WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. van Clarence De engelsche gezant en zijne secretarissen ontvingen den ver tegenwoordiger der koningin-regentes baron Yan Harden broek. De predikant Brine en de proponen' Layng leidden den dienst. Her orgel speelde een treur- marsch en het koor zong liederen. De meeste hoofden van gezantschap pen en legatie secretaiissen met hunne dames, de ministers van Buitenlandsche Zaken en Koloniën, en de oud-minister Mackay war n bij de plechtigheid tegen woordig. Tot het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap, is de volgende brief gericht Mijne Heeren/ Ik meen verplicht te zijn, u te ver zoeken, mij gelegenheid te willen geven gedurende d; aanstaande feestelijke her denking van het vijftigjarig bestaan van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap eene rede uit te spreken, waarin ik de volgende stelling zal trachten te bewijzen De klasse onderwijzers in ons land en de schoolhoofden op het platte land hebben thans geene motieven tot feestvieren. Uw antwoord tegemoet ziende, Uw dienstwillige P. Teunissen, klasse-onderwijzer. Amsterdam, 15 Jan. 1892. Ten aazien van den uitslag der examens in de vrije en orde oefe ningen der gymnastiek is het volgende opgemerkt In ronde getallen uitgedrukt, hebben van de 3500 geëxamineerde onderwij zers 2500, en van de 500 geexarai neerde onderwijzeressen 350 de akte verkregen Den isten Januari 1891 waren aan alle lagere scholen in het rijk werk zaam3650 hoofden en 7393 onder wijzers, dat is 11.043 te zamen, en 495 vrouwelijke hoofden en 3370 onderwij zeressen, dat is te zaraen 3865. Bij het eerste examen in de vrije en orde-oefeningen trachtten reeds bijna een derde van alle onderwijzers, n.l. 32 percent, de akte te verkrijgen; 23 percent bezitten haar thans. Van het vrouwelijk personeel deden 13 percent het examen en bezitten thans 9 percent de akte. De enkele nog niet geplaatste .on derwijzers en die, welke reeds in het bezit zijn van eene akte gymnastiek voor lager of middelbaar onderwijs, zijn hierbij buiten rekening gelaten. Aan het R.-K. parochiaal kerk- en armbestuur te Kuilenburg is door wijlen den heer J. El ers eene eristelling gemaakt geschat, op eene ver moedelijke geldswaarde van 14,000. De wedstrijd op schaatsen te Wirdrum had tot uitslag, dat Hanje den prijs van ƒ75 won. Van der Schaaf uitTerhorne en Liglhart uit Gauw wonnen ieder eene premie van f 12.50. Onder de 22 mededingers waren de beide Kingma's, Bruisma en Boersema. De Asser ijsclub hield heden een na- tionalen wedstrijd op haar terrein, de „Seestukken". Veertien rijders namen aan dezen wedstrijd deel. De re prijs, 80, werd gewonnen door R. Wester te Eernerwoude 2e, f 25, door G Entjes te Slochteren de 3e, 10, door W. Entjes te Slochteren en de 4% 5, door S. Zwerver te Onderdendam. De p o 1 i t i e b u r ea u s te Aai- sterdam zijn 's nachts overvol van per sonen, die geen onderdak hebben. De gemeenteraad van Be verwijk heeft besloten tot oprichting van een rijkstelegraaf kantoor aldaar. Uit Katwijk meldt men aan het L. D. De behandeling door Sequah, welke J. van Rijn alhier onderging, is ook al van weinig gevolg geweest. De man heeft er slechts anderhalt uur baat bij gehad en was daarne weer evenals vóór hij te Leiden onder Sequah's handen kwam. Door de recherche te Rot terdam is in zijne woning aan de Van Oldenbaraeveltstraat, waar hij eene ge stoffeerde kamer gehuurd had, aange houden een vreemdeling zonder middel van bestaan. Aan het centraalbureau van politie gebracht, bleek uit op hem bevonden papieren, dat hij te Hannover wegens bedrog veroordeeld was tot eene gevangenisstraf van 5 maanden, welke straf hij nog niet ondergaan had en waaraan hij zich wilde onttrekken door naar Amerika de wijk te nemen. Op last van den hoofdcommissaris van politie is hij ter beschikking der justitie naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat overgebracht. Door de pruisische regeer Dg is de uitlevering van dezen vreemdeling, die in zijn vaderland aannemer