POLITIEK OVERZICHT. ÖEMEN0D NIEUWS. gen dat ieder weet waarheen hij zich' bij eene opkomst met spoed moet be geven? ArnhCrl) In de laatste algemeene vergadering van het Nut is eene som van f iooo beschikbaar gesteld, om daaruit de middelen te vinden voor de bevordering van plaatselijke volks-cre- dietbanken, bij voorkeur op coöpera tieven grondslag. Aan de opdracht is thans gevolg gegeven. Eene commissie uit het hoofdbestuur, bestaande uit de heeren A. C. Wertheim, mr. H. Goe man Borgesius en C. J. M. Dijkmans heelt een leiddraad opgesteld voor de inrichting van volksbanken, ten behoeve van kleine industrieelen en neriogdoen- den, wie het vaak zoo moeilijk is crediet te erlangen en dan nog slechts zeer duur crediet Deze leiddraad bevat niet alleen het betoog, hóe hetzij in den vorm van een coöperatieve vereeniging, hetzij in den vorm van eene volksbank die voorschotten verstrekt, aan het doel kan worden beantwoo d, maar zij bevat tevens een volledig stel van formulieren en stukken, zoodat overal, waar men de handen uit de mouwen wil steken, met den nuttigen arbeid ter stond kan worden aangevangen. Om den arbeid te steunen, heeft het hoofdbestuur van het Nut besloten, de noodige registers en formulieren koste loos te verstrekken in zoodanig getal, als noodig is om de administratie in den eersten tijd te voeren, benevens, zoo mogelijk, eene bijdrage te geven in de kosten van oprichting. De departementsbesturen zijn uitge- noodigd, deze zaak krachtig te bevor deren en aldus over het land door de stichting van zulke volksbanken, niet minder zegen te verspreiden dan door de spaarbanken van het Nut is gebracht. In Ó9jarigen ouderdom i: Dinsdag te 's Hage overleden de gene raai majoor F. F. Steenberghe. Den 231 Augustus 1823 te Gent ge boren, begon de heer Steenberghe zijne eervolle militaire loopbaan den 51 Juli 1838 als cadet aan de Kon. Mil. Aca demie en werd in 1842 benoemd tot 2n luit. bij het ie regiment artillerie, daarna overgeplaatst bij de rijdende artillerie en benoemd tot ordonnance- officier. In i860 tot kapitein bevorderd, werd hij tijdelijk gedetacheerd bij het wapen der aitillerie in West-Indië en repatrieerde den 41 Januari 1864. In 1871 had zijne bevordering plaats tot majoor, terwijl hij, na den luitenant- kolonelsrang doorloopen te hebben, in 1877 werd benoemd tot kolonel en een jaar daarna tot adjudant des Konings in buitengewonen dienst. In 1879 had zijne benoeming plaats tot commandant der bereden artillerie, in 1881 tot ge- neraal-majoor en in 1882 tot inspecteur der artillerie, in welken rang hij den 160 April 1884 cp zijne aanvrage werd gepensionneerd, onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem in zijn langdurige militaire loopbaan den lande bewezen. Over het haagsche krank zinnigengesticht schrijft de heer B. Blok in het Ulr. Dagbl. „Er staat (in de geschiedenis van bovengenoemd gesticht) niemand op om iets te weerleggen, te weerspreken of te verklaren," zegt de schrijver van de „Haagsche Sprokkelingen" in uw jong ste nummer, Mijnheer de Redacteur. Toch is dit wel geschied. Ik heb treffende verklaringen gelezen. Zij be rusten in het bureau van den directeur van het gesticht, die zoo welwillend was, ze mij ter iizage te geven, toen ik, belanghebbende in deze, het voorrecht had, bij een onverwacht bezoek aan een patiente, de inrichting te bezichti gen in al hare onderdeelen. Het bestuur drijft de bescheidenheid en het kalme vertrouwen