NIEUWS EN ADV ERTEN TIEBL AU. Miswi Hf blad. 9e Jaargang. Maandag 11 Januari 1892 No. 2612 ADVERTEN TI ÉN Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON Een Wolf in Schaapsvacht. A BONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden t 1,20 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer»0,05. Dit Wad vorafhflnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Btirpau Kleine Hontstraat No. 8, Haarlem. Telefoonnummer III. fhT-JcLi±S$5*"- -a 'sa 15 regel» 50 Ceciliedere regel meer 10 Cent- Groeie letter» naar plaatiraimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Abonnement.» e» Advertentie^ worde» aacgeaomea door ons* agenten e» doer elle boekhandelaren es coDraotiere Directeur-Uitgever J. C. FEEBÏBOOH, Hoofdagenten voor het BuitenlandCona-agnii Génerale io Fxhlicki iiraufin ff» L. ÏJjtCSM $r Co., J6EM 5 JGbSB, Suoa., f*rfi Slide laulourf iêonimeïtrt. EERSTE BLAD. Daar door ziekte het personeel têTdrukkerij niet voltallig is, verschijnt dit Nummer ietwat na het gewone uur. Met het oog op de oorzaak der ver traging, rekent de ondergeteekende in deze op de welwillendheid der Gea- bonneerden. De Directeur Uilgever, J. C. PEEREBOOM. Bij dit Nummer ontvangt elk Gea bonneerde No. 2 van het Geïll. Zondags blad. Het volgende Nummer, No. 3, zal niet meer aan alle Geabonneerden wor den toegezonden, maar uitsluitend aan diegenen, die verklaard hebben het tot den bekenden, geiingen prijs van 3© cents per 3 maanden, geregeld te willen ontvangen. De Directeur-Uitgever verzoekt den genen, die zich alsnog op het Geïll. Zondagsblad willen abonneeren, dit 7.00 spoedig' mogelijk op te geven. Doer moeilijkheden op de drukkerij tenge volge van influenza, is bij No. 2 geen inteekenbiljet kuünen gevoegd worden, doch men kan volstaan met zich aan het Bureau of bij onzer Courant- ombrengers, als Abonné op te geven. De Directeur- Uitgever, Haarlem, 9 Januari 1892. Bij kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer H. M. J. van Leanep alhier als kapitein bij de d.d. schutterij, en is benoemd tot kapitein de heer F. P. du Rieu, thans ie luitenant. Aan den sergeant V. J. von Mauw alhier is het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met de gesp, „Atjeh 1873—1890" uitgereikt. Voordracht voor een Lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, in plaats van den heer Lode- wijks, die bedankt heeft: io. Dr. P. J. Bückman arts, 20. Dr. M. C- A. Bijleveld arts. De Comissie tot gratis uitdeeling van brood en koffie deelt ons mede, dat de navolgende giften zijn ingeko men, waarvoor zij den milden gevers hartelijk dankbaar is. Bij den heer H. Kolkmeijer, Gr. Houtstr., J. ƒ2,50; J S 2 50; Kinder. K. 3; v. O. 5; De B. 10; K. 5 N. N. 60bij den heer H. v. Niel Hz., penningmeester Gr. Houtstr. 90 Mej. J v. S. ƒ2,50; v. L. 10; bij den heer P. Baggerman KI. HouistH. ƒ1,25; N. 5; bij den heer Gnskens Gr. Markt, 18 kilo brood; bij den heer v. d. Vaart, Gr. Houtstr., J. ƒ2,50; P. S. 1Kinderen spaarpot B. 3 verder nog 1 mud steenkolen en 100 turven J. L. Heden morgen maakten 1119 kin deren en 298 volwassenen van de ge legenheid gebruik. De Nederlandsche Opera zal Don derdag a. s. in ozen schouwburg Mail- larts opera. „De Dragonders van Villars" ten tooneele voeren. Vroeger werd deze opeia hier gegeven onder den naam//de Huzaren van het Dorp." Bij de 23 opvoering van „Onze Don Juans," Vrijdag gegeven, was de schouw- burg weer zeer vol. Wel een bewijs dat het stuk den eersten keer goed in den smaak is gevallen. In de Woensdag te Zandvoort gehouden openbare raadsvergadering werd tot regent van het oude mannen en vrouwen gasthuis aldaar