NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Dinsdag 9 Februari 1892 No. 263? A HONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. FEUILLETON, De Korporaal van de Garde. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïlluetreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad «ors(ih(Jnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnrnmer 121, ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer lOCeatv Groete letters naar plaatsraiate. Bij Abonnement aanzienlijk rafcnti Aboanementsn ea Adverteatiëe worden aangenoBie» dooi onze agentes os door alle boekhasdelarea es oourintisrs, Directeur-Uitgever J. C. PEEHEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Cotupaguie Ofnérale de Fvilictti Strangles ff. L. DJWBM Qon JOSH 1. JOH Bi, dace,, fori I 81«« Ituhourg Moutmadrt. Haarlem, 8 Februari 1892. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 10 Feb. 1892, des namiddags te 1 uur. Plaats van samenkomst in de Raadszaal. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken Goedgekeurde besluiten. Verslag regen ten Barbaragasthuis. Verzoek eervol ont slag onderwijzer kostelooze school lett. B. Adres directie gasfabriek verlenging concessie; 2. Zitting met gesloten deu ren 3. Voordracht B. en W.W. be noeming onderwijzer 3s klasse tweede tusschenschool4. Voordracht idem benoeming onderwijzer 30 klasse koste looze school letter D5, Aanbeveling drie leden commissie van toezicht op scholen middelbaar onderwijs en wijzi ging verordening; 6. Rapport commis sie van pensioenen op verzoek om pen sioen van A. M. Schraders, eervol ont slagen waagmeester; 7. Voorstel B. en W.W. opleidingsscholen voor jongens i. Idem idem versterking politieperso neel, ingevolge raadsbesluit tot toeken ning van een vrijen dag 9. Idem idem aanstelling assistent-gymnastiek-onder- wijs aan de twee H. B. Scholen voor jongens en aanvraag crediet leermidde len voor dat onderwijs10. Idem idem op adres aanvraag nieuwe huur-over- eenkomst eigendommen aan de Nieuwe Brouwerskolk; n. Idem idem adres „Volksbelang," oprichting bureau tot onderzoek levensmiddelen; 12. Idem idem adres „Volksbelang," aanwijzing omrasterd terrein voor tweeden kinder speeltuin13. Idem idem crediet Stads armen- en Ziekenhuis 14. Idem idem j aanstelling tweeden adjunct-archivaris 15. Verslag opzichter gasverlichting over December. Nogmaals Concsssieverlenging der Gasfabriek. B\j den Raad is ingekomen het na volgend schrijven Niettegenstaande de voorsteilen der C. G. A. tot verlenging der aan haar verleende concessie, tot nog toe geen junstig onthaal bij Uwe Vergadering ïebben mogen ondervinden, heeft de Directie gemeend nogmaals eene poging moeten aanwenden, om te trachten met U tot een vergelijk te komen. Bij het voorstel dat ik thans de eer heb U aan te bieden, is de Directie zoover gegaan als maar eenigszins overeen te brengen is met de groo e uitgaven die voor de uitvoering van het voorstel zullen vereischt worden. Het voorstel luidt als volgt a. Het voor de openbare verlichting benoodigde gas wordt aan de gemeente geleverd tegen den prijs van 3^ cent per stère, terwijl de kosten van plaat sing, onderhoud, schoonhouden,aanste ken en blusschen der lantaarns ten laste der Maatschappij blijven. b. De hoeveelheid gas wordt berekend naar het aantal uren brandens en het r'oor beide partijen vastgestelde verbruik per uur en per lantaarn. c. Tot regeling van het verbruik zul len deze branders voorzien worden van regulateurs, welke uitsluitend ter keuze van de Maatschappij zijn. Ten einde het verbruik van de bran ders te constateerea, zal het gemiddelde aangenomen worden van het verbruik van 50 branders, voorzien van de ge noemde regulateurs. Bij wijzigiag van het brander type, zal telkens het verbruik op nieuw op bovenstaande wijze geconstateerd wor den. Door beide partijen wordt eene speling van 5 pet. boven of beneden