in zijn goed recht zóóver, om die hoogst gewichtige, uit eigen beweging geschreven brieven in 'porte-j feuille te houden. Ik kan mij dit zeer goed voorstellen. Voor mij althans waren ze volmaakt overbodig, ik heb, te midden van het kabaal, nog geen enkel oogenblik getwijfeld aan de goede liefderijke behandeling van de patiënten in het haagsche gesticht. Daartoe had ik te veel schitterende getuigenissen, van jaren her en uit verschillende kringen, getuigenissen die ik, des ge vraagd, volkomen bereid ben in het openbaar toe te lichten. Daartoe had ik ook e;ne sprekende ervaring, in eigen omgeving, van meer dan 26 jaren. En die onverdeeld gunstige indruk is in hooge mate versterkt door de be zichtiging, waaraan ik geruiraen tijd wijdde, van het gesticht, die mij ver gund werd op het tijdstip van mijn éenenmalë Onverwacht ziekenbe zoek. Hebben de journalisten, ook de scherp ste critici, zich ooit de moeite gegeven van zulk een persoonlijk onderzoek, dat hun, naar ik meen te mogen aan nemen, gaarne zou zijn toegestaan Reden is er, hieraan ernstig te twijfe len. En dat is zeer jammer, ook voor de waarde van hunne, minst genomen op zeer eenzijdige gegevens berustende, oordeelveilingen. Ik ben zoo vrij hun dat bezoek alsnog in gemoede aan te bevelen. Maar ik wil er thans niets van zeggen. Alleen mag ik de opmerking niet terughouden, dat, terwijl de schrij ver der „Sprokkelingen" spreekt van hetgeen de heer Hijmans v. Wadenoyen (een leek) in den gemeenteraad heeft gevraagd, hij niet vermeldt wat dr. Van Tienhoven, afgetreden directeur van het gemeentelijk ziekenhuis, heeft verlangd ter bespoediging der opneming van lijders in het Haagsche krankzinnigen gesticht. De uitslag van den to one el wedstrijd, dezen winter te Leeuwarden gehouden, is thans volledig bekend ge worden, en daaruit blijkt, dat de eerste prijs is toegekend aan de Utrechtsche Rederijkerskamer „de Génestet" met het tooneelspel „de Bruid daarboven" van Multatuli, de tweede prijs aan de vereeniging „La Belle Espérance" te Groningen met het tooneelspel „Uit gaan", van Glanor, en de derde prijs aan Arastels Tooneel- en Zangvereeni- ging „Louis Jacques Veltman" te Ara sterdam, met het tooneelspel „Het tes tament uit Amerika" van A. Ruijsch. De uitreiking der prijzen zal in het begin van Maart plaats hebben. De afdeeling Noord-Hol land van het Nederlandseh Paarden stamboek zal op Donderdag 25 Fe bruari 1892 des middags te 12 ure een vergadering houden in het lokaal van den heer C. Kos te Schagen. trachtten te verspreiden, door de politie gearresteerd. Te Wie ring er waard is Wo en- dagmiddag brand ontstaan in de boe renplaats van de weduwe Mooy, die geheel is afgebrand. Het vee is gered. De brand is vermoedelijk ontstaan in den schoorsteen* Men schrijft uit Vlissingen: Een der passagiers van de Dinsdag morgen aldaar aangekomen nachtmail boot, een jongmensch van ruim twintig jiren, die voor herstel van gezondheid eenigen tijd te Madera was geweest en door zijn zuster en broeder was afge haald, overleed aldaar plotseling en wel op de ponten onder het gaan van de mailboot naar den trein. I Het lijk werd dien namiddag met den mailtrein naar de woonplaats der moeder van den overledene overgebracht. Eene séance, die Sequah Dinsdagnamiddag te Dordrecht uitslui tend voor doctoren zou geven, ging niet door, om de eenvoudige reden dat geen enkele dokter was opgekomen. Te Almkerkontstond Maan dag namiddag brand in de