GEMENGD NIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. sneeuwveld alleen n bekeuringen ge daan. Diens jongste onmoeting, geeft wel stof tot een berichtje. Op een heiveld achter G. E. op het Kraanven lag genoemde rijksveldwach ter met zijn vader sinds geruimen tijd op de loer.- Op een nacht zagen zij in de verte twee witte gedaanten op hen toekomen. Op eenige passen afstand werden ze staande gehouden, maar de beide „spoken" (twee manskerels lang wit gewaad met witte slaapmuts op), voor geen kleintje vervaard, trok ken hunne geweren. Doch eer ze het konden verhoeden, werden ze ge grepen en nu volgde er eene worsteling van wel een half uur, waarbij ten lange laatste de beide opzieners de overhand hielden. De eene strooperwist nog te ontsnappende andere beliep een procesverbaal en zijn geweer en wit pak werden als corpus delicti door de bekeurden. meegenomen. Zoodra de trambaan der Nederlandsche Tramwegmaatschappij JoureHeerenveenGorredijk voltooid was, kwamen sommige vrachtrijders op het denkbeeld wagens te doen vervaar digen, die op de rails liepen Met minder trekkracht konden zij aldus veel grooter lasten vervoeren. Dat de Maatschappij weinig gediend was met deze concurrentie, is te begrijpen. Ze liet tegen een der vrachtrijders pro cesverbaal opmaken, doch de kantonrech ter vond geen termen tot veroordeeling, en natuurlijk nam nu het aantal van die vrachtwagens nog toe, Thans zal de zaak opnieuw aanhangig gèmaakt worden. LI. Vrijdag toch reed de chef van dienst Onderwater met eene lósse machine van Heerenveen naar Gorredijk. Te Benedenknijpe stond de kar van den vrachtrijder De Vries van Bovenknijpe op de rails, waardoor de machine stoppen moest. De heer O., die tevens onbezol digd rijksveldwachter is, maakte proces verbaal op, zoodat de zaak nogmaals Voor den kantonrechter dienen zal. Omtrent het gebeurde te Berlikum wordt nog nader gemeld Toen de vergadering van „Broeder trouw," die bij den kastelein Terpstra werd gehouden, was afgeloopen te ruim elf uren, begaven zich de twee maré- chaussées naar hunne woonplaats, Sint Anna-parochie. Op de hoogte der te Berlikum bestaande steenfabriek werden zij echter aangevallen door eenige per sonen, die echter geene leden moeten zyn van de genoemde vereeniging. Eeü der maréchaussées werd gekwetst aan het hoofd, terwijl een de? aanvallers uöör ééïi geweerschot, een ander door e°-n sabelhouw werd gewond. De Dins dag gearresteerde, zekere Posthuma, beweert, onschuldig te zijn, doch wei gerde tevens alle inlichting aan de po litie. De maréchaussée is uit Leeuwarden vertrokken naar Minnertsga, waar de hoofddader van den aanval woonach tig is, en die een broeder moet zijn van den gearresteerde. Dit ve klaart dan ook diens terughoudendheid. Volgens de laatste tijdingen uit Leeuwarden, waarheen ook de gewonde maréchaussée is vervoerd, heeft deze Maandagavond twee personen door het ijs gezakt en verdronken. Nabij Onderdendam zijn twee jonge lingen van 23 en van 24 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Lstteraa en Brast. Bij de internationale tooneel- en muziekteDtoonstelling te Weenen zal aan concerten natuurlijk groote zorg besteed worden. Er wordt een orkest aangeworven van virtuozen van den eersten rang uit alle oorden, dat drie- of viermaal in de week uitvoeringen geven zal. Op deze concerten zullen een aantal weinig bekende oudere wer- keD, maar ook composition van den jongsten tijd ten gehoore gebracht wor den. Als iets bizonders wordt gemeld, dat het publiek daarbij aan tafeltjes plaats zal kunnen nemen en bediend zal kunnen worden, en er wordt bij opgemerkt, dat o. a. te Berlijn meesters als Brahms en von Bulow het niet be neden hunne waardigheid achten, op aldus ingerichte muziekuitvoeringen den dirigeerstok te voeren. Prof. Gradener is directeur van het tentoonstellings orkest. N®. 