NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 9e Jaargang. Dinsdag 29 December 189J '2602 A BONN EM ENTSPRIJS AD VERTEN TIÉN: Geïllustreerd Zondagsblad Geïllustreerd Zondagsblad STADSNIEUWS. Slechte Woningen. voor Bloembollencultunr. FEUILLETON. Een Wolf in Schaapsvacht. AARL Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer»0,05, Dit bind versehgct dagelpk», behalve op Zon- en Feestdagen. Hnrean Kleinv Houtstraat No. 9. Haarlem. Telefoonnummer ISÏ. van 15 regelt 50 Cent»; iedere regel meer lüCenle, Groete letter» naai plaaSsraimte. Bij A bonnen ent aanaieBlijk rahat A-b- - örttsyentSK' AdvesFfeïie-taë*: wor<W. deer one® «igesjfeo e« door alle boekhaBdelsre» en oonrnrati?!*# Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Pvhlicité M'trmffb» Z» DA VBM (Jo~, JOMJv V. JO&'M, SuooM Pmmbourf &tm$m*rfru ïtWSXXX&SS&I&KfZ De Directeur-Uitgever van Haarlem's Dagblad heeft tot zijne groote voldoe* ning bemerkt, dat de uitgave van het een goeden indruk op de Geabenneer" den "heeft teweeg gebracht. Een groot aantal toch heeit reeds het In teeken biljet geteekend teruggezonden en ver klaard, zich op het Zondagsblad te willen abonneeren. Hoe ken dat ook anders, waar een zóo fraai uitgevoerde illustratie voor zulk een luttel bedrag van dertig Cents per drie maanden, wordt geleverd Noch in ons land, noch in het buiten land wordt voor een zó® geringen prijs een zoo sierlijke illustratie verschaft. De bepaling, dat dit in HAARLEM, alleen en uitsluitend aan de Geabon neerde» op Haarlem's Dagblad voor dien prijs wordt geleverd, zal streüg gehandhaafd blijven. In den loop dezer week zal door ods bij de Geabonneerden die hun biljet nog niet aan het bureau, Kleine Hout straat 9, hebben teruggebracht,dit worden afgehaald. Men wordt beleefd verzocht, tot regeling der oplage, in elk geval het biljet geteekend terug te geven. Aan de voorzijde geteekend abonneert men zich op het Geïllustreerd Zondagsblad, aan de achterzijde verklaart men het niet te willen ontvangen. Ongetwijfeld zullen slechts zeer wei nigen deze gelegenheid, om voor zeer weinig geld een fraaie illustratie in hun bezit te krijgen, laten voorbijgaan. De Directeur- Uitgever. Haarlem, 28 December 1891. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag 30 Dec. 1891, des namiddags te 1 uur. Plaats van samenkomst Statenzaal, in gang Pandpoort (naast bureau Ge meente-werken) of Prinsenhof. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken Goedgekeurde besluiten; Proces verbaal opneming boeken en kas van den gemeente-ontvanger2. Voorstel B. en WW. vaststelling ie suppl.begroo- ting dienst 1891, met comm. van finan ciën 3. Id. id. id. 2e suppl. kohier, plaatsel. directe belasting, dienst 1891 4. Adres vereeniging „Volksbelang" omtrent den toestand van een i75tal woningen binnen deze gemeente, met schrijven geneeskundige armen com missie; 5. Voordracht B. en WW. be noeming onderwijzer 3e klasse, Oplei dingsschool voor jongens; 6. Benoeming lid commissie van toezicht op het Ste delijk Museum; 7. Idem Stads-genees- kundige8. Rapport opzichter over de gasverlichting over de maand Novem ber. In de afgeloopen maand kwam bij den Gemeenteraad in een lijst van „Volksbelang", van 175 slechte wonin- hen in onze gemeente. Adressante ver zocht aan den Raad, om in dezen toe stand verbeteringen aan te brengen. B. en W. stelden deze lijst in handen van de geneeskundige armencommissie, met verzoek om advies. Deze Commissie heeft echter geantwoord, dat zij zich in deze incompetent moet verklaren, aan gezien eene commissie die over deze hygiëne kwestie rapport moet uitbrengen, ook eeü bouwkundige, scheikundige, een natuurkundige, een rechtsgeleerde en een bacterioloog in haar midden moet hebben. Nu ware hier misschien nog wel iets af te doen, maar in principe heeft de geneeskundige armencommissie volmaakt