POLITIEK OVERZICHT. Voor den éénhandige om eene bezig heid te vinden, die voor hem geschikt is. Of hij deze vindt daarmede houdt de uitkeering geen rekening. En de straf van den lediggang is ook voor een arbeidzaam man niet gering. Deze omstandigheden hebben den Bond der duitsche beroepsvereenigin- gen aanleiding gegeven om de kwestie ter hand te nemen der stichting van leerinrichtingen voor door ongelukken geschondenen en van een arbeidsbeurs voor invalide arbeiders. Men gsst daarbij uit van de opvat ting, dat de aibeidgever, bij wien de arbeider het ongeluk heeft gekregen, zedelijk verplicht is, zooveel mogelijk den arbeider voort te helpen. En som mige directeuren van groote fabrieken hebben dan 'ook reeds bizondere inva- liden-werkplaatsen ingericht voor werk, dat door verongelukten gedaan kan worden. En zoo wot den, als gevolg van de bovengenoemde organisatie, zoowel de arbeiders als de beroepsvereenigingen gebaat, en bovendien in het algemeen belang krachten nuttig aangewend, die anders nutteloos zouden verloren gaan. Eene er feti i s van 4 2 mill i- oen. In 1792 werd, naar het schijnt, deze som door een aanzienlijk ingeze tene van Gent (België), De Gruijter ol Gruijters genaamd, nagelaten en de in terest daarvan wordt door eene familie in Belgie genoten. Twee derde gedeelte der som, 28 millioen, zou thans nog beschikbaar zijn voor erfgenamen die in Nederland schijnen te wonen. Aan tal van personen, een van bovenstaande namen dragend,, is eene oproeping ge daan, en Donderdag vergaderden te Eindhoven in een lokaal van den heer W. van der Harten een klein veertigtal personen uit schier alle oorden des lands met een paar belgische heereneen advocaat uit Hasselt en een notaris uit Hamont, die voor de rechthebbenden deze zaak, zoo mogelijk, in het reine willen brengen. Zoo men daarmede niet terechtkomt, zijn geene kosten te betalen, zoo ja, moeten procenten aan deze makelaars worden uitgekeerd. Dat alle aanwezende Gruijters en De Gruij ters, erfgenamen in spe, gretig toebeten, laat zich lichtelijk begrijpen. Maandagochtend is tusschen Heilo en Castricum de ploegbaas Stroo- wer door trein 104 der Hollandsche Spoorweg maatschappij overreden onmiddellijk gedood. Naar aanleiding van het bericht, dat de influenza-bacil in het pathol* laboratorium der utrechtsche hoogeschool is gevonden, deelt men aan deiV. Gr on. Ct. mede, dat reeds eene week geleden in het hygiënisch labo ratorium te Groningen door dr. Ali Cohen die bacil in het bloed van lijders aan influenza is gevonden en aan ver schillende deskundigen vertoont. Utrecht heeft zijn oudsten inwoner verloren, J. H. Roep genaamd. Deze was verpleegde in het Bartholo- meus-Gasthuis aldaar en hoopte den i8den Maart zijn honderdsten jaardag te vieren. Van zyne kinderen zijn nog vijf in leven, de jongste is 60 jaar oud. Van de gebreken des ouderdoms bleef hij nagenoeg vrij. Volgens den regenmeter der iijkslandbouwschool te Wagenin- gen bedraagt de gevallen regen over de maand Januari jl. 40 mM., tegen 4*2,5 raM over dezelfde maand van 1891. Te Wageningen overleed Zondag, bijna 98 jaar oud Elsje van Aggelen, geboren ten Hondijk, die op 21 jarigen leeftijd als markentenster den slag bij Waterloo bijwoonde en nog altijd het vaatje bewaarde, waaruit zij toen menigen soldaat een frisch teugje schonk. Gedurende de 3 laatste jaren werd zij verpleegd in het oud mannen- en vrouwenhuis te Wageningen. Bij het herdenken van den 75 jarigen herinne ringsdag van Waterloo in Juni 1890 werd haar aldaar een serenade ge bracht. A de Snoo, ij z er wer k er, v er- dacht van het maken en uitgeven van valsche guldenstukken, heeft, naar ge meld wordt, aan de rijks veld wacht reeds benend. Uit Onderdendam meldt men van 30 Januari In den afgeloopen nacht heeft de politie de hand gelegd op zekeren Schreuder te Slochteren, die reeds her haaldelijk ter zake van diefstal ver volgd we:d. Door middel van inbraak had hij zich toegang verschaft tot een schuurtje behoorende bij de boeren plaats van den landbouwer Sypkens aldaar. Een der bewoners, die