5 van het Geïll Zondagsblad behoorende bij Haarlem's Dagbladzal bevatten Wilde dieren in het strijdperk (met illustratie). Een spoorweg voor hout- vervoer (met illustratie). Een recep tie bij den Goeverneur van Ceylen (met illustratie). Het Adelaarsnest. Fijn gecritiseerd. Een woord van Blücher. Afslijting van goud en zilvergeld. De terugkomst van Mahomedaansche bedevaartgangers (met illustratie). Onbetaalbaar (met illustratie). Kar dinaal Manning (met portret).Een anecdote uit het leven van kardinaal Manning. De overleden Erfprins van Engeland (met portret). Keurvorst Joachim I van Brandenburg (met il lustratie). De twee visschers (met drie illustraties). Eene vergissing (met illustratie). De kluizenaar van den Schaerberg (met illustratie). Iets over ons verwarmingsmaterieel. Vermaarde mannen. Gered (met illustratie). Tan- denkunstenaars. De vergissingen, ook in de wetenschap (met illustratie). Een aardig kunststukje. Een voor- deelige positie (met illustratie). De raadselachtige papieren ring (met illus tratie. Anecdotes. Schaakrubriek. Mededeelingen, Chili en de Vereenigde Staten zeer uiteenloopend. Er wordt nu ook beweerd, dat Chili niet zoo bang voor een oorlog behoeft te wezen, omdat de Vereenigde Staten volstrekt niet klaar zijn. Som mige bladen spotten met de boodschap van den president Harrison en meenen, dat Chili veel gemakkelijker New-York, dan Amerika Valparaiso plat zou schie ten. Zeker is het dat de amerikaansche oorlogsvloot weinig te beduiden heeft, terwijl Chili juist in den laatsten tijd over eenige flinke oorlogsbodems kan beschikken. Een paar punten trekken de-aandacht n.l. de bewering dat een land evengoed in de bemanningzijner oorlogsschepen eene beleediging aangedaan kan worden, als in den persoon zijner gezanten of con suls, en in de tweede plaats dat vreem delingen op koopvaardijschepen de bescherming der vlag genieten, evengoed alsof zij onderdanen zijn, zelfs tijdens zij ziek aan wal bevinden. Dit laatste heeft betrekking op het gebeurde met eenen Ier, die als stoker tot de bemanning van het amerikaansche schip Keeweenaw behoorde en door Chiliers mishandeld is. De bulgaarsche minister Stambou- loff zou, naar verzekerd wordt, ernstiger gekwetst zijn dan rnen erken nen wil, en het gerucht wordt sterker, dat hier niet aan een ongeluk, maar aan een aanslag moet worden gedacht. Zeker is het, dat een bekend chirurg uit Weenen, dr. Eiselberg op last van prins Ferdi nand ontboden is en dat de politie in Sofia maatregelen heeft genomen, die de meeniDg dat een aanslag op Stam- bouloff is gepleegd, levendig houden. Niemand wordt tot den patient toege laten. Prins Ferdinands broeder, prins Karei, heeft Zondag den Sultan een dienst wet uitvoerige debatten plaats gehad in de kamer van afgevaardigden. In Roemenie voerziet men wanorde lijkheden bij de verkiezingen die den 28sten zullen plaats hebben. In niet minder dan 288 districten zal de orde door militairen op dien dag werden gehandhaafd. Om eens een greoten sprong te maken naar Afrika de Mahdi roert zich weer. Mag men de berichten uit Khartoem gelooven, dan zoude Mahdi zijne tegen standers door groete