POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Waar ülijvea de NienwjaarsLoien in overweging om de eigenaren der tot nog toe op contract met het goever- nement gewerkt hebbende suikerfabrie ken, nu die overeenkomsten zijn alge- loopen, voor het attappen van water eene bijdrage te doen leveren [in de kosten van gewoon onderhoud der lei dingen, waaruit die aftappingen geschie den. De resident van Rembang is ge machtigd om, op de zijns inziens aan te bevelen wijze, te beschikken over eene som van /io,ooo, tot leniging van den nood waarin de bevolking van de zuidelijke districten der afdeelingen Blora en Bodjonegero verkeert. Gadok, dat sedert eenige jaren geen gezondheids etablissement meer is, zal opnieuw daartoe worden ingericht en onder leiding komen van dr. Baum- garten, zooals het Bat. Nbld. meldt. Het heeft vroeger de concurrentie met Sindanglaija en S«ekaboemie niet kun nen volhouden, maar zal thans, nu men het gemis er van zoo vaak heelt ge voeld, misschien meer worden gewaar deerd en bezocht ook door lieden, die niet ziek zijn, maar eens een paar da gen buiten in de frissche lucht willen doorbrengen. De Salak van de rotterdamsche Lloyd, die 24 November aankwam, heelt de reis uit Holland bizonder vlug gedaau, doch langzamerhand worden snelle reizen van de hollandsche booten zoozeer regel dat mén niet daarvan, maar van de lange tochten melding maken moet B.) Machtiging is verleend om eer stuwdam met inlaatsluizen te bouwen in de kalie Genteng, de Wadas- en Schargadoeng-leidingen te verbeteren en een nieuw gedeelte Kesessie leiding te maken van de inlaatsluis tot aan de bestaande leidingen in de aldeeliugen Pamalang en Pekalongan der residen- tiën Tegal en Pekalongan, waarvoor de kosten zijn geraamd op ƒ187833. hebben het over hun hart knnnen] verkiijgen, zichzelven mede te bedeelen. De regeeringscontroleur, Zwegnitschew, heelt die knoeierijen ontdekt en de schuldigen zullen hun strat niet ontgaan. Wij wenschen niemand een verblijl in de gevangenissen van Siberië toe, maar zulke menschen verdienen niet beter. Overigens melden tal van telegrammen bizonderheden over toltarievea. In Parijs bepaalde de Kamer, dat het nieuwe tarief eerst op 1 Januari 1892 in wer king zal treden en stond toe een tijde- lij'ken invoer van müis, bestemd voor de fabricage van alcohol en stijfsel. In Spanje heeft de ministerraad het nieuwe tarief aangenomen en zal dat den ien Januari publiceeren. Het minimum-tarief bevat 5 artikelen en zal worden toegepast op de produc ten van die volken, die met Spanje handelstractaten hebben gesloten. Voor dé anderen zal het maximum tarief gelden. De Sultan schijnt het noodig te hebben gevonden, officieus te verklareD, dat hij tegenover alle regeeringen een politiek van vrede en vriendschap volgi en zich beijvert, om zijn nationale plichten te vervullen, zonder aanstoot te geven. De ecgelsche gezant te St. Peters burg, Mo lier, gaat als zoodanig naar Rome. Ia zijn plaats komt Vivian, die thans te Brussel is. Met een troonrede zal de keizer van Oostenrijk het hoogaarsche parlement ontbinden. Den 28- Januari zullen de verkiezingen plaats hebben, én deii Februari zal het nieuwe parlement door den keizer worden geopend. De werkstaking van de duitsche volgelingen van Laurensz Janszoon Coster is als geëindigd te beschouwen. Althans de leiders van de werkstaking te Berlijn en te Leipzig hebben zich op het bondsbureau van de patroons vervoegd en hun medegedeeld, dat de gezellen bereid zijn om onvoorwaarde lijk den arbeid te hervatten. En daar in deze beide steden de belangrijkste drukkerijen zijn, kan men de geheele werkstaking als afgelocpen beschouwen. De ondersteuningskas was uitgeput. Pogingen om die weer te vullen ten einde den strijd nog voort te zetten, bleven vruchteloos. Blijkbaar waren de berekeningen slecht gemaakt. Men meende genoeg te hebben voor 4!