herbenoemd de heer J. Groen en tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, de heer W. J. Versteege. Aan eenige personen werden perceelen gemeentegrond verkochteene aanvrage om grond werd gesteld in handen der grondcommissie. Aangezien er slechts 2 sollicitanten voor r'e betrekking van onderwijzer met acte voor gymnastiek waren opgekomen, werd besloten eene oproeping te doen voor onderwijzer met acte voor vrije- en ordeoeteningen. Twee requesten een van J. Hollenberg, en een van G. J. Eltzbacher, inhoudende verzoek om een gedeelte strand te pachten tot het plaatsen van badkoetsen en verdere benoodigdheden voor het ge ven van zeebaden, alsmede tot het plaat sen van stoelen en tenten, werden ge steld in handen van eene commissie, bestaande uit de heeren Kaufma ,n, Draijer en Teekman. De bekende socialist Fortuin uit Am sterdam is te Halfweg opgetredenop de gewone wijze trok hij te velde tegen bezit en kapitaal in vergelijking met arbeid en armoede; de vergadering die door een 60 tal personen werd bijge woond, giDg kalm uiteen. De tramtreinen Haarlem - Leiden on dervonden Vrijdag door de sneeuw weinig belemmering, de ochtendtreinen ondervonden evenwel vertraging. De koninklijke goedkeuring is verleend aan het besluit der Staten van Zuid Holland tot het aaDgaan eener geldleenïng ten laste der provincie, groot hoogstens ƒ900,000. Aan veldwachters en ande re beambten van politie die militie- puchtigen geleiden, zal voor den ver volge langs alle lijnen der voormalige Rijnspoorwegmaatschappij vrij vervoer moeten verleend worden. 1 HetDagbladvanZwfc/^ö/- land en s Gravenhage bevat in zijn nummer van 7 dezer een zeer waardee rend opstel over de uitvoering van van Nouhuys' drama „Eerloos" door de vereeniging „Nieuwland" welke vereeni- ging Dinsdag e.k. in den tooneelwedstrijd van „Cremer" hier ter stede zal optre den. Het Dagblad v. Z. H. en 's G. ver klaart, dat het nog nimmer door rede rijkers zóo zag spelen, en men meeimalen waande, beroeps acteurs voor zich te zien. Zoowel in het drama als in het blijspel, zegt het Dgbl. ten slotte, gaven de werkende leden van Nieuwland een allerkeurigst ensemble. Mogen wij derhalve het haagsche blad geloovei! (en waarom zouden wij niet dan staat den leden van de Vereeniging Cremer Dinsdag een zeer genoeglijke avond te wachten. J>e uitslag der Examens voor de praktijk van wege de Vereeni ging van leeraren in het boekhouden te Amsterdam, op 21, 22 en 23 Dec. al daar gehouden, is aldus Boekhouden 61 candidaten, geslaagd 25, namelijk de heeren T. C. W. A. Alessie, G. van Asselt, H. L. Bekker, J. F. Benneke. M. L. Bijning, P. W. A. Donders, F. A. Engelhard, W. F. Ie Fèvre, J. H. Gartsen Jr., C. B. H. Geisler, G. F, Groen, G. Meereboer, H. M. j Mitze, F. Nieuwenhuyzen, P. Schreuder, W. F. Strietman, W. Swagerman, A. de Nries en D. de Zwart van Amsterdam J. Decker, van Zaandam, T. J. P. van Rijnberk van Vianen en B. Spiele van Enschedé, en de dames M. G. van den Berg, A. H. Baardts en A. Wijdeveld van Amsterdam. Handelscorrespondentie in de Hoog- duitsche taal, geslaagd de heer L. Engel vaD Westzaan in de Engelsche taal, ge slaagd de heeren J. W, Rooseboom van Amsterdam en W, Spiele van Enschedé. De procuratiehouder van een der eerste amsterdamsche bankinstel lingen werd voor eenige dagen ploiseling krankzinnig. De man wilde spijs noch drank meer tot zich nemen, en hoewel men hem. opgenomen in het Buiten- Gasthuis, daartoe wel wist te noodza- xen, mocht dit toch weinig baten. De ongelukkige is reeds overleden. De handel in spijskaartjes blijtt ook te Amsterdam steeds zijnen gang gaaD, en ook worden daar de roggebrood