NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Maandag 1 Februari 1892. No. 2630 A BON N EMEN TSPRIJS ADVERTEHTIËR: Bit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. Stukken van den Raad. BINNENLAND. FEUILLETON. Een Wolf in Schaapsvacht. HAARLEM'S Directeur-Uitgever J. O. PEERS BOOM. Voor ila&rlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 insanden 1,65. Geïllustreerd Zondageblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers.0,05, Dit blad venchfynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Horesn Kleine Hontatraat No. 9. Haarlem. TeiefoonBUiaBes' i2?.c vbk 15 regels 50 Cents; ieders regel meer 10 Cetie. Groete letters naar plieteraiate. Bij Abonnement nanrietlijk rabat, Abon&esantea ei Advertentie* wordet aaegcaosen doos oase agesten e* door vilt binkhasdelaroa ea oonrantiere. Hoofdagenten toer het Buitenland-. Cortifagnit Qintralt ie JFOUsto Itrangbi 9 t Jidth-h-M Ce. JO&X i. JONM Sue. Burg. iïhii ïaitourf HMwirr, EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïll. Zondagblad inteekenden, No. 5 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur- Uitgever J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 30 Januari 1892. In het afgeloopen jaar is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier bezocht door 3878 personen tegen en door 3853 personen zonder betaling. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier is het werk der leerlingen van de aan het Museum verbonden school voor kunstnijverheid met eenige nieuwe werk stukken aangevuld. De volgende week zal eene tentoonstelling der afbeeldingen van tapijtwerken uit verschillende landen en tijdperken gehouden worden. Des Zondags is de toegang vrij. Voorgesteld wordt, om den eervol ontslagen waagmeester der gemeente, A. M. Schraders een pensioen van f 325.— 'sjaars toe te kennen; verder -om den heer J. W. Enschedé, thans amanuensis der stads-bibliotheek, te be noemen tot 2tfen adjunct-archivaris, voor- loopig buiten bezwaar der gemeentekas. Voordracht voor onderwijzer 2e. kl. aan de 2e. tusschenschool1. J, Bran denburg, Haarlem2. S Blom, Voor schoten, 3 W. Engels, Slagharen. De heer ds. M. J. Mees alhier is beroepen bij de Ev. Luthersche Gemeente te 's Gravenhage. Waar in het verslag der vergadering van „Patrimonium"' het algemeen kies - recht wordt besproken, gelieve men te lezen „huismans kiesrecht." In het bericht in ons vorig nummer over de 3 paren, welke gelijktijdig hun gouden bruiloft zullen vieren is een drukfout ingeslopen. J. H. Ruysen moet nml. zijn J. H. van Ruijven Sr. Onderstaande giften zijn ingekomen, bij de Commissie tot uitdeeling van brood en koffie: Bij den heer H. Kolkmeijer, Groote HoutstraatVan de Naai-vereeniging „Tibitha" ƒ1.65; N- 5-—5 E. P. ƒ5.mej. B, ƒ1.20; van den S. K. ƒ2.50. Bij den heer H. van Niel Hzn., Groote Houtstraat 90: Van mej. de wed. J. D. B. /s-—N. N. f 10.— N. fi°°- Bij den heer A. v. d. VaartVan C. fz.50; W. 10.—. Bij den heer Guskens, Groote Markt Van K. ƒ2.50; V. K. 5.— D. 5.— L. f 5.— van mej. Mietje 1 kilo koffie en eenige brooden. Bij den heer P. Baggerman, Kleine Houtstraat: Van N. N. 1. Bij den heerB. Serné: Van H, ƒ5. V. D. /S.