NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Vrijdag 22 Januari 1892 No. 2622 A UONNEMENTSPRIJS ADVEKTENTIÉN: „liet Blaadje" STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. Een Wolf in Schaapsvacht. AARL Voor Haarlem per 3 maandenJ 1,20. Fraoco door het geheele Rijk, per 3 'Scanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad ter»ch(jnt dagel(jks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hureae Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TêlefooHaiwBer Ut, »n 15 regel» 50 Cents; Iedere regel meer 10 Cent» Gras te letters naar plaats»i»te. Bij Aoonnensest aanïleslljk rabat Abonnementen ea Adverts; ties worden sangenomee doet onna agenten u door alle boekhandelara* conrantiers. Dirooteur-Ultgever J. C. PEERSBOOM. Hoofdagenten eoor het BuitenlandCompagnie Qéiiralt it PnllietH I'.nngère ff I. DJ.SBH Co, JOMM t. JOE Si, Snee. Ftrft Blhit Inhmrg Mtnimtrtru Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsver slag van 20 Januari Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine AdvertentiëD, bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, k 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. De Directeur Uitgever. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 21 Januari 1892 Door Burg. en Weth. dezer gemeente is heden beslist te gunnen. a ie. levering van uniformen tea dienste de schutters (ie perceel) en van unifor men tea behoeve van onderofficiers en muziekanten {(2e perceel) beide aan de kleermakers L. A. en F. L. Kattenburg Co. alhier. b. de levering van chacots, klaverbla den, kwartïermutsen enz. (3® perceel), aan S. de Jager, wapenfabrikant alhier. Heden is door B. en W. aanbesteed het maken van rioleering en bestrating in de Voorzorgstraat, trottoirs aan de Barendsestraat en Leidschevaart alsmede van een gedeelte rijstraat aan die vaart. Ingekomen 7 inschrijvingbiljetten het werk is gegund aan den laagsten inschrij ver J. Verzijlberg voor ƒ2287. Woensdagavond was de ijsbaan onder Overveen voor de leden geopend. De baar, die zeer goed is en weinig scheu ren [heeft, wat vooral bij een avond feest een groot voordeel heeten mag, werd verlicht door een electrische lamp en door een IJ-licht, dat een eigen aardig effect maakte. Muziek van het Stedelijk Muziekkorps vroolijkte het feest op, waaraan door velen werd deelgenomen. Een vraag aan het Bestuur van de ijsclub. Zou het niet mogelijk zijn, zand te strooien op den toegangsweg naar de baan Zoowel de Delftstraat, als het smalle pad naar de baan zijn door de gladheid haast onbegaanbaar en velen staan, wanneer zij pas de schaatsen heb ben afgebonden, niet heel vast op de beenen. Zaterdag is er volgens achterstaande advertentie hardrijderij voor amateurs. Hedenmorgen maakten van de koste looze uitdeeling van koffie en brood alhier gebruik, 1039 kinderen en 344 volwassenen. Met het reeds veel besproken onder werp „de bevrijding van Geel" trad Woensdagavond de heer F. Domela Nieuwenhuis op in „Felix Favore." Geel leste 4 Juli 1886 een pistool schot op den amsterdamschen commis saris van politie, Stork, zonder hem evenwel te treffen, en werd voor dit feit den ain September van dat zelfde jaar tot 8 jaar celstraf veroordeeld, waarvan dus nu ongeveer 5^ jaar door hem in de gevangenis zijn door gebracht. Tyrannenmoord. zo© zegt de heer D. N., is steeds verheerlijkt, maar iemand als Geel wordt onrechtvaardig streng gestraft voer een daad, die in verband met de omstandigheden en de woelingen van die dagen, alleszins met verschooning beoordeeld moest worden. Dit werd niet gedaan en de jeugdige Geel kreeg een zware straf, alleen om in hem zijne partij te treffen. Uit