was, aangevraagd Op den Hillegersbergschen plas nabij Rotterdam, geraakten Woens dag middag twee schaatsenrijders in elkanders schaatsen verward, tengevolge waarvan beiden vielen. Een hunner kreeg een wond aan het achterhoofd, terwijl men den ander, die bewusteloos bleef liggen, eerst een half uur later, door hem met sneeuw in te wrijven, tot bewustzijn kon brengen. Sequah is Woensdagavond voor het eerst in Dordrecht opgetreden en heeft daar twee patiënten behan deld. Reeds dadelijk won hij veler sympathie door zijn mildheid ten op zichte van deze beide arme lijders. Te M. werd op eene open bare veiling door een boer eene brand kast betaald met twee honderd gulden, die nieuw honderd veertig gulden kostte, Ons boertje, niet weinig ingenomen met het secure meubel, liet de kast naar huis vervoeren en in zijne slaapkamer opstellen Toen het gewichtige werk volbracht was, wierp de baas een zak met papier en specie in de kast en riep triomfantelijk: „hadde dé nou wel ge dacht van 'n boerke op klumpkes," (Ltmb Koerier.) Te Bergen op Zoom is eene belangrijke diefstal ontdekt van oesters aan de putten der nederlandsche Oes termaatschappij. Zekere H. K., werkman aan deze inrichting, is als verdacht van den diefstal geirresteerd en gevankelijk naar Breda gevoerd. Een ander per soon, W. v. N., is naar Belgie gevlucht. Men meldt n ader aangaan de den moordaanslag op den veld wachter B. te Eist (Over-Betuwe), toen deze Zaterdagnacht op surveillance was De vermoedelijke dader A. T. ontken de eerst, toen des nachts de burgemees ter van Eist hem in zijne woning arresteerde, doch later viel hij door de mand en bekende het schot te hebben golost. Hij is gevankelijk naar Arnhem overgebracht en de officier van justitie heeft na verhoor zijne gevangenhouding gelast. Lentebode n of ver doolden1 Uit Lopik meldt men, dat daar een paar ooievaars zijn gezien. Er worden weder plannen beraamd voor de drooglegging van het Suameerder meer (Fr.). Een g^oote uit gestrektheid goed land zou daardoor gewonnen worden, welker bearbeiding aan tal van lieden werk zou verschaf ten. Het getal werkeloozen is in geheel Friesland groot. RECHTSZAKEN. Vernietiging van een proces-verbaal van een veldwachter door een burgemeester. De rechtbank te Assen deed Woens dag uitsprak in de zaak tegen C. P. E. W., burgemeester der gemeente Vries, tegen wien in de vorige week het Open baar Ministerie, waargenomen door mr. Schol ten, substituut officier van justitie, had gevorderd eene gevangenisstraf van 21 dagen, ter zake dat hij opzettelijk had verscheurd en vernietigd een pree s- verbaal door den gemeenteveldwachter Timmermans opgemaakt tegen den candidaat-notaris Van Loon, wegens het zich als bezoeker bevinden in eene herberg te Viies na den voor sluiting bepaalden tijd, welk proces verbaal door gemelden veldwachter aan den burge meester was ingeleverd om aan het Openbaar Ministerie bij het kantonge recht te Assen ter vervolging te worden opgezonden. De verdediger van be klaagde, mr. M. Oldenhuis Gratama, vokaat te Assen, had teen geconcludeerd tot vrijspraak. De rechtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard aan het als ambtenaar opzettelijk vernielen van eene akte, welke hij in zijne bediening onder zich had en is, wat de straf be treft, veel verder gegaan dan de vorde ring van het Openbaar Ministerie. De rechtbank heeft nl. den burgemeester van Vries niet alleen tot eene gevan genisstrat van eene maand veroordeeld, maar hem daarenboven voor den tijd van 5 jaren ontzet van het recht om het ambt van burgemeester te beklee- den. Onder een buitengewouen toeloop van nieuwsgierigen, is in eene buiten gewone zitting der rechtbank te Hee renveen Woensdag de beruchte aauslag op den kastelein Menge te Noordwolde behandeld. De beklaagden Siebe en Jo hannes Bosma en Jan en Willem Veld waren allen ter terechtzitting aanwe- zig. De akte van beschuldiging omvat de volgende feiten i°. dat ze, tegen het uitdrukkelijk verbod van Menger diens woning zijn binnengedrongen 20. dat Johannes Bosma