NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. W BERICHT. 9e Jaargang Maandag 8 Februari 1892 No. 2636 A BONNEM ESTSPRIJ8 ADFEETEN TIÉN; Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. De Rederijker. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor H aariem per 3 maanden f 1,20 Franco door het gebeele Rijk, per 3 iB«raden 1,65. Geïllustreerd Zondageblad 3 0,30. afzonderlijke nummers 0,05. Dit blad verechjjut dageiijke, bahalre op Zon- en Feestdagen. Hurcan Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12S, yfcS/.'A jM sr Directeur-Uitgever Jf. C. PBBHSBOOM, ras 5 regslr 50 Centsieders reg-.i meer 1 Cob» Groete letters naar piaaUT.ï&te. Bij Aoonneueai aanzienJiji rabat. Aboanosenten ©e Adrerteatië, words* aangsaoaa. door oma agents» «r door alle boekbaedela:», oonr.ntJ'- Hoofdagenten eoor iet Buitenland: Compagnie Gén er ale de Tullkill Mtrnngir, 6 L BjtSBd Co., JOH* 1. JOHMli. Snee er#» 81 lit U uiourg Montmartre, EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der" Courant wordt aan heD, die op het Geïll. Zondagblad inteekenden, No. 6 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur- Uitgever J. C. PEEREBOOM, Wij deelen onzen lezers mede, dat in het nummer van Maandagavond een begin zal worden gemaakt met een nieuw, zeer boeiend feuilleton. Haarlem, 6 Februari 1892. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is thans eene verzameling afbeeldingen van ta pijtwerken tentoongesteld, die zeer zeker de belangstelling van het publiek zal wekken. Men vindt er de reproductien van vloer en wandbekleed;ngen van ver schillende tijdperken en stijlrichtingen. De arabische perzische en indische ta pijten met hunne rijke kleuren-combi natie, de oud noordsche welker naïve voorstellingen in het bizonder de aan dacht trekken, de hongaarsche met hun eenvoudig lijnenspel, de franschë en nederlandsche Gobelins met historische en allegorische voorstellingen en vele an dere zijn vertegenwoordigd,door welk ge heel wij eenig denkbeeld krijgen van de groote verscheidenheid die op dit gebied bestaat. In vroegere eeuwen werden ook in Nederland zeer merkwaardige stukken vervaardigd, thaDS vinden wij hier te lande rog slechts ei-kele fnbrieken, die het op het gebied der vloerkleeden op eenige hoogte gebracht hebben. In Oostenrijk worden ernstige pogin gen aangewend om dfezen tak van kunstnijverheid weder op te heffen. In Weenen is eene bizondere school op gericht, waar jonge meisjes uit Bosnië en Herzogewina, waar in vroeger tijden de tapijtweverij tot de nationale kun sten behoorde, de oude modellen komen bestudeeren, ook te Serajevo werd op staatskosten een groote fabriek ingericht, ierwijl in het vorig jaar te Weenen eene belangsijke tentoonstelling van tapijten gehouden werd, waartoe het Weensche hoi de adel en verschillende museas en liefhebbers zeer kostbare exemplaren hadden ingezonden. Men vond circa 200 oude en 300 nieuwe tapijten, die een volledig overzicht gaven van het fabricaal en de artistieke opvatting der samenstelling van kleur en teekening, die groote verscheidenheid aantoonde. Onder de historische stukken trok vooral de aandacht een perzisch tapijt 6.90 M. lang en 3-20 M. breed, uit de 16e eeuw, dat door Peter den Groote aan Keizer Karei VI werd aangeboden Het uit goud en zilverzijde geweven tapijt, stelt een rijk met borduurwerk omgeven jachtscène voor, en kan als een wonder van weefkunst worden be schouwd. Dit merkwaardig stiik berust thans in de collectie van het Habsburgsche huis. Ofschoon de tentoongestelde repro- ductiën de schoonheid der origineele niet geheel weergeeft is een bezoek aan deze tentoonstelling toch zeer leerrijk. Des Zondags is de toegaDg tot het Museum vrij. Op het Koloniaal Museum in het Paviljoen alhier zijn thans ten toongesteld 10 Buitenzorgscne matten, van verschillende kwalitei', grootte en patroon. Deze flinke matten waarvan de grootste 4 M. breed en 1230 M. lang is, de kleinste 3 M. lang en 3 M. breed kunnen op alle gewenschte maten ge leverd worden. De matten werden ge maakt in de KampoDgs Dramaga en Baroe (Residentie Buitenzorg).Vooral die, vervaardigd in deze laatste Kampong, worden geroemd wegens de groote soli diteit. De