-. Hedenmorgen maakten van de uit deeling gebruik, 1174 kinderen en 342 volwassenen. In de etalage van den heer A. Ver- nout, Warmoesstraat 10, is een tafel blad gëexposeerd, dat een bewijs is hoe ver men het in de kunst van emailbe schildering brengen kan. Een merkwaardigheid is het, dat H. M. onze Koningin, een tafeltje bezit, waarvan het blad precies aan dit ge lijk is. Onder verwijzing naar achterstaande advertentie „van de tooneelclub Mul- tatuli", deelen wij mede, dat bedoelde Vereeniging voortaan hare uitvoeringen alleen zal geven voor hare leden, die echter recht van introductie zullen be zitten. Een onzer abonné's verzoekt ons on der de aandacht te brengen, hoe dezer dagen hier ter stede mannen en vrou wen bedelende rondloopen met kleine kinderen bij zich om het medelijden op te wékken. Hedenmorgen had hij er aldus drie zien loopen, welke die arme stumperds aan weer en wind blootstellende, op die wijze exploiteeren. Het uitoefenen van zulk een bedelarij moest door de politie streng tegenge gaan worden. Hedenmorgen is uit een sloot nabij de kavallerie-kazerne aan den Schoter- weg opgehaald het lijk van het 7-jarig zoontje van den korporaal tamboer Re> dat sedert 11. Woensdag werd vermist. Heden namiddag omstreeks 2 ure is M. Boereé, bankwerker, aan de H. IJ. S. Maatschappij bij het verplaatsen van rails gevallen, waarbij hij een been heelt gebroken. Hij is per brancard naar zijne woning aan de Glasblazerstraat overgebracht. Hedennamiddag is door een agent van politie op heeterdaad betrapt op dief stal van een groot stuk lood op het terrein de Phoenix aan de Parklaan, een 13 jarige knaap, die door over- klimmiug vau het hek zich toegang had verschaft. Bij kon. besluit van 21 Janu- ari zijn voor de lichting van 1892 tot militaire leden van de militieraden in de provincie, Noord Holland en tot hunne plaatsvervangers, benoemd de volgende hoofd- en verdere officieren; ie militiedistrict Amsterdam, tot lid luit.-kol. Hilvers, tot plaatsverv. maj. Rutten, beiden 7e reg- inf., Amsterdam 23 id. Haarlem tot lid maj. Van den Bosch, prov. adj. in N. H.. Haarlem tot plaatsverv. kapt. Van der Koog, 4e reg. infHaarlem 3e id. Hoorn tot tlid maj. De Wys, tot plaatsverv. Westerouen van Meet eren, beiden 7 e reg. int. Hoorn. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 2 Februari a. s, niet plaats hebben. De Raad der gemeente Zelhem, die voor eenigen tijd mej. Baer uit Winterswijk om geloofsredenen niet had benoemd tot onderwijzeres aan de buurtschool te Velswijk, heeft thans die onderwijzeres benoemd tot onderwijzeres te Velswijk. Voor eenigen tijdwerdde verpachting van het gebouw der sociaal democraten „Walhalla" te 's Hage bij openbare inschrijving aangekondigd. Tot nu toe was de bekende Van As- donk pachter vin dat gebouw. Wij vinden in R. v. A. de volgende advertentie „Den bezoekers van „Walhalla" wordt verzocht de vertering te betalen aan de commissie (omdat Van Asdonk weigert af te rekenen met de commissie). Mocht de commissie niet tegenwoordig zijn, gelieve het dan te bewaren tot men een der commissieleden ontmoet." De politie te Scheveningen stelt een onderzoek in naar den plot- seÜDgen dood van een 19 jarig meisje, dat Donderdagnacht na hevige brakingen overleed. Naar de publieke opinie moet er van vergiftiging sprake zijn. Onder de gemeente Hof vau Delft zijn Donderdagnacht ont vreemd, ten nadeele van den land bouwer V. S., niet minder dan 50 kippen en 2 hanen. Vrijdag ochtend is een 52- jarige scheepsmaker'aan boord van het stoomschip Merapi. te Rotterdam, ver moedelijk door de duisternis misleid, van het tusschendek in het geheel ledige ruim gevallen. De man, die dientenge-i volge schedelbreuk bekwam, is een uur later aan de gevolgen overleden. Uit Dordrecht wordt ge meld In de Dordtsche dagbladen van Vrij dag komt een ingezonden stuk voor, waarin de veronderstelling wordt uit-1 gesproken, dat de prairie-flower, die" den patiënten door Sequah 's avonds wordt toegediend, eene groote hoeveel heid cocaïne bevat. Dit bestanddeel der medicijn zou, volgens inzender veroor zaken de schijnbaar snelle genezing. In hooge mate is Sequah hierover verbol gen. Reeds in de dien middag gehouden (doch weinig bezochte) séance heeft hij dat aan het publiek medegedeeld. Ook