POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. lang het aantal verpleegden meer dan 200 maar niet meer dan 350 bedraagt, aan ten minste twee geneeskundigen de behandeling zijn opgedragen. In navolging van Amster dam en Utrecht is thans ook te Gronin gen een Studentenbond opgericht, welke zich ten doel stelt, een band te leggen tusschen de studenten, die geen lid zijn van het studentenkorps V. A. P. Deze bond stelt zich bovendien tot taak, po gingen in het werk te stellen tot het onvoorwaardelijk afschaffen van het z. g. „groenloopen." Het onderzoek naar de oorzaak van den dood van eene iBjarige jongedochter te Scheveningen heeft tot dusver niet aan het licht gebracht, dat haar dood het gevolg is van misdrijf. Veeleer vermoedt men, dat zij door het gebruik van olie en loog zich zelf ver giftigd heeft. Uit Dordrecht wordt ge- meld In de avondséance van Zaterdag weerlegde Sequah nog eens de beschul diging als zou het groote glas, dat hij den patiënten voor de behandeling toedient, eene oplossing van cocaine bevatten. De onbekende die dit in de plaatselijke bladen schreef, heeft hem zooals trouwens te verwachten was nog niet zijne excuses gemaakt dientengevolge zullen de maaltijden nu voorloopig gestaakt worden. Alleen mo gen a. s. Zaterdag nog eens een 50 tal kinderen komendat zoo zeide hij kan ik niet laten. De patient, dien hij vervolgens on derhanden nam, kreeg de „prairie- bloem" niet vóór, maar na de behan deling en ontving nog 10 bovendien, Toen Sequah zich daarop naar de apotheek begaf, die tegenwoordig eene der kleedkamers staat, werd hij door het publiek in letterlijken zin „op de handen gedragen." Zonder het strenge toezicht der po litie zou men na afloop der séance on getwijfeld zijne paarden hebben afge spannen; de opwinding van het publiek had het toppunt bereikt. De politie, die in deze dagen een zware taak heeft, van welke zij zich met groot beleid kwijt, wist ec -ter de gemoederen tot kalmte te brengen. Op last van den officier van justiiie te Dordrecht is Vrijdag middag Arie de Sn00, gewezen ijzer werker in de fabriek van den heer J. H. Cappelle te Bolnes, gevankelijk naar Dordrecht overgebracht, als beschuldigd van valsche guldens te hebben ver vaardigd en in omloop gebracht. Vijf getuigen hebben reeds verklaringen in zijn nadeel afgelegd. Waarschijnlijk door te haastigen spoed om op zijn post te komen, had de wisselwachter W. Daane te Dordrecht het ongeluk te vallen, waardoor hij onder den trein geraakte. Hij had evenwel de tegenwoordigheid van geest om stil tusschen de rails te blijven liggen, met het gelukkig gevolg, dat hij nu slechts aan den voet gewond werd. In den nacht van 29 op 30 Januari is te Noordbroek op een iotal plaatsen inbraak gepleegd. Dienzelfden nacht is op de grens van Noord en Zuidbroek aangehouden de vermoedelijke dader, de beruchte Wilhelm Schroder, van Siddeburen. In den nacht van Donder dag op Vrijdag werd inbraak gepleegd in het raadhuis te Ooijen, en wel in de polderkaraer. De dieven hebben den lessenaar opengebroken en de deuren van een boekenkast beschadigd, doch geklopt, doch voordat deze aanwezig was, waren de vogels, die zich ontdekt wisten, gevlogen. Men meldt uit Hengeloo (O.).- Ten spijt der waakzaamheid .onzer ijverige maréchaussées. vinden hier in den laatsten tijd nogal eens diefstallen plaats. In den atgeloopen nacht weder de eerste in den winkel „De goede Hoop", waar aan manufacturen enz. voor ca. ƒ350 werd ontvreemd, de tweede in een gesloten huis, waar de dief of dieven niets dan een horloge en een lorgnet van hunne gading sche nen te vinden, De vermoedelijke daders van het eerste misdrijf gelooft men reeds op het spoor te zijn, en wellicht hebben dezen ook den 2 a diefstal ge pleegd. Vr ij dagavond zijn aan de Haarstreeg onder Hedikhuizen vier boerenhoeven afgebrand, binnen be trekkelijk korten tijd. Menschen en vee zijn gered. Naar men zegt, is alles ver zekerd. Het