gelijk. Zij voert ook nog een tweede argument aan dat meetelt, n. 1. dat de verordening op de geneeskundige armen verzorging geen enkel artikel bevat, dat haar (de Commissie) de verplichting oplegt, om in vraagstukken van open bare hygiëne van advies te dienen. Dit is volkomen juist. Het gaat niet aan, de geneeskundige armencommissie te belasten met zaken, waartoe zij niet in het leven is geroepen. Wil men geen afzonderlijke permanente gezondheids commissie benoemen voor het onderzoek van deze 175 woningen, dan benoeme de Raad eene bizondere en tijdelijke Commissie uit zijn midden, samengesteld uit de verschillende elementen, die de geneeskundige armencommissie aangeeft, den scheikundige en den bacterioloog zou men desnoods kunnen laten ver vallen. Natuurlijk kan de Raad niet maar zoo op eenmaal al die woningen on bewoonbaar verklaren, omdat eene par ticuliere vereeniging ze voor onbewoon baar houdt. Een zorgvuldig onderzoek is, ook met het oog op de belangen der huiseigenaren, plicht. Maar het :s niet de geneeskundige armen commissie, aan wie die lastige taak moet en mag worden opgedragen. Beroepen bij de Ned. ger. gem. te Middelburg, ds. J. Langhout alhier. Wij ontvingen .het jaarverslag 1890/1 van de vereening van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het nederlandsche leger. Boven aan den omslag van het boekje lezen wij de woorden dit verslag niet ongelezen en onoverwogen ter zijde leg gen s. v. pl." en wij hopen hartelijk dat niemand die het boekje ontvangt, dit verzoek in den wind zal slaan. Het doel van de vereeniging toch geeft haar recht op sympathie en op stoffelijken steun. Of is het niet een goed werk, het ver- leenenvan onderstand aan oud-gedienden, die niet in hunne behoeften of die van hun gezin kunnen voorzien en meestal te oud en te gebrekkig zijn om handen arbeid te verrichtenis het niet een goed werk, de weduwen en weezen van die oudstrijders te helpen Wie zich geroepen voelt, steune de vereeniging in hare taak, door een bij drage Eerevoorzitter is de heer H. M. J. van Lennep. kapitein der d. d. schut terij alhier; de heer J. van Reijen is voorzitter en de heer K. Javaux, Prin senhof 2, is secretaris-penningmeester. Zondag gaf de heer A. J. Meijerink alhier met zijne leerlingen een wapen- feest in de groote zaal van „Felix Fa- vore", hetwelk des jnorgens ten 10 uur aanving met een onderlingen scherm- wedstrijd. De eindbeslissing daarvan werd des avonds uitgevochten. Boven dien gaven de leerlingen ons dien avond nog meer te zien, o. a. een colonne degen van leerlingen boven de 12 jaar en een van leerlingen beneden de 12 jaar, welke met de noodige juistheid en flinkheid werden uitgevoerd en van de goede leiding van den heer Meijerink getuigden. Ook vooral een woord van lof voor het carré geweer. De prijzen werden na afloop uitgereikt en bestonden uit kunstvoorwerpen. De uitslag van den onderlingen wedstrijd was als volgt Groep A. ie prijs Bern. Chits 2e C. G. Bakker. Sabel ie pr. H. F. Maks, 20 Bruno Strieker. Lange stok ie pr. Joh. M. Klinkhamer 2 Ch. Lugt. Korte stok ic pr. Herm. Eilbracht. Groep B. Degen ie pr. Adr. van Waveren, 2e Thom. Klinkhamer. Sabel ie pr. Karei Tromp de Haas, 2e Karei Houtman. Lange stok ie pr. Ev. van Kammen, 2e Hendrik van Someren Greve, Korte stok ie pr. Willy de Clercq, 2e Wijnand van Waveren, 3e Dirk Hout- ALGEMEENE VERGADERING der Hedenmorgen te 12 uur had de 77 ste algemeene vergadering van bovenge- uoemde vereeniging in de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" plaats. De voorzitter, de heer J. H. Krelage, her dacht in zijne openingsrede met een welsprekend woord twee in den loop van dit jaar gestorven leden van de vereeniging, wijlen de heeren J. Ph. Dolleman, burgemeester van Heemstede en A. Roozen Sr. Alle afdeelingen waren vertegenwoor digd, te zamen tellende 23 