WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NISÜWS. lichting der nationale militie van 1892. In het 10 militiedistrict tot voorzitter mr. H. L zich schrijvende L. H. Pavel, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger F- J. W. Schmitz, lid der Provinciale Staten; tot lid mr. D. P. D. Fabius, lid van den gemeenteraad van Amsterdam; tot zijn plaatsvervan ger W. J. Geertsema, lid van den ge meenteraad van Amsterdamin het 2de militiedisti iet tot voorzitter G. B, 't Hooft, lid der Piovinciale Staten tot zijn plaatsvervanger mr. E. A. Jordens, lid der Provinciale Staten; tot lid mr. H. Enschedé lid van den gemeenteraad van Haarlemtot zijn plaatsvervanger J. Krol Kz., lid van den gemeenteraad van Haarlem in het 3e militiedistrict, tot voorzitter A. Maclaine Pont, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsver vanger W. Bos, lid der Provinciale Statentot lid C W. Bruinvis, lid van den gemeenteraad van Alkmaartot zijn plaatsvervanger H. J. Bruinvis, lid van den gemeenteraad van Alkmaar. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Dinsdag 25 Jan. a. s. niet plaats hebben. BI ij kens een telegram van den goeverneur-generaal van Neder- landsch Indië van 21 dezer, wordt de goevernements-koifieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 494>265 pikols. Gedurende het atgeloopen jaar hebben van het leger in Oost indië den dienst verlaten door eervol ontslag 2 eerste en 1 tweede luitenant en 7 officieren van gezondheid 20 kl.door peneioneering 1 generaal-majoor, 3 ko lonels, 8 luit. kolonels, 11 majoors, 30 kapiteins, 6 eerste en 1 tweede luite nant door overplaatsing bij het leger in Nederland 2 20 luitenantsdocr over lijden 1 generaal-majoor, 1 luit.-kolonel, 2 kapiteins en 5 luitenants, hiervan waren gesneuveld 1 kapitein, den Maart te Atjeh en 1 eerste luitenant in October te Tjot Iri (Atjeh). De Vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer in Amsterdam heeft zich bereid verklaard /"5000 te bestemmen tot het maken van een fontein op het Frederiksplein. Eene verfraaiing van het Fraderiksplein door het plaatsen van eene zoodanige fontein had reeds meermalen een punt van overweging uitgemaaktwegens de de daaraan verbonden kosten werd door het dagelijksch bestuur echter tot nog toe geen voorstel daartoe gedaan. Nu door het aanbod van genoemde Vereeniging dat bezwaar grootendeels wordt weggenomen en voor de gemeente wegens kosten van rioleering en veran dering van den plantsoenaanleg slechts eene som van omstreeks 1000 te beta len zal overblijven, stellen B. en W. voor, het aanbod der Vereeniging onder dankbetuiging te aanvaarden. Een onbekende heeft aan de vrij- universiteit te Amsterdam 6000 geschonken. Donderdag middag is bij het station Hilversum een goederentrein van Amsterdam door den verkeerden wisselstand op een stilstaande locomotief gereden. De machines zijn door het ongeval beschadigd en een stoker werd gewond. Men schrijft uit Heiloo, dd. 21 Januari: Met niet weinig be vreemding verneemt men hier de proclamatie van het hoofdbestuur van den Bond van nederlandsche onder wijzers aan alle onderwijzers in zake den onderwijzer A. Smit. Men diene te bedenken, dat de heer Smit „e e r v o 1" is ontslagen, en zulks niet op grond dat hij geen hoofdakte bezit, maar omdat, wanneer de ge meente voldaan zal hebben aan het bepaalde bij art. 24 en 89 der onder wijswet, er twee onderwijzers boven het vereischte getal zullen zijn. Dat het gemeentebestuur, dat nu reeds éénen onderwijzer meer heeft dan het vereischt getal, en in dit opzicht ten voorbeeld aan menig gemeentebestuur mag dienen, er de weelde van een surplus van twee onderwijzers niet op na kan houden, schijnt de verontwaar diging gaande te maken. Te meer verwondering verwekt de proclamatie, als men weet, dat de heer Smit heel rustig zijne klasse blijft waar nemen en het gemeentebestuur zich niet haast de benoeming van eenen plaats vervanger te doen geschieden; waar schijnlijk om den heer