GEMENGD NIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. Letteren es Kunst. de heeren Axel Paulsen én Carl Aaman. beiden van Christiania. Aan de gemeen tel ij ke uni versiteit te Amsterdam is met goed ge volg het 20 natuurkundig eximen afge legd door de heerenIJ. Rodenhuis, J. de Hartog en G. Uogenboom; en het aanvullings examen door den heer P. Tideman. De S e q u a h-s a n c e in „V o n- delhoven" te Leiden, werd Dinsdag avond door ongeveer 1400 personen bijgewoond. Ditmaal was de geheele zaal gevuld, terwijl bovendien op den Stati onsweg nog honderden personen bleven staan, die wegens gebrek aan plaats piet köhueh worden toegelaten. Toen de séance, welke nu maar een halt uur duurde, was afgeioopen, begaven velen zich andermaal naar den Rijnsburg- schen Singel, waar Sequah echter zeide, niet in zijn rijtuig te zullen stappen als het paard, werd afgespannen. Dit werd dan ook nagelaten. Toch volgden hon derden hem naar het „Hotel Verhaaö*', waarvoor men zoolang bleef schreeuwen en joelen totdat hij zich voor een der ramen vertoond had en allen een goeden nacht wenschte. Sequah zal a, s. Maandag zijne intrede te Dordrecht doen. Hij zal zijne eerste séance houden in het gebouw der vereeniging Musis Sacrum De onbekende man, die Dinsdag in de Westduinen te 's Graven- hage door eenige ScheveDingers werd aangetroffen en naar het politiebureau te Scheveningen overgebracht, is van daar naar het Centraal bureau van politie te 's Hage vervoerd, doch ook daar kon men uit de vreemde gebaren en taal van den zwerveling niet opmaken, tot welke natie hij behoort of van waar hij komt. Men vermoedt echter, dat men te doen heeft met een Eskimo, Groenlander of bewoner van een der meest noorde lijke Russische streken. De man, naar gissing omstreeks 30 jaar oud, en van middelbare grootte. In plaats van schoenen heeft hij zijn voeten in lappen leder gebonden, terwijl hij op zjjn hoofd met lang zwart haar is be groeid, en een vreemdsoortigen bonten muts draagt. Hoe de man in de duinen is verzeild geraakt en waarmee hij zich op zijn zwerftochten voedde, is onbekend. Toen men hem vond, was hij in 't bezit van een mand en een stok. Voorloopig is hij door de politie in het Huis van Bewaring onder dak ge bracht, om later over de grenzen te worden gezet. Te 's-Hertogenbosch heeft de sterfte in de maand December ruim 70 per 1000 inwoners bedragen, een cijfer dat zelfs bij de cholera-epidemie in 1866 niet werd bereikt. Omtrent den stand der werkstaking te Tjalleberd wordt De Standaard gemeld Een persoonlijk onderzoek naar den stand van zaken in polder te Engwier- den stelt oas in staat, u het volgende met eenige zekerheid te berichten. Zaterdag waren ongeveer 160 man aan het werk, die, ondanks het vrie zende weer. het uitgraven van de ver schillende wijken voortzetten. Bij den eersten put een zeker gedeelte van de uit te graven kanalen konden de arbeiders rekenen, dat zij in de bij na afgeioopen week gemiddeld 60 ets. per dag hadden verdiend. Bij deze ploeg waren de meesten van het dorp St. Johannisga, die 's morgens en 's avonds telkens 2^ uur afleggen om op het werk te komen en naar huis te gaan. De tweede ploeg gaf op geen 60 ets., maar gemiddeld 55 ets, verdiend te - - uit een plaats, 3 uur verwijderd, zij gingen 's morgens 5 uur van huis. laan een iagezetene zijner gemeente be- Bij de derde ploeg, waar enkele da- leedigende woorden had toegevoegd, gen van 's morgens halt 8 tot 's avonds waarvoor hij door de rechtbank was 5 uur was gewerkt, was van 35 tot1 veroordeeld tot een boete van 25 gul- 70 ets. per dag verdiend, gemiddeld niet den of 7 dagen hechtenis. De beklaagde meer dan 50 ets. had het proces verbaal tegen den can- Bij dezen arbeid wordt geen jbepaalddidaat-notaris in zijne betrekking van schaftuur genomen, men eet even eenburgemeester van en veldwachter boterham uit de hand met wat koffie, j ontvangen, en had het dus volgens het De grord, in deze wijk te verwer-voorschrift van art. 21 Wetboek van ken, was