geschenken in geld tot den vrede hebben bewogen en zou men nu vau plan zijn gezamenlijk de Europeanen aan te tasten. Reeds zou Osman Digna bevel hebben ontvangen, een leger te verzamelen en daarmede Wady Haifa aan te vallen. Te Brussel is de minister van Staat generaal baron Chazal ge storven, tegelijk met zijn vrouw bijna, aan influenza. Er heerscht te Glasgow eene opgewonden stemming ten ge volge van belangrijke speculatieve ver- koopen van Cleveland yzer met het doel om het londensche syndicaat, dat 500,000 ton Schotsch ijzer in handen heeft, te doeo springen. De influenza blijft in En geland toenemen. De Regeering heeft een rapport aan de geneeskundige raden ^ezonden, met eenige voorschriften tegen de verspreiding der epidemie. Onder de conclusiën wordt als no. 1 vastgesteld: iuflueDza wordt verspreid door besmetting van persoon op persoon. Van de londensche politie liggen 1500 1 man, een tiende van het korps, ziek. bewezen, hem het leven gered naar men De stad Colchester wordt het ergste zegt. Aan een diner, ter eere vau den geteisterd, daar eischte de influenza prins gegeven, viel een zeer zwaar ka merschut om en zou den Sultan hebben verpletterd, wanneer de prins het niet had tegengehouden. Uit dankbaarheid heeft de Sultan zijn redder gedecoreerd. Men heeft te Konstantinopel verno men, dat de Arabieren in den omtrek van de stad Yeddah krijgstoerustingen maken als voor een opstand. Oek de spaansche regeering vreest nog steeds voor rustverstoring en wel voornamelijk te Bilbao, waar de werkstaking voort -v- - VISSCHERIJ. P e r n i s, 26 Jan. Aldaar is binnen de sloep Corneliastuurman G. Hordijk, met 40 levende kabeljauwen en 2800 schelvisschen levende kabeljauw 1.50 k 2.50 per kopschelvisch gemiddeld f3 5° Per snees. De sloep had 8 dagen reis. Nog is binnen Pér nis, stuurman B. Meiboom; heeft het roer gebroken. V1 a a r d i n g e n, 26 Jan. Van de I dat zij" te laat zouden komen en vand°aar beugvisscherij zijn binnengekomen al die wijzigingen, omkeering en veroie- Maria, A. van Leeningen, met 161'tiging van berichten, die aanvankelijk als duurt. Weliswaar is het te Xeres en in de provincie Cordova rustig, maar de autoriteiten vertrouwen die rust maar ten halve. Met Portugals kloeke plannen tot vereffening zijner schulden is het ook al van haal op en haal neer. Nu weer zullen de koloniëo niet verkocht worden, althans volgens de aller laatst-laatste berichten. Misschien melden de eerstvolgende tijdingen wel weer het tegendeel. De publiciteitenbureaux, of feren de vertrouwbaarheid hunner tij din gen blijkbaar wel eens op aan de angst, het behoud van het andere, De gebrekkige verbinding van het eiland Ameland met den vasten wal doet zich weer nadrukkelijk jgevoe- len. Nog altijd is het oude postschip niet door eene stoomboot vei vangen. Dientengevolge liggen thans de Ame landers door het vele ijs op de Wadden sedert 9 dagen geïsoleerd. Aan het postkantoor te Holwerd stapelen zich de stukken voor het eiland dagelijks meer op. Wel is nu de dooi ingevallen, doch deze is te zacht en de wind niet krachtig genoeg, om in de eerste twee of drie dagen verbetering ia den toestand te kunnen verwachten. Op de Hoogeveensche vaart, halfweg Hoogeveen en De Wijk, zijnaden stand van de kwestie tusschen B har lotte, A. Sluimer, met 15 Adrians, C. Pootmet 23 ton zoutevischZee ister, met 173 snee visch. Netto besomming ƒ963. jFiw- looperA. Papeveld, met 140 levende, 55 ijs kabeljauw, 80 snees schelvisch, 1 bot. Netto besomming