^ maand, maar heeft het slechts tot acht weken kunnen brengen. Volgens een niet te hooge taxatie hebben de gezellen in dien tijd een ontvangst van 750.000 Mark, dat is 450 000 gulden, moeten derven. Zooals bekend is is ook de staatskas van Portugal leeg. De minister van financien heeft in het Hoogerhuis ver klaard, dat het evenwicht tusschen ont vangsten en uitgaven zou worden be reikt door bezuinigingen (ja, dat is nog al duidelijk) en door het doorzetten van de inning der directe belastingen, die volgens den spreker vroeger zeer onvoldoende had plaats gehad Wee dus den portugeeschen deuren, vensters en schoorsteenen I Hoe is het toch mogelijk, dat er nog menschen gevonden worden, die zich verrijken door het bestelen van de armen. En dat nog wel menschen van eene zekere beschaving en ontwikkeling. Zoo groot en bedroevend is de nood in de hongerlijdende districten van Rusland niet, of de ambtenaren, belast met het uitdeelen van geld en graan, Dezer dagen werd teLon- den op een auctie verkocht een goed geconserveerde mummie, 2400 jaren geleden een voorname egyptische dame, Ta Ta Amen, dochter van Pe-Ta-Ameu. Zij werd in haar antieke doodkist voor 33 pd. verkocht. Eene ledige mummie- kist, maar die met hieroglyphen en goudverf en kleuren was overdekt, bracht 16 pd. op. Een paar gouden arm banden, afkomstig van een mummie uit het grafgewelf te Sakkarah, werden voor 11 pd. verkocht. De mummiekist in den vorm eener tor van den Pharaö Amunhotp III. waarop een insciiptie voorkomt, die de titels en namen des Konings en van zijn Koningin Ti mee deelt, en onder meer vermeldt, dat de Koning in de eerste tien jaren zijner regeering 102 leeuwen doodde, ging voor 12 pd. st. De heer Victor Koning, di- recteur van het Theatre du Gymnase te Parijs, heeft den tooneel recensent van het Petit JournalLeon Kerst, den vrijeu tocguug ,tot zijuen schouw burg ontzegddewijl de directeur meende zich over de beoordeelingen van den recensent te moeten beklagen. Een gesp.ek met den heer Pes- sard, voorzitter van den Cerclt de la Critiqueheeft den heer Koning niet tot andere gedachten kunnen brengen. De Cercle zal aanstaanden Woensdag bij eenkomen teneinde te beslissen of er tegenover den direcieur van het Gym nase tot een of anderen gemeenschap - pelijken maatregel moet worden over gegaan. P. S. Naar men zegt, heeft Koning tntusschen reeds aan Kerst zijn kaart teruggezonden en zou de zaak dus uit zijn. Alles wat over Auas tay aan den dag komt, strekt slechts om hem in een nog ongunstiger licht te stellen. Zoo blijkt a., dat hij, toen hij op het punt stond zijn regiment te verlaten, wegens oplichterij werd aangeklaagd. Hij had op crediet een bicycle van 400 frs. gekocht en die k contant voor 200 frs. verkocht Een kleedermaker te Pa rijs had onlangs aan een schilder voor 600 francs geleverd, toen hij hoorde, dat zijn nieuwe klant niet goed was voor zijn geld. Hij bedacht nu een list om het goed terug te krijgen. Hij liet den schilder verzoeken, bij hem te komen in een door hem aangeduid pak, waar aan hij nog iets wilde veranderen en hem tevens even het andere goed terug te zenden, omdat hij gaarne zijn adres daarop wilde aanbrengen. De schilder voldeed aan dat verzoek en toen hij kwam werd hij in een paskamertje uit gekleed door vijf bedienden, die hem zijn nieuw pak afnamen en hem in oude lompen staken. Zoo werd hij de deur uitgejaagd. Hoogst verontwaardigd ging hij naar de politie ea door tusscheukomst van deze kreeg hij tegen contante betaling de kleederen terug van den leveran cier, die zich op zulk een zonderlinge manier voor schadeposten wil vrijwa ren. Van het landbezit van den dezer dag-en overleden Hertog- van Devonshire een der upper- tenthousand kan men zich eeo denkbeeld vormen, wanneer men ver neemt, dat hij in elf engelsche en 3 iersche graafschappen landerijen bezit, tot een gezamenlijke oppervlakte van circa aoo.ooo acres, en waaruit de Her tog een jaarlijksch inkomen trok van 180.000 pd. st. (f 2.150000). Al zijn bezittingen gaan thans over op zijn eenig overgebleven zoon, lord Harting ton. OiadsiOne