zeer hard en leemig, hier en Strafvordering aan den bevoegden ambte- daar met lagen „felts" gemengd. In een naar van het openbaar ministerie moeten naast, was de grond nog minder,inzenden. Spreker vorderde de veroor deeling van den burgemeester tot eene gevangenisstraf van 21 dagen, wegens maar men verzekerde ons, dat de aan nemer daar een kleine toelaag geeft. Hoewel liet werkvolk er algemeen flink uitzag en sommigen met zekere yau uluv. aaiv., opgev/ektheid werkten, gaf het geheeldiening onder zich had. Ons toch den indruk, dat deze arbeid, waarbij van sommigen een enorme spierkracht wordt vereischt, veel te laag wordt betaald. Nader wordt gemeld, dat op het ap pèl van Maandag het getal strikers weer grooter was, o. a, vele leden van Pa trimonium, die verklaarden slechts 38 a 48 cents te hebben verdiend. Beslo ten werd op dit appél geen onder steuning uit te deelen, terwijl het vol gende appél op heden, Donderdag werd bepaald, in verband met een te houden vergadering van Patrimonium, Dinsdag zijn te Goénga een paar knapen, broeders van 6 en 8 jaar oud, die op weg waren naar de school te Gauw, door het ijs der Oadvaart gezakt. De oudste is verdronken, de jongste met moeite gered. De justitie heeft geen ter men gevonden om schipper P., van Meppel afkomstig, te vervolgen wegens de verdenking, als zou bij züne huis- houdster hebbenjvergiftigd. (De over- - ledene was niet de vrouw van denl^.. schipper.) bet als ambtenaar opzettelijk vernielen haring f 3 per tal. van éene akte, welke hij in zijne be- Scheven' en j 3 25 per tal. Kraling scheveer, 13 Januari. Heden ochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 13 winterzalmen, die voor ƒ1.70 tot f2.per kilo wer den verkocht. Vla ar din gen, 13 Januaii. Van de beugvisscherij is binnengekomen Flevo IIIsch. I. Noordijk, met 15 ton zoutevisch. Nieuwediep, 13 Januari. Door 7 korders werden hier heden 5 tot 6 mandjes kleine schol en door trekkers een 13 tal haring aangevoerd; kleine, schol gold 4 4.25 per mandje en! RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Assen werd Dinsdag eene strafzaak behandeld, zoo als ongetwijfeld hoogst zelden L voor gekomen. Voor die rechtbank stond namelijk terecht de burgemeester van de gemeente Vries, C P. E. W., ter zake dat hij in November 1887 te Vries opzettelijk had verscheurd en vernie tigd een door den gemeente-veldwach ter opgemaakt proces-verbaal tegen een candidaat notaris, die zich na den voor sluiting bepaalden tijd als bezoeker had bevonden in eene herberg te Vries, welk verbaal de veldwachter aan den burgemeester had ingeleverd. Nadat het door den veldwachter tegen den burgemeester deswege opgemaakte proces-verbaal was voorgelezen, werd de veldwachter als getuige gehoord, die zijn proces-verbaal bevestigde en on der anderen verklaarde, dat hij den burgemeester herhaaldelijk in beschon ken toestand had aangetroffen en hem ook meermalen als bezoeker in eene herberg had gezien na den voor de slniting bepaalden tijd. De burgemeester bekende dat hij het proces verbaal tegen den candidaat notaris had verscheurd, maar beweerde, van meening geweest te zijn, dat het daarin vermelde feit volgens de gemeente verordening van Vries niec voor vervolging vatbaar was, en dat hij als hulp-officier van justitie de bevoegdheid had om zulks te be- oordeelen; voorts dat hij het verbaal had verscheurd met toestemming van den veldwachter, welk laatste beweren echter door den veldwachter ten zeerste werd tegengesproken. De substituut-officier van justitie, mr. W. A. C. Scholten, die het openbaar ministerie waarnam, merkte op, dat be klaagde thans voor de 2de maal in eene strafzaak terechtstond, en wei de iste per dagmaal omdat hij in den avond van den hebben. Enkelen kwamen 12<La Paaschdag ia 1889 in eene her berg te Vries in beschonken toestand De verdediger van den beklaagde, mr- M. Oldenhuis Gratama, advocaat te Assen, deed de rechtbank opmerken, dat volgens zijne meening niet bewezen was, dat de burgemeester het