Smit gelegenheid te geven, naar eene nieuwe betrekking om te zien. Of het van gevoel van eigenwaarde getuigt, een gemeentebestuur, dat be halve met onderwijzers met nog andere belangen rekening te houden heeft, te boycotten, valt te betwijfelen. Voor den onderwijzersstand is het te hopen, dat het hoofdbestuur van den Bond daarin alleen staat. De Vereeniging „Bouwkunst Vriendschap" te Rotterdam heeft 2 prijsvragen uitgeschreven betreffende de navolgende onderwerpen ie piijsvraag: Een café restaurant, gelegen op eene der fraaiste punten van een publiek wandelpark in de nabij heid eener stad Bekroning: ie prijs bronzen medaille met 100; 2e prijs bronzen medaille met 50. 2e prijsvraag: Een getuigschrift der vereeniging B. V. Bekroningbronzen medaille met ƒ75. De mededinging is opengesteld voor alle nederlandsche bouwkundigen. Donderdagochtend hebben wegens ijsgang den dienst gestaakt de nijmeegsche, middelburgsche, goudsche en gorichemsche beoten. Al deze boo ten haasten zich eene veilige schuil plaats in de havens te zoeken. Te Kralingscheveer konden de stoom booten niet dan met groote moeite, tengevolge van het vele drijfijs, de aan legplaatsen bereiken. Aan de rijks-overzetveeren Buiten huizen en Hembrug aan het Noord zeekanaal, is het overbrengen met de pont wegens het veelvuldige ijs ge staakt moeten worden. Het geheele kanaal is met ijs bezet en aan de sleepboot IJsploeg kost het soms moeite er door te breken. Uit Wageningen meldt men van 21 Januari: Het water is thans wassende. Rijn hoogte heden ochtend aan het Leks- kesveer 7.51 M. bv. A. P. met 23C.M. was in éen etmaal. De rivier is voer 1,8 met drijfijs bezet. De overtocht voor rij- en voertuigen is zoowel hier als te Opheusden geheel gestremd. Evenzoo te Driel, waar de overtocht alleen per roeiboot geschiedt. Woensdagavond is de dienst op de spoorweglijn ZevenaarCleve wegens de vorst gestaakt. Uit Dordrecht meldt men: Na Donderdagmiddag zijnen vergulden reclamewagen in de stad te hebben laten rondrijdentrad Sequah dien avond voer eene stampvolle zaal in „Musis Sacrum" weder op, om te bewij zen dat zijne geneesmiddelen eene won derdadige kracht bezitten. Vooraf sprak hij de hoop uit, om gedurende zijn ver en eene sommatie aau de Dordtsche medici om te bewijzen dat zijne middelen niet zoo goed, niet beter zijn dan die van hen, en te staven dat hij is een bedrieger. Over denjdiefstal aan de gasfabriek te Rozendaal wordt nader gemeldEr zijn, naar men verneemt, sedert eenige dagen groote kuoeierijen aan het licht gekomen. Een Donderdag ingesteld onderzoek door den officier van justitie te Breda heeft er toe ge leid, verschillende werklieden in verhoor te nemen en gevangen te houden Ook de directeur der fabriek is op last der rechtbank in arrest genomen en naar Breda overgebracht. Onder het gestolene in den nacht van 13 op 14 Jan. 11. ten nadeele van G. v. Dorst, landbouwer te Nispen, gemeente Rozendaal, van welken diefstal in de couranten is mel ding gemaakt, behooren o. a. eene obligatie van f 500 ten laste der ge meente Zevenbergen No. 34, leening 1884; alsmede vier obligatien ieder van f 5°°, gemerkt 199 B, 200 A, 200 B en 201 B, ten laste der gemeente Bergen op Zoom. Voorts twee belgische bankbiljetten van 200 frs., vier idem van 25 frs. drie nederl. bankbiljetten van 60 vier van ƒ40; een van 20; een van f 100; een muntbiljet van 10; vijf en twintig gouden tientjes en honderd francs aan 5 francs stukken. Vermoed wordt dat de vier dieven Belgen zijn tusschen 20 en 30 jaren. Het gemeentebestuur van Waalwijk kwam dezer dagen tot de onaangename ontdekking, dat het haven geld sedert 1S83 onwettig geheven is. Toen liep de termijn der koninklijke .goedkeuring af en de onontbeerlijke vernieuwiog werd niet gevraagd. Dit is nu geschied. De raadkamer der arrondis- sements-rechtbank te Maastricht heeft naar de openbare terechtzittingen ver wezen. J. H. L. Sandbeek, oud 41 jaren, makelaar in paarden, te Luik, ter zake van kerkdiefstal te Houthem. Uit