on raad bespeurde, wekte den zoon des huizes; deze begaf zich met een gela den revolver naar buiten en, den in breker ontwarende, loste hij twee scho ten, die hun doel misten. De dief sprong daarop in de gracht, ten einde buiten schot te komen. Met het hooid alleen boven water bleef hij staan, tot dat de veldwachter hem weldra arres teerde. Te Straelen, bij Venloo, brak Zondag brand uit bij den land bouwer Löpen, waarbij man en vrouw nog ijlings het vee trachtten te redden uit den reeds vlammenden stal. Het ongeluk wilde dat ^plotseling het geheele gebouw instortte, en beiden den dood vonden in het vernielende element, dat daarna alles verwoestte. Men meldt uitVoorstaan de Zutph. Ct Wie Zaterdagavond de brieven en nieuwsbladen als naar gewoonte onge veer half tien dacht te ontvangen, zag zich teleurgesteld. Hoewel de laatste trein uit Holland op tijd was, kwam de brievenbesteller ruim één uur te laat met zijn pakket aan het kantoor. De oorzaak was, dat de zak waarin de brieven, nieuwsbladen enz. geborgen zijn, welke aan het station Voorst uit den voorbijsnellenden trein wordt geslingerd, aan een wachtpost van het station in de richting Apeldoorn was terechtge komen, waar deze na lang zoeken in de modder en nat beregend werd ge vonden. Zondag avond kregen te Middelburg twee bewoners van eenzelfde huis twist, welke zoo hoog liep, dat de een den ander met eene bijl zoodanig verwondde, dat de doctoren twee uren bezig waren om de wonden te verbinden, waarna de gewonde naar het gasthuis is overgebracht. Tegen den dader is proces verbaal opgemaakt. Zaterdagavond, toen de laatste tram in de nabijheid van Bor- chem kwam, bemerkte de machinist dat de tolboom niet was opgetrokken. Er was geen tijd meer om te remmen, waardoor eene vrouw werd oven eden met doodelijken afloop. De werkstakers te Tjalle- berd hebben op het Woensdag gehou den appèl besloten de staking vol te houden. Een deel der stakers had het werk hervat. De leden van „Patrimonium", die ook het werk hadden opgezegd, worden geldelijk ondersteund door het hoofd bestuur. Ook de volkspartij ondersteunt hare leden onder de stakers. wel eens meer gebeurt, toen het tot' scheuring kwam, vielen er hooge woor den en werden verwijtingon gedaan, waardoor men een kijkje krijgt achter de schermen. W. de B., schoenmaker te 's Hage, was voorzitter geweest van „De Natio nale Vriendschap", welke werklieden- vereeniging zich ten doel stelt uitkee ring bij ziekte eu overlijden enz. W. de B., aldus werd beweerd, had als voorzitter het reglement niet nage leefd; er was ee^e voorstelling gege- ven voor een ongelukkig werkman en zooals ook, meer gebeurt, er was iets aan maat en strijkstok blijven han gen. Toen werd de voorzitter als pre sident gerooieerd en, hoewel hij ruim 10 jaren gecontribueerd had, als lid geschrapt. Toen kesrde de voormalige voorzit ter hetzelfde wapen teg±n den nieuw gekozen president, vroeger regisseur bij het tooneel der Vereeniging, en deelde in een uitvoerig geschrift mede, met het doel om dit in eene ledenvergade ring voor te lezen, dat de voormalige regisseur L. v. E., thans voorzitter, ƒ8 had verdonkeremaand bij de bereke ning van kcsten voor het orkest en 40 van eene toonec-lvoorstelling had achtergehouden. Ter zake van smaid stond de ex- voorzitter W. de B. Maandag voor de arrond.-rechtbank te 's-Hage terecht. Het getuigenverhoor gat een alleraar digst staaltje van het tegenwoordige vereenigingetje spelen, te uitvoerig om hier mede te deelen, maar and.rs wel de moeite waard. Als een enkel staaltje zij slechts medegedeeld, dat beklde ex voorzitter, na eene onmogelijke door eenhaspeling van aller onzinnigste re- glementsbepalingeD, mededeelde, dat de leden altij l abnormaal ter vergadering komen, dan geen statisfaksje hebben van hetgeen zij doen (z*ch geen denk beeld kunnen vormen, werd bedoeld; dan zoo maar „vivel de force" ei iemand desnoods uit zouden gooien, Met de vermelding, ten slotte, dat de ex-voorzitter den nieuwen titularis een schutk, een dief, een sluipmoordenaar enz. noemde, kan