GEMENGD NIEUWS. Wetgevende Macht. INGEZONDEN. Verkooping van den „Kraton", Stoomvaartbsrichten. Een reusachtige wolk van sprinkhanen trok erover heen naar het noordwesten. Vijf uur lang trokken de zwermen over het land, de bewoners natuurlijk in een geduchte spanning houdende. Eerst toen ademden zij weer vrij, de vernielende dieren waren niet op de oase neergestreken. In Albanië heeft men een vangst gedaan van schadelijke wezens. Geeu sprinkhanen weliswaar, maar toch ook wezens die het land onveilig maken en de bewoners in voortdurenden houden, de roovers namelijk. Niet min der dan 95 heett men er in Albanië gevangen genomen, allen sterke kerels die zwaar gewapend waren. Ernstige ongeregeldheden hadden er te Pernambuco plaats. Het volk is in verzet gekomen tegen de politie en tegen de troepen. Nu gaat daar een volksoproer vlugger van de hand dan hier. Hier zou men om aan wapens te komen, een tuighuis of ten minste een geweerwinkel moeten plun deren, ginds draagt ieder zijn revolver en zijn lang mes bij zich. Vandaar dan ook, dat die plotselinge standjes en oproertjes zoo bloedig zijn. Bij ons te lande verzet zich het volk metsteenen, die zelden iemand doodelijk treffen en met éen charge van een afdeeling huzaren is alles afgeloopen. Een paar vleeschwonden, een kneuzing, ziedaar alles Maar niet alzoo in Pernambuco Zestig dooden en gekwetsten zijn er bij dat straatgevecht geweestOnmiddellijk verwisseling van regeeringsambtenaren de goeverneur treedt at, vier afgevaar digden Ouisquo, José Vin cento, Abrosio en Machado zijn de hooiden van den opstand (men komt in de verzoeking s te zeggen de hoofdeno van den opstando). De kalmte is weer hersteld, de orde wordt verzekerd door de troe pen, die der regeering zijn getrouw ge bleven. Altijd zoolang als ze duren die kalmte, die orde en die trouw, want dat zijn drie artikelen, waarvan men in die landen juist geen overvloed bezit. De oostenrijksche commissie voor de handelstracten heeft die met Duitschland, België en Zwitserland met 25 tegen 3 en dat met Italië met 22 tegen 5 stem men goedgekeurd. Uit die meerderheid mag men afleiden, dat de oostenrijksche Komen de tractaten gunstig gezind is. Uit België komen twee berichten, die elkaar volkomen vernietigen. De Indé- pendance beige meldt, dat de minister van oorlog zijn ontslag zou hebben gevraagd, het „Journal de Bruexlles' zegt, dat er geen kwestie van is. Dit maakt ons niet heel veel wijzer, men moet maar afwachten wie van deze twee bladen gelijk heeft gehad. In zijne Vrijdag gehouden redevoe ring bij de benoeming van Caprivi tot graaf, zeide de keizer o. m. woordelijk het volgende: „Met zijn ver reikenden staatkundigen blik is Caprivi er in ge slaagd, ons vaderland op het juiste oogen blik voor gevaarlijke dingen te behoe den. Het spreekt van zelf, dat, om het geheel vooruit te breügen, de belangen van enkelen moeten worden opgeofferd. Ik geloof echter, dat de daad van de handelsverdragen te hebben ingeleid en beredderd, eene gebeurtenis welke door tijdgenooten en nakomelingen als eene der belangrijkste staatkundige ge beurtenissen zal worden beschouwd dat deze daad eene reddende daad moet genoemd worden. De meerderheid van den Rijksdag heeft getoond, dat zij erkent, dat deze man een ruimen politieken blik heeft, dat zij zich bij hem wil aansluiten; daarmede heeft de Rijksdag zich een merk- en een gedenkteeken gesticht in de geschiedenis van het duitsche rijk. Niettegenstaande alle verdachtmakingen en de moeilijkheden, welke den rijks- kanselier en mijnen raadslieden van ver schillende zijden in den weg zijn ge- 1 egd, is het gelukt, het vaderland in deze nieuwe richting te voeren. Ik ben overtuigd, dai niet alleen het vaderland dezeu dag zal zegenen, maar dat mil- lioenen onderdanen van de landen die met ons tot het groote tolverbond be- hooren, zulks ook zullen doen. In