en, die van stadswege bij de winterbedeeling aan het Armenhuis worden uitgereikt, voor 8 d, 9 cent publiek op straat verkocht. Sequah denkt in Leiden nog een week langer te blijven, dan eerst zijn voornemen was, daar hij het gedurende de laatste dagen zeer druk heeft. Uit den Haag meldt men: Het stoffelijk overschot van den ser geant-majoor-kapelmeester Calff, uit Amsterdam overgebracht, werd onder groote belangstelling met militaire eer van het hollandsche spoorwegstation overgebracht naar 't Israëlitische kerkhof aan den Scheveningschen weg. Kransen en palmtakken bedekten het rouwkleed. De jagerkapel speelde tijdens den tocht treurmuziek. Op het kerkhof was de koninklijke militaire kapel aanwezig, die een marche funèbre uitvoerde. Enkele hoofd- en andere officieren waren aanwezig. De luitenant-kolonel Verspijck sprak aan de groeve eenige innig deelnemende woorden over het heengaan van den man, die zichzelf opgewerkt en de achting zijner supe rieuren en de toegenegenheid zijner manschappen had verworven. Een Engelschman, een Franschman en een vrouw werden te Rotterdam gisteren gevat als verdacht van medeplichtigheid aan een anar chistisch komplot. Deze personen, in verbinding met nog een vierde individu, Deakin, die thans te Londen gevangen zit, zouden eene fabriek van helsche machines er op nahouden. Op grond van eene huiszoeking bij de socialisti sche vereeniging aldaar, is de politie overtuigd dat zij te doen heeft met een komplot. In het Vrijdag gehouden kapittel van het bisdom 's Bosch is tot vicaris capitulaar, benoemd de heer A. v. d. Laar, vicaris generaal. Men meldt uit 's-H ertogen- bosch Vrijdag had op het kerkhof onder Orthen de plechtige begrafenis plaats van den Bisschop mgr. Adr. Godschalk. In de kathedrale kerk van St. Jan werd de plechtige lijkdienst opgedragen door den aartsbisschop uit Utrecht bij gestaan door de geestelijken van het kapittel. De bisschoppen uit Breda, Haarlem en Roermond, alsmede een groot aantal geestelijken van verschillende orden waren aanwezig. Voorts waren aanwezig eene deputatie uit het college van Gedeputeerde Staten, de burgemeester van 's Hertogenbosch in ambts-kostuum, vergezeld van de wethouders en van den secretaris, en een aantal corporatiën van geestelijken aard. Aan de R. K. militairen was vergund den lijkdienst in groot tenue bij te wo nen, van welke vergunning door een aantal onder-officieren en manschappen gebruik was gemaakt De lijkrede werd uitgesproken door dr. G. van Zinnicq Bergmann, professor aan het seminarie te Haaren, die in sierlijke taal het verdienstelijke leven van den overleden bisschop schetste. In 40 rijtiugen begaf zich de stoet in plechtigen optocht naar den doodenakker. Vooraf gingen de leerlingen der frater school, met hun in rouwfloers gehuld vaandel, en de verpleegden in de ver schillende r.-k. gestichten. In de straten, waarlangs de stoet zich bewoog, waren de meeste huizen, ten teeken van rouw, gesloten, van een aantal huizen en van de schepen in de haven en Zuid-Wil lemsvaart, was de vlag halfstok uitge stoken, terwijl door de zorg van het gemeentebestuur de gaslantaarns ontsto ken en met rouwfloers waren omkleed, Duizenden bewogen zich langs de straten om getuigen der plechtigheid te zijn. T e Oosterhout zijn op eene bevolking van 11,000 zielen ruim 2500 personen door influenza aangetast. Sterf gevallen komen daar niet zoo veelvuldig voor als in de nabijgelegen gemeente Raamsdonksveer, waar in vijf dagen twintig sterfgevallen werden aangegeven. Te Maastricht is Vrijdag zwaar geboeid binnengebracht Louis Sambeek, oud 42 jaar, geboren te Rat- henbeck (Pruisen), een der daders van den kerkdiefstal te Houthera, 24 Dec. was hij uit Luik gevlucht, waar een bevel tot aanhouding tegen hem is uit gevaardigd. Zijn metgezel, een zekere Doslert, is nog voortvluchtig. De aannemer te Tjalleberd heeft bekend gemaakt, dat hij van de arbeiders, die het werk gestaakt hebbe n, geen enkele meer aanneemt. 