Heer J. G. A. Muhlnickel te Buitenzorg neemt op deze matten bestellingen aan, terwijl monsters, prijs en vrachtberekening in het Museum aan wezig, aan alle belangstellenden, die een proef met den invoer zouden willen nemen, gaarne ter kennisneming worden afgestaan. Aanstaanden Zondag 7 Februari zal het Museum weder geopend zijn. De minister van Oorlog heeft goed gevonden, voor dit jaar ten behoeve van het leger hier te lande, het navol gende aantal plaatsen bij de Hoogere Krijgsschool open te stellen als a. Krijgskundige studiën, 6 voor het wapen der infanterie; 1 voor het wapen der cavalerie2 voor het wapen der artillerie, en 1 voor het wapen der genie. Studiën voor den Intendance dienst, 3 plaatsen. Door den spoed, waarmede het artikel over de Staaiwaterbron in ons vorig Nummer moest worden geschreven is de heer van Eijndhoven genoemd als ont dekker van de bron. Dit is onjuisthet was de heer Veenendaal, die de bron het eerste opmerkte. Het eerstvolgende Bach concert alhier zal gehouden worden in Maart. Dit zal worden gegeven door het orkest van den heer C. Coenen te Utrecht, met medewerking van den heer G. Veerman (viool) en Wally Schauseil (zang). i.n Mei ©f in het begin van Juni zal een tweedaagsch muziekfeest worden gegeven, ter viering van het 20 jarig bestaan der Bach-vereeniging alhier, welk feit den i6den Dec. jl. werd herdacht. Dan zal den eersten dag optreden het orkest van den heer W. Kes uit Am sterdam, met medewerking van den heer L Schlegel, (piano) met een door hem gecomponeerd concert, en van den een of anderen zanger of zaDgeres. Den twee den dag zullen eenige celebriteiten op treden. Op het programma van Van Zuijlens oorspronkelijk blijspel „de Rederijker", dat Vrijdagavo -d door het gezelschap van den Tivoli-schouwburg in ons theater werd gegeven op dat pro gramma was te lezen een uittreksel van eene recensie, gegeven door het Vader land, en waarin dit voorkomt„Bij eene voorstelling als die van tisteren (van „de Rederijker" n.l) kam een ontwikkeld mensch, als hij niet aan zwartgalligheid of pedanterie lijdt, zich uitstekend vermaken." Dit is een goed woord op een goede plaats. O, de menschen van tegen woordig zijn zoo overmarig ernstig. Wat is er al niet over „de Rederijker" als stuk gezegdHet was geen stuk van Molière, zei de een, geen hooge kunst, vertelde een ander, hoe durlde Van Zuylen? vroeg een derde. Sedert Ibsen zijn wij al heel erg uit den sombere geworden. Ontleding van den menschenziel elkaar psycholo gische raadsels opgevenziedaar de naargeestige liefhebberij van dezen tijd. Veel te veel zijn wij geneig-I tot afbre kende kritiek, evenals de man, die van Van Zuylen's Rederijker zei, dat het toch Molière niet was. 't Is waar, 't is Molière niet en Langendijk ook niet en Breêroo ook niet. Maar 't is Van Zuylen dat wil zeggeneen aardig blijspel, onschuldig en vlot geschreven, en goed vertoonbaar. Is het geen geluk, dat er nog menschen zijn, die een stuk maken waarin niet angstvallig en lang dradig aan een „menschelijke ziel" wordt gepeuterd Wij gunnen den Ibsenieten de ver goding van hun hypochonderen mees ter van harte, mits zij ons veroorloven schik te hebben iu een eenvoudig, maar prettig en ontspannend stuk als „de Re derijker." En vooral wanneer het zoo goed wordt gespeeld. Van Zuylen, die zich zoo uitstekend grimeert, blonk natuurlijk boven allen uit als de goed hartige, eeuwig met zijn vrouw overhoop liggende schoonvaderWillem Brink man (de heer Royaards)speelde beschaafd maar sprak aan het einde van het eerste bedrijf radder dan wenschelijk was. Mevrouw van Biene—Poolman en Mevr. van Rossura deden respectievelijk de rollen van dochter en moeder goed uit komen. Voor laatstgenoemde werd wegens hare heeschheid, de toegevend heid van het publiek ingeroepen. Joop, de kelderknecht (Alex. Faassen) en Regina (Mevr. van Korlaar) hielpen den goeden indruk bevestigen. Het nastukje, „een Partij Piket," too- neelspel in een bedrijf, werd zeer ver dienstelijk vertolkt door Mej. W. van Zuylen en de heeren W. van Zuylen, A. L. van den Heuvel Jr. en Jos. van Biene. De Schouwburg was zeer goed bezet, he-t gezelschap van „Tivoli" begint in Haarlem het burgerrecht te