donateurs en 826 leden. Om tijd te sparen, werd besloten de Notulen der vorige verga dering niet voor te lezen, daar die reeds in het Weekblad zijn opgenomen ge worden. De leden van het Hoofdbestuur, de heeren M. W. Bijvoet en L. Kruyff, die periodiek aftraden, werden beiden herkozen. In de plaats van den heer Joh. de Breuk, die 1 Januari e. k. als algemeen secretaris-penningmeester der vereeni ging optreedt, wordt tot lid van het Hoofdbestuur benoemd bij tweede stem ming de heer J. van den Berg Jr., te Heemstede. Op voorstel van den heer P. F. L. Waldeck, afgevaardigde van de afd. „Het Westland",geschiedt de herkiezing van den algemeenen voorzitter, den heer J. H. Krelage bij acclamatie. De heer Krelage neemt de benoeming aan. Aangenomen word, een voorstel van het Hoofdbestuur, om zich als donatrice aan te sluiten bij de Nederl. Phy topathologi - sche vereeniging. Niemand verklaarde zich daartegen. De jaarlijksche bijdrage bedraagt f 25. Buiten behandeling wordt gelaten een voorstel van de afd. Oegstgeest, om te bewerkstelligen dat in devaste commissiën van de Nederl. Maats, voor Tuinb. en Plantkunde, meer personen zitting krij gen, die volkomen bekend met de bloembollencultuur, zich speciaal belasten met de beoordeeliDg van nieuwe en zeldzame bol- en knolgewassen. Wat de afdeeling wenscht, is name lijk reeds geschied. Op verzoek van de Mij. v. Plantk. heeft het Hoofdbestuur van de B. C. reeds een aantal personen, specialiteiten in de kennis van de ver schillende bol- en knolgewassen, op gegeven, die alle in de vaste commis siën zijn benoemd. Aan de orde kwam nu een voorstel van dezelfde afdeeling om op de ten toonstelling van Chicago in 1892 een perk tulpen in te richten. Het Hoofdbestuur is hier niet voor, omdat de kosten groot zullen zijn (de voorz. schat die zelfs op circa 6000. en de tulpen bij de opening der ten toonstelling of althans spoedig daarna, zullen zijn uitgebloeid. Besloten wordt, deze zaak voor nadere bespreking aan te houden tot de Maartvergadering, als wanneer meer bizon derheden over de zaak zullen bekend zijn. Een voorstel van de afd. Uitgeest om het gestaakte album-Van Eeden verder uit te geven, zal op de volgende vergadering worden beslist. De uitgevers zijn op dit oogenblik tot voortzetting dier uitgave echter niet gezind, wegens de vele moeilijkheden aan de uitgave verbonden. Voorloopig wordt besproken het voorstel van de afd. Beverwijk, om een proeftuin op te richten, waar elk lid der vereeniging gelegenheid zal vinden, bloembollen waarvan de juiste naam hem onbekend is of waaromtrent de meeningen verschillen, als ook geheel nieuwe variëteiten te doen planten. De afd. wenschte dien proeftuin in de onmiddellijke nabijheid van Haarlem te vestigen. Het Hoofdbestuur is met het denk beeld zeer ingenomen, doch wenscht het aantal geslachten van bolgewassen te bepalen tot twee. Besloten wordt op voorstel van het hoofdbestuur, om in de volgende ver gadering in overleg met de afd. Be verwijk, een gedetailleerd plan aan de vereeniging voor te leggen. Hoofdza kelijk wordt bedoeld tulpen, narcissen, hyacinten en lelies. De vergadering verklaart hare instem ming met het voorstel van het Hoofd bestuur, om commissiën samen te stellen tot beoordeeling van de opnaam- stelling van verschillende bolgewassen. Beslissing in de volgende vergadering. Het hoofdbestuur is tegen een voor stel van de afd. Warmond, tot afschal- fing van het zoogenaamde toetal of 4 percent, plus 1 percent voor potgeld. Het hoofdbestuur voorziet in maatre gelen, daartegen genomen door de vereeniging, nieuwe oorzaken van tweedracht en disharmonieboven dien behoort de zaak, als zijnde voor waarden van handel, hier niet thuis, De afd* Warmond trekt haar voor stel in. Aan het einde der vergadering brengt de voorz. den heer Joh. de Breuk dank voor het vele, wat hij als