een artikel in het Dagbl. v. Ned., waarin eenige vonnissen 1 betreffende moordaanslag werden opge noemd, wilde de heer D. N. zijn bewe ren staven, dat er geen evenredigheid bestond tusschen de zwaarte van het misdrijf en de straf, die daarvoor was opgelegd, zoodat het harde vonnis aan politieke beweegredenen moet worden toegeschreven. De slechte organisatie van de justitie, is volgens spreker de oorzaak van zulk een onrechtvaardig vonnis. Er heerscht een klassen-justitie. Bij de benoemingen van rechters wordt niet gelet op be kwaamheid, maar op stand en protectie, waarbij allerlei nietige beweegredenen een benoeming ten gevolge kunnen hebben, getuigen de verklaringen van mannen als Du Tour van Bellinchave, Vos van Steenwijk en de Savornin Lohman. De oud-minister van Justitie, de heer du Tour van Bellinchave, onder wiens be stuur Geel is veroordeeld, werd op niet zeer vleiende wijze besproken, even als de tegenwoordige minister-president de heer van Tienhoven, aan wiens bemoeiingen de heer D. N. het wijt, dat het adres tot invrijheidsstelling van Geel, bij de tegenwoordige regeering geen gunstig onthaal heeft kunnen vinden. Dat Geel reeds meer dan voldoende gestraft is, tracht de heer D. N. aan te toonen door een schildering te geven van het zedelijk en geestelijk lijdeD, dat celstraf oplevert; 5 jaar celstraf is nog erger dan de dood! Laat ons, zoo zegt hij, de be weging tot Geel's inviijheidsstelling steeds sterker doen worden, totdat ten laatste de regeering voor den aandrang zal moeten bezwijken. Welk een heer lijke dag zal het zijn, wanneer Geel, gelouterd in zijne beginselen, aan de maatschappij wordt teruggeven Wij moeten eene maatschappij stichten van humaniteit en rechtvaardigheid, waarin gev ngenissen, politie en justitie onbekend zijn, want het gemeenschap pelijk bezit zal de misdaden doen ver dwijnen Na een kort debat, werd de motie uitgesproken, dat op de invrijheidstel ling van Geel krachtig moet worden aangedrongen, daar de zwaarte van het misdrijf niet opweegt tegen de straf. Bij stemming, door opheffing van den rechterarm, bleken de meesten van de talrijke toehoorders voor de motie te zijnslechts éen verklaarde er zich tegen. Heden stond voor de Arrondissements - rechtbank alhier terecht Jacob van der Sluis, oud 31 jaar, zonder beroep en thans in voorloopige hechtenis. Van der Sluis was tot einde Decem ber huisknecht bij den heer R. Prins, kostschoolhouder op het Piinsenbolwerk alhier en verdiende daar ƒ6.met de kost. Weliswaar moest hij van dat loon kostgeld betalen voor twee kinderen en hield dus weinig over, maar dat weinige dan nog te besteden aan sterken drank, is zeker niet verstandig. Ea toch deed Van der Sluis dat. In de vier maanden die hij werkzaam was bij den heer Prins, ging hij zich vaak aan alcohol te buiten, werd eens met groote moeite uit handen van de politie gehouden en werd een andermaal ont nuchterd, doordat hij in zijn roes in het Spaarne liep. Eindelijk gaf hem de heer Prins zijn ontslag. Daar stond hij nu den eersten Januari zonder betrekking. De slechte raadgever die jenever heet, werd weer in den arm genomen en onder den invloed van dien raadsman komt Van der Sluis op den morgen van den 3<len Januari in den winkel van den horlo gemaker A. van der Lande en vraagt dezen, namens den heer Prins, om drie gouden horloges op zicht. Men vermoedt geen kwaad en geeft de horloges mee. Diezelfde dag nog worden ze ingebracht bij de Bank van Leening. De beklaagde bekent het feit en zegt, het begaan te hebben om zijn kinde ren brood te verschaffen. Dienzelfden morgen had hij zich willen verdrinken, „maar het scheen niet te maggen." De subs. off. v. just, requireert de veroordeeling van den beklaagde tot een gevangenisstraf van vier maanden. Door den ambtshalve toegevoegden verdedi ger Mr. H. Tuymelaar, wordt de cle mentie van de rechtbank ingeroepen. Heden had te Zandvoort de publieke verkoop plaats van het gestrande schip Rust en Werkalsmed van den inven taris van genoemd schip. Het schip gekocht door den heer Veen te Haailem, heeft ƒ818 opgebracht. De inventaris bracht ongeveer isooop. Letteren en Kanat. Het geïllustreerd ZondagsbladNo. 