Premie-Scheurkalender NIEUWS- EN AD V ERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Woensdag 23 December 1891. No, 2599 ABON NEMEN TSPRIJS ADVERTEN TIÉN voor 1892. Twintig Cents per Exemplaar. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. Een Wolf in Schaapsvacht. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer». 0,05. Dis blad jer8ch{Jnt dggeljjki, behalve op Zon- ea Feestdage». Korean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Tsle'oOEEiunmer 121. van i5 regel# 50 Ceisle; iedere regel meer 1< Cest Gros te letter» naa1 plsatïruiKte. Bij Ahonnemesi «uwieBlijk rabat Abonaementea es Advertesstiet word.» aaageaome, oc.r onie agentes en dcor alle boekhasdelareB en conrantiers. Directeur-Uitgever ,T. C. PSEKBBOOM, Hoofdagenten voor tiet Buitenland: CoenragnU GtnèraU de Pwiiïcüd tftraepdee L BeiVBP i)o-, JOBif f. JOtfMS, Suce-, Barye 81 hit ]?svboHrf Montmtrtrt, In de laatste dagen komen ten onzen Bureele nog herhaaldelijk aanvragen in om een Scheurkalender voor 1892 van Geabonneer- den, die den Bon over het hoofd gezien hebben, of bij wie deze in het ongereede geraakt is. Om hun een genoegen te doen, zal in het Nr. van "Woensdag avond e k. nogmaals de Bon worden afgedrukt. Daar de voorraad evenwel zeer klein is. kan alleen voor zoover die strekt, aan de aan vragen worden voldaan. DE DIRECTEUR-UITGEVER. Haarlem, 22 December 1891. $1, Tot marktmeester van de aardappe len- en botermarkten, koolmarkt enz. is benoemd L. Hijmensen alhier, voorleo- pig voor den tijd van éen jaar, In het genot van eene goede gezond heid, herdenken de heer W. Grijm en zijne echtgenoote Mcj. A. C. vanEijber- gen, woonachtig op den Harmenjansweg N°. 27, heden den dag van hunne 50 jarige echtvereeniging. Naar wij vernemen, is de toestand van den heer C. A. Davenport (Sequah) veel verbeterd, dech hij is nog zeer zwak en zal vooreerst niet kunnen optreden. Het maken van den inundatiedijk over eene lengte van 7000 M. door Haarlemmermeer, is gegund aan den heer J. Smit, te Maassluis, vot gulden. voor 430,000 Louis Bouwmeester zal, volgens het Volksbelang, in den zomer een kunstreis door Duitschland maken met een duitsch gezelschap en o. a. te Berlijn en te Weenen in Shakespearerollen optreden Volgens de Portefeuille volgt de heer F. Van der Goes nar. Van Hall •p als leeraar in de declamatie aan het conservatorium te Amsterdam, en stu deert de heer Brondgeest aan de Too- neelschool aldaar. Met 1 Januari a. s. wordt te Haar lemmermeer in alle herbergen waar ver gunning gegeven is tot het houden van danslessen, die vergunning door het hoofd der gemeente ingetrokken. Letteren en Kaast, Wij ontvingen een tweede proefnum mer van het Nederl. Bibliogr. Archief. Behalve van de Redactie, komea er stukken in voor van mr M. W. F. Treub, dr. A. Borgman, H. L. B(erc kenhoff), R. Broere en mr. C. F. Sehoch. De gewone audientifin van de ministers van Oorlog en van Financiën zullen op Donderdag 24, die van den minister van Waterstaat, handel en nij verheid op Zaterdag 26 en die van den minister van Marine op Vrijdag 25 Dec. en op Vrijdag 1 Jan. a. s. niet plaats hebben. Zonder militair eerbetoon in allen eenvoud een kenmerk in den overledene werd Maandagmor gen elf uur het stoffelijk overschot van den gepensionneerden kolonel der genie van het O.