw, vijftien jaar geleden stond ik daar buiten geheel onzichtbaar naar binnen te kijken. Bij het schijnsel van de lamp zag ik een kind, dat op een kostbaar tapijt zat te spelen. Het was mijn dochtertje. Ik wilde naar haar toeijlen, ie voor ik dat plan ten uitvoer bracht, bedacht ik, dat ik haar geen ander tapijt kon aanbieden, dan het sneeuwkleed, dat onder mijn voetstap kraakte. Zij ging bij het vuur staan, dat haar op- vroolijkte en verwarmde. Ik was verstijfd van keude. Mijn lief| kind bewoog zich in eene weelderige omgeving, terwijl ik haar niets dan ellende in ruil kon aanbieden. Het was in den tijd, dat de soldaten van het Keizerrijk miskend, ja, zelfs vervolgd werden. Men zou mij stellig niet in mijn rang hersteld en mi] zelfs mijn naam betwist hebben. Geen enkel goudstuk kon ik het mijne noemen. Als in een droom zag ik twee tooneelen voor mij in het eene was Valentine, de dochter van den prins, in het andere de dochter van den balling. Het eenige blijk van mijne vaderliefde, dat ik kon geven, was om mij zelf in de vergetel heid te gaan begraven. Ik besloot hiertoe. Het kind naderde het venster en drukte haar lippen er tegen; ik deed hetzelfde 1 van den anderen kant, maar ontvluchtte, toen zij een kreet) van schrik uitte en haar goevernante haastig toesnelde." Het scheen alsof Jacob opnieuw de aandoening ondervond, die dit rooneel hem had opgeleverd; hij beefde en weende van) ontroering. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2