eene daaraan voorafgaande rede voering had de keizer, met duidelijke toespeling op Bismarck's oppositie, ver klaard: Ik heb het gevoel, ik twijfel er geen oogenblik aan, dat niet alleen de landbouwers dier provincie, maar van mijn gansche rijk de ondervinding zul len hebben, dat wij in en onder al wat er gebeurt bij elkander behooren, dat wij met elkander arbeiden, met elkander gevoelen, en dat steeds het oude woord der Hohenzollern's suurn cuique ook in de hoogste mate van toepassing is op den lindbouw. Ik ben overtuigd dat dit woord u diep in het hart ligt, in weer wil der pogingen welke van verschil lende zijden gedaan worden, om het tegendeel bij u te bereiken." Te Massowah is een besluit afgekon digd, waarbij met i°. Jauuari de staat van beleg in de gansche kolonie is op geheven. Daar heerscht dus klaarblijke lijk rust als dat ook maar niet een rust la Fernambuco is Donderdag jl. heeft in het kanaal van Bristol ecu aanvaring- plaats geliad tusschen het stoomschip Spring- hill en den schoener Gwladys, waarbij 4 matrozen van den schoener het leven verloren. Een brutale diefstal is in Whietchapel, Londen, gepleegd. Terwijl door middel van een grooten steen de spiegelruit van een juwelierswinkel werd ingeworpen, grepen anderen, schijnbaar nieuwsgierige toeschouwers, alle voor het raam uitgestalde juweelen en maakten zich ijlings uit dj voeten. Te Bourges hebben twee verloofden Xavier Durin en Virgiaie Passat geheeten, zelfmoord gepleegd met een ïevolver, daar de moeder van Du rin zich steeds tegen hun huwelijk had verzet, en eerst van gedachte veran derde, toen het reeds te laat was. De Jreisinnige Zei lung verhaalt, dat toen Woensdag jl. in den Rijksdag eene stemming over de han- delstractaten moet plaats hebben en de secretaris den stemlijst oplas, zich van verschillende banken een luid gelach deed hooren, toen de naam van Von Bismarck werd afgelezen. De nationaal liberalen beantwoordden dat met koeten van verontwaardiging en eenige oogenblikken heerschte er een groot spektakel. Ook geen mannenwerk Een tragisch geval. Toen de 67 jarige muziekdirecteur Spiegel te Berlijn Vrijdag de repetitie van een mannenkoor dirigeerde, zonk hij bij het zingen der woorden „En sluit ik de oogen voor den eeuwigen nacht" in een en was een lijk. ProfessorNothnagel, teWee- nen, beweert, dat zij, die reeds een maal aan deinfluenza IiJiblten geleden, niet licht voor de tweede maai worden aangetast. In zijne woonplaats wordt zijne meening bevestigd, aangezien thans bij den terugkeer der epidemie de in fluenza zich te Weenen slechts in ge ringe mate doet gevoelen, terwijl in 1889 het tegenovergestelde het geval was. De jury van het Hof van ge zworenen te Namen heeft den brocder- moorder Gustave van der Anwera te Ligny schuldig verklaard aan het ver giftigen van drie broeders en twee zusters door rattenkruit, ten einde de geven om met Kerstmis onder de armen ^e doen verdeelen. De Ponte Marglierita, een nieuw? brug te Rome, zoo genoemd naar de koningin van Italië, is door koning Humbert en zijne gemalin ge opend. De brug is een der fraaiste werken van het nieuwe Rome en heeft 2.800.000 lire gekost. Koning- Oscar van Zweden ligt gevaarlijk ziek aan longontsteking. Te Genua heeft zich een vereeniging gevestigd, welke zichten doel stelt de reizigers te verzekeren tegen de schade, welke zij mochten ondervinden door vertraging in de aankomst der spoortreinen. Eene dame, zekere mevr. Matchel, te Valparaiso in Indiana is dezer dagen voor de zesde maal in het huwelijk getreden Uit Ne w-Y ork wordt het 0 crlijden geseiud van „Plinlimmon", den champion-St. Bernard, in Engeland gekocht door den Amerikaan Emmet, „Plinlimmon" en zijn kroost brachten f 180,000 op I Op de Tyne te Newcastle is een proef genomen met de stuurbare torpedo van Sims-Edison. Door de proef wilde men aantoonen, dat een