getal personen, die in 1891 uit de provincie Friesland als landverhuizers vertrokken, bedroeg 872, tegen 718 in 1890. Het grootste getal leverde de gemeente het Bildt, nl. 102, daarop volgen Barradeel met 95, Oost- dongeradeel met 72, Ferwerderadeel met 54, Westdongeradeel met 53 Kollumerland en Nieuw Kruisland met 50, Wijmbritseradeel met 45, Tjietjerk steradeel met 44 enz. Slechts in 6 van de 43 triesche gemeenten kwamen geen landverhuizingen voor, het zijn Acht- karspelen Araeland Hindeloopen IdaarderadeelSchiermonnikoog en Smallingerland. Onder de vertrokkenen waren 385 hoofden van huisgezinnen of vrijgezel len, 131 vrouwen, 355 kiuderen en 1 dienstbode. Van de 385 waren 13 wel- 246 mingego^den gesteld, 246 behoef tig voorts 289 protestanten, 69 chris telijk gereformeerden, 13 roomsch-ka- tholieken, en 14 tot geen gezindheid behoorende. Het geheel getal personen, die in de laatste tien jaren als landverhuizers de provincie verlieten, is 7825; het grootst getal leverde 1889, toen de belangrijke uittocht naar Argentinië plaats had, nl. 1973, het kleinste getal 1885, nl. 246. Woensdag namiddag kwa men zoo meldt men uit Bruinis- se twee Rynschepen van Antwerpen, beladen met erts. bestemd naar Duitsch- land, met zwaren mist ter hoogte van de Krabbekreek, zuidwest van den polder Bruinisse, in het Keeten ten anker. In den nacht van Woensdag op Donderdag werden zij aldaar door stormweder over vallen, waardoor zij zoo werden geslingerd dat het schip van A. de Krey, genaamd Anna van Duisburglek sprong en zonk tot op pl. m. 13 meter diepte De opvarenden, het gevaar in tijds gewaar wordende, gingen op het andere schip over. Donderdag is het achterschip af gebroken en, driftig geworden, op een zandplaat inde Mosselkreek vastgedrevcn, waar het in den nacht van Donderdag op Vrijdag afgeslagen en dicht bij den Willems- en Anna Jacobapolder terecht gekomen is. Het voortdurende stormwe der belette het nemen van maatregelen om het gevaarlijke wrak onschadelijk te maken. Voor zoover bekend is een en ander door assurantie gedekt. veldwachter, is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om gedurende vijf jaren het ambt van burgemeester te bekleeden. VI5SCHERIJ. Kralingsche veer, 30 Januari- Hedenochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 63 winterzalmen, die voor ƒ1.20 tot ƒ1.50 per kilo werden verkocht. Deze week werden dus aan gevoerd en verkocht 201 winterzalmen. P e r n i s, 30 Januari. Binnen de sloe pen Saturnus) stuurman L. van Veelen, met 180 kabeljauwen en 1600 schel- visschen. Pollux, stuurman M. van Vee- len, met 1100 schelvisschenlevende kabeljauw gold 2.25 a 3 75, doode 1.35 2.65, schelvisch 30 per groot honderd. Scheveningen, 30 Januari. Aan gekomen de schuit Ar ié schipper S Rog, die ƒ115 aan visch besornde, en Watergeus schipper L. Rog, die 120 maaktede voor de visch bestede prijzen waren tongen 40 k 70 ctrog 70 k 75 ct. per stuk, schol 6 k 7 per mand; andere visch werd niet aange bracht. Eene derde schuit, van den reeder De Jager, had geen visch maar verlies van drie zwaarden. RECHTSZAKEN. Door den heer C. Ebbinge Wuber, ontslagen burgemeester der gemeente daar er geen geld aanwezig was, niets j Vries, is hooger beroep aangeteekend van hunne gading gevonden. De daar j bij het gerechtshof te Leeuwarden tegen 's nachts loopende wacht had bij de het vonnis van de rechtbank te Assen, ontdekking van licht in de polderkamer waarbij hij wegens het vernietigen van wel terstond den rijksveldwachter op-een proces-verbaai van den gemeente- De verkiezingen in Hongarije zijn wel eenige graden stormachtiger dan die wij in Haarlem plegen bij te wonen en mee te maken. Toen er te Teszoloch een antisemiet gekozen werd had er een vechtpartij plaats tusschen liberalen en antisemieten, waarbij een vechtersbaas gedood en vele strijdenden gekwetst werden. Te Bautrij-Hunyad won het de regeeringscandidaat en diens tegenstan ders