NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Donderdag 21 Januari 1892. No. 2621, A BON NEMEN TSPRIJS ADVERTENTIÉN: STADSNIEUWS. Kunst zij ons Doel. BINNENLAND. FEUILLETO N_ Een Wolf in Schaapsvacht. HAARLEM S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 i$«*nden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad .«rechflnt dagelgfee, behalve op Zon- en Feestdagen. Hm-pmu Klein? Hontotraafc No. S, Haarlem. Telefoonnummer 122e 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 Cents. Gro.te letter, near plaatsruimte. Bij Abonnement aansienlijk rabat Aboanementea ea AdverteMtiëB words, aangeaom.» door om» ageatea door all. boekhaadelarea ea oonr.nti.ra. Direoteur-ültgevor J. O. FE EB EB OOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie 01 virale de fuilielti Merengire ff L. DJtïïBI f Oon JOMM 7. JONtS, Duos., Ferljt SlUe lmikowg Mentmeertrn Haarlem, 20 Januari 1892. Het koloniaal museum op het Pavil joen alhier, ontving onlaDgs van de heeren Torrilkon et Cie. te Parijs, een monster cocos cellulose, die ia den han del wordt gebracht als cellulose amorphe obturatrice. Deze grondstot die zeer licht is, en de eigenschap heeft door de aanraking van water sterk op te zwellen, wordt in Frankrijk toegepast in den vorm van met een dunne laag caoutchouc bekleede tegels, tot het opvullen van de ruimte tusschen den dubbelen wand van oor logschepen. Dringt een kogel door den wand heen of bekomt het schip op eenige andere wijze averij en tracht nu het water door de hierdoor ontstane opening naar binnen te dringen, dan stuit het op de laag cellulose, die echter juist door het water zelf zoo sterk op zwelt, dat bijna onmiddellijk het gat gesloten wordt. De cocos cellulose wordt verkregen uit den afval, die men bij de bereiding van kokosvezel overhoudt, en zou, wanneer zij op den duur voer het boven beschreven doel praktisch blijkt te zijn weer een waardevol pro duct van den kokospalm kunnen le veren. Door het museum werd eene kleine verzameling der voornaamste producten van onze koloniën, op zijn verzoek toe gezonden aan den heer F. C. J. de Ridder, hoofd eener gemeente-school te 'sHage, die zich vooral toelegt om aan zijn onderwijs door aanschouwelijke voorstelling van verschillende natuur voortbrengselen aantrekkelijkheid te ge ven. Gedurende het jaar 1891 werd het museum bezocht door 3888 personen. Des Zondags wordt aan belangstellenden vrijen toegang verleend op vertoon van vrijkaarten, die gedurende de week tot een beperkt aantal aan het museum kunnen worden afgehaald. De i«-luitenant F. G. Staal, van het 3e bataijon 4e regiment infanterie alhier, wordt 1 Mei a. s. gedetacheerd bij de militaire school. Tot lid en secretaris van de commis sie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen is voor het jaar 1892 benoemd door den minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid, de heer J. C. Graue alhier. Door wijlen den heer A. H. Bierman, onlangs alhier overleden, is aan het R K, wees- en armenhuis „St. Jacob" te dezer stede vermaakt een legaat van f icoo. Bovengenoemde Vereeniging geeft eenmaal in het seizoen eene tentoon stelling van werk van hare leden zelf. Dit heeft ongetwijfeld een tweevoudig effect, de belangstelling voor de ver eeniging wordt er door opgewekt of levendig gehouden en de ijver van de leden er door geprikkeld. Het kwam ons voor, dat de collectie die wij Dinsdagavond in de bovenzaal van de Vereeniging geëxposeerd zagen, een duidelijk blijk gaf van den voor uitgang van velen onder deleden. Men behoefde geen kenner te zijn om gewaar te worden, dat veel wat te zien werd gegeven, van talent of minstens van aanleg getuigde. Wij deden zoo hier en daar een greep en hebben volstrekt de pretentie niet, om een volledige op somming te geven van wat er moois en goeds was. De heer Graadt van Roggen en