bakkerij van H. C. Dekker, welke, met het woonhuis eene prooi der vlammen is geworden. Van den inboedel is bijna niets gered. Alles is tegen brandschade verzekerd. Uit Venloo meldt men dat door de familieleden van wijlen mej Larape aldaar gerechtelijk beslag is gelegd op hare geheele nalatenschap, die ongeveer drie ton bedraag. Zooals reeds gemeld is, had de overledene haar geheele vermogen vermaakt aan de R. K. Martinus kerk, doch in het testa ment staat alleen„Ik vermaak mijn geheele vermogen aan de parochie van den Heiligen Martinus te Venloo Wijl 'nu een dusdanig lichaam te Venloo niet bestaat, vermeenen de familiebe trekkingen dat de schenking nietig is. Van de ruim honderd getui- gen, die Maandag te Dusseldorf waren, om gehoord te worden in zake van den moord, gepleegd door Joh. Klöaisch uit Duiken, zijn er slechts twee gehoord en wel een R. K. priester en een bijna stervende zieke. De 20 Nederlanders zullen aldaar moeten wachten tot Don derdag, eer zij aan de beurt komen. Het nederiandsche schip Frisia, eind October met eene groote lading hout van Sundswal naar Har- lingen vertrokken, is met man en muis vergaan. of door dezen te benoemen plaatsver vangers. Mr. Th. Heemskerk, advocaat te Amsterdam, trad op voor de eischers, de beide zoons. Pleiter betoogde, dat hier was gemaakt eene door de wet verboden fidei commissaire beschikking ten aanzien van de zusters der eischers en lichtte uitvoerig de vordering toe, strekkende in de eerste plaats tot uit- keering der geheele erf portie en nietig verklaring van de onder beheer-stelling dier erfportiesubsidiair tot nietigver klaring van de fidei commissaire bepa lingen ten aanzien van de zusters van eischers en zeer subsidiair tot afschrij ving van het bedrag der erfportie van het Grootboek der N. W. S. en ver deeling daarvan tu^schen de vijf erfge genamen, Naaf pleiters meenirg was toewijzing zijner vordering de eenige weg om tot oplossing dezer kwestie te geraken, daar de bedoeling van den erflater zeer moeielijk is te verwezen lijken. Voor de gedaagd, n, de drie dochters van den erfla'er, voerde het woord mr. A. van Gennep, advocaat te Rotterdam, die betoogde dat de hou ling van eischers, reeds buiten rechten afkeurenswaardig, ook in rechten niet was te rechtvaar digen, daar zij niet tegen de thans ge daagden, maar tegen de bewindvoerders hadden moeten ageeren. Voorts trad pleiter in eene uitvoerige wederlegging van de gronden tot staving der vorde ring bijgebracht De uitspraak wordt later medegedeeld. Het Amsterdamsch Studen- tenkorps heeft besloten ter viering van het Lustrum der Universiteit op 28 Juni e. k. een grooten internationalen roeiwedstrijd te houden en wel op den Buiten-Amstel. Te dien einde zal, naar de Ned. Sport meldt, van zolderschuiten een groote tribune gebouwd worden in den geest van die van de Keizersfeesten ten vorige jare, doch vijf of zesmaal grooter dan toea. Een commissie, benoemd door den Illustrissimus Senatus Studiosorum Am stelaedamensium, zal terstond haar werkzaamheden aanvangen en in cor respondentie treden met transche, en gelsche en duitsche vereenigingen, om zich zoo mogelijk van haar medewer king te verzekeren. Als prijzen zullen worden uitgeloofd zeer fraaie medailles en kostbare kunst voorwerpen. Te Amsterdam zijn twee VISSCHERIJ. Scheveningen, 9 Febr. Heden avond kwam aan eene schuit van den reeder Wm. Groen, gevoerd door schip per P. IJspelder. Zij bracht een 40 tal tongen, enkele kabeljauwen en rog aan, waarvoor samen ƒ80 wer»l besomd Tongen deden 80 c k f 1, rog 60 k 65 c. en kabelj. 