is Maandag 82 jaar geworden. Met Von Bismarck is hij het bewijs, hoe een leven vol energieke werkzaamheid niet alleen een gelukkig leven is, maar ook een lang leven kan zijn. In het groothertogelijk kasteel Walferdingen, in Luxemburg, is in den nacht van Zondag op Maandag de waterleiding gesprongen, met het gevolg dat er eene groote vernieling is aangericht. Verscheidene kamers zijn ondeigeloopen, plafonds gebarsten, gas kronen nedergevallen, tapijten en me» beien beschadigd en glaswerken ver brijzeld. Zondag is te Oelde, in Westfaleu, een belangrijke vondst gedaa.i. Men heeft er namelijk 600 oude munten uit de 13'o en 14de eeuw gevonden, die gedeeltelijk te Keulen, »n Brabant, Engeland en Frankrijk, maar ook voor een groot deel in ons land waren vervaardigd. Ze krijgen een plaatsje in het provinciaal museum. Bisschop F r e p p e 1 h e e 11 b ij uiterste wilsbeschikking bepaald, dat zijn hart zal rusten iu het klooster, waar zijne zuster begraven is, en dat het overgebracht zal worden naar zijne geboorteplaats Obernai (het vroegere departement van den Beneden-Rijn), zoodra de Elzas weer tot Frankrijk zal behooren. Het Panopticum inde Kei- zer-galerij te Berlijn is eene prooi der vlam uien geworden. De Czarine lijdtaaninüu- enza, Uit Petersburg wordt ge seind, dat de gezant te Berlijn graaf Shou« valeff wordt genoemd als opvolger van grootvorst Sergius, als goeverneur van Moskou. De Grootvorst werd uitgefloten, toen hij onlangs op een wedren verscheen anderhalf uur later dan het bepaalde uur, waarom de wedrennen niet begon nen en het publiek al dien tijd moest wachten. Onze lezers zullen zich herinneren, dat eenigen tijd geleden een russische huzaren officier, Alexan der Bastenjew, wegens moord van de actrice Marie Wisniowska, werd ver oordeeld tot acht jaar dwangarbeid in Siberië. De officier ging in cassatie maar het Hot van Cassatie heeft het vonnis be vestigd, zoodat Bastenjew eerstdaags zijn straf zal ondergaan. Hiermede is een luidklinkend proces geëindigd. De t r a m m a a t s c h a p p ij e n i n New-York hebben voortdurend een aantal vrouwelijke detectives in dienst, die mederijden om toe te zien, dat de conducteurs geene bedriegerijen plegen. Zij hebben er uitstekend slag van om de haar opgedragen plichten te ver vullen en te zorgen, dat de conducteurs haar niet herkennen, zeifs al rijden zij herhaalde malen in dezelfde tram. Slechts beschaafden vrouwen uit nette familiën wordt zulk eene betrekking toevertrouwd en op de minste klacht van eene der detectives wordt de aan geklaagde onmiddellijk ontslagen. Vanderbilt kreeg Maandag op zijn kantoor te New-York bezoek van een ontsnapten krankzinnige, die hem om zijn hersens kwam verzoeken. De man wilde de hersens van den millionair met de zijne vergelijken om te onderzoeken waarom of Vander bilt rijk en hij arm was. De ongeluk kige werd naar het gesticht terugge bracht. Het is zeker niet het gebrek aan po pulariteit, na een bestaan van ruim tien jaren door de Rijkspostspaarbank ver worven, dat ons deed besluiten, de be kendmaking van die heilrijke instelling te bevorderen. Op alle wijzea immers heeft hare Directeur reeds getracht het publiek met dat instituut eigen te maken. Slechts als eene herinnering zagen wij derhalve gaarne dit berichtje be schouwd. Dat juist nu deze aanbeve ling moet verschijnen, vindt zijn oorzaak in het naderen van den nieuwjaarsdag, op welken velen werklieden en dienst boden, buitengewone voordeelen toe vloeien. Die voordeelen nu, smelten, wanneer zij niet ter zijde worden ge legd, bij de gewone inkomsten samen. Ten einde dit te voorkomen, is het aanbevelenswaardig, dat van de Rijks postspaarbank zooveel mogelijk gebruik worde gemaakt. Hun, die reeds in het bezit van een boekje dier bank zijn, behoeven wij zeker wei niet den gang naar het postkantoor opnieuw aan te bevelen Zij zullen met voldoening terug zieu op den éersten stap, dien zij zich getroost hebben, om tot een zekeren stand van