NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Woensdag 13 Januari 1892. No 2614 ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIÉN: STADSNIEUWS. Een nieuw Museum. BINNENLAND. FEUILLETON Een Wolf in Schaapsvacht. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandent 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,85. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer». 0,05. Dit blad jerechjjnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12iS<, - 'f:\ 'F'T' Directeur-Uitgever J. C. PEÏBIBOOM. r&a 15 iefels 50 Ceiti; iedere regel mssr 10 Cents. Gres':© letten; naar Bij Abonnement «.«nxienlijk rabat, Aboansmentea «s AdverkstiSs worde® saageBomes does oas® 'sgeatea m door alle boskhaadoharsa ©a Hoofdagenten voor het Buitenland: Comragtti* Gtnéraids BnhlicUé Sir ax girt §i L. HAF33 fr CoJOHN J QN&8, 8*cc., Fxrtft SlWi lanèonrg Moximartrs Kleine Advertentiën, zooals „Dienst bode gevraagd, Huis te Huur, Terrein te koop" enz. enz. worden, wanneer men ze in het volgend Nummer van dit Blad wenscht te zien opgenomen, geplaatst 10 Cents per regel en bovendien gratis opgenomen in de rubriek „Kleine Advertentiën" in het Zaterdagavond verschijnend Nummer en tevens in „HET BLAADJE" N°, 2, tenzij vóór Vrijdag 12 uur bericht wordt gezonden,dat laatstgenoemde plaatsingen overbodig zijn. De advêrtentiën van bedoelde soort, direct voor „HET BLAADJE" opge geven, kosten vijf Cents per regel, met inbegrip van de plaatsing onder de rubriek „Kleine Advertentiën" in het Nummer van „HAARLEM's DAG BLAD," dat Zaterdagavond verschijnt. Exemplaren van „HET BLAADJE", ter kennismaking, zijn gratis aan het Bureau van dit Blad verkrijgbaar. Be DirecteurUitgever. J. C. PEEREBOOM. Naar het schijnt verkeeren sommigen onder de Geabonneerden in de meening, dat zij stilzwijgend als Abonnés op het Geïll. Zondagsblad worden aangemerkt, wanneer zij het biljet niet terugzenden. Dit is evenwel onjuist. Het volgend Nummer van het Geïll. Zondagsblad No. 3 zal alleen worden gezonden aan diegenen, die verklaarden er zich op te abonneeren. Ondergeteekende verzoekt derhalve ieder, die het Zondagsblad geregeld wil ontvangen en daarvan nog geen kennis dit nog tot uiterlijk Woensdag-- avond te doen, daar de oplage moet worden geregeld. He Directeur- Uitgever, J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 12 Januari 1892. De heer Farncombe Sanders, lid van de Tweede Kamer alhier, is vrij ern stig ongesteld en dientengevolge bed legerig. In den wedstrijd „Willink van Collen" heeft de jury bestaande uit het bestuur van „Arti et Amicitiae, toegekend den prijs aan den heer Ed, Frankfort, te Amsterdam, de premie aan den heer W. F. A. I. Vaarzon Morel alhier. Maandagavond vegaderde de kies- vereeniging „Vooruitgang" in Weten en Werken, ter verdere behandeling van het nieuwe reglement. In hoofdzaak kan worden gemeld, dat het principe van wijk verdeeling werd aangenomen. Enkele amendementen raakten de details alleen. De vergade ring kon zich niet vereenigen met het voorstel, om den vertegenwoordigers der pers voortaan niet te vergunnen verslag te geven van de vergaderingen, waarin candidaten worden besproken. Evenals vroeger wordt dus verslag van die ver gaderingen gegeven. Weggelaten werd een alinea in het artikel over de geldmiddelen, waarbij bepaald werd„de te maken kosten mogen de beschikbare middelen der ver- eeniging niet te boven gaan." Tot bestuursleden werden gekozen de heeren mr. C. G. van Reeken en Mr. A. A. van der Mersch. De heer Mr. H. Ph. de Kanter had nl, de in de voorgaande vergadering