060 k f 1, alles per s uk. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te 's Hage werd Dinsdag g-pleit over de al of niet gel digheid van fidei commissaire beschik kingen voorkomende in het testament van een op 25 October 1889 te 's Hage overleden heer, welk testament, inge volge op 21 October te voren door den erflater verstrekte aanwijzingen, door den notaris De Bas aldaar werd gemaakt naar een concept, dat hem door een anderen (elders wonenden) notaris ge heel gereed werd ter haüd gesteld en dat hij in dezen te volgen had- In dat testament was onder anderen bepaald, dat de twee zoons van den erflater van de hun toekomende niet legale erfpor- tien alleen het vruchtgebruik zouden hebben, terwijl het kapitaal zou komen in handen van de bij het overlijden van den erflater reeds geboren of even tueel nog geboren wordende kinderen vereischt werd, onaihankelijk van het gebeurde met het deensche vee. In Duitschland zijn gevallen voorge komen van mond- en klauwzeer en de nederlandschc grenzen zijn niet zeer ver daarvan verwijderd. Ook hebben zieke beesten eenmaal de grens van Nederland overschreden, ondanks de maatregelen door de nederlandsche overluid genomen. De regeering heeft een onderzoek ingesteld naar den toestand van het vee in de norfolk<che pachthoeve, waaruit naar ik u seinde, gezegd wordt, dat besmet vee is gekomen. Ook moet he* uitbreken der ziekte heden geconstateerd zijn te Clapion, in het noorden van Londen. Een verbod van den invoer van vee uit Scandinavië is mede te verwachten. Professor Brown zeide mij, dat de regeering voornemens is zich tot het afmaken dar zieke beesten te beperken zoolang deze niet te talrijk worden en eerst daa tot isolatie te zullen overgaan. De koningin van Engeland heeft het Parlement geopen 1 met eene rede, waarin o. a. hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van Tewfik, den Khedive van Egypte, „iu wien Engeland een eeilijken bondgenoot heetc verloren." De koningin verklaarde vertrouwen te stellen in de regeering van den tegen- woordigen onderkoning. Voorts kondigde H. M. eene lokale regeering in Ierland aan, gevolgd naar het in Engeland zelf aangenomen stelsel, eene wijziging in de overeenkomst tusschen de regeering de engelsche Bank en eveneens in de wetgeving ten opzichte van de ver anlwoordelijkheid van patroons voor ongevallen, hunnen werklieden over komen. Naar het schijnt, woedt de typhus in Odessa geducht. De hospitalen moeten er zoo overvol zijn, dat graan pakhuizen tot gasthuizen worden ingericht. Ia België wil de groote meerderheid van de rechterzijde der Kamer niets weten van het denkbeeld van een recht van referendum (beroep op het volk) des Konings. Denkelijk zil nu de regee ring het denkbeeld laten varen. Eiken dag komen er berichten over anarchisten en hunne daden: men had ook, vóór de troebelen in Xeres, al in zoolang niet van hen gehoord 1 In Berlijn hebben zich na de jongste arrestatiën van anarchisten elf groepen, elk van tien k vijftien personen, gevormd, die iedere maand vergaderden en eene „oorlogskas' van 980 mark bezaten. Twee gevluchte russische anarchisten werden met gejuich ontvangen. In Engeland is men op dit oogenblik meer bevreesd voor de veeziekte, dan voor de anarchie. Maandagavond heeft de minister van landbouw bevolen, alle veemarktenuitgezonderd die van