lid van het Hoofdbestuur voor de vereeniging heeft gedaan. De kegel wedstrijd, welke dezen zomer op het sportterrein „De Phoenix" zou worden gehouden, en niet doorging vanwege den brand in dat gebouw is nu door de kegelclub „De Phoenix" 6) HOOFDSTUK IV. „Kunt gij dat bewijzen?" Professor Ruggles scheen zeer veel belang in deze zaak te stellen. Hij kwam nog dichter bij Madge Scarlet zitten en raakte haar arm met zijn wijsvinger aan. „Ik kan het bewijzen," zeide zij. „2eer goed. Misschien is het niet noodig, maar als het tot het ergste komt, dan wordt gij misschien wel opgeroepen om te getuigen. Gij zult het nu zeker wel niet al te breed hebben, juffrouw Scarlet," zeide de professor, terwijl hij plotseling van onderwerp veranderde en zijne beurs zocht. „Ik heb het natuurlijk zeer zuinig, nu mijn jongen weg is." „Heb daar maar geen zorg voor, juffrouw, antwoordde Dar lington Ruggles, terwijl hij haar een banknoot van een groot bedr g ter hand stelde. „De voorzienigheid en uwe vrienden zullen u wel helpen. Gij hebt mij meer dan eens goede dieni sten bewezen en (laar ben ik u steeds dankbaar voor. Misschien kom ik binnenkort opnieuw een beroep doen op uwe hulp vaardigheid." „Ik zal alles, wat gij verlangt met het grootste genoegen ver richten Professor," antwoordde zij, terwijl zij het bankbiljet nauwkeurig beschouwde en het daarna wegsloot. Toen stond de heer Ruggles op, en liep naar de deur. Daar- gekomen bleef hij weer een oogenblik staan, keek de vrouw strak aan en vroeg „Waarom werd uw neef opgepakt Madge „O, het was nog een oud vergrijp." „Dat is geen antwoord," zeide hij barsch. „Hij werd beschuldigd, dat hij valsch geld in omloop had gebracht. Ik geloof dat de jongen er geheel onschuldig aan was, maar er werd geld bij hem gevonden, waardoor hij tien jaar gevangenisstraf kreeg, en mijn echtgenoot 15 jaar. Martin had 5 jaar gezeten, toen hij wist te ontsnappen." „Ah, zoo, is dat de zaak I Ik denk niet dat de jongen zijn tijd zal uitdienen." „Neen, dat hoop ik ook niet, maar „Houd moed juffrouw Scarlet. Er wordt reeds veel gedaan om hem te bevrijden. Het gaat niet aan om hem in de ge vangenis te laten wegkwijnen, de voorzienigheid is met u, ver trouw daarop." Na deze woorden gezegd te hebben, verliet mijnheer Dar lington Ruggles de kamer. „Een vreemde man," mompelde de vrouw, toen hij weg was. „Het blijft mij een raadsel. Soms verbeeld ik mij, dat hij niet is wat hij schijnt, maar dat hij een detective is. Ik hoop, dat ik maar niet te veel gezegd heb, want in deze dagen kan men eigenlijk niemand vertrouwen." Ondertusschen wandelde professor Darlington Ruggles naar een ander gedeelte van de stad, niet ver van de rivier en trad daar een klein onaanzienlijk huisje binnen. Eene vreemde plaats voor een geleerden professor zal de een of ander mijner lezers wel denken. „Gij hebt mij lang laten wachten," zeide een stem tot hem. De spreker was dezelfde man, dien wij bij Madge Scarlet ge zien hebben, nl. Nick Brower. „Ik kon niet eerder wegkomen," antwoordde de professor. „Hoe staat het er mee?" „Ik ben in een ellendigen toestand." „Dat vreesde ik al. De jonge man, dien Dyke Darrel naar Missouri vervoerde, weet genoeg van je om je aan den galg te brengen." „En van jou ook, vergeet dat niet," antwoordde de schurk norsch. „Ik vergeet niets," antwoordde mijnheer Ruggles, terwijl hij zijn hoed in zijne handen kneep. Het is verre van aangenaam iets te zeggen, als men op zijne woorden zulk een bescheid krijgt. Ik kwam hier eigenlijk om met je over Dyke Darrel te spreken." „Ga je gang, ik luister." „Hij moet Chicago niet weer-zien." „Dat is opperbest." „Ik wou, dat gij daarvoor zorgdet, Nick?" „Ik weet nog niet of ik dat wel doe," mompelde de aange sprokene. Ik geloof, dat ik al wel genoeg bloed vergoten heb."

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1