verkrijgen. De Commissie tot kostelooze uitdee- ling van koffie en brood verzoekt ons te willen melden dat zij hare werk zaamheden heeft gestaakt. Het verslag daarvan hoopt zij de volgende week te kunnen mededeelen. De volgende giften zijn nog ingeko men: bij den heer H. Kolkmeijervan Mej. B. 60 cent en N. N. ƒ2,50. Bij den heer v. d. Vaart, N. N. f 2. Bij den heer H. v. Niel Hz. Groote Houtstraat 90, Let. V. 100. Bij den heer B. Serné, W. L. 10. Hedenmorgen maakten voor de laatste maal van de uitdeeling gebruik 1142 kinderen en 338 volwassenen. Door den heer J. C. van der List, photograaf alhier, zijn portretten ge maakt van Sequah in mexicaansch kostuum, (zie advertentie in dit num mer), waarvan een veigrooting bij den heer A. J. Dijkstra, Zijlstraat, te be zichtigen is. Vrijdag namiddag werd in de Kleine Houtstraat door een agent van politie een aanspreker in tenue aangetroffen die in het aangezicht was verwond; al spoedig bleek dat hij te veel aan Bacchus had geofferd en daardoor was gevallen. Onder groot gejuich der schoolkinderen is hij naar zijne woning in de Gast huisstraat overgebracht. De opbrengst der Noord-Zuid-Hol- landsche Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem—Leiden, bedroeg in Januari 1892 ƒ6547.544, in Januari 1891 /545°-7i'. Met 1 Mei a. s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat dr. Kaulbach te Velzen zijn praktijk als geneesheer daar begon. Eenige ingezetenen var, IJmuiden heb ben het voornemen opgevat dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Tot s t ij ving van het fonds voor vacantie-kolonies te Amsterdam, zal 1 Maart a. s. een groot avondfeest plaats hebben in het Concertgebouw. Uit het bestek en de voor waarden voor den bouw van den nieu wen Stadsschouwburg te Amsterdam blijkt, dat het hoofdgebouw van den schouwburg eene gevellengte van 45 Meter heeft, zoowel voor als achter, en dat de beide zijgevels eene lengte heb ben van 48.60 M. Voor den voorge vel komt een avant-corps dat 11.40 M. lang en 26.10 M. breed is. Het halve oppervlak der fundeeringen aan de achterzijde, moet vóór of op 15 April 1892 voltooid zijn; voor ot op 15 Mei moeten de geheele fundee ring en de twee waterloopen gereed en opengesteld zijn; terwijl voor of op 1 December het geheele achtergebouw, dus al wat achter den tooneel-afsluit- muur is gelegen, onder dak moet zijn gebracht en waterdicht afgedekt; tege lijk moet het overige gedeelte van het gebouw tot op de hoogte van 1 M. boven den beganen grond zijn opge werkt. Het werk moet op 1 December 1893 volledig worden opgeleverd, en op 1 Mei 1894 in goed onderhouden toe stand finaal worden opgeleverd. De aannemer is bovendien verplicht alle onderbazen, opzichters en werk lieden niemand uitgezonderd te gen ongelukken te verzekeren. Hij moet vóór den aanvang van het werk de polis der verzekering aan de directie overleggen en bij het verschijnen van eiken belastingstermijn het bewijs too- nen, dat de tot dat tijdstip verschul- .ligde premiën aan de verzekerings maatschappij zijn betaald. Onvoorzichtig had te Am sterdam eene vrouw een fleschje, waarop met rood etiket geschreven stond „vergif" tot uitwendig gebruik, in het bereik laten staan van een vierjarig kind, dat van het vergif heeft ingeno men en eenige oogenblikken later aan hevige krampen overleden is. Wij lezen in het Va d.: In een bericht uit Scheveningen in een der bladen wordt medegedeeld, dat reeds vele appartementen zjjn ver huurd, en in het Van Stolkpark op éen na alle villa's. Men verzoekt ons dit bericht tegen te spreken als onge grond. En in het dorp èn in het Van Stolkpark bestaat er nog zeer ruime gelegenheid om voor dezen zomer te huren. Volgens adv. in dit nummer wordt te Rotterdam de oprichting voorbe reid van eene naamlooze vennootschap welke z;ch ten doel zal stellen in Engeland koolzuur fabrieken te exploiteeren, ge bouwd volgens het systeem der berei ding van koolzuur en cokes, gelijk het toegepast is bij de (eveneens aan eene daar gevestigde nmlvennootschap toebehoorende) fabriek van vloeibaar koolzuur te Erkner bij Berlijn. De maat schappij zal in de eerste plaats in het leven worden geroepen voor het exploi teeren eener reeds te Londen