waren daarover zoo verwoed dat zij in het stembureau alles kort en klein sloegen de leden van het stem bureau (alsof die hec konden helpen) verwondden en alle documenten ver nietigden. Eerst moesten de gendarmes van hunne wapenen gebruik maken ea wer den drie belhamels gedood en velen gewond, terwijl later infanterie de op- roerigen nog uiteen moest drijven. Ook te Osicso in Transylvanië werd hevig gevochten: drie dooden, vijftien gewonden. Te Tisza Lock, te Czikszereda had den dergelijke bloedige gevechten plaats nergens, of er zijn menschenlevens mee gemoeid geweest. De nederlaag van de regeering is nog grooter dan men dacht. In 21 arrondissementen heeft het ministerie hare aanhangers, verloren, waar de oppositie niet zegevierde, behaalde haar candi- daat toch zeer hooge stemmencijfers en zij hoopt op nieuwe overwinningen bij de herkiezingen. Wordt die hoop verwezenlijkt dan zeker staat een ministerieele crisis voor de deur. Het begint iets te lijken op deame- rikaansche manier, waar men al lang gewoon is, aan den politieken tegen stander met vuistslagen eene meening duidelijk te maken. Op dit moment zijn de Yankees echter kalm gestemd, ook tegenover Chili. De oorlogstoebereidse len zijn afgewimpeld, zooals onze schut ters zouden zeggen, en als men een Reuter-telegram uit Washington mag gelooven, dan zal president Harrison alleen eischen, dat Chili de vlag der Vereenigde Staten zal salueeren. Een eenvoudige en weinig kostbare reparatie voorzeker zullen geen reparatie maar eene operatie ondergaan aan hun ibeurs namelijk. Zij zullen in dit jaar van 5 tot 20 per cent van hunne inkomens te betalen hebben. Het pleit voor de vaderlands liefde dier ambtenaren, datzjj over deze belas'ing niet morren, maar volkomen bereid zijn dit offer aan 's lands gelde- lijken nood te brengen. Uit Madrid geeft men weer raad seltjes op. Een ministerieele crisis geen ministerieele crisis, de berich ten zijn zoo tegenstrijdig, dat er niet op te bouwen vaU. Het schijnt evenwel waar, dat de toestand te Bilbao niet verergerd is, maar de arbeid in die [.fabrieken wordt hervat, onder militaire beschermidg. Het Journal ofjiciel zal heden het rapport van den minister Ribot en het besluit van den president der republiek betreffende de inwerkingtreding van het nieuwe tarief op 1 Februari bekend gemaakt hebbeu. Aangaande Nederland zal het rapport mededcelen, dat in beperkten zin eene overeenstemming is bereikt. De voort brengselen uit Nederland zullen toege laten worden tegen het minimuw-tariet. en Nederland zal de fransche voort brengselen toelaten op den voet ah dien van andere staten. Voor de voort brengselen uit de koloniën gelden de zelfde bepalingen. Over het geheel is de toestand uit een oeconomisch oogpunt op dezelfde wijze geregeld als tusschen Frankrijk en Engeland bij de fransche wet van 27 Februaii 1882 geschied is. De beide staten hebben zich volledige vrijheid van handelen voorbehouden ten aanzien van den duur vaa dezen modus vivendi Het rapport van den heer Ribot staat uitvoetig stil bij de zaak betreffende de fabrieksmerken en den letterkundi gen en artistieken eigendom, die vol doende gewaarborgd zijn bij verschei dene thans nog van de kracht zijnde overeenkomsten. Uit het rapport blijkt dat Zweden, Noorwegen, Nederland, België, Zwit seriand, Griekenland zich in den toestand bevinden, voorzien bij de wet van 29 December, om in Frankrijk, te beginnen Te Luzera woonde eene rijke dame mevrouw de L. met hare twee dochters, waarvan de eene getrouwd was met een zeeofficier, die gewoonlijk zijn schip in Engelsch-Indië was twee of drie maanden in het jaar doorbracht bij zyn vrouw. De jonge vrouw had hem innig lief, voor hem had zij een adellijk lieer g'eweig'erd die millioenen rijk was. Laatstgenoemde had om de afwij zing een bitteren baat tegen de jonge vrouw opgevat en wreekte zich op eene vreeselijke manier. Uit Londen liet hij onder den naam van een