4, dat alleen aan onze geabonneerden wordt geleverd tegen betaling van o 30 per 3 maanden, bevat: Brand, met il lustratie. Drie kapiteins op één schip, (slot). met illustratie. Petroleum- OBgelukken. De duiven als brieven bestellers. Origineele aankondiging. Zoo is het, met illustratie. De kippen en de photografte. Een hard draverij met honden, met illustratie. Een belangwekkende statistiek. Een versnapering. Lekken in gasbuizen. Onze groote Schilders. Een on aangenaam reisavontuur in Engelsch- Indië, met illustratie. Eetbare eikels. De spin als weervoorspeller. Een noodlottige luchtreis, met illustratie. Riekende en reukelooze bloemen. Een bergstorting in het Rotsgebergte, met illustratie. Telegrafische gemeen schap met een trein in vollen gang, met illustratie. Een graf in Australië, met illustratie. Een kunstenaar. Een philesooi, met illustratie. De Chi- neesche muur. Reddingsmiddelen voor schipbreukelingen, met illustratie. Probatum est, met illustratie. Mode voor honden. Een paar huishoude lijke wenken. Een netelig geval. Die vervelende gewoonten van de sa menleving, met illustratie. De Ulevel. Anecdoten. Schaakrubriek. Mededeelingen. De Sultan van Turk ij e heeft het grootkruis in brillanten van zijne orde Chetakat aan Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina toegekend. Prins Karadja-Pacha, gezant van Turkije te 's-Hage, zal belast worden met de overhandiging dezer decoratie aan Hare Majesteit. Bij kon. bes 1. z ij n benoemd tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw de heeren: J. M. van Vleuten, gepensioneerd hoofdambtenaar, laatste lijk directeur van binnenlandsch bestuur E. A. Rovers, directeur van financiën mr. H. Kuneman, directeur van bin nenlandsch bestuurmr. P. C. E. Specht Grijp, vice-president van het hoogge rechtshof in Nederlandsch IadiëL. J. Resner, kolonel der genie bij het leger in Nederlandsch IndiëS. W. Tromp, resident der Westerafdeeling van Borneo A. C. J. Edeling, oud-zeeofficier, thans chef van het hydrographisch bureau te Batavia: en I."H, Granada, grffier der Koloniale Staten van de kolonie Suri name. Bij kon. besl is pensioen verleend aan jhr. mr. J. P. Ploos van Amstel, ten bedrage van J 1711. Bij kon. besl. is aan E, A. Daniels, secretaris en ontvanger der gemeente Hof van Delft, toestemming verleend om buiten de gemeente te wonen, mits hij te Delft gevestigd blij\e. Bij kon. besl. is, met ingang van 16 Februari, opnieuw benoemd tot school opziener in het arrondissement IJselstein mr. B J. H. van Blaricum, te Utrecht. Bij kon. besl. is aan den ritmeester A. F. M. graaf van der Duyn, van het ie regiment huzaren, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3e klasse der Kroonorde, hem geschon ken door Z. M. den keizer van Duitsch- land, koning van Pruisen. Bij kon. besl. is J. F. A. van der Goes ontslagen als secretaris van het polder district Overbetuwe, provincie Gelder land. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. De leden van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal zijn ter ver gadering opgeroepen tegen a. s. Maan dag 25 dezer, des avonds te 8J£ uur. Als datum waarop deTwee- de Kamer hare werkzaamheden zal hervatten, wordt. Dinsdag 2 Maart ge noemd. In de engelsche kerk te 'sHage had Woensdag een plechtige lijkdienst plaats voor wijlen den hertog 26) HOOFDSTUK XXI. Hevig ontsteld door die ontdekking, bleef Nelly eenige oogen- blikken als aan den grond genageld staan. „Nelly, zijt gij het riep de detective uit. „Waar is de oude heks, die in dit hol woont „Beneden in mijnen kerker, waar zij goed en wel achter slot zit," riep Nelly uit. „En hebt gij dat gedaan?" Ja." „Snij deze touwen dan door, dapper meisje, dan zullen wij dit hok spoedig verlaten." Nelly zette haar lamp nu op den grond neer en begon aan het verlangen van haar broeder te voldoen. Zij had een klein, scherp mes bij zich, dat hiervoor zeer geschikt was. Weldra kon de detective zich weer vrij bewegen, maar toen hij eene poging deed om op te staan, viel hij van pijn weer neer. „Ik ben zoo gevallen," zuchtte hij. „Steun mij maar geed Nelly, dan kunnen wij dit huis nog verlaten voor de vrienden van dit wijf haar te hulp komen." Nelly hielp haar broeder opstaan. Hij steunde van pijn, want al zijne ribben schenen hem toe gebroken te zijn. „Dat ik nu zoo dom moest zijn om in den val te loopen," mompelde hij. „Kunt gij loopen, Dyke „Ik zal het ten minste beproeven," antwoordde hij. Op Nelly's schouder geleund, strompelde hij nu het vertrek uit naar eene nauwe trap, die een toegang naar boven scheen te zijn. De baard en pruik werden in den kelder gelaten. Plotseling bleven broer en zuster staan op het geluid van voetstappen, die boven hun hoofd weerklonken. „Stil." „Daar komt iemand," fluisterde Nelly. „Dat schijnt zoo." Toen ontstelden zij door het geluid van eene deur, die ge opend werd. „Wat vreerad, dat Madge alles zoo heeft open laten staan," zeide eene mannelijke stem. „Madge, waar ben je „Hoor eens," zeide eene andere stem, „ik denk, dat die oude vent wist, wat zij bij de hand had. Er is bepaald iets voorge vallen daar beneden of mijn naam is niet Nick Brower. Ik heb dien ouden man binnen zien komen en, onder ons gezegd, ge loof ik, dat het niemand anders was dan dien kerel, dien wij zoo graag onder den grond zouden willen stoppen." „Meent gij Dyke Darrel, den detective?" „Ja, wie anders." „Kom, laten wij dat dan eens gaan onderzoeken." „Blaas je lamp uit, Nelly," riep Dyke Darrel ep fluisterenden toon. Het meisje gehoorzaamde dadelijk, maar de mannen boven verlichtten met hunne lamp den kelder. Spoedig daarop hoorden zij voetstappen, die de trap kwamen afdalen. Dyke voelde in zijne zakken, maar ontdekte, dat juffrouw Scarlet zoo voorzichtig was geweest om hem zijn wapen te ontnemen. Nelly klemde bleek als een doode, maar met eene uitdrukking van vastberadenheid op haar gelaat, haar pistool in haar hand en wachtte met samengeperste lippen de ontknooping af. „Konden wij ons daar maar onder de trap verschuilen/' zeide de detective zachtjes. Zij wilden juist dit plan ten uitvoer brengen, toen zij ontdekt werden. „Hal daar zijn ze." Deze uitroep ontsnapte aan de lippen van den voorste de drie mannen, die de trap afkwamen. „Blijf staan, of wij schieten!" riep een kiijschendestem.Toen daalden zij snel in den kelder neer en stelden zich tegenover Nelly en den detective, die nu drie pistolen op zich gericht zagen. „Gevangen", riep een man met rooden baard uit, en de ooge n van professor Ruggles schitterden van zelfvoldoening, toen h den detective in het gelaat zag. Was Dyke Darrel in het volle bezit van zijne mannelijk kracht geweest en zonder Nelly, dan zou zijne kans tot ont; snapping tienmaal grooter geweest zijn.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1