het normale verbruik toegestaan. Het verbruik der Intensief-branders wordt voor elke soort afzonderlijk be paald. d. De branders voor de lantaarns der openbare verlichting zullen, wat vorm, afmeting en verbruik betreft, geheel ter keuze van het gemeente-bestuur zijn en desverlangd afkomstig uit eene fa briek door het gemeente- bestuur aan te wijzen. e. De prijs van het gas zal zoo voor de gemeente, als voor alle parti culiere verbruikers bij eene verlen ging der concessie van 15 jaren 7 cents per M bedragen en bij eene verlenging van 20 jaren cent per Ma. In beide gevallen zal de Maatschappij aan de gemeente jaarlijks een halve cent uitkeeren voor elke M1 op meter voor verlichting algeleverde gas. Deze uitkeering neemt een aanvang met de maand volgende op de onder- teekening der overeenkomst. Op datzelfde tijdstip wordt de prijs van het gas voor de gemeente en de particulieren op 8 cents teruggebracht, 18 maanden later of zooveel vroeger als de nieuwe gasfabriek zal gereed zijn, zullen de prijzen van 7 of 6]£ cent worden toegepast. f. De gemeente verbindt zich het terrein met de gebouwen en alle toe stellen van de nieuw te bouwen fabriek (bij de Schout jeslaan) alsmede het buizennet, de lantaarns en al hetgeen tot de bereiding en geleiding van het gas zal mogen gerekend worden te be- hooren, tegen taxatie over te nemen, wanneer bij het eindigen dezer over eenkomst niet tusschen partijen over het verleenen en aanvaarden eener nieuwe concessie wordt overeengekomen. Elk der partijen zal een deskun dige voor het doen dezer taxatie benoemen, en deze twee deskundigen benoemen gezamenlijk een derden des kundige. Mochten de deskundigen hierin niet tot overeenstemming komen, dan heeft elk der partijen het recht de benoeming der deskundigen van den bevoegden rechter te vorderen. De taxatie geschiedt naar de waarde welke voor de gebouwen, toestellen, enz. als voor het gebruik dienstig kan v/orden aangenomen. Verder stelt de Directie voor de be palingen omtrent de lichtkracht, de zuiverheid en de drukking van het gas als volgt te wijzigen Volden eenige bepalingen, wat betreft zuiverheid en lichtkracht van het te le veren gas. Over de scheikundige verontreinigin gen en over de drukking waaronder het gas in het buizennet staat. Deze aanbieding geschiedt onder uit drukkelijk voorbehoud, dat de noodige vergunning tot het bouwen en exploi teren der nieuwe gasfabriek aan de Schoutjeslaan wordt verkregen. Bij aanneming van het voorstel worden de volgende voordeelen verkregen 10. eene reductie van den prijs van het gas van 9 tot 7 of 6^ cent of ruim 27 pet.; 2». eene vermindering van den prijs van het gas voor de publieke verlichting en volkomen vrijheid van het gemeente bestuur om steeds de beste en voor- deelige branders toe te passen 30. eene uitkeering aan de gemeente, die het eerste jaar pl. m. ƒ14,000 zal be dragen, maar door groote toename der consumptie ten gevolge der verlaging van den gasprijs in de eerstvolgende jaren aanzienlijk zal stijgen 40. hoogere lichtkracht, daar de voorgestelde van 14,5 kaars overeen komt met 17 kaarsen, gemeten op de wijze zooals op dit oogenblik is voor geschreven 50. door de verplaatsing van de gas fabriek verbetering van de omgeving der Wilhelminastraat en vroeger in het bezit tredeu van het terrein aan het Keizerrijk. Ik acht het niet noodzakelijk de voordeelen die U hierbij worden aan geboden nader aan te toonen. Het komt mij voor, dat Uwe Vergadering na gezette overweging van het voorstel, tot de overtuiging zal komen, dat in aanmerking genomen den tijd dat het j bestaande contract nog loopt, er voor de volgende 20 jaren, waarvoor ver- i lenging van concessie is aangevraagd, geen voordeeliger voorwaarden te be- dingen zijn, zoodat aanneming van het j voorstel in het belang zal zijn zoowel van de gemeente, als van den gasver- bruiker. De Agent-Directeur der Imperial