KLEINE ADVERTENTIE XN- f i li i N l\ E N L A N D. GE1UE1NGD NIEUWS. Een Mwaam Ccslnniiaaister Aangeboden ZOLDERS. TE KOOP aangeboden: TE HUUR: Een flinke Dagmeid een knappen JONGEN TE HUUR Privaatlessen. Spoed. ARRESLEDË TE HUUR, Calisch, Engelsche Dictionaire Lithographic. TE HUUR. TE KOOP: MiülieverzekeriDtt-MaatscliapDü. PIANINO. doozen weten open te krygen en zat nu met een verslagen gezicht bij. Ik haalde onverwijld mijn fluitje voor den dag en op het geluid van tutu turlututu kwamen al mijne leerlingen toesnellen, volgden my en wandelden ge hoorzaam de doos weer in. Naar aanleiding van een oclaugs gebracht bezoek en de ontvangst van eenige belgische onderofficieren te Breda, heeft de minister van Oorlog be paald, dat in het vervolg nitnoodigingen aan of van vreemde officieren en minderen tot het wederzijdsch brengen van derge lijke bezoeken van eenigszins officieel karakter niet worden gedaan of aange nomen, zonder dat vooraf het welnemen van den minister is gevraagd. De minister van Oorlog acht dit noo- dig, om, indien uit dergelijke bezoeken evertueele moeielykheden ontstaan, al dadelyk in de gelegenheid te zijn minder gewonschte gevolgen zooveel mogelijk te voorkomen. Door eenige socialistische vereot igingen te Amsterdam, alsmede de vereeniging «De Unie" en de afdeeling Amsterdam" van den Bond voor alge meen kies- en stemrecht, is aan den burgemeester der hoofdstad vergunning gevraagd om op Maandag den len Fe bruari e. k„ des avonds te 8;4 uur, eene demonstratie te houdeD, ten einde te doen zien dat de invrijheidastelling van Geel de wensch is van genoemde arbei- dersvcreenigÏDgen. Eene 8 0-jarige vrouw, wo- nende in een hofje aan de Oranjeplan tage te Delft, had Donderdagavond, om zich te verwarmen, eene warme stoof genomen. Hare kleederen vatten vuur en in een oogenblik stond zy in lichte laaie vlam. De buren schoten op haar hulpgeschreeuw toe en bluschten de vlammeB, maar de brandwonden waren zó) hevig, dat de vrouw kort daarna is overleden. Te Scheveningen waren Donderdagnacht drie personen bezig een met bokking geladen wagen van de hoogte van het kolenwagen slag te bren gen, toen de voorste man, Wden Duik, die tu8schen de hoornen van den wagtn liep, viel, waardoor de wagen doorschoot en hy tusschen dezen en het ijzeren hek der trambaan beklemd geraaktezijne beide beenen werden verbryzeld. Onmiddellyk naar het ziekenhuis te 's-Hage overgebracht, overleed hy al spoedig daarna. Tusschen Heerlerhe ide en Merkelbeek is Dinsdag eene dienstmeid, die van de markt huiswaarts keerde, door een landlooper aangerand en van haar geld, omstreks f 25, beroofd. De justitie meent den dader op het spoor te zyn. De cngelsclie stoomboot Sansy van Rouaan naar Londen, kwam Donderdagmorgen in aanvaring met de zweedsche stoomboot Jehu. Ten gevolge van den schok kwam de Sansy nog in botsing met eene andere stoomboot, de Aden. Deze beide laatste schepen kunnen als verloren beschouwd worden. De Jehu kwam met eene lichte beschadiging vrij, Het hof van gezworenen dei Seine heeft thans voor de eerste maal een meisje, dat haren ontrouw geworden minnaar met vitriool overgoten heeft, veroordeeld. Het heeft echter verzach tende omstandigheden aangenomen. Het meisje is veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. VARIA. De hoogste prijs, die ooit betaald is voor een zakmes. De meeste uitgezochte en kostbare exemplaren van dit artikel zijn in het bezit der voornaamste messenmakers te Shelfield. Onder deze messen mogen zeker wordea genoemd een //knipje," dat niet grooter is dan de nagel van den duim, terwijl het nog twintig lemmetten heeft; en een ander slechts een centime ier groot, als het dient is, en waarin zeventien lemmetten, alle prachtig ge maakt, in de mooiste vormen