Vrijdagavond weidde hij er over uit. Het feit dat-^aanleiding heeft gegeven tot het publiek maken van inzenders vermoeden, berust alleen hierop. Dok ter Doeft heeft voor een particulieren patient van hem een dosis 400 mil ligram cocaïne gekocht bij een apotheker. Sequah heeft zich nu tot dezen apotheker gewend met de vraag wien hij het geheim van zijn be roep heeft verklapt. Deze echter heeft gezegd zich te hoog te achten dan dat hij aan Davenport eenige inlichtingen dienaangaande zou verschaffen. Sequah zeide ongeveer „ik ben geen gezant Gods zooals een zekere predikant u deze week zeide; ik ben slechts een gewoon mensch die u vraagt te gelooven wat ik u zeg. En daar ik niet wil dat ongeteekende geschriften daaraan afbreuk doen, deel ik u mede, dat ik geen eten zal verschaffen aan arme menschen en geen medicijnen, indien de inzender van het stuk zich niet vóór Maandag aan mij bekend maakt en in het publiek excuus verzoekt voor het geen hij heeft gedaanDe armen zullen er onder lijden, dat smart mij meer dan gij kunt ge'ooven, maar een andere weg staat voor mij niet open." Uit Zevenaar wordt aan de Arnh. Ct. gemeld: Bij een bierhuis houder in deze gemeente trad dezer dagen een man binnen, welke daar 45 cent verteerde, zonder in staat te zijn te kuonen betalen. Zijn horloge werd in pand gegeven en genomen. Den volgenden morgen trad een arbeider binnen zich voorgevende zijn broeder te zijn, betaalde de 45 cent en bestelde een borrel. De kastelein, hoewel geen vergunning hebbende, gaf die, waarna de arbeider zich bekend maakt als rijksveldwachter en proces-verbaal op maakt wegens verkoop van sterken drank zonder vergunning en het houden van een pandjeshuis. Donderdagavond had de meestersknecht van de scheepswerf van den heer A. Vuijk te Kapelle a/d. IJsel, het ongeluk van een der aan de werf liggende schepen in het water te vallen. Hij werd levenloos opgehaald. Men schrijft uit Rozendaal: Het gerechtelijk onderzoek in jzake de knoeierijen (om niet van vele soorten diefstallen te spreken) aan de gemeente gasfabriek alhier wordt blijkbaar met den noodigen ijver voortgezet, en er wordt algemeen beweerd dat deze zaak voor menigeen nogal een onaangenamen nasleep zal hebben. De directeur der fabriek, oudste zoon van onzen méér dan tachtig jarigen bur gemeester, bevindt zich nog altijd in ar/est, en de aan het licht gekomen feiten moeten zóo ernstig tegen hem getuigen, dat er van terugkomen voor eerst wel geen sprake zal zijn. De openbare meening uit zich nogal scherp over de bizondere gas commis sie, waarin de beide wethouders reeds jaren lang zitting hebben. Wat nu ont dekt is, werd reeds lang door iedereen vermoedalléén de wethouders zagen niets, to'dat nu ongeveer driemaanden geleden de gas-commissie werd aange vuld door een jong raadslid, die naar het blijkt méér doorzicht of minder vrees had. Reeds lang levert de gasfabriek te Rozendaal jaarlijks een verlies van pl, m. ƒ2000, hoewel het gas met 9 cent betaald wordt. Door den brigadier der maréchaussée te St. Anna Parochie is Donderdagavond in eene vergadering van „Broedertrouw" tegen den spreker, den socialist Helsdingen, van Rotterdam, proces verbaal opgemaakt wegens op ruiende taal. Daar het weder het graven van wijken weer toelaat, waren Donder dag te Tjalleberd (Fr.) ongeveer negen tig mannen aan het werk getogen tegen hetzelfde loon als de aannemer vroe ger gaf, dat door de stakers te laag werd geoordeeld. De aan het werk zijnde arbeiders behooren niet tot degenen die vroeger' staakten en niet tot de leden van Patrimonium. Een ploeg arbeiders, leden van het christelijk werklieden ver bond, had Donderdag plan ook aan het werk te gaan, doch wenschte eerst van den baas te