GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken wordt opgemaakt, terwijl \\et lyk ter gerechtelijke schouwing is afgegeven aan een der hoogleeraren in het Academisch ziekenhuis. In I ei d s ch Dagblad wordt gewaarschuwd voor eene tamelyk slanke vrouw, vrij armoedig gekleed, die bij ingezetenen alhier op handige wijze het medelijdon, vooral bij de dames, weet op te wekken. Zij verhaalt gewoonlyk (na tuurlijk telkens met eenige wijziging in den tekst) dat haar man in 't Ziekenhuis alhier is overledendat haar kort te voren eea kiud ge' orendat zij door een hardvoehtigen huiseigenaar op staan- den voet uit het door haar bewoonde huisje zal gezet werden, als men haar niet dadelijk aan geldt helpt: dat zij vijf kinderen heeft; (dit getal varieert); dat prof. ïreub haar bij eene familie voor zekere betrekking aanbevolen heeft en dat het te leenen geld door haar eerlijk zal terugbetaald worden. Te Rotterdam heeft dit verhaal haar reeds menig voordeeltje afgeworpen. Zij is reeds onder vier verschillende namen werkzaam, d. w. z. aan het bedriegen, geweest. Die namen hier te noemen baat niets; immers, die ook zijn voor veran dering vatbaar. Ook hier ter stede heeft zij reeds menigeen //opgelicht", achtbare ingeze- tenen voor 6, 5, f 2.50, enz. Aan het succes dezer handige oplicht ster en bedriegster moet paal en perk worden gesteld. Nog eens dus: men zij gewaarschuwd, want hare aandoenlijke verhalen zijn leugens!" Daar deze vrouw ook Haarlem kan bezoeken, nemen wij de waarschuwing over. Tengevolge van een twist tusschen eenige jeugdige officieren en burgers in een bierhuis te Maastricht, is den officieren van het garnizoen al daar door den regiments-commandant verzocht, voortaan geene koffiehuizen aldaar meer te bezoeken. Dit verzoek, dat luiden8 de daaraan toegevoegde uit legging met een verbud gelyk staat, is door de oudere officieren niet gunstig ontvangen en heeft ook op de burgerij geen goeden indruk gemaakt. De ver standhouding tusschen officieren en bur gers liet tot heden niets te wenschen over. Het Nedèrlandsch Tij d- schrift voor Pharmacie vestigt de aan dacht op den vijgenwijn, waarmede de algiersche wijn wordt versneden en som tijds voor de helft vermengd. Wanneer men vijgen met lauw water, waarin wat wijnsteenzuur is opgelost, overgiet, ontstaat er na spoedige intre dende gisting eene vloeistof, die 8 pet. alcohol bevat, en door den smaak nauwe lijks van echten wijn kan worden onder scheiden ook komen daarin nagenoeg alle bestanddeelen voor van druivenwyn. Ter herkenning wordt aangegeven 100 C.C. van dezen wijn tot stroopdikte te doen verdampen, dan stolt deze rest na 24 uren op eene koude plaats tot eene bry, die met kouden spiritus, ter verwijdering van glycerine en de orga nische zuren, uitgewasschen, en daarna gedroogd met dierlijke kool, met kokenden spiritus uitgetrokken, na verdamping zuiver gekristalleerde manniet achter laat terwijl in andere wijnsoorten geen manniet of slechts sporen er van worden aangetroffen, vindt men in vijgen wijn 5 tot 8 gram per liter. Onlangs verscheen teLon- den een beklaagde voor de rechtbank. //Gevangene," sprak de voorzittende rechter hem toe, //ge zijt beschuldigd van op het standbeeld van den hertog van Wellington geklommen te zyn en hem een paar draagbanden over de schouders gehangen te hebben, met een gedrukt biljet er onder, dat eene aanbeveling van uw winkel is, waar zulke artikelen te verkrijgen zijn." //Natuurlijk, edelachtbare," antwoordde de beklaagde, met een allervriendeljjk- sten glimlach; //ieder wil gaarne in zijne zaken vooruitkomen". //Daarna," ging de rechter op strengen toon voort, //hebt ge hem eenige dassen om den hals gehangen, en een aantal tennis -schoenen aan eene van zijne han den vastgebonden." z/Die schoenen zijn van de beste kwa liteit," zeide de beklaagde, //ik zou er uw edelachtbare gaarne een paar van verkoopen." ffGjj hebt ook," hernam de rechte-, de akte van beschuldiging inziende, „de passage belemmerd en een oploop ver oorzaakt, door hem een papieren hals boord om te doen en hem een hoogen hoed op te zetten. En dat niet alleen, maar gy hebt beproefd, hem eene jas en vest aan te trekken, met een biljet