ƒ845. Zee7iimf, J. v. d. Zwan, met 42 ijs kabeljauw, 3 levende, 4 ijs leng, 36 snees schelvisch, 2 vleeten. Netto besomming f 339. Prijzen waren voor levende kabeljauw f 2.75 k 2.40, ijs kabeljaow 1.50 4 1 70, levende leng 2 .40, ijs leng 3.05, schelvisch ƒ3.55 k 3.65, bot ƒ21.50, geheel geloofwaardig werden medege deeld. Over bezuiniging sprak ook de italiaan- sche minister van financien. Hy verzocht, nu de Dieuwe belasting is ingevoerd, dringend om toch vooral de zuinigheid te betrachten. Op dit oogenblik de muntkwestie te berde te brengen, achtte de minister verkeerd. Wel is hij bereid eene commissie te benoemen, die deze StephaD: verleden week 55 offers en rees het sterftecijfer tot de ongekende hoogte van 82.7 per duizend. Een hooge Hindoe-schoone is naar Engeland gekomen om pro paganda te maken voor den strijd tegen de opium in Indie. Mej. Sconder- bai Po war begon haar veldtocht te Sheffield, waar zij na haar krachtige, schoone pleitrede door het zeer talrijk publiek daverend werd toegejuicht. Zij besloot aldus„Als gij een beetje arsenicum verlangt om ratten te dooden kunt gij dat moeilijk bekomen, maar als gij een hoeveelheid opium begeeit, groot genoeg om honderd menschen te dooden, kunt gij 't krijgen want de Regeering heeft geld noodig." „G e n e r a a 1" Booth, z ij n a zen ding in Biitsch-Indie volbracht heb bende, ging op 23 dezer te Bombay near Ingeland scheep. Zijn vertrek gaf zijne volgelingen en vrienden aan leiding tot eene groote demonstratie te zijner eere. Blijkens een schrijven van Lord Ons low, den goeverneur van Nieuw-Zeeland, wil men aldaar eene uitgestrektheid van 500© acres land bestemmen tot eene proefneming met Booth's kolonisatie- stelsel. Lord Onslow beschouwt Nieuw- Zeeland, met zijn half dozijn klimaten, afwisselend van het half tropische tot het half populaire, als voor de kleine kuituren, welke het sociale schema van Booth beoogt, zeer bizonder geschikt. De Figaro houdt vol, dat weldra het engagement publiek zal worden van de Kroonprinses-weduwe CA—t--_! met ^en £jert;0g van gra zaak kan onderzoeken en rapport doen j ganza, den vriend van Prins Rudolf. vleet f 2.25 per stuk. Nog altijd zijn de mededeelingen over omtrent de beste middelen, om de bank biljetten beter fe doen circuleeren. In Berlijn loopen allerlei geruchten over een ep handen zijnde ministerieele crisis. Niet alleen aan Miguel schrijft men het plan toe om zijn ontslag in te dienen als de nieuwe onderwijswetten worden aangenomen, maar ook Bötticher en Herfurth zouden datzelfde voqrnemen Een architect te Rouaan, wekere Renault, eischt 10.000 fr. van den Paus voor plannen, die hij Z. H. uit eigen beweging had toegezonden voor de versiering van de kerken en van de paleizen der aartsbisschoppen. Deze plannen waren zoek geraakt, maar na geruimen tijd teruggevonden en Renault beweert door die vertraging koesteren. Intusschen hebben over die1 schade te hebben geledeD, terwijl hij verborgen geweest; dan was zij nu al veilig en wel in New-York. Die gedachte was hem on verdragelij k. Hoe ging het ondertusschen met Dyke Darrel, die half bewuste loos en bloedende op de rails lag? De zon stond al tamelijk hoog aan den hemel, toen hij zuch tende zijne oogen opende. Hij had een hard bed en eene vree- selijke pijn alsof al zijne ribben waren gebroken. De detective gevoelde zich ook nauwelijks hersteld van den val in den kelder in Clarkstreet, en het was lus niet te verwonderen, dat hij na deze onzachte aanraking met den grond zich naar