Kleine MraMiën. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. ■Woensdag 27 Januari 1892 No. 2626 ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: „liet Blaadje" STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, Een Wolf in Schaapsvacht. HAARLEM DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 'K.'tnden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers0,05. Oit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 121, ran 15 regels 50 Cents; iedere regel rce.-r 10 Cents. Groet e letters naar plaatsrnia^s Bij Abonnement aanzienlijk rat at Abonnementen e» Advertenties worde», aangoaomon door ons» agenten en door alle boekhandelaren ea courant;»». Directeur-Uitgever J. C. PSEBÏBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Oh ér ale ie Puilieitt Mir* nghrt t I. BdVSM jr Cor JOM1f I. JOHMS, Snee., Bnrjft 31 hü lauhonrg Mentmaririi Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advertentiën, bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, k 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. De Directeur- Uitgever. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 26 Januari 1892. Bij de openbare aanbesteding aan het ministerie van Koloniën, Maandag gehouden, ten dienste der staatsspoorwe gen op Java, was de minste inschrijver voor perceel 18. Sajet, garens, passement enz. de firma D Merens Co. alhier, voor J 833. Wij achten het niet ondienstig om de jongelingen, geboren in 1873, die zich in dit jaar voor de nationale militie moeten doen inschrijven en hieraan nog geen gevolg hebben gegeven, opmerk zaam te maken, dat alsnog gelegenheid tot inschrijving ten raadhuize bestaat, doch dat het register op den 3 m dezer maand wordt gesloten. Jongstleden Zondag is in de R. K. kerken afgekondigd, dat het krachtens machtiging van Z. H. den Paus geoor loofd zal zijn tijdens het heerschen der influenza, op de vasten-en onthoudings- dagen vleesch te eten doch voorloopig slechts tot de a. s. groote vasten. Aan de yereeniging van ilen H. Vincen- tius van Paulo alhier zijn vermaakt de vol gende legatenf 100 door wijlen J. Roozekrans, ƒ1000 door wijlen H. Gieske en 500 door wijlen A. H. Bierman. Hier ter st^de is een wielrijdersver- eeniging opgericht met den titel „Ken- nemerland." Het getal leden bedraagt reeds 25. Aan een commissie van vijf leden is opgedragen een reglement te ontwerpen. Naar men verneemt, is de Operette Yereeniging „Con Amore" voornemens in 't midden der maand Februari hare eerste uitvoering in dit jaar te geven. Opgevoerd zullen dan worden de beide veelbelovende operettes„de Gerechts zitting van H. Kipper" en „de Lieder- talel in China" van J. Otto, waarvan de laatste in aantrekkelijkheid zal win nen door een Chineesch ballet, dat er in zal worden opgevoerd. Op Donderdag a. s. 28 dezer des voormiddags ten n ure zal iu de nieuw gebouwde zaal van het Café Brinkmann aan de Groote Markt alhier, de jaarlijksche Algemeene Vergadering worden gehouden der Schippersver- eeniging „Schuttevaer", onder Voorzit terschap van mr. H. Smeenge van Hoogeveen, lid der Tweede Kamer. De Vereeniging „Schuttevaer" stelt zich ten doel, het behartigen der be langen van de scheepvaart door ons geheele rijk. Ten dien einde zijn io alle provinciën verschillende afdeeliögen gevestigd, waarvan de bestu en steeds het hoofdbestuur opgave doen, van toestanden die verbetering eischen, voor zooverre dit in verband staat met de scheepvaart Op de nu Donderdag te houden 29 te algemeene vergadering (echter de eerste in onze stad) zijn wederom door 19 afdeelingen voorstellen ingediend, zoodat er 78 punten te behandelen zijn die, na door de vergadering te zijn aangenomen, door het hoofdbestuur aan de verschillende betrokken autoriteiten worden kenbaar gemaakt, om op die wijze te trachten verbetering aan