en de ge broeders Veld met messen op Menger zijn aangevallen, waarbij de woorden werden geuit„We zullen je de strot afsnijden," dat ze hem geslagen hebben met vuisten en messen en ook hebben trachten te stekenhet laatste gelukte niet door den tegenweer van den aan gevallene en diens vrouw, 30. dat dezelfde beklaagden weder rechtelijk een flesch met jenever uit de tapperij genomen en opgedronken heb - ben; 40. dat Jan Veld met geweld op Menger is aangevallen, met een mes in de hand, uitroepende„Ik zal je een kop kleiner maken," terwijl het voor nemen om hem te dooden, alleen ver hinderd is doordien M. hem een schot hagel uit zijn jachtgeweer in den arm schoot 50. dat Siebe en Jan Bosma (vader en zoon) getracht hebben M. te dwin gen hem het geweer over te geven, door hem met een stoel te slaan. Zeven getuigen zijn gedagvaard, waar van éene, Geert Holtrop, ©p verzoek der beklaagden. Uit overgelegd genees kundig attest blijkt, dat éen dier getui gen, vrouw Menger, lijdende is aan influenza en dat zij vermoedelijk binnen de eerste 14 dagen niet in staat zal zijn te verschijnen. Met het oog op deze omstandigheid is de officier van justitie, mr. Von Baum- hauer, tot zijn leedwezen genoodzaakt voor te stellen de zaak te verdagen. In overeenstemming hiermede beslist de rechtbank, dat deze zaak op Donderdag 11 Febr. zal worden voortgezet. De ruzie in de fiansche Kamer, waar bij een regeerder zich gedroeg als een botser en een afgevaardigde te lijf ging is tot een einde gekomen. Laur, die den slag ontving heeft aan Rochefort die uit Frankrijk is verbannen en in Enge land vertoeft, om raad gevraagd, of hij Constans zou uitdagen of strafrechter lijk vei volgen. Rochefort heeft op de hem eigen keuiige, beschaafde manier geantwoord, dat Constans een dief is de rechters knechten, en dat Laur alzoo de zaak blauw blauw moet laten. Men weet, dat de Franschen het be schaafdste en volmaakste en beleefdste volk van de wereld zijn Iatusschen is de publieke opinie, zoowel als het oordeel van de aristocra tische kringen, in deze vóór Constans en ook de bladen juichen zijn daad toe, Andere coaflieten zijn op dit incident gevolgd. De afgevaardigden Delpech en Castelin hebben geduelleerd en Delpech is aan den arm gewond. Want niet alleen vinden de Franschen het beschaafd, smaakvol enz. om elkander in een re- geenngsvergadering uit te maken voor alles wat leelijk is, zij vinden het ook allerelegants, elkaar nu en dan een cen timeter koud staal ia het lichaam te jagen. Moge men op het binnenhof nog lang van deze soort van beschaving ver schoond blijven! In Portugal wordt het mes kloekmoe dig in de wonde gezet. Dit nieuwe Ka binet heeft aan de Kamers beloofd, om den financieelen nood te redden door verlaging van de traktementen der ambtenaren, besnoeiing van de uitgaven voor leger, vloot en openbare wor ken; verhooging der inkomstenbelasting met onverbiddelijke inning van alle achterstallen en offers te brengen dooi de houders van biuneniandsche schuld. De Kamers ontvingen dit programma met enthousiasme en op de londen- sche Beurs hebben de ministerieele verklaringen eene rijzing van de koers der portugeesche staatsschuld veroorzaakt. Den breuk tusschen Frankrijk en Spanje op handelsgebied tracht men met alle macht te voorkomen. De contracten zijn niet tot 30 Juni verlengd, maar er heeft een wisseling van gedachten plaats, om tot een overeenkomst te geraken. Ook ia zake de kwestie Chadourne, tusschen Bulgarije en Fraukiijk, wordt nog altijd van gedachten gewisseld. De Porte heeft nu aan Bulgarije een Dota gezonden, die ten doel heeft eene over eenkomst te vergemakkelijken Ook de kwestie van Chili met de Vereenigde Staten is nog niet uit de wereld. De belichten omtrent den stand van het geschil luiden zeer tegenstrijdig. Terwijl eenerzijds de taal der bladen oorlogszuchtig is. die o. a. melden dat de Unie in de wateren van Chili een eskader van 7 schepen bijeenbrengt, en een vertrouweling van Blaine die we derom ziek is, zich uitliet dat de kwes tie eene gevaarlijke