proces verbaal o p z e 11 e 1 ij kj, dus ter kwader trouw had vernietigdintegendeel het was gebleken, dat de burgemeester het verbaal ter goeder trouw had vernietigd, meeneude dat het daarin vermelde feit niet voor vervolging vatbaar was (vol gens spreker op goede gronden) en dat hij als hulp officier van justitie bevoegd was om te i eoordeelen of het verbaal al of niet voor vervolging vatbaar was. Spreker meende, dat wel alle burge meesters van Drente voor de rechtbank e Assen zouden kunnen terechtstaan voor een soortgelijk feit ais aan den burgemeester van Vries was ten laste gelegd, omdat hij er van overtuigd was, dat er geen burgemeester was, die alle mogelijke processen-verbaal, door hunne veldwachters opgemaakt, al behelsden zij ook feiten die volstrekt niet voor vatbaar waren, aan de jus titie inzond. Spreker concludeerde tot vrijspraak van den beklaagde, als zijnde het aan den beklaagde ten laste gelegde niet bewezen. De rechtbank zal in deze zaak 18 Januari uitspraak doen. iiigen, 13 Januari. De aanvoer van visch beduidt hoegenaamd niets. Vijf schollen werden voor ƒ3 verkocht. Twee paitijtjes Zuiderzeegar- nalen deden ƒ6 tot 7 per ben. Heden vertrok naar zee de Vrouw Johanna Corneliaschipper W. Groen.] meel verbrandden. verleenden hulp. gederailleerd en zijn daarbij een aantal wagens naar beneden gestort, en is de passagierstrein geloopen op de wagens, die dwars over de rails waren blijven staan. Hoe dit ook zij, onder de spoorweg ongelukken neemt dit ongeval een eerste plaats in. Acht rijtuigen toch van den personen trein werden totaal verbrijzeld, dertien reizigers onmiddellijk gedood en meer dan vijftig zeer zwaar gekwetst. Te li 0 11 d e 11, in de City, is Woensdagmorgen de g'roote meelfabriek van de firma Feth, Sailor Co geheel afgebrand. Meer dan 280.000 zakken dertig brandspuiten De gemeenteraad van Dub- lin verwierp met 37 tegen 8 stemmen een voorstel, om een adres van g'cluk- wcnseliiug" te zenden aan de Koningin Tengevolge van de pas ontdekte en. ^eQ PriQS _eD de Prinses van Wales,, anarchisten complotten in Londen, heeft gelegenheid van het a s. huwelijk de politie aldaar een werkman, zekeren No. 3 van het Geïllustreerd Zondags blad) bij Haarlem's Dagbladhetwelk ter perse ligt en weldra aan de geabon- neerden zal worden verzonden, is niet minder rijk aan illustraties en belangwek kende verhalen dan de beide vorige Nummers. Wij laten den inhoud hieron der volgen Een spookgeschiedenis, met illustratie. Drie kapiteins op één schip, met twee illustraties. Oas huis. Voor de ziekenkamer. Een barbaarsch gebruik in Engelsch-Indië, met illustratie. Gloeilampen en booglampen. Een modelraeter De waarde van persoon lijke vrijheid boven het liggen aanbanden, met illustratie. De ramp van den Koninklijken Schouwburg te Gateshead, met twee illustraties Naaimachines en gezondheid. Een vaderhart. Houdt het hoofd koel. Goudzoekers onder de mieren. Olie op de golven. Eene donkere toekomst voor paarden. Romeinsche Gladiatoren „Pollice Verso", met illustratie Ieder in zijn vak, met illustratie. Brand in den paardenstal, met illustratie. Uit drukkingen in onze tail aan het zeemans leven ontleend. De papieren eeuw. Een mooi schot op een vogelverschrikker, met twee illustraties. O, die bedelaars. Wat is een wijsneus? Besparing Hame en een russhchen anarchist, Deogenavïoff, gevangen genomen. Groote aandoening heerscht te Lon den over de ernstige ziekte van den hertog van Clarence. Aan het palcis de hertogs worpen de bulletins aangeplakt, die uit Sandringham komen en de dag bladen geven voortdurend de laatste belichten over den toestand van den vermoedelijken troonopvolger. (Zie tele grammen.) De duitsche gezant aan het turksche hof heeft, in een onderhoud met den Sultan, dezen met klem gewaarschuwd tegen de fransch-russische kuiperijen, die volgens dezen diplomaat daarin zouden bestaan, dat de Sultan zekere concessies van Engeland moest trachten te verkrijgen betreffende Egypte en dat de Sultan daartegenover