NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Dinsdag 22 December 1891» No. 2598 A BON H EM EN TSPRIJS A D V E R T E N T I ïs STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON, Een Wolf in Schaapsvacht. HAARLEM DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheel» Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschQnt dagelijks, behalve op Zon- ea Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoansnmaer 123.- vas> lregel* 50 Cefctxiedere regei ineey 10 Ces te, Groote letters nst&r pLaters lists. Bij Aboxmexaest **asdefcJijk rabat, AbosEsaisctss es? Advsri-sstië^ «rordea sasgesosieb. doer onat sgeKtea es door alle boakhsEdeifir^ü en coarentiers. Directeur-Uitgever J. C. PEisRSBOOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie QtnéraU it PuhlicÜé Etrangirê DAUME JOHN I. JONES, Sucfk, Barjj» 81 Ui Smvbowg Mouim&rtrt, Haarlem, ai December 1891. Bij de Zaterdag j.i. gehouden aan besteding aan het ministerie van justitie van het driejarig onderhoud van het rechtsgebouw en huis van bewaring alhier waren minste inschrijvers resp. J. P. A. Nelissen voor f 2755 en S. W. Peyra voor ƒ2123, beiden alhier. Wij ontvingen van de firnaa E. H. Krelage Zoon alhier, een catalogus No. 512, over 500 variëteiten der Paeonias Chinensis (Albiflora) met kleurbeschrijving in 3 talen. Wij ontvingen van de» heer J. van der Wiel, eigenaar van het sigaren magazijn Anegang N°. 2, een fraai in kleuren uitgevoerden bureaukalender. Daar de dagen en data in rood en met kloeke type zijn gedrukt, is de kalender van onbetwijfelbaar praktisch nut. J)e heer J. J. Wagner, eigenaar van hótel „Lion d'Or" alhier, heeit uit Lei den een telegram ontvangen, waarin hem werd gemeld, dat de heer C. A. Davenport gisteren (Zondag) in het Academisch Ziekenhuis met goed gevolg de aangekondigde operatie heeft onder gaan en dat zijn toestand redelijk was. Voor een goed verloop zal Davenport minstens tien dagen het bed moeten houden. De politie heeft Zaterdagavond alhier aangehouden G. Z. oud 40 jaren, met selaar woonachtig te Velzen, die zich in een koffiehuis in de Smedestraat had schuldig gemaakt aan diefstal van een biljartbal. Hij heeft reeds vroeger wegens diefstal 3 maanden gevangenisstraf; ondergaan. Zaterdag avond jl. is naar het St. Elizabeths Gasthuis alhier overgebracht een 6 jarige knaap, die bij het glijden over een bevroren plas is gevallen en daarbij zijn rechterbeen heeft gebroken. Heden morgen zijn in de Oost- en Schotersingels j«ngens door het ijs gezakt maar gelukkig allea gered. Reeds Zondag werd op vele plaatsen schaatsen gereden, o. a. op verdronken land op Schalkwijk. Heden zag men velen op den Klopper- en Schotersingel, maar de politie hiel i nog zooveel mogelijk de menschen daar af, o. i. niet ten onrechte. De ijsbaan onder Overveen wordt morgen (Dinsdag) te tien uur geopend. Hedenmorgen is het stoffelijk over schot van den heer Antonius Roozen, na een plechtigen lijkdienst in de R. C. kerk te Overveen, op het kerkhof bij gezet. Velen woonde de plechtigheid bij, o. a. het Hoofdbestuur van de Algem. Vereen, voor Bloemb. Cultuur en het bestuur der Bloemisten-Vereeniging. De heer J. H.Krelage, voorzitter vau beide besturen, herdacht de groote weldadig heid van den overledene, zijn vele ver diensten jegens het vak en ten opzichte van de algemeene vereeniging. Do heer A. Roezen Jr., zoon van den overledene, dankte de aanwezigen voor de laatste eer, aan zijnen vader be wezen. Zaterdagavond had trein 39 een op onthoud van 20 minuteD, door dat tusschen Sloterdijk en Halfweg de Wes- tinghouse-rem sprong. Zondagavond werd tusschen Vogelen zang en Haarlem de maenine van trein 40 defect, met behulp van den locomo tief „Diana", te Haailem in reserve aanwezig, werd de trein met eene ver traging van bijna een uur naar Am sterdam gebracht, de treinen 122 en 123 hadden hierdoor eene vertraging van 10 minuten. Ten