crisis ingetreden is, wordt van andere zijde weder eene kalme stemming bericht, o. a. aan de Daily News die verneemt dat de oor logsstemraing alleen in marine-kringen heerscht, die hongerig zijn naar lauweren, terwijl de republikeinsehe partij die stemming eenigszins voedt, in de hoop daardoor de binnenlandsche politiek in de war te sturen. De kern der bevol king is zonder eenig-n twijfel vredelie vend. Inmiddels heeft de chileensche gezant inlichtingen gezonden aan de regeering der Unie, doelende op een spoedige vredelievende oplossing, het geen den staatspresident nopen kan, geen boodschap aan het Congres te zenden. Engeland zou, naar het heet, zijne bemiddeling hebben aangeboden. Blaine de staats secretaris van de Vereenigde Staten, is ziek, maar men beweert dat zijn ziekte maar voorge wend is e* dat hij aldus de zittingen van den ministerraad vermijdt, omdat hij het in de Chili-kwestie met den presi dent niet eensis. In Brazilië is een opstand uitgebarsten. Dezen keer waren het de gevangenen op de vesting Santa-Cruz, gelegen aan den ingang van de haven te Rio Janeiro. Zij bemeesterden de vesting, eischten het herstel van generaal de Feuseca als pre sident van de republiek en schoten voortdurend van de wallen, gelukkig alleen uit geweren, zoodat er weinig kwaad werd aangericht. Woensdagmorgen vielen de troepen van de land- en eenige oorlogsschepen van de zeezijde de vesting aan en reeds na een half uur gaven zich de oproe- rigen over. Hun aanvoerder schoot zich voor het hoofd. Hiermede was deze dwaze onderneming geëindigd. In den oostenrijkschen Rijksraad zaL eerstdaags een belasting op beur- operatiën ter sprake komen. De duitsche keizer heeft te Kiel de marine-rekruten toegesproken en de italiaansche Kamer bij geheime stemming met 177 tegen 70 stemmen de handelstractaten met Oostenrijk en Duitschland goedgekeurd. Wij lezen in de N. R. Cl. het volgende Zekere Justin Marengo, die te Kon- stantinopel gevestigd was en onlangs te Parijs was gekomen, hetzij om er voor goed of voor korten tijd te blijven, is up last vau den minister van binucn- landscke zaken liet land uitgezet- Hij heeft zich deswege schriftelijk ge wend tot den minister-president met verzoek om intrekking van het besluit.- Een afschrift van den brief heefi hij gezonden aan den parijscben corres pondent van de 'Iimes. Bitter klaagt hij over de behandeling die hij onder vonden heeft Hü verklaart dat hij im Turkije werkzaam is geweest voor de fransch-russische belangen, en dut hij, er een blad heeft opgelicht, den Mofii- teur Orientalwaai in hij het lurksche bestuur had aaBgevallen. Zonder eenige vooralgaande waarschuwing, verhaalt hij, verder, kwamea den 8a dezer, 's mor gens ten acht ure, twee politiebeambten. ia zijne woning, die hem verzochten zich raet hem te begeven naar den commissaris van politie, die hem eene kleine mededeeling had te doen. Aan zijne vrouw, die niet wilde dat hij zou. uitgaan, daar hij eene week lang ziek was geweest, zeiden» zij dat haar man binnen een kwartier zou terug zijn. Aan het commissariaat van politie ge komen, werd hem door den secretaris aangezegd, dat hij als een „geyaarlijk man voor den openbaren vrede" het land zou worden uitgezet. Daar hij hiertegen protesteerde, werd hem te kennen gegeven dat hij tijd genoeg zou vinden om hetgeen hij te zeggen had Kenbaar te maken aan den prefect van politie, waarheen men hem dan ook bracht. Zoodra was hij echter niet aan de prefectuur gekomen, of hij werd in een vertrek gestopt, waar de pas ge vangen genomen misdadigers van het gemeene recht dien ochtend waren op gesloten. Vervolgens werd hij, schraal gekleed als hij was, opgesloten in eene koude, vochtige cel. Vandaar werd hij weggevoerd om gephotographeerd en gemeten te worden, en toen dit gedaan was naar zijne cel temggebracht. „Naast de cel van Anastay" (den moordenaar van de baronnes DeÜard), beval een politiebeambte. 