te brengen, waar zulks gebleken isnoodig te zijn. Hedenmorgen maakten van de uitdee- ling van brood en koffie gebruik, 1132 kinderen en 327 volwassenen. Hedenmorgen omstreeks 9 ure is een 7 jarige knaap onder de brug aan de Amsterdamschepoort door het ijs gezakt en is met veel moeite en levensgevaar gered door J. Prinsen, werkman, wonende K. Lakenstraat, door middel van een dreg waarmede hij zich op het broze ijs moest wagen. Bij kon. besl. is de Commis saris der Koningin in Noord-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 9 Februari, om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten Generaal, in plaats van wijlen jhr. mr. D. van Akerlaken. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Don derdag 28 Januari en die van den minister van Marine op Vrijdag 28 Januari aanstaande niet plaats hebben. De minister van Oorlog heeft het voornemen, in het aanstaande voor jaar, te doen beproeven of het veen- slik uit de lage venen binnen de stelling van Amsterdam ge schikt is, op dezelfde of op soortgelijke wijze en in denzeltden korten tijd van 4 of 5 weken, als zulks door de firma J. Rahder Cz. te Nieweroord bij Hoo geveen geschiedt met het veenslik uit de hooge venen van Drenthe, te worden verwerkt tot zoogenaamde gep erste turf, hetgeen, volgens de meening van daaromtrent geraadpleegde erkende des kundigen, die ook hunne medewerking voor bedoelde proef hebben toegezegd, vermoedelijk zeer goed zal kunnen ge schieden. Mocht bedoelde proef gelukken, dan zal, in verband met de omstandig - heid, dat de geperste turf zooals gebleken is op verschillende plaatsen in ons land, en o. a. ook in de Haarlemsche broodfabriek bij het gebrek aan kolen ten gevolge van de werkstakingen in de steenkolenmijnen in Westfalen in Mei 1889 zeer geschikt is in vele gevallen de steenkool te vervangen, binnen de stelling een raiddel zijn gevonden, waar door, in oorlogstijd, zonder overwegend bezwaar, op ruimen voet in eventueel gebrek aan steenkolen zal kunnen worden voorzien. Tot terechtwijzing van de onjuiste mededeeÜDg van het Venloosch Weekblad van mr. Hafftnans, dat dr. A. L. Poelman een wetsontwerp tot landnationalisatie uitgewerkt en aan alle leden der Tweede Kamer toegezonden zou hebben, schrijft dr. P. aan de Pr. Groti. Ci. „In 1889 heb ik bij den heer W. Versluys te Amsterdam een brochure uitgegeven onder den titel„Ontwerp van wet tot regeling van het grondbe zit met toelichting". Sedert heb ik dat onderwerp niet aangeroerd. Op dit ge schrift moet dus de re 'acteur van het Veiiloosch Weekblad het oog hebben. In dit stuk is echter van landnationa lisatie geen sprake; de hier door mij voorgeslagen regeling staat lijnrecht tegen dit stelsel over. Het is algemeen bekend, dat de landnationalisten het privaat grondbezit willen afschaffen, om het te verwisselen voor communaal be zit, hetzij door de gemeente, hetzij door den staat. Het door mij in bedoeld geschrift ontwikkelde plan strekt daar entegen tot bevestiging en uitbreiding van hec privaat bezit. Hoe het V. W. hier landnationalisatie kan hebben ge zien, is voor mij en zal ook wel voor hen, die van het boeksken kennis ge nomen hebben, een raadsel zijn. Bij het begrootingsdebat meende ik van dit geschrift met een enkel woord mel ding te moeten maken; daarna heb ik er aan enkele leden der Kamer op hun verlangen een exemplaar van toegezon den. Hebben ook andere leden er een ontvangen, dan is dit gebeurd zonder mijn toedoen of medeweten." Het stoffelijk overschot van den heer De Roy van Zuidewijn, voorzitter van de Algemeene Rekenka mer, is heden voormiddag op de R. K. begraafplaats te 's Hage ter aarde be steld. Volgens een particulier telegram, in December jl. te Batavia ontvangen, zou er een stuk van den dom te Utrecht zijn afgewaaid. Ingezetenen van Doezum hebben een adres