onverwijld den nieuwen Khedive zou moeten erkennen. Het is eene vrij duistere waarschuwing, zou men zoo zeggen, maar als de di plomatie ook niet wat duister was, zou iedereen diplomaat kunnen wezen en waar bleven dan de diplomaten? De kwestie-Chadourne is intusschen nog altijd hangende. De Por te had aan Bulgarije de redactie van eene nota in overweging gegeven, die door Bulgarije aan Frankrijk zou worden gezonden. Maar Bulgarije had bezwaar tegeu en kele punten en dientengevolge zijn er onderhandelingen geopend tusschen Turkije en Bulgarije. Zelden heeft een journalist zooveel moeite veroorzaakt aan drie regeeringen, als de heer Cha dourne. Bij de directie van het Suezkanaal is eene belangrijke klacht ingekomen van een groot aantal der voornaamste engelsche reedeiijen en kooplieden, ie handeldrijven op Azië. Zij beklagen zich namelijk over de weinige voor zorgsmaatregelen, die genomen worden bij petroleumtanks en wijzen op de groote gevaren, die daarvan het ge volg kunnen wezen- Wil of kan de directeur daar aan niet tegemoetkomen, dan wenschen de adressanten in elk geval waarborg van vergoeding bij te lijden schade. Na Zwitserland komt nu Rusland met een reeks spoorwegoegevallen. Het laatste spoorwegongeluk in dat land had Woensdag plaats, bij het kleine station Suliks, op de lijn Syzrona—Wiasma. van beweegkracht. Sen afdoend, t middel. Anecdoten. Schaakrubriek. Veertien wagens van een goederentrein stortten langs een helling naar beneden en veroorzaakten de ontsporing van een personentrein, die een groot aantal menschen vervoerde. Hoe dit nu precies geschied is, biijkt uit het telegram niet al te duidelijk. Waarschijnlijk is de goederentrein eerst VISSCHERIJ. Enkhuizen, 12 Januiri. Gisteren en heden werd aangebracht 132 tal (ééa tal 200 stuks) haring, prijs ƒ2.85 vau den Erfprins. Een amendement werd aangenomen, verklarende dat Ierland, zoolang het onder de tegen woordige wetten gebukt gaat, geeu zoo danige adressen kan zenden. 't W ordt intusschen de vraag, of de Erf prins in leven zal blijven: zijn toestand is, ook volgens de engelsche bladen,, vrij zorgelijk. (Zie politiek overzicht.) Te Londen zijn een 65 jarig juwelier, zijn 29 jarige vrouw en 3 jarig, kind dood te bed gevondenallen waren vergiftigd. Men vermoedt moord en zelfmoord. Onlangs heeft een Ion densch modejournaal een prijsvraag uitgeschreven voor het fraaiste dames toilet. De prijs is behaald door Lady Victoria Blackwood, de jongste dochter van Lord Dufferin, die du als ambas sadeur van Engeland te Parijs zal ko men zij had de teekening voor een five o'clock toilet ingezonden. De prijs is zeer eigenaardighet toilet wordt voor de bekroonde door de voornaamste modiste van het Westend gemaakt en geleverd. Kardinaal Manning is ge vaarlijk ziek. De influenza, waaraan de kardinaal leed, is plotseling zeer verergerd en daar hij 84 jaar oud is,, zien de geneesheeren den toestand don ker in. In een afgelegen veld bij Highgate, een der voorsteden van Lon den, is een dynaniictbom gevonde voorzien van een slaghoedje en waar naast een aantal lucifers, waarvan de phosphorus was verbrand. Waarschijnlijk gebruikten de anar chisten dit veld voor proefnemingen met hunne helsch® machines. Een tweegevecht, waarin een grijsaard eene hoofdrol speelde, heeft dezer dagen geheel Parijs bezig gehouden, namelijk de uitdaging welke de heer Bonaparte Wyse gezonden heeft aan een journalist, den heer Le- pelletier, ter zake van de minder aangename artikelen, die deze geschre ven heeft aangaande diens zuster, me vrouw de Rute De uitdager is meer dan 60 jaar oud, en wegens dien leef tijd heeft zijn tegenstander de uitda ging geweigerd, daarbij echter verkla rende, dat hij een jongeren tegenstander gaarne tegenover zich z©u zien. Daar mede schijnt de zaak voorloopig afge.