16) HOOFDSTUK XIII. „Misschien is zij zoo gelukkiger," mompelde de detective bij zich zei ven. „Had Dyke den weg geweten, dan zou hij waarschijnlijk het lijk in zijne armen genomen hebben en van de plaats des on- heils zijn weggesneld. Nu achtte hij het beter om den dag af te wachten, daar hij dan weinig moeite zou hebben om uit het bosch te komen. De uren van dien nacht gingen traag voorbij. Dyke durfde niet te gaan slapen, maar hield de wacht bij de doode, terwijl hij zijn revolver gereed hield om zich bij een mogelijken aanval .te verdedigen. Hij werd evenwel niet gestoord. Toen de eerste zonnestralen rzich vertoondeD, begon hij geruster te ademen en ging dadelijk «.op weg om het bosch te verlaten. Hij was hierin gelukkiger, dan hij had durven hopen en vond •weldra een pad, dat waarschijnlijk door den eigenaar van het huisje gebruikt werd en dat het krankzinnige meisje in hare omzwervingen ongetwijfeld had gevolgd. Hoe lang zij in het huisje was geweest had de detective niet kunnen ontdekken, maar het kwam hem zeer waarschijnlijk voor» dat zij er zich slechts weinige uren bevond, toen hij haar ont dekte. De weg, dien hij volgde was lang en vervelend, maar Dyke hield vol en was blijde toen hij eindelijk op eene plaats kwam waar het bosch ten einde liep en hij een man zag loopen, die een span ossen mende." „Hallo. Wat heb je daar," riep de man verbaasd uit, terwijl hij bij den detective en zijne la^t bleef staan. „Eene jonge dame, die van nacht gestorven is." „Dat is verschrikkelijk." „Ja, dat is het," antwoordde Dyke Darrel, „maar als gij mijne last bij u op de kar wilt nemen en haar naar het huis van mijnheer Bragg brengt, dan zal ik u goed betalen." „Met genoegen." De man was onderweg zeer spraakzaam, en Dyke had al zijne scherpzinnigheid noodig om dadelijk te antwoorden en zijn ach terdocht niet op te wekken. Het lijk van Sibylla Osborne werd in eene kamer gelegd van mijnheer Bragg, die naar de naastbijzijnde stad om een doodkist telegrafeerde. Deze werd dien namiddag reeds in Black Hallow bezorgd. „Ik zal helptn, om er haar in te leggen," zeide mijnheer Bragg. „Het is een treurig geval. Het verwondert mij, dat üiemand het meisje gisteren gezien heeft." „Misschien is zij wel bij een ander station uitgestapt." „Denkt gij dat zij met den trein gekomen is?" „Dat is zeer waarschijnlijk," antwoordde de detective." „Gaat gij nu weer naar Chicago „Daaromtrent ben ik nog niet besloten," zeide Dyke. „Hoe laat komt de trein hier aan „Om 6.50 vanavond." „En de trein naar BJoomington „Om 4 uur." „Kan ik in Bloomington den trein halen, die naar Burlington gaat Ja." „Daar zal ik dan eens over denken." Toen Dyke 's avonds buiten het dorp rondslenterde, zag hg daar een man staan, die met zijn rug tegen een telegraafpaal leunde. „Hallo I" riep de detective uit, toen de man zijn gelaat naar hem toekeerde. Het was Harper Elliston." „Ik dacht dat gij in Chicago waart," zeide de verwonderde detective. En toen herinnerde hij zich het gelaat dat hij den vorigen avond aan het raam van het huisje gezien had. Die herinnering bracht eene strenge uitdrukking op zijn gelaat te voorschijn. „En zijt gij hier nog gebleven Dyke." Mijnheer Elliston glimlachte en stak hem de hand toe. Wordt vervolgd,

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1