's Avonds ten vijf ure werd hij op nieuw uit de cel gehaald om met den trein naar België te vertrekken. Te Bergen, ten elf ure, verklaarden hem twee detectives, die hem vergezelden, dat hij nu op vrije voeten was. Deze Nu werd hij door een akelig gevoel van zwakte overmand. Zijn val in den kelder had hem zeer aangedaan en hij kon zich nauwelijks staande houden. Het scheen hem toe dat de muren rond draaiden en de gezichten der drie schelmen geleken op grijnzende duivels. „Halt." Nelly Darrel richtte haar pistool op de schurken. „Het is de mooie Nelly, zoo waar als ik leef," riep professor Ruggles uit. „Ik raad je in je eigen belang aan geen weder stand te bieden, want in geval gij dat beproeft, zal de dood u beiden vernietigen. Wees dus verstandig." De professor kwam een stapje nader bij het meisje. „Blijf staan," beval Nelly op strengen toon. „Halt," herhaalde Dyke met eene stem, die van zwakte beefde. „Wij zullen ons niet levend overgeven. Weet gij welk gevaar u dreigt Deze woning is door politie agenten omringd en het minste letsel dat gij Nelly of mij doet, zal dadelijk gestraft worden." Een schorre lach was Dyke's eenig antwoord. „Houd zulke bedreigingen maar voor u, mijnheer Darrel, vooral gij, die aan den rand van het graf staat," zeide Ruggles, terwijl hij zijne handen liet zien. Darrel en zijne zuster bevonden zich in een hachelijken toe stand. „Wilt gij mij doorlaten om van hier te gaan?" vroeg de de tective plotseling. Deze vraag bracht een glimlach op het gelaat van professor Ruggles te voorschijn. „Gij schijnt mij niet te kennen," zeide hij. „Ik weet, dat gij beweert een of ander professor te zij*, maar ik geloof, dat gij vermomd zijt, en dat, als wij dien rooden baard afrukken wij...." „Drommelsvalt hem aaD, jongens," riep de professor zoo luid, dat Dyke geheel overschreeuwd werd. De twee mannen, die met den professor waren binnengeko men, maakten zich gereed om zich op het tweetal voor hen te werpen. Dadelijk daarop werd een pistoolschot gehoord. Een der schelmen wankelde en zonk met een zucht op de trap neer. „Ik ben getroffen," stamelde hij. „Dat heeft dat meisje je gedaan," riep Nick Brower uit en een oogenblik daarna weerklonk er opnieuw een pistoolschot door de kamer. „Mijn God, gij hebt Nelly vermoord." Het was eene kreet vol wanhoop, die de detective uitte, toen hij bleek en wankelend zijne zuster opving, die achterover viel en wier gezicht met bloed bedekt was." „Die arme Nelly." Ze hing als een doode in de armen van haar broeder. Geen wonder, dat de gekneusde en bijna hulpelooze detective ©p dat gezicht in hevige woede ontbrandde. Nadat hij zijne bloedende zuster op den grond had gelegd, vloog hij als een razende op professor Ruggles toe en greep hem bij de keel. Beide mannen worstelden tot zij bij de trap kwamen te staan. „Ik zal je hiervoor worgen," siste de detective woedend. „Help"4 gilde Ruggles. Brower snelde hem te hulp en bracht Darrel met de kolf van zijn geweer hevige slagen op het hoofd toe. Deze was nu weldra genoodzaakt ztfn slachtoffer los te laten en zakte toen bloedende en bewusteloos op den grond ineen. Hijgende stond professor Ruggles tegen de trap te leunen en trachtte in de kelder rond te zien. De lamp was n. 1. omverge worpen en het was daardoor overal donker. „Ik zal verder mijne rekening met hem wel vereffenen pro fessor," bromde Nick Brower op kwaadaardigen toon. „Duivels dat hoop ik. Hij ging mij als een wild dier te lijf. Hebt gij ook lucifers bij je „Ja." „Maak dan eens wat licht. Ik vrees, dat wij daar een leelijk karrewei gehad hebben Nick." In minder dan vijf minuten was de lamp gevonden en op nieuw aangestoken, het licht bescheen een afgrijselijk schouwspel. Op den grond lagen Dyke Darrel en Nelly klaarblijkelijk dood. Nick's metgezel, die zoo gegild had, teen het meisje gevuurd had stond nog tegen de trap te leunen. „Mike, waar ben je gewond?" „Dat weet ik niet. Ik voelde eenkegel door mijn hoofd gaan." Bij nadere beschouwing ontdekten zij echter dat de man slechts een schampschot had bekomen. Prolessor Ruggles was woedend over deze ontdekking. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2