hooggeplaatst engelsch officier, aau de jonge vrouw telegrafeeren, dat haar man in Madras aan de cholera was overleden. De arme, jonge vrouw werd waan zinnig van smart en benam zich het leven door vergif. Eenige dagen later kwam de zeeoffi cier vroolijk thuis.. Toen hij den dood van zijn vrouw vernam, wilde hij zich op haar graf door het hoofd schieten en slechts met groote moeite werd hem dat belet. De politie is den ellendeling die dit onheil bewerkte, op het spoor. Hij is Engeland ontvlucht. De schrik van tallooze e n- gelsche boeven en inbrekers, het be kende hoofd der geheime politie te Birmingham, uir. Black, beeft na.jaren- langen dienst zijn pensioen aange vraagd om zijne verdere levensjaren in rust door te brengen. De vader van mr. Black was chef der politie te Bristol en hij heeft dus de liefde voor zijn beroep met de moedermelk ingezogen. In het jaar 1866 weid hij by de Bir- minghamsche detectives ingelijfd en sinds dien tijd behoorde zijn naam tot de meest bekende in Engeland. In zijne lange loopbaan heeft hij meer dan 3000 personen gearresteerd. In het bizon der onderscheidde hij zich door de ontdekking van de „Feniansche" samenzwering in 1869 en van eene fabriek tot het vervaardigen van nitro- glycerinebommen in 1883. Bij eene hardrijderij in de nabijheid van Ringby arresteerde hij eens in den rijd van een half uur niet minder dan acht met 1 Februari, de toepassing van hetakkenrollsrs. zijn pensirenbedraagt minimum-tarief te vinden. Bijgevolg j lgoo .g -ars zal het minimum-tarief ook van toe- passing zijn op Engeland, Duitschland,e rationale schuld van Oostenrijk-Hongarije, Rusland, Turkije, I Groot Britfanuio bedraagt thans 1166 Denemarken, Mexico, enz., welke lan-1 millioen pond sterling, waarvan 't Ver- eenigd Koniakrijk 690, Indië 206%, de den doordien de tractaten met hen öf niet opgezegd zijn, óf omdat met hen bizondere overeenkomsten bestaan, thans de voordeelen van het conventioneele tarief genieten. Australische koloniën 175 en de overige bezittingen 94% millioen hebben te dragen. Behalve Frankrijk, dat 575 millioen pd. st. meer schuld heeft, kan Groot-Brit* tannië er zich in verheugen bovenaan te staan ep de lijst der schulden van. alle Staten der wereld. En nochtans leert dezelfde statistiek, waai aan we deze gegevens ©ntleenen, dat de schuld per; hoofd van de bevolking in het Veree nig d Koninkrijk veel lager is dan in Portugal, Frankrijk en zelfs Nederland. De schotsche hooglanden worden geteisterd door hevige over- stroomingenverscheiden spoorweg- Zaterdag is te Brussel in de zalen van het hotel van den prius de Ligne de póppententooustelling geo pend waarvan de opbrengst ten behoeve der armen strekt. De tentoonstelling is georganiseerd onder bescherming en met bruggen zijn vernield op ettelijke lijnen medewerking van het Nederlandsche staat het verkeer stil, en eene groote gezantschap en van de invloedrijkste hoeveelheid vee en paarden zijn ver- personen onder de te Brussel gevestigde 1 dronken. Nederlanders. De tentoonstelling, inna-| Zaterdagmorgen te 6 uur volging van die te Amsterdam gehouden, heeft aan boor 1 der stoomboot Ernestine heeft een schitterend succes. Er was een der Plornoy maatschappij te Nantes een uitgelezen publiek ter bezichtiging op- verschrikkelijke ontploffing plaats gekomen. Onder anderen waren ver-gehad. Een k tel van 5000 KG. sprong scheidene ministers, de 'eden ven heten kwam op een weit aan de Loire Nederlandsche gezantschap en kunste- j naast een in aanbouw zijnde torpe- naars verschenen. Eenige honderden j doboot terecht. Een stoker der Ernes- poppen uit allerlei landen en tijdperken tine werd met den ketel meegeslingerd., werden bewonderd. I zjjn Hjk is nog niet gevonden. De Er- Sir MoreU Mackenzie, de' nestine was deu vorige a avond van engelsche, geleerde die keizer FriedrichAlicante aangekomen met een lading indertijd behandelde, ligt zeer ernstig levensmiddelen voer