einde vertraging in de bestelling der bij gelegenheid van de aanstaande jaarverwisseling ter post be zorgde stukken zooveel mogelijk te voor komen, wordt de gelegenheid opengesteld, om brieven, gedrukte nieuwjaarswenschen en kaartjes, welke men op 1 Januari a. s. besteld wenscht te zien, reeds van den 26° December a. s. af ter post te bezorgen, met uitnoodiging aan het publiek, om van die gelegenheid, ter bevordering eener regelmatige bestel ling, zooveel mogelijk gebruik te maken. Om ze goed te kunnen onderscheiden van de stukken, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet geschieden, behoort over de geheele lengte van het adres der bedoelde stukken een kruis te zijn getrokken. In verband met denarbeid van het Leger des Heils onder de dakloozen en geheel met het doel om hen verder te helpen, heeft de leider voor Nederland, de heer Oliphant, een hooger „Te Huis" te Amsterdam doen inrichten. Dit gebouw zal worden ge naamd „De Vredeark," telt 23 aparte kamertjes met bed (springveeren ma tras), kleerenkast met slot, waschstel enzalles zeer geriefelijk. De bedoeling is, hoofdzakelijk die mannen, die aan de maatschappij wor den wedergegeven en die in hun eigen onderhoud kunnen voorzien, nog niet geheel los te laten, doch hen naar dat Tehuis te brengen. Tevens zal voor- loopig voor eiken netten man dit loge ment van hec Leger des Heils, voor zoover de plaats is, toegankelijk zijn tegen den prijs van 40 cent per nacht, met inbegrip van avondbrood en koffie alsmede ontbijt en zoo noodig een bad. Voor reinheid en vriendelijke behan deling zal als naar gewoonte zorg worden gedragen. De inrichting zal gevestigd zijn naast het „hoofdkwartier," Rapenburg 42. De levering van 40.000,000 steenen aan den aannemer van de nieuwe schutsluis te IJmuiden is aange nomen door den Bond van Neder- landsche steenfabrikanten, waarvan de meeste leden zich verbonden hebben een gedeelte te leveren. Dezer dagen werden de verschillende armbesturen van Alkmaar verrast met een geheel onverwachte schenking van circa 4000. te verdee- len naar rato van het aantal hunner bedeelden. De milde gever was een haagsche ingezetene. Velen bewogen zich Zater- dagochtend te 's Hage in de richting van het Malieveld, ten einde getuigen te zijn van de plechtige uitreiking van de eeresabel aan den met verlof aldaar vertoevenden majoor der infanterie van het O. I. leger H. T. C. van Bijleveldt en het uitreiken van eenige eereteeke- nen voor beba^ijke"krijgsverrichtingen Vol teleurstelling keerde men echter huiswaarts of naar de Oranjekazerne, daar het exercitieveld, door nachtvorst geheel met rijp bedekt, zich geheel en al eenzaam en verlaten aan het oog voordeed. Aangezien de Maliebaan ongeschikt was geoordeeld, geschiedde de uitrei king op de voorplaats van de Oranje kazerne, alwaar de grenadiers en jagers zoomede de veld-artillerie en de cavale rie laatstgenoemde eveneens te voet stonden opgesteld. De troepen wer den gecommandeerd door den luit-kol. Verspijck. Allereerst werd het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen uitgereikt aan den ie -luitenant J. Witte veen, rid der der M. W. O., en aan den milicien C. Kleersnijder en den milicien-verlof ganger P. van Leeuwen, allen van het regiment grenadiers en jagers. Vervolgens trad majoor v. Bijleveld naar voren en werd hem door den ge- neraal-majoor Taets van Amerongen de eeresabel uitgereikt, wegens zijn moedig gedrag bij de expeditie in Edi. Deze plechtigheid had plaats onder een har telijke toespraak van den generaal- majoor, wien het een aangename plicht was dit teeken van moed te mogen uit reiken, te meer daar hij zich overtuigd hield, dit te doen aan een wakker militair, die eenmaal iu de indische gewesten teruggekeerd, zoo noodig met deze zelfde sabel zijne soldaten zal aan voeren en hen weten aan te moedigen en te bezielen om nieuwe lauweren in te oogsten tot heil