Bergen op,Zoom wordt nader gemeld, dat de diefstal van oes ters uit de putten van de Nederland sche Maatschappij tot oestercultuur ge pleegd is geworden door 3 personen, waarvan zich reeds 2 in hechtenis be vinden, terwijl de derde voortvluchtig is naar België. De dieven hadden omstreeks 900 stuks oesters uit de putten gehaald, deze in zakken verpakt en gereed ge maakt om te vervoeren, toen zij werden verrast. Alle drie zijn hoofden van gezinnen, en een hunner was reeds 10 jaren in dienst bij de Maatschappij. De uitslag van den wedstrijd voor mannen en vrouwen te Leeuwarden van Donderdag was: No. 1 K. Boersraa uit Groningen met Maaike Donia uit Winsum no. 2 E. Visser nit Tietjerk en Tietje Zuiderveld uit Rijperkerk; no. 3 G. Entjes uit Te Blya (Fr.) is de woning van J. B. geheel afgebrand. De bewoners ontwaakten 's morgens vier uur, toen het huis reeds in vlammen stond, en konden zich nauwelijks redden. Een paar stuks vee kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. VISSCHERIJ. Scheveningen, 21 Januari. Voor Scheveningen ankerde dezen morgen de logger Holland, schipper H. Brobbel, van den reeder G. den Duik. Zijne visch werd voor f 290 verkocht en bracht de volgende prijzen op100 kabeljauwen 1.50 k 2100 tongen 60 k 80 ct.schelvisch 30 k 35 ct., alles per stuk; 10 manden schol 9 4 950 per mand; 2 ^unt rog 12. Van Zweden kwamen ciica 400 kisten haring in verkoop, die ƒ3 30 per kist bedongen. Van Nieuwediep werdea 60 manden visch aangevoerd, die tot de volgende prijzen werden verkocht, kabeljauw 1 /3 5°> tongen 25 c. k 70 c., tarbot 1 k f 5, schelvisch 25 c. k 60 c. per stuk. Tessel, 19 Januari. Door de Noord zeevisschers van hier zijn in de afge loopen week elders ter markt gebracht 200 groote toagen, 150 roggen, 100 manden kleine schol en 300 manden scharren, benevens 40 manden diverse kleine visch. De prijzen waren als volgt groote tongen 1, roggen 1.25 k 1.37 per stuk, kleine schol 3 i 4, scharren 1.50 £l 2, en diverse kleine visch 2 a 2.30 per mand. De internationale oorlogsvloot, voor de haven van Tanger lag blijf daar ter stede 1500 aan de armen sloch„£n en L Zwaneveld uit Lage. te kunnen uitreiken. (Daverend applaus.) land. 4 H Wester uit EernewouSe. Daarna werden op de tribune gebracht twee welbekende Dordtenaars, een op passer uit het krankzinnigengesticht en een zekere Van Dijk. Beiden werden be- Nog kregen eene gratificatie Pieter Port en R. Velstra uit Oudekerk. Bij de hardrijderij, Donderdag door ,Thialf" te Heerenveen gehouden, werd handeld en,naar he scheen,met succes; na 'de ijs yan /8o gewonnendoor W.de aBoop de gebruikelijke dans. Bij de ygs uit 0enkerk ijs van 50 door mededeeling dat Van Dijk jarig was eene j A_ Hettingauit Oppenhuisen.dié van /30 felicitatie van Sequah en (onder luide doQr w Veldstra uit Oudkerk, die van bij valsbetuigingen vaa het publiek) een f doQr B Dekker uit Zw'ol, die cadeau van f25 aan den jubilaris. yan flo door M yan der Schaa't uU Ten slotte de surprise dat Sequah Xerhor die yaQ f door G y d> Vrijdag m uniform zal verschijnen; Wojf u;t Wolvega. dezelfde getuigenis van den vorigen avond door Pomp van Nieuwer Amstel die zal weldra van haar uitstapje naar huis terugkeeren, omdat de onlusten ah geëindigd worden beschouwd, De ge schillen tusschen Frankrijk en Bulgarije zijn thans ook afgeloopen, want Bulgarije heeft genoegdoening gegeven. Genoegdoening heeft ook de afge vaardigde Laur gevraagd van den minister Constans, die hem in het ge zicht heeft geslagen. Maar Constans weigert te duelleeren en de procureur- generaal, bij wien Laur eene aanklacht tegen Constans heeft ingediend, wil daaraan geen gevolg geven, omdat de mishandeling niet ia het publiek, maar binnen de muren van het paleis Bour bon heeft plaats gehad. Laur zal dus niets anders kunnen doen, dan de tijd zijn wonde te laten genezen. In Portugal gaat men voort, met plannen te beramen tot verbeteiing van den toestand dar financien. De koning en zijne geheele familie