weten, hoeveel loon deze per strekkenden meter gaf. Deze wilde eerst 27 ets. gt-ven, de ploeg wenschte 35 ets. en berekende dat dan .33) HOOFDSTUK XXVI. Hij vernam weldra dat de l detectives en politieagenten alle pogingen in het werk stelden om den man te ontdekken, die eene wrat aan den pink van den rechterhand had. Dit vervulde hem met angst en daarom sneed hij eens op een avond de wrat af en wierp haar weg zoodat hij na dien tijd weer ruimer kon ademhalen. Hierop ontstelden de beide mannen door een luiden uitroep wan Nelly. HOOFDSTUK XXVII. De geschiedenis van de wrat. „Nelly wat scheelt er aan." vroeg de detective op angstigen toon. Harry keek het meisje met een zonderlingen glimlach aan. Misschien wist hij wat de oorzaak van Nelly's ontsteltenis was. „Ik ken een man, die een wrat verloren heeft," zeide zij lang zaam, terwijl alle kleur uit haar wangen verdween. „Wie is het dan vroeg Dyke gejaagd. Maar het meisje antwoorden niet terstond. Zij scheen te zeer ontroerd om te kunnen spreken. „Was het professor Ruggles vroeg Harry, om het meisje het antwoordde gemakkelijk te maken. „Neen," antwoorden zij. „Wie dan?" „Harper Elliston." De glimlach van Harry Bernard verdween en maakte plaats voor eene ernstige uitdrukking. Het antwoord van het meisje scheen hem, evenals Dyke, licht in de zaak te geven. „Ik kende den man niet, die zijne wrat verwijderde, maar ik vermoedde, dat het Darlington Ruggles was," zeide Harry Ber nard, na een kort stilzwijgen. „Ik scheen het dus wel bij het rechte eind te hebben." „Hoe bedoelt gij dat „Wel, hebt gij de waarheid nog niet vermoed," vroeg Harry. „Ik heb al eenigen tijd geledeu ontdekt, dat de roodharige man en Harper Elliston, één persoon was." Dit was iets, waar broeder noch zuster eenig ver moeden van gehad hadden. „Ik heb den laatsten tijd wel wantrouwen jegens Elliston ge koesterd, maar kon hem niet van een bepaald misdrijf verdenken. Hij heeft zijn spel goed gespeeld, dat is zeker, maar toch werden kort na den moord in den trein mijne oogen reeds geopend. Ik bemerkte dat hij mijn vriend niet was en besloot toen zijne gangen na te gaan, mijn arrest in Burlington heb ik stellig aao hem te danken. Verder veronderstel ik nu, dat Elliston onder den aangenomen naam van Hubert Vander de dochter van kapitein Osborne heeft verlaten, na eerst haar vader ver moord te hebben. Het is nu zeer waarschijnlijk dat! de ge vangenneming van den moordenaar van Nicholson, tegelijker tijd den schuldige aan den moord op kapitein Osborne aan het licht zal brengen. „Ja ik veronderstel ook dat de zaak op deze wjjze zal eindigen." „Laat nu eens hooren Nelly wat gij van de wrat weet," zeide de detective terwijl hij zich naar zijne zuster wendde. „O, dat kan ik u met een paar woorden vertellen," ant woordde het meisje. „Ik had reeds langen tijd eene wrat van een bizonderen vorm op den pink van Elliston's rechterhand opgemerkt. Eens maakte hij de opmerking, dat die wrat zijne hand ontsierde en dat hij haar daarom zou laten wegnemen. Ik geloof dat het de eerste keer na den moord in den trein was, dat ik mijnheer Elliston on'.moette, toen het mij opviel dat de wrat verdwenen was en de plaats waar ze gezsten had met een stuk pleister was bedekt. Ik lachte omdat hij zich aan zulk een pijnlijke operatie had onderworpen en hij verzekerde na dat hij ze zelf met een scheermes had afgesneden. Natuurlijk vond ik daar niets vreemd in." „Gij zeidet zooeven, dat de wrat een bizonderen vorm had, hoe zag ze er dan uit vroeg Harry Bernard. „Ze was zeer groot en dubbel; het scheen alsof het twee samengegroeide wratten waren." „Juist, zoudt gij de wrat herkennen, als gij ze weer zaagt?"

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1