op hem uitge brachte benoeming niet aangenomen, terwijl de heer A. MerensJ.Cz. bedankt heeft. Hedenmorgen vergaderden Provin ciale Staten van Noord-Holland hier ter stede, ter verkiezing van een Lid voor de Eeiste Kamer der Staten-Generaal, in de plaats van wijlen den heer C. Donker. De voorzitter, jhr. mr. J. W. M. Schorer, herdacht de verdiensten van' den overledene. De geloofsbrieven van het nieuwge- kozen lid van Prov. Staten, mr. J. E. Henny uit Amsterdam werden onder zocht en goedgekeurd, waarna de heer Henny werd geïnstalleerd. Thans had de stemming over een Lid der Eerste Kamer plaats. Gekozen werd de heer J. Breebaart Kzn., te Winkel, met 30 van de 54 stemmen, bij eerste stemming. Vei der werden uitgebracht3 stemmen op den heer Westerwoudt, 2 op J. Breebaart, 1 op J. Breebaart Jz., 3 op jhr. C. Hartsen, 1 op den heer A. Laan te Wormerveer, 1 op den heer Sickesz, 3 op den heer C. Corver van Wessem te Zaandam, 1 op den heer D. J. A. Bauduin, 1 op den heer Van Valkenburg, 3 op mr. E. A. Iordens, 2 op den heer D. Laan te Wormerveer en 1 op jhr. P. van Foreest. 1 stem was in blanco. Daar door onvoorziene omstandighe den het Stedelijk Muziekkorps niet op den bepaalden avond beschikbaar was, zal de eerste uitvoering van „Haar- lemsch Gemengd Koor" een dag later dan den vroeger vermelden datum plaats hebben, en is die uitvoering dus gesteld op Vrijdag 15 Januari, op plaats en tijd als bij advertentie is bekend ge maakt. Wij waren Maandagavond in de ge legenheid, een kijkje te nemen in het museum van theaterwapens, rustingen enz. enz., dat de heer S. de Jager, heeft ingericht op de bovenzaal van het ge bouw „de Vleeschhal." Nadat we den smallen ingang in de Spekstraat waren binnengegaan, de ouderwetsche trap waren opgeklauterd, landden wij aan in een groot lokaal, dat door een rood gordijn voorshands voor het oog was verborgen. Toen dit weggeschoven was, aanschouwden wij eene zeer eigenaardige verzameling van wapens, rustingen, helmen enz Daar zag men een Griek in krijgsgewaad; een nog niet geheel afgewerkte figuur, die bestemd was om een Stedemaagd te worden, een wapenrusting uit den tijd van hertog Jan van Beieren, in imi tatie. Keurig gerangschikt naar tijdsorde vindt men er verder een groote verza meling geweren, sabels, degens, helmet ten, hoofddeksel-versiersels, knodsen en wat al niet. Eene kleine bibliotheek voor kostuumleer en dergelijke zal een onschatbare gids blijken voor ieder, die dit museum komt bezoeken. Eigenaardig is het, in dit magazijn den vooruitgang in de wapens na te gaan. Van het jaar 800 af zijn ze er te vinden, zoogoed als het laatste model cavalerie-sabel van onze en buitenland- sche legerkorpsen. Een kleine collectie indische wapens mogen wij niet stilzwijgend voorbijgaan, evenmin als eene verzameling scherm-j en gymnastiekgereedschappen, die zeer( gesorteerd is. De heer S. de Jager, eigenaar en, voor zoover het imitatiën betreft, ver-1 vaardiger van dat alles, zal primo Mei I zijn eigenaardig museum twee dagen per week voor het publiek openstellen, tegen een toegangsprijs van 25 cents, ten voordeele van de armen. De verzameling zal zeker door velen worden bezichtigd. In niet grooten getale waren Maandag avond de kunstminnenden opgekomen in onzen schouwburg, alwaar door het operetteDgezelschap, directie den heer Julius Laska werd opgevoerd „Der Kleine Herzog", muziek van Ch. Le- cocq, naar de bekende operette „Le Petit Due". De hoofdpartij hierin werd zeer goed vervuld door Lidi Bodroghi (Herzog von Parthenay). Degenen, die bij de vorige opvoering