stuurbare torpedo kon worden geschoten en ge stuurd uit een schip terwijl dit in beweging was en niettegenstaande het ODgunstige, mistige en regenachtige weder bleek dit mogelijk. Zelfs bij ver schillende bewegingen, die het schip maakte, bleven de kabels in orde. schillig van welke geloofsbegrippen, hij kan toetreden. C. MOMMAAS Cz. Haarlem20 Dec. 1891. TWEEDE KAMER. Waterstaat Avondzitting van Vrijdag 18 December, {vervolg.) De heer Zaaijer stelde als amende ment voor om gelegenheid te geven den Raad van Toezicht voorloopig met voorzitter te corapleteeren op jaarwedde van 6000 het artikel ring het contract verdedigt, ja of neen. De heer Levy keurde juridisch de contracten van 1882 en 1S91 af en keurde goed, dat de Regeering de Ka mer laat beslissen. De heer Sanders had ook tegen de concessie grieven en was tegen eene verlenging, waardoor niemand werd be voordeeld. Deze spreker adviseert tot staatsexploitatie. C Voor den inhoud dezer rubriek stelt de lledactie zich niet aansprakelijk een een uit te trekken op 51.000 welk amen dement werd verworpen met 39 tegen 30 stemmen nadat de Comm. v. Rapp. haar amendement had ingetrokken. De reorganisatie wordt zonder stemming goedgekeurd. De overige daarop be trekking hebbende amendementen van de Comm. v. Rapp. zijn vervallen. Bij de Staatsbegrooting voeren nog het woord de heeren - Bahlmanover het station TilburgLevy over den toestand van het westelijk viaduct te Amsterdam. De Miuister antwoordde een en an der te onderzoeken ea betoogde dat de toestand van het viaduct, blijkens de adviezen, niet zoo gevaat lijk is. De begrooting wordt aangenomen en de vergadering ten 12% ure geschorst tot 11 uren. In de zitting van Zaterdag 19 Dec« werd de behandeling van de Waterstaats Begrooting hervat bij de afdeeling Han del en Nijverheid. De heer Guyot drong sterk aan de noodzakelijkheid van verscherpt toezicht van Staatswege ©p de zeewaardigheid van schepen, opdat door de lichtvaar digheid van vele assuradeuren honder den passagiers en schepelingen niet jaarlijks aan gevaar' worden blootgesteld. Ook op de bekwaamheden van stuur lieden en machinisten op de koopvaar ders moet beter worden gelet. De heer Van Karnebeek wenschte zorgvuldiger en zaakkundiger beharti ging van onze handelsbetrekkingen, meer bepaald ten opzichte onzer buitenland- sche handelsrelatie, met 't oog ook op onze tariefs wetgeving. De heer Lieftinck wilde de Land bouwbelangen beter tot hun recht doen komen door dc instelling van eene af zonderlijke afdeeling van het Departe ment. De heer Van Houten daarentegen ontraadde al de speciale afdeelingjes, die slechts administratie ven omslag ver oorzaken. De heer Hen?iequin wilde betere en vollediger inrichting van het Landbouw- verslag. De heer Borgesius wenschte instel ling van een Landbouwraad; spoedige regeling voor de gezondheid en veilig heid in fabrieken enz. (waartoe de heer Mutsaers den tijd nog niet gekomen achtte); meerdere zorg voor de rust van het spoorweg-personeelherziening van de wet op de naaml. vennootschappen in 't belang der nijverheid. De Mitiisterzijne belangstelling voor de meeste hem aanbevolen onderwerpen betuigende, acht echter voor'shands nog niet noodig de instelling van pene af- maar TELEGRAMMEN- BUENOS-AYRES, 20 Dec. Volgens berichten, hier ontvangen, heeft te Rio Grande eene botsing plaats gehad tusschen de troepen en de Natio nale garde Bizoaderheden ontbreken, daar de telegraaflijnen weer zijn door gesneden. BUDAPEST, 20 Dec. {Reuter.) Er heeft een tweegevecht plaats gehad tus schen den minister Tejlvany en den afgevaardigde Ugzon. Beiden zijn aan den arm gewond. BUDAPEST, 10 Dec. {DalzielBaron Tejlvany heeft naar aanleiding van zijn duel den keizer ontslag gevraagd. Hij heeft dit verzoek vergezeld doen gaan van een uitvoerige toelichting. De keizer heeft het gedrag van den minister goedgekeurd. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavokerk alhier, op Dinsdag 22 Dec. 1891, des namid dags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. *»•»«••»- -v, wuiu.cn, eenige erfgenaam zijner ouders te wor- met de Geachte heer Redacteur! Gij hebt mij gevraagd, of de Kies vereeniging „Burgerplicht" jl. Vrijdag avond weder een vergadering heeft ge houden en wat daarin is behandeld. Het antwoord op de eerste vraag is toestemmend, en op de tweede is die nende, dat een voorloopig bestuur is gekozen van drie personen, namelijk A. v. d. Velden, H S. Jansen en den ondergeteekende. Ik had liever niet in aanmerking wenschen te komen, doch moest door den grooten aandrang toe geven. Dat bestuur, of liever die commissie, zal trachten een reglement of statuten samen te stellen, welke de grondslagen der Vereeniging bevatten, en die later in een algemeene vergadering zullen worden onderworpen aan de goedkeu ring der leden. En nu vroegt ge - ?nij ook, wat de grondslagen of beginselen der Vereeni ging „Burgerplicht" eigenlijk zijn, waarop ik u in korte trekken kan antwoorden. „Burgerplicht" wenscht onder hare leden uitsluitend burgers, degelijke burgers van Haarlem te zien toetreden, geen hoogwaardigheidsbekleeders, maar pa troons, winkeliers, klein-ambtenaren en industrieëlen op het gebied vaa handel en nijverheid. .Burgerplicht" beschouwt deze groep als de kern der natie, welker belangen eischen, dat zij meer worde vertegenwoordigd in Staat, gewest en gemeente. Er bestaan tegenwoordig wanve rhoudingen in de maatschappij, wonde plekken, die noodzakelijk genez ing I Wonderlijke landbouw afdeeling, behoeven. Om die wonde plekken te wei een Landbouwraad, althans een genezen, worden practisch geverra de Regeeringscommissaris in zoodanigen deskundigen vereischt, geen theorie, die j Raa(j. Ook de Minister is van oordeel, op beschouwingen berust, maar zij, Ljat ten opzichte van maatregelen voor die het kind bij zijn rechten naam dur-j veiligheid enz. in fabrieken met om- ven noemen. Dat dit niet altijd plaats zichtigheid moet worden gehandeld, heett en dat er veel personen gekozen worden, die bijna geheel onbekend zijn 1. Concert No. 3 2. Sonate No. 6. a. Vivace b. Lento. c. Allegro. Koor uit hetOrato- torium Elias 4. Andante 5. Einale. C. F. II&ndel. J. S. Bach. Mendelssohn. Guilmant. in den Gouden Leeuwie Haarlem op Zaterdag 19 Dec. 1891. 1. Een perceel Bouwterrein, Raamsin- gel No. 6998 en 6 999. Opgeh. ƒ6175. Een perceel B ouwteirein, Raamsin- gel No. 6999. C. A. Honingh qq. 8000. 3. Een perceel Bouwterrein, Plein nevens het voorgaande No. 6998 en 6999. 4. Een perceel Bouwterrein, hoek Plein en den Raamsiogel No. 6998 en 6999. De perceelen No. 3 en 4 gecombi^ neerd. P. Muller f 12455. (Tot amotie). No. 1. Het Heerenhuis, gemeten langs de buitenkant van de bestaande noor delijke scheidingsmuur, alsmede de daar achter gelegen Serre. No. 2. Het overige gedeelte van het heerenhuis. A A. v. d. Berg, 5135. N©. 3. De koetsiersierswoning, naast het voorgaande, J. Vander, ƒ345. den, waarna het Hof hem tot de dood straf veroordeelde. Bij het voorlezen van dit arrest werd er door het publiek bravogeroepen. De paus heeft 25.000 ge- toestanden der wie zal dit burgermaat- dusver ont- schappij kennen En op dezen grondslag wil „Burger plicht trachten op te bouwen. Wie dus gelijke beginselen is toegedaan, onver- Per Telegraaf. Zitting van 21 December 1891 Aan de orde is de Billitono vereen- komst. De heer De Geer vroeg of deregee- MARKTBERICHTEft Haaklem, 21 Dec. Graan- en Zaadmarkt. Roode Tarwe 0,a 0,Witte Tarwe 9, a 7,75, Rogge f7.75 a 7,50, Haver 8.97% a 8,60 Garst 0,a 0,Duivenbooneu 7.50. a 7,10 Paardenboonen f 0,a 0. Bruine boonen f 0.—a f 0.Groene erwten 11,50, 10,-, Capncijners f0.a 0, Bruin mosterd- saad f0.a 0.