er opgeplakt//Gaat naar Salomons en koopt ze zooals de hertog van Wellington draagt ▼oor 18 shilling 6 'pence.11 Dit alles is hoogst onbehoorlijk en strafbaar." z/Dat's waar, edelachtbare," zeide Sa- lomons op een verheugden toon. *Haal mij er maar duchtig over door, als 't u blieft. Spreek luid, zoodat de heeren daar van de couranten u goed verstaan kunnenl" en hy lachte de verslaggevers vriende- lyk toe. z/Groote hemel!" bulderde de rechter, wien een verschrikkelyk licht opging, z/kan 't mogelijk zyn, dat gy de verme telheid hebt, dit gerechtelijk verhoor als eene reclame te gebruiken?" /,Dat is het juist, ja dat is het juist!" riep de schuldige, juichend in zijne han den wryvende. «De aanklacht is van mezelf afkomstig. In dezen slechten tyd moet men adverteeren, edelachtbare." In Par ij s werd eene bede laarster in licclitcnis genomen, die altijd op de stoep van de Notre Dame zat en op hare borst een bordje droeg, waarop geschreven stond wIk ben hon derd jaar oud geworden, heb alle men- schen overleefd en nu heb ik geen dak boven mijn hoofd en lyd honger". Feite lijk was de vrouw niet ouder dan 65 jaar en toen zy voor den politie-eommis- saris gebracht werd, zeide deze„Je verdient straf, want je hebt door valsche voorstelling de weldadigheid van de men- schen misbruikt. Maar in mijne lang durige ondervinding ben je de eerste vrouw die zich ouder gemaakt heeft dan zy is en dat wel bijna de helft. Dat ver dient in aanmerking genomen te worden en daarom mag je, vrij van straf, heen gaan". De pelitie te Parijs heeft een persoon, die een valschen schuld brief ter inwisseling aanbood, im hech tenis g-enomen. Men gelooft, dat hij den moord op den boulevard du Temple (barones Dellard) heeft gepleegd. Althans er zijn zeer bezwarende verklaringen tegen hem ingebracht. De aangehoudene is genaamd Capriac en kwam van Lyon. Plotseling is de dood een der meest bekende bisschoppen in Frankrijk, zoo niet den meest bekende, den heer Freppel, overvallen. Sedert eenige dagen was hij ongesteld. Zijn bekendheid had hij te danken aan de reeks der door hem uitgegeven gods dienstige en daarmede in verband staande geschriften en aan zijne strijdlustige na tuur, die niet het minst uitkwam in de Kamer van Afgevaardigden, waar de kiezers van zyn diocees, Angers, hem in 1880 hebben afgevaardigd. Reeds vroegtijdig trok hy de aandacht door zyne geleerdheid en welspre kendheid, zoodat hij op betrekkelyk jeugdigen leeftijd benoemd we d tot hoogleeraar in de gewijde welsprekend heid aan de Sorbonne. In 1862 werd hij aangewezen om de vasten-prediking waar te nemen in de kapel der Tuilerien. Reeds vroeger was hy benoemd tot kanunnik- honorair van de Notre Dame. In 1869, het jaar waarin hij tot bis schop werd benoemd, werd hij naar Rome geroepen om deel te nemen aan de voorbereidende werkzaamheden van het oecumenisch concilie ter onfeilbaar- verklaring van den paus. Onder de door hem uitgegeven wer ken verdienen vooral genoemd te wor den //Exauoen critique de la Yie de Jésus de M. Renan (1863) Conférences sur la Divinité de Jésus-Christ (1863) Examen critique des Apötres de M. Renan (1866)." Een strijder voor de kerk was hij in hooge mate. Van kwartier verleenen was er by hem nooit sprake. Hy vocht en bleef vechten als een soldaat op het slagveld. In 1872 en 1873 was hy een der voornaamste bewerkers van de bedevaar ten naar Paray-le-Monial, naar Puy, enz. Mgr. Freppel was ook een der voornaamste scheppers van de bizondere hooge school te Angers, wier inwendige tucht hij zelf regelde. Natuurlyk dat hij in de Kamer een ruim veld vond voor zijn strijdlust, die voortkwam uit het besef van zyn gewe tensplicht. De republikein8che regeering liet hij dan ook niet na te bekampen met zijn scherp woord en zyn gevatten geest. Voor het herstel der monarchie was hij, in zoover he- hem gegeven was, voort durend werkzaam. Doch in éen opzicht hieid hij der republikeinsche regeering de hand boven het hoofd. Het was telkens als de minister Jules Ferry ee zyne medestanders in de Kamer aangevallen werden over hunne koloniale staatkunde in het algemeen en de expe ditie naar Tonkin in het bizonder. Ver klaarbaar is die houding alleszins. De