van Giroflé- Girofla het meeste succes behaalden, kwamen niet ten tóoneele; het applaus was dan ook niet zoo levendig, het geen ook voornamelijk hierin zijn oor zaak vond, dat de solo's niet bizonder mooi zijn. De koren voldeden zeer goed. Het is maar te wenschen, dat nu wij weer eens een opera kunnen hooren, de schouwburg Donderdag a. s. beter bezet zal zijn. Ten onzen kantore zijn in de brie venbus twee brieven geworpen, de eene gericht aan den heer P. W. Jansen, Amsterdam en de andere aan mevrouw Brutel de )a Rivièie te Hellevoetsluis, Degene, die met het wegbrengen be last was, heeft ons bureau denkelijk voor het postkantoor aangezien. Dank voor het complimentIntusschen hebben wij de brieven aan het postkantoor in de Smedestraat laten bezorgen. Dit tot naricht van den afzender, die wellicht anders niet weten zou, waar de brenger ze gelaten heeft. Hedenmorgen is alhier door de Com missie tot kostelooze uitdeeling van brood en koffie dit voedsel verstrekt aan 1190 kinderen en 327 volwassenen. Heden n.m. is een drie en zeventig jarig man, die bij een winkelier een boodschap deed, ten huize van dien plotseling overleden. De bevolking der gemeente Haarlem mermeer is over 1891 slechts met 3 personen vermeerderd, en bedraagt thans I5-559 zielen. Geboren in 1891 646 personen, over leden 325. In de gemeente gekomen 888 pers., verlaten n 54. De sterfte be droeg 1 op 48 zielen. Op de voordracht voor de betrekking van secretaris der gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude, zijn geplaatst de heeren L. J. Vallentgoed gemeente ontvanger en geagreëerde bij 's Rijks belastingen ten kantore Haarlem b. g., en A. C. Walter, ambtenaar ter secretarie. Te Sloten heeft zich weder een geval van mildvuur voorgedaanhet gestor ven rund is onder politietoezicht ver brand en de stal ontsmet. Letteren en San3t» „Professor" Oscar Neide, de schepper van de twee akeligberoemde schilderijen „Lebensmüden" en „Am Orte der That", heeft weder een sensatiestuk gemaakt, waarvan de tekijkstelling dagen te voren te Berlijn door aanplakbiljetten met het geheimzinnige woord „Vitriolis aan gekondigd. Volgens de beschrijving in de bladen stelt het voor een knappen kurassier en eene mooie blondine, in een laantje van een park in vertrouwelijk gesprek, terwijl eene juffrouw op den achtergrond hen bespiedt met een groot glas in de hand, dat „vitriool" moet bevatten, die straks over de twee minnen- den uitgegoten zal worden, als het doop water der jaloerschheid. Het is bijna levensgroot, en het mooie moet vooral daarin zitten, dat het bevallige hoofd der blondine in het spiegelblanke kuras van den officier weerkaatst wordt, en dat de op den loer staande bespiedster eene onbeschrijfelijk wraakgierige uit drukking op haar gelaat heeft. D&t noemen ze daarginder kunst! Tot secretaris-ontvanger der gemeente Bennebroek, is benoemd, jhr. H. van1 Panhuijs. De heer L. A. Braak, hoofd eenerj school te Aalsmeer, zal op 1 Februari a. s. den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar benoemd werd, als hoofd der school in wijk III, aldaar. j Bij kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Alkmaar, mr. J. A G. Gockinga, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondis sement Groningen. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Zierikzee, mr. D. van der Vliet, ad vocaat en procureur aldaar. Bij kon. besluit is mr. W. Polman Kruseman, te Middelburg, benoemd tot 18) HOOFDSTUK XIV. „Ik heb je maar eens op de proef willen stelleD, Harper," zeide Dyke, terwijl hij hem de hand toestak. „Gij zijt zo© eerlijk als goud, en het doet mij veel genoegen dat te ontdekken. Ik heb een ellendigen nacht gehad, want ik vreesde, dat dit por tret van niemand anders zou kunnen zijn dan van u." ,Wilt gij mij nu weer vertrouwen evenals vroeger?" »Ja" „Goddank. Vertel mij nu eens alles wat gij van dit arme meisje weet." Dyke Darrel deed zooals hem verzocht werd, doch bewaarde wijselijk het stilzwijgen over dingeD, die hij minder noodig achtte om aan Elliston mee te deelen. „En hebt gij dezen Hubert Vander, den man, die zoo op mij gelijkt, door het venster naar binnen zien kijken?" „Ja." „Nu, ik vind het allesbehalve aangenaam, dat zulk een persoon in deze streken omzwerft, en hoop maar, dat de verwoede bur gers mij niet voor zijne misdaad zullen ophangen. Hierin ben ik het met je eens, dat die Hubert Vander een schurk is, voor wien hangen nog eene te geringe straf is. Gij hebt dezen nacht nu zeker eene belangrijke ontdekking gedaan, nietwaar?" „Hoezoo „Wel, deze Vander zal waarschijnlijk de moordenaar van kapitein Osborne zijn." „Daar heb ik ook al over gedacht," zeide Dyke Darrel. „Later heeft hij de dochter bedrogen en door deze samenloop van ongelukken is zij stellig krankzinnig geworden. Het is een vreeselijk treurig geval. Ik gevoel een diep medelijden met dat arme schepseltje en hoop, dat de schelm spoedig gevat zal worden." „Het doet mij genoegen, dat gij dat zegt." „Ik heb nog meer vermoedens?" „Welke dan „Diezelfde Vander zal waarschijnlijk ook den diefstal in den trein gepleegd hebben. Een man, die zulk een onschuldig, be koorlijk wezen kan bedriegen, acht ik tot alles in staat." „Ja, zoo denk ik er ook over." „Waarschijnlijk heeft diezelfde man de deur van het huisje ge sloten en het toen in brand gestoken om den detective, die hem zoo op de hh'len zat, te laten verbranden. „Gij hebt in al deze opmerkingen groot gelijk." „Ik deDk, dat deze Vander en zijne vrienden, als zij u niet meer zien, daaruit zullen besluiten, dat gij verbrand zijt en het is dus raadzaam, dat gij u op de eene of andere wijze onken baar maakt" „Dat vind ik niet noodig, want mijne vijanden zullen de puin- hoopen van hunne schuilplaats wel bezoeken en door het niet- vinden van onze overblijfselen de waarheid begrijpen." „Dat vind ik zoo natuurlijk nog niet." „Ik wel. Eene vermomming zou evenwel geen kwaad doen j ik zal daar dus eens over nadenken." „Wat zijt gij dan van plan aan te trekken?" „Wat eene vraag, Harper Eene vermomming, die bij al mijne vrienden bekend was, zou mij van weinig nut zijn." „Zijt gij misschien zoo achterhoudend, omdat gij bevreesd zijt, mij iets toe te vertrouwen, Dyke?" „Neen, volstrekt niet, maar ik ben het met mijzelf nog niet eens, wat mij het meest onkenbaar zou maken." „Nu, eigenlijk gezegd, weet ik dat ook niet." Hiermee eindigde het gesprek der beide mannen. Zij verlieten het vertrek en wandelden naar het station, want Dyke had toch maar besloten het lijk van Sibylla Osborne te vergezellen. Ellis ton vertelde hem, dat hij van plan was naar Woodbury terug te keeren en den detective daar binnenkort hoopte te ont moeten. Het was een treurige plicht, die Dyke noodzaakte Burlington te bezoeken, welke stad hij den laatsten keer kort na de ver dwijning van kapitein Osborne had gezien. Toen hij aan het drukke station van genoemde stad was uit gestapt, werd hem plotseling een hand op den schouder gelegd en een commissaris van politie zeide tot hem //Gij zijt mijn gevangene, mijnheer." „Wat? waarvoor?" riep Dyke boos uit.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1