lichaam en. ziel ellendig gevoelde. Plotseling hoorde hij een vreemd donderend geluid, dat hoe langer hoe heviger werd. Door eene kromming in den weg kon hij niet ver langs de rails kijken, maar hoe weinig besef hij ook had van de plaats, waar hy zich bevond, tcch begreep hij, dat er een tiein kwam aansnellen. Nog een oogenblik en hij zou verbrijzeld worden. Hij beproefde zich te bewegen en zich van de rails te ver wijderen, maar miste de kracht daarvoor. Zjjne ledematen sche nen verlamd. Nog éene sekonde en de trein zou hem bereiken. HOOFDSTUK XXV. Gered. Professor Ruggles had in zijne veronderstelling niet gedwaald. Het was Madge Scarlet, die hem zijn slachtoffer had ontstolen, juist op het oogenblik, dat hij zich reeds verheugde over het welslagen van zijne onderneming. Zij was evenwel niet bij het kleine station in den trein gekomen, maar had er reeds in Chicago plaats in genomen, zonder door Ruggles opgemerkt te zijn. Madge, evenals hij vermomd, had met een sluier het ge laat bedekt, daar zij niet door den man gezien wilde worden, dien zij eens haar vriend had genoemd. Zoodra zij uit de ge vangenis was ontslagen was zij de gangen van Ruggles nagegaan, die zich na het gevecht niet meer bij haar had laten zien. Zij was dagelijks aan het station van de stad te vinden en was zoo gelukkig hem te zien, toen hij plaatskaartjes nam naar New-York. Heel bedaard nam ook zij plaats in denzelfden trein en wachtte haar tijd af om haar slag te slaan. Zij wilde de zuster van den detective in haar macht hebben om naar haar eigen goeddunken met haar te kunnen handelen. Het eenig levensdoel van Madge Scarlet was nu om wraak te nemen over het leed haar aangedaan en deze beweegreden noopte haar den schelm Ruggles in het oog te houden. Madge zag Ruggles naar de rookcoupé gaan, en nam nu de ge legenheid waar om bet bewustelooze meisje op te nemen en vlug als de wind met haar te verdwijnen. Toen zij den trein weer in snelle vaart zag wegrijden, lichte zij hartelijk om de onaangename verrassing, die zij den profes sor had bezorgd. Daar zij uit den'tr ein komende, den tegenovetgestelden weg van het station was ingeslagen,-gelukte het haar aan de opmerkzaamheid vaa den 'chef te ontsnappen. Madge schreed nu voort langs de rails en rustte niet voor zij zegt dat men bovendien kopieën van zijn plannen kan hebben gemaakt. Figaro vertelt een aardig geval, dat door de beweging welke „de historische oorvijg" van Constans aan Laur heeft verwekt, bijna onopgemerkt gebleven is. Maandag 17 dezer is een heftig tooneel voorgevallen in de verga dering van den Algemeenen raad te Carcassonne bij de bespreking van de douanetarieven. De heer Fondi de Niort protesteerde in felle woorden tegen de aanwezigheid van den prefect in de ver gadering. Deze antwoordde, dat hij met verachting op de aanvallen van het twistzieke lid neerzag „Ik ben gewoon", riep Fondi toen, „om een kat een kat en Rolet een schurk te noemen." „En ik noem u een lafaard," antwoordde de prefect opvliegende en den heer Fondi een slag in 't gezicht gevende, dat hij niet wist waar hg bleef. Alzoo is ook daar een klassieke oorvijg toegediend. Maar wat gebeurt verder De minister Constans krijgt des avonds ten vijf ure draadbericht van het ge beurde en seint daarop aan den prefect: ik hoor daar wan 't schandaal van van morgen, kom dadelijk verslag doen." De prefect neemt den avondtrein en komt Dinsdag avond 7 ure te Parijs aan. Hij rijdt naar 't ministerie, onge rust over de ontvangst die