men zich wel vooi- stellen, hoe het bij de „Nationale Vriendschap" toeging. Ten slotte bleek nog, voor de zoo- veelste maal, hoe het soms toegaat met de lijsten voor zoogenaamde liefdadig heidsvoorsteliingen. Voorat werden maar eenige namen op zulk een lijst ge plaatst, later bleek dat er niet genoeg geteekend was om de voorstelling te doen doorgaan de administratie werd, volgens bekl., gehouden op een hoek van een courant en een koffiezakje, en de dubbeltjes kwamen in zakken waar zij allerminst voor gegeven waren. Het Openbaar ministerie, waargeno men door mr. Van ButtiDgha Wichers, achtte den ten laste gelegden smaad wettig en overtuigend bewezen, vorderde de veroordeeling van den beklaagde tot 14 dagen gevangenisstraf. Bij zijne nadere verdediging beweerde beklaagde in het algemeen belang ge handeld te hebben, waarna het Open baar Ministerie de qualificatie wijzigde en vorderde dat beklaagde terzikevan laster tut dezelfde straf veroordeeld zou worden. Uitspraak Maandag over 8 dagen. en Gorinchem werden in de vorige week 54 stuks zalmen gevangen. De gemiddelde prijs is ƒ1.45 perj kilo. Schoonhoven, 30 Januari. Van Donderdag 25 tot en met Zaterdag 30 Januari zijn te Ammerstol aan den af slag geweest: 40 zalmen, wegende van tot 36 halve kiloprijs 1.20 1.80 per kilo. Woensdag 27 dezer heeft de zalm visscherij „De Suackert" hare werk zaamheden weer hervat. RECHTSZAKEN. Nationale Vriendschap heette de ver eeniging, maar gelijk zal blijken erg vriendschappelijk ging het er niet toe. Zooals meer gebeurt bij vereeni- j zalmvangst op de Beneden-Waal heeft gingen, kregen de bestuursleden onder- j het voor een begin in dit seizoen goed ling oneenigheid en wat ook ingesteld. In het traject tusschen Tiel VISSCHERIJ. Scheveningen, 31 Januari. Of schoon de aftrek van gerookte bokking voor het oogenblik zeer slap is bl'jft men van Zweden nog haring aanvoeren. In verkoop kwamen 100 kisten die slechts 2 40 tot 2.70 per kist konden bedingen. Gorinchem, 1 Februari. De KOLONIËN De Deli Ct. van 2 Januari jl. bevat den volgenden brief uit Kotta Radja van den 27en Dec. Volgens de berichten van buiten de linie onzer bentings, hielden de vijande lijke benden zich voornamelijk in de 6, 9 en 26 Moekims op, van waar zij ook onze bentings beschoten hebben, doch gelukkig zonder verliezen onzer zijds Onze bentings voorzien van zware stukken geschut, hebben in de laatste dagen enorm veel geschoten op kampongs en bentings van den vijand. Welke ver liezen doo die zware projectielen bij den ^vijand zijn veroorzaakt, werd ons niet bericht. De marechausseés hadden laatst eenig succes Er werden niet alleen door hen groote aanhalingen gedaan, ook smokke laars werden neergeschoten en gevangen genomen. Tusschen Roempit en Tjot Iri pos teerde zich de vorige week eene brigade marechausseés, ondercommando van den europeeschen sergeant Schrijnhout. Tegen den ocntend kwam een bende smokkelaars voor die hinderlaag. Een goed gericht salvo deed twee smokke laars naar Mahomed's paradijs verhuizen, terwijl een zwaargewonde en een niet gewonde smokkelaar den volgenden morgeD, met eenige buitgemaakte wapens, binnen Kotta Radja werden gebracht. Aanhoudende regens hebben den Kroeng Daroe en Atjeh-rivier verschei dene dagen buiten hare oevers doen treden wij vreesden voor eene dijkbreuk, doch de krachtige maatregelen van den dijkgraaf hebben de dijkbreuk belet. Het beschieten van onzen post te Segli is nog niet opgehouden. Van de Oostkust is het hoofd van Langsar (een zwager van onzen onver- zoenlijkstea vijand, Toeankoe Hoesin) naar Deli vertrokkenmet welk doel is hier niet bekend. Bij Kwala Pareh werd onlangs een maleische prauwvoerder door de aldaar oonachtige visschers bevolking beroofd. Dewijl Pareh tot het gebied van Perlak behoort, is door het bestuur geeischt, dat de Radja de schuldigen zal uitleveren, en werd hem o. a. medegedeeld, dat zoolaDg de uitlevering niet plaats heeft, hij geene passen tot invoer kan erlangen. Volgens berichten van de Westkust (Melaboe) heeft het bendehoofd Hoesin