pre laat zag er een groot belang der Kerk inde koloniale staatkunde toch kon leiden tot verspreiding van het Katho licisme in de overzeesche gewesten. Mgr. Freppel beminde zijn vaderland harte lijk dit lijdt geen twijfelmaar het belang der Kerk ging bij hem boven alles. Een slachtoffer van het realisme in de knnsé. Te Weenen werd in de opera de groote repetitie gehouden van een nieuw stuk, waar in de laatste acte de held sterft; en in een kerk begraven wordt. Om het stuk goed te doen pakken, had men op het tooneel een graf gemaakt, waarnaast de ge opende Jykkist was geplaatst. Men kon daarin den doode zien liggen, wiens gelaat met een masker van was bedekt was. Dat masker nu moet er zoo afgry- selyk hebben uitgezien, dat, toen e //heldin" ten tooneele verscheen en den doode opmerkte, zij van schrik be wusteloos op het tooneel viel. Er was heel wat moeite voor noodig, vóór de artiste weder by kennis was gebracht, en nog dagen lang bleef het vreeselyke wassen gezicht haar steeds voor den geest zweven. Als het gelaat van den doode op een artiste reeds zulk een indruk maakte, hoe zal daH het publiek by de aansc ou- wing van het lijk wel te moede zijn ge weest Men zal zich nit Italië her inneren, dat het tweede proces wegens de anarchistische woelingen op 1 Mei te midden van de debatten geschorst is èn wegens het rumoer, dat daarby ge maakt is, hetwelk de voorzitter niet bij machte was te onderdrukken, èn wegens de daarbij plaats gehad hebbende belee- digingen van de rechters, zoowel door de advocaten der beklaagden als door de anarchisten zelveD. Wegens die beleedi- gingen nu is eene vervolging ingesteld tegen de advocaten, en dezen, allen be- hoorende tot de radicale partij, hebben besloten te hunner verdediging niet zelf op te treden, maar hunne zaak op te dragen aan drie rechtsgeleerden, alle drie gewezen ministers. Het zijn de hee ren Crispi, Zanardelli, minister van jus titie in het Kabinet-Crispi, en Villa. De ministrieele bladen vinden het nu onge hoord en bestempelen het als een schan daal, dat drie vroegere ministers zich met de verdediging van zulk eene zaak het beleedigen en honen van leden der rechterlijke macht, belast hebben. Zij zien daarin een bewijs, dat zij, en vooral Crispi en Zanardelli, hunne stelselmatige oppositie in de Kamer tegen het Kabinet- Rudini in de pleitzaal willen voortzetten. Natuurlijk hebben zij het recht daartoe, maar het is oorlogsrecht, en tot oorlog zyn die heeren bereid. Een allerdolst proces werd onlangs te Petersburg gevoerd. De hof raad Nikolai Morosow was nl. door mej. Axinia Asonassiew aangeklaagd wegens mishandeling van haar haan. De dame, die in 't zelfde huis met den hof raad woonde, hield er nl. een haan op na, een rustig lief dier, dat volgens haar op gruwelijke wyze door den buurman werd beleedigd, daar hij zich geoefend had in 't kraaien en telkens, nacht en dag, soms in dronkenschap, vaak ook nuchter, het geluid van den haan zoo trouw nabootste, dat 't beestje, meenende een collega te hooren, steeds antwoordde. Toen hij bij herhaalde ontmoetingen be merkte, dat de hofraad kraaide, zag hy dezen ten slotte voor een haan aan en in een kwaden luim wierp hij zich op hem. De hofraad sloeg 'fc beest toen met zyn stok, zoodat 't onmachtig neerzeeg en met gebroken pootje moest worden z/naar bed gebracht" en dagen lang ver pleegd. Deswege diende de juffrouw een klacht in. Volgens den hofraad kraaide hy niet tegen den haaD, maar om zyn kinderen zoet te houden hij achtte zich door den burgerlijken haan van de plebejische buurvrouw, die hem familiaar aankraaide en te lyf ging, zelfs aan de hand bloedig verwondde, zwaar beleedigd en dacht er by na over den haan en zijn bezitster zijnerzijds een proces wegens mishandeling en smaad aan te deen. De rechter, die zich met dit krankzinnig zaakje had bezig te houden, sprak den kraaienden hofraad vry, tot groote ergernis van de juffrouw, die, volgens den aan geklaagde, haar lief beestje erop had afgericht om hem onaangenaam te zyn. De gemeenteraad van Li- verpool heeft Maandag beraadslaagd over het voorstel, om den heer Gladstone tot eereburger te benoemen. Het werd verworpen. Men moet het van zijn geboortestad