-I. leger M. A. Van Wal- chren, laatst directeur der Billiton- Maatschappijop de Algemeene Be graafplaats te 's Hage aan den schoot der aarde toevertrouwd. Bij de geopende groeve werd het woord gevoerd door den gepension eerden luitenant-generaal jhr. G. M. Verspyck. Den 10 Januari 1890 gingen in het geheel 630,500 kinderen boven de zes jaar ©ud in ons land op de lagere scholen. Zes-en-twintig percent, of 163,800. ontvingen onderwijs op gesubsidieerde bizonder e scholen. Er waren toen 490 roomsch-katholieke scholen deze hadden gemiddeld eene talrijker bovolking dan de andere. Zij ontvingen te zamen over het jaar 1891 ƒ406,000 aan subsidie, of ƒ4.77 per leerling. De 485 protestantsche scholen genoten ƒ395,400, of 5.14 per leerling. De subsidie hangt af van het getal onderwijzers Volgens de tabellen blijkt nog, dat er in ons land 171 katholieke en 107 protestantsche scholen zijn met over bevolkte klassen. Er is dus aan meer dan een derde van de roomsch katholieke scholen in ons land een te klein getal onderwij zers verbonden; in Friesland, Groningen en Overijsei zelfs aan ongeveer de helft. Ditzelfde geldt van ruim een vijfde der protestantsche scholen in OVerjjsel van bijna, in Drentejvan ruim de helft. Zondag j. 1. heeft mr. Treub het bij een openbare vergadering der timmerlieden - yereeniging „Door Een dracht Sterk" in Frascati te Amster dam, zeer hard te verantwoorden gehad, bij gelegenheid, dat hij aldaar sprak over middelen der bestrijding der wer keloosheid. Bij het debat noemde men die mid delen ter verbetering zooals hij ze aan gaf, lapwerk, en dat de heer Treub daarmee durfde aankomen, bewees wel hoe laag hij de werklieden stelde. De werkman, beweerde een ander, staat niet laag, en kan best zijne eigen zaken behartigen, wanneer hem de mond maar niet gesnoerd wordt door de groote heeren, zooals mr. Treub. De heer Treub durft niet zeggen wat hij meent. Wanneer den heer Treub was opgedragen den werklieden een rad voor de oogen te draaien, of hen in de luren te leggen, dan had hij zijn taak goed vervuld en verdiende belooning van den Raad. Tegen mannen als Treub moet daarom ernstig gewaarschuwd worden, daar zij zich bij verkiezingen op den voorgrond stellen, veel beloven maar niets doen. 't Was om van te walgen. Ja 't was zelfs een kaakslag voor de vergadering, dat het bestuur iemand als mr. Treub had uitgenoodigd, zei men. Te Amsterdam zal in den loop van het volgend jaar een aanvang gemaakt worden met den aanleg van zoetwatervijvers, ten dienste van de bevolking in oorlogstijd. Zondagmiddag is brand uitgebroken aan boord van den in de Buitenhaven te IJmuiden liggenden stoomzandzuiger Maasmond 13, toebe- hoorende aan de heeren Volker Bos. Slechts na groote inspanning is men er in kunnen slagen, den brand meester te worden, doch eerst nadat aan het vaartuig aanzienlijke schade was toege bracht. Het geheele vooronder is. uit gebrand: het dek en de romp zijn be langrijk beschadigd. Totdat Sequah hersteld zal zijn, zal te Leiden deze week nu eiken avond zijn vertegenwoordiger, de heer Boy den, zijne werkzaamheden waarne men, zoodat de séances niet behoeven te worden gestaakt. De „Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen" te Leiden heelt de ƒ150, haar door Sequah ge schonken, niet willen aannemen en ze aan hem teruggezonden. Het bij Noordwijk/aZee ge strande eDgelsch schoenerschip Milo zal a. s. Woensdag ten 2 ure publiek verkocht worden. Een wi nkelier t e Deventer ontving van zekeren S. Winter te Am sterdam, aanvraag om eene prijscourant van eene indische uitrusting, die verzon den werd. Een paar dagen daarna zond Winter een flinke commissie, die dadelijk na ontvangst per postwissel zou worden betaald. De winkelier voerde de order niet dadelijk uit, maar informeerde