- daan te zijn, aangezien de zoon van mevrouw de Rute, gesproten uit haar eerste huwelijk met den prins van Solms, zich te Corinthe bevindt bij de doorgiaving dier landengte door den generaal Türr, die de zwager van me vrouw de Rute is. niets meer van; dat is mijne woonplaats en ik ben daar te goed bekend om wantrouwen te verdienen. Misschien is het wel een grap," en terwijl Dyke dit zeide dacht hij onwillekeurig aan Harper Elliston. „Dat zou wel kunnen zijn, meende de andere, maar ik zou niet van zoo'n grap houden, ea als ik u was zou ik den schul dige eens mooi in 't nauw brengen. Als gij het verlangt wil ik wel telegrafeeren om den naam van den persoon, die het telegram zond, mijnheer Darrel." „Dank u. Binnen weinige dagen kom ik in Woodbury en dan zal ik den dader wel opsporen." Darrel vertrok nu dadelijk naar het huis van kapitein Osborne, waar hij een tante en een neef van den kapitein vond, die hij met het treurig lot van Sibylla bekend maakte. De neef beloofde voor de begrafenis zorg te zullen dragen en haar persoonlijk bij te wonen. Dyke vernam, dat Sibylla tien dagen te voren haar huis verlaten had om bij kennissen te gaan logee ren. Toen zij vertrok had zij nog nooit teekenen van krankzin nigheid gegeven, zoodat de treurige tijding meer droefheid verwekte dan Dyke gedacht had. Van Burlington vertrok de detective eerst naar Black-Hallow en ging vervolgens door naar St. Louis, waar hij Harry Bernard hoopte aan te trefien. Hier vernam hij, dat zijn jonge vriend eenige dagen te voren naar Chicago was afgereisd. Dit was eene groote teleurstelling voor Dyke. Hij bleef een paar dagen in ge noemde stad en hoopte de terugkomst van Harry Bernard af te wachten, maar daar deze niet terugkwam, vertrok Darrel naar Woodbury, omdat hij zeer verlangde naar zijne zuster, die hij in veertien dagen niet had gezien. Toen de detective in Woodbury aankwam, vond hij een tele - gram, dat daar op hem lag te wachten. Het luidde als volgt: „Kom dadelijk over. Ik heb eene belangrijke ontdekking gedaan." H. Dit moest natuurlijk van Harry zijn. Het dagteekende echter van eenige dagen geleden, wat Darrel zeer speet, daar hij vreesde, dat Harry, die nog zeer jong was, wel in groote gelegenheid had kunnen zijn. „Ik zal toch maar even bij huis aanloopen," mompelde Dyke bij zichzelven; „ik heb nog éen uur tijd vóór de trein naar Chicago vertrekt." Tante Julie was zeer in haar schik, toen zij haar meester, Dyke, zag. „Waarom hebt gij de jonge meesteres niet medegebracht?" vroeg de negerin. „Wat zegt ge? Ik hoop toch niet, dat je gedacht hebt, dat ik trouwen zou," zeide de detective lachende, terwijl hij de oude tante Julie bij den arm greep. „Wel neen, meester Dyke, ik bedoelde juffrouw Nelly,"verklaarde de vrouw. „Juffrouw Nelly? Is die dan niet thuis?" „Wel meester, wat eene vraag; natuurlijk is zij dat niet. Hebt gij zelf niet om haar geschreven Hoe kunt gij dan denken, dat zij thuis is, als gij haar niet medebrengt Dit alles klonk Dyke Darrel als hebreeuwsch in de ooren. „Wat zanik je daar toch, tante Julie Ik heb mijne zuster niet gezien, nadat ik van hier vertrokken ben, en het is zee? dwaas van haar om mij te gaan opzoeken; ik ben nooit langin; dezelfde plaats, en dat had zij ook moeten weten." Tante Julie snelde de kamer uit en kwant weldra terug met een geel couyert in de hand. „Zie dit dan eens. Als gij dat niet hebt geschreven, dan weet ik niet, wie dat wel heeft gedaan." De detective opende den brief, dien zijne huishoudster hem, ter hand stelde en las „Neliy, Chicago, 30 April 188.. Kom met den eerstvolgenden trein, daar ik je hier wensch te zien. Tante Julie zal wel voor de huishouding zorgdra gen, totdat gij weerkomt. Stel mij niet te leur. Dyke. De detective keek na het lezen van het telegram, dat in zijne hand beefde, de negerin onderzoekend aan. „Wanneer is dit gekomen?" „Gisteren." Het gelaat van Darrel vertoonde groote ontsteltenis. Hij from melde den brief in elkander en begon zenuwachtig de kamer op en neer te loopen. „Als gij dien brief niet geschreven hebt, dan is het daarmee niet in den haak," merkte de negerin aan. \fordt vervolgdft

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2