--, Geel mosterdzaad f0, - a 0.Kanariezaad f0,per Heet., Karweizaad 0,a 0,Blauw Maanzaad Q por 50 K.G*. Het stoomschip Dre?ithey naar Java, wordt te Suez eenige dagen opgehou. den wegens een lichte machine repa ratie. Het stoomschip Rotterdamder N, A. S. M., van Amsterdam arriveerde. Men had reeds eene belooning van 10.000 dollars uitgeloofd aan hem, die de moordenaars kon aanwijzen. „Arme Arnoldmompelde Dyke, toen hij het gekneusde en verwonde lichaam zag. „Ik zal niet rusten, voordat de ellende lingen, die u zoo wreed vermoordden, hunne gerechte straf zul len hebben ondergaan." De vingers van den doode hielden het vlokje haar nog om klemd toen Dyke het lijk beschouwde, want het was slechts even te voren van het tooneel van den moord naar Chicago vervoerd. De detective bewaarde de stok, daar hij meende, dat zij hem wellicht bij zijne opsporing van dienst kon zijn. Bovendien deed hij nog eene ontdekking, die hij aan anderen niet wilde meedeelen; het was een geheim, dat, naar hij hoopte, in de toe komst tot goede uitkomsten zou leiden. Welke ontdekking hij deed zullen wij in den loop van dit verhaal aan onze lezers en lezeressen mededeelen. Spoedig daarna werd het lijk van den inspecteur naar zijn huis vervoerd vanwaar het zou worden begraven. Toen Dyke Darrel het huis van den lijkbezorger voorbijging, werd hem eensklaps een hand op den schouder gelegd. „Gij zijt een detective, nietwaar?" Dyke keek in een jongensachtig gelaat, waarin een paar bruine oogen schitterden. „Wat verlangt gij van mij vroeg Darrel kortaf. „Ik wilde iemand deelgenoot maken van een geheim." „Wel, ga je gang." „Maar zeg mij eerst of gij een detective zijt." „Zoo moogt gij mij wel noemen." „Wel, het betreft dien armen man, wiens lijk gij zooeven hebt beschouwd," zeide de jonge vreemdeling. „Ik heet Watson Wilks en ik was in den trein in den naastbijzijnden wagon, toen die arme Nicholson vermoord werd. Ik ben een remmer. Wilt gij hooren, wat ik u te zeggen heb HOOFDSTUK II. Dyke Darrets onderzoek „Wel zeker, wil ik dat," riep de detective uit. „Kom mee, dan zullen wij eene plaats opzoeken, waar wij ongehinderd kun nen spreken. De twee mannen vervolgden nu haastig hun weg, tot zij bij een welbekende restauratie ia Randolphstreet kwamen, waar Darrel een afzonderlijke kamer vroeg. Toen zij daar gezeten waren, verzocht hij mijnheer Wilks om met zijn verhaal te beginnen. „Zal ik niet eerst een flesch wijn bestellen?" vroeg deze. „Neen," antwoordde Dyke norsch. „Wij moeten voor deze zaak een helder hoofd houden. Als gij iets van deze afschuwe lijke misdaad weet, moet gij het dadelijk vertellen." „Ik weet er veel van," antwoordde mijnheer Wilks. „Ik was de eerste, die Arnold Nicholson ontdekte, toen hij vermoord was. De brandkast was in dezelfde wagon, waarin ik mij be vond. Ik zag de mannen zich van het geld meester maken. Zij waren met hun drieën." „Ga voort." „Zij hadden allen een masker voor, zoodat ik natuurlijk niet kan zeggen, wie ze waren, maar ik geloof stellig, dat zij van. Chicago kwamen." „Waarom denkt gij dat?" „Omdat ik daar drie verdachte mannen aan het station zag,, even voordat de trein vandaar vertrok. Ik denk, dat zij de moordenaars van dien armen Nicholson waren." „Herkendet gij ze?" „Neen; ten minste ik weet niet zeker, wie waren, maar ik denk, dat een van hen Skinny Joe genoemd wordt, een man?! die zijn werk in Clarkstreet heeft." „Zoo „Ja, gij moogt wel een oogje in 'tzeil houden in die wijk." „Dat kan geen kwaad," stemde Dyke Darrel toe. „Is dat alles wat gij van den moord weet?" „O neen, ik weet nog meer bizonderheden van die mis daad." „Wel, kom er dan mee voor den dag." „Ja, maar ziet u, hoe weet ik nu, dat gij een detective zijL Als dat niet het geval is, dan zouden mijne medeelingen mij wel eens in 'tnauw kunnen brengen," antwoordde mijnheer Wilks. achterdochtig. Wordt tervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2