van het vaderland. Daarna werd de ban gesloten en defileerden de troepen voor hen, die Zaterdagochtend om hunne verdiensten in onze overzeesche bezittingen jegens het vaderland beloond werden. De commissaris van poli- tie der ie afdeeling te 's Hage verzoekt inbeslagneming en bericht omtrent de navolgende voorwerpen, die in den nacht van 16 op 17 Deces-ber in het hotel der engelsche ambassade aldaar werden ontvreemd1 zilveren truweel, waarop eene inscriptie betreffende de steenlegging eener kerk te Christiania 1 zilveren tafeltje veor cigaretten, groot 0.07 M.1 dito langwerpig zilveren doosje, achtkantig, ter grootte van 0.07 M.1 dito bakje om parfumeriën te branden 2 dito lepels, met figuren op den steel1 dito schel, geciseleerd en gegraveerd; 1 dito kleine bowl gecise leerd; 1 vierkant grieksch doosje van grof zilver met wapens er op gegraveerd, o. aeen leeuw; 1 dito inkpot met haakjes om pennehouders op te leggen 2 groote zilveren platen, met heiligen en grieksche vrouwenkleeding er op ge graveerd, grieksch werk1 dito rend doosje met gewerkte handvatsels en deksel, op het deksel een merk1 dito komfoor, antiek, 0.07 M. in middellijn 1 blauw duffelsche overjas met donkere zijde gecapitoneerd, in den kraag het adres H. Pool en Co. en Humboldt1 groote paletot met grooten bonten kraag en bont op de mouwen, donkere kleur, benevens een met goud gestikt, wit en geel kleedje. In een koffiehuis op den Hofdijk te Rotterdam, oustond Vrijdag een ernstige twist tusschen den kastelein en vier bezoekers. Door een dezer werd de kastelein met een mes bedreigd, waarop zijne vrouw tusschenbeide kwam, doch van den woesteling eene ernstige snede in het gelaat ontving. De buren riepen de hulp der politie in, waarop de hoofddader werd overgebracht naar hetpolitie-bureau aan de Meermansstraat, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Wegens verregaande mis- handeling van hun zesjarig dochtertje waardoor verschillende lichaamsdeelen gekneusd en opgezwollen waren, is tegen een echtpaar te Sliedrecht een vervolging ingesteld. Het dochtertje is een kind uit 's mans eerste huwelijk, waarover de vrouw alzoo stiefmoeder is. Het gezin van den sigaren- maker F. te 's Bosch is verblijd door de geboorte van drie jongetjes. RECHTSZAKEN. De Amsterdamsche politie heeft twee belangrijke arrestatiën gedaan. De eene betreft een kantoorbedie uit Brunswijk, wiens aanhouding de duitsche justitie verzocht was we: diefstal van 3000 mark ten nac van zijnen patroon. De man, die jl. Dinsdag alhier aangekomen, was op het oogenblik de arrestatie nog in het bezit van geveer 2500 mark. De andere arrestant, een Berli werd vervolgd wegens valschheid i schriften op groote schaal. Bij het verzoek tot zijne aanbot was de mededeeling gevoegd, dat een „vriend" van den gezocht Berlijn een brief „poste-restante" hem naar hier was gezondeD, w hij waarschijnlijk heden zou k afhalen. Een tweetal recheicheurs poste zich daarom gewapend met het j van den vluchteling, den geheele aan het loket, waar de man i middag aankwam en, gelijk van zen spreekt, onmiddellijk in hechtenis werd genomen. VIS3CHERIJ, Scheveningen 19 December. Heden kwamen nog 200 scheiv. van IJmuiden in verkoop; deze brachten 70 tot 80 ct. per stuk op. De aanvoer van versche visch is dezer dagen alhier zeer gering. Nieuwediep, 19 Dec. Door i?5 korders en beugers werden hier heden 30 tot 260 schelv., 2 tot 30 kabelj., 5 tot 20 tongen, 30 roggen. 3 tot 16 mand jes kl. schol, en 1 tct 3 marden schar en door trekkers 630 tal haring aange voerd schelv. gold 25 £.42 het honderd, kabelj. f 2 k 2.50, tong 90 cent, rog ƒ1,30 per stuk, kl. schol/2 Èt 2,50 per mandje, schar 1 k 1 50 per mand en haring 2 k 2,50 per tal. De „Courier de Tripoli" deelt mede, dat op de tunische grenzen tusschen verschillende stammen hevige conflicten hebben plaats gehad. Er werden troe pen uit Tripoli afgezonden om de vech tenden te scheiden, maar dezen waren zoo weiüig geneigd zich te laten uit eendrijven, dat de soldaten van hunne wapenen gebruik moesten maken. In het geheel vielen er 160 dooden onder de Arabieren. De voorgaande week was de oase van Tripoli in groot gevaar geweest. 