Pandjang met een 40 tal vo'geüugen van kampong Roending en Kota Pasir, loop graven geopend nabij Kota Pasir, die weder spoedig door onze bezetting wer den dichtgeworpen. Den daaropvolgend en dag (8 dezer) belette genoemd bendehoofd de commu nicatie tusschen de passer en Merbau en opende weder loopgraven b(j Kota Pasir. Eene uitgerukte patrouille onder den ien luitenant Krull tast'eden vijand aan en verjoeg hem uit al zijn stellingen de vijand had daarbij één doode en twee zwaar gewonden, terwijl wij aan onze zijde twee licht gewonden kregen. Den daarop volgenden oag (ioen) ver toonde de vijand zich weder te Kota Pasir en werd hij toen door 3 welgerichte worpen met verjaagd. De cholera is geheel geweken, de gezondheidstoestand is bevredigend. Nu Risoff, de bulgaarsche samen zweerder, beschuldigd wordt van de hand te hebben gehad in den mislukten aanslag op Stamboulofï, schijnt de re geering van Servie waarheen hij de wijk genomen had, begrepen te heb ben, dat zij iets moest doen om aan Bulgarije te toonen, dat zij Risoff wel onschadelijk wilde maken, al had zij ook geweigerd hem aan Bulgarije uit te leveren. Nu heeft men den samen zweerder namelijk opgesloten in het fort te Belgrado. Voor Risoff kan het onver schillig zijn, of hij in Sofia, dan wel [in Belgrado achter de muren zit. In Madrid schynt men overtuigd, dat alle hoop nog niet is vervlogen, om met Frankrijk tot een handels-overeenkomst te geraken. Uit Bilbao luiden de be richten weer minder gunstig: de direc teuren van de mijn maatschappijen wil len aan de eischen der arbeiders in geen enkel opzicht toegeven en voor- loopig is er dus aan de werkstaking nog geen einde te zien. Het is begrijpelijk dat de onlusten daardoor^ weer zijn toegenomen. Aller- wege zijn arrestaties gedaan en de overheid heeft krachtige maatregelen genomen om een eventueelen opstand onmiddellijk te kurnen bedwingen. Door geheel Spanje heen zetten de anarchis ten tot oproer aan. Ook ia Engeland is een belangrijke werkstaking uitgebarsten, tengevolge van oneenigheden tusschen loodgieters en machinisten, Althans, zoo melden de berichten. Hoe nu uit kwesties tusschen deze twee categoriën van werklieden eene werkstaking kan ontstaan, waarbij 30,000 man buiten werk zijn, mag wel eens door een nader bericht worden opgehelderd. Te Greenock sluiten twee suikerfabrieken, die de concurrentie met de duitsche bietsuiker niet kun en vol houden. De bekende engelsche prediker Spur- geon is te Mcntona overleden. Tal van engelsche bladen bevatten lange artikelen over hem, zelfs verschenen sommige in rouwrand. Het engelsche admiraalschip is bij Drogomesti, (Griekenland) gestrand en zit, naar uit Athene wordt bericht, zeer gjvaarlijk. Of het weer vlot kan worden gebracht, is zeer te betwijfelen. Het schip heeft circa twaalf millioen gulden, gekost. Als men denken mocht, dat de Cha - dourne zaak is afgeloopen, dan heeft men het niet mis. De bulgaarsch- regeeriDg heeft eene nota verzonden (de honderd zooveelste in het incident), waarin de zaak geregeld wordt. Officieel zal de fransche zaakgelastigde aan den bulgaar- schen minister van buitenlandsehe zaken een bezeek brengen, om hem de hervat ting van de diplomatieke betrekkingen aan te kondigen. Uit Rusland verneemt men weinig meer over den hongersnood Het gaat daarmee als met alle toestandenmen gewent er aan. Alleen is het iets nieuws, dat graaf Leo Tolstoï, die zooals bekend is, door zijne geschriften vele vijanden heeft gemaakt, voornamelijk door zijne meening over den godsdienst, die haat zelfs moet ervaren, nu hij tracht den nood van de hongerlijdende bevolking te lenigen. Men weigert zijne giften, hem beschouwende als den antichrist en de boeren schuwen zijn omgang. Overigens is het stil op het wereld- tooneel. De sanitaire conferentie te Venetië is geëindigd met volkomen een stemmigheid. Voor le sluiting der zit tingen hebben de afgevaardigden den koning van Italië en aan Italië en Vene tië hulde gebracht. vo I De nieuwe Khedive ontving van den granaatkartetsen geheel ifranschen gezant het