maar hebben De ook hier te lande welbe- kende generaal Smit, de vice-president van de Zuid-Afrikaansche Republiek, zal zich naar Europa begeven, om zich onder behandeling te stellen van een specialiteit in oogziekten. Tengevolge van een kogel die hem indertijd in den Mapela-ooriog in het gelaat trof, heeft hy namelijk een oog-ontsteking gekre gen, waarvoor de geneesheeren in Zuid- Afrika geen raad weten. VARIA. Rechter by het verhoor //Hoe oud zijt gij dame?" Getuige//Zeven en veertig jaar myn heer. Rechter'. Gehuwd of ongehuwd? Getuige Ongehuwd. Ik heb nog nooit een huwelijks aanzoek, gehad, en indien UEdl. achtbare er eenig belang in stelt wil ik u nog wel zeggen dat ik reeds dertig jaar lang valsche tanden heb ge dragen. RechtórHm. Het is genoeg dame. Het is onnoodig om te twyfelen aan de waarheid van de getuigenis, afgelegd door een zoo waarheidlievende vrouw als gij zyt, De heer Jan Muller, koopman, is voor nemens zijn zoon Piet in zijn zaak als compagnon op te nemen. Wel Piet zeide hij onlangs tot zijn zoon, hoe znllen wy de ffrma nu noemen No, papa, zeide de zoon wat zoudt gij er van denken, als wy eens zeiden Piet Muller Vader Een gelukkig engagementEen tante feliciteert haar nichtje met haar verlo ving en besluit haar gelukvrensch met de woorden Maar lieve kind, hoe is dat zoo op eens gekomen Och. antwoordt de verloofde, wat moet men anders doen met dat slechte weer Een voorbehoedmiddel. Vader. Mijn zoon, de studentwil morgen al weer thuis komen. Dat is te dikwijls tegenwoordig. Dochter. Zend hem het reisgeld, papa, dan komt hij zeker niet. Een troost. Kliënt: Dus u gelooft, dat ik het proces zal verliezen? AdvocaatZeker nietu niethoogs tens uw kleinkind. Een verstandige opmerking'. Calino zeide eens by zekere gelegenheid //Wan neer ik maar een land ter wereld kende waar de mensehen nooit stervsn, dan zou ik daar mijn laatste dagen willen doorbrengen. Een bankier om zijn gierigheid berucht trad eens zijn kantoor binnen en bekeek aandachtig het werk van den jongsten bediende. Hy was er zeer over voldaan en zeide tot den jongeling Hoeveel verdient gij tegenwoordig? Tot dus verre nog niets mynheer. Welnu dan zal ik er voor zorgen.dat uw salaris in de volgende maand ver dubbeld wordt. Vrouio des huizes tot dé iersche diénstbode. //Maar Bridget, dat is nu toch wel wat al te erg; iedere week hebt gij een anderen vry er in de keuken. Bridget'. //Ja mevrouw ziet u, het eten is hier in huis zoo slecht, dat nie mand laDger wil blijven dan een week. //Gij hebt toch nog iets op de nota vergeten," zeide de vertrekkende gast tot den hotelhouder. //Wat dan?" vroeg de hotelhouder verbaasd. z/De boekhouder heeft my vandaag goeden morgen gewenschten gij hebt vergeten, dat op rekening te stel len." Vader. Vergeet nooit mijn zoon, uwe uitgaven naar uwe inkomsten te regelen." Zoon. „Ik zou liever wat anders willen voorstellen, om namelijk my ne inkomsten naar mijne uitgaven te regelen." TE HAARLEM, op laten en 2den Kerstdag en ZONDAG 27 Dec. 1891. Eerste Kerstdag. Collecte voor de school voor 011- en minver mogenden in alle beurten der Ned. Herv. Gem. behalve Bakenesserkerk. Groot e Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. 's Avonds 6 nre, Swaan, 3e tekst. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nro, B. ter Haar Romeny, em. pred. te 'sHage. Zondag. Voorm. 10 nre, Barbas Nam. 2 ure, Swaan. 9e Zondag. 'a Avonds 6 nre, van Lennep. Nieuwe Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, van Lennep. Tweede Kerstdag. Voormiddag 10 ure, Moeton. 4e tekst. Zondag. Voorm. 10 ure, Bax, pred. te Haarlemmermeer. Jans-Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, J. C. Boon, pred. te Beverwijk. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Barbas. Zondag. Voorm. 10 ure, Moeton. Sakenetter Kerk. (Voor de Kinderen.) Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure Moeton. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, feestelijke uitdeeling van klee- dingstukken enz. aan kinderen, die de Kinder- keik bezoeken. Spreker dr. van Lennep. Zondag. Voorm. 10 ure, Sn aan. Waaltche Kerk. Eerste Kerstdag. Collecte pour la Société de l'hiatoire des Egli- ses Wallonnes. Zondag. Pas de service. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Onde Gracht. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre. Mulder. Zondag. Voorm. 10 ure, 'Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Schotel. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Schotel. Zondag. Voorm. 10 nre, 5sAv. 5 ure, Schotel. Luthertehe Kerk, Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Mees. 'sAvonds 6% ure, Poolman. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, Poolman. Halfjaarlijksehe collecte voor het weeshuis. Zondag. Voorm 10 nre, Dr. P. H. Ritter, van Amsterdam. 'b Avonds geen dienst. Kerk der Vereenigie Doopsgezinden. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, Hesta. 'a Avonds 6 ure, de Vries. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Craandijk. Zondag. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Tideman, Met medewerking van het Zangkoor. Collecte voor de Remonstr. Broederschap. Tweede Kerstdag. Geen dienst. Zondag. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Weiss. Zondag. Geen dienst Noord'erkerk (Ridderstraat.) Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Langhout. 's Avonds 6 ure, P. van San, van Amsterdam. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Langhout. Zondag. Voorm. 10 ure en 's Av. 6 ure, J. Langhout. Nederd. Herv. Kerk, SSeansaefeF^e&o Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog, Pred. te Haarlem. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, J. A. Gerth van Wijk, pred. te 'sHage. Zondag. Voorm. 10 ure, M. F. van Lennep, pred. te Haaslem. Beverwijk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, B. Jelgersma, Rusteed pred. te Meerenherg. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Zondag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2% ure, J. C. Boon. Kinderkerk, Kerstboom. Evang. Luthersche Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Twoede Kerstdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Zondag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Zondag. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal, Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Collecte eoor de Christelijke school. Nam. 1J£ nre, Kerstviering der Zondagschool in het lokal «Maranatha». Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Zondag. Voorm. 10 ure, C. A. Hoog, Pred. te Haarlem. Maandag 28 December, 's avonds 7 ure in de kerk, openbare uitvoering van de Haarlemsche Zangvereeniging «Hallelujah,» directeur de heer Strating. Spreker: J. D. van Arkel. Programma's a 15 ct. 's avonds te hekomen aan den hoofdingang. Bieerastede. Eerste Kerstdag. Voorm 10 ure, J. Kuylman. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Zondag. Voorm. 10 ure. J. Kuylman. Hiliegom. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, M. Buchli FeBt. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, M. Bnchli Fest. Zondag. Voorm. 10 ure, M- Buchli Fest. lloutryk en Pol au en. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. 's Avonds 6 ure, C. van Koetsveld C.Ez,, Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, Prijsuitdeeling met Kerstboom voor de kinderen der Zondagsschool. Collecte voor de weezen te Neerbosch. Zondag. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CFz. B|j de godsdienstoefeningen op laten Kerstdag cn Zondag 27 Dec. collecte voor inwondige zend, Santpoort. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martiaet. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Zondag. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet, Spaarndam. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg, Pred. te Velsen. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Zondag. Nam 2 ure, J. Kuylman, Pred. te Heemstede* VeKsem. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, Godsdienstoefening. '6 Avonds 5 ure. H. Waardenburg. Tweede Kerstdag, s Avonds 4% ure, Kerstfeest voor de kinderen der Zondagschool. Zondag. Voorm. 10 ure, H. Waardenbnrg. Zand voort. EerBte Kerstdag. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Zondag. Voorm. 10 ure C. Barneveld.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 8