Brest en Nantes. »ick aan influenza, gecompliceerd met j Wat een zangeres in een- De portugeesche regeeringsambtenaren I bronchitis en asthma. café-concert in onze dagen verdient. „Ik bleet op den loer staan, en toen er weer een man uit kwam was het niet professor Ruggles, maar een magere, oude boer met grijs haar en baard, die met veel moeite scheen te loopen." „Zoo „Hij strompelde weg maar vergat de reistasch mede te nemen. Eerst kon ik niet gelooven, dat de roode man en het oude boertje dezelfde persoon was, maar bij nader onderzoek kwam ik toch tot deze overtuiging. Ik trad namelijk het schuurtje binnen en vond daar niets dan deze reistasch, die ik heb mede genomen, in de hoop, dat het onze opsporingen gemakkelijk zal maken. Heb ik hierin verkeerd gehandeld, dan ben ik bereid mij aan het gerecht over te geven." „Gij hebt wel gedaan," riep Dyke Darrel uit. „Hebt gij de tasch al open gemaakt?" „Neen. Zij is gesloten en ik heb geen sleuteltje, dat er op past." Harry Bernard haalde eene grooten bos sleutels te voorschijn, waarvan echter geen een de tasch kon openen. „Wat moeten wij doen," riep Bernard uit. „De tasch is goed op slot en de eigenaar heeft den sleutel." „Hét is nu geen tijd om veel plichtplegingen te maken of gewetensbezwaren te hebben," zeide Dyke Darrel. „Wij zijn op he'c punt eene belangrijke ontdekking te doen en ik stel voor de tasch open te breken." Met deze woorden haalde hij een mes uit zijn zak en sneed de tasch open. „Nu zullen wij zonder sleutel toch kunnen zien wat zij bevat," zeide hij met groote zelfvoldoening. De inhoud van de tasch was eene goede vondst voor onzen detective. Deze bestond nl. uit een roode pruik en een stel kleeren, voorts uit eenig verf en wit poeder. Harry uitte eene luiden kreet van verwondering. „Juist zooals ik verwachtte," mompelde Dyke. „Gij vergistet u niet, toen gij eerst dien ouden boer, die zooeven van hier vertrokken is, voor dien man uit den trein hieldt. Hij heeft on getwijfeld zijne reistasch vergeten, of dacht, dat hij ze daar veilig tot zijne terugkomst kon laten liggen. Paul, jongen, gij hebt daar eene goede daad gedaan en zult later beloond worden. Wij moeten nu trachten di .n ouden Wiggs te vatten." „Waarschijnlijk is hij naar het station gegaan." „Hoe ver is dat hier vandaan?" „Twee mijl." „Wanneer vertrekt de trein?" vroeg Dyke. „Dat weet ik niet," zeide Harry. „Ik ook niet," antwoordde Paul. „Vraag het aan de boerin." Paul snelde uit de kamer en kwam weldra terug met het be richt, dat de sneltrein over tien minuten vertrok. „Over tien minuten? dan hebben wij geen tijd te verliezen," riep Dyke, terwijl hij zich naar de deur spoedde. „Dyke, wat gaat gij nu doen vroeg Nelly op dit oogenblik. „Uw en mijn vijand gevangen nemen ea...." „Maar gij zijt niet sterk genoeg om dien vent op te sporen. Blijf hier bij mij dan...." Dyke viel haa- in de rede met: „Nelly, ik heb mij nooit in mijn leven sterker gevoeld en ik wil met eigen hand dien schelm in boeien slaan." „Dyke, laat het toch aan mij over," smeekte Harry Bernard. Maar de detective was vol vuur voor zijne zaak en wilde naar niemand luisteren. Hij snelde uit het huis, steeg op het paard., dat Ender had voorgebracht en wilde wegrijden. „Gij zijt ongewapend," riep Bernard. „Ja." „Neem dit, ik zal spoedig volgen," en de jonge man over handigde zijn vriend een revolver. „Doe niets overhaast, voor gij hulp hebt, Dyke. Er hangt veel van ons welslagen at, maar wij zullen moeite hebben met den vent, dat verzeker ik je." „Ja, dat weet ik, maar ik ben niet bang voor hem." „Hoor wat is dat „Het gestommel van den trein." „Dan moet ik mij haasten." En voort ging het in pijlsnelle vaart, langs den weg door het land, die evenwijdig liep met de spoorlijn. De sneltrein reed evenwel nog met meer spoed, en toen Dyke het station had bereikt, stoomde de trëin voor zijn neus weg. Te laat Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2