hebben aan de regeering doen weten, dat zij allen een deel hunner inkomsten zullen offeren aan de schatkist. In de Kamer heeft de minister van financiën zijne opinie over de oorzaak van den berooiden toestand der schatkist uit gesproken. Hij schrijft die toe aan verval van de volksnijverheid, die alleen door beschermende rechten weer te redden is. Portugal heeft tot dusverre een kunstmatig bestaan geleid, uitsluitend buitenlandsche producten verteerd met buitenlandsch kapitaal gewerkt. De Paus houdt zijn kamer, alleen als voorzorgsmaatregel, daar onwaar is wat sommige bladen mededeelen over Pausen geschokten gezondheidstoestand. Mag men een engelsch blad, the Chro nicle gelooven, dan zou de keizer van Oostenrijk dezer dagen eene poging hebben gedaan om eene verzoening tot stand te brengen tusschen den Paus en de italiaansche regeering. Toen de P us als eerste voorwaarde den afstand van Rome stelde, zouden de besprekingen een einde hebben genomen. Oostenrijk heeft te kennen gegeven, dat het Servie verantwoordelijk stelt voor datgene, wat bulgaarsche uitgewekenen iu Servie uitrichten. De servische Kamer heeft verworpen de staatsbegrooting, waarop eene voorloopige feegrooting van 2/is is toegestaan. De Woensdag plaats gehad hebbende begrafenis van kardinaal Manning was grootsch van aard. Tienduizend perso nen vulden de katholieke kerk van het Oratory te Brompton tijdens het requiem terwijl duizend lieden geen toegang kon den krijgen. Driehonderd rijtuigen, waarvan zestig niet met geestelijken, vormden met eene enorme menigte volks den lijkstoet. Op het roomsche kerkhof had, na een korten, plechtigen lijkdienst, de begrafenis pas tegen het vallen van den avond plaats Uit Duitschland komt in de laatste dagen weinig nieuws. Von Caprivi heeft ir het Huis van Afgevaardigden ge zegd, dat er geen denken is om alleen ter wille van militaire redenen, het stelsel van staatsspoorwegen te laten varen. De kauselier gevoelt gelukkig ook iets voor andere, dan militaire belan- gen. Men is in Spanje nog niet heel ge- rnst over de anarchistische woelingen. Te San Fernando is men bang voor nieuwe eproerijes en te Xeies prepareert men zich eveneens op eene herhaling van den anarchisten-aanval. Ditmaal is men op zijne hoede en zooals het spreek woord zegt: „een gewaarschuwd man is er twee waard." De bladen van de eppositie wilden weten, dat er een kabinetscrisis op han den was, maar daarvan is niets aan. Men gelooft zoo gaarne wat men hoopt en zoo zal het den opposanten ook ge gaan zijn. Dezer dagen werd te Hdvre de met balen wol geladen stoomboot „Portena" gelost, die van la Plata kwam. In het raim tusschen de balen vond men het lijk van een man, geheel zwart en in rerregaanden staat van ontbinding verkeerende. Men vermoedt, dat dit het overschot van een man, die te la Plata aan boord geslopen is en zich in het luim verscholen heeft, om het passagegeld te ontgaan en dat hij daar is gestikt* Na lange en ernstige onder* handelingen tusschen de stad Leuven den belgischen staat is er eene overeenkomst getroffen voor de herstel ling der prachtige St. Pieterskerk. De kosten worden geraamd op 900,000 fr. Er zullen jaarlijks voor 25,000 fr. wer ken verricht worden. De kerk, de pro vincie en de stad betalen hiervoor elk 5000 en de ministeries van justitie en binnenlandsche zaken 12,000 fr. De werken zullen 40 jaren duren. Uit een hok in den dieren tuin te Dublin zijn twee leeuwen ont snapt, die thans door den tuin rond dwalen. Voor het o p n e ra e n v a n h e t beleedigende telegram, dat Rochelort aan Laur zond, zal de Intransigeant gerechtelijk worden vervolgd. Men weet, dat in die dépêche Constans voor een dief en de fransche rechter voor een knecht wordt uitgemaakt. Te Par ij s zal eenameri- kaansche juffrouw, miss Nelson, in het Grand-Hótel een vastkuur beginnen? in den loop waarvan zij vier concerten zal geven ten voordeele van de armen. Te Montauban heeft zekere broeder afgeloopen? Een hevig gevoel van angst overviel