2) HOOFDSTUK I. „Hebt gij het nieuws al gelezen?" vroeg Elliston, terwijl zijne doordringende zwarte oogen zich op de courant vestigden, die voor hem op de tafel lag. „Ja," antwoordde de detective, „het is eene afschuwelijke zaak." „Eene van de verschrikkelijkste, waarvan ik ooit gehoord heb." „Ik ben nog nooit zoo geschokt geweest als door deze ge beurtenis," zeide Nelly. „Denkt gij, dat de roovers gevat zullen worden „Zeker, als uw broer ze tenminste op wil spoien, ofschoon ik hoop, dat hij dat niet zal doen „Waarom hoopt gij dat vroeg Dyke. „Miju vriend, het is zoo gevaarlijk en Een luid gelach brak de verdere toespraak van mijnheer Elliston af. „Ik dacht, dat gij mij te goed kendet Harper, ora niet te weten, dat Dyke Darrel nooit voor een gevaar zijn plicht heeft verzaakt." „Natuurlijk, maar dit is een geheel ander geval. Men zegt, dat de misdaad gepleegd ia door vier mannen, die tot eene verschrikkelijke rooverbende behooren, die niet zoo gemakkelijk gevat kan worden." „Het is beter, dat gij het aan de politiemacht van Chicago en St. Louis overlaat, Dyke. Ik zou niet graag zien, dat gij ook een slachtoffer werdt van deze schurken." Elliston legde vertrouwelijk zijn hand op den arm van den detective en scheen zeer bezorgd over hem te zijn. „Harper, weet gij wel dat de vermoorde mijn vriend was?" „Was hij dat?" „Zeker. Het zou dus meer dan onraenschelijk van mij zijn, als ik weigerde die lage moordenaars van hem op te sporen. Gij beleedigt mij, als gij denkt dat een gevaar mij zou weer houden ora mijn plicht te doen." „Dat heb ik er niet mede bedoeld. Maar toch zoudt gij mij zeer gelukkig maken als gij van de geheele zaak wildet afzien. Ik zal wel zorgen, dat de beste detectives, die Chicago bezit, aan 't werk gezet wordendaarmee moest gij nu wel tevreden zijn." „En ik zou dan met gekruiste armen blijven toekijken." Een verwonderden, vragen den blik wierp Dyke Dai rel bij deze woorden op zijn vriend Elliston. „Neen, maar gij hebt Nelly beloofd, dat gij dit voorjaar met haar naar New York zoudt gaan." „Ja, dat is zoo, maar ik zie van dit uitstapje af," zeide het meisje snel. „Ik erken, dat Dyke zijn plicht in Illinois moe volbrengen." „Dus, gij schaart u ook al aan de zijde van uw broeder* riep Elliston met een gedwongen lach uit, „In dit geval moet ik mij wel overgeven," Dyke nam de courant op en zag haar nog eens in. „Gestorven voor zijn plicht. .Vreeselijke moord en diefstal gepleegd in den sneltrein van het Centraalspoor." Dat was het opschrift van het artikel over den moord op den inspecteur van den sneltrein. De trein, waarin de misdaad had plaatsgegrepen was om 10 uur 's avonds van Chicago vertrok ken en toen hij om éen uur bij een station ophield, had men de daad eerst ontdekt. Arnold Nicholson was gevonden met gespleten schedel, over zijn geheele lichaam waren} wonden, terwijl de bebloede hand van den doode een vlok rood haar vasthield, waardoor men wist, dat een van de aanvallers van den inspecteur een man met weelderigen haardos was. Dyke Harrel verliet nu zijne zuster en Elliston en haastte zich naar het station. Hij wist, dat over tien minuten een trein naar Chicago zou vertrekken en hij wilde in die stad het lijk van zijn vriend zien om daarna te kunnen handelen. In minder dan twee uur, nadat hij het bericht van den moord had gelezen, was Dyke Darrel reeds in Chicago. Hij bezocht het lijk van den vermoorden inspecteur en beschouwde het nauw keurig. Het was duidelijk te zien, dat Nicholson zijn leven wan hopig had verdedigd, maar dat hij voor de overmacht was be zweken.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1