aan den Raad hunner gemeente gericht, met het verzoek een eervol ontslag te verleenen aan het vier-en-zeventig jarig hoofd der openbare school, als zijnde niet meer geschikt voor die betrekking. Uit Gent (O. B.) wordt ge meld De gemeenteraad heeft een waarne mend secretaris der gemeente benoemd in de plaats van den voortvluchtigen burgemeester-secretaris J. F. A. van der Goes In welk eene wanorde genoemde burgemeester-secretaris de gemeente administratie heeft gebracht, blijkt hieruit dat de gemeente-begrooting voor 1892 thans nog niet aan Ged. Staten ter goedkeuring is ingezonden. Na eene kortstondige ziekte is Zondag middag op 60-jarigen ouder dom overleden de heer J. H. Meijer, directeur van het Blinden-instituut te Amsterdam. In hem verliest de hoofdstad een zijner achtenswaardigste en Neder land een zijner nuttigste burgers. Sinds vele jaren toch was de heer Meijer niet alleen directeur eener blinden-inrichting, die den roem van haren tegenwoordigen naam aan hem te danken heeft, maar was hij tevens de ziel en de spil van het blindenonderwijs en der blindenver zorging in Nederland. Maandagavond hield het leger des heils in Odéon te Amsterdam eene bijeenkomst, welke door de meer gegoeden van Amsterdam werd be zocht. De oefeningen werden geleid door kolonel Oliphant en zijn vrouw. Er werd een beroep gedaan op de lief dadigheid der aanwezigen en naar men vermoedt, moet voor een flink bedrag zijn ingeteekend. Te Naarden heelt alweder een brutale diefstal plaats gehad bij den logementhouder Streefkerk. Verschillende voorwerpen van waarde en eenig lin nengoed werden buit gemaakt. De dieven zijn, vermoedelijk gestoord, overhaast vertrokken, een briefje achterlatende, waarin zij den wensch te kennen gaven, bij een volgend bezoek meer van hunne gading te zullen vinden. Wederom had Zondagna middag aan het station te Oegstgeest nabij Leiden een ernstig ongeval plaats. De goederentrein naar Rotterdam was voor veitrek afgeluid en stelde zich in beweging, toen onverwachts de remmer G. alhier woonachtig, kwam aange- loopen en op de trede van den voor hem bestemden achtersten wagen sprong, waarbij hij uitgleed en viel. Het ach terste wiel ging hem over het lichaam, tengevolge waarvan hij zwaar gewond per draagbaar naar het academisch ziekenhuis moest gebracht worden. Aldaar behandeld, bleek het dat een der beenen moest worden afgezet, ter wijl het andere been, zoomede een der armen, gebroken waren, welke laatste lichaamsdeeleD gezet zvjn gewerden. Be toestand van den ongelukkige is niet zonder gevaar. Alvorens hij per draagbaar naar het ziekenhuis werd vervoerd, heeft de sta tionschef het bijna afgereden been met gutta-percha-s.angen doen afbinden, ten einde de verdere bloedstrooming te doen stuiten, tengevolge waarvan doodbloeding werd voorkomen. Sequah zal heden en Don derdag aan 30 mannen en Woensdag en Vrijdag aau 50 vrouwen een mid dagmaal geven, bestaande uit, behalve do gewone spijzen, soep, vleesch en voor hen die het verkiezen, bier of melk. Op Zaterdag zal aan 100 kinderen dezelfde gunst ten deel vallen. Natuur lek moeten allen behooren tot de be- hoeftigen van Dordrecht. Te Utrecht is een vrek dood gevonden, wiens nalatenschap op plus minus 95,000 wordt geschat. De grijsaard, wonende op den Maliesingel aldaar, bracht eiken nacht door op den zolder van zijn tuinhuis, waar hij zijn kapitaal, in effecten en bankpapier, verborgen had. Een beroerte schijnt een einde aan zijn leven te hebben gemaakt. Zondag werd een reiziger, die aan de halte Spankeren uit den locaaltrein stapte door den van Arnhem komenden trein letterlijk in stukken gesneden. Het ongeluk moet weder aan eigen onvoorzichtigheid geweten worden de overledene namelijk was aan de verkeerde zijde uitgestapt. In de N. Bred. Ct. leest men de volgende advertentie „Ik ondergeteekende verzoek vrien delijk mij niet den titel van „Mevrouw" toe te voegen, daar ik niets liever ver- 291 HOOFDSTUK XXIII» Dyke Darrel vreesde, dat het lot van zijne zuster, als zij leëfde, nog vreeselijker zou zijn dan de dood, en deze gedachte spoorde hem aan om hoe eer h©e beter hem, die haar ontvoerd had, uit te vinden Madge Scariet kreeg, na een kort verhoor voor de rechtbank, haar vrijheid terug, maar Nick Brower en zijn medeplichtige bleven in de gevangenis om de uitspraak van het gerecht af te wachten. Eens op een morgen deed de bleeke man met zijn bruine jas, die de verschillende stations in de omstreken van Chicago bezocht om inlichtingen in te win ren, eene ontdekking. In een van de treinen, die vroeg in den morgen naar het Oosten wa ren vertrokken, hadden een man en eene gesluierde dame plaats- geromen. Dyke beef tie van ontroering toen een politie agent aan he sta-ion hem dat vertelde. „Dus dezen morgen eerst?" „Ja, ik gelooi, dat ik ze io een van de vroegtreinen heb zien stappen." „Ging de trein naar Chicago „Dat weet ik niet zeker; ik zie zooveel menschen. Maar dat kunt gij wel aan het loketje onderzoeken." Darrel deed dit. Dien morgen was er echter geeD kaartje naar New-York ge nomen. Toen veronderstelde de politie agent, dat hij zich een dag vergist had, en dat hij den man met zijne zieke zuster den vorigen dag had gezien. „Weet gij ook ot zij in den trein naar New-York stapten," vroeg Dyke. „Neen, zeker weet ik dat niet. Maar gij kunt telegrafeeren en dan vernemen of er zulk een tweetal in den trein is." Dit was eene verstandige raad. Dyke volgde dien oogenblik- kelijk op, maar moeht er geene voldoening van hebben. Dat was ook geen wonder daar Nelly in Chicago door een man ver gezeld was geweest, die een baardeloos gezicht en peper- en zoutkleurig haar had, terwijl de plaats van dezen man door een ander met jooden baard, een blauwe bril en versleten vilten hoed was ingenomen, toen zij dichter l ij New-York waren. Deze verandering maakte de opsporing dus zeer moeilijk. Zij was tot stand gebracht in een klein station, zonder de opmerk zaamheid le trekken van de mede-reizigers, die voor het mee- rendeel niet tot New York doorgingen. Als New Yo k den schelm eenmaal binnen zijne muren had, dan wist de detective, dat de arme Nelly voor goed voor hem verloren zou blijven. Dyke Darrel had een vermoeden bij zich voelen opkomen, dat hij nauwelijks aan iemand had durven bekennen, nl., dat Har per Elliston een hand had in de ontvoering van Nelly. Eindelijk werden de cogen van den detective voor het ware karakter van dien man geopend en hg moest erkenneD, dat zijn new-yorker vriend niet was wat hij scheen. Dit feit bracht Darrel er toe om te gelooven, dat de ontvoerder van Nelly naar de hoofdstad zou zijn gegaan. Dadelijk trachtte hij nu Harry Bernard en Paul op te sporen. Hij kon evenwel geen van beiden vinden. Dyke liet nu aan zijn hotel het bericht achter, dat hij naar New-York was gegaan en spoedde zich naar het station, waar hij juist bijtijds kwam om den trein, die naar de stad vertrok, te halen. De trein, die het station vier uur vroeger had verlaten, ging bijna met evenveel spoed als die, waarin de detective zich be vond, zoodat zonder ongeval van den eersten trein hij niet kon hopen den schelm te snappen vóór de hoofdstad was bereikt. Toch bleef Dyke de hoop van zijne zuster te vinden nog be houden, niettegenstaande de geringe kans om haar ontvoerde r te achterhalen. De vrouw, die slechts eenige dagen te voren de gevangenis had verlaten was, zooals het vervolg zal aantoonen, bestemd om onverwachte ontmoetingen tot stand te brengen. Toen de nacht viel was Dyke Darrel evenwel nog even ver van zijn doel verwijderd, als een korten tijd te voren.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1