Deptford, te staken, en in een tweede besluit den invoer uit Nederland verboden. Er wordt beweerd, dat de ontdekking van nieuwe gevallen vau mond- en klauwzeer tot die overhaaste maatregelen aanleiding hebben gegeven. Het betreft norfolksch vee, dat met de besmette deensche lading in geenerlei aanraking Dinsdag kwam generaal Booth te Brindisi aan hij gaat van daar naar Cherbourg en vertrekt Vrijdag met de hoofdofficieren die hem te ge- moet gaan naar Southampton, waar een vloot van 10 schepen hem zal begroeten, Na de landing zal hij met 4500 sol daten in Drill Hall een luncheon houden. Zaterdag komt hij te Londen en de volgeade week zal hij de pro vinciën bezoeken. Er zulle.i 12 banket ten met ongeveer 20 000 deelnemers plaats hebben; men betaalt 1 shilling om er aan deel te nemen. Het doel is om generaal Booth 1000 pd. st. te kunnen ter hand stellen als welkomst gave, bestemd tot grondlegging voor een op het eiland Wight te stichten ziekenhuis voor officieren van het Heilsleger. De beroemde noorsche ont dekkingsreiziger Nansen houdt tegen geweest. De particuliere j woordig te Londen eene reeks lezingen correspondent van de N. R. C. heeft over de nieuwe expeditie naar deu t e«-n inspecteur vau den landbouw, I Noordpool, die hij het volgend jaar denktl prof. Brown, een onderhoud gehad en j te ondernemen. Hij zal in Januari 1893! bericht dat aan genoemd blad op de volgende wijze Ik had hedenmorgen een onderhoud I Hvuv.uiuu.gcu CCll uuuctauuu van de beide zoons. Voor het geval de j met professor Brown, inspecteur bij het uit Noorwegen vertrekken en lerstoud| langs de Siberische kust naar deu mo.:d der Lena varen, aangezien hij over;uigd| is, dat vandaar uit een stroom loopt naar den Pool die aan de ande:e zijde| bij Groenland uitkomt. Hij neemt voor zes jaren leveastnidd len mede, hoewel hij niet langer dan 3 of 4 jaar denkt uit te blijven. Er magl - I 1 --J7 .-5v.»geen tabak medegenomen worden en werd geprotesteerd,den erfUter aangewezen bewindvoerders noodig gebleken, als een voorzorg welke I geen alcohol, anders dan als medicijn, zoons kinderloos kwamen te overlijden zou het kapitaal worden verdeeld onder hunne drie zusters (dochters van den departement van landbouw. Hij weigerde de redenen op te geven, welke geleid hebben tot het verbod van den invoer erflater) Verder was bepaald, dat de van levend vee uit Nederland. Reeds sociaal-democraten die strooibiljetten beide bovenbedoelde erfporti ;n onder veertien dagen geleden, zoo verklaarde van den Jongelingsbond, waarin tegen beheer zouden komen van twee door hij, is het nemen van 'dezen maatregel de „bloedwet" «««i l J-— 1 daarom naar het strand. Eerst wandelde hij het levendige plaatsje door tot hij aan het eind daarvan het houten gebouw had be reikt, waar men, als men wil dingen, voor bijna eiken prijs een ezel kan huren, op een houten plank aan een touw kan schom melen en zich aan meer dergelijke vermaken kan overgeven; ook kan men zich daar op het zand neervlijen en de zeden en ge woonten van het volk bestudeeren, voorts zich in het gebouw op thee en garnalen onthalen. Nu slenterde hij voort, totdat hij eensklaps eene jonge gedaante zag komen aansnellen, die met een ander een wedloop scheen te houden. „O, het is mijnheer Dake," riep het meisje uit. „Goeden morgen. Joan, hier is mijnheer Dake," zeide Kitty Stewart. Om de waarheid te zeggen, bevond mijnheer Dake zich in een moeilijk geval, hij wilde het hartelijke