haar. Voor zij evenwel woorden kon vinden om naar haar broeder te vragen, werd de deur geopend en kwam een man de kamer binnen. Nelly Darrel kon een uitroep van angst niet onderdrukken. Voor haar stond glimlachend Harper Elliston. Hij trok aan de weinige haartjes, die nu zijn wang en kin bedekten, want hij had zijn baard laten afscheren. „Wel, Nelly, wat ziet gij er nu goed uit, ik denk, dat gij wel spoedig geheel hersteld zult zijn. Gij zijt heel erg ziek geweest? Hoe is het met uw hoofd Voor den eersten keer bemerkte het meisje, dat zij eene wonde op zij van haar hoofd had. Zij betastte die met haar hand en scheen zeer verwonderd. „Gij bent zeker vergeten, hoe gij die gekregen hebt. Omstreeks veertien dagen geleden werd gij uit de handen van eenige schur ken gered. Een van hen moet toen op u geschoten hebben, daar gij op uw hoofd, op de plaats, waar gij nu uwe hand houdt, eene lichte wond had, die ongetwijfeld door een kogel was veroorzaakt." Nu herinnerde Nelly zich het voorval in den kelder volkomen. „Werd ik toen gered, zeidet gij Wie waren de redders „Ik onder anderen; gij moet dus erkennen, dat gij uw leven aan mij verschuldigd zijt," zeide de New-Yorker koeltjes. „En hoe is het met Dyke?" vroeg Nelly. „Hij werd ook gered, maar was ernstig gewond, zoodat hij wel langer dan eene maand het bed zal moeten houden. Zijne red ders hebben hem in eene der stadsziekenhuizen gebracht." „Goddank, dat het niet erger is. Wat is er geworden van die schelmen en van dien langen man met het roode haar en baard „Zij zijn allen in de gevangenis en zullen gevonnisd worden, zoodra de getuigen in zooverre hersteld zijn,, dat zij voor het gerecht kunnen verschijnen." „Wie zijn de getuigen dan?" „Wel, Dyke en gijzelt." „Kan ik nu naar Dyke gaan?" „Dat zal moeilijk kunnen," antwoordde hij glimlachende. „Gij kunt stellig niet loopen, en ik vrees, dat rijden ook zeernadee- lig voor uwe gezondheid zal zijn. Ik stel te veel belang in u om u mijne toestemming daarvoor te geven." „Maar ik verzeker u, dat ik sterk genoeg ben," antwoordde Nelly, terwijl zij opstond maar dadelijk weer moest gaan zitten, daar ze van zwakte dreigde neer te storten. „Gij ziet dus wel, dat het niet zou gaan om nu uwe kamer te verlaten," zeide de schurk opnieuw glimlachende. „Het is boven dien volstrekt niet noodig. Uw broeder gaat zoo goed vooruit, als wij maar kunnen hopen, en is nu weer meer versterkt door de gedachte, dat gij geheel buiten gevaar zijt." „Nu, daar moet ik reeds dankbaar voor zijn," zuchtte Nelly met tranen in haar donkere oogen. Ik begrijp alles nog niet goed. Het komt mij nog zoo vreemd voor, dat ik het slacht offer van zulke slechte menschen ben geweest. Kent gij ook een zekeren Sims?" „Wie? Sims?" „Ja, die man met zijn rooden baard, die mij aan het station afhaalde „O zoo Neen, ik ken dien man niet, maar ik vermoed, dat hij een aartsschelm is. Kwel je hoofd maar niet met zulke akelige dingen, Nelly, ze zijn nu toch alle gelukkig voorbij. Zorg nu maar, dat gij gauw op krachten komt, dan zullen wij u zoo spoedig mogelijk naar huis brengen. Ik hoop toch, dat gij mij nu niet meer wantrouwt Hij keek haar bij deze laatste woorden onderzoekend aan. Zij was te zwak om zich een goed begrip te kunnen vormen van de grootte van zijne misdaad. Zij was geheel onbekend met de betrekking, waarin hij tot de schelmen stond, die in het huisje van juffrouw Scarlet waren gekomen; zij wist alleen, dat' hij haar eens, toen hij wat teveel had gedronken, had beleedigd, maar hij had daar misschien reeds lang berouw over. In eik geval scheen hij nu haar vriend te zijn; zij kon dus niet minder doen dan hem vertrouwen. „Eene zaak is mij nog een raadsel," zeide zij, terwijl zij de vraag, die hij haar gedaan had, niet gehoord scheen te hebben* „Wat is dat dan?" vroeg Elliston. „Wel, waarom werd ik hier gebracht „Eenvoudig, omdat gij te zwak waart om naar huis vervoerd te kunnen worden." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2