de heer Koster (voorzitter van K. z. o. D.) zonden eene collectie etsen in. Vooral frappeerde ons een ets van Koster naar een schilderij van Israels. Wij teeken den drie stukken aan van Andringa, een naakt studie, die nu niet zoo bi zonder aantrekkelijk, maar toch goed gedaan was, een portret en vazen met bloemen, waar merkwaardig veel licht in lag. Ónder een aantal schetsen naar de natuur van H. M. Saviij, troffen wij een mooien koeienkop aan en een koe van terzijde gezien, van den heer E. Voet Jr., een goede teekening van een schaalvan den heer A. van Rappard onder meer een verdienstelijk stuk voorstellende een gezelschap tichel- schilders aan den arbeid. Men zal bemerken, dat wij de namen kris kras door elkander noemen. Wij meenen, dat het onze taak niet is, aan de leden van K. z. o. D. volg nummers uit te reiken, veel liever maken wij met ingenomenheid melding van een pleisterbuste van Frans Hals, door den heer J. Kuijper; van eene penteekening van den heer Veldheer, twee teekeningen van den heer Van Looij uit de Camera Obscura, eene teekening van Mej. van der Willigen en eene uit Marken van den heer W. B. IJzerdraat. De zoon van laatstgenoemde, leer ling van den bekenden Bart van Hove, zond een uit klei geboetseerde buste die veler aandacht trok. Wanneer wij nog melding hebben gemaakt van eene mooie bouwkundige teekening *an den heer J. A. G. van der Steur (het nieuw te bouwen maga zijn Barteljorisstraat) dan kunnen wij hiermee eindigen met dank aan de vereeniging K. z. o. D. voor wat zij ons heeft laten zien en met den wensch, dat eene volgende expositie van eigen werk evenals deze, van grooten voor uitgang moge getuigen. Met een zeer leerzame rede over „voeding", trad Dinsdagavond in „Felix Favore" op, de heer dr. Calkoen, leeraar aan het Gymnasium alhier, uitgenoodigd door het bestuur van „Volksbelang". Het onderwerp „voeding" bepaalde zich tot de bespreking van spijs vertee ring, bloedsomloop, ademhaling en af scheiding. Op zeer duidelijke wijze legde ons de spreker uit, hoe aan het voedsel, na in den mond te zijn fijngekauwd, de voedende bestanddeelen door de sappen der verschillende klieren worden onttrokken en aldus de bruikbare van de onbruikbare bestanddeelen worden gesplitst. Verder hoe de bloedsomloop geregeld is, hoe het bloed door de uiterst fijne haarvaten aan het geheele lichaam zijne voedende bestanddeelen afgeeft, om later in de longen zuurstof opne mende, weer gezuiverd naar het hart terug te stroomen. Door een menschelijk lichaam van papier m&ché, liet de spreker om zijn toehoorders een nog duidelijker uitleg ging van zg'ne woorden te geven, die deelen van het lichaam zien, welke bij de spijsverteering en bloedsomloop hunne functiën verrichten. Door den vergevorderden tijd konden de ademhaling en de afscheiding niet meer ter sprake worden gebracht, en zal de heer Calkoen daarover in de vol gende maand spreken. Jammer dat er niet meer toehoorders waren, om van de boeiende rede iets te leeren. Hedenmorgen maakten van de koste- looze uitdeeling van koffie en brood alhier gebruik, 1084 kinderen en 404 volwassenen. De kleine scheepvaart is op het Noordzeekanaal gestremd; het ijs heeft zich vastgezet en vertoont zich over het geheele kanaal; de ijsploeg is in dienst gekomen teneinde de vaargeul tusschen Amsterdam en IJmuiden open te hou den, De brutaliteit in 't bedelen neemt te Haarlemmermeer ontzettend toe. Vooral uit de omliggende plaatsen komen bede- j laars met troepen in de gemeente. Ook te Hoofddorp, heeft men er, die zich niet ontzien,des avonds in troepen de j rustige landbouwers af te loopen, om door hun aantal ontzag in te boeze men. 't Is echter te hopen, dat de politie vooral aan dit laatste paal en perk stelle. Aan het D. v. N. wordt ge- schreven, dat de Koningin-Regentes eenige dagen geleden aan den luit.