bestaande fabriek, welke thans een productie-ver mogen heeft van 240 k 250 cylinders per dag, elk inhoudende 12 kilo vloei baar koolzuur, doch zoo gebouwd is dat er slechts een gering kapitaal noodig zou zijn om het productie-vermogen te verdubbelen. Het aandeelen-kapitaal der maatschappij zal worden gesteld op 600.000 (uit te geven door een syndi caat onder leiding van de Disconto- Maatschappü teRotterdam)terwijl er eene obligatie-leening zal worden uitgegeven van 240,000. Directeur der maatschappij aldaar zal zijn de heer E. L. C. Schiff, terwijl zich bereid hebben verklaard als commissa rissen op te treden de heeren F. A. Vriese, te Amsterdam A. A. H. Boon Hartsinck (firma: Atnherasehe Bankver- eeniging Boon Hartsinck Pliester), te Arnhem J. J. L. Heldring (firma Hel- dring Pierson), te 's GravenhageS. IA. Maas, te Schiedam en C. G. Rommenhöller, te Rotterdam. Kleine oorzaken hebben dikwijls grooie gevolgen. Dat onder- vindt men thans te Schiedam, j In het najaar van 1891 werd op het terrein der stedelijke gasfabriek gevon den een groote partij cokes, welke daar sedert jaren lagen opgehoopt en ge heel en al met koolteer doortrokken waren. Voor den geregelden verkoop waren deze cokes niet meer geschikt. Men besloot ze toen op te ruimen voor 10 ct. per hectoliter. Men kan begrijpen, dat van dit koopje door zeer velen werd gebruik gemaakt. Maar toen men de cokes in kachels en in fornuizen ging stoken, verspreidde zich een hoogst onaangename koolteerlucht. In de ge heele stad kon men dezen onaaDgena- men reuk opmerken. Evenwel had het verspreiden van dien koolteerdamp een hoogst gunstige zijde, want men schrijft het daaraan toe en mogelijk niet zonder reden dat Schiedam bevrijd bleef van de influenza, een feit toch is het, dat de ziekte, welke thans bijna overal woedt, daar slechts sporadisch voorkomt. Aldus een bericht aan de Tijd. Ge heel onmogelijk is deze veronderstelling niet. Men weet toch hoe vroeger bij het heerschen van epidemiën van wege gemeentebesturen bevel werd gegeven teertonnen te branden. Bij de opvoering van „D e Doofpot" te Utrecht door het gezel schap van den Salon des Variétés te Amsterdam, had het weinig gescheeld of er was een ongeluk gebeurd. De dame, die de „rol" van de hollandsche maagd vervulde en die geruimen tijd onbewegelijk op een hoog voetstuk moet staan, werd op haar verheven standpunt door een lichte ongesteld heid bevangen en dreigde naar beneden te storten. Gelukkig dat het „Dampubliek" het merkte. Het scherm werd neergelaten en de dame kon ongedeerd naar be neden gedragen worden. Eigenlijk had men haar best naar beneden kunnen helpen voor het oog van het publiek. Men zou aan een nieuwen „truc" van de auteurs hebben gedacht! H. van B., wegens het ver spreiden van een smaadschrift tegen en het beleedigen van den commissaris van politie te 's-Bosch, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, is Donderdag namiddag naar Dordrecht overgebracht, ten einde die straf in de gevaügenis aldaar te ondergaan. Uit Maastricht wordt meld Donderdag verkondigde het plechtig klokgebrom van de groote Servatiusklok (welke alleen bij hooge feesten geluid wordt) dat er een kerkdienst plaats had ter bestrijding van de influenza. Menschrijft uit Scherpen- zeel aan de Ar?ih. Ct Zaterdag vervoegde zich bij H. van Bruggen een persoon, gepensioneerd O. I. militair, met verzoek aldaar als kostganger f 5 per week te worden aangenomen. Volgens zijn voorgeven had hij bij den betaalmeester te Utrecht twee kwartalen van zijn pensioen te goed en bovendieu nog eenig geld en kleederen in zijn kist, die hij aldaar had achtergelaten. Door mooie praatjes wist hij Van B. te bewegen hem in huis te nemen en nog ongeveer 7 te lee- nen. Van B., die de zaak niet te best vertrouwde, onderzocht inmiddels by den betaalmeester alsmede bij den bur gemeester van Maasland, waar hij woon achtig was geweest en volgens zijn zeg gen de akte de vita geteekend had. Doch in Utrecht had hij slechts ƒ25 in plaats van ƒ110.13 te goed, terwijl de burgemeester van Maasland van niets wist. Dinsdag is hij na een 4daagsch ver blijf vertrokken onder voorgeven van ge-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1