welvaart te geraken. Maar dengenen, die öf door lauwheid, óf door onbekendheid met de werking der rijksspaarbank, nog niet de deugd van spaarzaamheid betrachten, willen wij den weg aangeven, langs welken zij het aantal spaarders kunnen vermeerderen. Men behoeft geen rijasdaalders of guldens in de hand te hebben om den grondslag tot sparen te leggen Neen zelL 25 ets. aanvaardt de rijkspostspaarbank, de hoop koesterende, dat nog menige inlage volge. Slechts enkele, zeer een voudige formaliteiten z'jn te vervullen bij het nemen van een boekje, dat kos teloos wordt verstrekt. De rente die 2,64 bedraagt, moge niet hoog zijn, maar wanneer men in aanmerking neemt, dat bij sparen geen winstbejag voorzit en daarenboven, dat de vergaarde penningen en gekweekte rente door den Staat gewaarborgd zijn, dan kan die lage rentestandaard de oorzaak niet wezen, om van de rijks postspaarbank geen gebruik te maken. 't Zij hier ten slotte even aangestipt, dat zij die hun werklieden of dienst boden een geschenk in geld Jmet het intreden van het jaar 1892, hebben toegedacht, dit ten hunnen name kun nen storten, aan elk kantoor der pos terijen, dit voor deu dienst der rijks postspaarbank is aangewezen. Van harte hopen wij, dat deze weinige regelen mogen bijdragen, tot het welzijn van het nederlandsche volk! J. SNIJDERS. N.-Amstel, 29 Dec. 1891. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 30 Dec 1891. Afwezig waren de Leden Van den Berg, Klein, 't Hooft, de Lanoy en Prins. De heer mr. Iordens, die Dinsdag door een misstap in het Stadhuis een val deed, was tot ons genoegen weer in staat, de zitting te presideeren. Ingekomen is 0. a. een adres van C.. D. Ie Comte, houdende verzoek om concessie voor den aanleg van een paardentram van Haarlem naar Bever wijk. In handen van B. en W. om advies. Voorts is ingekomen een verzoek van de Vereeniging voor het uitdeelen van gratis brood en koffie, om gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal. Dit wordt toegestaan. Goedgekeurd werden de ie suppl. begrooting dienst 1891 ad f 400.469 65^ en een 21 suppl. kohier der pl. dir.a be lasting dienst 1891 ad f 1243 95- Aan de orde kwam nu een adres van „Volksbelang" strekkende tot verzoek aan den Raad om maat'.egelen te tref fen, ten opzichte van den onvoldoenden toestand van 175 woningen alhier, waar van een lijst wordt bijgevoegd. In de November vergadering was op voorstel van den heer Sneltjes besloten, dit adres om advies te stellen io handen van de geneeskundige Armen C ommissie, maar deze commissie heeft het stuk terug gezonden onder opmerking, dat zij zich tot zulk een onderzoek incompetent acht, daar niet alleen een raed'cus, maar ook een bouw natuur- en scheikundige,. benevens e:n rechtsgeleerde en zoo mo gelijk een bacterioloog daarover zouden moeten wordea gehoord; terwijl bo vendien in de- verordening op de ge neeskundige armenverzorging aan de commissie het uitbrengen van adviezen over onderwerpen van hygiëne, niet is opgedragen. Besloten werd deze zaak ter afdoe ning in handen stellen van B. en W.,. nadat verworpen was met 16 tegen 9 stemmen een amendement van den heer Sneltjes, om eene Raadscommissie te benoemen, samengesteld zooals de ge neeskundige armeu commissie wenscht,. Vóór waren de leden Waller, Stolp,, Sneltjes, Tjeenk Willink, Loomeijer, de Kanter, Lode wij ks, Beijnes en de Clercq. Tot onderwijzer 30 kl. aan de op leidingsschool voor jongeus wordt be noemd de heer D. LI. Engelberts, te- Apeldoorn. Met dezen stonden op de- voordracht J. K. Bondam te 's Hage en J. J. H. Lambermon te Rozendaal. Tot onderwijzeres 3" kl aan de Bur gerschool wordt benoemd mej. H. F. C. Bender te Lochem Met de benoemde stonden op de voordracht mej. T. M Kunst te Gorssel en C C. Korporaal te 's Hage. Herbenoemd tot lid van de Commis sie van Toezicht op het Stedelijk Mu seum wordt de heer mr. A. J. En schedé, die periodiek aftrad. Herbenoemd als gemeente-geneeskun-- dige wordt de heer H. van den Berg,, arts, alhier. „Dat hoop ik." „Denkt gij, dat ik lieg, Darrel?" „Het doet er niet toe wat ik denk," antwoordde de detective. „Natuurlijk zijt gij er de man niet naar om de waarheid te zeggen, wanneer een leugen u van dienst kan zijn. Iets anders verwacht ik niet.