grootkruis van het Legioen van Eer. „Neen, gij kunt nu nog niet heengaan, mijnheer Ellis ton, zeide Harry. „Ik wilde u eenige vragen doen." „En die zijn?" „Wat weet gij van den moord op Arnold Nicholson, die eenige weken geleden in den trein gepleegd is „Wel, ik heb er natuurlijk van gelezen." Mijnheer Elliston trok zenuwachtig aan de toppen van zijn handschoen, toen hij dit antwoord gaf. „Wat weet gij van de verdwijnbg van kapitein Osborne en de dood van zijne dochter?" ging Bernard voort. „Denkt gij, dat ik niets anders heb te doen, dan zulke on zinnige vragen te beantwoorden vroeg Elliston boos. „Open die deur en laat mij heengaan." „Nog niet. Ik wilde u nog een verhaaltje vertellen, mijnheer Elliston." „Ik heb geen tijd om er naar te luisteren." „Toch moet gij er den tijd voor nemen," zeide Harry Ber nard streng. „Beproef maar niet om alarm te maken, want het zou u niet anders dan nadeelig kunnen zijn." De oogen van Bernard flikkerden onheilspellend, toen hij deze woorden sprak. Mijnheer Elliston viel met eene uitdrukking van onderwerping op zijn stoel neer en zeide: „Wel, wel, wat onbeschaamd; maar ik zal luisteren, als gij daar eindelijk tevreden mee zijt." „Dat zal ik zeker. Ik begin met te beweren, dat gij wel iets van den moord in den trein weet en ik wil trachten u te over tuigen, dat het mij bekend is, welken rol gij in den moord op een der beste menschen in de wereld gespeeld hebt. Word nu maar niet boos, maar luister" „Ik luister." De man sprak op een doffen toon, die evenwel de voorbode was van eene spoedige uitbarsting. „Eens op een nacht in April stapte een heer van uwe gestalte en uiterlijk in den trein, in een plaatsje, dat zuidwaarts van Chicago ligt. Bij een ander station voegden zich, volgens af spraak, twee andere mannen bij hem. De een was bijna nog een knaap en een ontvluchte gevangene. Deze drie mannen ver moordden den inspecteur en maakten zich van de kas meester. Even voor Black-Hallow verlieten zij den trein. Een van hen had rood haar en een rooden baard. Deze man liet een spoor achter, dat tot zijne ontdekkbg heeft geleid. Hij liet nl. op den witten zakdoek, dien hij uit den zak van zijn slachtoffer had geno men, het afdruksel van zijne bebloede hand achter. Die zakdoek werd later gevonden en de bloedige indruk met de hand des moor denaars vergeleken." „Dat kan Diet mogelijk zijn. Handen gelijken dikwijls op eikaar," zeide mijnheer Elliston zenuwachtig. „Dat is waar, maar in dit geval bracht een wrat van een bizonderen vorm den moordenaar aan het licht. Het afdruksel van zijne bebloede hand was niet alleen op den zakdoek, maar ook op het witte overhemd van den vermoorde. De hoofdschul dige las dit in een der nieuwsbladen, en om dit bewijs te doen verdwijnen, sneed hij de wrat van zijne hand, toen hij vermomd in den trein zat." Elliston's gelaa^ was doodsbleek geworden; hij beefde van het hoofd tot de voeten. Had Bernard van te voren nog getwijfeld, nu was alle twijfel verdwenen. „Eene mooie geschiedenis," zeide Bernard's bezoeker eindelijk.. „Wanneer hebt gij dat alles vernomen „Weken geleden." „En hebt gij den schelm zoo lang laten loepen „Wel, ik geloof, dat hij van nu af geene misdaden meer zal kunnen begaan." De jonge man haalde snel een fleschje uit zijn zak en hield het tegen het licht, zoo dat de New-Yorker eene groote wrat zag. „Trek nu uw handschoen eens van uwe rechterhand mijnheer Eiliston. Ik denk, dat we daar wel een lidteeken zullen zien." „Maar nu gaat de brutaliteit al te ver," riep Elliston uit, terwijl hij woedend opsprong. „Houd u kalm mijnheér," zeide Bernard. „Ik zal hier iemand brengen, die u altijd bij uwe misdaden heeft vergezeld." Het gordijn van het alkoof werd terzijde geschoven en een man met rood haar, roode bakkebaarden en een slappen vilten hoed trad binDen. Elliston keek alsof hij van zijn verstand beroofd was. „Vergun mij u professor Darlington Ruggles voor te stellen.- mijnheer Elliston," zeide Bernard op spottenden toon. {Slot volgtl),

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2