Continental Gas Assocation, (get.) S. VAN LIMBURG STIRUM. Tot zoover het aanbod van de Gas fabriek. Het valt niet te ontkennen, dat de daarin genoemde voorwaarden iets verlokkelijks hebben voor ons, die bij niet- aannemiDg daarvan nog 10 jaar onder den hoogen gasprijs zullen gebukt gaan. Toch blijven wij bij ons, in deze kwestie zoovaak genoemd principe de gemeente zelve moet de gasfabriek exploiteeren. Laat ons derhalve de tien magere jaren die nog voor de deur staan, geduldig doormaken, omdat aan het einde daarvan vrijheid van hande len ons wacht. Blijkbaar zijn B. en W. evenmin gunstig voor het voorstel gestemd. Het is toch op de agenda voor de zitting van Woensdag e. k. gebracht en gaat niet van een advies van B. en W. vergezeld. Denkelijk zal het dus Woens dag worden afgedaan. Voor eenige weken reeds deelden wij mede, dat het Burgerlijk Armbestuur aan B. en W. een voorstel hadden gedaan, tot verbetering van de inrichting van het Stads-Armen- en Ziekenhuis (Bui tenhuis.) Thans ontvangen wij van dat voorstel het gedrukte stuk. In hoofdzaak bestaat behoefte aan eene afzonderlijke droogkamer met stook inrichting, aan meerdere gelegenheid tot berging van kleedingstukken, schoeisel enz,, en andere veranderingen van meer ondergeschikten aard, waartoe o. a. ook behoort eene wijziging in de indeeling van de directeurswoning. De kosten van een en ander worden, volgens opgave van den gemeente-archi tect, geraamd op ƒ2405. B. en W. stellen voor tot die verbete ring over te gaan. Voordracht voor onderwijzer 3e kl. school lett. D.1. J. W. van den Bo- gaardt. Haarlem 2. P. Rus, Egmond aan Zee3. E. C. Houbolt, Sassenheim. De heer Ds. M. J. Mees heeft het beroep bij de Evangelisch-Luthersche Gemeente te 's Hage aangenomen. Zondag had in de voormiddaggods dienstoefening in de Groote kerk de bevestiging plaats van Ds. C. Veen door Ds. J. M. Snethlage van Amsterdam, die voor deze gelegenheid tot tekst ge kozen hadPsalm 126 vrs. 5 en 6. Des avonds mede in de Groote kerk, aanvaardde Ds. Veen zijn dienstwerk alhier. Sprekende naar aanleiding van Handel, der Apostelen, Hoofdstuk 10 vrs. 36b. Zoowel des morgens als des avonds vulde eene talrijke schaar van belang stellenden het ruime kerkgebouw. Hot „Nederlanisch Tooneel" bracht Zondagavond in den Schouwburg alhier, twee zeer verdienstelijke drama's ten gehoore, „Het Pater Noster" in een bedrijf van Fracgois Coppée, waarin de hoofdrol door mevr Frenkel Bouwmees ter zeer goed werd vertolkt, gevolgd door „De Tooneelspeler des Keizers" van Karl Wartenburg, waarin de rol van Urbain Sansnora werd vervuld door den heer Louis Bouwmeester, die daar in zeer uitmuntte, hoewel de stervens- scene in het laatste bedrijf wel wat vlug ger had kunnen afloopen, zonder veel afbreuk te doen aan het natuurlijke van zijn spel. Ook de rol van Manon Vallier werd goed vertolkt. Het geheel liet bij de vrij talrijk aanwezigen onge twijfeld een goeden indruk achter. Tijdens de bewoners afwezig waren, is Zondagavond tusschen 6 en 9 ure ingebroken, ten huize van den heer Strümphler, in de Wilhelminastraat no. 45 door het verbreken van een ijzeren hekje en een glasruit, heeft men zich toegang verschaft tot de mangelkamer, gelegen aan de straat in het sous terrein, en daaruit ontvreemd een handnaai machine, eene portemonnaie met geld en een wollen omslagdoek, alles het eigendom van de dienstboden. Ook heeft men getracht eene deur van de bovenwoning te openen, maar deze was van binnen te goed gesloten. Zondagnamiddag ten 5% ure heeft een begin van brand plaats gehad, ten huize van den logementhouder G. R. van der Aa, in de Kerkhofstraat no. 5, ontstaan door het vallen van een brandende petroleum hanglamp, waarbij het kleed op de vloer, een ladetafel en een tafel gedeeltelijk zijn verbrand. De bewoners hebben den brand gebluscht, terwijl alles verzekerd was Naar aanleiding van ons bericht