en in de meeste verscheidenheid. Nog auiiexo zakmessen, oio echter niet zoo klein zyu, integendeel, hebben 220 lemmetten, welke allen heetst zye met portretten, landschappen en ^andere on derwerpen terwyi er een mes te Sheffield te zien is, dat minder dan het schier ongeloofelyke getal van 1.840 lemmetten telt, alle voorzien van schar nieren en veeren, en alle in één heft saamgevat. Deze zakmessen, van welke eenige ivoren handvatseis hebben, zijn van 10 tot 100 pond. f 1200 waard en geen messen van grootere waarde zijn er ooit gemaakt. Een zakmesje met meer dan honderd klingen werd eens door de messenmakers van Sheffield, aan George IV cadeau gedaan en is nu nog op het kasteel Windsor te zien. Dat de hartstochten te sterk zijn verontschuldigt den mensch volstrekt niet, dat hy niet meester is over zich zei ven; hij moet zyne kracht leeren ge bruiken, welke in de rede bestaat. We derstaat den ongeregelden hartstocht in den aanvang eu gij zult in staat zyn. ook den verwoedsten aanval te beteuge len. Leibnitz. //Waarom wil je toch met alle geweld de bovenkamers gaan verhuren vroeg een man aau zyn vrouw. We behoeven het immers niet te doen z/Maar vergeet je dan, dat we drie huwbare dochters hebben kieeg hy ten antwoord. Macht der gewoonteEen voormalige rechter was tot burgemeester benosmd. Toen hij voor de eerste maal een paartje trouwde, deed hy aan de bruid de ge bruikelijke vraag: //Wilt gy dezen man tot wettigen echtgenoot nemen en toen de bruid ja gezegd had, wendde hij zich tot den jongen man en zeide zeer ernstig//Gevangene, wat hebt gy tot uwe verdediging in te brengen?" z/Van wat de menschen je vertellen, moet je nooit meer dan de helft ge- looven zei «en vader tot zyn zoon. z/Goed papa, maar welke helft Een huisvader, die pas met de ge boorte van tweelingen was verblyd, te- grafeerde aan zijn broeder //Groot geluk, we hebben een tweeling, later meer." z/Wat zou jy doen, als je in mijn schoenen stond vroeg A. aan B. z/Ze laten poetseD," zei B. lakoniek. De onderwyzer geeft een som op. «Twee koetsiers rijden gelijktijdig af, de een is den ander honderd meters voor, maar de ander rijdt tien meter harder in de minuut. Waar zullen ze elkaar nu ontmoeten z/In de eerstvolgende herberg, meester. Toen onlangê de hoofdonderwijzer van een zeer klein dorpje zyn 25jarig jubi leum vierde, zong de schooljeugd hem toe//LaDg zal hy leven De arme man keek naar zyn mager? handen en versleten plunje en vroeg bitter „Waarvan P" Arme edelman op een bah //Geld maakt een mensch niet gelukkig, niet waar freule Freule. //Zeker niet als men er te wei nig van heeft I" Troosteloos. «Het leven heeft thans voor my geene waarde meer," zei de jonge vrouw, die pas weduwe was ge worden. «Ik ga de wereld vaarwel zeg gen eu in een stil boekje afgezonderd leven." «Maar mevrouw," zei een harer vrien den, //U die zoo ryk en mooi en pas dertig jaar is. «Negen en twintig als ik u verzoeken mag," viel de levensmoede hem in de rede. Adookaat. «Wat! jij wilt huisknecht by my worden, terwyi ik je pas voor diefstal heb noeten verdedigen Boef. Wol meneer, u heeft zooveel goeds van mij aan de rechtbank verteld, dat ik dacht, dat u my wel zou in dienst nemen. Hoe kan men een mts zóprecies onder eene met een draad aan den zol der opgehangen peer houden, dat deze by het verbranden van den draad op het mes valt en in twee stukken gesneden wordt Man heeft geen schietlood noodig om het snypunt te ODtdekken. Men doopt de peer even in een glas water. Eenige droppels zullen zich nu zelf van de vrucht losmaken en op een en dezelfde plek op de tafel of den grond neerval len. Dit punt wordt nauwkeurig aan- geteekend. Op het bepaalde oogenblik plaats men het mes op de plek, die te voren precies is gemerktde draad wordt door