-kol. Benschop, waarnemend commandant van het regiment grenadiers en jagers heeft doen weten, dat zij eerstdaags een kolonel voor dat regiment zal aan wijzen. Tevens wordt verzekerd, dat kol. Lanzing benoemd zal worden en dus de Minister heeft toegegeven aan den wensch van H. M. Men zou dit moeten toeschrijven aan de pressie, door de overige leden van het Kabinet op den Minister uitgeoefend. Aan de navolgende inrich- tingen van militair onderwijs waren op 1 Januari aanwezigKoninklijke Mili taire Academie te BredaVoor het leger hier te lande 94 cadets der infan terie, 41 der cavalerie, 38 der artillerie 17 der genie. Voor het leger in Ned.-Indië 99 cadets der infanterie, 14 der cavalerie, 25 der artillerie en 20 der genie, totaal 338. Militaireschool te Haarlem. 26 vo- lontairs-sergeanten van het 2e en 19 van het ie studiejaar, benevens 20 volon tairs. Artilllerie-cursus te Delft. 10 volon- tairs-sergeanten van het 3e, 4 van het en 7 volontairs van het ie studie jaar. Hoofdcursus te Kampen. Voor het leger hier te lande 37 onderofficieren voor de infanterie en 21 voor de mili taire administratie. Voor het leger in Ned.-Indië, 31 voor de infanterie en 9 voor de administratie, totaal 108 leerlingen. Te Frankfort a.M. is op ini- tiatief van den consul van den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijdersbond eene hollandsche wielrijders vereeniging, genaamd „Nederlandsche Wielrijders- Vereeniging Frankfort" opgericht. Het bestuur is samengesteld als volgtC. j Dyserinck Pz., uit Haarlem, \oorzitter, ie captain L. Alberts, onder-voorzitter, 2e captainH. Nijgh J.C.zn., 1 secre- 1 tarisjhr. J. C. T. Hoeufft, 2 secre taris J. Korthals Altes, penningmeester. Het veertigjarig bestaan der firma A. v. Lier wordt door bijna alle bewoners der Amstelstraat, en velen in den omtrek feestelijk herdacht door het uitsteken van de nederlandsche vlag. Aan het theater zelf is van buiten een versiering van levend groen aange bracht, afgezet door een tropee van nederlandsche en duitsche vlaggeD, waar boven de arasterdamsche wappert. Uit het groen rijst een grieksche tempel op, waarin een beeld, dat den lauwer uit reikt. In de gangen en koffiekamer van den schouwburg is overal groen aan gebracht. Om de beeltenis van A. Van Lier, geschilderd door Sangster, brengt een symbolische hulde hem, den stich ter, in dankbare herinnering. Door de zorgen van de firma Bleesing is de schouwburgzaal passend en met bizonder veel smaak en gevoel voor kleur gede coreerd. Tegenover het tooneel, aan de middelloge, prijkt een medaillon met de beeltenis van A. Van Lier in gips. De versiering blijft de geheele feest- week. Tal van gelukwenschen kwamen van heinde en ver, tot zelfs uit Amerika, o. a. van Wilhelmine en Marie Seebach de vroegere regisseurs Gunther en Lüpschütz, thans in Schwerin en Dres den. De oude Bamberg zond een naamvers. Na afloop der voorstelling van Pieciosa, bracht de kapelmeester van het Grand-Thé&tre, de heer Zaag- mans, met zijn geheel voltallige mili taire kapel, aan de Gebr. Van Lier, onder het schijnsel van fakkels, een serenade. Een koetsier te 'sHage reed Dinsdagmorgen met zijn vigilante bij het Mauritshuis een koopman in por selein en aardewerk leelijk in de wielen. Diens kar sloeg om en al de potten en pannen, kannen en glazen lagen in puin over de straat verspreid. De koop man greep terstond de teugels van 't paard, om den koetsier tot schadever goeding te dwingenmaar deze bood hem zweepslagen in plaats van klin kende munt aan. Een paar voorbijgangers, die van 't on geval getuigen en door de onredelijk heid van den koetsier verontwaardigd waren, grepen dezen daarop aan en hielden hem stevig vast, totdat een politie-agent was opgedaagd, die proces verbaal opmaakte. Aan den te Berkenwoude gestationeerden rijksveldwachter Struijk van Bergen is het in den morgen van 18 Januari mogen gelukken, nadat hij den geheelen nacht op den loer had gelegen, G. J. G. te Bergambacht op heeter daad te betrappen met drie wild strikken en twee groote hazen, die in beslag werden genomen. 