eerst bij de politie te Amsterdam naar gemel- den persoon, en ontving per keerende post ten antwoord „De door u bedoelde persoon behoort tot dat soort van lieden, die veel koopen, doch niet betalen, de z g. „zwarte bende." Zondag middag is te Zwart sluis binnengesleept het ijzeren tjalkschip, bevaren door schipper De Vries, dat landagavond even boven Schokland door een windhoos omgeslagen en gezon ken is. De drie lijken der vrouw en twee zoontjes vond men in het vooronder. Dat van den schipper is nog niet ge vonden. De persoon, die te Kleef in de gevangenis zich uitgelaten heeft, als zoude hij inlichtingen kunnen geven omtrent den moord te Gennep op Huls man gepleegd, wordt nu verdacht zelf de dader te zijn. Hij zal aan onze regee ring worden uitgeleverd. Hoewel bij het nieuwe reg lement van tucht de verpleegden bij ontvluchting uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen met 60 dagen celstraf worden bedreigd, hebben toch weder een tweetal zich aan desertie schuldig gemaakt. De postbode van Sneek op Rauwerd is Zaterdag avond jl. in hech tenis genomen, beschuldigd yan valsch heid in geschrifte en verduistering van brieven. De B. heeft alles bekend en is ter beschikking gesteld van de officier van justitie. De Zigeunerbende, die obn langs bij Gronau de grenzen trachtte over te trekken, doet thane moeite ons land door de gemeente Schoonebeek binnen te komen. De zoutsmokkelarij aan de belgische grens is thans weer in vollen gang. Zoo zag men t* Rijsbergen Zon dag-namiddag eene bende van 101 (zeg ge honderd en één) kerels, van 't Heike, Spruddel en Etten, naar de belgische grens optrekken, ten einde zich te Meersel ieder van een zak zout te voorzien en daarmede in den nacht den terugtocht te aanvaarden. Of de kommiezen er een enkele van te pakken gekregen hebben, is tot heden niet bekend geworden. VISSCHERIJ. Katwijk aan Zee, 20December. Omtrent de financieele uitkomsten der haringvisscherij in 1890 kunnen wij het volgende melden. De totale netto besomming bedroeg in 1891 door de 65 schuiten alhier thuis behoorende, ƒ441.382 of ƒ6790,50 per vaartuig. In 1890, toen de vangst ruim !A meer be droeg was de geheele opbrengst 54,173 50 minder, n.l. ƒ387,208.50, zijnde ƒ5866.80 per bom. De reederij, die het ongelukkigst wasmaakte ƒ4215, terwijl de het meest door de fortuin begunstigde ƒ8410 per schuit besomde. Als een bewijs hoe groot de rol is, die het geluk in deze visscherij speelt, kan het feit gelden, dat van 2 reeders, die ieder 2 schuiten bezitten, de eene netto ƒ8430 en de andere 15,381 besomde. Enkele bommen maakten slechts 2, de meeste 3, sommige 4 reizen. KOLONIËN. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het goevernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 25 Oct. tot en met 8 dezer, wordt het volgende ontleend: GrootAtjeh. Enkele onzer ver sterkingen en patrouilles worden af en toe, doch zonder succes beschoten. Het stoomschip Maetsuycker der Ko ninklijke Paketvaartmaatschappij kwam den 6n dezer van Padang te reede Oleh-leh aan met de quarantainevlag in top. Het bleek dat zich aan boord onder de bemanning een cholerageval met doodelijken afloop had voorge daan. Na geneeskundig advies werd 's na middags tot de debarkeering der pas sagiers overgegaan en het schip gedes infecteerd. Van de gedebarkeerde passagiers overleed nog eene inlandsche 3; HOOFDSTUK II. Dyke Darrel sloeg zijn overjas open, waardoor zijn metgezel een zilveren ster op zijn jas zag. „Nu is 't in orde," zeide Wilks. „Ik ben van meening, dat Skinny Joe