in ons vorige nummer betreffende den aanspreker, die in het aangezicht was gewond, verzoekt de betrokken persoon Naar het Engelsch van JOHN STRANGE WINTER. HOOFDSTUK I. Cluie Dake. De huzaren van het 160 regiment waren in Colchester inge kwartierd. Het was in Augustus, en daar het zeer warm was, hunkerden de britsche soldaten van alle rangen er naar om ergens anders te zijn dan op de plaats, waar zij zich bevonden. Het is zwaar werk in den exercitietijd, het warme weer maakt dorstig, zoodat de officier naar zijn seltzerwater en zijn whisky erlaDgt of naar een glas bier smacht, terwijl de vermoeide, ge- meeoe soldaat de cantine als een aardsch paradijs beschouwt, waar hij verste»king voor zijn lichaam kan vinden. Over 't ge heel genomen, geloot ik niet, dat Colchester de prettigste plaats is voor een soldaat; het is eene kleine oude stad, bekend om de beste oesters en de leelijkste vrouwen der wereld, maar zelfs deze aantrekkelijkheden kunnen haar niet levendiger maken. Er gaat zeer weinig om, de winkels zijn er niet bizonder goed, waarschijnlijk wegens de nabijheid van Londen, en daardoor is het niet te verwonderen, dat de officieren, die daar ingekwar tierd zijn elk vrij uurtje in de hoofdstad doorbrengen. Op dezen warmen Augustusnamiddag was de ordonnans-officier van dien dag ik moet u zeggen, dat het geen pleiziertje is om in een groot garnizoen als Colchester ordonnans-officier te zijn voor het eerst dien dag vrij, na dien morgen om 6 uur den dienst te hebben betrokken. Hij was een zeer jolig jongman met knap uiterlijk; hij heette Ronald Mc Neil en was een Schot van geboorte. Daar hij nog maar kort in dienst was, was hij niet zoo dood vermoeid en ellen dig als iemand, met driemaal langeren diensttijd, geweest zou zijn; zijn eerste werk, toen hij zijn post kon verliten, was dan ook om zijue kameraden te gaan opzoeken. In de eetzaal was echter op dien tijd van den dag niemand te vinden. Hij bladerde „Punch" eens door en keek naar het blaadje, waarop de brieven gewoonlijk lagen, om te zien of er ook een voor hem was gekomen. Vervolgens nam hij zijn rot ting, zette zijn muts luchtig op zijn rechteroor en slenterde de straat op Hij sloeg rechts ora tot hij bij de officierssocieteit gekomen was en hield daar stil. Ook daar zag hij niemand. „Nu zou ik wel eens wilien weten, waar alle kerels toch zitten," mompelde hg. Alleen een stalknecht met een licht tantasiepak aan, dat hij waarschijnlijk van zijn meester gekregen had, ging hem groetenae voorbij en trad de deur daartegenover in. Verder was er geen sterveling te zien. „Dan zal ik maar eens gaan zien of Dake op zijne kamer is." Met deze woorden trad hij het tweede huis van een rij nieuwe huizen binnen en klopte daar aan een deur. „Binnen," riep een stem en voegde er toen bij: „Shaver, bent jij het?" „Ja, hebt je bezigheden?" „Neen, volstrekt niet. Ik dank den hemel, dat ik verlof heb," antwoordde Dake. „Wat? verlof?" riep Mc Neil uit met een afgunstigen blik. „Gelukkige kerel, hoe hebt gij dat aangelegd?" Dake lachte. Wel, op dezelfde wijze als gij het verleden week deedt. Ik heb het gevraagd." „Zoomaar ik kreeg het om een huwelijksplechtigheid te gaan bijwonen." „Inderdaad? Nu ik kreeg verlof, omdat ik eerlijk gezegd heb, dat ik mij niet heel wel gevoel, en ik dacht, dat een paar dagen aan zee mij goed zouden doen. Maar ga zitten, Shaver, en steek eens aan." Mc Neil nam eene cigarette uit een doosje, dat op den schoor steenmantel stond en ging op zijn gemak in een van de grootste stoelen liggen, die hij kon vinden. „Dank je, oude kerel, men is blij, als meu na zoo'n dag werk eens eene cigarette kan op steken." Ik heb reeds zooeven aangestipt, dat de jonge man niet in het minst vermoeid was. Ja, hij zou liever gestorven zijn, dan aan zijne inferieuren, die allen gewoon waren van den mor-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1