en onschuldige kind niet verdrieten door eenvoudig zijn hoed af te nemen en dan verder te gaan, en toch wilde hij zich niet opdringen aan een meisje, dat hem geheel onbekend was. Hij was waarlijk in groote verlegenheid wat te doen. Juffrouw Douglas, die zich echter door het gezelschap van de oude kindermeid zeer gerust gevoelde, was volkomen op haar gemak. „Goeden morgen," zeide zij beleefd. „Mijnheer Dake," riep George uit. „Kitty en ik gaan in de duinen een zandkasteel bouwen, gaat gij ook mee Dake keek juffrouw Douglas een weinig verlegen aan. „De kinderen mogen u niet lastig vallen," zeide zij in ant woord op dien blik. „Neen, dat is het niet," antwoordde hij, „maar hoor eens, juf frouw Douglas, ik kan u geen anderen waarborg van mijne identiteit geven, dan dat ik u op mijn woord van eer vertel, dat ik, zooals ik gisteren aan de kinderen zeide, Clive Dake benen officier in het 16 3 regiment der huzaren. Gevoelt gij u daarover niet volkomen gerust, zeg het mij dan, als het u blieft, dan zal ik mij uit uw weg houden." Hij sprak zoo zacht, dat niemand anders hem hoorde. Juffrouw Douglas keek hem scherp in de oogen en sprak even openhartig als hij had gedaan. „Wel, mijnheer Dake, ik moet bekennen, dat wij wel op een weinig ceremonieele wijze hebben kennis gemaakt, maar om de waarheid te zeggen, heb ik zoo dikwijls van lord Charlie's dub belganger gehoord, dat het mij toeschijnt alsof gij geen vreem deling voor mij zijt. Ik vind dus, dat, als het u niet verveelt, om met de kinderen te praten, het volstrekt geen kwaad kan." „Gij zijt zeer vriendelijk," zeide hij, „en als ik het zeggen mag, zeer verstandig. Ik dank u zeer, ik mag graag met de kinderen praten en spelen, want ik ben dol op dat kleine goedje." Juffrouw Douglas glimlachte, boog even voor hem en ging naast den badstoel van de zieke zitten alsof zij het gesprek nu als geëindigd beschouwde. Dake echter was daar niet mee inge nomen, ofschoon George zich reeds van zijn stok en Kitty zich van zijn arm had meester gemaakt, alsof zij reeds jarenlang vrienden ge weest waren. „Ik heb nog niet naar de zieke gevraagd van morgen," zeide hij. „Kitty, gij hebt mij nog niet eens aan uwe zuster voorgesteld." „O, dat spijt mij." riep Kitty uit. „Dit is mijne zuster Leila, Leila mijnheer Dake." Dake nam den hoed voor het meisje af, dat van genoeged over deze eer bloosde want het is een eer en «en blijdschap voor ieder meisje, als een man haar als een volwassen jong^ dame behandelt. „Zijt gij van morgen wat beter?" vroeg hij zacht. „Ja, een weinig," antwoordde zij, en was meer verlegen daij Kitty, „ik ben erg ziek geweest." „Ja, heel erg," voegde juffrouw Douglas er ernstig bij, „maar, zeide zij op opgewekten toon, „wij zijn nu op weg van beterschapj nietwaar, lieveling?" „O ja, Joan," antwoordde de zieke glimlachende. Daarna namen Kitty en George hun nieuwen vriend gehee in beslag en Dake bracht twee uur door met zulk zwaar werk als hij, zoover hij zich herinnerde, nog nooit gedaan had. Hi groef in het zand, totdat hij pijn in den rug kreeg en hetzwee hem langs het voorhoofd gudste. En dat alles deed hij zonder eenige belooning; was het alleeij uit liefde voor de kinderen Om de waarheid te zeggen twijfej ik daar sterk aan. Ik denk, dat een paar grijze oogen het hunfli deden om hem met dezen plotselingen aandrang tot hard werkeij voor een anders genoegen te bezielen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2