wel de persoon is, dien gij goed in 't oog moet houden, kapitein. Ik zal met u naar zijn oud huisje gaan, om te zien of wij daar ook iets verdachts kunnen vinden." Mijnheer Wilks scheen bizonder veel belang in deze zaak te stellen. Dyke Darrel was van nature achterdochtig en was niet geneigd om alles wat men hem vertelde, voor waarheid aan te nemen. Natuurlijk was de ruime belooning een aansporing v®or de menschen om goed op hun quivive te zijn om de moor denaars op te sporen en de belangstelling van zijn metgezel moest aan deze beweegreden toegeschreven worden. „Ziet gij, ik was Arnold Nicholson's vriend, en ik zou wel door een vuur willen loopen, als ik daardoor de schurken, die hem vermoord hebben, hunne gerechte strat koiï doen onder gaan; ik wil alle pogingen in het werk stellen om ze te ontdek ken, ook al krijg ik geen cent belooning," verklaarde de rem mer eensklaps. „Zeker," antwoordde Dyke Darrel, „ik kan zeer goed begrij pen, dat iemand, die in denzelfden trein was, waarin de misdaad gepleegd werd, een levendig belang in die treurige zaak stelt. Wilt gij nu met mij naar Clarkstreet gaan?" „Neen, nu kan ik niet." „Wanneer dan „Ik zal dezen avond weer hier komen, dan kunnen wij den tijd bepalen." „Zeer goed. Mag ik u nu een glas wijn aanbieden?" „Neen, dank u." Dyke Darrel stond op om de kamer te verlaten. „Vergeet niet vanavond hier te zijn." „Neen mijnheer." De detective ging heen. Toen Wilks hem uit het oog had verloren, kwam er eene groote vergadering op het gelaat van den jongen remmer. De aangename trek verdween en maakte plaats voor een tersgstootende uitdrukking. „Ga maar heen, Dyke Darrel, ik begrijp wel wat gij denkt. Gij wantrouwt mij, maar toch heb ik je mooi beet gehad. Het is vreemd, dat gij den jongen vergeten zijt, dien gij vijf jaar geleden gevangenisstraf hebt bezoigd, omdat hij valsch geld in omloop bracht. Ik heb het niet vergeten, en dat zal ik ook nooit doen." Toen verliet ook Wilks de kamer, terwijl hij nog knarsetandde van woede, als hij aan die gevangenschap dacht. Aan het buffet gebruikte hij een glas brandewijn en liep toen de straat op. Het was een iuwe Aprildag. Wilks keek de geheele straat langs en vervolgde toen zijn weg. Toen hij Clarkstreet bereikte, spoedde hij zich door een nauw straatje en kwam zoo in eene beruchte buurt. Hier trad hij een vuil houten huisje binnen, waar eene vrouw bij het licht, dat door een smal raam binnen viel, haar oude pantoffels zat te verstellen. „Gij schijnt wel alleen te zijn, Madge Scarlet," zeide Wilks. „Ik ben gewoonlijk alleen," zeide de vrouw, die stil bleef zitten werken. Zij was haar eerste jeugd reeds voorbij en haar gelaat, dat eens schoon was geweest, was nu door diepe rimpels ontsierd. Haar kleeding was eenvoudig maar niet zeer zindelijk. De kamer waarin zij zich bevond, was klein en op den kalen vloer stonden weinig meubels. „Madge, waar zijn Nick en Sam?" „Dat weet ik niet." „Zijn zij vandaag niet thuis geweest?" „Neen, in drie dagen al niet." „Dat is vreemd." „Dat vind ik zeer geweon. Zij zullen wel weer in de dorpen loopen bedelen of nog slechter dingen doen. Ik wou, Watson, dat gij zulk gezelschap liet varen en je goed wildet gedragen.^? Dezen wensch werd door den jongen man met een sarkastisch lachje beantwoord. „Wel, tante Madge, wat denkt gij wel? Rekent gij uw dier baren neef tot eene slechte daad in staat Ben ik niet een voor beeld van volmaaktheid?" Watson Wilks trok bij deze woorden een zeer stemmig gezicht'

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1