hem daar wacht. De minister was juist uit de Kamer teruggekeerd, nog zeer ontroerd door zijn pas gebeurde historie met Laur. De prefect komt binnen en begint eeni ge excuses over zijn drift te stamelen,, maar Constans valt hem in de rede en zfë*„het is goed dat u pas van avond zijt gekomen, van morgen zou ik u eenige opmerkingen gemaakt hebben, maar op dit oogenblik volstrekt niet. Adieu, ik heb geen minuut tijd meer." Hij drukt den verbaasden prefect, die er niets van begrijpt, minzaam de hand- Toen de man 's avonds in de courant het verslag der Kamerzitting las, zal hem de vriendelijke ontvangst van zijn chef wel duidelijk geworden zijn. Te Parijs heeft eene ver giftiging van zes personen door mos selen plaats gehad. Drie kinderen zijn in levensgevaar. Er wordt bericht, dat de Duitscher Kaiser niet «nder verdenking van spiosnage te Parijs is gearresteerd, maar op verzoek van Duitschiand zal worden uitgeleverd ter zake van het vervalsclien van wissels. PrinsHeinrich v a 11 P r u i- sen, broeder van keizer Wilhelm, ligt te Weenen ziek aan de influenza. In de kerk der voormalige Benediklijuerabdij St. Pantaleon te Keu len, zijn drie historische grafsteden ontdektde zerk ,van de griekin Theo- phano, gem dia van keizer Otto II, het gebeente van aartsbisschop Bruno van Keulen, broeder van Otto I en het graf van| den abt Herman van Zutfen. Sarah Bernhardt heeft een proces met de stad Weenen. Toen de actrice in November 1880 daar ter stede een reeks voorstellingen gaf, werd haar door de» gemeente-ontvanger een patentrecht van 750 gulden in rekening gebracht. Sarah Bernhardt heeft even wel steeds geweigerd, dat bedrag te voldoen en de reehtbank voor civiele zaken zal over de kwestie te besiissen hebben. De waarde van de ju wee len van do prinses van Croy wordt op 600.000 fr. geschat. Afgezien daarvan, wordt de schade, door den brand ver oorzaakt, op 1 millioen fr. begroot. Een adjudant van den. Czaar bracht dezer dagen aan Prins George van Griekenland den wandel stok terug, waarmede de Prins den russischen troonopvolger bij den aan slag te Tokyo verdedigde. De stok was prachtig met goud versierd; onder het monogram van den Czaar en de Kei- zerkroon staat als opdrachtAan Prins George voor dapperheid. ongeveer op een mijl afstand van het station was gekomen. Daar hield zij in de schaduw van een kreupelbosch stil en legde haar last op den grond. Op dit oogenblik ontsnapte een zucht aan de berst van het hulpelooze meisje. Opnieuw barstte juffrouw Scarlet in een luid schaterlachen uit. „Dat gaat goed, zij wordt wakker en moet maar gauw tot het bewustzijn komen van haar lot, anders heb ik geen pleizier van mijne wraakneming." Terwijl zij dit zeide, trok juffrouw Scarlet den sluier voor Nelly's gezicht weg en keek haar slachtoffer aan met oogen, die van woede schitterden in het bleeke gelaat. „Ziezoo, nu ben ik den professor zelfs de baas en nu zal ik met je handelen op eene wijze die Dyke Darrel, als hij het hoort tot in het diepst van zijne ziel zal treffen." Nelly zag er zeer onschuldig en schoon uit, zooals zij daar nog steeds lag te slapen. „Een mooi meisje," siste de slechte Madge. „Dat zal mij des t€ meer doen genieten als ik je zie lijden. Ah, zij komt uit hare verdooving. Hoe gevoelt gij u liefje? Nelly had hare oogen geopend en keek de slechte vrouw nog aan, alsof zij slechts gedeeltelijk tot bewustzijn was g kernen. Madge kreeg geen antwoord. Wordt vervolgde

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2