25) HOOFDSTUK XIX De man liet den schouder van zijne gezellin los, en toen zij zich omkeerde, zag zij, dat hij een pistool op haar richtte. Zijne stem klonk haar bekend in de ooren. „Gij zijt de detective, Dyke Darrel." ",Dat gaat je niets aan. Wijs mij de kamer, waar Neliy Darrel gevangen zit," riep de man op strengen tooü. Het dreigende pistool deed de vrouw besluiten aan het bevel te voldoen. Het oude huis was op dergelijke onverwachte om standigheden ingericht, zooals het vervolg zal leeren. Er was een vreemde glans in de oogen van juffrouw Scarlet toen zjj zeide „Wie heeft je verte'd, dat Nelly Darrel hier in huis was Daar hebt gij niets mee te maken. Breng mij dadelijk bij de gevangene of het zal slecht met u afloopen." „Gij durft mij toch geen kwaad te doen." „Dat zal ik je toonea, als gij beproeft mij op een dwaalspoor te brengen. Een dozijn politie agenten houden op dit oogenblik dit huis in 't oog." „Ga mee." De vrouw ging vooruit. Zij liep de gang door en ontsloot toen een andere kamer, waarvan zij de deur openstiet. „Hier moet gij wezen." „Ga voort. Gij zult mij gezelschap houden." Juffrouw Scarlet liep voort, op de hielen gevolgd door den detective. Op dit oogenblik, dat hij den drempel overschreed, werd de deur achter hem toegeworpen en de lamp uitgeblazen, zoodat er volslagen duisternis heerschte. Toen voelde Darrel den grond onder zijne voeten wegzinken en hij viel in een kelder. Het laatste geluid, dat zijne ooren bereikte, was een duivelsche, spotten de lach van juffrouw Scarlet. HOOFDSTUK XX. Madge Scarlet moet voor een meisje zwichten. Juffrouw Scarlet stond nog aan de deur te lachen. „Nu hebt je je verdiende loon, Dyke Darrel, en ik zal eene zoete wraak genieten. Je laatste werk is gedaan. Daniel, voor de zon Chicago morgen verlicht, zult gij gewroken zijn." Nadat zij haar lamp weer had aangestoken, bukte de vrouw zich en keek door een vierkant gat in den vloer naar beneden. De kelder was zoo diep, dat het schijnsel der lamp er niet in doordrong, maar zij veronderstelde, dat een gekneusde man op den steenen grond lag. Eene zwakke zucht bereikte haar oor. „Ha! hij schijnt weer tot bewustzijn te komen; ik moet dus zorgen, dat hij tante Madge geen kwaad meer kan doen." Toen haalde zij een trap, zette die in den kelder en daalde weldra in Dyke's verblijfplaats neer. De gewaande oude man lag op de steenen van pijn te zuchten en was niet in staat zich op té heffen. Snel boog Madge Scarlet zich over haar hulpeloos slachtoffer neer en begon zijne ledematen met een dik touw te binden, dat zij voor dat doel had medegebracht. In korten tijd had zij haar arbeid gedaan en juffrouw Scarlet stond met de armen in de zijde haar werk te beschouwen, ter wijl eene zegevierende uitdrukking op haar gezicht was te zien. „Ik zal je eerst maar eens van je kleeren berooven, dan heb ben wij geen vergissing meer te duchten," en de daad bij het woord voegende, rukte zij hem zijne kleeren van het lichaam en wierp ze weg. „Dacht je de oude vrouw zoo gemakkelijk te kun nen beetnemen, hé!" Een grijnslach verwrong haar terugstootend gelaat. Nadat zij den detective nog eenigen tijd had gadegeslagen, nam Madge Scarlet haar lamp weer op en vertrok met een ge voel van groote zelfvoldoening, dat zij haar vijanden zoo volko men in haar macht had. Dat genot mocht zij ten minste een dag smaken. De vrouw liep nu eenige kamers door, totdat zij in den kerker van Nelly Darrel was gekomen. „Ik ben hier niet met je avondeten," zeide zij, toen Nelly op schrikte en haar naderde. „Gij krijgt nu niets te eten, dat be-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1