iemand uit het gezelschap aangestoken en de peer wordt bij het neervallen zeker in iwee stukken ge sneden. Men kan hetzelfde ook met twee kruiselings over elkander gehouden mes sen doen, en aldus do peer in vier stukken tnyden. Door proefnemingen moet men precies vinden, hoe de twee metsen elkander moe es kruisen, zoo dat de peer in stukken wordt gesneden, die men op een koffia- ot theeblad ontvangt. Het spreekt vaa zelf, dat de peer niet hard en de messen niet stomp mogen zijn. Zonderling gebruik. Onder de vele eigenaardige gebruiken by de Indianen is de volgende stellig wel de zonderlingste. Terwijl op den huwelyksdag van een echtpaar de jonge vrouw en de gasten vroolyk feestvieren, wordt den echtgenoot een doek d bytend vocht om den arm gebonden, hetgeen zeer pijnlyk is. Verduurt hy die kwelling echter lachend en schertsend, dan wordt hy «goed voor het huwelyk, waarin zooveel te verdragen valt", ver klaard, zoo niet, dan heeft de «pas ge promoveerde" vrouw het recht om zich van hem te scheiden. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, van Lennep. Woensdagavond 7 ure, Hoog. Bakenester Kerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Villéger; past, a Auxerre. Collecte pour la Socièto Evangelique de Frtnce. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Ar. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdagvond 7^ ure, Schotel. Luikersche Kerk, Voorm. 10 ure, Poolman. 'a Avonds 6% ure, Mees. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandijk, 's Avonds 6 ure, T. Kuiper, Em.-Pred. Reïnynstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, dr. W. C. van Manen. Hoogleeraar te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, A. E. v. d. Dussen. pred. te Amsterdam. Chr. bewaarschool Lange Heerenvest. Maandagavond 8 ure, Moetou. Bijbellezing. 1 Samuel 18. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal Weten en Werketm. Donderdagavond 8 ure, Van Lennep. Bijbellez. Joh. 101 vf. Noorderkerk Ridderstraat. Voorm. 10 ure, 'a Av. 6 ure, J. Langhout. Woensdagavond 7J£ ure, Langhout. Bidstandd voor de opterichten schooi op Ge reformeerden Grondslag. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken TE HAARLEM, op ZONDAG 24 Jan. 1892. Collecte voor het godsdienst-onderwijs in alle beurten der Ned. Herv. Gemeente, behalve de namiddagbeurt en Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 u-e, J. C. Boon. pred. te B'evarwyk. Nam. 2 ure, Hoog 12e Zondag. 's Avonds 6 ure, Swaan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Nederd. Herv. Xerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, P. J. Moeion. Pred te Haarlem. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, N. J. C. Schermerhom. Theol. Candidaat. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doovsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloeiuendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel, Dankzegging, Heemstede. Voorm. 10 ure, Ku^man. Voorbereiding. Hlllegom. x» Voorm. 10 ure, Tideman. Pred. te Haarlem. HoutrUk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CFz, Nam. 1% ure, Zondagschool. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 are, T. Hoog. Felsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Bevestiging van Kerkeraadsleden. 's Avonds 5 ure, de heer Kooyman, 's Avonds 7% ure, B. van Zweden, Evangelieverk. Donderdagavond 7% ure, H. Waardenbarg, Bij bell. Zaterdagavond 7% ure, B. van Zweien, Bijbell. £and voort. Voorm. 10 ure C. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Prijs van I tot 5 regels 25 Cts. Contant. Elke regel meer 5 Cts. Hieronder is begrepen de plaatsing van de Advertentie in bet beden verschijnend Nummer van „Het Blaadje". bekend met de Berliner Knipmethode, nog eenige dagen disponibel heb bende, zag deze gaarne bezet. C. VISSER. Ridderstraat No. 7. Lessen in Enk. en Dubb. (Ital.] Boekh., Handelsrekenen enz. Br. fr. lett. G. Z., Boekh. J. J. C. MUNK, Haarlem. TE HUUR2 droge, groote Zolders, in het midden der stad, aan het vaarwater. Franco brieven lett, A., bureau van dit blad. eene Italiaanscbe Viool, goede toon, eenigszins klein formaat, voor f 50,Te bezichtigen bij den Mu ziekhandelaar H. N. MUL, Kruis straat 41, Haarlem. Voor de Levensverzekering-Maat schappij «Uniont, worden werk zame en invloedrijke Vertegenwoordigers gevraagd. Adres J.J. KROPHOLLER, Scho- tersingel, Haarlem. Het Magazijn met Woningen Winkelopstand in de Lange Veer- straat 9. Te aanvaarden lo. Februari en te bevragen bij J. J. WENTING, Mr. Timmerman, Jansstraat 89. "U IT et Februari a s wordt gevraagd, 1V1 door ziekte der tegenwoordige, eene fatsoenlijke R K. Dienstbode, van middelbaren leeftijd als Meid- Alleen. Goede getuigen zijn ver- eischte. Franco brieven lett. C. F., bij den Uitgever dezes. gevraagd, tegen 1 Februari. Spaarnwouderstraat No. 41rood. I GASMOTOR, II pd. kr., tegen billijken prijs te Koop aangeboden. Brieven franco lett. Z. Z., bureau van dit blad. tjej ÜOOP Een goedloopend zeszaks Biljart, groot 3,10 bij 1,70, met drie Bal len. Te zien en te bevragen, des morgens tusschen 11 en 12 uur, bij den Kastelein van de Sociëteit «Trou moet Blijckem, te Haarlem. J. FORTGENS Czn., Stads-Hor- logemaker, Kruisweg No. 43, vraagt en een DAGMEISJE, geschikt om met kinderen om te gaan. een Huis met 3 Kamers, en Zol der, waarvan beneden twee Kamers en Snite, Keuken, Kelder, Plaatsje. Leidschevaart over de meisjes school, huur ƒ15 per maand. Adres Raaks 5. Een Hoofdond., geëx. in Wis kunde en Franscb, beeft nog eenige Lessen beschikbaar. Cond. bill. Brieven onder lett. Baan bet bu reau van dit blad. Wordt verlangd ten spoedigste een flinke Jongen, niet onbekend in 't vak. Pb. AMELUNG, Korte Begijne straat, Vleescbbouwer en Varkens- slachter. EEN Een buis met tuin te buur, in het centrum der stad. Huurprijs ƒ500.per jaar. Fr. br. letters V. H. bij den boekh. D J. v. d. WILK, Groote Boutstraat 105. te koop bij H. Tibbe, te Heemstede. TE KOOP gevraagd, gebruikt doch in goeden staat. Adres te be vragen bureau van dit blad. Gevraagd ten spoedigste een Graveur, tevens goed Authograaf, die in vrijen tijd voor een Steen drukkerij wil werkzaam zijn. Brie ven, met proeven, onder No. 2192, bij den Uitgever dezes. in een gezin zonder kinderen, kunnen 1 of 2 nette Commensaals geplaatst worden. Prieven fr. lett. B., bureau van dit blad. Met Februari. Een net gemeubi leerde Voorkamer en Alkoof, met kost en bediening, in het mid den der stad tegen ƒ35 per maand. Adres No. 2391, Bureau dezer Courant. Een zeer net Burgerbuisje met beneden twee Kamers, Keuken en flinke groote Tuin, en boven flinke Zolder met twee Kamers, in bet midden der stad. Koopprijs, wegens vertrek naar elders, zeer billijk. Brieven franco lett. R. B., Bureau dezer Courant. AMSTERDAM. Groot mooi Winkelbuis, met lo. ,Mei TE HUUR, NieumendijA bij den Dam. Te bevragen Raamsingel i. NATIONALE GEVRAAGD Plaatsvervangers en Nummerverwisselaars door W. Wek- nik, firma Wed. J. Maas, meer dan 50 jaar gevestigd St. JaDsstraat 73, Haarlem. Hooge aanbrengpremie genieten vader, moeder of andere aanbrenger. Voorhandentwee gebruikte, doch solide Studie-Pianino's. Te bezichtigen in het Piano- en Orgelmagazijn, Groote Markt No. 1. mE HUURTegen Mei a. s. of 1 eerder, moderne Heerenbui zen met Tuinen, van /300 tot ƒ800 's jaars. Te bevr. b d. Architect D. STORM, Schotersingel No. 15. TE KOOP Mabonie Linnen kasten, mooi donker van kleur, bij J. SCHAAP, Van Marumstraat 55.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 8