* Toen zij in St. Louis waren aangekomen, stelde Dyke zijn gevangene onder de hoede van de politie aldaar, lichtte hen in omtrent het gevaarlijke karakter van den jongen Skidway en wendde zijne schreden toen naar het kantoor van de spoorweg directie. Daar vroeg hij een van de directeuren om nauwkeurige inlichtingen omtrent den moord. „Het is eene vreeselijke gebeurtenis," zeide mijnheer Halden. „Ik heb aan onze beambten in Chicago getelegrafeerd om in die stad detectives aan het werk te zetten en verwacht dat ze een van de besten naar hier zullen zenden." „Natuurlijk, Is er al iets ontdekt?" „Niets." „Ik denk, dat de dieven goede voorzorgen genomen heb ben," zeide Dyke Darrel. „De vermoorde inspecteur was mijn vriend." „Uw vriend?" „Ja, ik had hem al jaren gekend, daardoor stel ik zooveel belang in de zaak. Ik denk, dat gij mij dus wel vergunnen zult om de moordenaars op te sporen." „Wel natuurlijk, maar het is eene zeer zware taak, die al de scherpzinnigheid en kalmte van den detective vereischt. Zij, die zoo iets uit liefhebberij doen, hebben gauw genoeg van dit baantje." TELEGRAMiVIEN- PETERSBURG, 30 Dec. (Dalziel.) Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft plaats gehad op de lijn Minsk-Smo lensk bij het station Ksovo. De express is op eea trein met soldaten geloopen, met het gevolg dat 20 personen gedood en 100 gewond werden. WARSCHAU, 30 Dec. (Dalziel.) „Dat stem ik toe," antwoordde de jonge detective glimlachende. „Hebt gij wel eens van Dyke Darrel gehoord?" „Dat zou ik denken. Hij is de beste detective in deze streek nu Pinkerton dood is hij en Pinkerton waren trouwe vrienden." „Dat waren zij." „Ik heb aan onze beambten getelegrafeerd, dat zij moesten trachten Dyke Darrel te krijgen, zonder hem zal ik niet vol- dam zijn." Weer speelde een glimlachje op het gelaat van den jongen detective. „Gij schijnt Dyke Darrel nooit gezien te hebben, mijnheer Holden." „Neen, maar...." „Maar gij ziet hem nu." „Wat?" „Ik ben Dyke Darrel." „Gij?" „Ja ik." „Zijt gij Dyke Darrel, de detective, die Crogan gevangen nam en de valsche munters aan het licht bracht, de man, die meer misdadigers heeft opgespoord dan eenig ander detective, zijt gij dat?" „Tot uw dienst," en Darrel boog en glimlachte weer. „Wel, wel, dat verwondert mij." De ongeloovige directeur scheen er toch zeer verheugd over en schudde den jongen detective hartelijk de hand. „Ik ben blij u te zien, mijnheer Darrel, en ik hoop, dat wij u kunnen overhalen, die zaak op u te nemen. Ik vertrouw haar geheel aan u toe. Wilt gij het wagen, mijnheer Darrel?" „Zeker." De directeur en de detective praatten nog eenigen tijd voort en de lantaarns in de straten waren reeds aangestoken, toem Darrel het kantoor verliet wendde. zijne schreden naar een hotel „Ik moet Nelly een lettertje schrijven," mompelde de detective,, terwyl hij voortwandelde. „Ik zal haar melden, dat ik maar kort in St. Louis zal blijven als ik hier ten minste eenige sporen van de moordenaars kan vinden. Ik ben van meening, dat deze stad of Chicago de schuldigen aan deze laatste misdaad huisvest." De detective zag de gedaante niet, die niet ver achter hem kwam aansluipen. Een man was hem achtervolgd, teen hij het kantoor verliet. Dyke Darrel had nu eene nauwe straat ingeslagen om zijn weg wat te bekorten. Hij liep zoo in gedachten verdiept,, dat hij zijn vervolger niet opmerkte, tot deze op een zeer nauw gedeelte van de straat naar voren sprong en hem een hevigen slag op het hoofd toebracht. De detective wankelde, maar viel nog niet. Half bewusteloos van den slag, keerde hij zich naar zijn aanvaller en zag dezen een blinkend nies te voorschijn halen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2